ENGELAND. FRAIVSCH KEYZERRYK. Ja, ik Trafjc vergiffenis, en ik vergeve nen degene die my hier gebrngt hebben. Dan heeft hy rich in (ie handen van den beul gesteld, en men kent de omstnndigheyd van tynen bietsten stond. In den nacht van I lot 2 dezer is den genoemden Boevkcns, pachter op het hof ter Lokeren, tusschen de geineenleiis Hofslade en Ghysegem, zoo deerlyk mishandeld, dat hv ten gevolge zyncr hekotnene wonden des anderdags is overleden. Naer men zegt, zou er eenig dispuet te Ghysegem ontslaeu zyn, ten welks gevolge die jatntnerlyke daed is gepleegd. De juslicie heeft reeds verscheyde aenhoudingen gedaen. In den zeilden nacht is er alhier aen de vaerl ook vreed gevochten geweest en heeft men den baes uyl eene herberg zyn been afgeslagen. Nog den zelfden nacht is er by de" kerk op strael zoo ge vochten, dat des anderdaegs de werklieden eenen groolen plas bloed aen de kerkdeur vonden. Des avonds van nieuwjaerdag waren twee schippers alhier op de vaerl aen hel twisten en vechten geraekt, waerby eenen de helft van zynen neus en een stuk zyner lip verloren lieeflGc- lyk men ziet, is het nieuwjaer alhier met aerdige presenten be gonnen. MM. De Cock, geneesheer C. Spilaels, bankier, en L. Die- rickx koopman, zyn den eersten als Burgemeester, en de twee andere Schepenen der stad Geeraerdsbergen benoemd. M. Bermyn, onderpastor van het Groot-Beggynhof, te Gcnd, is lot proost benoemd der nieuwe kerk te Eykanl', onder Zele. M. Galle, onderpastor te Overmeire, is lot onderpastor van het Groot-Beggynhof te Gend benoemd. M. Heirman, priester in het seminarie, is lol onderpastor te Overmeire benoemd, en M. Van den Abeele, ook priester in het seminarie, tol tweeden onderpastor te Adeghem. Zoo wy vernemen, bevind zich den eerw. pater De Windt, van de socieleyl Jesu, te Gend ernstig ziek, ten gevolge van eene geraektheyd met welke hy getroffen is geweest te Wetteren, toen hy aldaer eene zending predikte. M. Van Havre, kolonel der burgerwacht, te Antwerpen, komt zyn ontslag te geven. In vele estaminels var. Gend wilt men den Messager niet meer lezen; in andere is dit blad, welk dagelyks de Gentenaers beledigt en lastert, aen de deur gezet. In weenvil van dit, beweert den Messager nog steeds de uyt- drukking der denkwyze van de Gentenaers te zyn Een genlseh "blad kondigt het volgende afWy vernemen dal den bestner-raed van onzen Dierentiiyn, na de bouwwerken voleyndigd te hebben, benoodigd voor de huyzen der dieren, zich nu ieverig bezig hond met de verfraeying van den tuyn! Talryke plantingen zyn er reeds verrigt, nieuwe fonleynen zullen er eerlang spruyten, en een sierlyk hekken zal de sombere hout- palen vervangen, die thans den ingang ontsieren. Dank zy de welwillende medewerking der heeren kolonels, gelooft het be- sliier te mogen aenkondigen dat, in den zomer, er wekelyks twee militaire concerts in den hof zullen gegeven worden. Men kan de vremdelingen van allen rang niet geeoeg aen- bevelen, terstond na hunne aenkomsl in Belgi'èn, aen de vvetlen en ordonnanciën te voldoen, belrekkelyk hunne verklaring van in Belgiën te verblyven. Dezer dagen is eenen Franschman, den heer D., eenen polilieken gerefugieerden weder aengehouden en over de grenzen gesluerd, uyt hoofde van deze formalileyt niet vervuld te hebben. Wy vernemen uyt Ronsse dat, eenige dagen voor den hoog dag van kerstdag, inde twee kerken van die stad, eene uyldee- ling van kleederen aen de kinderen der twee arme scholen, door de zorg van de geeslelykheyd, heeft plaets gehad. .Meer dan zeven tien honderd nieuwe kleedingstukken zyn uytgedeeld. In alle de steden en comniunen der 'Vlaënderen zyn dergelyke uytdeelingen door de geestelykhéyd geschied. Eene boerendochter is, dezer dagen, door eenen doortrap ten bedrieger en aftroggelaer by den neus geleyd, en een som- tneken geld ontnomen. Eenen kerel die zich'uytgeeft voor koop man in granen, had zich met eenen compeer, die voor facteur diende, naer eene hofstede, in vigilante begeven, onder voor wendsel van graen te koopen. Da'er hy nogmaels op die hof- slede, onder eenen verkeerden naern was geweest, was hy een wevnigje gekend en bleef daer klappen, lerwyl zynen gewaenden facteur, op den zoek naer graen was. Onderlusschen woerd er van alles gesproken, en den zoogezegden koopman gaf zytie meening te kennen om met de welstellende boerendochter iii buwelyk te treden. Al met een komt den facteur binnen, en geeft ie kennen dat er eenen koop rogge te doen is, aen welken'men S00 francs ten minsten kan winnen, inaer dat er eenige honderde fr. op hand moesten gegeven worden. Juvsl had Mynheer den koop man zyn geld en zyne portefeuille vergelen wal nu gedaen? liet zou van de goedhevd van joffrouw Maria-Threse misbruyk maken zyn, liaer iels te durven vragen, voor boer"* die men ook noemde. Oh neen zegt de goede boerendochter, die meende met eenen heer te konnen trouwen, en zy gaf 200 a 500 francs. Onnoodig is liet te zeggen dat de boerin haer geld kwyt is Over eenige dagen kwam eene vrouw van Mariakerke op de Curgstraet Ie Gend, in eenen winkel om een pond keersen te koopen. Zy legde haer geld op den toog, maer den winkelier deed haer opmerken, dat er eenen sluyver te kort was. Wel, baes, zegde de boerin, ik heb de verledene week maer zooveel betaeld 1 is zoo, hernam den winkelier, maer de koersen zvn opgeslagen. Ey, waerby komt di', baes? Wel, dat komt by den oorlog. Och Heere zegde de boerin geheel verwonderd, moeten die arme dutsen van soldaten nu by de keersen vechten Men verneemt uyt Dixmude dal op de gemeente Merckem het lyk van zekeren Andries de Craeye is ontgraven. Men ver moed dat dezen persoon zou vergiftigd zyn geweest. De weduwe van den overleden, die reeds hertrouwd is, Rosalie Covemaker, komt aengehouden te worden. De halsregling van Bruylants is nanwelyks geëyndigd, en men verneemt uyt Leuven wederom eene pooging tot moord, welke in de uabylievd van die stad, op den Namenschen steenweg heeft plaets gehad. Ziet bier de inlichtingen welke wv dies aen- gaende hebben vernomen Hel slagtoffer is den genaemden B< rlon, eenen man van 07 ja ren oud. Dien ongelukkige» won zyn dagelyksch brood, door liet uytverkoopen van slokvisch in de omliggende dorpen hy kocht dezen visch in de stad, en op den oogenblik dat hy aengerand wierd, droog ny eene .som van 81 fr. op zich, met welke by zynen lactsten aenkoopging betalen. Den moordenaer heeft hem tusschen den bosch van Hervelé en de stad afgewacht, en na hem twee messteken in de horst te heb ben tocgehragl, heeft by hem van alles beroofd. Den moordenaer droeg eenen Irak; hel slagtoffer heeft een kind na by hem gezien doch men weet nog niet of dit kind hem vergezelde, dan wel of het zich hy toeval aldaer bevond. Na de messteken ontvangen te hebben, heeft Bei ton tot in de stad konnen voordsukkelen doch voor de kerk van Si-Quentyn gekomen zynde, is hy magteloos in eengezakt. Eenen werkman hief hem op, en met behulp van toe gesnelde pompiers, heeft men hem naer hel gasthuys gedragen. Men zeyde woensdag avond, dat den moordenaer aengehouden was. Dit is de tweede aenranding welke sedert korten tyd aen ge melde» bosch heeft plaets gehad. Hel is nog niel lang geleden, loen den kneclil van eene pachthoeve, mei zyne ledige kerrc te rugkomende, door hooswigten tegengehouden wierd, die eyschten I dat hy hun hel geld zou geven, hetwelk hy voor hel graen, dat j hy naer de stad had gevoerd, ontvangen had. Gelukkiglyk had den knecht de legen woord igheyd van geesi om te antwoorden Mijnen i meesterdie wclliacsl hier zal voorby yaen, hcefl hel ycld by zich j ik heb het niel. De dieven doorzochten den kerrehak doch zy vonden het geld i niet, hel welk evenlwel in den zeiven verborgen was. Hel spreekt i van zelf, dal het gezeydeMynen meesier zal welhaesl komen, eene slimheyd was, die volkomen goed gelukt is, Zaterdag, op het oogenblik der halsregling van Bruylants, te Leuven, heeft de politie twee kerels aengehouden, die bezig waren met stelen aen den voet van het schavotIs dit niet een bewys dat de doodstraf niet tot exempel dient, en zou moeien uylgevoerd worden in liet beluyk der gevangenis en zonder andere geluygen als degene door de wet aengewezen In den nacht van 23 tot 24 december is eene bende van 25 a 50 zwart gemaekte dieven, gewapend mei kapmessen en yzeren staven, ingedrongen op de hofstede der weduwe Hack in de Nauwstraet, te Belcele na de voordeur opengebroken en kassen, kommoden en deuren verbryzeld te hebben en met hedreygingeu van moord tegen de bewooners, hebben zy de volgende voorwer pen medegenomen 20 nianshemden, lOpaer slaeplakens, 10 grnenzakken, omtrent 10 zakken aerdappelen, 4- kilos boter, 5 ondervesten, 1 zwarten j zyden halsdoek, 1 blauwen kiel, 4 onderhemden, 1 blaespyp, een groot en een kleyn mes. 9 roggen hrooden en 17 fr. 50 c. in specie. Den 25 wierd den policie-kommissaris der stad Sl-Nikolaes van deze diefle onderrigt. Hy heeft menigvuldige huyszoekingen ge daen hy verscbeydene slecht befaemde kerels, hy was vergezeld door zyne policieagenlcn en de gendarmen, en is er in gelukt een groot gedeelte dezer geslolene voorwerpen te ontdekken. Zy heb ben ook de aenhouding van 5 mannen gedaen, die naer Dender- monde ter beschikking van den prokureur des konings zyn ge zonden. Deze ontdekking heeft de dieven den schrik in het Jyf gejaegd want sinds dien tyd hebben wy in onze stad of omstreken van geene dieften meer gehoord. In den nacht van den 24 tot 25 december, is eene diefte met braek by M. den pastor van Embressin gepleegd. De dieven zyn er in gelnkl eenen koffer te openen die met dry sloten ver- maekt was, en hebben uyt den zelven genomen al de kostbare zilvere sieraden en de heylige vaten voor de guddelyke diensten. De weerde van de geslolene voorwerpen word op 2500 fr. geschat. Den pastor gerilcht in buys hoorende, heeft een geweer losgebrand om hulp ie bekomen. Eenige geburen zyn toegesneld maer de dieven waren met hunnen buyt reeds gevlugt. De gendarmen doen neerstige opzoekingen om de pligfigen te ontdekken. Men vermoed twee vremde kerels die men daegs te voren in de com mune had zien rondzwerven. Het is in de omstreken van Huy dat deze gemeente ligt. Uyt Knocke verneemt men dat aldaer het lyk van eenen loods, en vele stukken van verongelukte schepen aen strand zyn geworpen. In Piemont hebben de liberale verkwistingen de schatkist van den Slaet gansch uylgepul. T is om hierin te voorzien, dat het gouvernement dc jaenvedde afgeschaft heeft der bujtenpaslors die nu lellerlyk sterven aen gebrek, en dal den minister Cavour den voorstel gedaen heeft van de kloosters af te schaffen en hunne goederen aen te slaen. Wanneer de schatkist nog eens aal uytge- put zyn, zullen de liberalen van Piemont ook lieU-egt niet hebben I de goederen aen te slaen van de edele en van de burgery Zy zullen ten minsten niet nalaten het te beweren.... 'T is aïzoo dat die verlichte hervormers de maetschappy regl naer haren onder gang leyden en zich, volgens den wenseh van onze Verliaeghcn en Bourlards, door het geweld genezen van de pest der kloosters. Pius IX heeft uyl Spaniên de kostbare tiare ontvangen, welke koningin Isabella aen Z. H. ten geschenke heelt gegeven. Men lelt op dezelve 10,000 diamanten of brillanlen, welke door- zigtig zyn gemonteerd, en die hy licht langs alle kanten schitte ren. De schoonste tiare, welke den Paus op grooie feestdagen draegt, was door Napoleon I geschonken, vóór de geschilléu welke tusschen PiusVlI en den keyzer uylborsten. De tiare is van Madrid naer Roomen gehragt door dry persoonen, waervan den eenen den juwelier is, die hel meesterstukverveerdigd heeft. Men heeft overigens aen den H. Vader een zeker getal diamanten ge schonken, welke bestemd zyn om later diegenen te vervangen welke gedemonteerd zoudën worden. Koude in de Zwarte-zee. Dat het in de Zwarlc-zee koud kan worden, leert ons de geschiedenis. Tacitus schryft, dat in het jaer van Roomen 577, dat is 177 voor Chr. geb., het geheel Romeynsche leger onder Corbulo naer dc zyde van Armenie bleef gelegerd, en soldalen met bevrozene ledematen en versclieydcne schildwachten dood bevroze» gevonden wierden. 66 jaer voor Chr. geb. versloeg een der generaels van Mithri- datcs, aen den ingang der zee van Azof, de ruytery der Barbaren op liet ys, jnyst ter zelfder plaets alwaer zy in dien zomer in eenen zeeslag overwonnen waren. 400 jaer na Chr. geb. bcvroos de geheelc Zwarte-zee. In 462 trok den veldoversten Theodonel met zyn leger over den loegevrozen Donau. 717 was de koude te Constantinopelen en in Thrancie zoo hevig, dat de meeste peerden en kameelen van liet leger der Sa- racenen omkwamen. In 763 bevrozen de Zwarte-zee cn de Dardanellen geheel, en op sommige plaelsen had men tot vyftig voeten hoog sneeuw. May. Pill. 1838. Of prins Albert ook gelvk heeft zyne soldaten ieder een paletot van zeehondenvel tezendcu! Men ziet alom, door geheel Engeland, veel beweging voor het inschepen v?n troepen naer Crimeen. Den Observaleur mackl bekend dal 80,000 mannen dor mi- licie toegestemd hebben om ingclyfd te worden. Op dit getal, zul len er 15,000 in de garnizoenen van de .Middellaudsclie-zeege- 1 zonden worden5000 zullen by dc depots blyven, en 60.000 zufien dienen om een reserve leger te vormen. Den Times houd nog steeds slaen dat den oorlog tot hier loc, slecht is helcyd geweest, en dat het engelseh leger in Cri meen nog aen veel zaken gebrek lyd. Parys 30 December. Hel schynt nu stellig te zyn dal het oorlogsplan der ver bondene mogendheden veranderd is. Men zou nu niel meer denkeu voorden oogenblik, om Sehaslopol inlenemen deze inneming zou tol. de aenstaende lente uytgesteld worden. Toen alle verster kingen uyl Vrankryk en Engeland zouden aengekomen zyn, zou er een noodig legerkorps voor Sehaslopol worden gehouden om i het materieel van den oorlog te bewaren, om de belegeringswer- I ken le verdedigen en om de gemeenschappen tusschen hel land- leger en de zee vry en onbelemmerd te laten. Het geallieerd leger zou dan binnen Chersonese trekken en de Russen in hun land gaen bevechten, en gaen pogen Perekop te overmeesteren en te I bezetten, ten eyude den aftogt aftesluyten. Onderlusschen doen de Russen gedtiriglyk uytvallen. Tydens een dezer nylvallen, is een lïauscli baiaillon overrompeld en krygsgevangen genomen. Deu oflicier die liet baiaillon kommaiuleerde, is door de Russen medegenomen, gewikkeld in de sargie in welke hy lag le slapen. Dit baiaillon is aen hel dag-order gebragl en onweerdig verklaerd van nog in de loopgrachten te inogen dienst doen. Gelvk hel geiriakkelyk te voorzien was, heeft het Senael eenparig niet 122 stemmen de wet aengeuomeo, welke den mi nister van financiën mugligl tot hel sluyten eener leening van 500 miiiioen frank. Parys, 5 january. Van zoohaest deu tyd daer was om voor de leening van 500 millioenen fr, in te teekenen, heeft men de in- sclirvvers in alle de meyeryen zien toesnellen. Heden zyn de Iransehe dagbladeren wederom oorlogzuchtig Oorlog oorlog! is het woord dal men overal hoort, en de lv- dingen welke ontvangen zyn komen alle hierin overeen dat men op geene vrede meer rekent. In Rusland voornamelyk, bcreyd men zich tol eenen geweldigen oorlog, niet alleen in hel Oosten, in Crimeen en in A/ia, maer in hel Westen, in Polen. Wy hebben het reeds doen aenmerkeu, Polen gelykl aen een verschanst kamp en den volgenden uyttrek uyt eenen brief zal dit nog beter doen begrypen. Ziet hier wat wy in eenen brief, gedagteekend van den 1 january lezen Het korps van generael Siewers, dat niet min dan 50,000 mannen lelt, gaet de plaets van Modlia betrekken. Tegenwoordig bevind zich hetzelve ie Warschauw. Generael Paninline heeft stand genomen op de ooslenryksehc grenzen van Volhynie, en strekt zich uyt tot Podolie. Onlangs had dezen generael slechts 50,000 mannen onder zyne bevelen; maer met de versterkingen die hy heeft ontvangen en nog dagelyks ontvangt, is het zelve tot 70,000 mannen aengegroeyd, zonder een korps voet- en peerden- volk van de russisclie keyzerlyke garde te rekenen. Over eenigen lyd, heelt eenen russischen generael-inspek- leur, wiens naem my nu niet te binnen schiet, de kleyne stad Zamose bezocht, die te midden van vaste pleynen is gelegen. Deze versterkingen zyn van eersten rang. Den generael vond ze nog onvoldoende, en thans maekl men er reuzenwerken, ondanks al deslrengheyd des winters. Eenen brief die my is toegekomen, verhaelt de volgende zon derlinge tyding Men houd namelyk slyf en sterk staende, dat den keyzer aller Russen, op het punt is naer Odessa te vertrekken. Hy is ongeduldig om zich meer digi by hel tooneel des oorlogs te bevinden, en indien Sehaslopol liet nog uytlioud, gelooft men dat hy naer Crimeen zal gaen. Men kent de wyze w?erop den keyzer reyst. Ily gaet als den bliksem. Wees dus niet verwondert wan neer gy eensklaps zyn vertrek van St.-Petersburg verneemt. <c Eyndelvk om myn onderwerp niet te laten varen, zal ik zeg gen, dat de zaken langs de zyde van Persjën eene levendige wen ding nemen. Over nauwelyksacht dagen herinnerde den franschen Müsiteur dat Rusland liet ontwerp van Khiva te veroveren niet had opgeheven. Zoohaest het engelseh kabinet kennis had van eene aenzienlyke troepensamentrekking, gevormd door den shah van Persiën, op de grenzen van Turkyen, onder voorwendsel van zyne onzydigheyd te doen eerbiedigen, zond hel hein ongemak- kelyke agenten toe; ten zelfden lydedeed den gouverneur-gene* rael van Indien, die zonder twyffel op voorhand was onderrigt eene beweging doen, aen de troepen van de kompagnie der Indien. Over eenige dagen zegde eenen engelsclien gezant te Con stantinopelenEyndelyk kennen wy Ruslands ontwerpen, want als het de provincie Kliiva bezet, bedreygl het de onalhankelyk- heyd van Persien, maer op den dag van heden zyn wy in slaet de hoogmoedige plannen van den czar le verydelen. Binnen kort zullen wy eenen grooten slag hebben. Denkt niel dat het men zeyls zyn, die ik u mededeel, want ik waerborg u de echtheyd van al deze inlichtingen. De lydingen die men uyt Rusland verneemt maken van niets anders gewaeg, dan van oorlogs locbeieydselen. Het is in Polen dat men Rusland aen heiwerk aiet. Geheel Polen is in een vyt- gestrekt legerkamp veranderd alle de sterkten zyn op geduchlen voel van verdediging gehragt. Terwyl de Russen in Polen alle die toebereydselen maken, zenden zy onophoudelyk versterkingen naer Sehaslopol, en doen den oorlog in Azia legen de Turken voordzetten. In hei dagblad van St-Petersburg leest men wat volgt Hel leste verslag van den aide-de-camp prins Menlcliikoff, on der dagteckening van 15 december houd niets gewigligs in nopens de krygsoperatièn van Sehaslopol. Sedert den 8 december, is het vuer zoo zwak geweest als vroe ger, cn heeft ons om zoo te zeggen geen hoegenaemd verlies loe- gehragt, ofschoon den vyand zyn verscliansingwerk op zynen lin ker vleugel voordzet, waer hy fel gehinderd word door onze voor- deelige geposteerde scherpschutters, brengt hy zyne liniën niet voornyt, maer hreyd zich links uyt. Van onzen kant versterkt zich de verdediging, en tydens de nachten doet men uytvallen. In den nacht van den 10 tot deu 41 december onder andere, nam don vaendrig van de 40e equipaedje der vloot, M. Titoff, de duyslernis waer, en voor hel opkomen der maen, begaf hy zich met twintig mannen 'en twee hergobitsers regclregt naer den franschen loopgracht, waer men op dien stond arbeydde, en loste van daer eenige gelukkige scheuten met sehroot op de zelve, en keerde ongedeerd in de redoute terug. Ten zelfden lyde, wierp zich van eenen anderqn kant den ma joor Galovinsky. acn hel hoofd van e* nige brave kozakken, op de fransche verschansingen, nam 8 franschen gevangen, waeronder eenen officier, maekte zich van dry kleyne mortiers meester, en vernagelde de groolen. De Veroverde mortiers wierden aenstonds tegen dezelfde vyandelyke verschansingen gekeerd, waeruyt zy genomen waren. —Het gerucht van een verdrag tussschen Vrankryk en Oosten ryk, onafhangelyk van het traklaet van 2 december, en hy welk verdrag Vrankryk aen Oostenryk al zyne Jandelyke bezittingen zon waerborgën, wint veld. Weenfn, muendag. Den 22 december, was er veel sneeuw te Sehaslopol, en was het sterk koud. Van beyde kanten, bcrevdde men zich lot eenen veldslag. Oiner-Paeha wierd verwacht. Te Odessa was er den 28 december, eene groote versterking voetvolk aengekomen. Het was zeer koud. Twee kom'pagniëir rus sisclie troepen en eenen transport van 40 rytuygen met zieke soldaten, waren langs den weu versleven.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3