PILLEKENS ■ming met eenc kleynq piecrderlieyd en in eene tweede stemming met zeer groole meerderlievd aenveerd. Den doetrinaris Devaux gevoelende wat harden slag dit aen zynen vriend Rogier ging toebrengen, heelt de kamer bepredikt, gesmeekt en bezworen om toch dien voorstel niet te'stemmen maer alles was vruchteloos, die wet van ongeregtigheyd en gouvernementele moeyaldery had haren tyd gehad en zy is onder het stael eener liberale zelfmoord bezweken Mogten de andere wetten op 't onderwys aldus ver- dwynen, 't land zou er jaerlyks zes a zeven millioenen door sparen, 't liberael verderf zou moeten yerdroogen, de god en zedeloosheyd zou verminderen, en de ware vryneyd zou er oneyndig by winnen Wv leven onder,tusscben op hoop, wy zien met een onuytsprekelyk genoegen dat onze gedachten van gouver nementele decentralisatie veel veld winnen en dat vele leden der kamer er al 't gewigt en de weordfe van begrypen Gelyk wy over een juer in den Denderbode gevraegd heb ben, komt door den gemeenteraed van Brussel nopens de maten en gewigten voorde merkten beslis! te worden. Den hectoliter is als maet voor de tarwe ten gewigte van 80 kil. vastgesteld.liet is verboden met eene andere maet te verkoopen, en er zal op de merkt eene schael staen waer elkeen zvn graen zal mogen doen wegen. Wy wenschen vu- riglvk in belang van de ongelukkige zakkendragers dat dien maetregel overal gevolgd worde. Eenen hectoliter kan door eenen man zonder gevaer gedragen worden, maer al wat meer is, is nadeelig en geeft aenleyding tot onheylen waer- van wy hier te Aelst wel vyftig voorbeelden zouden konnen aenhalen. Het Verbond van Aelsl laet uyt zvne iivtgetcerde borst eenen gil losbreken die veel gelykenis beeft mei dien van eenen stervendenHet prulbladje roept uyt de vryheyd herleeft! En waerom toch dien wanhopigen noodkreet zal men vragen En 't Verbond antwoord Wel omdat in Spanje en in Piemoni de kloosters geplunderd, de geesielybe goederen aengeslngen, de kerk en bare dieoaers verdrukt, gehoond en gelasterd worden Maer konfrater, had gv uvtgeroepen dat de dievery, de slrooperv de Jacobin islery van 95 daer herleven, zond gy niet beier in de waerheyd geweest zyn? Maer wat willen wy van waerheyd spre ken aen eenen versteenden en verblindden dotmnekop, by die zyne achtbare kloosterzuster, zynen verdienstelyken broeder- priester gedurig door zyne walgelyke uytvallen legen kloosters en priesters bel hert doorsteekt en hunne dagen vergaltWeet, man, dat gy van deze zvt. die de waerhyd niet ontvangen aks het lyd is, en dat zy da ervoor als vermuft kaf van het uyigelezen koorn afgescheyden, in den dwarrelwind des ongelodfs^ zullen verstroyd werden Als een stael ken van artsverslaving en betaelden huergees-t, hoeven wy hier slechts te zeggen dal het Rogiersblad, de Schelde van Antwerpen, nu nog met volle monden h l groot nut en heylzame noodzakelykheyd der boerenscholen komt aenprediken als een middel om den landbouw en 's lands welvaert te be sverken, nu; zeggen wy, dat de openbare opinie en de onder vinding die dwaze scholen veroordeeld hebben 1° omdat zy vol strekt 'geen nut opleveren2° omd.-jt zy te geweldig veel geld kosten; 5° omdat zy willekeuriglyk en ongromlweitiglyk ingerigl zyn. Al den ongerymden rimram dien de Schelde over de boereu- scholen uylzeevert, vind evenwel plaels in't Verbond van Aelst, en waerom? Omdat den asinns asinum frieul allvd waer is, dat is te zeggen dat den eenen ezel al lyd gereed is den andorens steert op t'hefïen als er moet gecarólusd of als Carolus Rogier moet bewierookt wordenMet zulke eer wenschen wy den afgekookten minister-representant veel geluks, want tegenwoordig kan men met geld kalsysleencn doen zingen Onzen konfrater uyt 't Verbond klapt in zyn laelste X' gelyk eene exter over de groote politieke gebeurieniss|p van den dag, en legt in zyn geklap zoo veel slimheyd aen tien dag, dat men zich vruchteloos het hoofd zou breken om ie vers la en wal hv op 't eynde zyner artikels wilt zeggen. Den man zegt dat er uyi de tegenwoordige gebeurtenissen Europischc proportion zullen spruyten die den vryheydsvonk onder de warme asch doen smeulenWat dit beteekent, welen wy niet, maer 't geen wv daerin zien is, dal onzen konfrater mag kampen mei de verstan dige polderboerin, die bel gezond ooi deel verre dreef, dat zy zich al tyd op de voorste bank der dulugensue zet:e om eerst i'buys te zyn Liberale verlichting. In de zelfde gemeente, in de naby- heyd van Gend, van welke wy reeds tvveemael gewag hebben gemaekt, is er eenen gemeentesekrelaris aengest'eltl, ook van den liberalen deessem. Van eenige dagen vóór hel afleggen van zynen eed liet het klieksken overal rond zeggen Donderdag is 'l de in stallatie van onzen nieuwen sekretaris, 'lis te vieren, zuidc. Weynigc bekreunden ziel) met deze kleynigheyd. Maer hoort, op dien dag den eed afgelegd zynde, begint men de kanonnen los te branden, zeker om de gemoedéren in gisting te brengen, doch elk bleef gerust. Maer wie zal 't gelooven de veldwachters worden rond gezonden van buys tol buys op dal toch elk hel zyne zoude by- dragen en êeue inschryving zou willen nemen, om voor het nieuw sekreiarisken eene luysterryke viering en een gastmael ie berev- dcn.... helaes parluriunt moniescl nascelur ridiculus mus Men vierde enkelyk aen 't gemeentehuys en men al en dronk er met hel gebedeld geld en de liberale poets was gespeeld Men ziel liet nog al gewoonlvk dat deze die voor den armen niets hebben, altyd gereed zyn om te smeeren en ie smullen, wel te v'erstuen, als het met eens anders geld is en als hunnen eygen-zak in ruste blyft. Dil is een der lieverale eygenschappen die in de Rogiersschool aengeb-eril worden. Als den eenen om gist is en den anderen om knewater, dan vallen aen de verkens de goe'peerleu in de muvl. SCHIPPERS EN VOERUEV ZETTEN ELKANDER OVER. Wy hebben in vorige N1'5 zekere benoemingen van bur gemeesters gelaekl en gezegd dat ons tegenwoordig minis terie meer luystert naer de ingevingen der liberatersparly dan de ware verdiensten der kandidaten en belangen der gemeentens te raadplegen. Uyt de hierverderstuende ons medegedeeld? stukken zal men al wederom konnen zien j wat voor persoonen by onze bberat',rsministers den voor keur verdienen, cn wat vertrouwen men mag stellen inde valsche beloften van gematiglseyd en verzoening die de tegenwoordige ministers hebben doen kennen, als zy aen 't bestuer gekomen zyn. 'T is waerlyk droevig dat ons braef kindeken aldus onder den partygeest eener uytsluytings- kliek moet blyven bukken, en alzoo het speeltnvg zyn van eene willekeurige secte die, door hare stouthevd en drev- gementen alleen aen 't roer geraekt is. Mogten vele onzer landgenoten dit eens wel begrypen, zy zouden met zoo veel te meer iever tegen de kliekmannen werken, danzy te voren onverschillig of er zelfs voordeelig aen geweest zyn. Zie hier de twee stukken in kwestie Bambrugge, 27 February iSoö. Mynliecr den Dender-bode, Onzen burgemeester beroemt zich, dat er geene petitie tegen hem aen de volkskamer kan gezonden worden, of dat hy er eene copie van krygt door eenen representant; en ingezien hy zich daer over vleydt, verzoeken wy onze petitie in uw geëerd blad te willen opnemen, op dal er het publiek zoude van verwittigd! wezen. Waer mede UEd. ons verpliglen zult, X. Aen de Kamer der Volksvertegenwoordigers le Brussel MVNHEEREN, De ondergeteekende inwooners en kiezers der gemeente Bam brugge, dislrikt Aelsl, provinlie Oost-Vlaenderen, Nemen de vryheyd UEd. le vertoogen, dal zy hoogst verwon derd geweest zyn over de benoeming van den heer De Mulder, als burgemeester aengesleld buylen den Raed. En dit voor eerst om dat hy nauwelyks sedert dry jaren iuwoo- ner is van Bambrugge, en by gevolg vremd is aen de intresten van het gemeente. 2° Om zyne heerseliappy die hy hier wilt uytoeffeuen, by zoo verre, dal hy zich beroemt dal welhaest alle de grondgoederen in ons gemeente gelegen, aen zyne beslueringe en willekeurigheyd zullen onderworpen zyn, om aldus ons arm gemeente te onder drukken. 5° Om zyne gedurige lasteringen legen de treffelykste inwoo ners, zoo hlykt uyt een vonnis tegen hem uylgcsproker. den li October 1851 door den heer vrederegler des kamons Herzele. list een tweede vonnis in dato 12 Janry 1855 voor liet zelve vredegeregt.,.. Ongetwyffeld is de goede trouw van .Mynheer den Minister van hel inwendig hier in bedrogen geweest; maer het valt voor ons nii t min pynelyk en schadelyk, Ons verzoek is dan Mynheeren, dat men geenen burgemeester benoemt buylen den raed, want indien men wilt onderzoeken, welhaest zal de overlnyging doen zien, dal meer dan eenen per soon bckwaem is, het ambt van burgemeester te Bambrugge le bekleeden, en dan zat de kiezerswet voor geene doodelèlter moeten aonzien worden. 'Tis de gratie die wy verzoeken. Te Bambrugge 19 Janry 1855. (Volgen de handleekeningen.) Pepinghen, den 28 Febr. 1855. Mynlieer den Opsteller Het heeft eyndeiyk aen het gouvernement behaegd den ouden burgemeester van Pepinghen te hernoemen, niettegenslaende al de wel gegronde en onwederleggelyke klagten die tegen hem zyn ingediend. Deze benoeming is hier met eene algemeene veroiïl- weerdiging onthaeld; en men mag er byvoegen,' dat in alle om liggende parochiën, Waer dézen ambtenaer' bekend is, deze be noeming met niet min misnoegen is vernomen. Den eenvoudig- slen landbouwer stelt zich deze vraeg voor Indien hel gouver nement mannen van dusdanigen kaliber aen het hoofd eener gemeente stelt, wat moet dan het gouvernement zelf zyn, en ver volgens waer gaet dan ons geliefd Belgenland heen Ondci'tussehen, men moet bekennen dat de goede en brave inwooners van Pepinghen, die niel anders beoogen dan het wel- zyn en de rust van hunne parochie en van gansch Belgiën, gedurende vier tnaenden dapper hebben gestreden, en dal in den geest der reglzinnigheyd, der regtveerdighevd en der onpartydig- lieyd, eu daereuboven dat zy zich manhaftig hebben gedragen geene bedreigingen, geene logens, geene beloften, geene valsche of geveyusde tranen waren bekwaent hen den stryd le doen ver laten; en is'l dat zy hun doel niet bereykt hebben, dit is geede schande voor hun, maer een ongeluk voor gansch de gemeente, hetwelk zy genoeg weten waeraen toe te s'chryven.... zoo dal gansch dezen stryd van byna vier maeuden niet min schillerend en verêerend is geweest voor hen allen, dan den dag van den laetsteu keus... Moed dan, goede en brave iuwooners van Pepin ghen, gy hebt veel gewonnen onder alle opzigten gy kent, nu uwe war.e vrienden en voorstaenders, vereenigl u meer dan oyt, houd niet op den waren toestand uwer algemeene -'ntresten te onderzoeken, tracht elkander er over te verlichten, dil zal UI. sterk maken, en welhaest zal het gedaen zyn met den al ruirie- renden haspel Eenen voorslaender der gemeentebelangen. Wy ook raden de inwooners van Pepinghen dringend aen zich nauw met elkander te vereenigen en gezamentlyk al de akten van hunnen burgemeester nauwkeuriglyk naer te speuren. Ondervinden zy dat hy ergens de palen der wet overschryd, zy hoeven het ons maer te laten weten, wy zullen vooral zorg dragen dat de hoogere overheyd er lyde- lyk van verwittigd worde; en als dit niet zou helpen, hebben wy nog andere middelen by d'hand om soortgelyke gasten te kortvlerken. CORRESPONDENTIE. Wy moeten aen onzen vriend uyt N. melden dat, in- dten.de daedzaken in zynen brief van 1 dezer aengehaeld, echt zyn, er reden besiaen om den pleger dezer valsche streken by d'ooren te doen pakken. Het zou hem niet zeer voordeelig zyn indien by de aenslaende zaekdieu thema eens wierd afgegeven, want daerdoor zal den kerel langs om be ter gekend zyn. Dat men daer overigens gerust zy over het toekomende, wykvetendat alles niet zeer pluysch is. Vriend G. nvt S. gy moogt uw manneken zenden zaterdag toekomende en hem zeggen hoeveel de aen te koopenc zaek daerol'omtrent mag kosten. Ik zal er my meê belasten. Ontvangen van M. B. uyt Blasitis-Boucle 6 franks. Men schrvft uyt Ni novo aen den Sesdemode Onze stad komt een onmeéthaer verlies te doen; onzen acht baren Paslor-deken 31. Van der Mcynsbruggo, is dezen nacht na eene langdurige ziekte die, zich in Augusty 1853 verklaerde, cn monigmael zyne verduldighcvd beproefde, in den Heer ontslapen, voorzien van de Heylige Sacrnmcnlen der stervende. Hy wierd to Sarlartfinge geboren in 1788, wierd1 met andere theologanten naer Wescl gesluerd en heeft opvolgcnllyk 6 i/s jaren onderpastor- van St. Jacobs te Brugge, 15 maanden desservitor op St. Ilermes te Ronsse, 15 jaren Pastor van Ste. Marten te Ronsse, 6 jaren, pastor te Herzele, en eynd'eling gedurende 13 jaren Pastor-deken le Ninove geweest'. Hy was altoos den troost der bedrukte den vader der weezen, den bysland der arme, en bet voorbeeld dor geestelykhcyd. Ten gevolge van verseheyde stemmingen der Kamer, heeft ons ministerie zyn ontslag gegeven. De kamers zyn onbepacld opge schorst. M. Ch. Landuyt, advokael te Dendèrmonde, is lot avotté hv de reglbank van eersten aenlcg in die stad benoemd, in vervangiu- van wylen M. lino tart. Ér zyn te Brussel vele valsche stukken van 5-francs met de- beeldtenis van Lodewyk-Philip, en het jaerlal 1845, in omloop. Men is ter opzoeking van de pligligen. Een blad van Brussel. ^'Emancipation, doet aenmerken dat alle de revolulionnairen, de repuhlieka'nen en de socialisten vrienden en voorstaenders van Rusland zyn. By den aenslaenden pryskamp voor het vee, te Brussel, zul len twee ossen mededingen, wegende 1500 kilos. Men schryft uyt Grembergen, dat M. Lod. Brandt eenen os van hetzelfde gewigt zal zenden,' en die nog maer twee tanden heeft. Noyt zal men Te- Brussel eenen zoo zwaren en nog zoo jongen os gezfen hebben. De bélgische brick l'Industrie, die eene reys uyt Antwerpen naer Rio-Janeiro beeft ondernomen, is vergaen. Men heeft de beweging en den toestand van den Berg van bermherligheyd van Brugge medegedeeld aen den communale» raed, en hieruyl volgt, dat er in 1854 veel meer panden in den Berg zyn gedragen dan het voorgaende jaer. Men heeft in 1853 omvangen, 118,281 panden. In 1854, heeft men 139,114 panden ontvangen. Er zyn in 1835, uylgehaeld 112,003 panden. In 1854, zyn er 153,576 panden uylgehaeld. Men heeft in 1853op ingebragte en vastgestelde panden 195,797 jr., 50 cenlinien geleend. In 1854, heeft men 933,159 fr. 50 cent. geleend. De intresten die men op de geloste panden in 1853 getrokken heeft, beloopen tol 55,313 fr, en 19 cenlinien. Op de geloste panden van 1854 lieeft men voor intresten van liet geleend geld, 36,664 fr. en 75 een timen gelrokken. l)it noemt men den armen leeneu <c zonder intrest. By het lezen dezer regelen, moet men zich herinneren dal Brugge maer eene bevolking.van 55,000 zielen telt. Men schrvft uyt Sonrergem aen den Bender-bode Mevrouw de Markieze d'Ennelière, geboren Baronnes Do Draeck. Gravinnc van Mouscron, getroffen door de ellende en de armoede de welke te Somergem heerschen, heeft woensdag laelst eene overvloedige brooddeeling gedaen aen de behoeftige (lier volkryfe gemeente. Dit is de eerste mael niet geschied, 'reeds méermaels heeft men geluyge geweest van de werken van opregle mensch- lievendheyd eu ware chrislelyke liefde dezer edele Mevrouw. Voor het overig, hare mildadigheyd, bcpaeld zich niet by het vertroosten der noodlydende onzer gemeente alleen alwaer zydën eenigen steun is der socieieyt van den H. Vincenlius a Paula, maer reeds hebben hare liefdewerken zich nytgebreyd op ver- scheyde naburige gemeenten, als te Ursel en te Waerschoot, alwaer zy schoone eygendommen bezit. Eyndeiyk hier geen gewas:, willende maken van vele andere goede werken welke zy hier en elders doel, gaen wy regtuyl zeggen dat deze edeleMevrouw reeds te regl de liefde, achting eu dankbaeriieyd der behoeftige verworven heeftook verhoesten wv ons hel behalen, dat de ongelukkige welke zy met zoo veel yver ondersteunt, allen gelyk als met eene stem den naem hunner edele weldoenster dagelvks i loven, en dal zy niet ophouden van vurige wenschen le doen voor al wat kan strekken tot waer geluk van deze liefdadige Mevrouw Men leest in den Aenkondiger van Boom Helgene weynig of niet is gekend lot lieden, is, dat in Boom ook eene vergadering van den H. Vencentius van Paulo is inge rigl en samengesteld uyt eenige van onze'achtbare inwooners. I Dees genootschap is nederig begonst en nog weynig gekend. Zyne kleyne middelen laten geene groote werkzaemheden toe, en nogtans, hoeveel lyden hebben deszelfs leden niet reeds verzacht? Hoe vele ongelukkiger! zagen hen niet reeds als verlroostengels in hunne nederige en ellendige wooningen versehynen Vraeg aen j deze heeren leden, waer armoede en ellende besïael, zy zullen ts die huysgezinnen aeiiwyzen; of liever, geef hun de aelmoes, voor i den armen bestemd, en gy moogt zeker zyn, dal dezelve aen den meest lydende in zyn huysgezin zal worden bedeeld. Het is met een waer genoegen des herte dat wy zulke liefderyke- instellingen aenstippen opdat zy overal zouden nagevolgd worden. Is de achtbare Conferencie van Boom nedrig begonst, zyn hare middelkens nog kleyn, laten deze luier nog' geene groote werk- zaemlieden toe, dat derzelver yvervolle leden moed scheppen, de j liefdadigheyd is eene schrandere deugd die alle hardheden rveet te overwinnen. Alle beginsels zyn immers moeyelyk, cn daer waer alles van zelfs gaet, is geenen stryd en hygevoig geenen ze- genprael. Dat dan de ware menschenvrienden der Conferentie van Boom maer voortgaen, gewapend met de principeti der liefda digheyd van den Vincenlius de Paula, is't onmogelyk van niet aldra groote zaken te verrigten, hoe kleyn en hoe nedrig men ook moge beginnen of begonnen zy. De leden van hel genootschap van den H. Vincenlius van de conferencie der parochie van St-Salvalors te Brugge, hadden voor genomen, voorleden zondag, melde arme huisgezinnen die zy helpen en ondersteunen, vastenavond le vieren, en wilden die arme huysgezinnen met eenen goeden ryslpap trakteren. Zy had den ten minsten 350 hotten of liters, ryslpap noodig, maer vonden! moeyle om eenen ketel te vinden die groot genoeg was om er zoo veel in le koken. Zy begaven zich by M. den kanonik Maes, en daer zyn ketels. Den achtingsweerdigen priester gaf hun alles wat zy noodig hadden, en deed in zvn gesligt den1 ryslpap koken. Op den gestelden dag en bepaelde iter, was alles gereed, en de kermis was vrolykhoven zyne groote portie ryslpap, ontving eiken armen nog een groot tarwe brood, Als nu de kermis tc.i eynde was, vroegen de" leden van het genootschap van den H. Vin,cenlius-a-Paulo hunne rekeningen 31. Maes antwoordde dat hv hun die des amlerdags zou hebben gezonden. Het geschiedde ook aldus. De rekening lnvdde als volgt, a Debet M... voor het maken van 550 liters ryslpap, melk..: (wy zwygen' de sommr), rysl..., stiyker..., kolen..., le samen..., te betalen in liet bietste oordeel, met 100 per cent intrest... Voor acquit Muis, kanonik. Zulke daden behoeven noch opheldering noch lof. F.en lid van liet armbestuer te Poesele, 31. Karei Lodewyk de Mulder, landbouwer, heeft op vastenavond 141 arme nienscben getrakteerd met ryslpap, bonnen,.Bdappelen met gesloofd vleescli en bier. De spyzen die overgebleven zyn, na dat elkeen wel bad geëlen, zyn aen de twintig armste huysgezinnen uvigedceld. Den miiden armineester heeft beloofd, het toekomende jaer, nog eens de arme menschen van Poesele le zullen trakleren.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2