ZONDAG 6 MEY 1853. NEGENSTEN JAEBGANG. - N' AELST, deïv 5 Mey 1853. HET PATRIOTISMUS. Iets om in de gewoonte te blijven. PILLEKEm. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 NOVEMBER 1854. Tun 7 uren 45 minuten den morgens naer Dendermonde Gend, Brugge, Oostende, Rortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais: 2° ton 9 uren 30 min. des morgens naer Dendermonde, C.end, Mechelrn, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thicnen, Luyk, Verviers, Landen, Sl. Truien,en Hasselt 3* Ten 12 uren 00 minuten roor middag, narr Üeudcrmonde, tiend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 4° Ten 2 uren 15 m. namidd. naer Dendei monde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, t.euven, Thienen, Luyk. Vervier, panden, St. Truyen, Hasselt, Aken en Keulen. 5° 7en 5 uren 15 minuien des aronds, naer Dendermond", Mechelen. Brussel, Antwerpen tiend,Brugge en Ostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk,. Ryssel rn Calais. 6* Ton 8 uren 15 minuten des wonds naer l)end' rinonde, Gcnd, Meciielen, Brussel, Antwerpen, Leuven. Thienen, Luvk, Verviers, Aken en Keulen. tiwmi'E syt'M. VAN DENDERMONDE NAER AELST. 1«» Ten 6 ur. 25 m. 's morgens.2Ten 8 uren 20 minuien 's morgens. —3" Ten 10 uren 10 minuten 's morgens, 4" Ten 12 uren 40 minuien 's middags. 5° Ten 4 uren 10 minuien 'savonds. 0° Ten I) uren 45 minuien 's avonds. Zullen te Gvsegem strlleslaen de volgende kouvoyen vertrekkende van AELST, ten 7 uren 45 minuten, len 9 uren 30 minut. 's morgens, ten 12 uren ten 2 uren 15 minuten en ien 5 uren 15 m. s' avonds* Van DLNDLRMOvDL len 6 uren '25 minuten, ten 8 uren 20 minuten 'smorgeni. ten 10 uren 10 min. voor ra. ten 12 u. 40 m. namiddag, ten 4 uren 10 m. en ten uren 45 min. des avonds. Voor alle rigtingen moet men i«- Dendermonde van konvov verundcren. Dil blad verschynl (les Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den ilnerop volgenden Zondag.Den jirys der inschryvlng, bv trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der amïoncen op 20 een timen den drukregel. BEN DENDERBODE Wanneer een volk zyne politieke samenleving wilt grond vesten en ais natie optreden; als het zich van andere vol kereu wilt onafhanglyk maken en eene nationaliteyt inrig- ten, het moet zyn vaderland beminnen, zichzelf bemin nen en ondereen in goede verstandhouding leven; het moet naer een zelfde doel streven, namelyk naer de bewaring der eendragl in die samenleving, welke men vaderland noemt. Indien dit volk van dezen weg afdwaelt en de baen der tweedragt inslaet, indien liet de noodzakelykheyd niet meer gevoelt van te samen te leven, noch de eygenlielde en trotschheyd van de eensgezindheyd der inzigten te be waren voor het algemeen welzyn der maetsehappy; indien eiken persoon, elke familie, elke party slechts werkt voor eygen belang en tegen het algemeen belang, dan spreyd zich het twjstzaed in den nationale» akker open, en de aerde brengt niets dan onkruvd voort, 'tis 't vaderland 't welk zichzelf verscheurt, zyne onafhanglykhevd verliest en door vremdelmgen overweldigd word Als men nu ziet wat er hy ons omgaet, heeft men geene redens te vreezen dat zulk lot aen Belgiên beschoren is? Ziet men niet alle dagen dat de vaderlandsliefde verflauwt, dat de goede verstandhouding afneemt en dat de tweedragt gedurig veld wint? Wv hebben het ongeluk dat onzen vadergrond betreden word door eene rampzalige secte, die, al eenen hardnekkige» oorlog tegen onzen heylzamen godsdienst te voeren, het vaderland ondermynt, de grond vesten onzer nationaliteyt schokt en ons bedrcygt niet het verderf onzer onafhanglykhevd. Deze secte werkt overal, in 't volk, in de kamers, in 't gouvernement en doet met eene boosaerdige doórslepenheyd werken om bet verderf te verspreyden, 't welk thans ook den meest onrustwekken de!! voortgang doet. Wv hebben over eenige dagen een slaelken van het fanalisinus der serie gezien Aen zekeren M. Delfosse, burger van Luyk, was de groote eer ten deele gevallen van president der kamer gekozen te zyn geweest; maer nu komen er eenige mannen aen het hestuer welkers geiael aen M. Delfosse niet behaegl, en zie dadelvk word by door eene partyzuchtige woede overmeesterd, en by wilt als president niet. meer zetelen, omdat, zegt hy, hy wilt. vry zyn, dit is te zeggen opdat hy des te gemakkelvker het ministerie zou konnen aen randen en deszelfs val verhaesl.cn. Doch waertoe strekt dien staetsaenslag 'T is eene tak- tiek der francinagonslogiën, 't is om de nieuwe ministers Ie bevechten die aen de secte niet verslaefd zyn, en de hand niet zullen willen leenen om liet gebouw des godsdienst te doen afbrokkelen. Dien parlementairen staetsaenslag van M. Dell 'osse lieeft veel bediedenis, het sectarisch fanalisinus straelt er door en laet geenen hoegeuaemden Iwyflel over het aenrandingsplan der liberalers-francmagons welke, kost wat kost, den gouvernementelen grond willen bezitten, om des te gemakkelvker het oogwit te bereyken, dat in hunne schnylhoeken en broeynesten van verderf is vastge steld te weten het. volk te verdrukken en geheel '1 land te overheerschenDit is zoo duydelyk het vastberaden doel der liberaterspartv, dat men zou moeten blind zyn om zulks te zien. E\ NOGTANS, ZIET MEN HET Dit is 't geen ons zoo onbegrypelyk voorkomt, dat velen liet niet zien ol' niet willen zien. dat velen het gevaer niet gevoelen 't geen België» bedreygt, dat men onder de con- servateurs en trcflelyke nienschen niet onhvaert hoe noodig het is dat deze die hun vaderland beminnen, zicli nauwer vereenigen, zich onderlinge versterken om zich tot den strvd legen de vyauden van godsdienst en vaderland te bereyden. Men zon zeggen dat ei' geen gevaer bestaet en dal de voorgeving van zornmigen alleen gegrond is, dal namelyk liet maconniek liberalismus slechts eene politieke denkwvze is die op de banken der kamer worstelt en by- gevolg geen lioegenaemd perykel kan opleveren. Deze manier van zien zouden wy met regt mogen onderstellen zelfs by zommige mannen die, door hunne talenten en liooge verdiensten, zeer wel in staet zyn de maconnieke kuyperyën te verydélen, maer die, op eene onbetitolbare yermetenheyd of onverschilligheyd steunende, zeggen het gevaer is nog zoo nakend niet, den tyd is nog niet gekomen wy mogen nog wachten Echter is het nllérgeinakkelykst zich te overlnygen door den akt van Al. Delfosse dat de maconnieke party zich lot de verzoening niet zal leenen, dat zy alleen 't gouvernement en geheel Belgiën wilt overheerschen"f is klaer te zien dat er geenen middel is van zich met de Iiberaters te ver- staen, dat ai de toegevingen die men hun zal doen, niets zullen bybreugen om de goede verstandhouding onder de natie te bekomen dat zy ze integendeel zullen gebruyken om hunne magt te versterken en krachtdadiglyker met de wapens van onverdraegzaemheyd en overheersching hunne tegenstrevers te bevechten. Dus in plaets van met onze gewoone goedaerdighevd te werk te gaen en van toegevingen te doen, moeten wy onze strydmagt versterken, de gelederen aensluylen enuytal onze krachten den algetneenen vyand des vaderlands be vechten.... Dat men hier niet kome zeggen dat het woord vyand des vaderlands overdreven is, want de bewyzen zyn te klaer dat de secte liever 't land en zyne nationaliteyt zou laten verderven liever dan aen de conservateurs de minste toegeving te doen, liever dan eenen duym van haer aengenomen plan af te wyken, van namelyk te werken om het catholicismns te vernietigen en op deszelfs puynen het vaendel van magonniek verderf te planten. Wy zien dil alle dagen in vele amblenaers van 't gouver nement, die er geen bezwaer zouden in vinden myneedig te worden om aen de bevelen van den Groot-Oosten te voldoen; wy zien het reeds in eenige arrondissements- kommissarissen, die, in dagbladen welke zy ondersteunen, het nieuw ministerie aenranden en beledigenla, zoo veel voortgang heeft de secte gedaen, dat vele betaelde van het gouvernement alle schaemle hebben afgelegd en zich niet meer generen hunne pligten te miskennen en hunne overheden te bedriegen Er zyn menschen die, als zy eene gewoonte hebben aengenomen, daervan eene tweede natuer maken en noch slapen, noch eten, noch waken konnen, als er zich somtyds eene omstandigheyd voordoet die eenig beletsel aen die gewoonte komt stellen. Zoo zien wy, by voorbeeld, eenen verouderden droukaerd als hy geenen drank beeft, hy is lastig, kolerig, twistzoekend, hy knabbelt pruymtabak, by zwiert en drilt, immers hy zou 't geld gaen zoeken al moest by het op Gods autaer halen om toch te konnen drinken.... Is '1 eenen dief of bedrieger, alle occasiekens en tniddelkens zyn hem goed om eens anders goed te ontfutselen by zal liegen geli k nen ketter, valschelyk zweeren dat hy zwart' word, enz. dit alles om die schandige gewoonte van stelen of bedriegen te konnen voldoen is '1 eenen hooveer- digaerd die de gewoonte heeft altyd en overal den boven zang te hebben, wat lyd dien meuscli niet al als hy iemand verheven ziet, wat zoekt hy niet al tiyt om zich daerboven te stellen; wat al moevten wend hy niet aen om zynen tegen strever te verklcynen," hatelyk en verachlelyk ie maken wal peyst. hy niet al nvt om zich aen 't. gezag te onttrekken van deze die 't regt hebben hem te gebieden, en dit alles om die rampzalige gewoonte van hoovperdy le voldoen Met een woord, iemand die eene slechte gewoonte heeft aengenomen. die hem als eenen heersehenden drift over meestert, is bekwaem tot. alles om dien drift te voldoen. Zoo is '1 gelegen met den Groot-Meester der francmagons. Al. Verliaeghen dien ntan heelt do gewoonte opgeval van aen alle niéuwe opgevormde conservateurs-uGnisleriën interpellation le doen, of die interpellation gegrond zyn of niet. Ja, zoo verre gaet de interpellatieziekte van M. Verliaeghen, dat, moesten er zes martiko's aen 't ministerie komen, hy hun zou interpelleren over de ligging of kron keling van hunner steelt, over de blootheyd van hun achterste, over de schalkheyd hunner tronie, en zelfs over de vuylheyd hunner manieren, niettegenstaende zy hem daeromlrent zeer wel op zyne plaets zouden konnen stellen en hem zeggen interpelleer eerst n zeiven en let op eer gv een ander gade slaet, of in uw hof geen onkruyd slaet bekyk oris tronie fvn of grof, daei' staet toch geen' knobbel op. En waerover beeft den droeven interpellatieman liet ministerie nu geïnterpelleerd? De zaek is zoo knoddig en curieus, dat liet waerlyk de nioeyte weerd is die aen onze lezers mede te deelen. Niet wetende wat uyt den hoek te halen om zvne dwaze interpellatiegewoonte te voldoen, heelt hy gedroomd dat den minister van oorlog door een besluyt van 18 april, tegen de pensioenwet gezondigd had, met door dit enkel besluyt inbreuk te maken op de wet van 24 mey 1854, als wilde den minister door dit besluvt de verpligtinij vaststellen dat de officieren van zekeren ouderdom moeten op pensioen gesteld worden. Meester Verliaeghen kwam dus aen de kamer vertellen dat hy daerover scrupulen luid opgevat en dat zyne conscience hem oplegde die scrupulen kenbaer te maken De ministers van oorlog en justicie hebben den onnoo- zelen rimram van Verhaeglien dadelyk vergruysd, en hem doen zien dat zyne droomery voortgesproten was uyt zyne interpellatieziekle, die hem als eene nachtmerrie bereden '■adVerliaeghen dan ziende dat den haring niet braedde, heeft verklaerd dat hy den grond van de kwestie niet wilde aenraken, dat hy regt aen de inzigten van den oorlogsminister liet wedervaren en zich voor 't oogènlilik by den vorm bepaelde, omdat liet niet mag toegelaten zyn, door een een enkel besluyt, eene leende aen te vullen die zich in de wet zou konnen bevindenMaer de ïnter- pellaliezucht was voldaen, den algekookten president der vainer had zich van den overlast zyner ontstekene galle onlmaekl, en daermeê was hy nu geruster tot dat de interpellatieziekte al wederom wat zal toegenomen hebben. Den Inivers maekt de volgende bemerkingen over de moord- pooging op keyzer Napoleon waerover men de omstandigheden verder zal aenlreflen Er is maer een gedacht, maer een gevoel, le Parys. Waer zou den wy ons tegenwoordig bevinden, indien den keyzer was dood gevallen? Wal zou er gebeuren inVrankryk? Wat zou er in rimeen voorvallen 9 Noyl heelt de lotbestemming van het vader land meer dan nu van liet leven van éénen man afgehangen. Dal God dien man behoede! Dal God in hem redde al wal leeft, at wat in zyne sehadnwe opslaetDezen man is de veyligheyd van bel tegenwoordig, en is de hoop van de toekomst. Maer, evlaes hel ras der moordenaers is vereeuwigd. Men zegt dal den koningsmonrder geenen Franschmau is. Maer, Vrankryk heeft bet regt niet meer om er lier over le zyn. Deze eerlooze wonde of zweer, is Europa ingeënt, zy is in het bloed van alle natiën. Hel.schelmstuk isgeplèegd in de Cliamps-Elvsées. lusscben den zegeboog der mililaiae overwinningen en den tempel welken men komt le bouwen voor de wonderen der nyverbevd, en die men de overwinningen van den vrede noemt. DeVoorztc- nigheyd alleen heelt belel dat den keyzer viel onder de scheuten ran eeuen vingen mooidenaer lusscheu de twee denkzuylen die leu huydigen hoogmoed le sterk vleyden. De sekle der moordenaers is nu ook, indien geene der schep pingen len minsten een der voortgangen, of progres, der eeuw. Noyl heeft de wereld zoo veel moordenaers gezien. Hoe veel lelt men er niet al, sedert hel tydstip der politieke voortgangen....'? Maer, huygen wy het hoofd, en vragen wy aen God dal hy geweer- dige le versterken en le slaven de grondzuylen van het maelschap- pelyk order, dal zoo stout, zoo schitterend, maer ook zoo broos is. Het Verbond van Aelst, 't geen altyd op zyn Rogierscli te» voordeele van den landbouw geschreven heeft, komt nu zyn zesjarig geknoey op de weerdigste wyze te bekroonen, met namelyk den lof' en de mittighevd uyt te "alnier! derImollen f..'Volgens den konfrater, zyn er geene nuttiger beestjes dan de mollen ook raed hy de landbouwers aen levendige mollen le koopeii om die in de akkers le zetten ten eynde de wormen en leerlingen op te etenDil is al wederom eene liberale stovery die den man aen zyne lezers voordien! tegen I fr. 50 par trimesterOf de landbouwers den raed van 't Verbond gaen volgen, blyft af te wachten doch't geen ons zeer waersclivnïyk voorkomt, is dal, de landbouwers aen 't Verbond zullen zeggen dat de mollen meer zouden ie pas komen in een liberqtérsgazetlenbtireel, om er de knoeyeryëu en domme zeeverpennen op te eten, opdat er 't gezond oordeel niet nteer door bespol worde, met de menschen le willen opvyzen dat ezelsooren verlichtende fakkels, en peerdevygen meloenen zyn. .-. Onzen konfrater springt te peerde met de snelheid eener st... vlieg om te bewyzen dat M. Delehave slechts eene betrekkelijke meerderhèyd hoeft gehad in do kiezing voor den president der kamer. Om die betrekkelijke meei'derlieyd sehynt onzen korifrater zich sterk 1e verheugen', en vertelt dat zy weynig geruststellend is voor het nieuw ministerie en vol beditydenis voor het klerikalismiisWaerlyk, konfrater, wy zien er al wederom uwe jaloersche ga! tusschenvloeyën, doch wv

De Denderbode | 1855 | | pagina 1