PILLEKEXS. mf honderd zcs-en-negentig duyzend, vyfhondrd negentig franks, is hel beloop des budgets van middelen en wegen die deze week aengenomen isEn nieltegenstaende zulke vreeslyke massa geld, zeggen de ministers dat zy er nog niet meê toe komen om 't land te besturen lil 1834 beliep den zelfden budget slechts tot 84 millioenen, het land wierd wel bestuerd, niets ontbrak, alle ambten wel vervuld en 't volk was gelukkig. Nu loopen er gehcele bataillons rykbetaelde leeggangers zoo als inspecteurs, controleurs, verificateurs, conservateurs, administrateurs en nog al vyf-en-twintig dingen die uytgaen in eurs, en 't volk is ongelukkigZou het nog geenen lyd worden dat men gespaerzaemheden invoere, of wilt men dien ruinerenden budget nog verhoogen Bah loopt nacr de galg met uwe gespaerzaemheden, zeggen de ministers, bekykt uwe contributiebilletten van het naeslo jaer, en gy zult bevinden dat er op de fonciere contribution al wederom vier ten honderd opslag zal zvn En inderdaed, Belgen, deze verhooging van fonciere lasten zal plaets grypèn, gy zult ze moeten leggen al moest gy uwe schoenen met wissen knoopenEn dit noemen de liberatersbladen goedkoop besturen Is het waerlvk niet do nioeyte woerd Ja't is de inoevte woerd, maer niettemin 'I is alzoo, en weet go wel wat zey jantje, praten moog-je, maer betalen zult-je. En van daeg is liet nog alzoo. Men weet dat de kiezing van Marche, uyt hoofde der liberale schandelykheden en wetsehendend geweld, door de kamer is vernietigd geweest. Voorleden zaterdag heelt er te Marche eene nieuwe kiezing plaets gehad en is M. Jacpies, conservaleur, wel ken in de iaótste kiezing van Juny niet gelukt had, nu wederom herkozen met 237 stemmen tegen 231 dio aen M. Orban- Francotle gegeven zyn. Men moet weten dat de Francottenparly, in de eerste kiezing, hyna al de stembillelten geteekend had, en dat het dus door een ongehoord geweld, een vuyg sehandael was, dat II. Orhan-Fran- cotte de meerderheyd bekwam. Nu dat de stemhriefkens niet meer geteekend waren en dat de kiezers cenigzins de vryheyd hadden van stemmen, is den naem van M. Jaques zegevierend uvt de stembus gekomen. M. Orban-Francotte die reeds in de kamer geweest is en daer zelfs al 'teen en 't ander verteld had, omdat liy meynde voor goed afgeveerdigden van Marche te zyn, heeft nu mot beschaemde kaken zync matten moeten oprollen, want de wet zegde hem Ah gy komt hier den afgeveerdigden van Marche spelen Wel gy zyt" maer oenen valscben afgeveerdigden, gy licht geen regt liter te zetelen, Marche sggr» hieruyt, ik wil hier geenen bitrus, uwen francmaconshaspel heeft hier al te veel onbeschoftheden uvtgezet, en gy zoud dit alles hier meynen komen goed te keuren et'i toe tejuyehen 'T is mis, vriend, uwe plaets is in de kamer van Mme Francotte, en niet in de kamer dor volksvertegenwoor digersDaermeê heelt den Francotteman, gclyk ecuen steer- teloozen vos, de volkskamer moeten verlaten Om'den vreéslyken budget van D$$,59G,»00 franks te verminderen, heeft Verhaeghen voorgesteld region te hellen op de wapens die op de vojturen geschilderd zyn!! Men heeft hem doen zien dat dit nog geen 10 duyzend franks zou opbren gen en dat welhaest al die wapens van do voituren zouden ver- dwynen..'... Als dien slimmerik niets beters weet voor te dragen, hy die zoo veel middels weet als er kwestie is van den klerikacl te vervolgen, zou hy beter doen te zwygen, dan zal 't land met hem niet lagcheü. Wy zouden geradigcr oordeelon daler region gesteld wierderi op de leugens, op de bedriegclyke listen der francmagons, op de verderflyke scholen, op de zedelooze hoeken on printen, op de lalrykc nuttelooze plaetskens- en suh- sidiegasten van Rogier, op de vuyle en rcvolulionnaire redevoe ringen die in de logiën uytgesproken worden, op de holerwin- kelkens, waer ryke hoeren met een vet kinksken gecoilfeerd en tot aen de ooreii in hunnen frak geknoopt, een half pond gaen koopen en onder den frak verbergen, op pleylers van cchtsehey- dingen en op honderde andere zaken te lang om te melden Dan ten minsten zouden die regien hillyk zyn en ook op de ryke nienschen drukken zonder den armen te treilen. Indien Verhae ghen daervan eene lyst wilt, hy mag zc ons vragen, wy zullen hem dadelykeene litanie van eenigemeiers lengte aanschaffen, die hy zonder'bril zal konnen lezen en verstaen. Doch daervan zal hy zich wel wachten, want zulke opmerkingen zyn hy dergelyke mannen welkom gelyk achtdaegsche kermisgasten en stinkenden visch Als den budget van middel en wegen zoo hoog moet klim men om de andere budgetten te betalen en als Verhaeghen er toch vermindering wilt aen toebrengen, dan is het hoog tyd dat er "oluyslerd word naer den raed van het Verkond vim Aelsl, 't welk, over dry weken, voorstelde van geheel het leger nacr huvs tu zeilden en af to schaffen... Wat dunkt u, M. Verhaeghen, zond gy daer niet in vallen Dit zou eene gespaerzaemheyd zyn van over de 32 millioenen; 'tis het derde Van dien gezwollen budget.... indien gy daerover verdere inlichtingen wilt, komt by Gummarus De Vos, 'dezen man zal u nog andere zaken aenwyzen wacrvan gy even kontent zult zvn en waermeê gy in de kamer zult schitteren gelyk eenen Cnrölus in eene lanlcern... De sehryvola'ers van 'I Verkond zyn toch slim Om do rede voeringen van grael' tie Merode te wederleggen, zeggen zv dat M. De Merode lang en mager is, eenen Imogen rug lieep, eene holklin kende en afbylende slem, en daerby al de hekken van eenen kweze.laer melde slimheyd vqn den schoolvos... Is dit niet verstandig, lezers van 't Verblind Is dit niet wel getappeerd, byzonderlyk als gy weet dal liet komt van een zoo snel manneken, gelyk Robespier- ken Itosnel manneken, zegt gy, dit is al weer om meê te lagciienEn wy antwoordenja 't is zeker om meê Ie lagchen, want als wy ons een portret verbeelden met trommelstokjes voor beenen. met waggelende kalverknietjcs die een aeneengedreegd, smal, uytgemergeld lyvekcn dragen, waeróp een afgeknaegd langwerpig kopken stael, voorstellende een halfeenskensge- zigtèken dat bloost gelyk eenen mislukten boekweykoek, en er daerby zoo lieflyk en zoet als azyn tiylziel, als wy ons zulk portret inbeelden, dan konnen wy er ons geld niet iiytmaken dal soortgelykc misvormde beenen beyaerds het durven wagen oude, achtbare en verstandige nienschen te gispen over hunne ligchaemsgebrekeii, en ze aen de hofnarren of zotten dor koningen te gelyketiMaer wat is 't, van nuchter sc'ienkelvleesch maekt' men geen kloeke soep, noch goede saus van bedorven hersens-, en die zelf stinkt mcynt allyd dat anderen eenen vuylen geur over zich hebben A propos, Gtimmnrus, hoe hebt gv die oubcsehofte beestig- heden van liohespierkeu durven drukken licht gy niet gepeysd dat, moest uw portu i aen mvc venster hangen, al de menselien die morgen ter kerk gaen, zonden bemerken dat gy aen die boomen gelykt die wel eene buytenschors hebben, maer van binnen dry kwaert gestorven zyn Heen, Gummarus, daeraen hebt gy met gedacht, want al heeft den dommerik eenen baerd daervóor heeft hy geen vorstand'T is zoo ook gelegen met den uyl, die veel veeren en weynig vleesch heeft. SPAEN'SCHE KAMERS. De spaenselie plunderzuchtige, regeringslooze en bloed dorstige republiekgaslen komen, door eene plegtige stem ming der kamers, met eenen keer gekortvlerkt te worden. Deze stemming beeft woensdag plaets gehad en de kroon der koningin Isabella gered. 102 leden der kamers stemden voor liet behoud der dynastie met eene vryheydsgezinde constitutie, en naiiwelyk's 21 woelgeesten slemden er tegen. De Spaenselie kamers hebben in de grootste beweging geweestvan den eenen kant dooi' de groote vreugd der koningsgezinde, en van den anderen, door de sclmyinende woede van die klevne fraclic republiekanen, welke hunne booze inzigten en plannen als door eenen donderslag ver- ydeld zagen. Zie daer boe eyndelyk de oogen geopend zyn in dit ongelukkig Spaniën, 't welk, door eene regeringslooze bende, door de slechtste driften van een handvol volksver- leyders of liberaters-francmagons 0|i den boord des afgronds gesleept was, en nu dermate is uytgepul, dat het in lange jaren zvne drukkende schulden niet zal konnen betalen Mogten de volkeren, door 't voorbeeld van Spaniën geleerd, eens voor goed wys worden; mogten de onver schilligen in alle landen uyt hunnen slaep ontwaken, om de party der godsdiensthaters te helpen bestryden, om die vuvg'e bende van kerkvervolgers en volkbedervers te helpen magleloos makenen hare ramp- en onheylspelleude inz'glen te vervdelen Het groot nieuws vnn den dag, is het sluyten eener overeen komst'lusschen Oostenryk, Engeland en Vrankryk. Wegens deze geslotene overeenkomst, zyn er talryke geruchten in omloop, doch, geene verdienen volkomen geloof, om dat allen slechts op men zegts, en op uytleggingen, aen min of meer goede bronnen geput, gestaefd zyn. De oostenrykschc dagbladeren spreken met veel ophef van die overeenkomst en verklaren dat deze overeenkomst voor doel heeft het herstel van den vrede op vaste gronden te vestigen, op zulke wyze dat alle partyën voklaen zullen zyn, en dat Europa voorop mag verzekerd zyn van eene aenslaende rust. Verder heeft men nog vernomen dat Rusland zal uylgenoodigd worden om te weten of het die overeenkomst nenneeml. Zoo niet, zullen de mogendheden welke de overeenkomst gesloten hebben, dezelve ten uytvoer te brengen. Deze lydingen komen gunstig voor, maer blyven steeds een racdsei, aengezien men tien inhoud van het gesloten traktaet, of geleekende overeenkomst niet, kent. Óndertusschen komen verschcyde lydingen hierin overeen, dat Oostenryk deze overeenkomst slechts heeft geteekend, om Rusland tot den 'vrede te dwingen. Oostenryk verklnerl bcreyd te zyn den oorlog aen Rusland te verklaren, indien Rusland de vredèpunlen niet nenneeml die van over lang aen die mogendhevd zyn voor gesteld, en die tot grondslagen van ceneu duerzamen vrede moeten dienen; maer, dry maenden worden aen Rusland ver leend, om zich te bedenken, en lyd gewonnen is veel gewonnen. In afwachting van verdere inlichtingen, is het onder dit oog punt dat het sluyten eener overeenkomst lusschen Oostenryk, Engeland en Vrankryk moet beschouwd worden. Men leest in de Emancipation Den akt die den 2 december te Weenen geteekend is, is een traktaet van oen randend en verdedigend verhond. CORRESPONDENTIE. Den achtbaren vriend die ons geschreven heeft over de seliielyke verandering van I). J. mug liet niet kwalvk nemen dal wy zynen brief niet modedeelen zulke onderwerpen zvn niet geschikt om in een nieuwsblad verhandeld te wor den. \Vv hebben deftige lieden over deze mededeeling geraedpleegd, zonder te zeggen door wie zy onsgedaen was, en zv hebben ons de zelve teeneniael ontraden. Geëerden vriend uyt S. P. C. wy hebben uwen br'ef 'niet het niandaet ontvangen. Als gy zult noodig oordealen de zaken waerover uwen brief spreekt, te behandelen, gy hoeft maer te spreken, wy zvn t'uwen dienste, dit weet gy. Voor de bestelling van den Denderbodc op den zondag, zullen wy zorgen. Verleden zondag nacht zyn dieven ingedrongen in 't buys van de echtgenoten lluylebroeek, aen de Geerardsbergschc poort alhier, hebben eenen koffer opengebroken en er eene somme van dry duyzend francs uyt geslolen. De dieven hadden de,achterdeur uyt de'sporen geligt en zyn langs daer in- en uytgegaen. Op don achterkour vond men eenige geldstukken die zy hadden laten vallen. Vrydag hebben de douaniers van Lillo omlfent 3000 hecto liters iii'landselie rogge aangeslagen, welke men wilde iusmok- kclen in Rolland. Dien acnslng word geschat op 75,000 franks. Men schryft ons uyt Oullrc Mynheer den Denderbode gy moet eens de zevenurenbollen en de informeerkazak acnjrekken om te onderzoeken hoe den vermaerden kwant van Nederhasscll zich alhier hy de verpachting van de armgóederen hoeft gedragen wegens zyneeygenegenicenlegenoten; by allczyne andere schoone en vrome daden heeft hy nog de vraekgierigheyd gevoegd. Gy zult eenige stappen verder of te Hiiioveook nog vieze dingen op*zyne kazak ontdekken en wel namclyk deze van den dag der kiezing die daer heeft plaets gehad, den geriiigslen zakdrager zou zulke dwaesheden niet uylsteken. Hel gerucht was deze week te. Brussel in omloop, datM. Tcsch wederom minister van juslieie ging worden. Deze tyding verdient geen geloof. Over eenige dagen is den graef van Vlaend *rcn, vergezeld van M. d'llanins de Mocrkerke, gaen jagen. Hel is te Tcrvueren dat den graef van Vlaenderen is gaen jagen. Den prins heeft eenen reebok en verschcyde hazen geschoten! Men verzekert dat den raed der ministers zich heeft bezig gehouden met tc onderzoeken of M. De Perceval zou vervolgd worden voor de redevoering die hy in dé kamer heeft uytge sproken. Er is beslist, zegt den Ohserrateur, dal den voorstel om M. De Perceval te'mogen vervolgen, niet aen de kamer zal ge- vraegd worden, en dat er aen M. den procureur-gencrael zat bevel gegeven worden zync klagt in te trekken. De Independence had geweygerd, over cenigen tyd, eenen brief van M. den doctor Crocq, die in dat blad was aengerand geweest, af te kondigen. M. Crocq heeft de Indépendance voor de regtbank gedaegd, en nu komt de Indépendance verwezen te worden I" Tot het afkondigen van den briet2" lot eene boet van 23 fr. 3° tot ccne schadeloosstelling van 100 fr.als schade en intrest aen M. Crocq, en tót de proceskosten. De geluygen, welken in de zaek van den notaris Schooiers en van de douairière Robyns moeten ontlerhoord worden, zyn gedagvaerd om den 41 dezer, om negen uren des morgonds, zich te Antwerpen in de zael van het hof van assisen, te bevinden. De werklieden en geringe borgers van Audenaerdc konnen by hot bestuur van woldadigheyd, aen den prys van 4 cents den kilogr. goede aerdappelen bekomen. Die zich doen insehryven, zullen tvdens geheel den winter de aerdappelen aen dien prys bekomen. In een weekblad van Dendermonde, den Onpartydigai, leest men den volgenden voorval Eenen geestelyken herder eener gemeente van ons arrondis sement, vond onlangs op de slraet een borzeken by liet lings en regts aen zyne parochianen weten dat hy een blauw horzeken, eene zekere weerde inhoudende, had gevonden en dal hy bcreyd was het zelve aen den eygenaer terug te geven. Pier bood zich aen M. den pastor gy hebt myn borxeken gevonden Goed Pier, wat voor een was het Een blauw met een zwart snoerken.En wat zat er in? Negentien dubbel franken en kleyu geld Neen, hel is dat niet. Pauwel kwam ook.'M. den pastor, gy hebt myn horzeken gevonden.Leg my eens uyt hoe het zelve is en wat het hesluyt. Een blauw horzeken met een blauw snoerken twee vylfrank- stukken, dry of vier enkele franken en wat eenten. Neen, Pauwel, het is dat niet. Den eenen bedrieger volgde den anderen op, on den herder was verbaesd over de menigvuldige onregtveerdige gewetens van zyne schapen. Eyndelyk kwam er eenen straeljongen. M. den pastor ik geloof dat" gy myn horzeken hebt gevonden. Hel is wel mogelvk inynen vriend wat zat or in Het borzeken is blauw en toegobonden met een grauw kempen koordeken. In het zelve zitten twee cenlen, vyf marmers en elf knikkelen. Juyst, jongen Ziedaer uw horzeken en vyf eenten voor u. Hel schynt dat den herder zich sedert over de onnoozedheyd zyncr schapen meer dan eens heeft beklaegd. De kiezing van M. I.nmbin, als afgeveerdigden van ISastogne is in de zilting van vrydag, zonder den minsten tegenstand goed gekeurd. Daer liggen nu wederom de liberators te spartelen, zy ilie zoo hard, zoo lang tegen de wettighoyd dier kiezing ge schreeuwd hebben. Men herrinnert zich nog, denken wy, dat ccne jonge meyd, over cenigen tyd, te Vilvoorde stil hield, en naer het gasfhuys wierd gedragen, omdat men geloofde dat die meyd vergiftigd was geworden. Wanneer zy genezen was, is men gewaer ge worden dat deze meyd eene diefegge was, en zy is door de regt bank lot een gevang van verschcyde dagen veroordeeld geweest. Deze meyd, die, sedert eenigen tyd, uyt het gevang was gekomen is nu op nieuw aengehouden, op den oogenblik dal zy in den roep, of vendilie, op de 'Groote-merkt, de beurs van een dame sneed. De diefegge, wierd eerst naer den Amigo geleyd, en oldaer speelde zy de zelve rol die zy in de statie te Vilvoorde had gespoeld. Men heeft de acngehoudene dochter naer het gasthuys gevoerd maer, aldaer zag men spoedig dat het gemaokt spel was, en nu zit de diefegge in de Petits-Ciirmes achter de grendels, aiwacr zy afwacht tót welke straf de regtbank liaer zal veroord celen In een brugsch blad las men gisteren wat volgt Alhertine Biebuyek, oud 40 jaren, in dienst hy Mev. Van den Eyeken, te Brugge] kwam deze week in den avond tc Rrnssel aen, en begaf zich onverwyld hy haren echtgenoot van wien zy sedert tang afgeseheyden leefde. Zv bestelde hem eene som van 461 fr. 30 e. als vrucht barer spaerzaemheyd, bood hem aen van dil geld in bewaernis te houden, en vertrok acnstonds daerna. Den man was niet weynig over deze handelwyzc verwonderd, daer zy sedert lang in oneenigheyd waren, en begon achter docht op te vatten over de eerlykheyd zyncr vrouw. Hy begaf zich naer het bureel der policie, legde er de 401 fr. af, en ver- - klaerde wat er omgegaen was en wat hy vermoedde. De polieie begaf zich op den zoek, en de vrouw Biebuyek wierd aen de Noorderstatic aengehouden, op den oogenblik dat zy een briefje voor Gend nam. Na eenige aerzelingen, bekende zy eyndelyk de gemelde som by hare meesteres gestolen te hebben. Te Florival is eenen geweldigen brand uylgeborsten. We gens deze ramp kondigen de dagbladeren de volgende omstan digheden af Eenen sehrikkclyken brand is in den nacht van zaterdag tot zondag uylgeborsten in de fabriek van Floraal, toehoorende aen M.< Oid'énhove konsul van Hanover te BrusselOp dry uren, is dit prtigtig gestigt, bestaende uyt eene vlas-spinnery, weef fabriek en eenen graonniolen, ganseh door het vuer in assche geleyd. Men zegt dat do ramp veroorzaakt is door oenen gaz-bck, wacrvan het glas gesprongen is, het welk hel vuer heeft geste llen aen eenen hoop werk dat in eenen kelder lag. Spoedig wierd er hulp gebragt, doch de zelve was onvoldoende. De bluseh- pomp van liet gestigt was gebroken, zoodat men verphgl was. er eene andere naer Wavre te gaen halen. Den horgemeester van Arqnennes, oenen schepenen en don gemeenle-sekrctaris hebben zich ter plaets begeven, en, dank aen hunne poogingenheeft men een twintigtal werkmans- huysjcs konnen redden, welken nevens de fabriek gelegen waren. Men verzekert ons, zegt een blad van Brussel, dal er byna geenen enkelen werkman van de fabriek wilde helpen hlus- sehen, liet zy uyt onverseliilliglieyd, het zy nvt kwaden wil. De inwooners van Arqnennes, integendeel, hebben zich door moed en opoffering onderscheiden; men heeft opgemerkt eenen ge- naemden Joseph Van der Cannnen, sehrynwerker, die tieninael zyn leven waegde, hclzy om de registers der fabriek Ie redden, waerin hy gelukt is, het zy door op de dakkeu te klimmen, om den voordgang van liet vuer tegen te gaen. De fabriek van Florival was door verscheydene kompagniën tegen brand verzekerd; 4 a 3000 •werklieden wierden in de fabriek gebrnykt, en zullen waerschynelyk dezen winter van bestaanmiddelen beroofd zyn. Heden verzekerde een dagblad dezer hoofdstad dal de ver liezen en de schade door den brand in het gesligt van Florival vcroorzackl, op een millioen moet geschat worden. Te Luyk blyft de sterfte iiog groot. Tvdens de maend no vember, zyn er 334 persoonen gestorven, en maer 209 kinderen zyn' er geboren.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2