M. DELFOSSE. PILLEKENS. gelost worden. Het douanen-stelsel zal, voor zooveel mogelyk, met de algemeene vryheyd in verband gesteld worden. Wy zullen overigens "allvd dit doel betrachten: De verzoening tusschen de verschillige denkwyzen; de overeenkomst tusscben de verschillige belangen. Dit politiek vin goede rede, van goede trouw, scliynt ons het eenigste welk niet onze zeden en met de overleveringen des lands overeenkomt, het eenigste welk acn den geest van onze instellingen gelykvorinig is. lil de zitting der volkskamer van 2o dezer is eene onver- wachtte gebeurtenis de aendacht van 't laud komen gaende maken. M. Delfosse, voorzitter der kamer, 11a verklaerd te hebben dat hy tot eene party behoorende die aen de poli tiek van 't nieuw ministerie tegensti vdig is, liy als voor zitter niet meer konde dienen, lieei't zyn ontslag van dit ambt gegevenM. De Merode is dan opgestaen en heeft de nngegrondheyd van die aenhaling ten duydelyk- slcn doen uytscliynen en gepoogd M. Delfosse van zyn hesluyt te doen afzien. Doch het was vruchteloos, M. Del- lusse bleef in zyn besluyl volhei den. De kamer is dan lot de herkiezing overgegaen en heeft M. Delfosse, ondanks zyne gegevene demissie, wederom als president gekozen. Maer er was niets aen te doen, M. Delfosse weygerde te aenveerden, de kamer was genoodzaekt nog eens te herkie zen en benoemde M. Delehaye tol baren voorzitter. Heeft M. Delfosse nu nyt eygene beweging gehandeld of is het bevel hem door zyne party opgelegd aldus te werk te gaen Wat het eerste betreft, daeraen hebben wy redens sterk te twyffelenwat het tweede aengaet, uyt de woorden van M. Delfosse zelf gelooven wy le mogen aileyden dat er met ja moet op geantwoord worden. Doch hoe het zy, wy vinden er noch graten noch beenen in openlvk le verkla ren dal wy ons aen het voorzitterschap van M Delfosse in 't minste niet gelegen laten; wat meer is, wy zouden liever gehad hebben dat de kamer M. Delfosse, op zyne eerste verklaring, by 't woord hadde geval en /onder de minste komplimenten zyne demissie aenveerd; want als de libe rates eenige toegeving gewaer worden, zy maken te veel van hunnen neus, zy geven zich een air d'importance, en meynen dat men zonder hun noch voorwaerts noch acliter- waerts kan, en al die teergevoeligheden van wegc de con- servaleurs strekken slechts 0111 den hooveerdigen geeet der Iiberaters nog meer op te blazen en hunne pretentieuse onverdraegzaemlieyd te slaven.... Met dit volk moet men effen door gaen, men mag er niet te goed mede zyn, want anders word het te stout, te veelvergend en 't lacht inde vuyst met de vreesaclitigheyd waervan het zich 't voorwerp ziet. Had de meerderheyd der kamer droog weg met M. Delfosse gehandeld en hem regtuvt gezegd "t is wel, 31. Delfosse, gy geeft uwe demissie, welnu, wy aenveerden ze en zullen dadelyk eenen anderen president kiezen, had de kamer aldus gehandeld, /.eggen wy, M. Delfosse zon de dwaesheyd van zynen akt met eenen gelieeien hoop schaenile hebben moeten betalen, en zyne makkers die hem zulks opgelegd hebben, zouden gevoelen dat zy in 't vervolg met de conservateursparty moeten rekenenWy willen daer voor den oogenblik mets meer van zeggen, 31. Delfosse is president af, dat hy in vrede ruste en dat de aerde hem ligt zy, echter ware het te wenschen, voor 's lands geluk en eer dat vele Iiberatersfonclionnarissen zyn voorbeeld wilden volgen In de bovengemelde zitting is onzen achtbaren afgeveer- digden, M. De Naeyer, eersten ondervoorzitter der kamer gekozen, in vervanging van 31. Vilain XII1I, welken minister is gewordeq. Dezen keus zal voorzeker aen geheel 't land genoegen doen, want 31. De Naeyer is een van de vcr- dienstelykste leden die lt belgisch parlement in zynen schoot bevat. De Broedermin weent en kermt -om een sfeenen hert te doen breken, omdat keyzer Napoleon te Londen 7.00 deftig ontvangen en daer aen een prachtig middagmael gezeteu is geweest, terwyl er in Oinieen zoo hardnekkig gevochten wordGelyk men kan denken, heeft liet Verbond van Aelst die onnoozelheyd al weer uyt zynen ge- woonen vuylnisput geschept, 0111 die, onder vorm eener liberale broederhevende stoverv, aen zyne lezers voor te dienen. De geabonneerden van 't Ver hond moeten inderdaed goede menschen en met weynig te vreden zyn, als zy hun nen gazetlier dergelyke onnoozelheden met de serieuslieyd vaneenen pruymelaer konnen hooren vertellenMaer wat is 't, de lippen des ezels verlustigen zich wel met dis tels en nelels Als er deze week kwestie was eenen nieuwen presi dent in de kamer te kiezen, ontstond er eensklaps in de kamer eene buytengewoone klaerle. Elkeen was verwonderd en zag rond om te vernemen van waer die klaerle kwam, en eyndelyk bevond men dat 31. Vcrliaeghen zynen hoed had afgedaen en zvne zon in haren vollen glans liet schitte ren, om de aendacht der kamerleden op hem te trekken.... Maer 31. Verhaeghen vond zich bedrogen want hy bekwam geene enkele stemSic transit gloria mundi.... dit is te zeggen, dat den langstcn dag ook zynen avond heeft. .-. Het Verbond zegt, in een prulartikel, dat het niet meer schrik heeft van den oorlog der klerikalen, dan ver trouwen in hunne verzoeningWy willen den konfraler gelooven en pryzen hem over deze ei nv audige belydenis, want als'tonweder is, 'tis den platten grond niet die te vreezen heeft, maer 't zyn de liooge gebouwen, kasteden en bergen die door de bliksems getroffen worden. Summos percutiunt fulmina monies, leert Phaidrus, dit is te zeggen dat bekende kwakzalvers en sukkelaers niet moeten be vreesd zyn dat zy over 's konings gezondhevd zullen ge- raedpleegd worden.. Verledene week was er te Meire een schoniminke- lingsken gegeven aen eenen persoon die zich aldaer op het kweeken van fyn fruyt toelegt. Dit schoniniinkelingsken had zekere mannen van achter de gordyn aengezet om de gendarmen naer Meire te doen komen en de troepen te Aelst te consigneren, nel als of er kwestie was van Sebastopol in te nemen. Als liet nu op stek van zaken kwam, bevond men dat alles zich bepaelde by eene vlieg die iu den pap gevallen en verbrand was. In alle de sleden en gemeemeu vat: liet ryk zyn de kiezers- lyslen moeten overzien, vaslgesleld en uylgeplakt wezeneiken persoon kan nu die lysienonderzoeken en verifieeren om de nauw- keurigheyd der zelve le kennen, en le reklameren legen de in- schrwing der namen van persoonen die de vereyschlen niel zou den bezillen 0111 op den kiezerslysl gebragl le zyn. Van eenen anderen knul, moeien de persoenen, welke liet regl hebben om kiezer te zyn, de lysien nazien, len eynde zich le over- tuygen of bunnen naem onder de kiezers te vinden is, en zoo uiel er hem le doen invoegen. Ziehier de namen der senateurs, wier roandael in juny aen- slaende moei vernieuwd worden Oost-Vlaenderen. Aelst, MM. den baron Dellafaille en den graef d'Hane; Audenaerde, M. den markies de ltodes Gend, MM. li. Grcnier, graef de Kerchove de Denlerghem, Uerry; St-Nikolaes, MM. J.-P Cassiers en De MunckDendermonde, M. den graef de ttibaucourl. Henegouwen Atli, M. den prins de ligne; Charleroi, MM. de Dorlodot en F. Spilaels; Bergen, F.^Corbisier en D Delbuin; Soi- gnies, M. den baron Daminel; Tliuin, M. den graef de ltobiano; Uoornyk, MM. V. C. Savarl en D. Pollet. ]jlIÏK.lloei, M. den baron de Tornaco; Luyk, MM. J. Forgeur, Y.-G .lamar, J.-N.-M. Itoberl; Yerviers, .31. Laorieux VYaremme, 31. de Sélys Longcliamps. Limburg. Hasselt, 31. de Pilleurs-HiegaerlsMaeseyck en Tongeren, 31. den graef de Renesse-Breidbacli. Luxemrurg. Arlon, Marclie en Baslogne, 31. den baron de Fa- vereau; Neufchaleau en Virion, 31. C -N. Bergh. CORRESPONDENTIE. Vriend D. C. uyt Detroit, (Amerika) wy hebben van den hoogw. heer lx. de soin van 40 fr. SO cent. voor uwe rekening ontvangen. Wy hebben het allergrootste spyt dat wy afwezig waren als dien achtbaren reyziger ten 'onzen bureele is geweest. Wees bedankt over de tvdingen die gy ons gedaen hebt en aenveerd onze hertelykste handdruk king. Gelieve ons noyt te vergeten telkens dat gy gele- genhevd hebt ons een lettertje te laten toekomen, uwe tydingen zyn ons altyd zoo welkom. Doe onze vriendelyke komplimenten aen uwe brave familie. Aen de gegrondde vraeg uvt W. zal voldaen worden, wy zullen tegen die onregelmatigheden reklameren. Mr 31. te Lemheke is den Dender-bode u niet blyven toekomen, 't is dat gy uw abonnement op het postkantoor niet vernieuwd hebt. Voortaen zult gy hem regelmaliglyk ontvangen. Den minister van binnenlandsehe zaken verklaert dat Mgr. den bisschop van Gend benoemd heefl lol de bediening van kan- lonnale geeslelyke inspekleurs van hel lager onderwys, te weten In de kantons Aelst, 31. de Bliek, pastor-deken le Aelst Ninove en Herzele, 31. de Haerne, pastor-deken le Ninove; Audenaerde en Itousse, 31. de Lange, paslor-deken le Aude naerde; Sle. Maria-Hoorebeke, 31. Meul, karionik le Geeraerdsbergen Sl-Nikolaes en Sl. Gillis-VVaes, M. d'Hondt, paslor le Zwyn- drecht; Beveren en Temscbe, 31. Van den Steen, besluerder der'Nor- malesciiool le Sl-Nikolaes Eecloo, Asseucde en Capryck, M. Van Herreweghe, paslor le Capryck Gend, 31. Van den Hende, direkleur van het seminarie le Gend Nazareth en Ooslerzeele, M. Philippe, paslor le Nazarelli Deynze en Cruyshoulem, M. Van der Hacghen, paslor le Eecke Ne'vele, Somergcm en Waerschool, 31. Van Dorpe, paslor te Waerscliool Geeraerdsbergen, Nederbrakel en Sotlegem, >1. Dalschaert, paslor-deken Ie Sollegem; Lokerett, Evergem en Loochristy, M. Eeman, paslor-deken te Lokeren Dcmlermonde, Wetlercn. Hamnie en Zele, 31. Vandevelde, paslor le Grimbergen. By de namen der bisschoppen die de pragtige processie van den 20 mey, te Gend komen bywoonen, moei men nog voegen deze van Mgr. Van Hooydonck, iiisschop van Breda, en van zynen coadjutor, Mgr. Van Ge'nck, bisschop van Adras, in parlibusMgr. Parissis, bisschop van Arras; Mgr. Malon, bisschop van Brugge; Mgr. Labis, bisschop van Doornyk; Slgr. de Monlpellier, bisschop van Luyk; .Mgr. Gonella, pauzelyken nóncins, worden ook le Gend, voor de pleglige processie verwacht. Zalerdag is le Everghem overleden, 31. Vanderschraeghen, paslor van die parochie. Dezen achtbaren geeslelyken, die sedert 25 jaren de herderlykc bediening le Everghem uyioeffende, was in 178(1 geboren. Het is aen de gevolgen van eene langdurige ziekle, dal den achtbaren pastor is overleden. Den eerw. heer Aerls, onderpastor te Somergein is aldaer aen den ivphns overleden. Te itesseghem zyn twee liuyzen afgebrand. In de sciielde, je Appels, is in den avond van den, 22 een schip geladen mol kolen, gezonken. Hel is aen de duyslerlieyd en aen het stormachtig weder dal hel zinken van dit koolschip moei toegeschreven worden. Men-schryft mis uvt Denderleeuw Sedert een jaer, worden alhier vele kallen, des naclils. van houden, zoo men zegl, dnod- gebelen Nauwelyks gaen er Iwee dagen voorhy, zonder dal den eenen of anderen .landbouwer een dier nuliige dieren verliest, ook begint bel gebrek aen kallen zicli alom doen le gevoelen, en de muyzen en rallen krygen de overhand in de schuren en op de zolders. 31en is verwonderd dal niet eenen maetregel genomen word. om die kattenverslindende ramp le doen ophouden. Hel deel welk de briefdragers toekwam in de soumie van 400,000 fr. die voor de leege bedienden was gesiemd geweest, is hun behandigd. Men verzekert, zegt de Independencedal bel belgisch gou vernement een traklaet koml le leekenen mei Holland, welk in alles gelyk is aen dit welk de Vcreenigde-Slalen mcl dil laelste gesloten' hebben. Voorlaen, zal er, uyl kragl van dit traklael, eenen konsul in de nederlandsclic bezittingen der Oost-Indien, zich bevinden. Slen heeft eenige lydiugcn wegens den lierlog en de her togin van Braband, uyl Jerusalem ontvangen. Zie bier de zelve Den hertog en de hertogin van Braband zyn door den oosten- rykschen en belgisclten kousul, door den pater Custos, M. Deque- vauviliiers, enz., by hunne ontscheping, le Jaffa, onlhaeld, Aeu- gezien dergelyke omhalingen zeer zeldzacui zyn, had deze veel volk uytgelokl Terwyl men te Jaffa poogde len besieu mogelyk den lierlog en de hertogin van Braband le onthalen, gaf den pacha van Jerusa lem bevelen om de doorluchtige reyzigurs met eer te ontvangen. Vrydag in den morgend geleek Jerusalem aen eene woelige ol ongesluytnige zee; golven van eene satneiigedrongeiie menigte nieuwsgierigen bewogen zich in de straten, op de openbare plaet- sen, buiten de stad. Alle de oogen waren gewend naer den kant van bet dorp van Sint Jan iu de Woesteyn, alwaer den prins en de prinses den nacht van den donderdag lol den vrydag hadden doorgebragl; elkeen wilde eerst den sluel in do veile ontdekken. De muren der stad die langs bet zuytl westen uylzigl hebben, waren met volk bezet. Eyndelyk hoorde men roepen Zy zyn daer Den paella die zyne leul op eenen heuvel had doen opslaeu, op een kwartier uers buyten de slad, langs den weg dien den prins moesl volgenontving eerst ileu lierlog eu de hertogin, die, na de oilicieie komplimeulen omvangen le hebben, en een weynigsken zich le hebben opgehouden. Iiunncri weg naer Jerusalem hebben voordgezel. Inlusscltenlyd zyn den patriarch met geheel zyne clergé, zes fransclie geeslelyken die daegs le voren met de karavaen waren aengekoiuen. en alle de monikken van Sint-Fraueiscus, in hun. cltoor-babyl, voorgegaen van kruys en vanen, naer de poort van Jaffa gelrokken, 0111 er de belgische reyzigers le omhalen. Den prins en de prinses hebben hunnen intrede le voel gedaen. Aen den ingang der heylige slad Jerusalem, hebben den prins en de prinses zich op hunne kuiën geworpen, op kussens die voor hun gcplaelsl wierden, en hebben mei veel eerbied hel H. Kruvs, welk den patriarch hun aenbood, gekust Zy hebben ook met veel aendachl, en niel zonder aendoening aen boord de korte redevoering die den patriarch van Jerusalem hun loesluerde. Den prins heeft eenige woorden van bedanking en genegenhcyd den kerkvoogd geantwoord,en den stoel heefl zich op weg gesteld. De geeslelykheyd heefl dan den Benediclus beginnen te zingen, en de processie heefl zich langs den openbaren weg, naer de kerk van hel H. Graf begeven, liet is de eerste mael, sedert de kruysvaerden, dat men kalholykc priesters, in hun kerkelyk gewaed, al zingende de lofzangen van de 11. Kerk, langs de stralen van Jerusalem heefl zien doortrekken. Geheel hel lurkscli garnizoen was onder de wapens. De turksche soldalen bezeilen de slralen en openbare plaelsen, en vormden de ry, tusschen welke de processie voordging. Den lierlog eu de hertogin, toen zy in de kerk kwamen, hebben zich op den grond op limine knicn geworpen, voor den Zalving- steen, op welken Onzen Zaligmaker, 11a zyne dood is gebalsemd geworden; dezen steen ontmoet men a s men de kerk binnen treed. Dan zyn den prins en de prinses in het Heylig Graf gelre den, in welk den patriarch hun geleid heefl. Zy zyn in liet Heylig Graf van den Zaligmaker blyven knielen en biddeu, lol dal den lofzang Tc Ileum Laudamus gezongen was. Deze godsdienstige plegligheyd is door de paitzelyke benedictie geëyndigd. Een blad van Brussel meld dal 31. C. E. Tack, militairen intendem, nu in retraite, zich iverkzaern bezig houd met het ont ginnen, of bebouwen van hey-gromlen in de Kempen, en dil met den beslen uylslag. M. Tack doel aenmerken dat de Kempen, indien zy in hetgrool bebouwd wierden, eenen hulpmiddel zouden kunnen worden om de armoede len groolen deele in de Vlaeuderen uyt le roeyen, met de arme Vlamingen een beslaen in de Kempen le verleenen. Sederl maendag der verledene weck zyn er meer dan 100 werklieden van den Weslvlaeiidersclieii yzerenweg uyt Thielt naer Parys vertrokken om daer hetzelfde beroep te gaen uyloelënen.. Zy vinden veel voordeeliger daer dagelyks le kunnen winnen fr. 5. 2a c. tapen hier 1 fr. 15 c. nu byzomlerlvkdat aide levensmiddelen zoo duer blyven. Van Koubaix lol de plaels hunner bestemming worden zy kosleloos door den franschen spoorweg vervoerd. By liet aenkomen le Mouscrocn ontvangen zy aenstouds nog 5 francs. Te Antwerpen aisook iu de voorsleden en omliggende dor pen, zyn nog steeds valschc 5 francslukken in omloop. De policie doelde vlvtigste opzoekingen 0111 de uitgevers en de verveerdigers er van te ontdekken. Den Uien Public eyndigt als volgt eenen artikel, in welken dil blad de gelden die voor kermissen en vuenverkeu uylgegeven worden, beknibbelt Ons bracf goed volk ondervind toch 7.00 sterk de noodzake- Ivkheyd van zich le vermaken Het werkvolk weet niel meer lio« zyne daghuren verkwisten de armen ontbreken voor hel werk liet brood is goedkoop; liet vleesch vermindert in prys; de klee deren worden voor niet gegeven. Eu avunl de dansen van het kloefkensbalGelukkig volk, uwe magistraten waken over uw»- plezieren. De toekomst zal uwe schulden betalen. Drink, cu, wees uylgcialeu en wulpsch, up uw gemak Is den Berg van Bermherligheyd daer niet, om 11 geld le leenen. Men weet tol hoe verre de genegenheyd en syinphalie vau M. den distrikts-kommissaris van Korlryk zich uitstrekken voor den Memoriacl, en dit blad kondigde eergisteren eenen artikel, af, die met de volgende regelen eindigde Zoolang het ministerie zyn masker van e verzoening en van bedaerdheyd behoud, zoolang ook mogen, en natelen zelfs de liberale fonclionnarissen hunne plaelsen behouden. Dit is ons gedacht. Nu zal men niet meer moeten vragen, ivaerom M. den dislrikl- komtnissatis zyne plaets behoud. Op 25 dézer zyn BysendePraelere.de daders der drydub- bele moord begaen op den broederen zustersHocedez te Herseaux, door bel assisenhof van Weslvl. ter dood veroordeeld. In het ge vang teruggekeerd, hebben de mee veroordeelden zeer verschil lige gesteltenissen laleu blyken. De Praelere beeft niet willeii eten.' ilys, integendeel, heeft smakelyk geêlen. Zonder op le hou den van zich onpligtig te verklaren, zegde Bvs: Ik moet liet bof bedanken omdat liet bevolen heefl dal ik le Brugge zou geregl worden; ik zou rny niet geern buiten schik stellen om le gaen slerven te Korlryk dal geefl my niet van le sterven ik heb liever le sterven dan naer Gend weder te koeren, want den besluerder van hel gevang ziet my met geen goed oog aen. 0 De' korreklionnéle regtbank van Antwerpen heeft eene vrouw veroordeeld lol eene maend gevang en 16 fr. boete, 0111 dat zy de gewoonte had haren man te slaen. Dal is de verkeerde we reld. Eergisteren, zegde den Prrcursrur, kwam eene bejaerde vrouw, met eenen kerkboek in de hand en hare mantelkap voor hare oogen getrokken le Antwerpen, de Kipdorppoort binnen, toen bare gemarkte houding en haren gezochlen gang het ver moeden der oclroy-beamblen opwekten. Zy verzochten liaor, in hel hureel van het octroy le gaen, 0111 aldaer te lalen onderzoeken of 7.1' niets op zich droeg, dal aen de sladsreglen onderhevig is. Mini vermo den was goed gegrondmen voud liaer in het bezit van 26 stuks wild. meestal sneppen en andere watervogelen.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2