PILLEKENS. FRANSCII KEYZERRYK. en de Indépendance moeten zeggen dat wy, geene verdere bewyzen meer moeten geven. Maer wy zullen hun nog zeggen dat zy ons schynen te lasteren zonder eenig voordeel daeruyt te konnen trekken, met te trachten in zake te roepen dry jesuiten der zestiende cn zeventiende eeuw, ter gelcgenheyd van het schelmstuk van eenen italiaenschen vaderlandsvriend, die te Londen protestant geworden is, na gediend te hebben onder Garibaldi met de fransehe socialisten die in 1848 naer Hoornen waren overgeloopen en van wie hv leerde onze soldaten ter dood brengen.» Het Verbond van Aelst zingt Hosanna, alleuhiia, amen. amen, amen omdat, volgens dit prulblad, den Denderbodc verwezen is tot 20 guldens boete voor eiken dag vertoef der insertie van 't exploit dat wy zaturdag afgekondigd hebbenGetroost 11, konfrater, met dien dobbel- zinnigen trek van trouwelooshevd, en weet dat den jlenderbode tot geenen enkelen cent boete is verwezen, aengezien den bevoegden regter daerover slechts binnen dry weken zal uytspraek te doen hebbenWacht af, konfrater, of gy somtyds niet te vroeg victorie gekraeyd hebt en of gy, met uwe nydige galle, uwe eygene krop salade niet zult moeten overgieten. .-. Als er by eenen veroordeelden zieken een slraelken hoop van genezing ontstaet, dan word zyn herteken, 't geen maer eenen kriekenstecn groot meer was, setlens gelyk nen kanonbal liy meynt dat liy er boven op en dat alles gewonnen is. Maer nauwelyks ontwaert liy dat dit hoop- straelken een bedrieglyk lichtje is, hv valt wederom in zyne wanhoop en skiet zich met dé vuyst voor den kop Zoo is 't gelegen met het Verbond dit bladeken in een onzer voorgaende N" lezende dal wy liever zouden ophou den van Denderbodc te zyn en de pyp aen Morten geven dan het ninofsch exploit op te nemen, was verrukt en als buyten zich zeiven, het mcynde dat het wederom schoont' dagen ging hebben, dat het de klerikalen straffeloos ging verpletten, immers den onnoozelen konfrater was van gedacht dat hv ging den duyvel konnen op een kussen bindenMaer hola, man, gy hebt te vroeg gehoopt, gy en uwe party zyl den Denderbodc nog niet kwyt, er zullen eerst andere banden van 't vat springen, eer wy de pyp aen Merten geven, zoo dat wy 11 laten weten dat, heeft Merten geene pyp om te rooken, wy hem voortdurend tabak zullen geven om te priivmen'T is dan zoo verre van lagchen, zey 't beggyntje, en zy kryschte veel geschreeuw en wEYWiG woLLÉ.— Onder dit op schrift gaf 't Verbond van zondag een knoeyarlikelljeaf tegen het nieuw ministerie omdat liet 9 millioenen 400,000 franks vraegt,omvan Antwerpen een tweede Sebastopol temaken. l)eze vraeg neemt den kon frater te baet ont de boerkens te beschimpen zeggende A lions, boerkens, begint maer uwe beurs te openenGy hebt een klerikael ministerie gewild, en gv hebt het nu—maer gy zult het duer betalen... Maer zoo gauw niet, konfrater, alhoewel wy deze vraeg volkomenlyk afkeuren en al de citadellen, poermagazyneti, en versterkingen van Antwerpen liever zouden zien naer den weerlicht vliegen, dan er een duyt aen te verkwisten, moeten wy u evenwel zeggen, Gunimarus uy! 't Verbond, dat die vraeg van 9 t/e millioenen nog een erfdeelken is van bet geldverkwistend liberaters-ministerie, en dat er in de centrale sectie gevraegd is hoe veel er door 't voorgaende liberalersgouverncmcnt reeds op dien hoop millioenen is gezondigd geweestxVls het ministerie zulks zal hebben doen kennen, konfrater, zullen wy dan een airken afgeven dat u niet al te lieffelyk in d'ooren zal klinkenOnthoud wol, dat dezen die 't schurft met krabben wilt genezen, op 't evnde zal leeren dat hy kwalyk begonnen heeft. FEEST OP I1ET BEGGYMIOF TE AELST. Verleden zondag is de feest der getoofsverklaring van d'Onbe- vlekte Ontvangenis leu bcggynhove alhier op cone buylengewoon schitterende wyze gevierd geworden. Itccds van in 't midden der voorgaende week had men zich bevlyligd om geheel hel beluik des beggynhofs met dobbele drapperyën te behangen, en rondom het uitgestrekt pleyu statige pilaren met hagelwit katoen te bekleedèn, hoven welke verschelde zeer fraeye ivilte en blauwe vaentjes wapperden. Verder waren al tie huizen niet hlauiv-wiue drapeaux, bloemen en kransen versierd, zoodanig dal den ensem ble van het hof aen een aerdseh paradys geleek. Ont dry uren heeft hel Choorgezang der Congreganisten een solemneel lof uytgevoerd, waerna de plegtige processie met het koslelyk gekleed beeld van Maria uyl de prachtig vercierde kerk is geliedeu en lusschen eene ontelbare samengepakte menigte, onder het uytgalmen van lofzangen ter eere der 11. Moeder Gods, rond het hof is gegacnVerrukkend nas dien schitterenden stoet, samengestelduyl de beggynijes met wasehliclit en uyl lalrykc maegdekens op hel ailerrykelyksl gekleed, met voilen omhanden, met kroontjes vcrcierd, met zinnebeelden in d'hand, en in eene houding die aen de verhevenheid der leest beant woordde. Onzen zeer ecriv. lieer Deken in ponlificael geivaed, bygeslaen door den ecriv. pastor tbs beggynhofs, sloot den stoel, coving, na dal tie processie in de ker.t ivas teruggekeerd, den lofzang Te Deum laudamis aen, welken dan ook door bovengemeld choorgezang op de deftigste wyze voltrokken is. Des' avonds wierd de leest gesloten door epne algemcene ver- lichtin" cu vereiering der liuyzen die zoo betooverend schoon waren, dat nog nimmer beluyk hoe kundig, hoe smnnkvnl, boe Invsterryk het ook moge opgepronkt zyn geweest, met hel beggynhof van Aelst in mededinging zou mogen treden. A! de binnenplaetsen der beg"vnljes en byzottdcren waren in verrukkende kapellen herschapen, ivacrin hel beeld van O. I.. V. lusschen kunstgenot kte bloemen, vazen, kandelabers, corbeillcs, festoenen, schilderingen, zinnebeelden en lallooze waschlichlen op triumphtrooncn schit terde. Immers, hel ware ontnogelyk al de eerbewyzingen, die de iverige beggynijes, lot ve'rheerlyking onzer algemcene Moeder, hebben ten loon gesprayd, naer belmoren al' te schetsen en volgens verdiensten tc pryzen. Dit alleen zullen wy aen die godsdienst-en Mariatuinnende gecstclykc dochters zeggen, dat zy nameiyk een overheerlvk voorbeeld van godsvrucht hebben gegeven, 'l welk de duyzende bezoekers diepgetroffen heeften lol navolging zal aenpor- ren, en dalzyeynlelyk met haren eerbied weerden pastor voor al den yver en vlyf die zy tot verheffing van de onbevlekte Maegd Maria hebben getoond, niet alleen de achting van geheel de stad Aelst verdienen, maer er tevens eene rvke vergelding van de uitdeelster aller genaden mogen voor verwachten. De Emancipation kondigt eene tweede spaensche briefwisseling af, welke herlscheurendo inlichtingen beval over de middelen door liet spaensch ministerie gebt'uykt, om door de koningin de bacnslrooperswet tegen het kerk-en kiooslergoed te doen leekenen. Uyl deze briefwisseling nemen wy de volgende daedzaken over: Sa eene vergadering van ministers, is Esparlero alleen ge- gaen tol de koningin en heeft Inter met eene omwenteling cn liet omwerpen van haren troon bedreigd, byaldien zy de wel niet toekende. Zy heeft geantwoord dal zy liever had-de hare kroon ie verliezen dan zich te onteeren dal luier geweien haer verbood de schending van een diplomatiek verdrag te bekrachtigen en hare godsdienstige overtuygingon te verloochenen. Van daer is Esparlero by den koning gegaen en heeft er de zelfde bedreygingen op nog eene onbcschol'lere wyze herltaeld. Hy rekende op' de' toegevendheyd des kouings-die, by stonden aen zivakhey'd gelykl. Maer den koning heeft stellig geweygerd. Den volgenden dag, zyn de ministers gezamelyk lot de koningin gegacn en hebben 'gedrevgd dal zy niet alleen hare kroon zou verliezen maer nog dat, indien- zy vluglle, men zich' zou meester maken van Itaer eenig kind. De koningin heeft dezen voorophe- reydden middel niet kunnen overwinnen en zy heeft geleekend al protesterende legen de ongehoorde geweldenary waervan zy hel slagtoffer was. Onzen achtbaren stadsgenoot, den ceriv. heer Van Waerebeke, sedert zyne ivyding als priester, alhier onderpastor benoemd, komt thans als pastor te Beverc by Audenarde aengesleld te worden. De oual'gebrokene, yverige en onbesprokene diensten die M. Van Waerebeke in deze stad heivezen heeft, maken dat hy hier algemeen bemind en geacht was, en zyn eene ivaerhorg voor de inwooners van lievere dal zy zullen redens hebben van hunnen nieuwen herder zeer te vreden te zyn. Men sehryl'l uyl Neyghem aen den Denderbodc Op t mey heeft eene der werkschoten dezer gemeente onder de misse twee koslclvkc kcersen geoirerd ter eere der Onbevlekte Ontvangenis. Men lelde 42 borduèrslers die ten offer gingen. Verder Lereyden de livec andere werkschojen zich om lydens deze maend ook elk eene offerande te doen de eene ter eere van O. L. V. van Bysland, de andere ter eere van den II. Aloysins. Deze twee laetste erk- scholeu tellen de eene 57 en de andere 73 borduersters zoodat de gemeente Neyghem welke nauivelyks 575 zielen lelt, dry iverk- scli'olen geniet welkers inrigting 'zy aen de gecslelykheyd te danken heeft. Om een denkbeeld te hebben van de luysterryke triumpb- processie die van daeg (zondag 15 dezer) om 5 uren na noen te Herdersem zai uylgaen, hoeft men enkelyk te welen, dat er inwooners gevonden worden die bet Intu lol 500 fr. laten kosten. Men schryfl uit Korlryk aen den Denderbodc De feest der Onbevlekte Ontvangenis die zondag 6 mey te Korlryk is gevierd geweest, was allerschoonst en indrukwekkend. Hel ware te lartg om dezelve uylgebreyd te beschryven Hel zal vergenoegen te zeggen dal al" de stralen wonderlyk vercierd waren. A'l de familiën zoo arme als burgerlyke en ryke hadden geivediverd om den voorgevel barer huyzen met eene huylenge- woone pracht te vereieren. De huyzeu leverden eenen tvaerlyk betooverenden blik op. De processie heeft volstrekt niets te wenschen overgelaten uylgegaen ten 5 uren, is zy nauwelyks na 7 uren in de kerk teruggekeerd. Vóór het klooster der zusters van liefde was eenen onlzagge- gelykcn troon van dertig trappen hoogte opgeslagen, waer het schitterend beeld van Maria rn vollen luister prykte. Omtrent i uren was eene ontelbare menigte volks samengestroomd op liet uylgestrckl pleyn tvacr bovengemeld klooster zich bevind op den oogenblik daKlen priester-officiant, omringd van lalryke geeste lyken en choorkindereu met liet H. Sacrament de trappen der estrade opklom,, en dat beneden de zelve 200 stemmen een godsdienstig gezang aenliieven, was de aendoening opbeschryflyk, want eensklaps ivierp die menigte zich in 't midden der indruk wekkende stille, ter aerde, den priester gaf aen de kinderen van Maria den zegen met liet AUei heyligste, en liet de gedachtenis dezer godsdienstige plegligheyd diep in aller herten gedrukt. Des avonds was de verlichting zoo schitterend dan de ver eiering in den dagJammer is 't dat de gemeenteoverheyd in niets heeft willen medewerken Daegs vóór de feest zyn er 5000 groole brooden door de familiën van KÖrlrvk aen de asmen uitgedeeld, voor welke uytdeeling den' heer senateur De Bethune 200 franks heeft gegeven. l. Eta. den kardinael aertsbisscbop van Mecltelen, komt een Mandement, of Herderlyken Brief uyt te geven, by welk er word hekend gemaekt, daler, om de afkondiging van het geloofspunt der Onbevlekte Ontvangenis te vereeuwigen, twee geschilderde vensters in de hoofdkerk van Sl. Bombaut te Mecltelen, gaen gesteld worden Een dezer geschilderde vensters zal voorstellen Z. II. den paus, omringd van de kardinalen, bisschoppen, geestelyken en gèloovigen, die liet geloofspunt in St. Pieters-kerk, uytsprcekl. De tweede geschilderde venster zal de II. Maegd onbevlekt ont vangen, voorstellen. Om de kosten te dekken, is er eene vrywillige inschryving geopend geworden. De volgende geestelyken komen een pensioen te ontvangen M. Brisarl, 'pastor tc Ellezelles; M. Pracl, gewezen pastor te Na zareth; M. llosselaere, pastor te MarckM. Van Datnme, gewezen pastor te Vlassenbroeck. By koninglvk besluit, is M. Coppens, als burgemeester der gemaente Meirè hernoemt!Als deze benoeming te Meire ge kend wierd, stond de party van achter de gordyn te kyken gelyk nen uyl uvt een gootgatAl de gordynmannen hadden hunnen mond vol tabak'en zy pruimden zoo sterk, dat het zap langs hunne kin atlicp en hun half hemdeken besmeeurde.— proficiat.... Den scnaet is byeen geroepen tegen maendag, 21 mey, om twee uren namiddag. Eene zonderlinge diefle komt in Brussel gepleegd te wor den. Eenen jongeling bezat in zynen secretaire, eene somme van 500 en eenige fr. Eenen dief, die eene somme van 80 fr., en iets meer nooiiig had, is, in de afwezigheid van den jongeling, op de kamer gedrongen, en heeft, by middel van valsche sleutels, den secretaire geopend, en naer ïtot geld gezocht. Het geld was in bi'iefkens, en den dief heeft een bankbriefken van 100 fr. geno men, en een van 20 fr. in de plaets gelegd. De Indépendance welke deze diefle afkondigt, voegt er by, dal men waerschyuclyk aen dezen voorval geen geloof zal geven en noglans, dal de zaek in alle hare omstandigheden volkomen echt is. Xe Sysscele is eenen brand, in eene tweewoonst, uitgebor sten. De vrouiv die in een der huvzen woonde, de vlammen ziende, was, als builen zich zelve 'van schrik, gcvlugl Maer ivclhaest zich herinnerende dal haer kind nog in liet brandend buys lag. heeft zich in de vlammen geworpen, om haer kind te gaen halen doch, toen zy in het brandend buys was, is bet dab ingestort, en moedei en kind zyn niet meer kunnen geholpen ivordeo- Als den brand gebluschl was, lieel'l men de lyken der vrouiv en van liet kind volkomen geroost, van ouder de puynen gehaeld- Men weet dat vele Belgen in Crimeen, in hél fransen leger dienen en velen hebben hun reeds door vrome cn eervolle daden- doen kenmerken. Onder de Belgen in het Oosten, bevinden zich verschelde Goeraerdsbergenaers, en eenen van bun komt eenen brief aen zyne familie te schryven. Dezen brief is in het week blad van Geeraerdsbergen opgenomen, en aen dezen brief ont- leenen wy de volgende regelen Geeraerdsbergen, verheug u, een kruys van hel Eere-legioen zal op hel hert van eenen onzer wapenbroeders glinsteren, maer helaes 1 ontdekt n op de volgende regelen: Francois Malfrool is hel slagtoffer van zyne dapperheid hy is 'zyne twee beeneu af gezet. Den 5 april, om 5 uren namiddag, ivas hy aen de battery .1'. 58,. vault) stukken, kaliher 52, op wacht; die battery was des morgens eerst voleynd; om twee uren wierd de proef der stukken gemaekt, daer ontbraken kanonniers; Frantjois had bv ons by de artillerie gcslaen en 'liood zich aen, om eene ontbrekende plaets te vervullenhy het stuk N. 15 geplaetst, voerde by yverig, zyne taek uyl; eensklaps komt eene bom, andere zeggen eene obits, in de battery nedervallen en treft hem, in de liane slaende, neemt hem liet linker been weg hoven den knieu en plctlerl hel regt daer ouder zoodanig, dat incn genoodzaekl geweest is van hem zyne twee beenen af te zetten. Nadat wy van de wacht gekomen zyn, hebben ivv ons vergaderd en vier broeders, zoo noemen wy elkand'er, die in dienst niet waren, zyn naer de ambulance niet gegaen, maer geloopen, want onze verlegenbeyd was te groot, bel was elf uren des^morgens toen ivy by hem zyn gekomen. Wal er do eerste half uer is omgegaen, kan ik u op dit papier nict zetten, tranen vleeyden uyl onze oogen buyten en binnen de ambulance enliu niemand van ons was in staotoin te vragen hoe gaet het broeder? Callebaut stopte zich achter de barak en legde zich plat ter aerde om daer zyne droefheid uit te storten iu opregle tranen, hy was slechter als Francois zelve; Heregods zwoor op zyne twee chevrons dat hy liever voor een stuk kanon zou staen, als hem te vragen hoe hy hem bevondGouy stond stom, bedekte zich hel aen'gezigl met de beyde handen cu horst ineen luidruchtig snikken los; dus bleef ik alleen om my met die lioyJige*pligt te belasten. Eerst begaf ik my by den oppasser der zael, en na onderrigt te zyn dal hy ons kon ontvangen, nam ik Herregods by de baud en trok hem* mede. Aen zyn bed gekomen zynde, vielen wy op onze knieën, ik weet niet om wat reden; hy was stil ingeslapen, maer op liet gerucht dat wy gemaekt hadden, ostwaekie hy, en ons geivaer wordende, riep hy met eene doorsydende slem uyl Vrienden, broeders, alles is gedaen, ik ben nog alleeulyk in on- niagl niet gevallen. Gy kunt wel denken dat troostwoorden van onzenltvege niet ontbroken hebben; ivy waren genoodzaekl van hem te omhelzen, ieder op zyne beurt, zooveel 'moed heb ik nog noyl ontmoet, in dien men zyne sniert in zyne gelaatstrekken niet r.»g, niemand kon zeggen dal hy gisteren zyne twee heetten afgezet was; het was tie groole ronde op die uer van den doctor-majoorwy wil den ons wégmaken voor eeuige oogenblikken, maer hy verzette er zich tegen en ivy hoorden hel volgende gesprek Welnu, Malfrool, hoe bevind gy u myn zoon? Zyn antwoord was ik weel van niets, lieer majoor, ik ben zwak maer bevind my nog al goed. Den doctor wendde zich lol zyne aides cliirur- giens toe, en zegde hun: Hoe is het mogelyk? geen zucht geene idagt is uyt zynen mond gekomen, en hy bevind zich goed Hoor hier, myn kind, sprak den eerweerden grysaerd. vier cere- kruvssen blonken op zyn hert: ik zal u redden, houd aen met den" heldenmoed te behouden dien gy tot heden betoont; wel is waérgyzytuu gebrekelyk, maer het fransclt gouvernement zal u zyne dankbaerheyd beioonen, het kruys van eer en een schoon pensioen zal uive b'elooning zyn. Daer rolden zyne tranen, de onze vloeyd'en op nieuw, want het ivas eenen eerbiedweerdigen gry saerd die gesproken had. Een kind van eenen broodbakker, te Sint-Nikolaes, welk in een sloelken voor het vuer zat, was, over eenige dagen, alleeu gelaten, en is voor over in hel vuer gevallen. Hel kind, welk 8 a 9 maeuden oud was, is aen zyne wonden, eenige uren nadien, overleden. Op de grenzen is een ander dergelyk ongeluk voorgevallen. Dry kinderen waren alleen t' buys gelaten, en speelden in het bed. Het bed is in brand gekomen, en als de moeder naer hare- wooning terug keerde, vond zy die byna geheel afgebrand, en de dry' kinderen waren in de'vlammen omgekomen. Den man was in Vraukryk gaen werken, en de vrouw had bare dry klcyne kinderen alleen t' buys gelaten om te gaen hout rapen. P.iRvs, C Mey*.Sedert den aenslag van den 28 april, heeft den keyzer alle dagen eene wandeling in of rondom Parts gedaen, eu is alom met'geestdrift onlhacld. Er worden benige maelregolen van voorzorg hv elke wandeling genomen, maer die voorzorgen beletten in niets de vryheyd welke den keyzer op zyne wandelin gen evschl. Byna dagelyks begeven den keyzer en de keyzerin zich naer de vêrtooningen inden eenen of den anderen schouw burg. Het is nu dacrgesteld. door het reglerlyk onderzoek, dat, wanneer den moordenaar de twee scheuten met zyne pistool op den keyzer heeft afgelost, de tromp van de pistool nauwelyks tivee meters en half van den persoon des keyzers was afgeschei den. Op dien oogenblik reed den keyzer op slap. Het moet voor een wonder beschouwd worden dat den keyzer niet is geraekt geweest. Den moordenaer zelf begrypl niet hoe den keyzer hel is kunnen ontsnappen. Vebookdeeukg van Pianori. Den beschuldigden Pianori is voor het hof van assisen der Seine verschenen. Den jury heeft Pianori pliglig verkiaerd van eenen aenslag op hel leven van den keizer Frauschen gepleegd te hebben. Pianori is door het hol lol dc. doodstraf der vadermoorders verwezen, dal is, dat hy met een hemd hoven zyne kleederen, omliuld met een zivarl vloers, naer het schavot zal geleid wor den, en dat eerst zyn regter hand zal afgekapt worden, voor aleer hy geguillotineerd word. Buylengewoon veel volk heeft de zitting van hel hof van assi sen ingewoond. Men heeft geene dames in de zael gelalen. Op ectiè'tafel, voor den voorzitter, lagen de stukken van over tuiging, de pistolen, den poinjaerd, een scheers. Den beschuldigden is van middelmatige lengte, heeft bruine ltairen en ntouslachen. Als den beschuldigden ondervraagd ivierd, heeft hy met klare- en heldere slem, maer op zyn ilaliaenseb geantwoord. Hy heeft verkiaerd niet te iveten ivaer hy geboren was Er is in deze zitting eene dcpeche gelezen die uyt de Pauselyke stalen gezonden was, cn die aldus luidde

De Denderbode | 1855 | | pagina 2