ZONDAG m MIERT 1853. NEGENSTEN JAERGANG. Nr U7. AELST, den 24 Maert 1855. OVER DEN PARTYGEEST. Mag men zeggen dat er twee partyën zyn Is dit klaer en waer EX ZY ZYX VERWOXDERD YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 NOVEMBER 1884. 1«-" Ten 7 urm 45 minuten des morgens nacr Dendermonde Geud, Brugge, Ooslende, Kortrvk, Mouscron, Doornyk, Rysscl, Cnlais. '2° ten 9 uren 30 min. des morgens nacr Dendermonde, f.end, Mechelen. Br us.1 el, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Landen, St.-Truyëii,en Hasselt. 3° Ten 1*2 uren 00 minuten roor middagnacr Dendermonde, Geud, Brugge, Oostende, kortryk, Mouscron, Dootnyk, Ryssel, Calais. 4° Ten 2 uren 15 in. namidd. naer Dendeimonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Vervier, Landen, St. Truyën, Hasselt, Aken en Keulen. 5° 7en huren 15 minuten des avonds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen Gend, Brugge en Ostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk. Ryssel en Calais. 0° Ten 8 uren 15 minuten des avonds naer Dendermonde, Geud, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven. Thienen, Luyk, Verviers, Aken en Keulen. VAN DENDERMONDE NAER AELST. 1° Ten 0 ur. '25 hi. 's morgens.21 Ten 8 uren 20 minuten 's morgens. —3° Ten JU Uren 10 minuten 's morgens. - - 4° Ten 1*2 uren 40 minuten 's middags. 5° Ten 4 uren 10 minuten 'savouds. 6° Ten uren 45 minuten 's axonds. Zullen te Gysegem stillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AELST, ten 7 uren 45 minuten, ten 9 uren 30 miuut. 's morgens, ten 12 uren ten 2 uren 15 minuien en ten 5 uren 15 m. s' avonds- Van DKNDLRM0ADE ten 6 uren 25 minuten, ten 8 uien 20 minuien ?smorgen», ten 10 uren 10 min. voor m. ten 12 u. 40 m. namiddag, ten 4 uren 10 m. en ten (i uren 45 min. des avonds. Voor alle riglingen moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. Hit blad versclivntdes Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den (hierop volgenden Zondag.Den prys der insein yving, by trimester, is bepacld op 1 IV. 50 c., dien der annoncen op 20 een tinten den drukregel. HEN DENDERBOJE De Emancipation van 17 dezer deelt een tamelyk bitsig kritiekartikel mede over de partypolitiek legen 't geen er sedert verscheyde jaren parlementairlyk en gouvernemen- teellyk in Belgiën is gedaen geweest. Wy zullen hier eenige zinsneden van dit artikel laten volgen en er onze eygeue bemerkingen benevens die van eenen achtbaren vriend over mededeelen. De politiek der partyën is versleten. Het oordeelknn- dig publiek heeft eyndelyk begrepen dat zy slechts steunt op ydele denkbeelden en op persoonelvke be- langen. Hadden de mannen van talent en goeden wil, <i die sedert 1830, op het staetkundig tooneel verschenen zyn, niet verslonden geweest in kleyne koteriebelangen en onophoudelvk verpligt van persoonelyken hoogmoed te voldoen of te ontwapenen, hadden zy volgens de in- ziglen der massa's bestuerd, liever dan volgens den k wensch der parlementaire fractiën, er is geenen Iwvtfel of zy zouden ons maelschappelyk gebouw op eene onvor- ganglyke wyze versterkt hebben. In deze regelen zyn voorzeker veel en harde waerheden besloten doch zv schvnen ons te veel algemeen toegepast. Had den schryver van dit artikel het historiek nagegaen der parlementaire en gouvernementele gebeurtenissen se dert de revolutie, hy zou waersehynelyk anders geoordeeld hebben, en om het begin der partyworstelingen aeri te stippen, zou hy tot de eerste dagen onzer ontvoogding van het jok der Nassauwers niet zyn opgeklommen. Want het nationael kongres was gedurende eenen merkelyken ly$ geheel vaderlandsgezind, eenstemmig en zonder party- koterie. Wy zeggen dus dat den schryver te algemeen spreekt over deze die den geest van partygeest en koterie in de kamer en in 't gouvernement zaeyën. Welke is de koterie die zich eerst vertoond heeft? 'T is het doctrinarismus 'T zyn de dry doctrinarissen Wem- deling Rogier, Lebeau en Devaux die het zaed der oneenig- heyd in de parlementaire beraedslagingen geworpen heb ben. Zy wilden een sterk gezag daerstellen, zy wilden alle vryheden vernietigen om des te gemakkelyker den katho- lyken godsdienst te konnen aenranden. Dit is 't geen M. Lebeau bewezen heeft als hy openlyk op de tribuen der kamer verklaerde dat den katholyken godsdienst zyne genegenhevd niet bezat. In de eerste dagen zyns bestaens was het doctrinarismus geheel afgezonderd, al de banken der kamer waren er tegen; men kon dus niet zeggen dat er twee politieke partyën waren, als geheel de vergadering zich verzettede tegen eene tactic die ons de vryheyd en den godsdienst wilde ontrooven. Het doctrinarismus zou afgezonderd gebleven zyn en zich by dien hatelyken trio bepaeld hebben, was het francmaconnisnms niet hcymelyk in de kamer geslopen. Alsdan wierd het doctrinarismus door eenige l'iberalen- francmacons gedoogd met het eenig doel dat zy te samen zouden werken om den katholyken godsdienst aan te randen. Vóór het eynde van 't kongres wierd er eenen inaconniekcn proefappel in de vergadering geworpen: 'twas tergele- genhevd van den art. 16 der grondwet, waerdoor men begonnen heeft onze godsdienstige vryheden te ketenen, met vast te stellen dal het geestelvk huwelvk altyd moet voorgegaen zyn door het burgerlyk huwelvk. Dezen voor stel is gedaen geweest door M. Defacqs, ilie later Groot meester der francmacons gekozen wierd.... Doch alsdan had het francmagoiinisimis zich nog niet openlyk getoond, het ordewoord was nog niet gegeven; t was slechts als Verhaeghen in de kamer geraekt is, dat het zyne rol is beginnen le spelen. En wat was het voor een francmaconnismus 'T was een orangistisrh francma- Connismus 't geen bvgevolg zonder vaderlandsliefde was en geen ander doel had dan de gevolgen onzer revolutie te verkleynen en zóo veel mogelyk tie actie, den invloed des katholyken godsdienst te verlammen. Die factie moest dan noodzakelyk tegenstrevers vinden in al deze welke de revolutie bewerkt hadden, en die er aen hielden het vaderland tegen de aenrandingen zyner vyanden te beveyligen en de goede gevoelens van gods dienst en patriotismus te bewaren. En wie zyn deze die onder dit vaendel gestreden hebben liet zyn die welke men heden Consetvateurs of Katholyken noemt, twee benamingen die hun wel passen, aengezien zy stryden om onze grondwettige regten en godsdienstige vryheden te bewaren, die Belgiën bekomen heeft door de revolutie, en die de francma?ons-liberaters en oude Oran gisten ons, 'I zy inet bedrog, 't zy met geweld, willen ontrooven, gelyk een kopstuk der francmacons liet verklaerd heelt. 'T is waer, de Conservatenrs hebben misslagen be- gaen, maer waer is den menscli die niet aen misslagen onderhevig is Waer is den staetkundigen die altyd alles wel doet Wat er echter veel weerd is, is dat zy toch treffelyk gebleven zynOf zulks van de liberalers- francmac'ons mag gezegd worden, hoeven wv hier niet te onderzoeken, de algemeen gekende daedzaken beantwoor den die vraeg voor ons. Regt gesproken, mag men niet zeggen dat er twee par tyën in de Nationale Vergadering, gezeteld en onzen poli ticken toestand bedorven liebbe. Deze die zich verdedigd hebben tegen de vryheydsmoordende sanienrottingen of niaconnieke factiën konnen voorzeker niet aenzien worden als partymakers, de eenige party of kabaelzuclitige samen- rotting die bestaen heeft sedert dat de worsteling begon nen is, is deze die de niaconnieke factie uytmaekt, en welke de ware volksverbeeldcrs moesten bevechten om den onder gang van 't vaderland en zyner nalionaliteytcyt niet te laten bewerken. Als het artikel der Emancipation liet kwaed aenstipt dat door de slechte voorbeelden van kamers en gouvernement onder 't volk te weeg gebragt word, maekt het eene zeer juvste bemerking, het zegt Dat de menigte der schatpligtigcn van aerd wat schaep- <t achtig is en goedwillig genoeg om de weynig belanglooze aendryving te volgen die er de vurige kopstukken aen geven omdat zy kleyne vraekuemingen le doen hebben, en de doortrapte, omdat zy eenigen honing uyt de burger- ic lylce oneenighedm te zuygen hebben. IJit is 'tgeen de party die zich zelve liberal by uyt muntend hey d verklaert, zeer icel begrepen heeft, als zy de openbare ambten, al de gunsten, al de eertitels gaf aen deze barer aenhangers die haer meest dienst bewezen. Ter zeiver tvde dat die party de goddelooze driften aenhitste, streelde zy de hebzucht en den hoogmoed der handlangers van alle slach. Dit koleur van partynaera is hier beter getrolfen, 't zyn daedzakelyk de taktiek en de kuyperyën der liberaters- maconnieke factie, en de vaderlanders die aen onze natio- naliteyt en onzen godsdienst verkleefd zyn, mogen, als zy die factie en vyandige sanienrottingen bestryden, met den naeni van partymannen niet bestempeld en nog min be schuldigd worden van medegewerkt te hebben om de versterking van ons nationael gebouw te verhinderen. In Belgiën is maer eene party of factie, namelyk deze die gedurig de beraedslagingen der kamers verbittert, eii die door hare redevoeringen en schriften onophoudelvk het zaed der tweedragt in 't land werpt en liét toekomende comprometteert. In 't begin van zvnen artikel zegt den schryver der Emancipation De politiek der partyën is versleten. Voor ons is dit noch klaer noch waerwant wy zien niet dat de factie der liberaters-francmacons teenemacl versleten is, geene aenhangers meer heeft, geen kwaed meer zal doen noch 't land stoorenWy konnen zulks niet ge- looven, integendeel het is le vreezen dat, in plaets van geheel haren invloed te verliezen, zy zich nog zal regt houden en nog oneyndig veel kwaed verrigten.... En waerom is dit te vreezen Omdat de conservateurs te vreesachtig, te kleynmoedig en somtyds te onverschillig zyn. Als deze vreesachligheyd, kleynmóedigheyd en onver- schilligheyd eens voor goed zuilen plants maken voor eene welgeplaetste stoutmoeiiigheyd, eene billyke onverschrok- kenheyd en eene onontbeerlyke belangstelling in den goeden gang der zaken, dan alleen zal de francmaconsseCie inkorten tyd vervallen tot verliwyning en welhaest onder het gefluyt der menigte bezwyk ui. Wilt men deze raed- geving aenhooren, wilt men ze overwegen en ze geheel of ten deele werkstellig maken, men zal er zich wel by bevinden; wilt men zeggen dat wy overdrevenen zyn en de zaken verkeerd op hebben, men moet het eynde afwachten. Respice finem. Wat hebben de liberaters gedaen van den oogenblik dat zy meesters geworden zyn Zy hebben begonst met voile handen in de schatkist te putten, met gepraemde geldle ningen van 't volk af te persen, met bloedznygerswetten to maken, met bankroetiers en alle vremd gespuys door sub- sidiën te verryken, met alle soorten van geldkwistingen te plegen, met menige tretfëlyke en onbesprokene ambtenaers af te stellen en door woelgeesten en kerels zonder aenzien te vervangen, met vele winstgevende plaetsen en eerambten re geven aen kliekemans, aen gasten zonder de minste verdiensten, met eene politiek van opsluyting, haet en tweedragt in te huldigen, met de vryheyd van onderwys, van kiezen en liefdadigheyd te vernietigen, met den gods dienst en zyne bedienaers te verdrukken en te vervolgen, immers met liet land onder de yzeren roede der goddelooze francmaconssecle le doen bukken en alles te overweldigen. En dan zyn de liberalersbladen verwonderd dat die politiek gevallen zyWy hadden dit van in den beginne voor zien en verwacht, en dit mag men verwachten van alle politiek die dergelyken weg bewandelt. Eene politiek van geweld, onregtveerdigheyd, partygeest en zelfbelang is eene halsbrekerspolitiekViolenta ruuht, geweld duert niet, zegt het spreekwoord, en nog min kan het duren als het met d'ongeregtigheyd gepaerd gaet.... Als de oorzaek van de ziekte bestaet, moet men niet verwonderd zyn dat de ziekte zelve er op volge; en als de ziekte in huys is, heeft men te vreezen dat de dood aen de deur staet DE MILITAIRE LOGEMENTEN. Het tvdstip gaet al wederom aenkomen dat de burgers wederom eenen last zal opgelegd worden die waerlvk onverdraeglyk isWy willen spreken van de militaire logementen. Met de inlevering der miliciens zullen ettelyke burgers anderinuel eene soort van dwangbevel ontvangen In velen de aldus Burgemeester en schepenen vanordonneren aen te logeren voor eenen nacht twee mannen met voeding. Wel, Burgemeester en schepenen Maer hoeveel belaelt gy voor het logeren en voeden van twee mannen die ik niet ken, die verhongerd en afgemat by my binnenkomen. Wat wy daer voor betalen wel 75 centimen per hoofd. Is dit niet genoeg Burgemeester en schepenen, kan ik met dezen duren tyd, ik, ongelukkigen burger, die het reeds'zoo kwaed heb en' nauwelyks voor my en myn huysgezin den kost krvg, kan ik voor eenen trank en half twee mannen dry mael te eten geven en daerby my nog zoo zeer generen en de vryheyd van myn huys afstaen ha daer komen wy niet in, wilt gy ze 't huys niet logeren, legt ze in eene herberg en betaelt er voor Maer Burgemeester en schepenen, men vraegt niv iu d'lierberg. vyf en zes franks en het doet my zeere als ik eenen halven frank meer dan myne gewoone onkosten moet uytgeven Dit gaet ons niet aen, wy, burgemeester en schepenen, ordonneren u twee mannen te logeren en daermeê punctum.' Maek maer dat ge wecli komt.... Zoo worden de Belgen behandeld, en ondertusschen betalen zy voor den budget van oorlog niets minder dan 36 millioeneii (rankenWanneer zal toch eens die hatelyke en onregtveerdige bloedwet op de milicie ver- dwyuen, die wet die reeds zoo menige ouders bloedige tranen heeft uvtgeperst, zoo menig huysgezin ongelukkig gemaekt en aen 't land nog geen spelde voordeel verschaft. MINISTERIËLE K.RISIS. Over eenige dagen meende men dat de ministeriele krisis ten eynde was en dat er, ten genoege van 's lands groote meerderheyd, een ministerie door den achtbaren afgeveer- digden van Dendermonde, M. P. De Decker, zou opge- vormd zyn geweest. Ernstige inoeyelykheden moeten 'on:-

De Denderbode | 1855 | | pagina 1