LANDBOUW-OIVDERWYS. PILLEKENS. gen den vrede handhaven, en hy heeft gelyk maer waerora spreekt hy dan op de tribuen kwetsende woor- den uvt tegen het opperhoofd eener groote natie, onze bondgenote en gebure Waerom rand M. Oris, die zoo voor 't wel/.yn is, eenen souverevn-vriend aen, van wel- ken Belgiën zich noyt te beklagen gehad heeft? Waerom heeft den minister van bnytenlandsehe zaken niet gepro- testeerd tegen eene tael die, ernstig opgenomen, inoeye- lykheden zou konnen veroorzaken aen zyne diplomatie Den souvereyn van welken liier kwestie is, moet tot dus verre aenzien worden als den vriend van onzen koning en onzes vaderlands. De akten die hy in Vrankrvk daergesteld heeft, hoeven in onze olficiele beraedslagingen niet onderzocht te wordenM. Orts verwyt hem eene republikaensche grondwet omverregeworpen Ie hebben. Maer de republikanen zelve hebben tweemael gepoogd het werk der algemeene stemming, dat zy met evgene handen gemaekt hadden, te vernietigen." Wy hebben M. Oris de overwonnene van 1848 en 1851 nog niet liooren beschuldigen van legen de nationale sonvorey- nilevt te zvn opgestaen. En ten anderen, wie weet er niet dat de beroemdste leden der fransche kamer het vast beraden inzigt hadden van zelve de grondwet om- verre Ie werpen, inzigt dat zy zouden verwezenlvkt hebben eenige dagen na den 2 december, waren zy niet voorgekomen geweest. Om regtveerdig te zvn, moet men alle onwettelykheden afkeuren om het even door wie zy begaen zvn, of zich onthouden eenen tegenstrever te laken. Ik ben van deze niet welke aenneuien dat tie repu te blikanm alleen 't regt hebben van republikaensche grond- toetten te overtreden.» Men ziet dus dat andere dan wy de interpellatie van M. Orts aenduyden als eene intrigue, als eenen voorbe- revdden slag. Maer dit is niet te verwonderen hebben wy het niet meermaels gezegd de onvaderlandsche orangis- tische kabael der liberalers-francmacous kan aen de fran sche natie niet vergeven dat deze eertyds den troon van koning Leopold en onze revolutie tegen de herstelling der Nassauwers beschermd heeft en voornamelyk kan de francmaeonssecte aen den tegenwoordigen souvereyn van Vrnnkryk niet vergeven dat hy de logiën en gehevme klubsen der republikanen-sociaiisten niet spaerl, maer ze integendeel kortvlerkt, 0111 hen te beletten van overal zoo in Belgian als elders den godsdienst en de troonen te ver nietigen, gelyk er hun door de voorschriften van Mazzini en andere socialistische kopstukken opgelegd is. Wanneer zullen wy zien dat onze bestuerders de twee oogen openen om de heymelyke kuvperyën tegen te werken dier gevaerlyke vyauden onzer naliorialitcyt, die geen ander doel hebben dan het vaderland te verraden Wanneer zullen wy zien dat onze bestuurders in die gasten geen blind vertrouwen meer zullen stellen en hun by voorkeur de beste plaelsen en schoonste eerepostcn niet meer zullen schenken Ti Den tyd moet deze vragen oplossen als de kiezers zelve zulks niet willen doen. In de merkweerdige redevoering die onzen eei'vollen afgeveerdigden, M. De Naeyer, uytgesproken heeft, over de nuttclooshcyd der boerenscholen die M. Rogier op zyn eggen hand en al schaiidelyk de grondwet te overtreden, ingerigt heeft, en over de onbeschaemde geldverkwisting die daer van het gevolg is geweest, heeft den redenaar gevraegd hoe het komt dat het landbouwonderwvs, waervan over 15 of 20 jaren byna niet gesproken wierd, nu voo veel gerucht maekt en met zoo veel dringendheyd gevraegd word. Is het B. V. omdat onzen landbouw, die zoo dikwils de verwondering van den vremden verwekt heeft, eensklaps in den weg des vooruytgangs is blyven stil staen Is 't omdat onze landelyke bevolkingen zoo verbasterd zyn, dat de tusschenkomst van 't gouvernement ononlbeerlyk geworden is om ze uyt hare slaepzucht te doen opstaeu MM. het spyt my grootelyks hel te moeten zeggen, maer die redens zyn ten minsten Ie verstaen gegeven, en in eene brochuer die ons is rondgedeeld, ei gaet men zoo verre van te zeggen dat, sedert onheuglyke tvden, den belgischen landbouw stilstaande gebleven is. Welnu, ik moet tegen die beoordeelingen protesteren omdat zy teenemael valscli zyn... Neen, de landbouwers der 19" eeuw zyn niet onlaerd, zy zyn hunne voorvaders volkomen weerdig, en de verbeteringen die zy verwe- zenlykt hebben, zyn zoo gewigtig, dat de opbrengst van <i den grond merkelyk vermeerderd is... Ook MM. leest de werken die in vreinde landen verschenen zyn, en gy zult zien hoe nog op heden de vremdeiingen aen de he it kwaemheyd en kennissen onzer landbouwers openbare hulde bewvzen. Wv zullen hierop antwoorden dat men zich met moet inbeelden dat Meester Rogier en de aen hangers-verdedigers zyner boerenscholen niet weten dat den landbouw liv ens niet ten achter is, en dal onze boeren niet de eerste landbouwers zyn der wereld men heelde zich niet in dat Meester Rogier en zyne vrienden niet zoo wel weten dan iemand dat het landbouw onderwys zoo nutteloos is dan 't vvfde wiel aen;den wagen daer ligt den knoop niet, de liberatery heeft een ander inzigt, de francmaconslogiën bedienen zich van den landbouw om 't kind eenen nacin te geven, en als Rogier, op cygen hand, al die scholen heeft ingerigt, om den wil der magonniekc logiën te voldoen, heeft hy geen ander doel gehad dan in den geest van liet opkomende landbouwersgeslacht de maconuicke. zeddeer, de princiepen der secle te planten T is aldus dat men is le werk gegaen in de veeartsenyschool van O ireghcin. Dit gesticht was ingerigt. geweest onder den schild eener goede zedelvke opvoeding liet had aen 't hoofd eenen zeer be kwamen priester, maer als de maconuicke liberatery aen 'I. hesteer gekomen is, heeft het zoodanig gewerkt, dat dezen priester het gesticht heeft moeten veriaten De grondwet wilt duydelyk dat er goeie- onderwvsge- slirhten door 't gouvernement geopend worden, ten zy krachtens eene wetnu, men is verwonderd dat Rogier met. de twee voetjes over de constitutie gesprongen is als hy al die boerenscholen, op'evgene hand, ingerigt en dacr- dóor den budget met jaerlvks H» dnyzend franks zonder de gekwetste verzwaerd heelt; maer'lis dat men de taktiek der agenten van 't francmaQOiinisnius niet kent, die gasten zetten nllyd de stontmoedigheyd vooruyt, eenen kaekslag of voetsehop doen hun niets, zy trachten maer te gelukken zoo veel mogelyk de maconuicke princiepen in te voeren, dit is geheel hunne bedoeling. Meii heeft in de kamer hard tegen den ongrondweltigen maelrege! geprotesteerd, men heeft de stontmoedigheyd van Rogier genoeg gëgeesseld, men heeft over die volks- tergende geldverkwisting overluyd geklaegd, maer den vrcmdeling Rogier heeft laten protesteren en klagen, en rekenende op de goedwilligheyd der kamer, is hy geenen duym teruggedeynsd, integendeel hy is allyd voortgegaen, en," gelyk liet aen al de parvenus eygen is, is liv zelfs niet eenmael schaemrood geworden. 'T is aldus dat die boeren scholen ingerigt zyn en zoo lang blyven staen tot schande van 't land en tot groot nadeel der gedrukte burgers ïvd en plaets ontbreken ons om verder deze stof te verhandelen doch wy zullen er op terugkeeren. Deze regelen waren geschreven en gezet toen wy, door de brusselscho dagbladen, vernamen dat de kamer geen besluvt over deze zaek genomen heeft, en dat zy de be slissing der zelve onbepaeld heeft verschoven. Zoo dat by voortduring nog altyd, ten spyte der constitutie, de gelden der schatpiiglige aen dit schandalig misbruyk der boeren scholen zullen blyven verspild worden. Wy begrynen niet hoe het mogelyk is dat de kamer daer niet 'elfen af en met eenpn keer meê gedaen maekt. Men zal ons mogelyk zeggen dat er toch al iets gewonnen is, dat namclyk het hooger boerenonderwvs, dal zou veel meer geld kosten, niet be sloten is dit is waer, er is iets gewonnen, maer de libe rators doen het altyd zoo, als zy een volkstergend misbruyk willen blyven behouden, dan komen zy met een nog grooter misbruyk voor de pinne het nieuw misbruyk word afge slagen en hel oud blyft, en aldus word en blyft de natie gefopt De kamer van Piemonl heefl hare beraedslagingen over de scliandelvke siroopwei legen de geestrijke goederen en kloosters hernomen De vermaningen en protestatiëu van den H. Vader doen geenen hoegenaemdèn indruk op de versteende gemoederen van de algevrerdigde die lot de francmaeonssecte behooren; die mannen gaen in hunne rampzalige gedachten voort en spannen alles in om die rooverswet te doen duórgaen. .De lessen van hel verledene dienen tot niets aen de door liael en goddelooze driften verblindde wetgevers. De kloosters moeten afgeschaft, hunne goederen moeten benevens andere geestelyke goederen aenge- slagen en verkocht worden, want, zeggen die gasten, de veel koppige monikken adder en den eerloozen konnen anders niet verpletterd worden... Aldus zyn de Francrnayons overal dezelve, doch wie het daerna betalen moet. is 'l volk, is den gemeenen burger.. Al de klooslerdieven verryken zich voor eenen tyd en oml'erlusschen I yd hel volk al wal bitter is, den armen ziet zyne liulpplaetsen sluyten, de medelydende herten verslroyën, zyne onderslandsbronuen toestoppen, en hem den doodsteek voor- herevdenEn als al die snoodheden voltrokken zyn, dan scheydeu derzelver bewerkers van deze wereld, doch laten er hunne hooze daden, die zoo van geslacht tot geslacht niet dan rampen eu ellenden voortbrengen.... Dit is geen wonder van slechte evers komen noyt goede kiekens. In het ongelukkig Spanje bcreyd men ook eene stroopers- wet 0111 de geesteivke goederen aen te slacn en te verknopen, ten evnde, zegt men, de slaelsbankroel te vermyden. De liberalers- francmaenns van Spanje hebben dii|hind door hunne regerings- looze leeringen zoo verre gebragt, dat het zyne schulden en zyne bestuerkósten niet meer kan betalen. Om zich uyt dien algemee- nen nood te trekken, wat doel het revolutionnairegouvernement 1 Gelyk wy zoo even gezegd hebben, liet spert ai wederom gieren- oogen open tegen de'nog overblyvendc geestelyke goederen wy zeggen overblyvendeomdat er in dit voorheen zoo magtig en ryk land meermaels zulke aenslagen zyn gepleegd. En wat heeft hel er meê gewonnen Juysl dat gene wal Marten Luther in zyne Symposiacisrap.IV zegt: Cumprobal expcrienlia; eos qui cccte- siaslica bona ad se traxerunl, ob ca tandem depauperari t l men- tlicos fieri De ondervinding leert dal deze die geestelyke goe deren hebben ingepalmd, daerdoor cvndelyk arme bedclaers worden. Marlen Luther geeft daerop een 'welgepast fabelken, liet geen wy bier in rytnkens laten volgen DEN AREND DIE JUPITER'S SLAGTOFFER STEELT. Gy, die in Piemont, in Spanje 7.00 slout speelt, Gy, die Irots wet en regt, der kmkenr,onderen steelt, llie lïisschnp en zelfs Paus inner vnichteloos laet preken. Sa luystert nu toch loe '1 is Lmher die gaet spreken ken' Arend zag eens op een aliaer neer, Waer lam en rund en os als slagtofTraiiden lagen, Den groolen Jnpiler Ier eer Dit is Mini waer een' kost dien ik niet alle dagen Op mvnen weg ontmoet (Zoo deukt hy in ivo goddeloos gemoed). Daer aen zal ik eens lustig kennis hoüen. Kn -rctig in een lam, siael hy zyn' forsche klauwen. liv vliegl ras heen met dezen lekk'ren pand Maer Jup'ter zal hem dit heuvel niel vergeven; Want ziel een kooltje voer blyft aen den huyt vaslkteven. Daer meê steekt hy zyn' evgen' nest in brand. Zoo vacrt gy wi lligt ook, gy, kerk- en klooslerdieven Wjant heytigichend ry slookt vraokviipr over 't hoofd, Eerlang zal '1 7we rli des rouws u I loedig 'I herl doorgrieven, Eerlang word gy van huyt en eygen goed beroofd. Dat den liberators- uytsluytings- en partygeest overal den zeiven is, hoeft niet bewezen te wonlen bonderde daedzaken bewy/.en dit dagelyks. Over acht dagen spraken wy van eene zeer volkryke gemeente, omstreeks Gend gelegen, waer de liberaters- regentie weygert eenen tweeden doctor voor de armen te benoe men, dit nièllegensiaende de allerdringendste noodzakelyklieyd. en nicllegenstaende er altyd dry doctors voor de noodlydende geweest zvn. Dereden hebben wv afgegeven, namelyk omdat de 'retentie dier gemeente, als zy eenen tweeden doctor zon benoe men, eenen klerikacl zou moeten aenstcllon en daerdoor den liberalen doctor min zon moeten laten winnen. Ondertnssshen Ivd er den ai inendienst veel door, maer wal geeft dit aen de liberaler*, als zy er zelf niet door lyden. Nu is er in de zelfde gemeente en n imderwvze» te benoemen, en de mannen van den liberalen deesseni hebben hnnne oogen geworpen op eenen kan- didael die zoo wel door den wereldlyken als door den geestelyke» schoolopziener is van de hand gewezen. Maer wal titels beeft dien kandidacl? Geene andere dan die van tot de liberaters- opinie te behooren, even als dezen van St. Deuvs-Bouclc. Dit herten de bestuerders dezer beyde parochiën werken in 't belang hunner ingezetenen.... De kliekemans zien naer niets tenzy naer hel voldoen van hunnen ellendigen partygeest Dil is eene oor zaak (lat het kivaed ih ons land mêl ponden komt en slarhls met oneen weggaelAls de kiezers daerin niel voorzien, zy moeten er de gevolgen van afwachten. 'T Verhond van Aclsl wilt malgré hebben dat Rogier de Vlaenderen uyt de ellende geholpen heeft en dat de volksver tegenwoordigers die de schnndclyke geldverkwistingen van den uyllander Rogier durven laken, gelyk zyn aen het serpent, dat bevrozen opgeraept zynde door eenen medelydenden persoon, denzei ven met venynstcken beloonde, als het wederom, door de warmte, lot zichzelf gekomen was Ounoozelen kwispel, uwe gelykenis komt te pas net als mostaerd na 't eten en zy trekt er op even als eene vesicatorie op een houten heen.... Wie er aen de Vlaenderen venynige steken toegebragt heefl, 'l is Rogier door zyne gepraemde geldleeningeu, door zyne bloedzuygerswet, door zyne wet op 'l onderwys. door zyne boerenscholen, door zyne subsidiën aen bankroetiers en bedriegers, immers door honderde andere geldafpersingen en verkwistingen die 'l volk eiarmd en het onder den last der contribution hebben doen bezwyken.;.. Maer dil ziet gy niel, want alles wat uwe mannen gedaen hebben, is onverbeleriyk in uwe oogen.. T was wel verzind, zev Rrodder, en hy zette den lap neven T gal CORRESPONDENTIE. O ntvangen van M. D. R. le Hondsncht O fr Item van M. D. T. te Nieuwkerke 6 fr. - Item van M. J. B. A. te Meerbeke G fr. Item van M. L. le Grimmingcn G Ir. Item van M. N. te BollebeeK 6 francs. Wy moeten aen onzen vriend die ons gisteren eenen brief uyt P. gedagleekend, gezonden beeft, heriglen dat wy denzelven niel konnen opnemen vooraleer wy hem gesproken hebben. Met d'eersle gelegenbeyd zal zulks plaets hebben. Wy bevelen aen de aendacht. onzer lezers het heylzaem en zeer onderrigtend werkje, Gedenkenis over den Jubilê, door den eerw. Pater Hilligeer geschreven, 't welk zeer geschikt is om de vruchten van den jubilé duerzaem te maken. Zie de annoncen. Onzen stadsgenoot den eerw. pater De Windt, is dezer dag''» le Gend overleden. Het Vaderland beval de volgende woorden over dezen yverigen missionnaris Den eerw. pater De windt, wierd den 13 february 1815, te AHst geboren. Na zyne studiën in bel kollegie van Aelst geëyndigd te hebben, trad hy in het seminarie te Gend. In 18o7, wierd hy pi iester gewyd, en naer hei sleedje Ninove, in hoedauigheyd van coadjuloi, gezonden. In 1859 wierd hy onderpastor van Sl-Martens-kerk te Ronsse benoemd, en verbleef aldaer lol den 2i mey 1842, wanneer hy in de soeieleyt Jesu trad. Hy wierd ter uytzondering van eenige jaren, die by aen de studie der godsgeleerdheyd moest besteden, en die noodig waren om zich volgens den regel van hel order te vormen, gestadiglyk tol bet uytoelïënen der beylige prieslerlyke bedie ningen gebruykt, eerst te Kortryk, dan le Brus:el, en sedert 1852, te Gend. Onlangs nog, predikte hy met eenen onvermoeybaren yver te Lokeren, le Waesmunster, in de kerk van II. Kerst te Gend, te Sl-Amandsherg, en eyndelyk te Weileren. Hel is aldaer, op den tweeden d.ig der zending, dat hy door eene* geraeklheyd wierd getroffen, aen de gevolgen van welke hy is overleden. Hel zyn de vermocyenissen en den arbeyd van een hard apos telschap, wtlke den eerw. pater De Windt, naer het graf hebben gesleept, als by nog in den bloey van zynen levenslyd was, en nog zoo veel diensten kon bewvzen. De dood van dezen yvervolh missionnaris is roemvol voor God en voor de menschen de dood van dezen je.suil is de dood van eenen soldaet op de bres, ver wachtende van den hemel de. vergelding voor zynen arbeyd en voor zyne opoffering. M. Cumont- de Clcrcq, fabriekani le Aelst, is benoemd tot ridder van liet Leopolds-order Ry koninglyk beslujl is M. Van Innis, kamer-voorzitter, by hel hof van appel te Gend, tot officier van hel Leopoids-ordeV benoemd. liet ligten der bussen, in de herbergen van Den derm on de geplaelst om giften voor het oudcrlingsgesligl van die stad in te zamelen, heelt den volgenden uylslag opgeleverd Degene in den Duylscli besloot 117 franken degene in het Ko- ninylyk Kafl'elniijs, 109 franken 57 centiuicn, en in hel Leesgezel schap 109 fr. 20 cenlimcn. Dus dal den Uuylsch den eersten liet Koninglyk Kafjehuys den tweeden en hel Leesgezelschap den der den prys bekomen hebben. De uyireyking der pryzen zal plaets hebben na de uytgaef der afbeelding van den hertog eu de her togin van Braband. Den genaemden Schubbe of Soep, eenen dikken vellen bede- laer, die de stad DeudrrmonJe doorliep, en langen tv.d hel ver- maek is geweest der straeljongens die achter hem riepen Soep Soep! waerop hy oumiddelyk antwoordde Ocp! Ocp is dezer da gen le Dendermonde in het gasthuys. overleden, Soep, den bexle- laer heefl verscheyde honderde franken nagelaten. Te Dendermonde en te Kortryk, twee belangryke merkten voor de oliën, zyn de pryzen van de olie gerezen. Opal de merkten van We&t-Vlaenderen is de tarwe van 1 lol 2 Ir. gedaeld, en den prys van hel brood verminderd. - liet demagogisch dagblad de.Sation,'van Brussel, is veranderd van gedaeute. Hel verschyni nu met de ai li,kelen van den Tclcyra- phe eu van den Echo de linurlles. en neemt den lytel aen van National. 'T is de tweede mael dal de Nation eene sehuylplaets gaet zoeken in de bureelen van den Écho de Bruacllvs. Sedert eenige dagen spreekt uien veel te Gend, vau de bankroet vatteen d«r byzomleiste koophaudelltuyze» aldaer. Me» zegt dal er meer da» 400,000 fr. schuld is, e» maer 40,000 fr. Hoed. In den nacht van 13 tut 14 dezer, heeft men gepoogd in de wo(uiing te breken van don genaemden C. L. Loens, landbouwer le Gremhergen. Hel gerucht heefl de diensinteyd ontwaekt. en do dieven zvtrgaen vluglm, zonder tol 1 un oogwit gekomen le zvn. Een blad van Leuven meld dat, over eenige dagen, ten ge volge van de bylende koude, de reyzigers op deu yzeren weg, welke men nog eens in opene waggons had gesieken, op liet punt zynde van le vervnezen, de waggous hebben verlaten, en met ge weld. i» weerwil van de bedienden, plaets in de gesioteue rytuv- gen hebben genomen. Maeudag, ongeveer 5 uren. naby Veertryk, heeft een ongeluk plaets. gehad op den yzeren weg. De lokomotief zou geborsten eenen beambten gedood en reuen anderen gekwetst zyn.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2