RUSLAND. ENGELAND. FRANSCH KEYZERRYK. -De algemeene vereéniging der akiionnarissen der Bank van \laeuderen heefl plaeis gehadKr volgt uyl liet verslag welk door M. GreOier-Lcfebvre is voorgedragen, dal, len gevolge van zekere bankbreuk, de Bank grooie verliezen heefl ondergaeninaer 31. den voorzilier heefl de veraniwoordelykheyd van alles op zich ge nomen. Den voorzilier der Bank heefl ook zyn ontslag gegeven. Dus moei geheel hel besluer van de Bank vernieuwd worden. De ter- nadering om hei nieuw besluer le noemen, is op 16 april aen- slacnde vaslgestcld. Kr is uyl hel verslag der Bank ook gebleken dal de werkingen die de verliezen aen de Bank veroorzaekt hebben, niel regelmalig waren gedaen. en dal hel om die reden i$, dal den voorzilier de veraniwoordelykheyd der zelve op zich heefl genomen. Hel kies-kollegie van ÏSyvel is legen den 5 april byeeugc- roepen, leu eynde eeueu scnaleur, in vervanging van wylcn M. de Buisserel, ie benoemen. Hel hol' van assisen der provincie Wesl-Vlaenderen, heefl zich. gedurende dry zittingen bezig gehouden mei eene gewigiige zaek, die donderdag geëyndigd is mei de ler dood veroordeeling van zes der zeven beschuldigden. Onder de veroordeelden bevind zich eene vrouw van 26 jaren oud. Den genaemden Ediiard Ainey, oud 26 jaren, werkman, geboren te Sweveghem en woonende le Mouscroen; 2° Karei Lodewyk De Meyer, oud 5U jaren, wever, geboren en woouende te Sweveghem; 5° Joseph De Craene. oud 22 jaren, wever, geboren en woouende ie Sweveghem; 4" Emmanuel De Meyer, oud 2i jaren, geboren en woonende le Sweveghem 5° Rosalia Laqucl, eclilgeiioole van Jan De Smet, oud 26 jaren, werkvrouw, geboren en woouende te Sweveghem; 6" Lodewyk Vau Haesebrouck, oud 25 jaren, werk man, geboren en woonende le Ooleghem; en 7° Pieier de Biquoy, oud 51 jaren, werkman, geboren en woonende le Sweveghem, verscheiieneu voor hel bol', onder beschuldiging van diel'leu mei bezwaiende omslaiuligheden bcgaen ie hebben. Donderdag heeft den jury hun schuldig ve. klaerd, en dien ten gevolge zyn den eerslen, iweeden, derden, vyfden, zesden en ze venden lol do doodstraf veroordeeldden vierden Emmanuel De Mover, lol vyflien jaren dwangarbeyd, lot de tentoonstelling en lol vyflien jaren byzondere bewaking der politie. Hel vonnis meld dal de veroordeelden hunne straf op eene der openbare plaelsen der slad Brugge zullen omlergaen. Voorleden vrydag, is voor de assisen te Brugge verschenen den genaemden Karei Aolgoei, oud 51 jaren, metser, geboren en ve.mende te Desselgliem. beschuldigd van Melanie Van deSleeue diensimeyd by den-landbouwer Meersman, op 17 december, ver moord le hebben. Ziel hier een uyllreksel uyl den aki van beschuldiging, inhou dende de bekentenis der moord Aelgoet heefl hekend Dal hy sederl dry weken buyten werk zyutle, alhoewel zvneu vader hel anders meende, hy alsdan hel gedacht opgeval had by Angelus Meersman eene diefle le begaen, len ey.ide zvnen vader die hem voor zvnen kostgeld eyschle, te voldoen; dal hy eenen oogenblik, om des noods eenen alibi ie kunnen bewvzen, den zondag 17 december in de vroegmis te Des selgliem had geweesi, dat hy zich onmiddelvk nadien mei hel voornemen van Melanie Van de Sloerie le vermoorden, indien zv alleen was, regtslreeks naer de woonst van Meersman had hege ven; dat hy by zyne aenkomst aen hel meysken, die by de sloof stond, gevraegd hebbende of naren meesier afwezig was en na eenig gesprek, haer op hel hoofd niet eenen kloef'eenen zoo ge weldigen slag had loegebragl, dat zy in duyzeling len gronde was gevallen; dal zy riep: doel, my geheel dooddal hy eensklaps het mos liggende op do tafel nam, en dal nieltegenslaende hare verde diging, on aenvalling van hel moorddadig werktuyg, hy gevrongen en gesneden had, tol dat zy levenloos was hlyven liggen; dal hy na de begane moord, do slaepkamer had open gestampt,'den geslo- lenen koffer mot zyne hand had opengebroken en daer uylgenomén eene beurs inhoudende slochls een sluk van vvf franks en eenen dubbelen frank, dat hy geen ander geld ontdekkende, liet buys bad verlaten de beurs op eenen akker had geworpen, het vyf Iranks stuk verdoken in de kepering van den zolder van zyns vaders buys, alwaer zyn bod stond, en inderdaed den dubbelen frank by de weduwe NMlIems koris nadien bad uytgewisseld. 'Nieltegenslaende deze bekentenis, is hel bewezen dat den be schuldigden de gehoeie waerhoyd niel heeft gezegddaer de in- slruktio vaslgestcld heeft dal hy ter kerk van Desselgliem niet is geweest, dat hy den kolïer niel mei zyne handen, maer wel by middel van ee io sehup had opengepraemd, en dat hy meer geld dan de som van zeven franken had gestolen. Al dé poogingen welke gedaen zyn geweest om hem des wegens van zyne onwaer- schyiielyklievd of leugenlael le overluygen, zyn vruchteloos ge bleven. Hel sluk van vyf f ank is op de aengewezene plaeis gevonden geweest. Voor liet hof van assisen heeft Karei Aelgoet in zyne bekente nissen volherd, en den jury hem pligiig verklaerd "hebbende, is hy door hel hof lol de straffe der dood verwezen geworden. Het arrest meld dal hy zyn schelmstuk hoeten zal op eene der open bare plaelsen der stad Kortryk. Zaterdag niorgend heefl hel zelve hof de genaemde Barbara Loei man, oud 27 jaren, werkvrouw, geboren te Wynghene en zon den- vaste wooning, lol de dood veroordeeld, uyl hooide van brand door haerdeii*48 novemeer 1854, gesleken aen eene booymyt toebehooivnde aen Pieier Van de Broeie, koopman te Yperen. Vol gens hel arrest za! de onlhalzing op eene der openbare plaelsen van Brugge geschieden. El keep is buyiengewoon nieuwsgierig om iets te vernemen opziglelyk eer. ie Brussel gevonden lyk van cenen verstikten jon- geu van 10 a 11 jaren. Men dacht algèmeenelyk dat den vermoor den jongen niel van Brussel of uyl de omstreken was. Er zyn, in alle provinciën van het ryk, inlichtingen aen de policie gevraegd. De gevraegde inlichtingen liehhen een goed uylwerksél gehad. Uyl Leuven heefl inen vernomen, dal het lyk, welk men te S.- Joos-Noode gevonden heefl, dit moesi wezen, van eenen tienjarigen jongen van Leuven, Hernalsteen getiaemd. Het is bestatigd dat het zoo is. De schoonmoeder van dezen jongen is ie Leuven aenge- houden, en een regleriyk onderzoek is le Leuven legen die vrouw ingespannen. -- De leden van het parket van Brussel hebben zich naer het lokael van de maelschappy van den yzeren weg van Luxembourg begeven, ten eynde nldaer een regleriyk onderzoek le' beginnen opziglelyk de veropenbnringen die onlangs te Londen zyn gedaen en uyl welke veropenbaringen zou volgen dal er twee milfioenen en half zyn besleed om omkoopingen ledoen, lol het bekomen van een minimum van intrest. Alle de registers, rekeningen en docu menten zyn ter beschikking van de reglerlyke overhevd gesteld, en verseheyde bedienden zyn onderiioord. Men meld uyl Neufchateau dat aldaer twee echtgenoten wooneu. die sederl 65 jaren in huwelyk leven. Den man is Frans Mergcay genaemd, is boschwachier, én heeft zyn 96c jaer bereykt. Zyne vrouw Maria Schmidt. isdö2 jaren oud. Bevde zyn nog frisch en gezond, en draeyeu zelf hunne keuken en doen hun eygen hnyshouden. Aeu boord der Fannyeergisteren morgend uyl Antwerpen naer New-York vertrokken, bevond zich eenen genaemden Jobè, eerslen klerk in de vierde divisie van hel proviueiael gouver nement le Luyk. Dezen persoon zucht le onivlugien niet geld- wcerdens der adminislralie, welke hem waren toevertrouwd ge weest. Eene vrouw vergezelde hem. Doch den waterschout van onze haven, van hel feyl onderrigl, wist de Fanny le achterhalen, ler plaeis genaemd de Tabakspyp. Den oucerlvken landveriuiyzer naer onze siad leruggebragl, wierd in hel verzekerings-huys opgesloten, om gévangelyk naer Luyk leru: gesnierd le worden. Men leesl in een dagblad ls het waer dal er veel deser- lïêii in ons leger plaeis hebben, en dal er vooral uyl Dooruyk veel Soldaten naer Yrankryk overloopen, om ziel» van daer naer Lrimeen le begeven .Men verzekert ons dal de, desertiën bv benden gebeuren, en dal de tambours van een balaillon van een onzer linie regemenlen in zulk groot gelal weggeloop;*!» zyn, dat ergeene genoeg meer uverhlyven voor de behoeften van den diensl. Den afgezaiit van Yrankryk koml te doen kennen dal hel fransch gouvernement alle gemak van transport zal verleeneu voor de belgisclie beesten die door de boeren en veliers en kwee kers van vee, naer bel grool concours vau veile beesten le Parys, zouden gezonden worden. De kampsiryden, of concoursen, zullen van den 1 tol den 9 Juu) aenslaende, plaeis hebben. Als in 1801, den keyzer van Rusland, Pauius, slierf, mocsl de tyding 21 dagen op weg zyn, om le Londen gekend le zyn. De lyding der dood van keyzer Nikolaes, was om 4 uren des namiddags, als den keyzer ie middag overleden was, le Londen reeds gekénd. Er word uyl Turyn gemeld, dal waerschvnelyk de wet op de afschaffing van de klooslers, in den seuaei, vele wyzigingeu zal ondergaen. St-Petersburg, H maerl.Den nieuwen keyzer heefl hevel ge geven, om nieuwe rekruten voor hel leger le ligten, en om ver sterkingen naer Criineen le zenden. Londen, 19 maerl. -- YVy vernemen, zegi de Express, dal men zich op nieuw aen een aenslaende bezoek van den keyzer der Franschen in Engeland verwacht, en dal de keyzerin, korls na de Paeschlëeslen, een bezoek by H. M. de koningin in hei Bueking- ham-paleys zal afleggen. Den Morning-Poslvan zaterdag, beval eenen arlike), welken al den schyn heefl van een medegedeeld berigt, en hel is niel on gekend in welke betrekkingen di; Londensche blad siaet ten op- zigte van zekere led n van hel kabinet. Den bedoelden artikel luyd als volgt, en is uyl Weenen den 16 maerl gedagleekend By de opening van liet kongres, den 15, hebben de gevolmag- ligden hunne volmaglslnievcn uyigewisseld en hunne werkzaem- heden begonnen.De vier grondslagen en de uvlleggingen dooi de bondgenooten er aeu gegeven, zyn voorgelezen geworden, mondelings aengetiomen.Een protokol in denzelfden zin snoet den 17 geleekend worden, wanneer de ambassadeurs zullen ver gaderd zyn.Dit stuk zal den gron lslg der vredesonderhandelin gen daerstellen.—Heden (16) is er geene vergadering gehouden; het kongres had zich gisteren lot morgen verdaegd. Den Moming-Posl maekt op die depeche'breedvoerige be schouwingen, en zegt ten sloiie: Dit is voorzekereenen zeer helangryken slap, dien men echter niel mag overdryven, want hy regeli hel g'-schil niet; hv stelt enkelyk den grondslag der beraadslaging daer. Wat de vier punten vooral kenschetst, zyn de uyldrukken welke de overmagt van Bus- land in de Zwarle-zee beperken, en men mag het zeker als een gunstig voorteek en aenzie», dat de russische diplomaten hun haud- tceken onder zulke bewoordingen plaelsen. Doch, hel is ook onbeiwistbaer, dal den vrede nog zoo verre verwyderd is- als oyl, zoolang de gevolgmagiigden niet overeen komen nopens den aerd van magt-beperking, die men van Ras- land zal eyschen Hier komt de kwestie van In t platleggen vau Sebaslopol, en van bet getal schepen der russische vloot* van de vrye vaert in dc Zwarle-zee en de DardanelleR, enz. Indien men, wegens hel lot van Sebaslopol zoo tra eg ic werk gael in de diplo matie als in de belegering, zou het kongres wel kunnen niets te weeg brengen. Indien Rusland ons zoekt te misleyden, zal zyn bedrog niet lang duren, want wy mogen ons niet laten bedriegen door valsche poogingen lol onderhandeling, welke vvandlyke inziglen zouden verbergen. Het engelsch dagblad The Times heeft twee papierfabrieken die uytsluylelyk voor dat blad werken; hel betaeld alle jaren voor de regten op hel papier en voor limber 95,000 pond sterling, dat is 2,57ü,000 frank; deszelfs mekauieke drukpersen verbruvken dagelyks 20 kwiutalen houillekoleu. Het moet alle jaren 6 tonnen of 120 kwinlalen nieuwe drukletters koopen, en 446 letterzetters zyn dag en nacht bezig met hel zeilen van dit blad. Hel getal dei- werklieden van alle slach, die gebruykt worden tot de stoffelvke opmaking van den Times beloopt lot de 4000. Londen, dynsdag, den 20 maert. In de zitting van de karner der kommunen, van heden, heeft lord William Graham uvlleg gingen gevraegd opziglelyk eene redevoering die door sir Robert Peel was uyigesprokeu, en in welke er wierd gezegd dal de ko- ningryken van Ilongaryen en van Polen moesten hersteld worden. Lord Palmersion beeft geantwoord dal Oostenryk en Engeland het volkomen eens zyn, voor wat Hongariën aengael, maer, indien den oorlog voordgael, zullen er misschien byvoegingen moeten gevraegd worden, bctrekkciyk de vier punten; of maeiregelen zullen moeten beraemd worden, opziglelyk Polen. Parys, 18 inaert.—Men sprak op nieuw van de aenslaende reys van den keyzer naer Crimeeu dit mael word er min van de key zerin gesproken. Hel schvnl, volgens hel nieuws van den dag, dal zy geen deel in de reys zou nemen; maer, alles kan nog zoo dikwils veranderen. De rede die nu den kevzer zou uenporren om naer Crimeen te vertrekken, is dat men nu meer hoop heeft van Sebaslopol spoediger te kunnen innemen. De proef die men geno men beeft met een nieuw slach van fuseer», of brandsligiende vu er py len, beeft aller verwachling overtroffen, en men gelooft dal deze fuséen, veel zullen bybrengen om een deel van het binnensie van Sebaslopol le vernietigen, en aldus de bestorming te ver- haeslen. Den Monileur de l'Armee laet ook de aenslaende'reys van den keyzer voorzien, met te zeggen dal er geenen vrede mogelyk is, ten zy na eene schillerend#»overwimiing in Crimeen, by voor beeld, hel innemen van Sebaslopol. Nu, begeeft den keyzer zich naer Crimeen, dan zou zyne tegen woord igheyd aldaer,"wel liet leeken van eene bestorming kunnen zyn. Nog iéts wat met de revs van den keyzer schvnt in verband le 'slacn/is den budget. Louis- Na pol eon verlangt dat den budget worde aengenomen' Eerst had men gedacht den budget maer in den zomer le hernedslngen, en nu hel wetgevend korps opto schorsendoch, deze schikkingen zyn nu veranderd. Den key..er verlangt dal dén budget ten spoe- digsten mogelyk worde beraedslaegd. Alle de sinks zyn uylgedeeld en men gelooft dal de kommissie al gauw haer verslag zal kunnen doen. Tydingèn die men uyl Conslautinopeleii heefl ontvangen, doen kennen dal men in de hoofdstad van het lurksch keyzerryk toebereydseleu maekt om er den k'-yzer der Frauschen te ontvan gen. Met een woord, alles wat er tc vernemen is, schynt de rtys van den keyzer naer Crimeen le bevestigen. Den kapitcyu Merle, ordounauiie-uflicier van den kevzer, die naer liet oorlogstooneel was gezonden, is uyl Crimeen terug gekomen, liet verslag welk hy den keyzer nopens de belegerings werken van Sebaslopol heelt medegedeeld, is allcrvoldo< iide. le i on Ion worden nog s-.eeds I roepen naer Crimeen inge scheept. Hel aeukomen van die verschnlige troepen, geeft veel levend igheyd aen die slad. Den Monileur zegt heden dal elf schepen met troepen uyl Algiers naer Criuieeu zyn vertrokken. Volgens alle tydingen die uyl Crimeen ontvangen zyn, doen de Russen groote pougiugen om door eenen onvoorzieiien acnvrl de rurkeu uyl Eupatoria le vt ï-drvven. Hel gerucht is versprevd volgens welk den geuerae! Osien-Sackeii uyl Sl-Pelersliurg lïet bevel zou hebben ontvangen, om zich, len allen pryze, van Eupa toria meester le maken. De Turken, van hunnen kanl, verslerken zich ook geweldig. Men mag zich, binnen kort, aen ernstige vyaud- lyklicden verwachten. Den Times zegt heden dat alles bereyd gemaekl word in Crimeen, om eene laetsle en geweldige pooging legen Sebaslopol le wagen. Wanneer alle de nieuwe hallenen volkomen gewapend zullen wezen, zullen alle de kanonnen en morliers lydirns 48 uren onopboudelyk legen de vestingen en tegen de stad losgebrand worden. Na een algemeen bombardement van twee dagen en twee nachten, moeide bestorming beginnen. Den eerepost moet aen de Engelschen gegeven worden. Volgens byzondere tydingen uyl Ciimeen, langs den kant der Russen aengebragt, zouden de Russen zich, voor den oogen blik, op bel defensief houden. De Russen verwachten zich aen een geweldig bombardement van Sebaslopol en aen eene bestor ming. Hun plan schvnl le zyn van zich moedig te verdedigen, en, lerwyl hel garnizoen de bestorming afwend, de geallieerden met grooie inagien, op andere punten aeu le randen. De Russen gaen ook Eupatoria blokkeren, om de Turken le beletten van uyl die plaeis le geraken. De onlruyining van Bessarabiën door de Bussen stasi met dit plan in verbandhel is om hel russisch leger in Crimeen le verslerken, dal die landstreek gael onlruymd worden. Zoo als men uyl dit alles kan opmaken, worden ernstige gebeur tenissen in Crimeen bereyd, en, leivvyl men le Weenen over den vrede handelt, eu protokol len leekent, zou het kanon in Crimeen de zaek wel op eene andere wyze kunnen beslissen. Berlyn, den 18 maert. Volgens eene circulaire die aen alle de russische ambassadeurs is toegesluerd, heefl den nieuwen kev zer van Rusland lol zending aengenomen Rusland geheel en on geschonden te behouden, eu den vrede acn zyn ryk en aen de wereld le schenken. Ove;- eenige dagen nam dc Presse eenige plaelsen over uyl de Gedenkschriften vaneenen burger van Parysdoor Vérori. Daer- in wierd gezegd, dal er in 1849 by M. Thiers eene conferentie gehouden wierd, waeracn MM. Changarnier en de Morny deel namen en dal er spraek was geweest van de Wetgevende Verga dering mei geweld le ontbinden en onder anderen den generael Lamoricjère aen ie houden. Een paer dagen nadien, nam de Presse eene reklamalie op, waerin gezegd wierd dal de vrienden van M, Thiers en M. Thieis zelve die zaek loochende. M. Véron van zvnen kant schryfl nu aen de Presse eenen brief, waerin by dezaekgatisclielyk echt verklacrt. Er moet nu toch iemand gelogen hebben. Hel seliyiit M. Thiers te zyn. Wegens de revue der balaillons en eskadrons van de kev- zerlyke Ivfwacht, van welke er hooger gesproken is, beeft men nog het volgende vernomen Alle de dames van hel palevs waren in de vensiers van de Tuilleryen, en de keyzerin was in den groolen balkou. Den keyzer was vau eenen schitterenden staf omringd, en droeg den uniform van oppergenerael, en besleeg zyn beste oorlogspeerd. Na de. rangen doorloopen le hebben, heeft den keyzer zich on der den balkou van de keyzerin geplaelst, en verseheyde decora- liën uylgedeeld. Alsdan heeft den keyzer de volgende woorden tol de soldalen uytgesproken Soldalen Hel leger is den echten edeldom vau ons land. Het leger blyfl van eeuw tol eeuw, de overlevering van roem en van nationale eer ongeschonden behouden. Ook, ziel hier onzen geslachtboom. Hy wysi op de vaendels. Deze wyzen ons, by elk geslacht, eenen nieuwen zegeprael a aeu. Neemt dan deze vaendelsik levere die aen uwe eer, aen uwen moed, aen uwe vaderlandsliefde! Deze woorden zyn met geestdrift onthaeld endoor de algemeene geroepen van Leve den keyzer Leve de keyzerinbegroet. Veel volk was die revue komen by woon en. Ziet bier wal men in den Moming-Herald aentrefl: In den namiddag van den 27 february hadden 5 of 6 Russen de aerdewerken van den Malakoiftoren verlaten, om hout te gaen zoeken. Eenen dezer soldalen kwam voor eene engelschc battery eenige sprongen maken, en voerde er eenen evgenaerdigen dans uyl. Een kaaion wierd gereed gebragi, om deze soldalen te begroe ien, op don oogenblik dal zy langs een schietgat in de aerdewer ken zouden wedei keeren. In de balleryen van Malakoff nogians had men hel inzigt der engelsche kanonniers gezien, en op den oogenblik dat den ser- jant van de artillerie, na zyn kanon gerigl le hebben, zyne pyp aen die van eenen anderen kanonnier ontstak, wierpen de Russén eene hom in het schietgat, die heel digi by het kanon sprong. Een sluk trof den serjanl aen den hals, zyn huyd en vleesch mrdene- mende, aldus de slagaderen van den hals geheel bloot makende, die nogians niel getroffen waren. Terwyl den geneesheer hem verbond, zegde den serjanl lot dc kanonniers: Houd u met my niel bezig, maer houd de Rus sen wel in hel oog en inikl goed. De kanonniers mikten zoo goed dat zy eene hom op de teriigkeerendc russische Soldaten wierpen zy borst en doode er dry. Niel een bulieiyu is over hel gevecht, welk den 5 te Eupa toria heeft plaeis gehad, aengekoiuen. Men zegt dal de Russen zyn verstoolen, maer, men voegt er by dal de turksche ruyierv by hel vervolgen van de Russen, in eene hinderlaeg is gevallen." Marseille, den 20, in den avond. -- De Malla-Mail kondigt aen, dat 25 stoomschepen verwacht worden, om naer Genua hei piemonteesch contingent te gaen halen, en naer Crimeen le voeren. Volgens tydingen uyl Sebaslopol van den 6 maerl, zyn de bezondersle russische balleryen, en namelyk deze van den toren Malakoff, verdubbeld, en de versterkingen met nvt- en insprin gende hoeken* gedrydohbeld. Parys, 21 maert. Gisieien is er nog steeds spraek geweest over de reys van den keyzer naer Crimeen, eu deze tyding die voor echt wierd aenzien, heeft de fondsen op de beurs doen dalen.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3