PILLEKENS. staen zyn, want op den oögenblik dal men zicii verwachtte aen eene oplossing, is M. lie Decker do niaglen, die liv van den koning lot het samenstellen van een nieuw kabinet ontvangen had, wederom in de handen Z. M. gaen neer leggen. Naer men verzekert, zou de afstelling van eenige gou verneurs etc. die hoogst noodzakelvk geworden is, zoniniige leden die in de nieuwe conibinalie loegesiemd hadden, hebben doen terugdevnzen. Indien dil wezenlyk zoo is, dan beklagen wy dobbel de mislukking der poogingen die aangewend zyn geweest om een nieuw ministerie tut stand te brengen. En waerom beklagen wy dobbel deze mislukkingomdat zy al wederom zou toe te scHi'yven zyn aen het stelsel van te groote toegeving, 't welk dan verandert in een stelsel van zwakheyd. Dal de hoofdmannen der Conservatetirs het wel weten en het novl vergeten Met de seetarissen- liheraters is geene overeenkomst mogelyk, met die gasten moet er met de vuyle voelen doorgegaen worden, geene toegevingen, geene égards mag men laten geiden, zv moe ten behandeld worden gelyk zy verdienen, en dit wel om de gegronde reden dat men in hun geen het minste ver trouwen mag hebben en dat de oorzaek van het kwaed moet wechgenomen worden wilt men 'I kwaed zelf doen ophouden. Dat de Conservateurs hier wei aen denken, want worden zy later nogmaels gefopt en meer dan ovt gefopt, 't zal aen hun stelsel van te veel toegeving te wytén zyn. De liberaters lagchen nu in de vuvstom later openlyk en op de bitterste wvze de Conservateurs te beschimpen.... Moesten zy met ons te doen hebben, zy zouden met al hunne intrfguen en schandige kuyperyèn schoon hair heb ben, want wy zouden ben zoodanig opscheppen, dat men welhaest met fakkels en lanteérnén zou moeien zoeken om nog hier en daereenen te vinden. Wy zouden Imn dan eens laten beginnen met bedreygingen van revolutie of geweld, zy zouden met eenen keer zoo wel belaeld worden, dat zy geene goesle meer zouden hebben van nog Ie herbeginnen. Eraclüdadiglieyd, onverschrokkenheyd, immers de l'uudace, encore de Vaudace, et plus d'audace encore contre l'uudace... dit is den eenigsten middel legen 't francmafonsgebroed. Het Verbond van Aclst jammert gelyk nen vos aen v.ien men den sieerl afgekapt heefi, omdat liet liladje ziel dal zyne lilieraiers vrienden aen het roer niet hebben konnen geraken, leu zy mei zeker vooruylzigl van er, in zeer kui len lyd, lot hunne gróoiere schande, te worden afgezet. Ëchlerdrukldeu konfraiei ilen wensch uyl dat er een gehee' klerikael minislerie aen 'l roer home en dal het seffens misslagen op misslagen zou begaen, dal hel seffens den eenen slechte» aki op den anderen zou stapelen, opdal de liberaters daevdoor hunne krachten zouden konnen heriemperen om vervolgens aen 't bewind le komen met meer kansen van hunne verlicluings- en voorlijanijspoliliek le doen zegevieren Wat dunkl lil. lezers, is dil niel schoon geklapl Is dil niet wel geregeld Weihoe gy, dagbladschryver, wiens zending is de belangen des volks tegen de inbreuken der ministers le verdedi gen, gy zult komen wenschen dal de nieuwe ministers misslagen op misslagen zouden doen, len nadeele van 'I geineene besteen zulks omdat uwe parly er zou profyl uyl trekken om wederom aen 'I schotelken te geraken Is dil voor 't volk zyn, konfrater, gelvk gy op alle loouen afgeeft Is dil u met 's lands geluk en w'elzvn bekommeren Is dit werken om den smerlelvken toestand uwer ongelukkige medeburgers te verzachten Aehleruyi, pariy- digen valschaerd achleruyt, vuygen broodsebryverAu hoeven wy 11 niel meer te doen kennen, gy hebl nu zelf uw masker afge trokken en onbelwistelyk doen zien dal de seliandigsie baatzucht alleen u bezielt en de eenige dryfveér is van al uwe moevieu Maer ombond het wel, man, de spoorlooze zelfzucht is eenen stroukelsleen waerover veie den nek gebroken hebben. .-. De klubsbladen dringen gedurig aen op eene ontbinding der kamers, in hoop dal zy door dil middel eene liberaters ineerder- lieyd in de kamers zouden krygen, die, door eene stelselmatige en fanatieke oppositie, hel besiaen van een conservaleurskahinel zou omnogelyk maken. Wy durven aen die onhedachle schryvers zeggen dat zy zich groolelyks bedriegen alszv zulke hoop voéden; want er is tien legen een le wedden dal tneiiigeu klubsrepiesen- tanl mei ap- en dependenliën in den kièskelet zou blyven. Wat ons bclrefl, alhoewel wy voor geene ontbinding genegen zyn, verklaren wy rondaf dal wy er de hand niet voor omkeeren en alle oogenblikken bereyd staen om <le kiesworsleling aen le gaen, volgeer» zouden wy een bandeken toesteken om in andeie'ties- dislriklen eenige afkokingen te helpen bewerken, en aldus de kamers nog wat meer le zuyveren van hel liberatcrs-francma- tonsonkruyd 'l welk zoo hier en daer op de banken wemelt. Wv raden de liberaters aen het potje van ontbinding stil tekens gedek*l te laten, want den overschot van hun kliekskoti zou zoodanig konnen ontbonden worden, dat hel niel meer 'l samen zou te krygen zyn.... Dan eerst zouden zy misschien leeren dat liet eenen slechten kok is die naer den lepel moet zoeken, als de soupe overkookl Hel Verbond kopieert een artikel uvt de Union libérale waerin hel onder andere zegt «De liberalen vragen slechts de vryc uylbrcyding van onze instellingen, de onafhanglykheyd van liet burgerlyk gezagen hel besluer der openbare zaken. Dal zy de uylbreyding onzer instellingen zoeken, dil hebben wy gezien als zy den seuaet wilden afschaffen, de vrybeyd van gees- telyke vereeniging vernietigen, de vi'ye sciiolen dueti kwynèu en sluytcn door mei 'tgeld der kallmlyken goddelooze gesliéhlen le openen en elkeen le dwingen er zyne kinderen le zenden. Dal zy de onafhanglvkheyd van hei burgeihk gezag hegeeren, dil lu bben wy nogmaels gezien, als zy toelieten in de scholen ie leeren dal den menscli zelfs van God moei onafhanglyk zvn, als zv dagelvks in hunne gazellen afgeven dal den menseh alleen van zyne réde afhangt en naer al de hevelen van godsdienst of zedelykheyd niel moet luyslerenDal de liberaters evndelrk hel besluer der openbare zaken zoeken, dil weel iedereen, want 'l is om aen het schotelken te geraken, om gedurig te mogen lekken en proeven, om zich ten nadeele van 'l algemeen le vellen en le snieeten, dal die gasten hel en aerde bewogen hebben om dit besluer le krygen en le behoudenZy passen zich 'i spreekwoord loe dal zy voor hunne eygenhael moeien zyn, en (iat bel slechte binnen zyn die 't buys niet leggen... want, voegen zy er by Die zyn eygen zelf vergeet, is een zot die wevnig weel. De volgende rymkei.s zyn ons door eenen achtbaren vriend medegedeeld geworden Eenige rymhens, den zeer eerweerden lieer, Mynheer A. D.J. DE IIAEUNE opgedragen, Ier gelegenheid zijner benoeming lot Pastor en Deken van IS move. O Niiiovp, wat vreugd, wat heil is u beschoren 11 y krvgt ecu' herder onder allen uitverkoren. hen Paslor door elkeen bemind, en hoog geroemd, Wordt tl gezonden, en lot uwen gids benoemd. Juicht, Juicht en lact maer al uw schoonste vlaggen wappren, Regl zegebogen op, vlecht kransen, doet uw dappren Hel donderend geschut losbranden: vuer en licht \ermcngen hunnen glans, om jaerschrift en gedicht, ln gouden letters, op elk huis te laten schittren. O moge niemand toch dat heuglyk feest verbitlren, Maer wenschen u geluk, en doelen in de vreugd Des braven onderlings, der schuldeloozc jeugd De Uaerne Wel hoe zoet klinkt my die naem in d'ooren Wat goed al mogt ik van mvn' boezemvriend niet hoorei» Iloe menig priester heeft van over lang gezeid Cch, mogt hy Deken zyn van onze christenheid ('.een wonder wie zou niet dien liefdervken herder Beminnen Wie zou niet... maer spreken wv niet verder 'T is beter, meen ik toch, niet alles afgeschetst, Dan hem doen blozen, en zyn zedigheid gekwetst. Ei moe .t ik hier thans al zyn gaven openbaren, Zyn kennis melden, en den iever u verklaren Die h« m bezielt, voor 't nut van zy nen evenmensch, lk hadde nooit gedacn. Ik eindig dan, en wensch Dat wy nog lang den heer De Uaerne mogen groeten Als onzen deken. Ja hy zal ons leed verzoeten IIy dient ons allen lot een' steun, hy geeft ons vaed, Wy vinden troost hy hem, 't wordt onze looverlaet, ln allen angst en druk die ons mogt overkomen. Met zulk een' leidsman, zegt, wien zouden wv nog schromen lly waekt op ons, en alles in een woord gezeid, Hy brengt welligt ons tot de zalige eeuwigheid. Deynze, 20 Maert 1855. Minheer den Opsteller. Het is merkensweerdig dat juvst de zelve fey ten die te Oordegem, volgens verslag van uwen correspondent plaets gehad hebben in de gemeenle- kieziug van 28 february, hier te Deynze gepleegd zyn geweest ter ulge- meene kiezing van October laetst; des niet le min is hier de kiezing got cl en van weerde verklaerd. Den voorzitter van het bureel beweerde dat het byvoegen van welkdanigc kenteekens niel verboden was, b\ de wet, maer slechts hel aenduy den op het stem biljet van 's kiezers eygen naemleeke- ning, en dit stelsel schvnt aengenomun te zyn, en iiiderdned, wie kan eenen kiezer beletten meer of min namen op zyne lyst le brengen en dit vei mogen vergenoegd om zich te vertelleren of eenen gedwongen stemmer het hem opgedrongen brief'ken in de bus heeft beweegd. Daer zyn nog menige andere middelen om dit te weten, te lang om le verhalen en die hier alle in het werk zyn gesteld door onze fyne kiezingbewerkers. Dus dat de reclamanten van Oordegem hun getroosten met het beste PATIENTIA fit levies etc. want als de deputatie gevolghoudend of consequent is. zullen zy varen gelyk die van Deynze, die er ook niet dood van zyn. Een ander feyt heeft hier plaets gehad, twee burgers van gelyken naem beyde kiesbaer, bekwamen een groot getal stemmen, men beweerde de nietighevd van die dubbel loppasselyke stemmen, maer te vergeefs. Bah hah loopt er achter, zey den voorzitter, ondersteund door eenen ncuswyzen. zy willen toch den oudsten kiezen mits den jongsten zich niet als knndidael aenbied, en 'twierd zoo beslist te Gend, met. uvtdrukkelvk gewaeg van dit zeldzaem argument Wat dunkt u, Mynheer is dit niet in den zin van zekeren Burgemeester die zeyde lk hen Burgemeester ID EST meester van den borg, en die meester is heeft het al ie zeggen; ERGO SIC VOLO, SIC JUBEO, STAT PRO RAT10NE VOLUNTAS, ZOO wil ik, ZOO gebied ik. en daer me uvt en amen. De Deynzenaers hebben er veel tegen gesebreven en gevreven, maer het was zoo en het bleef zoo en ik geloof dat de Oordegemsche kiezers den zelveit nylslug zullen bekomen. (eenen uwer insciiryvers.) Ninove, 18 Meert 1855. Myniieer den Opsteller. Menigmael heeft 't Ninofsch besluer in uw geëerd blad van nanping behuldigd geweest, thans vereyscht de billykheyd dat men de administra tive kennissen van onzen nieuwen burgemeester de welverdiende hulde loekenne en hem als spiegel van nieuwigheyd en koddighevd aen alle gemeentebesturen \oorstelle- Nu dat de plaetsen van minister open zyn zoud gy ongetw\ffeld aen 't land eenen grooten dienst bewyzen met c'e openbare aendacht op hem in te roepen want hy Hic zoo veel plaidoven voor GROOTE ndvokalen heeft opgemaekl opgemaekt. zal voorzeker niet min ervaren zyn oui wetten te maken of te overtreden. Zie hier een stael van zyne kunst leis nieuws willende aen den dag brengen, heeft hy aen ZYNEN RAED (sic) een reglement voorgesteld en doen stemmen, bepalende, dat elk lid van den regeringsraed, die zal tweemael nalaten de zitting by te wonnen, nimmer zal gedagvaerd worden Zou dien heer vergelen hebben dat hv verschevde jaren van den gemeenteraed heeft deel gemaekt en slechts twee of drymael 'sjaers, als er kwestie was eeuen zyner bloedverwanten het een of het ander plaetsken te verschaffen, de zittingen by woonde Of zou hy regtsgeleerden, niet gevoelen dat dezen willekeurigen en wetschendenden mnetregel, zekeren Jaeger zal overtuygen dathyïn plaets van eenen Phenix, eenen uyl gescholen heeft. Men herinnert zich nog hoe onzen magister twee dagen na zyne installatie getrouw bleef aen zyne beloften van verzoening en onpartvdigbevd. Donderdag laetst heeft hy een nieuw bewys van zyne regtschapenheyd gegeven, met aen de hewooners van den Burgtdam, ten dien cynde op het stadhuvs verzocht, wys te maken, dat hunne medeburgers van de Verken- merkt, op nieuw poogingen doen om den steenweg van Halle reglstreeks door de meerschen op de kaey te doen uytkomen, en in hunne tegen- woordighcyd op zich te nemen de voetstappen van de laetste hv het hoog besluer tegen te kanten, en, desnoods, de 8b!00 franken die de stad voor den ontwoipen steenweg, na onderzoek van het plan, had toegeslaen, in le trekken H^t eerste punt zal hem des te gemakkelyker vallen, om dat hy, zoo als Don Quichotle, slechts windmolens zal te bevegten hebben, terwyl niemand alhier aen hel voort trekken tot aen c'e kaey van den ontworpen steenweg denkt, en deze projecten maer uytvindscis zyn om tweedragt onder de twee wyken en personucle vyaudlykheden tegen de eerstkomende Provin ciale kipz.ingen te doen oprvzen. Maer voor het tweede punt zal den filosoof blyven staen gelvk eenen vos voor een wel gesloten kiekenkot en het eynde van al die huychclary zal betalen zyn. Doch aldus beantwoord hy aen de verzen die den heer Joseph Van Impe, hem den dag zyner inhuldiug toe stueide. Dal vuygc laslcrtael. het laetste middel zv an onkund' en bedrog, van geestveislompery l'w walgelyke gal mag nu maer vlieten Daer aen bekreunen zich geen ware Ni noviteit Men weel dal hel reusachtig standbeeld van Dirk Maerlens, den eersten belgisehen boekdrukker, in den aensiacnden zomer ie Aelsl zal opgeregl worden. liet gouvernement, de provincie, de slad Aelsl en bvzoudere inschrvvingen hebben de kosten daervan gedragen. Door den heer Geefs verveerdigd, is dit standbeeld nu ie Pans in brons gegoien in de werkhuyzeii van den heer Viltoz, rne d'Angoulème-du-Temple 72. Het zal op de groole kunsl-len- loonslelüug ie Parys pryken, alvorens naer zyne besieniplaels verzonden te worden. De kamers zyn legen den 20 dezer bveengeroepen. -- By koninglyk van den 15 dezer, is er aen M. L. Buysse, le We lier en eenen brevet van uytvinding verleend, voor eene nieuwe brandstof, en een nieuw slelsel van verwarming. Sedert eenige dagen is men le Herdersem vlug aen gang mei de loebereydselen, om op eene buylengewoone wvze bet leerstuk van Maria onbevlekt ie vieren. Maendag aenstaénde op 0. L. V. Boodschap, om 4 uren, en om 7 uren namiddag zal de ceremonieaenvaug nemen; harmonie, koorzang, congreganislen- schuer, reeds bereyd voor de omslandighevd. zullen afwisselend de geeSlelyke oefeningen verlevendigen. Geheel den Capellewyk, alwaer de piegligheyd zal geschieden, zal als in een aerdsparadys herschapen zyn. in de provincie Oosl-Vlaenderen zyn tegenwoordig zes plaetsen van notaris open, te welen 'leGend, te Waeluebeke, te Olsene, te Somerghem, te Eecke en le S:nl-Lievens-Hauiem. Penen veeaeris van hel gouvernemenl le Lokeren, M. Pael- mans, steekt nu in den vollen grond, sedert meer dan achi dagen, de schoonste aspergien die men vinden kan. M. Paelmans heelt eene veile uy(gevonden die in den grond eene groole warmte onderhoudt, eene warmte die aen de strengste vorst wederslaet. Hel is hv middel van die kunstmatige warmte, dal M. Paelmans nu aspergien steekl gelyk in den vollen lyd. In zyne zilliug van zaterdag laetsléden heeft den gemeent» - raud van .Naman, ua eenen voorstel van de hand gewezen te heb ben, mei elf stemmen legen dry een reglement aengenomeu strek kende om bet godsdienstig onderwys le doen geven in hel Alln- n. um van gemelde stad. Dit reglement is het gene gekend ouder den naem van overeenkomst van Antwerpen. Eene jonge dochter van 18 jaren, is, dezer dagen, le Brussel h\na doodgebrand geweesl. Dil meysken zat met een kleyn kraeni aen de liuydevettersirael, in de opene lucht, en had eenen vuer- pol bv zich om haer te verwarmen. Hare kleederen zyn in brand gekomen, en de verschrikte dochter liep de stract op, en door deze beweging en door den wind, stond zy welhaest geheel in vollen laey. Eenen persoon die aldaer voorby kwam, M. Sermon, dil ziende heeft zich op de mevd geworpen, en de vlammen met. zyne kleederen uylgedoold. M Sermon heeft de beyde handen verbrand. Dank aen deze tusschen komst, is de meyd die Golbil genaemd is, nog kunnen gered zyn, maer is ernstig op byna alle de plaetsen van haer ligchaem, verbrand. Doch, er is voor het leven van deze dochter niet te vreezen. In den Vlaming leest men, dat de Broedermin, die alivd op helgroot getal barer insciiryvers slooft, inel de opb;engsten van hare geahooneerden, in hare onkosten en uvlgaven niel kan voorzien. Dil blad zegt in staet te zyn van le kunnen bewyzen, dat elk jaer, er eenen deficit van vyf duyzend francs op den budget der Broedermin is le vinden. In den ioop der voorledene week, heeft men op de hofstede van Francies Teirlinek. landbouwer op hel Gaverken, le Waere- ghem, eenen pol uyl den grond opgedolven, inhoudende eene som van 250 fr. Volgens de in omloop zyude geruchten, behoorde dat geld aen eenen ouden dienstbode, die, uvt verlegenheyd van het ontstolen te worden, hel aldaer in den grond zou hebben verborgen. Maer nu schvnt hel dat den ouden dienstknecht slechts de helft van zynen verborgen schal terug heeft gevonden, vermits hy slaende houd er 500 fr. gedolven le hebben. Een tweede feyt brengt uyl, dat men tusschen vrydag en zaterdag laetst op kleynen afstand van den eersten, eenen tweeden put heeft ontdekt, waeruyi men insgelyks eenen pot met verborgen geld zou hebben gehaeld de alleekening rond de versch omge spitte diepte liet het spoor zien van eenen persoon met kloeffen en eenen anderen met schoenen alsook eene holte waerin den pot zich had bevonden. Noch de hol'bewoonerS, noch de geburen van Teirlinck, hebben hel minste gerucht gehoord, maer hierom word er niet le min vermoed, dat diegene welke er de uytdelving begaen hebben, vroegere bekenden kunnen zyn, en aïzoo deD hofhond helde n weten le slreelen en doen stil blyven. Wal er van dil alles waerhevd is, zal mogelyks het geregl door zyne navorschingen aen den dag brengen. Te Brugge spreekt men veel over eenen vond van geld dien men in eene voorname afspanning heeft gedacn. Er moest in den regenbak gewerkt worden, en de metsers hebben uyl eene bolle eenen gordel vol geld onldekt. Men spreekt van eeutr sonnne van GO a 70 duyzend fr. Er word over den eygendom ge twist, en in afwachting dal den echten eygenacr gevonden zv, is de somme onder zegel gelegd. M. den notaris Ba man is le Gem! na eene langdurige en pynelyke ziekte, overleden. M. Raman was 50 jaren oud. .Te Grembergen is den stal van den landbouwer Provenier, in den nacht van voorleden zaterdag, afgebrand. Men heelt ge- lukkiglyk het vee kunnen redden. Men schryfl dezen brand aen kwaedwilligheyd toe. Zondag laetst, moest oin 2 i/a uren namiddag, de jeugdige koorzangmaelschappy der gemeente Lebbeke, die reeds zoo VooY- deeliglyk is gekend en zuikcn spoadigen vooruytgang heeft ge- mat.ki, haer eerevaendel, hetwelk le Dendermonde door M. Beeck- man is geschilderd geworden, ter hérberg den 11 iisanlen-Hof, by M. Victor de Mau, le Si-Gi11 is, in de Baysstraet, komen afhalen. Deze maetschappy, vergezeld door al bare. deelnemende en eereleden, heeft ter dezer gelegenheyd ten huyzevan voornoemden De Man, eenige barer schoonste stukken uytgevoerd. Op den weg van Eename naer Audenaerde is de vrouw van eenen deurvvaerder, door twee booswigieu aengerand. De baen- stroopers cyschien het geld, welk de vrouw op haer had. en daer zy le kennen gaf, geen geld op zicli le hebben, wierd zy betast. De deugenieien vonden enkelyk eenen cent en een sleulelken in den zak van de vrouw, en lieten haer voorlgaen zonder haer ver der binder le doen. De vrouw had nogtans vier franks by zich, en deze waren van binnen m hare handschoenen verborgen. De baenslioopers hebben er niel aen gedacht de vrouw hare handschoenen te doen uyldoen, en hebben dus de vier franks niet gevonden. -- Men komt le Brussel een statistiek op te maken, waer uvt volg! dal hel gebruyk van vleesch. na male hei vieesch dueris, vermindert. De stad Brussel mei hare voorgeborglen, bevat eene bevolking die de 250 duyzend zielen le boven gaet. Sedert ver schevde maendeu. word er niel meer dan 150 duyzend kil. vleesch par week gubruvkt. Dil maekt enen ha 1 ven kil. vleesch elke week, par persoon. Voegt hier by, dat ook in dil gewigt, de beenen ge rekend y.idie medegewogen worden, en die men niet kan op eten, en men zal vinden dal hel verbruyk par persoon elke week, nog min dan oenen halvcn kiiogr. is. Allo de oiïiciereu der kompagnie kanonniers der burgerwacht le Luyk, liebben hun ontslag gegeven, omdat den kolonel eenen garde, die opzigielvk de ollicieren onbeleefd was geweest, niet wilt slraiVen.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2