Tydingen wegens den oorlog. overledenen. LIBER SACERDOTAL IS ALLERBESTE LAADEA. Verkoopingvan 10,000 spaiTe Hoppcslakeii Oinler de Belgen die iu Crimeen by de Fransclien dienen, bevind zich eenen Audenaerdist. Bezen jongeling van Audenaerde heeft, dezer dagen, eenen brief van uyt de omstreken van Sebas- 1.0poI geschreven, in welken brief men de volgende bezonderbeden aentreli NVv eten iweemael daegs rysl-soepe met groenten, wy hebben ook oü grammen, ol' meer dan een vierde van eenen killo ossen- vlet'scli; tweeniael daegs kalïé, een pond en halfwit brood, een zestiende van eenen liter fransclien, of een vierde van eenen liter vtyu Kr is geeuen hongersnood, eu wy zyn zeer wel gekleed, en gevoed als ver kens. Hel groot kamp is op eenen afstand van eene uer lol dry uren van de stad. Wy zyn gekampeerd iu tenten van 15 mannen ieder; de lioufd-oflicieren alleen zyn gelogeerd in liuyzen die door de inwooners verlaten zyn, wfelke alle iu de stad zyn gevlugt. Wy zyn gekleed gelyk de Fransclien (vremd legioen), maer bovendien hebben wy eeue roode muls eu eenen Jjovemok en «•nellen van schapenvel die lot over de kniêu komen. r Wy trekken alle dry dagen de wacht op in de tranchée, andere daaen gaen wy hout zoeken om de soep te koken, en bom ben en ballen oprapen; den vierden dag mogen wy rusten. Wy hebben alle vvf dageu 2 fr. 1/2 of 5 Ir. solde, maer alles is er duer. Men betaelt er 2 fr. 1/2 voor eene flesch fransclien of voor eeue flesch wyu, en 15 fr. voor eenen killo versch vleescb. Men rekent alhier dal het fransch leger beslaet uyt 110,000 50,000 mannen Engelschmans en 25,000 Turken, dus omtrent 170,000 mannen l<- samen, die dienen voor bel beleg van de stad. Meest alle 4 of 5 dagen doen de Russen eenen uylval; ons ba- taillon is aen de eerste tranchée, en, zoohaestzy lol daer komen wy valien er op melde bajonnet gelyK de beet en; en op eene halve uer tyds, ziel men geene Russen meer, zy zyn gevlugt, gekwetst of dood ter plaels gebleven. Hel is een plezier om oiis balaillon, hetwelk meest al uyt Belgen best iet, te zieu vechten, maer de boinhen en obitsen der Russen doen ons veel kwaed, want wy •'aen noyt op wacht of er blyven allyd eenige van onze mannen. Wy verwachten alle dagen de bestorming der stad en als ik er overblvve, zult yy eeuige dagen daerua nog eeneu anderen brief ontvangen. In een blad van Hasselt, den Onafhankclykcnleest men de volgende regelen Niemand kan in twyffel trekken dat de jaerlyksche wapenoeffe- ningen van onze jonge soldaten eene zeer nuttige instelling zyn; doch, liet is jammer dat men niet vroeger begrepen heeft hoe schadelvk en ongelukkig de logementen der ruylery by de boeren geweest zyn voor liet leger eu voor de dorpen. Wat moeten de mannen en de peerd <n niet lyden die twee uren verre van hel kamp gelogeerd zyn, en dagelyks met hel overige leger hunnen geregelde» dienst moeten doen? Wy hebben nienig- mael die moedige soldaten geheel met slof en zweet overdekt zien wederkeeren zonder lu i minste te klagen zy verwekten het tne- delyden van al degene die bun zagen; doch. zonder hunnen moed te verliezen, vertrokken zy den volgenden dag om denzelfden ar- beyd onder de brandende zou en te midden van liet zand der heyde te herbeginneneyndelyk van kragten uylgeput kwam bun de koorts overvallen, en zy wierden naer het hospitael gevoerd. De peerden lydeu nog meer dan de mannen va die dagelyksche terugreyzen nadat zy reeds door liet stof en de hitte geheel afge mat zyn. Ook vooraleer men zieke soldaten aentreït, telt men reeds veel zieke peerden. Wy weten dal het onmogelyk is alle ziekten in het leger te beletten; maer wie ziet niet dal de ziekten groolelyks zouden verminderen indien men die nutleiooze kor- weyen afschafte eu mannen on peerden in het kamp koude logee- ren Waerom bouwt men geene stallen voor de beesten eu woo- ningen voor de menscheti9 Daer zvn er geweest die beweerd hebben dat de kampeinenten voordeelig waren voor de dorpen omdat daerdoor veel geld iu bel land kwam; doch, die zoo denken bedriegen zich groolelyks. Wal hebben de boeren per dag om eenen man en een peerd te logeren De geringe, ja ai te geringe som van vier-cn-zeventig cenlimen. Om aen eenen misdadiger eten en drinken te bezorgen, moet men eenen frank vyf-en-lwintig cenlimen betalen, eu voor den kost en drank van eenen verdediger des vaderlands betaelt men aen de arme landbouwers die rondom hel kamp van Beverloo woonen, de som van 7i cenlimen Zal misschien het geld en de winst van daen komen van de soldy der soldaten Wanneer deze gekocht hebben om hunne riemen en wapenrusting schoon te maken, blyl'l er nauwelyks maer over om een glaskeu bier of genever in de heyde te kuopen. Men vrage hel liever aen onze herbergiers De winst die men heelt van de officieren is op de dorpen be kend, maer nog in geene gazetten aengchaeld geworden. Besluyteii wy dan, gelyk wy moeten besluylen dal de kampe menten tol ondergang der dorpen dienen, en dat bet gouverne ment verpligt is die verdrukte dorpen te ontlasten. Deze acuiuerkingen zyn volkomen juyst en zouden de aendacht der bevoegde overlieden belmoren te vestigen. Eene vraeg zou liier te onderzoeken zyn, te welen Welke wet er beslaet die de burgers, op de gemeenten van Limburg kan dwingen om een deel van het jaer soldaten te moeten logeren, en dus bun buys en hunne stallingen aen vreindelingen af te staen Er is groolelyks kwestie, in alle de groote sleden des ryks, de poileelen der vigilanlen en der andere ryluvgen te verwyden. De mode van wyde rokken heeft tot gevolg, dal de dames en de juffrouwen in de ryluvgen niet meer geraken. Zommige deuren van huyzen zyn zelfs niet wyd genoeg meer. Er word uvt Lokeren gemeld dat M. de schepenen de Moor- Nuys, zyn ontslag gegeven beeft. Men verneemt uyt Roussu dat alle de baerdsclieerders eene verhooging van honpraireu of hoogereit scheerloon, aen hunne pratieken geëyselit hebben. De mannen met baerden hebben geene verhooging willen loeslaen, en de baerdschrabbcrs van Boussu hebben liunne scheermessen weggesloten en hunnen dienst geweygerd. Nu komen er barbiers van Elouges om de baer den van Roussu te knappen Bv het overzetten dér maes, zyn 21 werklieden, Ie Luyk, in de rivier gevallen, door liet otnslaen van den Imol. Acht werklie den zyn in den stroom verdronken. Den genaemden Frederic Verougsliaete, oud 28 jaren, posl- brievendrager, geboren en wooneude te Thielt, overluygd van eenen brief van zyne bestemming behouden te hebben, inhou dende eene som van omtrent de 2U00 fr., is door liet hof van assi sen van Westvlaenderen veroordeeld geworden lol tien jaren dwangarbeyd, de tentoonstelling en tien jaren bewaekzaemlieyd der politie. DUYTSCHLAND. Weenen, 16 april. De vredes-conferenciên zyn heden op nieuw geopend. Men zegt te Weeuen, dal Rusland weygert zyne magt in de Zwarte-zee te beperken of die onzydig te verklaren. Wat hier van echt is, zullen wy welliaesl vernemen. Midderwy! word liet bevestigd, dat bel bombardement vap Sebastopol den 9 april begonnen is, met niet minder dan 500 kanons, van den kant der geallieerden. Berlyn, dynsdag den 17 april. Eene depecbe uyt Sinl-Peters- burg, bevat wat volgt: Prins Gortscliakoll'meld uvt Sebasiopol Van den 6 april lol den 9, heeft den wand niets van belang ondernomen, en beefl zyne werken tegen onze verdedigingen vfleytiig voordgezet. Den 9 april, om 5 uren des morgends, beeft hy niet alle zyne balteryeu eene lievige kanonnade begonnen, die tol den avond heeft geduerd. 'lydensden nacht, beeft den vyand een sterk bombardement ustgevoerd. Den 10 april heeft liy dezelve werking vernieuwd. Wy hebben hem met succes geantwoord, en gevoelige ver liezen doen ondergaen. Van onzen kant, hebben wy 852 mannen gesneuveld of gekwetst gehad. Weenen, 17 april. De zittingen van de conferencie voor liet onderhandelen over den vrede zyn onderbroken, en den dag op welken zy moeten liernometi worden, is nog niet bepaeld. Wegens de onlvangene onderrigtingeu uyt Sl-Pelersburg, is er wevnig te vernemen; in bet algemeen word er verzekerd, dal Rusland liet derde punt van waerborg, te welen de beperking zyuer magt in de Zwarte-zee, in niet wilt goedkeuren. Aldus zouden de onder handelingen, indien deze geruchten eclil zyn, wel spoedig kunnen eyndigen. Wat meer is, bel bombardement van Sebasiopol dal begonnen is, zou ook wel iets konnen toebrengen om de onder handelingen voor den vrede te doen slaken. ENGELAND. Londen, den 16, acht uren 'savouds. HH MM den keyzer en de kevzerin der Fransclien, zyn de statie van Louden doorgetrok ken, zicli naer W indsor begevende. Zy zyn onlhaeld geweest met eenen geestdrift die tol hier toe, onder de Engelschen onbekend was Donderde duyzende persoonen waren toegesneld, om de door luchtige persoonaedjes te groeten. Alle de huyzen waren versierd, en alom. zag men drykleurige vaendels en wimpc s wapperen. Der keyzer en de kevzerin der Franscheu waren in een open rytuyg, én alle de muzieken voerden nationale airen uyl. Den Morning-l'osl bevat eenen brief, gedagtcekend van de hoogten van Sebasiopol, 21 maert Hierin zyn eeuige wetensweer- dige bezonderbeden. In den oogenblik der wapenschorsing, waren de engelsclie, fransclie en russische soldaten, onder-een gemen geld. De soldalen gaven elkander pypen, de officieren groeten elkander kortom, alles was zoo vriendschappelyk dal men verwonderd zyn moest, als men dacht, dat erne poos nadien, diemensclien el ka er gingen verinoorden De russische officieren zyn mei veel zorg gekleed; er waren er zelfs een of twee die een aenlal gouden ringen aen de vingers hadden. Allen spreken fransch. Eenige boden de geallieerden cigaren aen; anderen groetten minzaem, maer begonnen geene samenspraek. Zy gaven slechts acht op de droeve pligt die zy te volbrengen hadden liet begraven der dooden. Eenen russischen officier sprak met een engelsch detachement en zegde, dat de zware artillery van de battery Gordon veel nadeel bad loegehragi aen de russische werken van den heuvel; maer dal dit nadeel spoedig zou hersteld zyn. Eenen anderen officier vroeg, op eenen heel goed her tigen toon Wanneer gaen de geallieerden weg Wy zullen niet gaen voor dat wy Sebasiopol hebben plat gelegd zegde eenen engelschen officier.» FKANSCH KEYZERRYK. lleys van den keyzer en van de keyzer in. De revs is voorspoedig en gunstig geweest. Den keyzer en de kevzerin zyn den 16, om een uer en half, te Douvres acngekomen. Daer wachtte prins Albert hun af, om hun te onthalen en geluk te wensclien. Zy hebben zich naer hel hotel van lord Warden begeven. Den geestdrift des volks was buyleogewoo», en van aerd om eenen republikaeu van spyl .le doeu bersten. M. Bodkin heeft in den naem van liet municipael korps, een adres van gelukwen- scbingen HH. MM. aengeboden. Den keyzer heeft met veel vrien- delykbeyd en a-propos, op dal adres geantwoord. Na hel onlbyl genomen te hebben, hebben de doorluchtige reyzigers zich naer den yzeren weg begeven, om naer Londen te reyzen. L ings geheel den weg, en bezonderlyk in elke statie, was den toeloop van volk onbeschryflyk, en den geestdrift allergrootst. Hel weder was allerfraevsi. De statie te Londen was op liet pragtigst versierd. Men zag er de vaendels van alle natiën ter uylzondering van hel russisch vaendel wapperen. Uyt Windsor beeft men vernomen, dal er alles op het kosl- haersl is bereyd. om er den keyzer en de kevzerin te ontvangen. Er zyn 16 allei pragtigste peerden aengebragl, ten dienste van den keyzer en de kevzerin. Men heeft in deslitie eenen zegeboog gezien, op welken men leestWeesl Welkom in Engeland! Dit opschrift is omringd met lauwerbladeren. Iu de Caslle-street is ook eenen zegeboog van 50 voelen hoog opgeregt. In den avond zal de statie verlicht zyn. Hel was zeven uren van den avond, als den keyzer en de key- zeriu te Windsor zyn aengekomen. Zy zyn door de koningin, in hel kasteel onlhaeld. De koningin was door hare kinderen om ringd. Vele hooge ambtenaren, en de ministers waren by.die ont vangst aeuwezig. De koningin van Engeland nam den arm van den keyzer, en de kevzerin dezen van prins Alben, en alle de doorluchtige per soonaedjes trokken, langs den gmoten eerclrap, naer de troonzael en van daer naer de recepiie-zae!. Den keyzer beefl dan alle de persoonen van zyn gevolg de koningin voorgesteld. Een groot en praglig guslmaei heeft iu liet hol plaels gehad. Tydens het banket, zyn ei versclieyde fransclie nationale airen gespeeld. De groote gala-appartementen van hei palevs zvu ter beschik king van den keyzer, en van de keyzeriu der Fransclien gesteld. Men mag zicli nu aen ernstige tydingen verwachten. De duylsche gazetten bevatten eene depecbe, üyl welkeer volgt, dat den 9 april liet groot bombardement legen Sebasiopol was begon nen. Alle de balleryën te gelyk, zoo der. Engelschen als" der Frai'schen, beschieten de versterkingen. Byna üelieel len nacht hoeft hel bombardement voordgcduerd.en den 10, in denmorgend, is liet op nieuw begonnen. Men bad nog geene uytslagen, maer iu het kamp van de geallieerden was men sterk te vrede:Zoo men verneemt, zou de stad Sebastopol groote schade geleden liebben. Hei gerucht is verspreyd dal de ouderrigliugeii welke Rus land gegeven heeft, aen zyns gevolmagtigden te Weenen, tegen- slrydig zouden zyn aen liet bepalen van een zeker getal russische schepen in de Zwarte-zee. Eergisteren, dynsdag, zegt eenen korrespondenl, heeft liet fransch gouvernement berigl gekregen, dal de geallieerden reeds eene bres in de vestingen van Sebasiopol gescholen liebbi'u. Deze j opening zou waerschynelyk nog maer inden eersten muer der vesting zyn. (Deze tydiug word nogtaus hoogst in twyffel getrok ken, dewyl den Moniteür van lieden er nog geen woord van zegt.) Dezelfden korresponduut zegt, dat iederen vuermond der geal lieerden bevoorraed is voor 500 scheuten, en hy verzekert, dat bel bombardement begonnen is op het uytdrukkelyk bevel van Louis-Napob on. Het getal vaerluvgeu. welke de Russen te Kerlch voornemens zyn te doen zinken, zou 10 koopvacnly-schepen bedragen. De Russen doen Riga vreeslyk versterken, omdat zy denken dat die stad eu have door de geallieerde vloot waerschynelyk zal aengerand worden. l)c bczondei lieden van het bombardement van Sebastopol welk moest beginton, wmulen met den aenstaenden koutrier uyt C.rimeen verwacht. Den Journal uk Covstantinoplk zegt dat de bestorming nakend was, en dat alle de oorlogsvaartu>gi n Lereyd waren om aen de bestorming deel te nemen. Marseille. den IS april. - De korrespondentiën die de Gange heeft mecbgebi agt, bevestigen ilat de «•chijwaertl op den Donnuw volkomen vry is. De Kussen hebben alle de schepen laten \ourby varen. Er wierden te r.onslantinop< leu den 9. uieuwe toeberevdselen gemneki, om granen te gaen inladen. De beweging ter zee zyn nog allyd aenzienelvk. De schepen Dl'CUE- SELIN en de Saint-I.ouIS, de fregat Axdromaque. en het stoomschip Tovnerie, gaen n«er Nrankryk versclre lto<p*-ii halen. Tien diiyzend Turken vun bet leger van Ütttei-Pacha zyn van Enpatnria naer Katuiesch gevoerd, en nemen deel inde belegering van Sebastopol. Een nog meerder getal woid verwacht Kamiesch, d"ii 10 april. Met algemeen bombardement welk gisteren begonnen is, wotd lieden zonder onderbreking, voordgezel. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN ^4!SSEI YK 3 1(J V KOU WEL. i HUWELYKËN. Franciscus Ma'-s, wei'n. van Maria ilissb. Svnnu en van Judoca Iloebeke, bewaeider in 'i krv»s«e\ nitgenliuys. mH Maria Carol. M»-i;leman, dieustmevd. Doininicus \an dett Kerghe, dienstbode, met Francisca Maulers, dienstmeid. .Maria Th--resia Arents, vrouw van loseph' Van den Breek. ka twerkster, 23 j., Geeraerdsbergsclirslrnet -- Joanna Maria Van den Branden, vrouw Petrus De Bisschop, hovenierster, 54 j.f B-rgecauter.Francisca De Croock, dienstnreyd, 23 j.. Hooj-siia-t. Ttier. Buys, wed. van Andreas Collin en van .loanne. Cassattwrrs en viouw van Jontin, Bte. Bogaerdls. winkelierster, 53 j.. Geeraetdsbi igschesiraei. - Mnriha Surerhout, 4 'j., Gendschestraet. Maria Eeonia Ledegen, 10 d Popenrode. .losephus Libaut, man van .loanna Th«r. Minot. schaliedekker. 69 j lloutmcrkt. Maria Jud. Van de Mrulle. 21 d., \erkenrerkt. Imprimerie-librairie de II. GOEMAEREéditeur rue de la Montague, 52, a liruxelles. SORTI DE PRESSE SEU SCUTUM FIDEI, AD USES QÜOTIDIANOS SACERDOTUM OPERA ET STUDIO Rev. P. CONRADI ROPPERT, Monachi con^regaliunis Bcnedictinae, primo ad S. Blusiuni in Silva Nigra, dein ad S. Pjiduiu in vallo, Lavantina. i>aks raiiiA. mux broché, 2 fr.; relièen parchemin, 2-60; id., en basane, 2-60. Ot onvruge aura 6 volumes in-18 j'chaque volume con- tient 650 pages, de sorle que l'ouvrage complet coülera broché, 12 francs. Sous presse, pour paruilre fin A vril VERZAMELING VAX SERMOOXEX, VOOR KLKEN DAG DER MAEND MEI, Over de voorregten van de AL EE RU. M A EG l) MARIA, voornamelijk over hure ONBEVLEKTE ON TEA NG EMS. TEN CEimtlkK DER HEEREPi GEESTELYKEN. Door eenen dienaer van makia. 1 v< lume in-8". VERKOOPIXG VAX IE EREMBOÜEGEM. De Notaris DTIUAGELAERE te Aelst, zal openbaerlyk verknopen, met gewin van palmslagen en geslagen: 1" K'.op. 94 a res 78 eentiares Land op den Molen- kauter, genaemd de Kwade Zyde. 2" Kooi'. I hectare 50 ares 44 eentiares Land op den Molen kantel'. 5" Koop. 61 ares 55 eentiares Land op Zwalm kauter, weg na Ninove. 4'' Koop. 55 aren 21 centiaren Land op den Rouclit, aen de Venue. 5" Koop. 80 aren 91 centiaren Land omtrent 'k, hof ter Wulgen. 6C Koop. 30 aren 75 centiaren Land in T gehuch ter Joden op d'Elle. 7e Koop 55 aren 21 centiaren Land in 't gehucht ter Joden benedenste Elle. 8' Koop. 67 aren 11 centiaren Land op de kwade Zyde. Deze Goederen zullen in verschcide Loten opgeroepen worden Instel 14 .0„„ Veiiblyf 28 A"un- 185j- Telkens ten 3 uren na middag, in de Roos buiten de Ponlstraet Poort Ie Aelst-Mylbeke, by Seraphien De Smedt. by den zclven Notaris zyn te bekomen groote en kleine Kapitalen aen gematigden intrest. Te Erembodegi'in aen de Denderbrug, op Maendag 23 April 1865 om I ure namiddag door 'I auibl .au den Nota ris DE SMET.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3