TALIËN. FRANSCII KEYZERRYK. Men leest in de Gazette van dendermondeEenen haveloozen ■dorpeling dwaelde hier dynsdag onder vele andere schnldelooze slagtoffers der tvden door dc stad. Aen den hoek der markt geko men, kwam, hy op de noodlottige gedachten zich tot de dadelyk- heyd over te geve»; hy drong in den winkel van den suykerbak- ker Gyssels, en ontroofde er in het zigl van den eygenaer eene zekere hoeveelheyd peperkoek. liet feyt is niet nieuw meer; het bepacldezich eerst by het uytbreken van vensterruylen; thans dringt men regtsslreeks in dc huyzen binnen! Den schuldigen is dadelyk aengehouden; hy noemt zich Franciscus Buyts, oud 40 jaren, geboortig en woonachtig te Berlaere. Nopens de reden de zer baldadigheyd ondervraegd, antwoordde den ongelukkigen, dal het enkel was om niet van honger om te komen, er byvoe- gende, dal hy liever voor dry dan voor één jaer zou gevangen zit ten.Dit alles verhindert geenzins, dat zulke gevallen eenen «ogenblik van schrik en verwarring voor de bakkers zyu en eene bestendige bekommering baren voor al de overige winkeliers. Den burgemeester, de schepenen en al de gemeenteraeds- ledcn van Thouroul hebben afstand gedaen van een jaer trakte ment ten voordeele der behoeftigen. Dit voorbeeld behoorde navolgers te vinden. Uyl Mariakerke heeft men ons hel volgende gemeld De geestelykheyd dezer gemeenie heeft geene de minste gelegenheid laten voorbygaen, om, tydens dezen harden en strengen winter, de arme lieden van Mariakerke ter hulp te komen. Onder andere hebben MM. den pastor en onderpastor eenen oproep tot de algemeene liefdadigheyd, en eene inzame ling by de welstellende van de parochie gedaen, ten eynde dage- Syks aen de arme huisgezinnen soupe te kunnen uytdeelcn. Dezen oproep is door de parochianen van Mariakerke beantwoord ge weest, en elkeen heeft in dit goed werk willen deel nemen. Vele ingezetenen hebben palalen, groensel, boonen, erwten en andere eetwaren gegeven, terwyl andere hunne jonst in geld hebben verleend. Den geestelyken herder beeft een fourneys gesteld, en het is onder zyne waekzaemheyd en opzigl dat de soupe gekookt en uylgedeeld word. Veertig arme huvsgezinnen ontvangen dage- lyks soupe, en de kinderen uyl de speldewerkschool ontvangen insgelyks hunne portie. a Op asschen-woensdag kon er geene soupe gekookt worden om dat men noch vet noch boter mogt gebruyken maer, men heeft eene goede ziel gevonden die er in heeft voorzien om de armen dien dag geenen honger te laten lyden. Eenen heer heeft «ene halve ton bier gegeven, en men heeft dus eene biersoupe aen de arme huvsgezinnen en kinderen kunnen uytdeelen. M. de Molinais, hoewel liberael, heeft de jaerlyksche uytgaef van 180 duvzend fr. voor den schouwburg van Brussel geschand vlekt, oin de zeer gegronde reden dat den schouwburg inaer be- zoclit word door ryke lieden, en dal bet ten vollen onreglveerdig is hunne vcrleulingen te bekostigen, met gelden die voor liet grootste gedeelte door den kleynen burger en den werkman be- taeld worden. lléizelfde bestaet i/i Gend, den franschen schouwburg kost er aen de stad jaerlyks byna'zooveel als te Brussel. Te Antwerpen kost den franschen schouwburg de jaerlyksche som van meer dan 99 duvzend IV. Helgene wegens liet artikel van M. de Molinais verdient aenge- slipt te worden, is de eenparige slilzvvygendheyd der liberale drukpers. Deze stilzwygendheyd laet zich gemakkelyk verstaen door een bevel der logiën, waeraen zekere gazelten moéten ge hoorzamen. Zy bewyst opnieuw dat zekere party liberael, .zeer liberael ismet hel geld van anderen. De koningin Isabella, van Spaniën komt M. Alexander Rodenbacli te benoemen tot kommandeur der orde van Karei III. Uyl Moerbeke (Land van Waes) meld men, dat de vee-en peerdenmerkt, voorleden maemlag, den *2G February, zeer levendig is geweest. De labeurpeerden zyn aen hooge pryzen verkocht. Het vee was in zoo groole hoeveelheyd aengebragl, dat men het moeyelyk heeft kunnen plaelsen er zyn jonge kalfveerzen aen 400 fr. verkocht. Op de verkens heeft men afslag bemerkt. In eenen gracht der gemeente Céroux-Monsty, (Bergen) vond inen dezer dagen eenen man liggen, die geen leeken van le ven meer gaf. Op zyn lichaem zat eenen grootcn hond, die al wie zynen meester naderde wilde acnrandenhet dier wilde zich van T ligchaem niet verwydcren. Eyndelyk kwam den veldwachter en ^twee gendarmen; men lostte eene geweerschot op den hond, en eyndelyk gelukte men er in het dier op de vlugt te jagen. Men herkende in hel slagtoffer eenen beenhouwer, die 's nachts, dron ken zynde, in den gracht gesukkeld was. Spoedige hulp bragt den man nog lot zich zeiven, en bet is alleen de gelrouwheyd van zynen hond die zyn leven gered heeft, want ware het dier niet op zyn ligchaem gaen liggen, voorzeker hadde hy bevrozen geweest. Op eenen dezer laetsie koude morgenden bedelde eene oude vrouw aen de deur eener hoeve van bel dorp Quenasl, De pachte res gaf haer, als naer gewoonte, eene snede brood, wier dikte zy volgens de strenglieyd der koude vermeerderde. De bedelaersler deed er aenslonds eenige goede beten in; maer boe groot was hare verwondering, er een voorwerp in te vinden, welks liardheyd aen eene hardnekkige knauwing wederstond. Zy bezag het en vond eenen schooneu ring, met verscheydene kostbare steenen bezet. De arme vrouw keerde aenslonds terug, om de ontstelde vrouw den kostbaren vond weder te geven. Berigl aen de vrouwen, die met ringen aen de vingers kneden. Men schryfl uyt Antwerpen Den zucht om naer Sebaslopol eer en roem te gaen winnen, daergelaten dc kans van er zich te laten gaen doodschieten, schyni eene ziekte te worden onder de jonge lieden, tot zelfs onder de kinderen. De regiments-kinderen van Lier beeft men gelukkig in hun ontwerp.... te Antwerpen reeds legen gehouden van daeg -heeft de policie de hand gelegd op eetien jongen Pruys, die zonder papieren hier ronddoolde, om den weg naer Crimeen te vinden. Volgens hy zegde, wilde hy als soldael gaen dienst nemen en is hy den zoon van oenen dominé in Pruyssen. Men heeft hem voor- loopig hier achter de tralies gestoken, om hem weldra naer de grenzen van zyn land te transporteren. Men schryfl uyt Hannui, van 15 February: Twee pachters, in den avond van den 14 uyt Lauden terugkomende, zyn op den weg van Hannut verdwaeld. Zoodanig duyster was't, dat zy el kander verloren; eenen van hen is gelukkig genoeg geweest in een hutteken temidden hel veld ouder't dak Ie komen, den an deren is des anderendaags in eenen hoop sneeuw dood gevonden. Hel was enen huvsvader, dié eene weduwe en yerscheyde kin deren achterloet. In de Engelsche bezittingen en volksplantingen zyn er 50 kalholyke bisschoppen. Opdat de geestelykheyd in eveuredigheyd zon zyn met de geloovigen, zou zy moeten zyn in Engeland een- mael grootereu in Ierland tweemae! grooter dan zy nu is Dit jaer zyn er 12 ministers of dominés katholyk geworden deze hebben hunne ryke inkomsten moeten verlaten, om den roep van hunne consciëntie te volgen. Onder, de nieuw bekeerde telt men eenen professor van Cam bridge, en dry van de univcrsiteyl van Oxfort. Onder de wereldly- ken van Imogen rang, die zich lol hel katholyk geloof bekeerd hebben, teil men dry lords. Men verzekert dat keyzer Nicolacs de russische bezittingen in Noord-Amerika afgestacn heeft aeri de Vereenigde Staten, tegen eene som van 50,009,000 dollars. Testament van Napoleon 1. Men herinnert zich dal, by dekreten van keyzer Lodewyk-Napoleon, er eene aenzienlyke som uylgeloofd wierd voor onderstand aen de militairen van bel eerste fransch keyzerryk. Dit dekreet bad een zeker belang voor ons land, waer zoo vele oud-gediende» van bet groot leger nog leven. Zommigen dachten dat alleen de oud-militairen in Vranl- ryk verblyvende. regt op een aendeelvan dien onderstand hadden; anderen dal allen er zouden van mededeelen. Wy zyn in slael gesteld dien twyffel op te lossen; onder de Belgen, zvn hel alleen die welke deel gemaekt hebben van het balaillon van bel ey'and Elba, en degenen «lie deel namen aen de veld slagen van Waterloo en van Liguy welke aen den' onderstand, door liet fransch gouvernement uylgeloofd, kunnen deelachtig zyn. Roomen, 21 february. Er word gemeld uyl Turyn, dat den koning Viclor-Emmanuël, gelroffcu door dc dood van zyne vrouw, van zyne moeder en van zynen broeder, voorgenomen had afstand te doen van den troon, ten voordeele van zynen zoon, die 10 jaren oud is, ouder voogdy en regentschap van prins Eugène van Sa- vovën, Carignan. Den koning, om zvne droefheyd te onlvluglen, zou zich naer Crimeen begeven aen hel hoofd van bel piemonteesch legerkorps. Men beeft groole inoeylc gehad om hem van zyn voor nemen te doen terug keeren. Men beei'l uyt Turyn vernomen dal, ter gelegenheyd van den vastenavond, walgelyke en heyligscliendende maskaraden door de overheyd zyn toegelaten. Men beeft er religieusen van beyde geslachten, geestelyken en bisschoppen zien lot spot gesteld worden. Men heeft onder anderen, eene bende gezien die als frunsche dragonders gekleed waren, en voor hun ging eenen individu met eenen myter op bet hoofd en eenen staf in de hand, die de franscho dragonders zegende, en aen hel volk dc beiiedicte gaf. Deze eerloosheden moeten niemand verwonderen, als men zich herinnert dat den paus in de kamer der gedeputeerden bespol en gelasterd word. Men meld uyt Roomen, dal Mgr. Sari Marzano, oud-nuncius te Brussel, in bet eerstvolgeude consistorie lol kardinael zal ver heven worden. De kamer der gedeputeerden van Turyn heeft in zitting van den 25 bet amandemenl verworpen, hetwelk door M. Robechi was voorgedragen. Men weet dal dit amandemenl, hetwelk door den voorzitter van den ra cd en den verslaggever der kommissie bestreden wierd, de algemeene afschaffing vroeg van al de gods dienstige gestichten. /Men heeft droevige tydingen uyl den Piemont ontvangen. De gisting onder de gemoederen groeyl aen, en men zou niet moeten .verwonderd zyn, van te vernemen dal er erge voorvallen zyn ontsiaen, want men houd niet op, de kalholyken te tergen, uyt te dagen en te vervolgen, eri als men de aenhiisingen tot liet uyterste brengt, moet men er ook de gevolgen van ondergaen. De hooge overheyd ie Turyn zou dit uyt de oogen niet mogen verliezen. Ouder deze aenhiisingen en tergingen, moet men niet alleen de eerlooze aenlygingen, de beledigingen en lasteringen legen den paus en legen den godsdienst, die in de kamer der gedepu teerden. zvn uylgebraekl, lellen maer ook de walgelyke en heylig scliendende maskeraden die zyn toegelaten. Met de eerbiedigste zaken van den godsdienst, met den paus en de bisschoppen, met de religie, is den spot gedreven, en dc walgelvkste veriooniugen van alle slach, zyn op de stralen, langs den tour verbeeld. Men heeft voorop de afschaffing der kloosters, en liet verbannen der kloosterlingen willen vieren, en men heeft baldadige en schaemielooze kerels, in paters en nonnen gekleed, allerley bees- tigheden zien verrigten. Men heeft individus in bissclioppelvk geward langs de slrael zien loopcn, en de kerkelyke plegtigheden zien uaapen en parodiëerenOp dergelyke wyze heeft men de kalholyken willen tergen. Wat moet men nu denken van de logie- nianiieii die in den Piemoul aen hel hoofd zyn, en dergelyke inaetregelen ter hunner hulp roepen, om zich over de kalholyken te vreken. Pauys, 2G february. De zaek die nog steeds meest de alge meene aendaclit blyfl vestigen, is de ontworpenc rcys van den keyzer naer Crimeen. Men werkt veel om den keyzer van deze revs te doen afzien; maer, als Louis-Napoleon iels beeft voorgenomen, kan men dit niet liglelyk hem doen verlaten. Den keyzer blyfl «lus nog allyd by zyn voornemenliet cenigsle wal tol liier tóe nog niet is vastgesteld, is den «lag van vertrekken. Men zegt dal de at- reys in de eerste dagen van meert zal plaels hebben. Hel leger in Crimeen beeft vernomen dat den keyzer der Franschen voornemens is .zich op liet tooneel des oorlogs te be geven, en die tyding heeft eenen algemeenen geestdrift verwekt. Ter zeiver lyde dat men van de waerschyneiyke aenuouisl van Louis-Napoleon spreekt, is het gerucht in Crimeen verspreyd dat keyzer Nikolaes zich naer Sebaslopol gaet begeven en bet russisch leger komt in overzigl nemen. Den geuerael Niel komt naer Prrys niet. Den keyzer beeft hem doen weten dat by in Crimeen moet blyven, en was by op weg om naer Vrankryk te komen, dal liy nuest terug keeren. Hieruyt beslnyt men dat den keyzer vasiclyk heeft voorgenomen zicli naer Crimeen te begeven. Den geuerael Canroberl beeft nog 5000 beddens meer, te Conslaniinopclen doen vragen. Men besluyl hier uyl dal er bin nen kort, eenen grooten veldslag zal plaels hebben. Bucharest, den 25 february. Men verzekert dat dc Russen den 18 Eupatoria licbben aeugerand. De Russen zouden met een groot verlies zyn verslagen geweest. Het verlies der Tur ken zou inner van weynig belang zyn geweest. Den cgyplisclien geuerael Saliman-Paclia, zou onder het getal der gesneuvelde zyn. Bucharest, den 25 february. llel is den 17, in den morgeud, dal de Russen Eupatoria hebben nengerand. De Russen hadden meer dan 20,000 mannen voetvolk, 0,000 ruyters en 70 kanons. De sloombooten hebben obiisen in de aenranders geworpen. Omer-Pacha, in persoone, kommaiideerde <le Turken, die 150 manuen buylen gevecht hebben gehad. De Russen hebben 500 gesneuvelden gehad.Veel russische ruytery cn artillery was rondom Eupatoria vereenigd. .Door eene depeche van lord Raglan, is de overwinning der Turken op de Russen, by Eupatoria, bevestigd. De schipbreuk van hel stoomschip la Semillanle isongeluk- kiglvk bevestig«I. Hel schip is verbryzeld, en alle de 'persoonen die aen boord waren, 500 mannen equipagie, en 400 soldaten, zyn omgekomen. Den Seniinelle uu Jura deelt hel volgende, uyt Crimeen geschreven mede: Eenen russisclien officier, fransch sprekende gelyk eeuen franscliinan, en gekleed gelyk eenen fransehen genie-officier, was er in geslaegd dc engelsche loopgrachten binnen te dringen en na ze op zyn gemak be/.igtigd te hebben, verliet hy ze door den uyt- gang die naer de fransehc loopgrachten geleyd. Den franschen schildwacht liet hem, na liet gebruykelyk wachiwoord passeren. Hel is geinakkelvker in onze loopgrachten verdwaeld te ge raken dan in de •straten van Parys. Onzen rus was genoodzaekt lereglwyzing te vragen, om uyl dén doolhof te geraken. !ly sprak alzoo eenen Zouaef aen, die met zyn geweer op den arm heen en weder wandelde. Eersten loopgracht regts, zegde den Zouaef, tweeden links reglUYt, zevenden uylgang links, dan nog vier passen, ge zyt te regt. Buylendieu als ge eene herle-veisterking voor my belaelt, breng ik u buyleu «ie loopgrachten. - Wel neen, hervatte den officier, ik kan den weg nu wel vinden; gy zyt viy; zicdacr hebt ge iels om op myne gezondheyd te drinken. En te gelykertyd bood hy den Zouaef eenen gouden Napoleon aen. Geen valsch spel, antwoordde den Zouaef, den wachtpost verlangt kennis met u te maken. Den officier ziel zich herkend, hy ontkent tul dat eyndelyk den •Zouaef hem liet punt van zyne bavonnet op de borst zei. Versta my wel, ik heb twee honderd Napoleons in mynen zak, breng my buylen de relrancliementen. Kameraed, ik heb eenen kogel in myn geweer, niets belet my ze te nemen, zonder ze te krygen, zonder ze te ontvangen. Zyt ge Mén schik off? Neen Kunt ge de stad en den geheelen winkel overleveren Neen. Op weg dan Den russisclien officier, die door den Zouaef herkend was', om «lat er een smal boordsel aen zyn officieren uniform onibrak, wierd op de engelsche manier... opgehangen. Den 17 february heeft den graef van Nesselrodc een politiek bullelyn uytgegeven over de handeling van Sardiniën, die zich legen Rusland heeft gewapend en dc geallieerden voor Sebaslopol gaet beipen met 15,000 mannen. Dit bullelyn bevat onder anderen, de volgende paragraphen, welke niel zonder belangstelling zullen gelezen worden Hel Sardiniscli gouvernement, dal besluyl nemende, schynt aen de openbare nieuwsbladeren de zorg over te laten om zyne aenranding bekend te maken, welke bel door geene oorlogsver klaring vei regtveerdigt. Wy begrypen de redens van dit slilzwygen. Hei bof van Ber- lyn zou moeyle gehad hebben om zyn politiek met bet hel naiio- nacl gevoel van zyn land overeen te brengen; hel zou even moeye lyk zyn tegenwoordig gedrag hebben kunnen overeen brengen met de oude heiriuneringcn van het buys van Savoyën. ((Indien hel de jaerboeken zyner geschiedenis raed pleegt, zal liet een russisch leger ontmoeten, dat over dc Alpen ruktdoch dit was enkelyk oi'n den Piemont te verdedigen en niet om het te overweldigen. lu de raedsvergadcringen van dc europisclie kabinetten, on der de lieerschappv van keyzer Alexander, van roemryker gedach tenis, was liet ook Rusland dat zyne getrouwe ondersteuning aen de onafhangelykhcyd van Sardiniën heeft geleend, door de her stelling van het huys van Savoyën op den troon zyner voorvade ren. Moet men herrinneren dat Genua ook destyds aen Sardiniën vereenigd wierd, omdat hei keyzerlyk kabinet het noodzakelyk dacht, ten eynde den liandelsvoorspoed en de groolheyd van dit land te verzekeren nadat Rostand's wapenen hel van eene vrem- de lieerschappy hadden helpen verlossen. Heden vergeet het hof van Turyn de onderriglingen van hei voorledene, en uyl diezelfde haven van Genua, guel liet eene vyan- delyke ondernemiiig tegen Rusland riglen, eene ondernemin" welke Rusland in geweien niel veroorzaekl heeft. En verder: Zyne Keyzerlyke Majesleyt verklaert den vrede in regt en daed verbroken, door dien vvandlykeu aki, welks onregl veerdig lievd op hel Sartiiniscli gouvernement terugvalt. Graef vou Nesselrodc merkt op, dal Sardiniën zich wapent juysl op den oogenblik als men te Weenen voor den vrede gaet onderhandelen. Piemont kan ook niet beweeren, dat het slryden zal voor hel politiek of voor liet godsdienstig belang van Italiën, dewyl de om liggende Stalen van bel scliiereyland onzydig blyvenen wie kan beweeren dat hel buys van Savoyën, door zyne stanilaerds onder de Halve Macule scharen, de zaek van liet Christendom verde digt Constantinopei.en, 17 february. De voornaemste vertragiri" der belegering is de moeyclyklieyd om den noodigen krvgsvoor- raed naer liet kamp der geallieerden te voeren, ten eynde een aanhoudend vuer voord te zetten. Oordeelt over bet noodigc dooi de volgende cyfers: in de engelsche liniën, voor twee uren schie- tens, -420 tonnen bommen, en in de fransclie liniën 800 tonnen! Verbeeld u nu de ontelbare massa, welke men noodig beeft voor een bombardement dat dry of vier dagen kan duren. Echter denkt men dat hel vuer zal geopend worden, wanneer men in hel en- gelsch kamp nog 700 tonnen zal ontvangen hebben. Men werkt met den grootsten vlyt aen bel daerslellen van eene nieuwe battery op de boogtens Van lukerman. Die ballerv bestrykl byna ganscli de have. Zy zal tegen hel eynde der maend gereed zyn en uyt 11 mortiers van zwaren kaliber bestaen. Het zyn de Franschen, die dezelve opregien en ze zullen bedienen. Die battery schynt de Russen ten hoogsten ic zuilen hinderen, want zy doen groole poogingen om onze arbeydersin hun werk te belemmeren. Eiken dag, komt eenen hunner kleyne sloombooten, met twee stukken gewapend, alle twee uren de werken beschieten waerna liet vaerluyg zich verwyderl. Tevens hebben de Russen in eene kreek twee sterke vloten daergesteld, ieder van twee inortiers voorzien, welke den grond der batteryen bombardeeren. De gedurige beschieting ver hinderd den "spoed der werken de arbeyders zyn verpligt zich alle oogenblikken plat ter aerde te leggen, ten eynde zich tegen bei springen der bommen Ie bevev- ligen. Water van zy, woest overluygd dal de battery zal volloyd worden en op den bepaeldeu dag zal gereed zyn. De werken der Russen zvn ontzaggclyk, en indien die van liinnen de stad gelyk zyn aen de büylenwerken, zal den stormloop bloedig zyn en dc inneming der Had duer gekocht worden. Gy weel dat russische spioens liet kamp der geallieerden komen bezigligen. Eenen dezer, na de loopgraven bezocht, lang met de officieren geklapt en vele inlichtingen gevracgd te hebben*, is ongedeerd binnen Sebaslopol kunnen vlugten, opder eenen regen van ballen en obiisen. In de stad wièrd hy door hurra's begroet. Dit noodlottig bezoek heeft verscheidene schikkingen van de belcgeriugs-werken der Engelschen doen veranderen, en daeren- boven beeft lord Raglan een bevel afgekondigd, heiwelk verbied zich in dc loopgraven te begeven, zonder voorzien te zvn va» eene bezondere toelating. Dien maelregel was door den franse beu geuerael van in liet begin derb legering genomen.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3