ZONDAG II MAERT 1855. NEGENSTEN .JAEltGANG. W 443. VAN DENDERMONDE NAER AELST. AELST, den 40 Maert 1855. TWEE GEWIGTIGE ZAKEN. Zyn deze verwijten gegrond wat zal t gevolg zyn Wat middel is er nu? BE VLAEMSCHE SCHOOL. PITTEKENS. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 NOVEMBER 1854. T<n 7 urm 45 minuien des morgens nncr Dendermonde üeud, Brupfje, Oostende, Kortr>k, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 2° ten 9 uren 20 min. des morgens naer Dendermonde, ('.end, MecheL n, Brussel, Antwerpen, Lemen, Thienen, Luyk, Vemers, Landen, Sl.-Truven,en Hasselt li" Ten 12 uren 00 minuien roor middag, naer Dendermonde, Gend, Brufjj'.e, Oostende, Koriryk, Mouscron, Doornyk, Uyssel, Calais. 4» Ten '1 uren 15 m. namfdd. naer üendeimonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk. Vervier, Landen, St. Truyën, Hasselt, Aken en Keulen. 5» 7en 5 uren 15 minuien des avonds, naer Dendermonde, Mechelen. Brussel, Antwerpen C.end,Brtifjee en Ostende, Kortrvk, Mouscron, Doornyk, Ryssel en Calais. (»o Ten 8 uren 15 minuten dis avonds voer Dendermonde, Gend. Mecl.eh'n, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Aken eu Keulen. CHylT. Sl't'M 1" Ten fi ur. 25 m. 's morgens.2n Ten 8 uren 20 minuten 's morgens.—3° Ten 10 men 10 minuten 's morgens. 4° Ten 12 uren 40 minuten 's middags. 5® Ten 4 uren 10 minuten 'savonds.—6° Ten (i uren 45 minuten 's avonds. /uilen te f.ysegem stillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AF.LST, ten 7* uren 45 minuten, ten 9 uren 30 mi nut. 's morgens, ten 12 uren ten 2 uren 15 minuien en ten 5 uren lom. s' avonds- Van DENDKRM0DE ten 6 uren 25 minuten, ten 8 men 20 minuten 'smorgens, ten 10 uren 10 min. voor m. ten 12 u. 40 m. namiddag, ten 4 uren 10 m. en teu O uren 45 min. des avonds. Voor alle riglingen moet men te Dendermonde van konvoy verundtren. Diblad Yct schvin des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daeroji volgenden Zondag.—Den prysder insehrvving, by trimester, is bepaeld op fr. 50 c., dien der annóncen op 20 centiinen den drukregel. DEN DENDERBOJE Rviia op den zelfden oogenblik ontving men zaterdag twee tydingcn die gewigtig zvn zoo voor de inwendige als voor de uytwendige politiek, namelykde onverwaelitte dood des keyzers van Rusland, en de gegevene en aenge- nomene demissie van ons ministerie. De sch'ielyke of gewelddadige dood van den russischen alleenheersclier zal waerscliynlyk eene groote verandering te weeg brengen in de groote zaken die thans Europa bezig houden. 'T is eenen slag der Voorzieniglieyd die, zoo wy verhopen, hevizame nytwerksels zal liebben voor den katholyken godsdienst en voor de volkeren die onder de helsehe dwingelandy der scheuring of schisma gedrukt liggen. Want is er oyt eenen geweldigen vervolger der kalholyke Kerk in Rusland geweest, 't was wel den scliis- matieken Keyzer Nicoiaes, wiens hoogmoed zoo verre ging, datliv onder deszelfs stalen wil God zelf zou hebben willen doen bukken. Nu, dien man is uyt het land der levenden vertrokken en heeft reeds afgerekend met Dezen welken beschikt zoo over liet leven der magtigen als over dit van den wormAlogte die dood den geessel des oorlogs doen ophouden en den gewenschten vrede aen de volkeren teruggevenZie verder de bvzonderliedeu. De aftreding der belgisclie ministers word nog al aerdig iiytgclegd. De liberatersparty, te oordeelen naer 't geen er Jiare gazetten van zeggen, schynt er zeer te vreden over. De Indépendance met baren dpetoralen toon verklaert dat dit minsterie geenen hoegenaemden invloed of vermo gen op de wetgeving luid; dat het geen het minste ver trouwen inboezemdedat het gezag aen 't zelve ontbrak; dat het geene magt had 0111 het doorgaen van eenig wets ontwerp te verzekeren; immers dat het als door eenen treynsleper door de kamer voortgesleept wasAlen gevoelt dat den vremdeling Rogier dees deuntjen aen den Eransclunan Perrot heeft opgegeven; dien verkwister van "t belgisch geld denkt misschien dat hy nog eens den indispensabelen zal konnen spelen; doch den kwakzalver bedriegt zich, zvne kroestoeren zyn te wel gekend om nog iemand te konnen begoochelen, immers 'tis te denken dat, voor 't geluk en voor de rust van 't land, zoo wel als voor de verligting van den vreeslyk gezwollen budget, dien twistzoeker voor ajtyd in Belgium gedaen heeft. Doch, wv moeten iiier doen opmerken dat de gezegdens der Indépen dance vol trouwelooshevd zyn, want hebben de wetsont werpen liet lot der oppositie en der verwerping in de kamer ondergaen, 'tis omdat zy gefabrikeerd waren inden winkel van Rogier, Frère, Teseli en Deliaussy, en omdat de imicou- nieke kabacl in de kamer bare kracht en haren invloed verloren had. Den Journal cle Liège van AI. Frère en den Observateur der francmagonslogiën voeren daeroiutrent de zelfde tael dan hunne grootmoeder de Indépendancemet dees verschil dat zy geweldiger zyn en aen de ministers verwyten dat zy Y liberalismus verraden hebben en valsche broeders waren. Deze verwyten moeten elkeen groolelyks verwonderen, tenvyl men moet overtuygd zyn dat de aftredende ministers de liberatersparty zeer wel gediend hebbende twee wets ontwerpen van AL Faider bewyzen zulks ten overvloede; en als men van naby al de benoemingen inziet die zy gedaen hebben, men kan voorzeker niet zeggen dat zy voordeelig aen de Conservateurs zyn. Dees ministerie, goed of slecht in de oogen der liberators, is 1111 afgetreden, wy zou dan willen er niet meer te moeten van spreken en wensehen dat het in de diepste vergeteu- heyd mogt begraven worden. Alaer zal liet voor goed zvne matten opgerold hebben, en door welk ministerie zal bet vervangen wordenV Aen het eerste twyffelen wy en voorzien zelfs dat zoo niet alle, ten minste verscheydene ministers niet veel zullen moeten schoon gesproken worden 0111 hunne portefeuille» te hernemen, want die mannen zyn aen de vette jaerwedden en aen al de voordeden die aen 'i schotel- best tier vast zyn, zoo zeer .gefieeht, dat zy bereyd zyn minister te stielen, a! moesten zy met apen en nvleu in '1 kabinet zetelen. A'oor wat de tweede vraeg betreft, die beantwoorden wy door eene andere vraeg te weten of 't bestuer des lauds al wederom zal vallen in d'handen van mannen van den liberalen deessem, van die mannen voor wie de zedelvke en stoll'elyke belangen des lands altyd op den achtergrond staen, en die, om aen hunne party te gehoorzamen en te behagen, fanatiekelyk 't vaderland zouden slagtolferen? Wy vreezen niet het te verklaren indien Relgiën wederom zoo ongelukkig is dat deszelfs bestner in zulke handen geleverd word, het Ie vreezen heeft, in deze netelige om standigheden, voor het behoud zyner natioualiteyt en on- afhanglykhevdnlen zou mogen zeggen dat ernen geest van vermaledyding over ons arm land zweeft en dat zynen Stdergang vastgesteld isWant waerom ons altyd werpen in de klauwen van roofvogels die, noyt bewyzen van vaderlandsliefde gegeven hebben, die gedurig de gevoelens van gdflsdienst en zedelykheyd der Relgen aenranden, immers die gestropt zyn in de netten der oude orangisli- sclie kabacl of inaconnieke liberaterv, twee gezworene vvanden van liet katholiek en vaderlandsminnend België» Ziet men het niet alle dagen, zelfs tot in de kamers, in plaets van, in deze moeyelyke omstandigheden, met veel voorzigtigheyd te werk te gaen, dat de liberatersparty onbescjioftelvk eene naburige mogendlieyd durft bonen en beledigen, dit niettegenstaende wy geene reden hebben ons te beklagen over die mogendlieyd, en liet ons eerste, ons voornaemste belang is de zelve niet alleen gerust te laten, maer zelfs te eerbiedigen Alen zou dit ten minsten moeten zien en weten doch houd men er geene rekening van, de oogen zullen moeten voor goed open gaen wanneer het zou konnen te laet zynHel hondje plaegt zoo lang den leeuw, dat dezen het zelve eyndelyk met eenen verwoedden klauwslag nedervelt om nimmer op te staen. Een brusselsch blad sprekende over de onverwaelitte aftreding van het ministerie, zegt dat de kamer en 't land vernioeyd zyn van de politieke worstelingen en dat, om de gaping aen te vullen dat door de aftreding van liet minis terie veroorzaekt is, er maer eene zaek mogelyk is Ie weten: eene versmelting of verzoening der partyën in de kamer, vermits bel slechts door dit middel is dat het mogelvk is te beslnren Dit blad der hoofdstad schynt de liberatersparty die in de kamer zetelt even als deze die in 't land versjireyd is. weynrtg Ie kennen, lloe zal men zich verzoenen mei die party, op welke punten zal men zich verston De libera tersparty en byzonderlyk de magonuieke factie wilt noch van verzoening noch van overeenkomst hooien, z.v wilt of kan niet anders wensehen dan alles wat haer in den weg 1 slr.et te vernietigen. De vernietiging is haer element, zy wilt noch zedelykheyd noch slevigheyd in de samenleving, zy zoekt niets anders dan eenealgeineeneregeringslooshevd. Hoogst verbitterd tegen den katholyken godsdienst, "ge- bmykt die party alle middelen tot deszelfs ondergang, en zy weet dat eenen der zekerste middels 0111 daerin te geluk ken, dien is der regeringsloosbeyd, der.omwerping der samenleving, der vernietiging van'de natioualiteyt en ouaf- lianglyklieyd eens volks. Dus, indien Belgiën zich in zvne natioualiteyt wilt ver sterken en zich tegen 't gevaer wapenen, het"moet voor- namelyk alles aenwenden 0111 aen 't hoofd zvns bestuers mannen te krygen van zuyvere vaderlandsliefde en zedclvk- heyd. mannen die gansrb vremd zyn aen bet orangismus'en aen de francmaconslogiën, en indien men ze regtzinniglvk wilt zoeken, men zal ze vinden, want 'l ware eene doi-.bele schande, eene dobbele belediging te onderstellen dat ons deftig vaderland zulke mannen in zynen schoot niet bevat. Wy wachten intusschen naer de uvlkomst. Er is in Maemscli België» gebrek aen nuttige, goede eu leerzame boeken; daerom achten wy alle poogingen die strekken 0111 deze leemte aen te vullen, lofweerdig. Met bet I grootste genoegen hebben wy de Vlaemsche- School zien verscliynèn, een veertienduegsch tydscln ift dat met scboone platen versierd word, en dat op'volgentlyk alle de bvzon- dersle gebouwen des lands, al de scboone sehilderyën en liet keurig beeldhouwwerk dat wy bezitten, zal afkondigen Niet alleen hond liet zich met hel verledene bezig;" het leert ook kennen wat er tegenwoordig in de kunsten en iu de nyverheyd verricht word. Zoo zien wy er nu reeds in eene scboone plaet, verbeeldende den doek van Veronika, eene nieuwe schildery door Edw. Du Jardin, alsook een beeld door Van Arendonck, enz. Eenen artikel over den solfer, uyt liet oogpunt der nyverheyd beschouwd, geeft eene proeve hoe ernstig de industrie er in zal behandeld worden. Kortom. \vv vinden dat de Vlaemsche School veel voor de toekomst belooft, pn durven ze by eenieder aenbevelen, des te meer daerde platen, geteekend door Edw. Du Jardin en gegraveerd door Brown en zynen leerling Jaek Gons, allerschoonst zyn. De Vlaemsche School blyft buyten alle politieke twisten, en raekt niets aen dat den godsdienst oi' de goede zeden zou konnen kwetsen. Het tydscln ift verschynt alle veertien dagen, in afleveringen van 8 bladzyden (16 kolonnen) groot 4°, en zal de noodige platen bevatten, die de verkla ring van den tekst zal vergen. Prys, per jaer, voor Antwerpen, ahvaer de Vlaemsche School verschynt, C fr. Alet den post 6 fr. 52 c., betael- buer per hall'jaer op voorband. Een afzonderlyk num mer 50 cenlimen. Wy zullen ons met de inschryving te nemen volgeern be lasten; deze die genegen zyn, hebben ons maer te schryven of te komen spreken. (Medcjed.) Sedert dat de demissie der ministers gekend is, heelt men Verhaeghen en Rogier meermaels daegs geheel opge kleed voor 't koninglyk paleys zien om en weer passeren, do minste knechten en lakeyën van 't hof op bet vriendelyktst groetende. Lenige viiyllongen die deze gedurigp wandeling bemerkt hadden, zeggen dat Rogier cn Verhaeghen water tanden 0111 door den koning ingeroepen te worden ten eynde met de opvorming van een nieuw ministerie belast Ie worden. Alaer 't zal niet pakken, want 't is te algemeen gekend dat eene luys, al is zy uyt den nieuwen gewasschen en gebleekt, toch maer eene luys isEn als het schip gestooten heeft, is bet te iaet in den almanak gezien om het gely te rekenen. liet Verbond van Aelst legt er zich byzonderlyk op toe om de sehandige stroopwetten die Spanje en Piemont tegen de kloosters en -geestelyke goederen bereyd, te ver dedigen en goed te keuren, als zynde de eenige middels om die ongelukkige landen gelukkig te maken Welnu, konfrater, als gy waerlyk van gedacht zyt dat de dievery iemand kan gelukkig maken, preek ze dan maer aen, zeg maer aen de armen Steelt liet als u iels ontbreekt waer- dno.- gv nn-viit te zullen gelukkig zyn. Zeg maer aen de slechte betalers, aen deze die slechte affairens doen Retaelt niet. bedriegt uwe koopmans, vhigt uw goed weg, stelt liet op eens anders naein, en met eens anders geld en zorgen zult gy gelukkig zynZeg maer aen de luyaerds en drinkebroers Gv vind uw geluk in den drank etc'., welaen, welaeu, pakt maer alles wat gy krygen kont, gaet naer kerken en kapellen en steelt maer alles wat 11 onder de handen valt, de kerken en bare goederen zyn toeli van de doode hand knechtén en meysseus besteelt en bedriegt maer uwe meesters, houd geld achter, maekt u valsche sleutels enz. enzZie daer, kpnfraler, waerop u val.si li princiep uytkomt, en bereken mi waer liet de samenleving ztiu beën leydenMaer't is verloren geredeneerd met eenen verblindden versteenden dommerik Hoe ouder den vogel word, hoe kwalvker de pluyirien er uyt willen. In Nr van zaterdag geeft liet Verbond een zeever- artikel nvt den onnoozelcn Tkieltenaereen biadje dat nu onlangs aen de liberalere is afgestaan. Iu dit; artikel spreken den Thieltenaer en T Verbond ais of wy de francniagons afschilderden als monsters die mciisrhenvleesch eten en kinderbloed uyt menseliensciiedcls drinken, iiumers over meer andere d'wseshedeii die nog kop noeli steert hebben. Wv hoeven bier niet te bewyzen dat geen een conservateurs- !i!:id zulke» zeever afgeeft', liet publiek kan er zelf over oordeelen maer geen wy bier aen den Thieltenaer en 'i Verbond willen zeggen, is dat. de francniagonssecte een gespuyé is 'I welk tot alle kwaed genegen is en bet zou netwerken indien zy niet gekorlvlcugtld wierd. Dat de francniagons van 8b menseuenbloed genoeg vergoten, pries ters met bonpen hebben vermoord, dat zy maer al te veel gestolen, geroofd en gebrand hebben, dit hoeft niet bewezen te worden, de ooggeinygen zvn nog iir wezen óm zulks te

De Denderbode | 1855 | | pagina 1