Tydingen wegens den oorlog. Ëcne gendsche jufler die met eenen moldaefschen prins staet te trouwen, is de dochter van den heer Naessens, schoenmaker in deze stad. liet kontrak! is reeds onderteekend en t' is by die gele- genheyd dat den hospodar aen zyue bruyd een geschenk ter weer de van 60,001) fr. heei'l aengeboden. Den prins is 45 jaren oud en woonde sinds zes jaren te Brussel Thans keert hy naer Jassy te rug; daer is het dal het huwelyk zal worden gesloten op de uylge- strekie landgoederen van den prins. Alweer een ongeluk aen de onvoorzigligheyd der ouders toe te schryven. Zaterdag waren de echtgenoiuen, Sirobbe, woonende te Vynckt, naer hun werk gegaeu en hadden twee vyljarige hin ders alleen te huys gelaten; de kleeding van een der kinder» had vuer geval en hel is in volle vlammen uyt hel huys geloopen; de geburen zyn aenslouds komen toegesneld 0111 het vuer uyt te doo- ven, inaer hel kind was reeds zoo zeer gewond dal hel eenige uren nadien in de grootste smerlen overleden is. Dynsdag laelsl is te Thicll een beklagensweerdig ongeluk voorgevallen: Den knecht van den smid Goetbals wilde eenen vremden vogel schieten, maer zyn roer ging twee o 1' dry mael niel at'. Geen achterdenken meer hebbende op heigeen gebeurd was, ging hy daerover spreken met den landbouwer David Persyn, die juysl daer mei iwee schoone peerden aeukwam. Den smid droeg zyn geweer ten naeslen by ler hoogte van zynen buyk, toen het wapen plolsclyk ontplofte, en de lading het peerd in de note der bil ging treffen; het dier is bezweken. Op de Thieltsche jaermerkt was er 1050 fr. voor geboden. Ware den geleyder eenen voet ver der gegaen, de scheut had hem getroffen, in plaets van hel peerd. Een blad van Korlryk, den Echomeld dal zaterdag den be stuurder, of direkleur, van den yzeren weg van Luxemburg, te Moesereen is aengehouden geweest. Waersciiynelyk begaf hy zich naer Vrankryk. Hv is des avonds door de gendarmen naer Korl ryk gebragt, en in het arresthuys gevangen gezel. Een proces vcrbacl. Twee veldwachters die eene aenslaging moesten doen, wierden met woorden en daden beleedigd. Zy maeklen daervan het volgende proces-verbael op Welke schurken ons mishandelden en versmaedden, zeg gende dat wy deugenielen, booswichten en dronkaerds waren; dit verklaren wy de opregte waerheyd. De ondergeleekende veldwach ters De verledene week presideerde lord Norbury hel hof van assisen van Dublin. Wanneer het gehoor geëyndigd was, sluerde hy het woord aen den jury, en juyst op dal oogenblik begon eenen ezel te balken in eene naburige slrad. Wat gerucht is dal. vraegde Norbury? Mylord, antwoordde den advokael Raydelong, 'lis den weergalm van hel hofLord Norbury zet zynen speech voort zonder te grimlachen en geeft den advokael het woord weder. Terwyl dezen bezig was met spreken, begon den ezel weêr te bal ken Eh, heer advokael, roept lord Norbury uyt, houd op, 't is genoeg met eenen ezel leenegare. De INDEPENDENCE spreekt den lof uyt van de KNOW-NOTHlNf.S, arneiikaensche vrymetselaers, die den kathoiyken godsdienst in Amerika den oorlog aendoen. De vol?,ende daedzaek door den bien public aengehaeld, lael deze ver- draegzaeinheyd op nieuw kennen. Het is nog niet lang geleden, zegt het gendsch blad, dat pater Bapst, kathoiyken missionnaiis, de magt van de hewysredenen ondervonden heeft, welke die brave menschen gebruyken wanneer zy zich op het vry onderzoek toeleggen. Dezen vrootnen priester begaf zich naer eene siandplaets om daer Mis te lezen en de 1111. Sakra- menten te bedienen. De know NOTHINGS wachten hem af, grypen hem by y.yne aenkomst vast, onthlooten hem, bestryken hem met pek, en dan met plu)men, slepen hem dwars door de stad, en mishandelen hem volgens het gebruyk der oude Irokoizen met zooveel harbaerschheyd, dat den ongeluk" kigen pater er eenige dagen daerna van gestorven is. Ziedaer de handelwy/e der Know-Nothings. En die mannen worden door onze liberalen afgeschilderd als vrienden van het vrye onderzoek, als vrienden der vryheyd in alles en voor alles De godsdiensthaters zyn oveial dezelfden. Dwang, geweldennryen en tyranny. Ziedaer hunne wapenen die zy onder een ntusker van vryheyd verbergen. Een allervreeslykste ongeluk is zaterdag op den yzeren weg tusschen Cour cel les en Peltre gebeurd Twee konvoys zyn met een grouwzaem ge weld op malkanderen geloopen, waerdoor dadelyk alles veipletterd en ver nield wierd, 6 reyzigers zvn gedood, vele audere zyn zwacr gekwetst ge worden. De wanorde was onbeschryffelyk. DUYTSCHLAND. Weeskn, 21 april. Men verzekert dat de russischc gevolmag- ligden, ten gevolde der onderrigliogen die zy uyt Si-Petersburg ontvangen hebben, de voorstellen wegens liet beperken der zee- magl van Rusland, in de Zwarte-zee, weygeren; ook willen zy geene besprekken opzigtelyk Sebastopol aennemen. De gevolmag- ligden der Vereenigde mogendheden hebben, als eene stellige con- dilie daergesleld, liet beperken van de magt van Rusland in de Zwarte-zee. Prins Gorlschakotï heeft 48 uren gevraegd, om. met den telegrapbe, een antwoord uyt St.-Pelersburg te onlvangeu. FRANSCH EEYZERRYK. REYS VAN DEN KEYZER EN VAN DE KEYZERIN. Oin de nieuwsgierigheid onzer lezers te voldoen, deelen wy hun hier nog eenige hezonderheden mede over het verblyf en het oulhaei van den kevzer en van de keyzerin der Franscheu in Engeland. Zie hier wat de engelsche dagbladeren en korrespondenien in bel lang behelzen, wal wy hier in het kort overnemen. Hel Kouseband-order, waervan den kevzer laestleden woensdag op het kasteel van Windsor ridder geslagen is, lelt slechts 25 leden, niel begrepen de souvereynen, prinsen van koninglyken bloede en vremde vorsten. Onder deze laelste teil men de koningin, den prins van Wallis, prins Albert den koning van Ilanover, den hertog van Cambridge, den koning der Belgen, de koningen van Wurlemberg, Pruyssen en Saksen, de regerende hertogen van Saksen-Meiningen van Brunswyck en van Saksen- Cohurg en Golha, den prins van Leiningeu, en thans ook keyzer Napoleon 111. Donderdag, ten 11 uren, hebben dc keyzerlyke bezoekers Wind sor verlaten en zich naer Londen begeven, om in Guildhall out- haeld te worden door den lord rnavor de aldermen eu de Gilden dtr City. Den geestdrift des, voiks, bv hunne aeukomst eu hun ver trek, gacl alle denkbeeld te boven, zoo als men zal oordeelen door hel volgende uytlroksel uyt eenen brief: a Indien ik u de menigte beschreef, welke zich in de voornaem- slewyken van Londen opeeutasl; indien ik u die afschetste in de stralen vlottend als eene golvende zee, en zich onder de voelen der peerden werpende met eene dolzinnige vreugde, gy zond myu verbael overdreven noemen. Hel is nogldus de volle waerheyd daerenboven, duyzeude menschen zitten op de daken der buyzen, en aen elke venster wappert eene l'ransche vlag. De kinderen houden vaentjes in de hand, de dames waeyen met hare zakdoe ken, en de kooplieden der City dragen bloemen in hun kuopsgai. Er is op den doorlogl van den stoet geene enkele venster, welke niet verluierd ig aen 125 fr. voor dry uren. Men slael op stoelen, men klimt op de omnibussen, in een woord, een iniliioeu men- scl»n juyehen en jubelen ter eere van Vrankryk, eu bewaken zyuen keyzer beter dan 100,1)00 bayonnollen. Al de winkels van Londen zyn dien dag gesloten gebleven, even als op de grootste feestdagen. Des avonds was de gansche stad verlicht en met engelsche en l'ransche vlaggen versierd. Des avonds hebben den keyzer en de keyzerin zich naer den koninglyken schouwburg begevenal de plaetsen waren voorop genomen en men gaf 2 ponden sterlings voor den eeneu of ande ren donkeren hoek. Vele spekulanlen hebben plaetsen verhuerd aen 48 en 50guinecn. Nutteloos te zeggen met welken geestdrift de keyzerlyke bezoekers in den schouwburg outhaeld wierden. Per telegraphe meld men, dal den keyzer en de keyzerin, konin gin Victoria en prins Albert zich in eene opene kales naer Syden ham hebben begeven, en op hunnen weg begroet zyn geweest door de bevolking der omliggende dorpen. Ten minsten 50,000 menschen bevonden zich in hel Kristalen paleys* op den oogen blik als HH. MM. op hel terras verschenen. Donderdag avond, zegt den Morning-Chroniclewierd met de snelheyd van den bliksem, liet gerucht in Londen versprevd, dat eenen persoon op den keyzer had willen schieten, by zynen te rugkeer naer het Buckingham paleys. Inderdaed, eenen Franscli- man is aengehouden, om eenen bri,ef in het keyzerlyk rytuyg te hebben willen werpen, in weerwil van de agenten die hem tegen hielden. Hy word op dezen oogenblik, in het policie bureel, van digt by bewaekt. Parys, 22 april. Er is spraek van de generaels Canrobert en Pelissier, tot inaerschalken van Vrankryk te benoemen. Men heeft uyt Constantinopelen vernomen, dat den franschen invloed aldaer dagelyks meerdere uytbreyding verwerft. Men begint er meer en meer fransch te spieken, en bet meeslendeel der uythangberden zyn in hel fransch. Men verzekert dat hel wetgevend korps waerschynelyk in july, buytengewoon zal byeeugeroepen worden. Men voorziet dat den oorlog zal moeten voortgezet worden, en dan zal men eene nieuwe leening en eene nieuwe ligling van troepen noodig heb ben. De terugkomst van den keyzer en van de keyzerin is op zee niet zonder gevaer geweest. Er beerschle eenen dikken mist, en verscheyde schepen, die van het eskader deel maekten, zyn van hunnen weg afgedwaeld. De keyzerin heeft de reys zeer wel uylgeslaen, en is zelfs door de zeekwael niel overvallen geweest. By aenhoudendheyd werkt men vlytig in hel Paleys der Ny- verheyd, om tegen den 1 mey, dc tentoonstelling te kunnen ope nen. Er zyn strenge inaelregelen genomen om niemand hoege- naemd, ten zy de kommissarissen en de werkliedenun hel paleys binnen te laten. Eenen spiegel van 5 meters 57 centimeters hoog, en 5 meiers 36 centimeters breed is naer de tentoonstelling gezonden. Dezen spiegel is den giootslen die tol hiertoe is gel'abriekeerd geweest. Men verwacht M. Drouvn de Lhuys uyt Weeneu, onverrigtere zaek, terug De onderhandelingen te W'eenen zyn onderbroken, en mogen byna als geëyndigd beschouwd worden. De Weener-eonlerenciën zyn inderdaed opgcsQhorsl, doch nog niet afgebroken. Echter is thans, over het algemeen, de laelste hoop op vrede verdwenen, en zelfs zegde men dezer dagen te Parys, dat Ooslemvk onmiddelyk de wapens legen den czaer ging opvallen. Pruyssen zelve, verbaesd over de gematigheyd van de waer borg vragen iler geallieerden, zou besloten hebben zich gewapenderhand by Vrankryk en Engeland aen te sluylen. Volgens den Conslilulionnel is generael Bizol, opper-komman- danlder genie in bet fransch leger, voor Sebastopol gesneuveld. Zaterdag, om tien uren van den morgend, zyn den keyzer en de keyzerin der Franschen uyt Buckingham vertrokken, om naer Vrankryk terug te keeren. Den stoel bestond uyt G opene rytuygen, bespannen met vier peerden. In bel eerste rytuyg bevonden zich den keyzer en de keyzerin met prins Albert, de pers&onen van hel gevolg bevonden zich in de overige rytuygen. H. M. de koningin Victoria was met den prins van Gallis, en met de koninglyke prinses in de groote ingangzael gekomen, om afscheyd ^van HH. Keyzerlyke MM. te nemen. De koningin eu de koninglyke kinderen hebben zich dan aen de vensters van liet paleys geloond. Den keyzer en de keyzerin schenen zeer bewogen. Den stoet by hel verlaten van het paleys, heeft zich onmiddelyk naer de statie van den yzeren weg begeven, en den keyzer en de keyzerin met bun gevolg zyn in de rytuygen van een speciael konvov gestapt, en naer Douvres gereden, HH. MM. hebben belangrykc gedenkenissen gelaten, ondervorm van kostbare geschenken, aen alle de persoonen die bun, tydeus hun verblyf in het hof der koningin omringd en gediend hadden. Voor aleer te vertrekken, heeft den keyzer hel grool-kruys van het Eere-Legioen aen den hertog van Cambridje behandigd. Marseille, maendag avond.Uyt andere inlichtingen, door den Euphrale aengebragl, volgt dal de vloot niet zal handelen dan gedurende den stormloop, die niet sal plaets hebben dan na 14 dagen bombardement. Men schiet gemiddeld 26,OUD ballen en bom men per dag. Prins Menchikoff.Prins Menchikoff is.... niet dood. De lyding van zyn overlyden word volstrekt gelogenstraft door verscheydene korrespondenien te gelyk. Hy is enkelvk zwaer gewond geweest; den 6 april was den ouden generael schier ten vollen genezen, en hy maekte zieh gereed om naer Sl-Pelershurg te vertrekken. Marseille, den 2i april. Den generael Bizol, van de genie, is niet dood; hy is ernstig gewond aen den hals, in een gevecht dal voor den bastion du Mat, i> geleverd geweest, toen 1200 myu- werkers viermael door den vyand wierden gechargeerd en met milraiile beschoten. De fransciie troepen hebben den vyand ver- sloolen, maer f50 dooden gehad. Sedert dien, heelt geen gevecht meer plaets gehad. Men rekent bel verlies der geallieerden op honderd mannen par dag. De Russen schieten inden nacht niel meer. Het front van hel fort der Quarantaine is vernield. De andere verslerkings- werken zyn sterk beschadigd, liet nat wedrr n.aekt de belegerings werken zeer moeyelyk. Mei groote moeyte heeft men den loop gracht der vierde paralel kunnen graven. Omer- Pacha en generael Bosquet, gaen tegen den rtissischen generael Liprandi te velde trekken. Men kondigt heden af, dat de koningin van Engeland hare reys naer Parys voor dry maeiiden heeft uyigesleld, ten eynde aen den keyzer den tyd te laten, om naer Crimeen te gaen. Men voegt er by dat den keyzer, eenige dagen na de opening der groote tentoonstelling, zich op weg uaer Constantinopelen zal begeven Volgens zommige dagbladeren, zou de koningin van Engeland legen den 25 augusly te Parys aen komen, teri" eynde er de feesten by le woonen, die ler gelegenheyd van den dag de^ keyzers zullen gegeven worden. Men denkt dal alsdan den veldtog! in Crimeen zal kunnen geëyndigd zyn. ENGELAND. Londen, 25 april. Een dagblad meld dal men binnen eenige dagen de lyding verwacht dal Sebastopol zal ingenomen zyn. Dit blad kan wel misrekend hebben. Op 24 april, is den onderzeesclien telegraphe tusschen Balaklava en Varna iu werking gekomen. Hierdoor zal men op eenen dag tvdingen uyt Crimeen kunnen ontvangen Den Times bevat een wvdloopig artikel over Oostenryk het blad rind bet WeenerkabiutT verpliyl, zich gewapenderhand I by de geallieerden aen te sluyten. Dit artikel eyndigt aldus I Daer hel beden zeker is, dat den keyzer der Franschen vast besloten is, naer Crimeen le gaen, om in persoon den oorlog le bestieren en vooruyl te zetten, zyn de eer en zelfs misschien het 1 beslacn van hel ooslenryksch gouvernement in den goeden uytslag i van deze worsiellitig betrokken. Toen den keyzer der Franschen te Douvers uyt liet rytuyg slapte,en M. Rich, lid van hel parlement eu voorzitter der j kompagnie van den yzeren weg, hem vroeg, of hy te vreden was i over de schikkingen welke voor zyne reys genomen waren, anl- j woordde hy Alles was volstrekt goed ik beklaeg slechts een ding, dit is dat gy my le spoedig uyt Engeland voert, Den Conslilulionnel van Parys heeft de volgende depeche, ge- dagleekend van den 21 uyt Bucharest, en van den 17 voor Sebas topol, afgekondigd Hel bombardement word voordgezet.Verscheyde russische balteryën zyn vernield geweestmaer, de Russen hebben die in den nacht hersteld. De vlooien blyven nog werkloos. I Den Monileur. van zynen kant, heeft de volgende depeche, die den generael Canrobert aen den minister van oorlog heeft toe- gesluerd, afgekondigd Ons kanonvuer blyft zyne overmagt, of.superioriteyt, hand haven, zonder dat wy onze krygsbehoeften verkwisten. Tot hiertoe was de aenranding van Sebastopol door de artillery ge- I scliied; maer dc genie voegt er nn hare poogingen by, en maekt overdekte wegen die ons nader en nader de plaets brengen. Deze werkingen gaen regelmatig voord, in weerwil van de moeye- j lykheden vau den grond.» De Egyptische afdeeling was den 9 April, met Omer-Pacha i voor Sebastopol aetigekomen. Osman-Pacha is naer Eupaloria gezonden, om er le kommanderen; er blyven te Eupaloria 24,000 voetgangers, 6000 ruylers, 130 stukken kanon, en 400 Tartaren. Op den eersten dag van het bombardement, zyn een honderd- i tal Franschen gedood of gekwetst.De Tchernaïa is over hare oevers gestroomd, eu heeft alle de dalen onder water gesteld. Den 10, had het russisch leger, zegde men, zich in de onmo- gelykheyd bevonden van zich meester te maken van hel vuer, welk op verschillige punten van de stad was uytgeborsten. Marseille, zaterdag, den 21 april. De Osiris is in onze have I aengekomen, met tydingen uyt Constantinopelen lot den 12 april, i Men had tydingen uyt Kaïniesch van den 10 ontvangen. Hef j bombardement van Sebastopol wierd zonder onderbreken voord- gezet. De bezoudërsie aenranding was gerigt legen den bastion j du Mal, eu den midden-bastion, op den linken llauck. Hel mees- I tendeel der schuls- en bevrydingshoeken waren afgeschoten, en j vele russischc kanonnen buyten gebruvk gebragt. Dry honderd fransciie kanonnen donderen langs dien kant. Den toren van Ma- i lakolf was min geweldig aengerand. Honderd engelsche kanonnen schieten op Karabelnaïa. De kazernen die in die wyk gelegen zyn, zyn door ontelbare kanonballendoorschoten. 'T weder was slecht; T regende en waeyde vreeslyk. Den grond is doorweekt, en maekt i de manoeuvres buytengewoon moeyelyk. De Russen beantwoorden met bun geschut, maer zeer traegzaem op hel bombardement. Hunne verliezen zyn ook veel aenzieuelyker dan die der geallieer den.Eene geweldige aerdbeving heeft zich den 11 april, te Smyrna,en te Constantinopelen doen gevoelen. Marseille, den 22. Den Courrier de Lyon is dezen avond in onze have aengekomen, met tydingen wegens hel bombardement van Sebastopol. Er is een russisch buskruyd-magazyn gesprongen, en eene halve uer na de opening van het algemeen bombarde ment, was het vuer van dry russische balteryën reeds uytgedoofd, dat is, had opgehouden. Van den anderen kant, was de28e l'ran sche battery geheel vernietigd, eu haren kapileyn gedood. Ofschoon hel bezonderste en geweldigste vuer tegen den bastion du Mat gerigt was, toch was dcu toren van Malakoff ook sterk beschadigd. Hel kanonvuer van den vyand was veel geweWiger en aenhouden- l der langs den kant van den bastion du Mat, dan langs den kant van bel Quarantaine-fort, waer bel vuer maer flauw was. Eenen geweldigen wind joeg den rook langs den kant van Sebastopol, en belemmerde de Russen veel in hun schieten. Weenen, den 22. Hel is benevens de waerheyd dat Oostenryk voornemens is zyn leger op voet van vrede te brengen. Integen deel, de wapeningen en toebereydsels voor den oorlog, worden j met veel werkzaemheyd voordgezet. Marseille, den 25 April. Den Euphrale beeft den 16 Con- slaminopeleu verlaten, en is bier aengekomen met tydingen uyt Kaïniesch, tot den 14, iu den namiddag. In den voorgaenden nacht waren alle de embuscaden en schut sels der Russen, voor den toren van Malakolf opgeregt, genomen door tien keurkompagiiiën, en na een hardnekkig gevecht. Den toren was sterk beschadigd en schoot maer zelden. Hel vuer der geallieerden wierd voordgezet, na eenige korte i onderbrekingen. Den bastion der Quarantaine was half vernield. De 28" fransche ba tery was beschadigd, maer niet vernield; i zy heeft haer kanou-vuer hernomen. I Eene gedeeltelyke bestorming, zegt men, zal binnen weyuigc i dagen gewuegd worden. Omer-Pacha mei de Turken en de Egypienaren is Balaklava I gaen bezetten, om allen aenvai die langs daer zou kunnen gedaen j worden door de Russen, af te weren. I De vloot zal maer tydeus de bestorming werken. De bestorming zal maer na een bombardement vau veertien dagen gewaegd I worden. Men lost middelmatig 26 duyzend kanotisclieulen par dag. Een duylsch blad geeft eenige hezonderheden le kennen wegens den toren van Malakoff van welken zoo veel enzoodik- j wils, gesproken is. Dezen toren is van grauiet-stecneu op eene j hoogte gebouwd en is gelegen langs den regten kant van het leger der bclegeraers. Dezen toren is rond, en van twee stagien. Op het bovenste is eene battery vau 12 kanonnen; deze kanonnen dragen buytengewoon verre, eu kunnen in alle riglingeu geplaelst worden. In beyde de stagien van den toren zyn kanonnen van groolen kalibei gesteld. Eenen langen dikken en kloeken muer, brengt dien toren in gemeenschap met de forten van bet zuyden, en op dien uiuer zyn vier sterke hallenen geplaelst. Voor dien toren, bevinden zich nog twee mindere sterke torens, die bevde bomvry zyn. Van afstand tol afstand, zyu nog audere versterkin gen opgeworpen In een by voegsel van een blad van Smyrna, treft men bet volgend uylgebreyd en omstandig verbael aen, welk ongelwvfl'eld met belangstelling zal gelezen worden Voor Sebastopol, 9 april. In weerwil van een afgryslyk stormweder, kouden regen en hevigen wind, heb ik my naer hel engelsch kamp begeven, gelegen in hel center van den, algeineenen aeuval. Om acht uren, bevond ik my by eene kleyue groep officiereu, die leunden legen een stuk muer in puynhoop gevallen, op de boogie van Green-Hill, het hoogste achlerloppunt der engelsche baueryëu. Van daer, kon ik bel geheel van den aeuval en der verdediging overzien. By eene sombere grvze lucht, le midden witachtige rookwolken, schit terden onopiioudelyk de vuerstralen, die uyt de russische batteryêu

De Denderbode | 1855 | | pagina 3