RUSLAND. ENGELAND. FRANSCSI KEYZERRYK. M. Cli. Lebègue, den oudsten der belgische notarissen, is te Gend overleden. M. Ch. Lebègue was den 21 october 1770 le Gend geboren. Eergisteren is te Antwerpen overleden in den ouderdom van 82 jaren, den eerw. beer Phi lippus Janssens, laelslen pater van hel oud Capucienen-order, aldaer vernietigd door de l'ransche overheerscbing. Den eerw. lieer Janssens was kapellaen sinds 1820, in de Sl-Augustynenkerk le Anlwepen. Men beeft te Brussel de droevige lyding vernomen dat de artsherlogin van Oostenryk, Maria-Dorolhea, moeder van de hertogin van Braband, le Ofen, gevaerlyk ziek ligt. Eenen jongen die zyne eerste eommunie gedaen bad, en zyne bloedverwanten en kennissen ging bezoeken, is in de Oud- Kleérkooperslraet te Brussel, overreden! ^De wielen zyn over het lyf van den jongen geloopen, en bet jongske heeft nog de magt gehad van zich op le region. Maer, bet kind is neder gestuykt, en 'als men het ter hulp kwam, was het dood. Den koning beeft in het paleys, in plegtig gehoor ontvangen den generael de Budberg, belast door Alexander II, keyzer van Rusland, met eene bezonderc zending by den koning der Belgen. Volgens het gebruyk, zal er eene zending van bel zelve slach, uyt Belgiën naer St-Pelersbnrg, gesluerd worden. Deze zending is aen den generael Chazal opgedragen, die ongetwyffeld zal ver trekken. De afgezanten van Rusland en van Oostenryk zyn door den koning ook in gehoor ontvangen. Eenen Audenaerdist, die als vrywilliger vyf jaren in bel fransch leger heeft gediend, en den veldtogl in Crimeen heeft gedaen, is in zyne geboortestad terug gekomen. Hy zegt dal nog eenige jongelingen van Audenaerde, of uyt de omstreken, in Crimeen by de Eranschen zich bevinden. Eene geheele familie jonge leeuwen is in den gendschen Dierenluyn, aengekomen. Deze dieren zyn in de woeslyn van Op- per-Egypten hunne moer ontrukt geworden. Ook nog verscheyde apen zyn aengekomen. \Yy lezen in de brusselscbe dagbladeren wat volgt: Verscheydene engelsche dagbiaderen hebben op hel eynde van de voorledene maend eene barbaersche daed vermeld, van schrikkelvke omstandigheden vergezeld, en gepleegd door den engelschen scheepskapileyn Denis Ma lea by, en zynen stuerman John Torde, aen boord van het koopvaerdyschip Lord Rivcrdale, komende van New-York. Hel slagtoffer was eenen vremden ma troos, genaemd Alberi-Hendrik De Mev, geboortig van Brussel. Om de enkele reden dat dezen jongeling geen engelsch kende, en dus de bevelen die men hem gaf. moeyelyk verslond, is hy zoo boosaerdig en langdurig mishandeld geworden, dal hy onder de slagen bezwekeu is. By hunne aenkomst le Cork, wierden den kapiteyn en den stuerman, door de malroozen zeiven, by de brilsche overheyd aen- geklaegd en door deze in hechtenis genomen. Den kapiteyn is later nogtans. op borgstelling, weer losgelaten, in afwachting dal hel onderzoek geëyndigd zy. a Den ongeinkkigen De Mey was den zoon van eene arme fami lie, woonendeaen de Vlaendersche Poort; nog zeer jong zynde, had hy iw de marine dienst genomen, om hulp toe te brengen aen zyne ouders. Reeds had hy zeven reyzen gedaen, en na iedere reys zond hy hun byna al zyn gewonnen geld, beloopende 50 a 60 fr. Zyne dood laet het arme huysgezin in de diepste ellende ge dompeld. Den 23 in den voormiddag, heeft er tusschen Wyneghem en Schooien, eenen moord-aenslag plaets gehad. Ziet hier hoe men ons deze zaek vertelt In eene der hoeven kwam onder de hoogmis eenen onbekenden persoon naer den huysbaes vragen, en informeerde heel nauwkeu rig of hy niet t' buys was. Op het antwoord van moeder en doch ter, dal dien persoon niet t' buys was, is den ondervrager heen gegaen. Men dacht niet verder meer aen hel geval, toen den vremdeling weèr terug kwam en de vrouw alleen in buys vond. De dochter was uylgegaen. Zyn misdadig oogmerk is niet lang verborgen ge bleven. Hy heeft haer met eene koorde verworgd, ten minsten hy dacht dal zy dood was. Daerop is hy eenen haek gaen halen, heeft de kassen openge broken en na eenige voorwerpen genomen te hebben is hy op de vlugl gegaen ongelwyfleld op het terugkomen van de dochter. Deze Vond hare moeder liggen, doch zy was niet dood. Seffens ging zy den veldwachter der gemeente verwittigen. Dezen gaf be- rigt aen andere veldwachleis van de naburige dorpen, om den moordenaer le zoeken. In den namiddag hielden twee dezer veldwachters eenen per soon aen, die bloed aen zyne hand had. Men bragt hem naer het huys waer de misdaed gepleegd was, en de dochter herkende hem voor den man, die aen haer buys was komen inlichtingen nemen. De som die den misdadiger heeft meegenomen, beloopt 90 fr. Den aengehoudenen zit achter slot. Den genaemden Frans Cornaille verscheen dezer dagen, voor de assisen van Henegauw, onder beschuldiging van den 5 december 1854, te Sainl-Sauveur, met voorbedachten rade en vrywillig, zynen wettigen vader zoodanig geslagen le hebben, dat den man aen deze mishandelingen bezweken is. Den dader is ter dood veroordeeld. Hel vonnis meld, dat hy naer het schavot zal gebragt worden met een hemd aen; blool- voels en met eenen zwarten sluyer op hei hoofd; eerst zal hem de regter hand worden afgekapt, en vervolgens zal hy onthoofd worden. Den vadermoorder hoorde zyn vonnis zonder de minste ont steltenis aen, en de eenige opmerking welke hy tegen de beschul diging van hel openbaer ministerie maekle, was te vragen dat men hem te Bergen zou ter dood brengen. Men leest in een Anlwerpsch blad heden hel volgende: Nopens de moordpoging gevolgd van dicfle, zondag morgend te Wyneghem gepleegd, vernemen wy nog de volgende bezonder- heden Den booswigt was in den morgend reeds in het huys van den landbouwer Van Beeck geweest, maer daer de dochter nog te huys was, had hy zyn snood opzei uytgesield en was vertrokken na eenen boterham le hebben gevraegd. Hy moet zich in de na- byheyd hebben verborgen lol dat de dochter naer de kerk was en hare moeder dus alleen te huys bleef. Binnen komende, vroeg hy nog renen boterham en eenen frank en daer de vrouw niet haestig scheen om hem dit geld le geven, greep by haer vast en neep haer de keel digi, lot dal zy in onmagt nederzeeg. Alsdan nam hy een houweel, brak de kist der dochter open, en nam er omtrent 57 francs uyt; na verder het huys le hebben doorzocht, is hy terug by de in bezw vming liggende vrouw gekomen, heeft haer den ring van den vinger en de ooringen uyt de ooien gedaen, en heeft alsdan de vlugt genomen. De dienst- meyd eener naburige hoeve, de deur langs vooren gesloten vin dende, kwam langs achter binnen en vond de vrouw op den vloer liggen, zonder leeken van leven. Acnstonds wierd de policie verwittigd en deze stelde oogen- blikkelyk alles in het werk om den schuldigen te ontdekken. Eenen inwooner van Wyneghem had niet verre van de plaets der euveldaed eenen kerel van een verdacht voorkomen ontmoethy deelde de beschryving van dien persoon aen de policie mede en door deze inlichting geleyd, was men den schuldigen weldra op het spoor, die in eene herberg le Wonimelghem wierd aengehou- den. Het is eenen kerel van omtrent 30 jaren, en die reeds vyf jaren gevangzilling voor diefle heeft oudergaen. Pachter Van Beeck had een stuk land moeten afstaen in de rigting waer de nieuwe vaerd gegraven word, en de voorledene week wierd er in de gemeente gezegd dal hy de gelden van die onteygening zou hebben ontvaugen. Naer alle gedacht zal dit gerucht deu kerel tot de moordpooging hebben acngespoord In eene gemeente der provincie Limburg heeft men eenen middel uytgedachl om de bedelary uyt te ioeyen, en dien middel is wel gelukt. De bezonderste ingezetenen der gemeente Genck hebben el- kanderen verslaen, en beslist geene aelmoeseu, geen brood, geene levensmiddelen, aen de deur hunner wooning, of op hun hof, aen de bedelaers meer te geven. Alles wat men gemeenlyk aen de armen uytdeelde, word nu in het gemeen gegeven, en een komilé is op de commune opgeregt welk de uytdeelingen doel. De uyl- deelingen geschieden in de wooningen der armen, en aldus kan men best zich overtuygen over de noodwendigheden van elk arm huysgezin. Ledigloopers of luyaerds worden niet geduldal wie werken kan moet werken, én men verschaft hun bezigheyd; de kinderen worden uytbesleed en moeten een ambacht leeren. De ingezetenen behandigen aen hel komilé het geld hetwelk zy dagelyks aen de rondgaende bedelaers uyldeelen, en het komilé heeft reeds by de 2000 Ir. ontvangen. Eenen ryken grondeygenaer van Elboouf had zyne dochter uytgetrouwd. Terwyl hy de jonge vrouw en haren echtgenoot naer de statie der spoorbaen leydde, verloor den schoonvader een kleyn doosje, waerin de huwelyksgifl, zynde 500,000 fr. in bankbil jetten gesloten was. Men zal zich gemakkelyk zyne aendoening inbeelden toen hy dit verlies gewaer wierd. Gelukkigiyk was de doos en haren inhoud gevonden geweest door eene dame, die zich verhaestte alles aen den policie-commissaris le overhandigen. De 500,000 fr. wierden dus aen den schoonvader terug gegeven. Na vyflien dagen gepeynsd le hebben op de belooning die de daed verdiende, zond hyraed wal een dozyn china-appcls Men verzekert, wel is waer, dat zy zeer schoon waren. Te Moscou beeft men eenen lykdiensl voor keyzer Nicolaes gecelebreerd, en dezen wierd door buytengewoon veel volk byge- woond. De grootste klok is, lydens den dienst, nedergestorl in de kerk, en heeft by de honderd persooneu verbryzeld en doodelyk gekwetst. Uyt Turyn heeft men vernomen, dal de kommissie van den senaet zich niet verslaet, en slecht zal overeenkomen over de afschaffing der kloosters. Niet eenen der senaleurs wilt de wet aenneinen gelyk zy is gestemd. Tot de ministerieele leden toe, vragen eenige wyzigingen. Het publiek houd zich nog met de kwestie bezig, en petitiën, voor en legen, worden dagelvks aen den senaet gesluerd. De kommissie van den senaet heeft nog geenen verslaggever benoemd, en volgens alle waerschynelykheyd zal de beraedjslaging over het ontwerp der afschaffing voor Paes- schen beginnen. St-Petersburg, 20 macrl. De aenkomst der groothertogen Nikolaes en Michael, die hunnen vader in zyne doodkist hebben gevonden, heeft hier eene groole ontroering verwekt. Zy zyn aengekomen met den ouden generael Yermololf, die tol bevel hebber van de milicie van Moskou is benoemd. De logenwoor- digheyd van dezen generael, die in hel leven van keyzer Nikolaes, nimmer te St-Petersburg is. gezien geweest, word hier als een bezonder feyt beschouwd. De woorden van het Manifest, waerin gesproken word de plannen te verwezenIvken van Pieler-den-Grooten, van Catharine, van Alexander en van keyzer Nikolaes, hebben te Moskou weér- klank gevonden Men ziet in den keus van YermololT reeds een begin van de verwezenlyking der beloften van het Manifest. -- Den geneesheer van keyzer Nikolaes doctor Mandl, heeft in alierhaesl en in hel gelieym. Rusland verlaten. Men verwyt hem, dal hy den doorluchtigen zieken le lang verzwegen heeft dal zyne longen aengelasl waren, en men bla meert hem, om zelve de geneesmiddelen van den keyzer toebereyd le hebben, in plaets van die door eenen apotheker te doen gereed maken. Hieruyt is te St-Petersburg eene groole verbittering legen den doctor ontslaen, en keyzer Alexander, zelve zou hem acugeradcu hebben Rusland le verlaleu. Londen, 20 maert. Een bestendig kamp voor 50.000 mannen word naby Aldersholl ingerigt. Te Aldcrshotl zelve zullen er dacrenboven kazernen zyn voor 20,000. Volgens den Times, word dit nieuw kamp opgerigt op hel model van het helgisch kamp van Beverloo, hetwelk in Europa cénig is in zynen aerd, zegt hel blad. Er zyn veel duykers naer Balaklava gezonden, om te poogen de voorwerpen van weerde, die in de gezonkene engelsche schepen zich bevinden, te redden. Men begint meer en meer, in Engeland, aen den vrede te gelooven. Tol hier toe, is men over Lord John Russell zeer le vrede. Parts, 27 maert. Den Monüeur kondigt eenen langen artikel af over de dood van keyzer Nikolaes van Rusland, en dezen arti kel eyndigl met de volgende zinsneden a Eene groole natie, gelyk Yrankryk, verheugt zich niet, als de dood eenen tegenstrever, hoe magtig hy ook zy, kome treffen maer, elkeen begrypt dat God, met den souvereyn weg te rukken uyt «Ie worsteling die dezen souvereyn had begonnen, de bezon derste hindërpael voor den vrede der wereld, heeft doen ver- dwynen. Vrankrvk, onparlydig voor eene doodkist, put zyn vertrouwen niet in de verdwyning van eenen vyaud het pul die inde mede werking van zyne bondgenooten, in zynen heldenmoed, in het succes zyner wapens, in de regtveerdigheyd van z>ne zaek. Yrankryk voert maer den oorlog met zoo veel kragl en met zoo veel slandvasligheyd om het evenwigt van Europa te vestigen welk bedreygd is door eene trotscheyd, die door hel algemeen geweten, voor het vonnis der geschiedenis, is veroordeeld. Er word niet veel over de reys van den keyzer naer Crimeen meer gesproken. Hel is nu van hel uylslapje naer Londen dal er spraek is. Nogtans. moet men niet denken, dal den keyzer van zyne reys naer Crimeen heeft afgezien alles is gereed om die te ondernemen, en men heeft gisteren door lelegraphieke depechen vernomen, dal alles ie Constantinopelcn gereed is, om er Louis- Napoleon te aenveerden. Alles voorden oogenblik. zal nu afhan gen van de wending welke de conferencien te Woenen nemen. De Russen blyven veel troepen tegen Eupatoria zenden. De Turken beginnen aldaer sterk ingesloten te zyn en de geallieer den schynen voornemens le zyn, een operatie-korps tegen de Russen te zenden. Men mag zich verwachten aen ernstige tvdin- gen van daer te ontvangen. Men weel nog niets overhel gebeurde in hel Vredes-Kongres te VVeecen, sinds de aennemiiig der twee eerste punten van waer- borg; doch alle de lydingen, uyt Duylschland, Engeland en Vrankrvk ontvangen, laten eene vreedzame vereffening verhopen. Er word verzekerd, dal het vertrekken van kevzer Napoleon naer Londen, waerschynelyk den 9 april zal plaets hebben. Z. M. zou van koningin Victoria lol ridder van den Kouseband worden ontvangen. De keyzerlyke garde zal dynsdag (morgen), definitief naer Crimeen vertrekken. Men begint in bet buys der keyzerin, over den gezegenden toestand van H. M. te spreken. Het fransch gouvernement heeft niet alleen doen voorstellen de russische gevangenen uyt te wisselen, maer ook om al de gewonde Russen, die zich in VrankryK en te Constanlinopelen bevinden, op zyne kosten naer Odessa le voeren en aen de rus sische overheden over te leveren. Van zynen kant, zou eenen russischen minister aen graef van Nesselrode aengeraden hebben, om jegens Vrankryk op de zelfde wyze te handelen. Eenen kor- respondent twyffelt niet of die wederzydsche uylwisseiingen zullen geschieden. Nevens al die bewyzen van verzoening, moet men eventwel opmerken, dat het inschepen van troepen meer dan oyt vuoid- duerl. Er komen nog allyd veel russsische deserteurs in bet kamp der geallieerden aen. Dit getal zou nog meerder zyn, maer, men maekt de Russen van de Eransche benouwd. Men zegt hun dat inen eiken overlooper de ooren en* den neus afsnyd, en aldus ver minkt naer Rusland zend. Maer uengezien men nog zulken niet beeft gezien, begint men min hieraen le gelooven. Den 22 Maert, in den avond, zag men dry persoonen aen den barreel Mont-Parnasse eene herberg binnentreden; zy vroe gen eene bezondere kamer en deden er zich fyne wyucn voor zetten. Zy bevonden er zich reeds sedert langen tyd, en men boorde niet het minste gerucht, toen eene jonge dienstmeyd, welke door de gelieymzinnigbeyd dier persoonen nieuwsgierig was geworden, langs bel sleutelgat van de kamer keek. Zy zag twee hunner zitten slapen, en den anderen haelde eene groole boeveelheyd goud uyt hunne zakken, hetwelk by vervolgens in de zyne stak. Hel mevsken ging onmiddclyk aen hare meesters vertellen wal zy gezien had, en elkeen stond verwonderd, ge- ioovende aen hel heslaen van een nieuw Californiën Niettemin ging den herbergier de policie verwittigendeze begaf zich onmiddclyk ter plactse, en trad in de kamerneen in dit Eldorado, waer hel goud stroomde. Men vond by de dry kerels groole geldsommen, waervan zy de afkomst niet kouden opgeven. Hunne zakken, de voedering hun ner kleederen, tot zelfs hunne schoenen waren er meê gevuld. Insgelyks hadden zy dolken en pistolen op zich. Deze kerels, welke kwaeddoeners van de gevaerlyksle soort schenen te zyn, hebben geweygerd hunne wooning aen te wyzen, en naer alle waerschynelykheyd hebben zy valsche namen opgegeven. Zy zyr. naer de prefekluer van policie gebragt, al waer men ongetwylï'eld wel zal gelukken dil gelieym te ontsluyeren. Parys, 28 maert. De onderhandelingen tusschen Pruvssen en Engeland zyn onbepaeldelvk opgeschorst. Tusschen 'deze mogendheden heerscht de sterkste verkoeling men denkt dat Vrankrvk insgelyks met hel hof van Pruyssen zal afbreken. Yrankryk en Engeland zyn bet eens wegens de bewoordingen van de voorwaerden, die men Rusland zal stellen, betrekkelyk het derde punt. Men Iwyfelt niet of dezelfde verstandhouding bestaet ook met Oostenryk. Overigens, er is kwestie van eenen wapenstilstand, dien Pruyssen op eene olïicieuse wyze voorge steld beeft. Volgens eenen brief uyt Riga heerschte aldaer groote bedry- vigheyd. Aen de land- zeezyde worden nieuwe versterkingen opgerigt. Het verschanst kamp van bet algeloopen jaer word vei groot, lol ontvangst van twee afdeelingen troepen. In den mond der golf zal men schepen en blokken steen doen zinken, zoodat ook de meest ondiep gaende oorlogschepen de Dannemunde niet kunnen overvaren. Aen de buytenzyde der stad is eenen balven cirkel van batteryen opgetrokken. Op de kusten der Finlandsche golf zyn, volgens dil scliryven, vier regimenten Baskiërs aenge komen, om als ruyierwaciit te dienen. Men verwachtte 8 a 10,000 mannen Iigte ruylery. De samenstelling van het Baliiscli leger onder generael Si «vers ging snel voord. Ongeveer 100,000 mannen, die tol 140,000 zullen vermeerderd worden, zyn reeds ter plaets hunner bestemming aengekomen. Men leest in een blad van Weenen Brieven uytConstan- tinopelen en Varna, van 12 maert, geven ons de volgende tydiugen uyt Crimeen De Bussen hebben alle de hoogten bezet te beginnen van Karabelnaja, de uylgeslreklheyd der kust, van de haven lot aen de monding van de Tchernaia, en hebben dezelve versterkt. Dezen maetregel is de eerste werking, die adjudant-generael Oosten-Sacken heeft doen uytvoeren. De belegeraerswerken der geallieerden strekken zich, op de uyterste linkerzyde, slechts uyt tol aen den tunnel, in rots gekapt op eene lengte van "00 nieters, om dooriogl te geven aen de kanalen, die de waters te Sehaslopol leyden, tot de uytgestrekt- heyd van de Tcliernaia. De wegen, die men genoodz.-iekt is te doorkvuysen, van Balaklava naer Batchi-Seraï gaende, zyn met veldstukken bezet. Marseille, 26 maert. Brieven uyt Crimeen van den 17, melden dat de Russen den 15, hun kanonvuer tegen Balaklava hebben geopend. De Engelsche, bygestaen door den generael Yinoy, hebben de Bussen verslagen. Den 17 hebben de Bussen de linien der geallieerden aengerand, maer zyn met verlies verslonten. De Presse van Weenen, zegt dat men de toestemming van Louis-Napoleon afwacht, om eenen wapenstilstand te sluyten. Het schynt stellig dal de geallieerden te Konslanlinopelen door eene kwaedwilJige hand vervolgd worden. Reeds hebben wy vroeger gemeld, dal er officieren en soldalen vermooord zyn ge vonden. Thans ontvangt men de lyding, dal er een fransch hos pitaelis afgebrand, waerin gelukkigiyk geene zieken bel leven hebben verloren. Dit is reeds de vyfde of de zesde brandramp, daer onder die van Varna begrepen, die de geallieerden getroffen hebben. Men leest in den Monilcnr do 1'Armee a Eenige vreinde dagbladeren bobben bel getal der russische troepen, in Crimeen bovenmate overdreven. De eene schatten het op 170,000 mannen; de andere gaen zelfs tot het cyfer van 200,000 mannen Onze bezondere korrespondc ntie brengt ons deswege inlichtin gen aen, welke wy als nauwkeurig zynde mogen aenzien.en welke die onjuysle begrooting acnzieniyk verminderen. \Vy ge looven dus te kunnen verzekeren, dal bet getal der russische troe pen, zoo binnen Sehaslopol, als de legerkorpsen ie velde, aen de rivier Tchernaia, te Baktchi-Seraï, voor Eupatoria, te Simferopol, te Perekop, enz.de 115,000 mannen niet overtreft.Hier onder is de ruylery begrepen, voor hoogtens 24,000 a 25,000 mannen.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3