FRANSCH KEYZERRYK. ENGELAND. 1TALIËN. Van Dynsdag zyn de barrelled on dc kasseywegen van deze provincie lot nader bevel, gesloten verklaerd. Hei ryden met vragiwagens is dus verboden. Den belgiscben schilder, M. Gustave Wappers, is door den kcyzer der Franscben tot ofiicier van liet Eere-Legioen benoemd. Men jsjclirvfl uyl Veerle aen hel Nieuwsblad van Gliccl Hel edel buys de Zerezo de Tejada, niet vergenoegd den beogen aulaer der kerk van Veerle door eene schitterende en kunstrykc schildery begunstigd en verheven te hebben, heeft zich in deze gure dagen hezotider door zyne liefdadigheyd doen kenmerken. Zynen edelen zoon, provinciael raedslid, begaf zich in de koudste dagen, wanneer de straten eenzaem en verlaten m l eenen dikken sneeuw overdekt waren, in \al de armste en nederigste butjes dezer gemeente en bragt daer zelfs lot in de afgelegenste de vertroosting, de hulp en de hoop. Niet alleen reykle hy hun oogenblïkkelyk zyne milde hand toe, inaer deed korts daerna uyldeelingen van brood en anderen noodigën onderstand, zoodal by wel huysgezinnen bldus hunnen ellendigen toestand heeft verzacht. Zulke liefdedaden zyn te edelmoedig, dan dal dezelve onaen- gemerkl zouden doorgaen. Een smerlelyk ongeluk heeft voorleden zaterdag op den Paddegracht te Antwerpen placts gehad. De bejaerde vrouw, uvt de algemeen gekende estaininel Ilcl Peerdeken, was bezig met de straet voor hare wooning te vagen, toen er eenen zwacr geladen koolwagen voorby kwam. Door de gladdigheyd van het ys rees den wagen af, en aengc- zien de ongelukkige vrouw te digi hy den wagen was. viel'zy mider 'den/elven en hare twee voelen wierden sehrikkelyk ge- pletlerd onder de wielen. Dees ongeluk, op den ouderdom van 60 jaren heeft de brave familie diep gel rollen. Om eene spoedige en goede verzorging te hebben, i de vrouw naer de infirmerie in bel gaslhuys ge dragen en daer bevind zy zich iu eenen gevaerlykeu toestand. Een ander verschrikkelyk ongeluk beeft maendag aldaer plaets gehad, op bet Mechelsch-Plewi. in bel hotel van den ban kier de C.... Eenen werkman was iu de goot van het dak bezig met den sneeuw op de binnenplaels te werpen, toen eensklaps eene groote hoeveelheyd sneeuw van het dak kwam afryzen, den ougelukkigen omsloeg en hem op de binnenplaels deed neerval len. Men weet omtrent welke hoogte dit hotel heeft. Den werk man is sehrikkelyk gewond opgenomen en naer hel gaslhuys gedragen, alwaer hy nog verzorgd word Uvt versclieyde eommuneu onzer Vlaenderen hebben wy droevige tydingen aehgaende de armoede op de buylen-geineenlen vernomen. Men kanzichgeen denkbeeld vormen vandeellenden die alom beerschengelukkig nog zyn deze gemeenten, waer kloosters en religieuze gestichten bestaen, waer een decider arme lieden hulp en onderstand ontvangen eri waer de boeren eenigzins van een deel der bedelaets ve lou worden. Wat de bedelaers op de cmummen aengaet, dit overtreft op sommige pl letsen alle denk beeld. Men v nd bolsteden op welke tien en meer brooden worden afgesneden om aen eiken bedelaer eene sneê te geven, en lol vier francs, en meer, worden uylgedeeld iu centimen, op eenen dag. Dit moei eenigzins doen begrypen boe groot bel getal bedelaers is welk op e men dag, op eene enkele hofstede, zich aenbied. .Maer, als den boer dit alles in den dag beeft uylgedeeld, dan is hy des avonds en des nachts nog niet ge usl, want dan komen geheele benden van twintig tol veertig sterk, en eyschen met geweld le vensmiddelen en geld. Dit alles bewyst dat de boeren, buyten, het niet gemakkelyk hebben. Lenige dienstboden van landbouwers op het Driesselken, te Ooslacker, hebben in banden van twee deftige landbouwers, gcid- giften gestort, obi de arme parochianen ter hulp te komen. Met Mie gillen zyn er reeds nytdeelingen van brood en kolen aen arme huysgezinnen gedaen. Het ware te wenschen dal dergelyk voorbeeld op vele plactscn navolgers vond. Zaterdag, in den namiddag, is er le Gend een droevig onge luk voorgevallen. Ziel bier de omstandigheden De maetschappy-CoHcorrfia, in de Belgrad est rael, deed eene groote zael voor het geven van eenige bals tydens de vastenavond- Magen, opregten.en deze zael is ingestort, en heeft zes werklieden on Ier bare puynen begraven Op den oogenhlik der instorting, werkten twee persoonen in de zael, twee waren bezig met het dak iu pannen te dekken, en twee gaven de pannen aen de ticheldekkers over. liet zyn deze twee iaeiste werklieden die hel meest geleden hebben. Eenen beeft de ribben gebroken, en is naer de Byloke gevoerd; den anderen heeft zyne hand gebroken. Eenen derden werkman heeft eene ernstige wonde aen liet hoofd, en de dry andere zyn hel met kneuzingen en ligte kwetsuren onstaen. Men schryft deze instorting aen de onvoorzigligheyd toe, zegt Men M es sag er men dekte den eenen kant der zael met pannen, terwyl zy langs den anderen kant geen evengewigt had. Overigens was de constructie der zael de zelve van andere jaren. - Gisteren kwam eene vrouw ie Antwerpen voor de korrec- tionnele regtbank. Zy was beschuldigd van moord, door onvoor- riclitighevd begaen. Die ongelukkige bad haer kind alleen in hare kamer gelaten, en een dooskpn met fosl'oriekskens was onder hel bereyk van het wichtje gebleven. Hel bad dit doosken genomen, en volgens de gewoonte der kinderen yan alles in den mond te steken, ook dit met de fosforiekskens gedaen. Men weet dat deze ontvlambare slof een zwaer vergif is, en ook hel kind is vergiftigd gestorven. De regtbank beeft de ongelukkige moeder tol bet minste der straf veroordeeld, dal is lol l i dagen gevangenis en de kosten. Te Belcele, in de herberg de Duyzend Appclkenswaren de leden van bel muziekgenoolschap vergaderd, en eenen muzikant zich nevens den kelder bevindende is in den zeiven gevallen. Den ongelukkig"!), Joseph de Witte genoemd, had zich doodelyk gekwetst, en is vyf uren nadien aen de gevolgen zvner bekomeiie wonden overleden Eenige dagen geleden, schoot eenen land hou we» te Dcsfel- bergen een geweer af dal al lang'geladen was. By de losbranding, borst den loop, en gelukkiglyk heeft den otivoorzigligen landbou wer I'slechts eene enkele, en niet gevaerlvke, wonde in hel aengezigt ontvangen. Eene diefte is voorleden donderdag namiddag met een»; ongehoorde stoutmoedigheid te Lise, naby Seraing, gepleegd. Twee kerels traden in eene herberg, in welke zich op dien oogen hlik slechts de woerd in bevond. Den eenen was met eene pistool gewapend, den anderen met eenen dolkzy plaetsteu zich voor de herbergierster en zegden haer zeer gerust Kom, hel is nut teloos te schreeuwen; gy gael ons uw geld geven, en al uwe beste kleeren, zoo niet dan zyt gy dood De arme vrouw liet zich geen tweemael zeggen en gaf wat zy bezat. Terwyl men de pakken maekle, kwam eenen voerman aen de herberg en wilde dezelve binnentreden, doch, eenen der dieven trad hem tegemoet en zyne pistool loonende, zegde hy vervolg uwen weg, vriend, gy kunt terug keeien, als wy gedaen hebben. Den voerman vroeg niet beter, en vervolgde zynen weg. Toen de bandieten alles genomen hadden wal hun aenslond, verwvderdeu zy zich, tot de weerdin zeggende Bezie ons wel, wy zyn niet gemaskerd, gy zult ons gemakkelyk kunnen herkennen Den brigadier der gendarmerie van Seraing, van bet gebeurde verwittigd, heeft zich onmiddelyk naer Lise begeven, en nog reeds den zeilden avond heefl by gepoogd op liet spoor der dieven le komen. Doch tol hiertoe zyn de zelve aen de opzoekingen ontsnapt. Men scbryft uyl Zonhoven (Limburg) Den 22 january 's avonds, kloof den oom van onzen sekrelaris, die hier herberg boud, eenen klomp steenkolen om hem in het vuer te werpen, toen hy er een langwerpig pakje in vond, omtrent 2U centimeters lang, in een papier gewonden, waer rond eene pekkoorde was. Men ging hel in hel vuer werpen, toen iemand vroeg oin hel eens te onderzoeken, en zag dal het eene mvnkardoes was, die niet was gesprongen, en in den klomp was gebleven zonder dal iemand bet bad vermoed. Had men den klomp zonder bet le oni- deklieu in bet vuer geworpen, zoo ware er eene outplolling ge volgd, die misschien velen het leven had gekost. - Te Won men is er eergisteren eene vrouw begraven die, ge durende baren levensloop, een-en-twinlig keeren beregt was ge weest. Eenen goeden gcsondheyds-raed Ier gelegenheyd van de koude: Vele persoonen denken dal den brqndewyn verwarmt; T is eene dwaling. Den alcool drytl de dierlyke warmte naer T middenpunt en maekt de uyterste gedeelten koud. Dit uylwerksel is vooral zeer schadelyk in ivden van vorst, op welke liet zeer gevaerlyk is te veel braudewyn of genever le drinken. Men vind niet zelden mcnscheu dood van koude langs de stralen, om dal zy zich op weg hadden begeven na versclieyde druppels gedronken te hebben, [let is anders gelegen met den wyn. Het uyiwerksel van den wyn is de warmte van van binnen le brengen naer bel vel. Een glas wyn met male gedronken, geeft den menscii moed en kracht aen armen en beenen. Men scbryft uyl T Koolland, dal de oorzaek van den lioogen' prys der houillie kolen is dal dezelve vry en zonder regten, uvt heiland gevoerd worden. In betjaer !85zyn er2 625,782'ton nen (1,000 kilo.) uyt liet land gevoerd geweest. Indien men 1 fr. regten stelde op 1000 kilog. bv den uytvoer, dit zou eene jaerlvk- sclie. som uylmukcn van 2,656,782 fr. ten voordeele van de open bare schatkist. Met eene dergclyke som, zou bel gouvernement de belastingen kunnen verminderen, of, ten minsten, er "eene nieuwe moeten heffen, en de houillie kolen zouden zoo duer niet zyn. Den Heylig 'ri Vader, die altvd bereyd is om de pgogingen, die voor het verdedigen van den godsdienst aengewend worden, aen le moedigen komt aen den uvtgever der Patric, t" Brugge' eene zilvere medaille le verb enen. Deze medaille dracgt hetTif- beeldsel van Pi us IX. W ilt men welen boe de Zusters van Liefde in Rusland be oordeeld worden, men leze de volgende regelen welke wy iu een russiscb blad van Sl-Peiersburg aengelroffen hebben: Wy gevoelen eene opregte voldoening, wanneer wy mogen liet publiek kenbaer maken dal de gekwetste Bussen die naer Coii- stantinopelen gevoerd zyn, in de fransclie hospitalen, van wegens de Zusters van Liefde, de liefdadigste en lierltrelfendste zorgen ontvangen. Deze religieuzen, getrouw aen baren lieyügcn roep. komen de menschelyke krankheden, de ongemakken van bel Iv dend mensclidom, ter hulp, met eene gansch chrislelyke zorgvu'l- digbeyd, zonder tusschen de ongelukkigen, tol welken eeredienst, of tot welk land zy belmoren, eenig verschil le maken. W y welen zelfs dat die. Zusters van liefde, in bare liefdadigheyd, voor onze krygsgevangenen <1 mondige kleederen hebben gekocht en bun die hebben geschonken. Die religieuzen hebben zich bewonderens- weerdig geloond, met onze arme en ongelukkige russische ge kwetsten op ie passen, le verzorgen en le vertroosten, gclvk^zv voor de fransehe deden. Mogle de buide van onze reglzinnige en herlelyke dankbeluy- genis ter kennis van die weerdige religieuzen komen, van die re ligieuzen welke God alleen kan beloonen gelvk zv bel verdienen voor de zending van liefde die zy. op deze a'crdê, op eene zoo sublieme manier uytoeffenen. Iïalsregting van Lescure. Donderdag morgend be >ft op bet pleyn-Roquclte, (Vrankryk) de balsregling plaets gehad van den genaemden Leseure, kleèrkoopman, die den 30 november laoisi- lcden, door hel bof van assisen der Seine lol de dood veroordeeld is, voor bel plegen van vier moorden gevolgd van diefte. Men beminnen zich dal zynen medepligiig 'n Gousset, zich op den oogenhlik zyner nenhouding heeft, gezelfsuioord. Lescure heeft in zyne Iaeiste oogcnhlikken teekenen van zwakheyd gegeven. Na nog ma els over zyne onschuld geprotesteerd te hei) hen, heeft hy zich, om zoo le zeggen, naer hel schavot laten slepen Toen by op den platvorm gekomen was. wierd hy onmiddelyk op de plank ge- bondèn en omgeworpen; doch, toen hy iu den'bril viel, ligtte bv bet hoofd op, en poogde zicli los le rukken, door zvn lichaen'i heen en wéér te bewegen, de helpers van den heul hadden moevle om hem op de plank te houden den heul was verpligt zyn hoofd met geweld in den bril te houden, en w ierd door den veroordeelden in den arm gebeten Eyndelvk na eene si or. van worsteling, welke slechts eenige second :n geduerd heefi. doch die eenen hevigen in- drnk op de toeschouwers heeft gemaekt, heefl qien de poogingen van den veroordeelden kunnen onderdrukken, ea is het mes ge vallen. Parts, 5 fehruary Ziel hier wal men leest in den brief van eenen officier die voor Sebastopol ligt. °P den regen is den sneeuw gevolgd. Ik ben wel le pas cn. warm gekleed. Wy bobben eten in overvloed, en aldus kunnen wy' den winter en de Russen trotserenDe belegering van Seba-lo- pol gael traegzaem voort; wv werken altyd op eene urlgeslrekt- heyd van eene myl. Wy hebben by de 50 meters loopgrachten gegraven, en wy openen nog steeds nieuwe. De stilzwvgendhevd onzer batteryen is zoo groot en zo.) volkomen niet mee'r als voor- gaendelyk; onze nmrliers hebben bun vuer g«;opend, maer den vv- and beam woord dit vu»r met hevigheyd» en bv bombardeerd meer dan wy. Indien wy binnen de vier-en-lwintig oren 600 bommen in- tegen- en naer Sebastopol schieten, dan zend den wand er ons 1200 Sebastopol zou moeten kanon-stad lieelen. Wy zyn zoodanig gewoon aen in t onophoudelyk schieten dal wy het by na niet meer gewaer worden, wanneer niet meer dan 601) kanonscheuten nar uer gelost worden. De Iaeiste tydingen uyt Crimeen melden dal de slroomen die door het smelten van den sneeuw gevormd zyn, de terraswer- ken der belegering sterk beschadigd hebben. Men hersteld vlv- tiglyk die schade. Marseille, maendag, 5 fehruary. Den generael Rivercl is den 28 jaiiu try te Coustaniinopelen aengekomeu, om alles voor de aeiikomst der Piemontezen tebereyden. Versclieyde generaels eu i 200 Éngelscbcn zvn naer Ba la LI a va vertrokken De geallieerde troepen vragen onophoudelyk om Sebastopol te mogen bestormen, en generael Canrobert heeft groote moeyte om i zynesoldaten legen te houden. I Alles is gereed om op nieuw hel bombardement le hernemen. Men volloon de versterkt Apen van Eupatoria. Omer-Pacha nadert Sebastopol. Men denkt dat er eenen veld- sla}! 'al gewaegd worden, als hy zal aengekomen zyn. lie Kussen trekken op Simpheropol. Den sclionv\burg der kleyne stad Cliarroux, departement der Vieune, is iu den morgendvan den 2ï january de prooy der vlammen geworden. Men gelooft aeu kwaedwillighevd. De justicie beeft een onderzoek begonnen. M. Magne, nu minister van landbouw* eu koophandel, is lot minister van financiën benoemd, eu is door M. Kouher vervangen. Naer men zegi, zoude Pruyssen uitleggingen hebben doen vragen, aeu itel transcli gouvernement, unpens de vorming van hel itbvnleger, dit; generael Wedel, by den keyzer le vervullen bad. De zamenkomsl van den generael met Z. M. beeft met minder dan twee ureu geduerd, en in de politieke kringen is bel gerucht versprevd tlal den keyzer Napoleon den pruyssischeu gezant harde dingen zouden hebben gezegd. Na itel wisselen der eerste beleefdheden, zegt men, dal den keyzer den gezant zoude hebben gezegd lift steltynI tlttt uwen meester alleen tegen gansch Europa wilt te va Ide trekken dal hy maer toeziet dat den pruyssischeu arend zyne vederen niet verliest. Sire, moet Wedel hebben geantwoord, myn meester beeft de overluyging van helgrne by doel, eu wanneer den piuyssiscben adelaer zal vallen, zal bel ten minsieu uyt eere zvn. Daerop moet een geschil zyn gevolgd, dal de palen van be- leeftlfteyil waerin Itel wierd geiiuuden, nog bitterder luaekle. Men ïtegrvpi tlal deze lyding bevestiging verdient. Weenen, 5 l.hruary. Twee honderd persoonen die deel genomen hebben in de rcvolutioiuiaire intrigues van Mazzini, zyn bier aengelntudeii. Vi it na den 28 january. Er is een order uyl Sint Petersburg aengekomen, by welk er bevolen wurJ ten spo'edigslen lialaklava en Eupatoria aeu le randen eu le vernietigen, Ostèn-Sacken, 011- derslettd door du groot-hertogen Michiel en Nikolaes, moet wel- liaesl de geallieerden slag leveren, terwyl bet weder uu gunstig is Paris, den t Ichruary. Den Moniteur van beden meld dal liet ministerie-Palmerslon is gevormd. Oönt.oG (te hun mi vis. liet vormen van een legerkorps op den li liyn is titans byna officieel men spreekt er open- lyk van in bel ministerie van oorlog, en zelfs word aldaer vlyfig gearbeyd aen de inrigting dezer armee. Dezelve zou bestaen uyl 200,ÜÜO man, en in vier korpsen, ieder van 50,000 man, verdeeld zyndeze korpsen zouden op de oostenlyke en noord-oostênlyke grenzen sland vallen. Ters 'Iteydetie regementen van liet garnizoen van Parvs wachleii eiken oogenblik op het bevel om te vertrekken. Bv de scheuring, welke lusschen Pruyssen en de bond genoten beslaet, is hel nutteloos le doen opmerken, dat den oorlog op den Rliyn hoogst waerschvnlyk is. a Eenen jutigeu officier tier eitgelsehe v'luol in Itanden geval len zynde der Russen, wierd krygsgevangen geleyd naer Odessa. Eenernssiscite jufvrouw, beweegd over itel ongeluk van den jon geling, nam hem in haer buys en bragt Item alle slaclt van zorgen l te gedurende versclieyde dagen dmi jongeling noglans stierf. Alsdan zyne weldoenster sneed zelve bel blond liair af van den jongen officier, deed Itel inwerken in eene gouden medalie en zond bet naer r.vue bedrukte moeder mul dit opschriftVan weck EENE «IOEDEr! Londen, mac tdag, fehruary. Wy hebben, wegens de mims- lerieele crisis, iets stelligs te melden. Lord Palmerston is defiuilievelyk belast met den zamcnslel vaneen nieuw ministerie, en hy liouii zich, op dezen oogenhlik bezig met tie zending te volbrengen, met welke hy is belast, lly garf zum medemakkers nemen onder de aftredende ministers, eu pttogen zich den onderstand der lorvs in bet parlement le ver zekeren. Lord Joint Bussel is volkomen mislukt in alle poogingen die Ity aengewt ml beeft. MM. Gladstone, Sidney Herbert, lord Clarendon, lord Crati- wor'li, lord Grey en lord Granville, hebben geweygerd zich mel lord John Bussel le willen vereenigen. liet spreekt van zelfs dal lord Palmerston, in de zamenstelling van bel ministerie daer by aen werkt, voor zich de plaets behoud vau eersten minister. Londen, 7 l'ebru iry. Den. Morning-Chronicle zegt beden dat lord Palmerston mei de peelisten eene overeenkomst beeft ge maekt, en nu een sterk gouvernement gael daerstelleu. lo.nde.n, 7 fehruary. Den 31 urning-Post zegt dat hy mei vertrouwen mag afkondigen dat den ministerielet) crisis geéyndigd is. De wel ondmrigte persoonen brengen den volgenden [ysl, zynde de nieuwe zamensteliing van het ministerie, in omloop Kersten lord dor Tresorery, loid Palmerston I.ord kancolier, lord Cranworlh Voorzitter van don geheymon raed. lord Granville Lord van den geheymon zegel, den hertog d'Argyle Minister van buytenlandscbe zaken, gruef de Clarendon Minister van '1 inwendig, M. Sidney Herbel t Minister van de koloniën, sir George Grey Minister ran oorlog, lord Panmnre Minister van financiën, M. Gladstone; Eersten lord der admii alitevl, ,sir James Graham Geheymsehrvver van de openbare werken, sir William Molesworth President van hot linreel van controle, sir Ch. Wood Minister zonder portefeuille, lord Laiisdowne. Londen, ihmilerctag 8 fcb'uary. Dun Tiuus zegl dat Lord Pdlmursltin waerseltynelyk e. itr'ti npruep Int Itel volk z.tl mouli ii dui n, en Itel parleineul ontbinden. Dit zal enkelvk geschieden, als de meerderbeyd niet gruut genoeg zou zyn, die hy iu de kamer der cominuiieii oiilmoet. P.oomf.n. 38 January. Een gehcym consistorie is den 22 janu ary, zno als muit wet l, door 'L. II. tien paus gehouden. Nu heeft uien vernomen tlal 11. eene aenspfaek heeft gehouden over den toestand van de Kerk iu Piëmonl. Een Moailorium is naer Turyn gezonden, en men beschouwt de betrekkingen tusschen bel bof van Koomen en bel piémoti- tecsrb gouvern ■ment ttls onderbiotien.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3