PIILEKENS. CORRESPONDENTIE. is den regtziniiigen voorstaender van 't algemeen wekyn die met zulk volksken cene verzoening zou konnen of willen treffen Wat ons betreft, wy laten aen andere over zulke mannen op te zoeken, doch wy zullen doen opmerken dat, als men zou denken dezelve gevonden te hebben, wy ons hel regt voorbehouden te doen 't geen onze pligten van geweten en vaderlandsliefde ons zullen opleggen. Voor 't overige, hebben wy d'eer aen die laffe beschinv- pers der zoogezegde klerikale verzoening te laten weten dat er ecnen lyd zal en nioet komen op welken de conser- vateurs, door de kracht der omstandigheden, zullen ge dwongen worden met meer kraclildadigheyd te handelen en geweld legen geweld te gebruyken om dién allesverwoes- tenden geest des kwaeds neer te drukken en raagleloos te maken. Tot nu toe hébben de conservateurs zich van lyd- zaemheyd en toegevendheyd, van geduld en goedheyd ais cenige wapens bediend om de goweldenary, de verdrukking, het onregt en de miskenning te bestryden; maer alle dingen hebben een eynde, en dan zullen welligt de liberators bid den en smeeken om de verzoening te verkrygen die zv nu zoo schandelyk beschimpen, honen en lasteren uyl Brussel, de Men leest in eene bezondere bi-ieftvisselin volgende regelen Indien ik wel onderrigt ben, boud den minister van financiën zich bezig met bet opstellen van een verslag over tien (manenden toestand des lands, dal is, over den toestand in welken de finan ciën zich bevonden, op den oogenblik, op welken bet nieuw ministerie bel besluer beeft in handen genomen. De verpligiingen welke de twee voorgaende minislerien hebben op zicb genomen, zullen in dal verstag worden aengestipt, voor zooveel z.v ons voor het toekomende verbinden de ttoodige sommen om die verbind- tenissen te dekken zullen er nevens aengeleekend werden. Het zal den Siium cuique zyn, aen den 12 augusly en den 31 October toegepast, in hunne betrekkingen met de toekomende budgetten. .-. Als men 't Verbond, van Aelst. wilt gelooven, dan gaen de Retsins, dat zyn bedriegers" en deugenieten, warme voorstaenders in de nieuwe ministers vinden, ijit kopieert ons schandbladje lelterlyk nyt de Schelde van Antwerpen, doch het heeft de vraeg niet voorzien die wv 't regt hebben te doen, Ie weten ln wie hebben de bankroetiers en be driegers van Aelst, van Deynze en van andere plaetsen warme voorstaenders gevonden Was het niet in den liberatersminisler Rogier, die eenen zoo warmen voor staender van die gasten is geweest, dat hy hun nvt de geld kas van 't land met hoopen dttyzendefranken verleend heeft Wat dunkt it, konfrater, is 't niet waer dat eenen hotten slypsleen aen een mes snede en scherpte kan geven? Eene antwoord, als 't u belieft De roode Broedermin of Rroddelmin geeft in een barer laetste N" een artikel tegen hel nieuw ministerie, en drukt liet vurig verlangen nvt dat de natie ditmael vroeger de oogen opene, en het kler'ikael juk niet drage tot dat. gelvk onder het ministerie De Theux, eenen yslyken kreet van honger en ellende door de lucht trilt...".. Zulk slyk schept het Verbond uyt den gendschen vuylnisptit op om et- de conservateursparty nteé te bemorsen. Maer als die bla den aldus willen redeneren, zouden z.v ons eens willen zeggen of er, tvdens de zeven jaren dat de liheraters minis ters zyn geweest, niet al genoeg yslvke kreten van bungei en ellénde door de Incht getrild hebben?.... Of wenschen zy dat de ongelukkige tyden van sniert en ellende voor den uvtgeputten burger en verhongerden armen nog zonden blyven duren en verslechten, ten eynde daerin middel te vinden om hunne party weer aen''t hestuer te helpen Uyt het schryven dezer twee bladen kan men niets anders besluyten, en ondertusschen veinzen zy het welzyu des volks te behertigen O eerlooze scltvnheyligheyd, wat zyt gy verachtelyk maer toch gy bewyst otts dat', als het dooyt, nten al ziet wat er onder den sneeuw gedoken was... .-. In ons aenstaende Nr zullen er zakeu van Nederhussell voor den beelel komen. Wy lezen in dé Emancipation o Men sellryft ons uyt Parys dat de reys van Napoleon lil, naer den Oosten zoo wel eén diplomatisch als een oorlogsch vooruyl- zigt zou konnen hebben, en nten voegt er by dat den Keizer der Fransclten verhoopt den Sultan te overhalen om de burgerlvke gelykbeyd voor al zyne onderdanen, zonder onderschevd van gods dienst, af te kondigen, bil ware een gedacht van de groolste ge- wigtigheyd, en wy wenschen hetzelve te zien verwezehlyken. liet vergoten bloed in Criineen en op de oevers van den bonau zou aldus zeer merkweerdige gevolgen gehad bebbett liet Christen dom Z.0I1 volkomene vrylteyd genieten geheel Turkyën door, den vrede zou versterkt zyn lusschen Rusland en Turkyën, ten minsten zou hel voornaemste voorwendsel van oneenighéyd uyl den weg geruymd zyn, en den Sultan zou nieuwe zedelyke krachten vinden in de vergunningen zelve door Item gedaen. Men ziel dat dezen oorlog aengroeyt naer mate dat den tyd ver loopt. Wy hadden dan, over eenige maenden, geen ongelvk van te zeggen dat de belegering van Sebastopol misschien naer'eene bv- gebeurtenis zoude geweest zyn van hel tooneel waervan wy getuv- gen zyn. Toen dusdanige gebeurtenissen de wereld konnen ver bazen, konnen derzelver gevolgen doorniemand voorzien worden.» ZIE UIER EEN LESKEN VOOR DE KIES- FOEFFELAERS De bestendige Deputatie van den Provincialen Raed Gezien het proces verhael der kiezing die op 28 februari- laelst- leden in de gemeente Oordegem beeft pi,iels gehad voor bel ver vangen van een afgestorven raedslid. Gezien insgelyks de stembriefjes er aen gevoegd en welke be- waetd geweest zyn, als hebbende aenleydiug gegeven aen eene proteslaiie. uyl hoofde dal er 48 zouden zyn op'wélke twee namen zich bevonden, boven 4 van buyien nog'geteekend, door welken dubbelen naem en teekens den kiezer zich zeer gemakkclyk kon doen kennen Gezien hol reklaem, aen het provineiael hestuer toegekomen den ïi der loopende ntaend, van Itotn. I.impens en anderen te Oordegem, deze reklaent gesteund op do zelve redens als die der protestatie vernield iu bet proces verhael Aengezien liet uyl bel nauwkeurig onderzoek der stembriefjes is gebleken 4° bat er 4G zyn, dragende voor eersten naem De Corle Pieter Adolphe, en voor eenen tweeden naent (lerwvl er slechts één raedsiid was te kiezen) dien'vau De Keysermet versclteydene voornamen, en dal er van die 40 vyf van buyien geteekend zyn kn liet potloot inel de letters ;ti, pd'm, a p, jno c,. ie; 2- bat er een slembriefjen uraegl boven den naent van De Corle Pieter Adolphe, dien van Constantin lloels; 5° Dal er een ander is welk den naem van De Corle Pieter Adolphe behelst, en liet hyvoegsel van dry uren van Gcnl hola; Aengezien den gekozenen Pieter Adolphe De Corte 51 atem- nten heelt bekomen, en dal er van die 51- ten minsten 46 waren, O die door eenen dubbelen naem of welkdanig leeken konden doen kennen de kiezers die ze in de bus hadden neergelegd Dat hel klaerblykelyk is, dal iu dien staet van zaken iiet geheyrn der kiezing is verbroken, en dat deze verbreking eene zware onregelmatigbeyd uytmaekt, welke van aerd is om de v kiezing te doen vernietigen, v Gezien artikel 46 der gemeentewei Bes 1 uyt <r De kiezing van De Corte Pieter Adolphe, welke te Oordegem op 28 february laetst heeft plaets gehad, word vernietigd. Den geineenlcraed van Oordegem zal binnen de vyflicn dagen de kiezers doen byeenroepen, ten evnde tot eene nieuwe kiezittg over te gaen. Gend, den 17 Maerl 1855. (Get.) DE JAEGHER. Ninoze, 8 April 1855. arrxnEER den opsteller, Het stuk, UEd. op gezegeld papier door M. Van Impe toegestuerd, en in uw geëerd blad van heden overgenomen, heeft alhier meer spotlerny dan verwondering Ie weeg gebragl; ik heb ten dien opzigte de besi gepaste en de koddigste bemerkingen hooren maken. Den eenen zeyde is dien heer dan nog meer bekrompen */an geest vermogens, dan van lichaemsgestalte, dan om onwetende te zyn dal men by de gelegenheyd der viering voor 's burgemeesters installatie geene VTMn voor de venster te pronken stelt, aen deszelfs vyanden opgedragen Het was als of hy heden, eersten Paeschdag, den Burgemeester ging van zyne hoogachting overtuygen door het wenschen van een zalig nieuwjaer Eenen anderen, die de \oorzeyde verzen zelf op 6 january had nage schreven, deed opmerken dat er in het verhael van 14 january maer eenen regel niet letterlvk was overgenomen, en dat den uyttrek van 25 Maert eene echte kopy was; terwyl dit .11. Van Impe, die anderen van vermink- en vervalschiug beschuldigt, om zyne manke verzen te verbeteren, de zelve verminkt, vervalscht, verandert, vermeerdert, keert en draeyd en toch gebrekkig laet Lenen derden vragende wnerom M. Van Impe zoo lang gewacht heeft deze herstelling te eysschen, kreeg voor antwoord dat er tusschen*nieuw jaer en Paesschen geene vacancie is voor de studenten en dat men gevol- gelyk moest wagten tot dat er eenen uyt de universileyt kwain om over zyn werk te verantwoorden Eenen laetsien aen wie men de gebrekkigheyd der verzen deed opmerken, riep uyt Hoeden hemel heeft dien poëet niet meer verstand van de mael zyner poeders en flessclien dan vau zyne verzen, hy zul menig man naer 't pierland zenden Terwyl men over inlnilding en verlichting ha delt, gedoog, Mynheer den Opsteller, dat ik, hy middel van uw blad, de volgende vraeg aen de boezemvrienden van M. Van Impe toesluere, misschien zal hy, na gewoonte, in slaet zyn, voor hun te antwoorden By de verlichting van 6 january, was de politie zoo yverig en kittelachtig dat men enne jongheyd deed vervolgen om een enkel glasje van eene ven ster van het 9indhuys met zyne muts te slagen. Wat zal men nu doen met eenen jongen- liberael die den 29 Moert, geholpen van eenen liberalen ambteiiaer, eene ladder verscheyde straten verre droeg om aen een byzon- dor buys te regten en aldaer doorzigtige hallons van de venstsr te nemen Dit gebeurde nogtans, regt over het sladhuysy onder d'oogen van ver scheyde getuygen, wierd des anderen dags heel de stad door verteld, en was alzoo gekend van een ieder behalven van de politie ONTVANGEN van M. De Gte Eyseringen 6 franks. 1(0"fraIer van liet ThourouUcIt Blad wy hebben uwe geëerde missive met liet mandaei ontvangen. Wy bedanken u vricndelyk en bieden u onze wederkeerige dienstoffers aen. Die mannen hebben nog eens hunne vraeg vernieuwdMaer geen geld, geen koeken, wy zenden ze wandelen. Wy koutten den brief uvi D. ons loegezoüden niet opnemen, onzen korrespondenl moet begrypen dal liet nemo Umctur cdere contra sc alhier ook gekend is. Eene vreeslyk brandramp heeft, dezen nacht om 10 1/2 uren, den schrik endc verslagenheid in deze stad geworpen. De onlangs nieuw opgebouwde oliestampery van den beer Krans Gheeraerds alhier, is de prooy der vlammen geworden. De muren zyn alleen regt gebleven. Zonder spoedig loegebragtte hulp, zouden er onbe rekenbare onheylen Ie betreuren zyn. Op bet alarmkleppcn waren aide overheden der slad zoo geestelyke als burgerlyke ett militaire naer de plaets der ramp gesneld, en werkten om te meest met de loegeloopette burgers, militairen, brandwachlers enz. Ten een ure des morgens was men 't vuer meester en alle gevaer ver dwenen. De schade is aenzienlyk en sedert eenige weken was den aki van verzekering geëyndigd zonder dat hv vernieuwd was geworden. W y zyn gelast de grondhcrligste dankbetujgingen van M. Fr. Gheeraerds toe te sturen aen al de overheden, particulieren en militairen die met zoo lolTelyken yver en zoo veel vlyl gearbeyd hebben om bet vreeslyk element te overmeesteren. Tyd 'en plaets ontbreken ons om in verdere byzoiiderliedeit te traden, in een opvolgend N' zullen wy ons van die laek kivylen. VREEDE MOORD TE UCCLE. Zaterdag laelst, te middag, heeft men, in bet palevs van juslicie eene droevige tyding ontvangen. Eenen kourrier, van wegens M. den notaris Delcor, kwam de juslicie verwittigen dat eene moord gepleegd was geworden. Den vermoorden persoon is M. den notaris Vaerman, te Brussel verblyvende, en wooneude in de Nieuwstraet, regl over Finislerrse. Zie bier eenige omstandigheden dezer moord Zaterdag, in den morgend, om negen uren, kwanten uyt Brussel, te liccle, aen, M. den notaris Vaerman, eenen landmeter en ver scheyde andere persoonen. Den notaris was belast met de belan gen der familie Poederlé, van welke familie eenige goederen op de commune Uccle gelegen zyn. Hel sehynl dal, sedert eenigen tyd, eenen der pachters der landgoederen van M. den baron de Poederlé, den genaetnden De Braver, eenigen Itael tegen den notaris Vaerman voedde. De Braver was eenen oud gedienden van liet kcyzerryk, gewezen veldwachter, nu herbergier, Itorlogiemaker en wapenmaker; bo vendien exploiteerde hy ceneu kleinen zavelpul. Nu, wat er ook I van zy.'zaterdag bood den notaris Vaerman zich alleen in de Iter- berg van De Brayer aen. Deze herberg is juyst regt over den weg die naer het gehucht van Sint Job, op den grooteu weg van Brussel naer Alsemberg ieyd, gelegen. De Braver was juyst alleen t* buys, en welhaesl wierd dit buys bet loonee! van een seinikkelyk 1 drama, zonder dal men kan zeggen wal er lusseclten den herber gier en den notaris is voorgevallen. De Brayer die twee kleyne karabyncn |in reserve hield, maekle gebruyk van eene dezer karabynen, om jzyn schelmstuk le plegen, op den oogenblik dal den ongelukkigen notaris de zael der her berg binnen trad. Den bal van de karabyn doorschoot den arm. de regie zyde, en trof liet hert. Den moordenaer, na zyn schelm stuk bfedreven te hebben, begaf zich naer liel kabinet welk hem tol werkhuys diende, en nevens de eslaminet is, en schoot zich aldaer door den kop, met eene andere karabyn die hy in reserve bad gehouden. Hel is onder de kin dal by zich geschoten heeft; oen bal, na bent bel bekkeneel verbryzeld te hebben, is door den plafond gevlogen. De regterlyke overheyd heeft zich onmiddelyk ter plaets bege ven, om alles te aenschouwen en een onderzoek te beginnen. Deze zyn de byzonderheden die men vernomen heeft. M. den notaris Vaerman was 50 jaren oud en ongetrouwd. Ily genoot eene goede faem. Den moordenaer, Antone De Brayer, is 69 jaren oud, en was in tweede huwelyk gelreden; Ity gaf ziclt aen den drank over, sedert eenigen lyd. In 1854, was hy van zyne bediening van veldwachter 1e Uccle algesteld, welke bediening Ity aldaer tien jaren bad uytgcoeifend. Hy ivas aenzien voor ecnen gevaerlvken pensejager. Zaterdag, lol in den avond, zyn de lyken in de herberg te Uccle gebleven. Laet iu den avond, is bel lyk van M. den notaris \aerman naer Brussel, in zyne wooning gevoerd. Volgens een gezegde van den Journal dc Brurclles, zou den notaris Vaerman zich naer Uccle begeven hebben, om aeft De Brayer le kennen le geven, dat hy moest ophouden van zavel le steken, op het deel land dat hy in pacht bail. Het zou ten gevol«e van dit verbod zyn, dal den herbergier den notaris eeneé balTn liet hert zou hebben geschoten. Wy lezen in de Palrie van Brugge liet vgigende Eene ntisdaed, ivaerover wy nog geene volledige inlichtiin-cn ontvangen hebben, is iaelslleden woensdag le Ploegsleert, uabv Warnelongepleegd. Een meysje van 27 maenden oud, hél doclilerken van Hendrik Lebrun, werkman in die getneeDle is bvna vermoord geworden door eenen knaep van seven jaren. die het kind zware wouden eu slagen heeft loeuebragt Het meysje is in doodsgevaer. Den dader van dit misdryf en zyne moeder, welke laetste men vermoed hem deze wandaed opgeslokeu le hebben, zin door de gendarmerie aengehouden. De volgende bezonderheden heeft meu nog, wegens de moord- poogmg die le Ploegsleert, door een zevenjarig jongentje op een iiie\sjen van twee jaren en half gepleegd is, vernomen De moeders van den dader en van'het slagtoffer dagloonsters en gebuervronwen, hadden over eenige dagen twist gehad de eerste, in afwezigheyd der huysvrouiv Lebrun, bad dezes tnevsje van 2 T-jaren oud, in itaer buys geiokl, onder voorwendsel'van te spelen; vervolgens verwyderde zy zich, een mes en eenen hamer aen haren zoon gevende, dien zy met het kind van bare gebuervrouw alleen opsloot. Den kleinen deugeniet beeft zicb van die voorwerpen zoo vreedelyk bediend, dal er maer wevui" hoop meer is hel leven van zyn slagtoffer le redden. M.De Witte, president der regibank van Dendermonde is deze week overleden. Men meld uyl Lokeren dat, in dett morgend van den 9 dezer aldaer, op den persoon van den winkelier Pieter Roggeman, eene poogtng van moord is gepleegd. Den moordenaer, om zvu schelm stuk ie bedrvven, heeft den oogenblik op welken "Roggeman alleen t buys was, waergenomen. Men verzekert dal den pleger der ntoordpooging le Lokeren, op den persoon van den winkelier Roggeman begaen, is aengehouden. Hy schyitl eenen oud veroordeelden le wezen. Verder heeft men uyt Lokeren vernomen, dat den-verinoeden dader Karei Lodewyk Van Driessclte is genaemd. Den aenge- boudenen is door M. den procureur des konings te Dendermonde ondervraegd, en heeft zyn schelmstuk bekend. Men weet dat den di-fligeti winkelier, M, Roggeman, niet dood is. en hy heeft het hehoud van zyn leven le danken aen het inkomen van eenen zyner kalanten, op bet zien van welken den moordenaer de vln«t beeft genomen. Tvdens den voorleden naciit, is te Dronglten eene diefle met braek begaen. De booswiglen zyn langs bét keidereat, hv de- kinderen Claeys, koopmans in boter, in buts gedrongen," en hebben eene groole Itoeveelbeyd boter medegenomen. De kinderen l.laeys wooiten op hel speelgoedje van M. Louis Boone. Men meld ons verder uyt die gemeente, dat men nog ergere onbevleu zou kunnen te betreuren hebben gehad, aengezien men rondom de schuer en stalling, phosphorieke solferstekjes gevonden heeft. B\ Dappere heelt men ook gestolen. De dieven hehben vier kotels medegenomen. Ten gevolge van den hoogen en steeds menden prys van de heesten, is het vleesch in verscheyde steden,, in prvs moeten verhoogd worden. Te- Brussel helnell men het vleesch van eerste hoedanigheyd, 1 fr. het pond. Moet men dan verwonderd zyn dat vele huysgezinnen V3n werklieden ra twee maenden so'mtvdt geen vleesch eten Men verzekert dat er komt verboden te worden aen alle de- officieren van het helgisch leger, zich nog als burgers le kleeden. Al tyd en alom, moeten zy in uniforme zyn. Voor de generaels alleen is er eene uytnemiug gemaekt. De Associatie of godvruchtig genootschap welke door Mar den bisschop te Gend is opgeregt, om de gedachtenis der afkon diging van hel geloofspunt ie vereeuwigen, ontmoet onder alle de klassen der bevolking eene diepe genegenheyd en grooten byval; dit hegrypt men ligtelyk, als men zich h erin nor t hoe diep do godvrucht tol de H. Maegd in hel hert der Genlenacrs is gewor teld. Men rekent op 2ö00 hel getal der porsooneu die zich iu dat genootschap hebben doen inschrvven M. den haron de Brockhauscn, afgezant van Pruyssen hv ons hof, heeft Brussel verlaten, om zich naer Parvs te begeven. Men zegt dat deze reys in verband slaet met de zending die den gmcrael de Wedell was opgelegd, en welken generael, op zvneu weg naer Parvs, op het onvoorziens het bevel iioeft gekregen vau zyne reys naer Parys niet voord te zeilen, en onmiddelvk zich naer Luxemburg te begeven. Lenen bakkorsgast die met een kerreken, welk door eeireu grooten hord word voordgetrokken, brood by de kalanten van. zynen baes i buys besield, is in de Goudslraei te Brussel, door ZMien hond gevaeriyk geheten, liet dier is op den bakkersgast gesprongen en heefteen stuk van zyne kaek geheten. Dal lot zeer onvaorzigiig en gevaeriyk is over bruggen le willen gaen, als deze reeds iu beweging zvn om gedraevd le worden, hehben eenige peisoonen huvlen de brugsche pbo'rt te Gend, ondervonden. Den bruggendraever, om een schip te laten doorvaren, had de b'ug geopend, en een tiental persoonen, geloovende nog den tyd te iiehben om over de brug te zyn, spoedden zich om over te loopeu. maer, op het eynde gekomen, verloor de brug het evenwigt en ging met de tien a twaelf persoonen die op dezelve zich bevonden, in liet water nederslorten, wanneer andere persoonen, dit ziende, nog in tyds langs den anderen kant, op de brug zyn kunnen springen, en aldus de brug iu haer evenwigt, of balans, houden.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2