HOLLAND. SPANIËN. DUYTSCHLAND. RUSLAND. ENGELAND. FRANSCH KEYZERRYK. i 'S Graveniiage, den 11 Maërt. De lydingeh die men uytde overstroomde streken verneemtzyn allerdroevigst. Op vele plaelsen, zyn reeds lyken aengespoeld. De wegen zyn ongebruyk- baer; den yzeren weg van Arnhem is op verscheyde punten overstroomd. Ziet hier eeuigc hezonderbeden welke zyn medegedeeld. Uyt Veenendal meld men hel volgende Te Veenendal is alles eene onafzienbare watermassa; alle huy zen en wooningen, zoo verre men zien kan, staen lol aen de deu ren en vensiers in hel water; van kleynere is sleehls hel huys ziglbaer. Terwyl ik my daer bevond, kwamen er by voordduring schuyten aen met vrouwen, kinderen en. huysraed en zooveel mogelyk geredde levensbehoeften, die in de naburige jdorpeu -eenc schuylplaets gaen zoeken. De kerk is geheel vol met men- schcn, die noch huysvesting, noch voeding hebben. Slechts de kerk, den molen niet de daerby slnende bakkeryen nog een paer huyzen op de hoogtens gelegen, zyn van hel water bevryd ge bleven. Men verneemt uyt Opheusden, dat twee dyken zyn doorgespoeld en al hel omliggende land als in eene zee is herschapen. Hel volgende is uyt Druten gemeld geworden \Vy zyn hier lot heden nog geheel buylen gevaer, hoewel het rondom alles onder waler slaet. Naer beueden le Leeuwen, Wam mei en Dreumel ziel hel er ellendig uyt. Men ziet nergens land meer, behalve hier en daer een enkel strookje dyk, dal soms nog huyzenhoog zoodanig mei ys bedekt is, dal alle gemeenschap afgesneden is. Hel ys blyfl le Heerenwaerden nog steeds in de rivier zitten, zoodal al hel water en ys dat de Waal afkomt door hel gat le Dreumel binnenkomt en geheel Maes en Waal over stroomd. Men gaet hier met grooie moeyte naer Leeuwen en Wamm I; daer is den dyk overdekl mei vluglende mensehen en vee. Alles is aen het bergen en redden, hel is één gejoel, ge schreeuw en gekerm. Te Dreumel echter ziel het er treurig uyt. Er is veel vee ver dronken, ook verscheydenc inenschen, en zonder ovcrdryving zyn meer dan 100 huyzen le Dreumel en Lilli verwoest. Akelig was hel om le zien, hoe vrouwen en kinderen op daken van huyzen ronddryven, een gal door het dak maeklen, om er uyt le kruypen, en heen en weer door het ys geslingerd wierden {want van binnen is niet alleen water, maer ook al hel ys dryfl er mèe door, zoodal het een ysveld is binnen in het land). Menschen zitten in hoornen sedert 24 uren en kunnen niet gered worden; men kan door hel veldys niet by hun komen. Eiken oogenblik komen nieuwe berigten aen, het eene treuriger dan het andere Het is eeuen schrikkelyken toestand. Ongelukkig Maes en Waal t Als alles eens weer weg is, zal men eukelyk helgroot verlies kunnen overzien. Ziet hier wat uyt s' Hertogenbosch word gemeld Sedert deu f> dezer, is deu toestand onzer stad en omstreken steeds verergerd. De ellende te beschryven is onmogelyk. Waer uien zicb ook op de wallen onzer slad plaelse, ziet men zoo ver betoog reykt, niels dan water, niets dan ys; alleen verheffen zich hier en daer, van uyt die onoverzienbare zee, de huyzen der om liggende dorpen, welke of reeds geheel verlaten zyn, of wier in wooners zich op de bovenverdieping gered hebbende, steeds aen levensgevaer zyn blootgesteld. De gemeenten Orlhen en Gerven zyn ontvolkt; de bewoouers bevinden zich met geheel hun bezit in de stad. Gisteren middag is de gemeente Vughl ingeloopen en is den toestand daer allererbarinelyksl. Te Rosmalen ziel bel er niet min droevig uyt. In den afgeloopen nacht is te Dungen en Berlicum overstroomdde berigten van daer zyn minder veront rustend. Onder Lilli zyn reeds meer dan 20 huyzen weggespoeld, eu er zyn zeven menschen verdronken. Wat onze stad aengaet, zy staet nagenoeg geheel onder waler. Alleen de merkt, eeu gedeelte van deu Hoogenslcenweg, de Hint- hamer en Kerkslraet zyn ,nog droog. Den lelegraphe op den Utrechtschen weg is aen stukken geslagen. Wat ons nu nog ter communicatie overblyfl is den Hollandschen post. 0 Maert.—Sedert ons laclsle berigl. is het waler by afwisseling blyven dalen, eenige straten onzer stad zyn dan ook weder droog geloopcn. Wat de communicatie betreft, deze is inet deu val van hel waler echter niets verbeterd. Deu toestand der omliggende dorpen is alsmede niels verbe terd, integendeel is bel gevaer steeds dreygender geworden. In deu afgeloopen nacht schynl bel waler en liet ys nog grooie verwoestingen te hebben aengerigl, want de grachten rondom deze slad zyn opgevuld met goederen van allen aerd, welke bier van uyt de omstreken zyn aengespoeld. Er zyn dan ook reeds eene massa boomen, huysraed van allerley aerd, kleederen. vee, ja zelfs een dak, eene ker, eu omgeslagen schuyten opgevischl. Het gehucht Deulereu schynl in den afgeloopen nacht in groot gevaer le zyn geweest, want van de wallen onzer stad kan men de daer opeen geschoven ysbergen zien. By verderen aendrang van het ys is voordat gehucht ook hel ergsie te vreezen; gelukkig dat het'reeds door de bewoouers verlaten is. De grooie brug van deu Utrechtschen weg, aen de Orthenpoort, is beden morgend weggeslagen. Ook moeten reeds verscheydenc gaten in dien weg gevallen zyn. Uyt andere streken omvangt men lydïngen, die om even droe vig zyn. Het dorp Scherpenzeel is thans onder water gezel cn hel waler zal ook de slad Amersfoort wel bereykl hebben. Hel lol der Kcwooners vau de Gelderscbe valley is bejammerensweerdig. In Yeeneiulaal zyn de meeste inwooners zonder huysvesting en op eenmacl van al hunne goederen beroofd. Een aental stuks vee beeft de dood in den vloed gevonden. Men verneemt, dal Z. M. len behoeve der ongelukkige bewoouers eene anizieulyke gifi beeft geschonken. Op versehillige plaelsen begint bet water le dalenmaer, nu ook begint men alle de rampen te zien. Mei houderde huisge zinnen zyn van alles berooid, eu moeien door de opeubaie lief- tladigheyd gespysd en gehuysvesl worden. Uyt Yeenendaal meld men nog,'dal omstreeks 200 boeren- arbeyderswoonmgen lol aen de daken onder waler staen bon- derde inwooners zyn voorddurend zonder huysvesting, terwyl velen hunne schamele wooniugen door de waters zien instorten, mei alies wal nog overgebleven was. Tusschen bieren Yeenendaal is eene scbuyt, die bezig was mei ledden, mol 12 persoouen omgeslagen eenen man cn 0 kindereu zyn daerby verdronken. Men leest in de EspanaHet gcruch; liep gisteren avond, dat monseigneur Franchi, nuncius van den paus, aen bel gouver nement eene pro les talie zou zenden legen den grondslag der coustitulie, belrekkelyk den verkoop der geeslelyke goederen. Hel dagblad La Fe, verzekert, dat er op dit «ogenblik du,y- zende oxemplairen vau den protestantseben bybel le Madrid ge- drnkt worden. Men schryft uyl Weenen, den 12 maert Prins Willem die naer St-Petersburg is vertrokken, om de uytdrukkingen van condoleance der keyzerlyke familie van Oostenryk aen de familie van den overleden keyzer van Rusland, over de dood van Nikolaes, te doen kennen, moet ook aen den nieuwen keyzer Alexander II, laten welen, dal bel overlyden van Nikolaes geeue de minste verandering aen hel polilick gedrag van Oostenryk toebrengt. Oostenryk verlangt den vrede, en zal alles aenwenden om hem le bekomen, maer, in afwachting van dezen, zullen de zaken van oorlog op deu ze.ven voel voortgezet worden. Er is besloten geworden, dat ingezien de onvennydelyklieyd van den oorlog, men in de ganscbe uytg slrektheyd van bel ooslenryksch keyzerryk, de burgerlyke mi.icic zal iurigteu, welke sederl verscheydenc jaren ombonden was. De milicie zal licrin- gerigl worden volgens een gelykvormig plan, en zal onder bel opperbevel siaen van eenen officier-gen erael. Men heeft voor die belangryke fonclie aengewezen den generael von Kempen, thans voorzitter van bet opperbesluer der policie. Den post, die door generael von Kempen opengelaten word, zal afgeschaft worden bet bestuer der policie zal voorlacn met het ministerie van binnenlandsche zaken verecuigd worden. Den Journal de Sainl-Pelersburgvan 19 february maert), kondigi de dood aen van keyzer Nikolaes, door de afkondiging van bet volgende manifest MANIFEST VAN Z. M. DEN KF Y/FR. Wy Alexander II door de gralic Godskeyzer cn aulokracl aller Russen, koning van Polen, enz., enz., Laten aen al onze getrouwe onderdanen welen In zyne ondoorgrond ba re inzigten, heeft het God behacgd, om ons allen mei eenen zoo schrikkelyken als onverwachten slag te treffen. Ten gevolge eener kortstondige, maer ernstige ziekte, welke zich in de laetsle dagen mei eene öngewoone rashevd ont wikkeld had, is onzen welbeminden vader, keyzer Nikolaes Pau- Iovilch beden 18 january overleden. Geen woord zou onze droef- heyd kunnen uyidrukken, die ook de droefheyd van al onze ge trouwe onderdanen zal zyn. Ons met gelalenheyd aen de ondoor- grondbare inzigten der goddelyke Vooszienigheyd onderwerpende, zoeken wy enkel troost in baer, en verwachten w v van baer alleen de uoodige magt, om den last le lorschen, dien bet Hem behaegd beeft ons op te leggen. Gelykden welbeminden vader dien wy beweenen, al zyne poogingen, al de oogenblikketi van zyn leven, aen de werken en de zorgen aenwendde, door bet welzyn zyner onderdanen vereyschl, zoo ook op dit treurig, inaer ernstig en pleglig oogenblik, terwyl wy onz n ei felykeiLtroon van het key- zerryk van Rusland, alsook van liet kouingryk Polen en hel groot hertogdom Finland, die er unafscbeydbaer van zyn, beklimmen, nemen wy voor het aenschyii van den onzigtbaren God, altyd aen onzezyde tegenwoordig, de beylige verbindtenis noyl geen ander doel le hebben als den voorspoed van ons Vaderland. Vergunne de Voorzienigheyd, welke ons lot die hooge zending geroepen heeft.dat door baer geleyd en beschermd, wy Rusland kunnen bevestigen in den lioogslen graed van magt en roem, dat door ons de inzigten en de verlangens van onze doorluchtige voorgangers, Peter, Chalarina, Alexanderden wel beminden, en onzen doorluch- tigen vader van onsterfelyke'geheugenis mogien vervuld worden. Onze duerbare onderdanen zullen door liunn n beproefden yver, door hunne gebeden met vuer aen de onzen voor den allaer van den Allerhoogsieu vereenigd, ons ter hulp komen. Wy noo- digen ben uyt bel te doen, en bevelen hun ten zelfden lyd ons den eed van gelrouwheyd le zwoeren, alsook aen onzen opvolger, Zyne Keyzerlyke Hoogheyd den Césaréw ilch Groot-hertog Nikolaes Alexand rowitch. Gegeven le Petersburg, den 18 dag der maend february van bel jaer 1855, en bel eerste onzer regering GeteekendAlexander. St-Petersburg, 6 maert. De volgende omstandigheden beeft men nog, wegens de ziekte en dood van keyzer Nikolaes, verno men Sedert eenigen lyd, leed deu keyzer aen eenen geweldigen aen- val van de grippe. Van den 18 february laetslleden, bad den ge neesheer Mandi gevruegd dat hem andere doktors wierden loege- vo< gd. Den keyzer nam dezen voorstel al lachende en schertsende aen. Den 22 february, verzoehlen de geneeshceren den Keyzer van zyne kamer niet le verlaten. Den keyzer stemde hierin niet toe en zegde: Gy hebt uwe pligt gekweten, nu zal ik myne pligten vol brengen. En by zette zicb in eene slede, en ging de troepen, die naer Lilhauweu moesten vertrekken, in oogenbeschouw nemen. Sedertdien, beeft den keyzer zyn kabinet waer by altyd werkie eu bezig was, niet meer verlaten. Van den 24 tol den 27 february, bleef Nikolaes te bed, dat is op zyn legerbed. Dil. beslael uyt eenen marokynen zak met hooy gevuld, eu een hoofdkussen ook van leder en met hooy gevuld; om zich te dekken, had den keyzer eene enkele sargie en zynen mantel. Het was den 28 february dat den zieken keyzer ten vollen zynen gevaerlyken toestand kende. Den 2 maert omtrent den morgend, zegde Nikolaes tol de key- zerin die hem niet meer verliet: «Ga een weyuigje rusten; ik verzoeke het u. De keyzerin anlwoo*ddeLael my by u bly ven, i!. zou met u willen sterven, indien bet mogelyk ware. Waerop den keyzer zeydeN< cn, gy moet nog op deze aerde blyven. Zorg voor uwe gezondbeyd, opdat gy bel middenpunt van de keyzerlyke tamilie zoud mogen blyven. Ga een weyuigje rusten; ik zal u doen roepen, als den ergen oogenblik zal gekomen zyn: De keyzerin gëhoorzaemde alsdan. Dan deed den keyzer den graef Oi lolf, den graef Adlerberg en den prins Dolgoroucki by zich komen; liy bedankte bun voor hunne goede diensten, en nam afscheyd van hun. Later deed by alle de persoouen die in zynen byzondereu dienst waren, binnen komen, en zegende hun nut acndoening. Wanneer den biecht vader Bojanotl' wierd binnen geleyd. nam den keyzer de hand van de keyzerin en legde dezelve iii de hand van den griekscheu pries ter, als of liy hem zyne weduwe wilde toevertrouwen. Den keyzer verloor eenen oogetohlik despraek en bad in stilte, en maekle dikwils bet tecken van bet 11. Kruys. Later kreeg deu keyzer zyne spraek terug, en heeft die lot den laetslen snik be houden. Ziel bier nog eenige andere omstandigheden Mevrouw de Robrbeck is de laetsle persoon die by den keyzer is toegelaten. Den keyzer bedankte baer voor de diensten die zy altyd aen de keyzerin bad bewezen, byzonderlyk lydens bare laet sle ziekte, en verzocht baer van hare doorluchtige ineeslersse uiel meer le verlaten liy voegde er al grimlachende byEn in de aenstaende lente, groet in mynen naein, myu zoo acngeuaem kas teel PeterbolL Den keyzer nam alsdan de hand van den geneesheer Carell, omdat by den doktor zoo bedroefd zag, en zeyde Gy kunt er r»ies aen doenik weet wel dal bet uwe schuld niet is. Het politiek welke keyzer Nikolaes heeft gevolgd, zal in niets bet minste door den tegen woord igen keyzer veranderd of gewyzigd worden tot bewvs hiervan diene, bet behouden vau aller opperbedienden, en van alle ambassadeurs. Er zyn inlich tingen en iuslruklieu gezonden aen alle hooge overhellen, om in ^1 les de onderrigiingen te blyven volgen, die zy voorgaendelyk hebben ontvangen, en om volkomen hel politiek van den vorigen keyzer voort te zetten. Londen, 12 Maert. Hel komité van onderzoek over den toe stand van het engelsch leger voor Sebaslopol, zet zyne werkingen voord. Hel heeft M. Layard en den generael Beltinck onderhoord. Deze twee geiuygen hebben alles wat over den ellendigen toe stand eu slechte iurigting was gezeyd, bevestigd. Wy lezen in den Morning Chronicle Wy hebben de tyding ontvangen van de onldekkiug|van buyiengewoone rvke goudmynen te Tiiry-Assu, in de provincie Karanham, Zuyd-Amerika. Het goud is er van 24 karaten of graden van fynheyd; men komt er zonder moeyte van in bet bezit, en hel schynl er zoo overvloedig te beslaen, dal de ryksie goudlagen, tot beden in Australian of in Califoruicn ontdekt, door deze mynen heel en al overtroffen wor den. Zou dil geen puffje wezen Parys, 12 Maert. Men leest in den Monileur bel volgende Eene korrespondentie van den Times beeft een gerucht afgekondigd welk eerschendend is voor eenen lrauscheu generael (M. Forey), welken een belangryk kommandement in Crimeen uyloeflenl. Wy leugenslrallën stolliglyk dit gerucht. Hel is al zoo valsch, als onwaerscbynelyk. De Franschen zyn nog altyd bezig met in Crimeen ver sterkingen op le werpen, bet geen voorspelt, dal den ooi log nog zoo spoedig niet gaet eyndigen. In de rigting van (ukermann worden versterkingen gemaekt, en er is eene battery opgeworpen, die geheel den weg van Simferopol beheert. Hel schynl dal men zich verwacht van door bet legerkorps van Liprandi aeugerand le worden. Men komt te vernemen dat den koning van Sardiniên gevaer- Ivk ziek is. Deze tyding heelt veel indruk iu de Tuilervën te weeg gebragt. Parys, 15- maert.Men verzekert dat de reys van den keyzer naer Crimeen is opgeschorst, maer geenzins van de band gewezen. Den keyzer der Franschen gaei afwachten welke wending de vre- des-onderhandeliugen te Weenen, die morgen geopend worden zullen nemen. Ziet men geene spoedige sluyting lol den vrede le gemoel, den keyzer stelt zich op weg naer Crimeen. A-propos van vrede, verneemt meu dat Pruvssen' het traktaet opzigtelyk de vier hoofdpunten, op welke deu* vrede gevestigd moet worden, wilt teekenen, maer zicb niet will verbinden om, wanneer de vredes-onderhandelingen geenen gunsiigen uylslag opleveren, den oorlog aen Rusland te verklaren. Hel' is nu over dezen voorstel van Pruyssen, dat de westerlykc mogendheden eene beslissing moeten nemen De olïicieren van het regiment welke door den keyzer in oogenschouw genomen, de oificieren van het 56e zyn in de Tui- leryën, aen de tafel van den keyzer genoodigd, eu na hei inael, hebben den keyzer en de keyzerin eenigen lyd met de olïicieren geklapt. De keyzerin tot eenen officier sprekende die nog in Algiers zou gediend hebben, waer op den officieranlwoordde Er is maer eene zaek diemy spyt,en deze is, dal ik eene uytnoodiging heb ontvangen om eenen soirée in de Tuileryén den 17 dezer by te woonen, en ik dien soirée zal moeten derven. De keyzerin antwoordde hierop al lagcbende Revvaer uwe uytnoodiging, wy zullen een bal te Constanlinopelen geven, en er de sul tanen op uytnoodigen.» Eenen officier van het 36e noemde de keyzerin «joffrouw (Mademoiselle), maer II. M. nam bel niet kwaïyk, en lachte met den misslag van dezen officier, en bleef met hem voortklappen, en den officier schoot nog meer dan oenen kemel. Denzelven officier, sprekende van den keyzer, noemde hem mon général. Dit deed de keyzerin nog meer lagchen, die met goedheyd lolden officier zeyde: Dil is beter dan my Mademoi selle te noemen, want, binnen kort zal den keyzer u misschien iu Crimeen kommanderen. Het gerucht was heden verspreyd dal den russischen generael Oslen-Sacken gekwetst was geworden, en aen zyne wonden kwam te overlyden. Men verspreydde ook het gerucht op de beurs, dat de gevolmagiigdei) te VYeenen zeer goed overeenkwamen, en alle sterk voor bet sluyteo van den vrede genegen waren. Men begrypt dal beyde geruchten weynig geloof verdienen. Op den yzeren weg van Strasbourg, is eenen konvoy van de rails geloopen. De Iocornotieve en twee waggons met koopwaren zyn verbryzeld. Den schok is vreeslyk geweest. Men weel nog niet hoeveel reyzigers er zyn gekwetst geworden. Men zegt dal'geene doodelyk gewond zyn. Den Conslii ai ionnel beval eene dcpeche, meldende dal de conferencier:, le Weenen, welke heden moesten beginnen, uitge steld zyn, en dat men hel juyste tydslip van baren aenvang nog niet kent. Men sprak gisteren veel le Parys, over eenen brief van lord John Russell, welken zegde dal de zaken le Weenen geheel veel lalen verhopen voor den vrede. De minst geloovigen twylïelen nogtans, of dien brief wezenllyk bestaet. Ook den keyzer van Oostenryk moet aen Louis-Napoleon eygen- handig geschreven hebben, dat men, door langs weerkanten gemrgligd le zyn in de eyscben, veel van Rusland mag verhopen. Men heeft uyt Constanlinopelen eenige lydingen vernomen, wegens de aenrauding van eene russische redoute'door de Frau- sclie. Inderdacd, hebben de Franscbe zicb meester gemaekt van eene dergelyke versterking, maer, waren op die plaets aeu een zoo geweldig kanon vuerder Russen blootgesteld, dat zy zicb hebben moeten verwyderen, nadat zy meer clan 400 soldaten gekwetst en gedood hadden. Yoor aleer te vertrekken uyt dien toestand heb ben zy de russische redoute vernield. Marseille, den 14 maert. De aerdbeving le Brousse heeft meer dan honderd moskeen beschadigd, en 200 persoouen gedood. Den 28 february beeft men le Conslaulinopelen verscheyde aerd- bevingscliokken gevoeld maer, deze hebben geene erge gevolgen geluid. Men zegt dat de Russen beletten de schepen die met granen geladen zyn, langs den Donau-v te varen. Eene kleyne oostcn- ryksche vloot gaet den Donauw afvaren, om de geladene schepen le beschermen. In den nacht van deu 25 feb. beeft een gevecht voor Sebas lopol plaets gehad. Een balaillon van het 2° Zounven had eene redoute op de hoogte, den toren van Malakntf genaemd, genomen, en 18 kanonnen vernageld. Dit balaillon is voor 8001) mannen van den wand moeten wykeu. Het gevecht is heldhaftig geweest. De Franschen hebben 540 mannen buylen gevecht gehad. Dm generael Monet is aen beyde armen gewetst. Alle de andere ge ruchten wegens dil gevecht, zyn gelogenstraft.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3