MINISTERIËLE KRIS5S. cqmlitionneerde beesteryën (men vergeve ons de uyldrnk- king) vvaermede uw boterpapierken altyd opgevuld is ge weest Wel om iets aen 's lands verontweerdiging te kon nen overleveren, moet men immers invloed en lezers heb benEn wat invloed kan ecne prulredaetie hebben gelyk de uwe? Als men maer alleenlyk den sul ziet die hier zulke groote woorden komt uytkraeyën, men heeft al genoeg en men zegt dat liy beter op zyne plaets zou zyn, ware hy in de jonge erwten gesteld bin de mussehen Ie verjagen, dan aen de redactie eener gazetteEn daerby, waer zyn uwe grondariikels die gy niet uyt andere bladen gecopieerd hebt, of wilt gy misschien in 11 zeiven waer- maken dat eenen versleten ezel de pretentie mag hebben de kalvers te leeren zuygen Is het zoo, dan kont gv in uwe onnoozelheyd voortgaen, koufrater, en wel optellen hoe veel kalvers gy met uwe leering zult gevet hebben In die zelfde knoeycry zegt het Verbond dat het zich by de liberale gelederen heeft aengesloten om 's lands vry- hoden ie helpen verdedigen en beschutten tegen de absö- lutistsche-katholieke samenzweering Och arme wat zal er nog al uyt die waterachtige hersenpan druppen. Wel hebt gy u by de liberale gelederen aengesloten, kon frater, dan zyt gy zeker by d'achterwacht of by de dood- rapers geweest, want welken liberael, waer een weynig (leper in zit, zou u aen zyne zyde willen, gy die nóg u eygen zeiven niet kont verdedigen of beschutten Maer wat is 'I, 't was maer eenen ingebeelden oorlog, den konfrater heeft, gelyk Donquicliolle, tegen windmolens geschermd en zyn poer naer de mussehen verschoten Den man is zoo verre gezet, dat hyn gardeciviek-geweer niet meer kan dragen, en nu wilt hy osscnkracliten tonnen. Zulke sullen leeren redeneren of zwygen, is moeyelyker dan eenen pyl van eenen verkenssteert te maken. Den liberatersprulwinkel is overal den zeivenin vele sleden hebben de liberale gazetjes hunne lezers tot walgens toe verzaed met den versleten rimram der poli tieke geestelykheyd, die. volgens hun, moet IA de kerk Blyven en daer niet mag UYT konten, al wierd 't land aen de vierhoeken in brand gesteken. Het Verbond ran Aelst heeft daerover zoo veel getaterd, dat het ten laelsle bevel gekregen heeft van dien prietpruet te zwygen, omdat 'zyne lezers het zoo beu waren als kouden verzuerden pap. Au komt een ander prulblad, den Thiekenaer, al die ver- sletene vodden met de grootste hoofdbreking wederom aeneennaeyën, en onzen konfrater Verbond wat sloffe geven om zyn bladje te vullen. Of den uyt den nieuwgewasscheti Thieltenaer, met zyn omgekeerd vel hiermee meer zal win nen dan hy te Brussel gewonnen heeft, moet hy afwachten; maer dit moet hy weten dat den paling ontsnapt als hy te veel geperst word; dit is te zeggen dat eenen brood- sehryver ten laetsten eenen noodsehryver word, en dat het te Iaet is om medecynen te looperi, als den kranken zal overleden zyn.... Dit. zeggen wy aen den Thieltenaer die het best begrypen zal. .-. Als in eenen gemeenteraed noyt het proces-verbal der vorige zitting afgelezen word, vooraleer oene andere zitting begonnen word, wy vragen of dit wettig is En als men zegt dat iets met eenparige stemmen aengenomen is en dat men er nauwelyks van gesproken heeft, wat is dat voor eene besluerwyze? 'Teen en 'tander lieeten wy liberaters-domhevd of willekeurigheyd. Wat zou den gou verneur De Jaegher hierover zeggen indien hem daar omtrent klagten gedaen wierden .-. Als een armbestuer met rondgehaelde gelden sotipe maekt en dat eenen armmeester er zoodanig aen proeft en lekt, dat hy gespannen is gelyk een opgeblazen kalf, wat is dit voor eenen akt ?- Dit is eenen liberalen akt. maer liberael voor zich zeiven, maer met het geld van een ander, en ten nadeele van den hongerigen armenIs deevgene soupe van dezen proever welligt zoo goed niet dan d»'ze welke met het geld der goede mensehen gekookt word, is dit daerom eene reden om den schoeflelaer te spelen Wy antwoorden neen, maer 't is nog al gewoonelvk dat daer 't hekken openstact de verkens straks inloopen. In eene gemeente omstreeks Gend, zoo meld men ons, is er, op den dag der loting, een aerdtg voorval geweest. Eenen loteling die zich had doen Inschryven, vond geen lot in de trommel als hy er de hand in stak.?er was een nummer te kort Wie is hiervan de schuld Wat moet er met de loting gedaen worden Wat zullen de belang hebbende zeggen wier zonen in 't lot gevallen zvn indien deze moeten opgaen, en wat zullen deze doen, wier zonen er iiylgevallén waren, indien de loting moet herbegonnen worden en zy een slecht Nr trekken Wie is daarvoor verantwoordelyk Wie zal die menschen schadeloos moe ten stellen Dit zyn al vragen waarover het geregt waer- schynelyk zal te beslissen hebben Als eenen liberalen burgemeester, op eygene hand, het secretariaet en de zittingszaal van het Vredegeregt verplactst naer een hem toebehoorende ledigslaende huys, wat is dit voor eenen akt Eenen goeden, trelfelyken"en onbaetzuehtigen akt, als hy er geene 'betaling voor evschl... Au, wy wachten wat er zal van geworden, maer 't zal er aerdig uyt zien indien er voor moet betaald worden; want in die gemeente hadden, tot over eenigen tvd, welwillende herbergiers het secretariaet en de zittingszaal van hel vrede geregt gratis verleend Men meld dat M. de Theux hy den koning is geroepen, en door Z. SI. in gehoor ontvangen is. Men verzekert dat SI. Tescli den koning heeft voor raed ue- geven, van de kamers Ie oiHhinden. Men zegl dat den koning dezen raed niet heeft goedgekeurd. SI. de Sluelenaerc is te Brussel omboden. Ook SI. Merrier gael door den koning geraedpteegd worden. Volgens een algemeen gerucht, zou SI. de Slttelenaere nog al ee negen zyn om zielt met den zantenstel van een nieuw ministerie te belasten. In de Emancipation leest men dat Si. de Theux aen Z. SI. heeft verzocht, van met geenen zamenstel van een nieuw ministerie te moeten belast zyn, en persoouelyke beletsels heeft doen gelden. Andere persoonaedjes, tot de party tier conservaleurs behoorende, zullen door den koning geraedplecgd worden. Volgens den Teleyrapltc, zou den koning SI. de Theux geraed- pleegtl hebben over den zamenstel van een ministerie, in welk alle de pariyen zouden vertegenwoordigd zyn. M. de Slttelenaere word te Brussel verwacht. Als SI. de Brouo- kere, dezer dagen, uyt de audiëntie van den koning trad, zegde hy lot eenen opperolï'icier van de artillery Het is SI. de Slttele naere die tilt de laelsle moeyelykheden moet oplossen. Slett verzekert dal den getiereed Anoul van de portefeuille vatt oorlog afziet, en dat er van MSI. Benard en Greindl sprank is, om aen eenen van beyde hel ministerie van oorlog toe te vertrouwen. M. de Decker, afgeveerdigden van Deudermonile, is door den koning insgelyks gevraegd om een nieuw ministerie op Ie vormen. Het gesprek heeft twee uren geduerd en Sf. de Decker heeft den voorstel des kouings niet afgezegd maer enkelyk gevraegd ont te ntogen nadenken en zyne politieke vrienden raedplegen. Den voorstel van den koning aen SI. de Decker gedaen, heeft algemeenen byval ontmoet onder de vrienden die SI. de Decker lelt op al de banken der kamer en van den senaet. Slen verzekert dat, welkdanig ministerie er lot stand komt, SI. Van Hoorebeke hereyd is ont minister van openbare werken te blyven. SI. Van Hoorebeke heeft maer zyn ontslag om te lachen gegeven, zegl men te Brussel. Zommige exclusieve gazetten dringen op eene ontbinding der kamer aen. In de tegenwoordige omstandigheden, zou derge- lykcn maatregel niet Ie wensclicii zyn. Slen gelooft ook dal dezen den laetsten maatregel zal zyn, toi welke niett zvtten loevlugt nemen zal. Er was door zommige dagb'aderen, gemeld dal de kamer voor den 20 dezer, ging byeen geroepen worden. De Indépendancc, zegt heden dat er, wegens de byeenroeping van de kamers, niets is beslist. In weeerwil van het gezegde van dit blad moet men zich aen eene spoedige byeenroeping verwachten, aengezien er ontwer pen van wel zyn, wier beraedslaging geenen uylslel dulden. CORRESPONDENTIE. Uyt het kanton St. Quintens-Lennick is ons eenen naem- loozen biref toegestuerd waeritt geprotesteerd word tegen den brief dien wy nopens zekeren ambteuaer van St. Quin- tens in ons bietste Ar hebben medegedeeld. Daer de pro- testatie nóch gemeente noch handteeken draegt, konnen wy er geen gebruyk van maken. Als den schrvver zich niet durft laten kennen, konnen wy er geen vertrouwen in stellen. M. S. uwen brief is ons slechts zaterdag Iaet in den namiddag toegekomen, wanneer den demierbode byna af gedrukt was. 'T is dus uwe schuld indien wy zaterdag aen uw verzoek niet hebben konnen voldoen... De liberalen van Sardinië stelen niet alleen de goederen der kloosters. Zy willen hun nog hunne eer ontrooven. M. Raltazzi had beloofd eene groote menigte van brieven op liet bureel neder te leggen waer door zeer vele kloosterlingen vragen om lot de wereld te mogen wederkeeren. Tot beden is den beiover met niet éenen brief opgekomen. Na de plundering van liet Jesuiten-kloosler te Genua, beweer den de liberalen eene afschuwelyke briefwisseling te hebben gevonden. Deze is ook in den doodboek gebleven. Men schryfl uyt Oordegent aen den Desder-hode Ter kiezing van 28 February laelst, wilde liet liberaters klieks- ken door alle middelen, eenen jongeling, Adolf De Cortegenaemtl, doen kiezen, ontdat men zeker was van in dez.au een leerzaeni werktuyg te vinden. Men stelt zich dan aen het werk, en schryfl eene menigte slembriefkens, die alle agtcr den naem van zynen. kandtdael dragen zynen cyt/cn naem, die telkens voorgegaêu is door eenen altyd verschilliyen voornaem B, V. Adolf De Gone Carolus Du Kevzer. Adolf De Corte Casimirus De Keyzer etc. etc. Alle deze slembriefkens wierden volgens eene byzondere naem- lyst ouder liet doen van beloften ol dreigementen opgedrongen aen dezen of geuen kiezer. Au, daer hy de stemopneming door Meester Louis president van den bureau alle deze slembriefkens met hunne speciale indicaliën wierden afgelezen, nieltegenstaende de reclamation van den beer notaris Limpens, zoo is bet klaer dat.de kiezers zich lobben doen kennen. Al liet gene strydig is met de artikels 50 en 37 der gemeentewet, die de volkomene vryheyd der kiezers, en hel gclieyin der stemming verzekeren. Aenniër- kelyk zyn over deze sloffe de woorden van M. Iiogier, dans son instruction du i Aovembre 1848 Cliatpie l'ois qu'il est manifeste que les signes apposes it l'inlérieur ont pour bul et penvent avoir pour effcl de faire connailre Ie volant, il y a violation du secret du vole el partant de l'arl. 57. (ziet Bivort sur la loi com munale page 55.) Op de 51 stemmen aen Adolf De Corte gegeven, waren er-f8 slembriefkens die ook den naem van den burgemeester De Keyzer met eenen byzondcren voornaem droegen, en zelfs onder deze waren er vier met uytwendiye teekens. Ingevolge de reclamatie door gameiden beer Limpens tegen de validileyl der kiezing gedaen, heelt den bureau beslist van alle tie slembriefkens zonder uit neming naer de permanente deputatie te zenden en alle mier geparaplieerd te zyn door den bureau en reclamant, zyn aeu het proces verbal der kiezing gevoegd. Den 8 dezer is de reclamatie tegen de kiezing van ivcens M. Limpens en andere in handen gesteld van den lieer gouverneur, met verzoek van de zelve onder de oogeti te brengen der provin- liale deputatie, van Ie waken dal de artikels 50 en 37 der ge meente wel ongeschonden blyven, en des uoods gebruyk te maken ten dien eyndevan liet rcglvan rccours hem door art. 10 vergund. Zie daer nog eens hoe den liberatershaspel de vrylteyd van stemmen eerbiedigtEn dan komen die gasten altyd van vrv- liryd, van ivctten, van reglveerdigheyd spreken, alle" zaken die hun enkelyk met den naem bekend zyn. Wy wachten naer den uylslag. De nieuwe kerk der Eerw. PP. Capueinen te Brussel gilet eerlang verrykt worden met eene autaer-schildery, verbeeldende de Heinelvaert van .Maria, liet doel ons genoegen te vernemen dat onzen talenlvollen en achtbaren stadsgenoot, M. Mcganck, schilder te Brussel, met die laek belast is geworden. De dienstmeid van den lieer B. dezer stad, komt door de gendarmen aeugehoudeii te worden, betigt van aeu baren meester eene nog al aeuzienlyke somme geld oulvrcmd te hebben. Volgens wy vernemen is de feest van de Onbevlekte Ont vangenis in al de sleden op liet luyslerrykste gevierd geworden; de dorpen noglans hebben ook aeu deze plegltgbeyd met iever beantwoord; en men meld ons dal de gemeente Sinle Marleus- Lennick deze feest op zyn prachtigste gevierd beeft. Ganscli de kerk was met hemelsch blauwe en witte drapperyën behangen, de pilaren waren vercierd met gemaekle bloemekransen en jaer- sehriflen, boven het beeld van Maria, beneden den koor geplaetst omzet door een groot getal brandende heersen, deed zich een zeer prachtig voorhemelle op dat den troon van de Onbevlekte Jlaegd bekroonde. Buylen de kerk bad men een zeer Iraeye ark opgeregt met wit en rose behangen, geenen on kost noch a'rbeyd was er gespaerd, om de kerk van buylen zoo wel als van binnen op liet rykelyksle te verderen. In den namiddag is er van wee de mildadigbeyd der inivooners eenen groo eu deel gedaen aen den armen, en des avonds zag men de kerk, de liuyzen, de ark overal bezet met licht; alles scheen met eene keting van llikke- rende lichtjens aen een gebonden, en zoo is de feest met eene zeer prachtige verlichting geëymligd. Van de medalie der Onbevlekte Ontvangenis, gelvk aeu die welke Pius IX aen al de bisschoppen, onlangs te Roomen ver gaderd, geschonken heeft, en welke door eenen goudsmid van Meclielen in goud zilver eu verzilverd koper was nagemaekl zvn er op minder dan 8 dagen, f f,000 uitverkocht. Men schryfl uyt Gend De vertnaerde Half-Vaslenmerkl is dit jaer, door geen goed weder begunstigd geweest, en het slecht weder heeft eenigen nadeeligen invloed op de peerdenmerkl van heden <;ehad. In weerwil van het slecht weder, heeft men veel vremde!iii"en iu stad gezien ook veel peerden, en liet meestendeel van -oude hoedanigheid, zyn naer de merkt gebragt. Men mag den verkoop voor goed achten. De jonge werk-of trekpeerden, zyn van 800 lot 900 fr. belaehl. Den yzeren weg van liet Land van Waes beeft in de maend february opgebragt de somme van fr. 27,816-00. In dezelfde maend van 1854 had hy opgebragt de somme van fr. 43,21 f-77. Men verzekert dal alle de professors by de gesligieu van hel middelbaer onderwys, olficielyk gaen geraedpieegd worden over de examens voor den graed van uuiversilairen leerling. M. den baron de Buisseret, senateur, iu hel arrondissement Nyvel gekozen, is te Brussel overleden. De plegtige bcrafenis heeft plaets gehad, na dal de gebeden in de kerk van Fnisleriar waren geëyndigd. MM. de senateurs markies de Bodes, burg-raef dc Bibeaucourt, Mosselman en L.mwers droegen de hoeken van hel baerkleed. Men heeft le Brussel eenen brief uyt Jerusalem, den 19 fe- bruary geschreven, ontvangen. In dezen brief word gemeld dal men lydens de maend february, HU. KK. UIL de i hertog en de hertogin van Braband binnen de stad Jerusalem verwacht. De granen blyven op de bezonderste merkten van Vlaeiidcr. it nog in prys dalen. Te bendermonde en te Korlryk heeft men op nieuw eenen afslag op de granen le bestaligcu. Deze twee merkten waren roe lans weynig bevoorraed. In vervanging van M. dc Cock, die zyn ontslag heeft ge-e ven, is M. Cli. Spitaels, le Geeraerdsbergen, tot majoor der bur gerwacht benoemd. Volgens de statistiek, waren er den I dezer in Belgiën 111,970 menseben die leven met bedelen, le welen, 9,452 in de provinlie Antwerpen; 16,439 in Braband; 16,251 in Weslvlaen- deren; 42,766 iu Oostvlaenderen; 10,848 in Henegouwen' I 590 in liet Luyksche; 5,199 in Limburg; 5,048 iu Luxemburg en 6,411 in de provintie Namen. Men schryft uyt Boom, I maerl Gisteren kwam eene vrouw in den winkel van sieur Vancleem- pulte om winkelwaren te koopen. De vrouw bad eenen kaffepol bv zich waer zy de gekochte waren deed instorten. Toen zv -eriefd was, vroeg zyde winkelierster oorlof 0111 baren kaffepót' eenen oogenblik op den toog le laten staen eene boodschap iu de buert te doen hebbende. Te vergeefs wachtte de winkeldochter oeue halve uer, eene uer, het vrouwtje zag niet meer om. Ongeduldi" nam de winkeldochter den kaffepol om er de waren nvt le doen doch hoe groot was hare verwondering toen zv zag dat'den kaffe pol geenen bodem had, en diensvulgens ledig was. Den kalle en ryst waren door den bodemloozen pol iu den voorschoot van het vrouwtje gevallen. Ten gevolge van de koolmvuen onder de gemeente Palti- rages, zyn er sedert veertien dagen in het gewelf van dc kerk dezer gemeente talryke scheuren onlslaen. Den labriekraed dier kerk heeft zich melden gemeenteraed verslacn, ten eynde terstond middelen aen le wenden lot hel behoud van dit godsdienstig gebouw, zonder legezeg liet schoonste van liet arrondissement Bergen, indien men er de kerken dezer stad uitzondert. Al de huyzcn naby de kerk staende, zyn ook gescheurd. le Valence, in Vrankrvk, komt men eene machien nvt te vinden beschikt om den niensch le vervangen in liet inaevën Deze machien, door een peerd gevoerd, doet bv eiken slap'van het peerd eene snede, eu verrigt alzooveel iverk'als 18 macyërs. Jaminer maer, dat ze zoo lang wachten het uyt te vinden hoede werklieden het moeten doen om te kunnen leven zonder eten. Men rekent dat er nu jaerlvks te Londen 58 millioencn kil boter gebruikt worden. Indien êlken kilogr. maer op 2 fr. gere kend word, maekt dit eene jaerlykscbe somme van 116 millioeneu Ir. die, voor boter alleen, te Londen uitgegeven word. Men heelt nog eenige omstandigheden wegens de ziekte eu dood van den keyzer van Rusland, Aikolaes vernomen. Men zal die omstandigheden onder de tydingen van Rusland, verder, onder hel buylenlandscb nieuws vinden. Men zegt dat den wisselagent van den lieer de Morny ten gevolge der dood van keyzer Aikolaes 1,500,000 f. op de beurs heeft gewonnen. DOOD VAN DON" CARLOS. Eene telegrafische depeche uyt Triest, gedagteekend 10 maerl, meld dat don Carlos, infant van Spanje, den dag te voren, ten 9 1 2 ure in die slatl is overleden in den ouderdom van 67 iaren. Karel-Maria-lsidoor, infant van Spanje, bekend onder den naem van don Carlos, was geboren den 29 maert 1788. Hv was broeder van koning Ferdinand VII. die in 1835 stierf, na de op volging lol den troon, die zvnen broeder don Carlos moest te beurt vallen, ten voordeele van zyne dochter Isabella, de legen- woordigc koningin, vciamlmi le hebben. Don Carlos heehiie geene weerde aeu hel dekreet van 28 maert 1830, hel welk de kroon gal aen zyne nicht Isabella, en men herinnert zich den burgeroorlog die door Item wierd aengestookt, en die gedurende de eerste jaren van de regering der doubter van Ferdinand Spanje teyslerde. Eyndelyk den 17 july 1S,»9 deed tlott Carlos die zich te Bottrges in raukryk bevond afstand van zyne region op den troon van Spanje, ten voordeele van zynen umlsten zoon, en begaf zich naer (taliën, onder den titel van'grai I'van Montenmliu. Dien oudsten zoon, Karcl-Lodewyk-M.iria-Ferdiiiaml, geboren den 3! january 1818, acuveertlde do vaderlvke erlopvolgiug eu nam op dien oogenblik den titel van graef van Mnutemoliii.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2