FRAi\S€H KEYZERRYK. Tydingeswegens den oorlog. Men schryli acn den Dender-bodc uyl St. Gillis Waes Voorleden zondag heeft alhier eene allerluysterrykstë pfocessic jtlaëls yehad ter eert- van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria. Sedert versclieyde macuden had men veel loeberèvdsels geniaekl, maer noyt heelt men meer vlyl gezien als de vöorledene week. Al de parochianen wedyverden om met alle mogelyke pracht dien zoo schoonen dag van hunne Moeder te vieren, ledereen wilde hel zyn byhrengen, verscheyde berooiden zich van hunne dia manten en goude juweelen om ze aen Maria optedrageu. Men verwachtte zich aen iets buitengewoon, ook was men' van alle omliggende parochiën, zelfs van St. Nicolaes en Lokeren komen toegesneld om die processie" by Ie woouen, die alle verwachting heeft overtroffen. Aen de kerkdeur verbette zich eenen groeten zegeboog tnct opschrift: Verheugt u allen, iiëve christenen, wy vieren de Onbevlekte Ontvangenis van Maria. Aen liet kerkhof waren opgeregl Iweegroole kolonncn verbeel dende den toren vati David en den Ivoircn toren, wacr nevens de wapens van Z. 11. den Paus en van Hoogvv. den bisschop ge- plaetst waren; regt over stond de schildery van den II. Egidius patroon der parochie. Op de straet, die geheel den doorlegt met sparren beplant was, bewonderde inen alle 50 meters van beyde zyden zinnebeelden op eene hoogte van (i meiers verbeeldende": de Morgendster, de Deur des hemels enz. enz. enz. Den troon waer hel beeld op ruste, was geplaetsl tusscheu twee groole zegebogen tnet kransen en bloemen omringd. In hel verdiep was eene groole schildery verbeeldende de il. Maegd, die hel hoofd van liet helsch serpent verple ten. Hel geen men meest bewonderde was eene kroon die van hei bovenste der arken, als uyl den hemel, op hel hoofd van Maria scheen nedertedalen. Al de huvzen waren koslelyk en schoon vercierd. Den stoel wicrd geopend dour de gendarmen; daer na volgden hel kruys, vaendels en accolylen dei- kerk. Del muziek, de kant- school met vaendel, liet. armhuis, de Zusiers van den II. Vincen- lius de Paula, de weeze meysjès met 2 vaendels, den II. Vincen- tius a Paula mei eeuige slaven twee en twee met kelens aen een gehouden, al de Confreriën met hare slandaerds en de reliquikas van den II. Egidius, groepen maegdekens, liet beeld van de II. Anna, 2 maegdekens met kosleiyke flambeeuwen, de herderinne mei 12 maegdelens, hel beeld van onze .Lieve Vrouw,omringd van banderollen, gedragen door 10 maegdekens, de 15 mysteriën van den H. Kouzeukrans, verheeld door 15 maegdekens in eene allerryksfe kleeding. de vreugd des hemels, verbeeld door eene menigte maegdekens mei wille leliën, de geestelyke en wereldlyke overlieden Den stoet wierd gesloten door de gendarmen, agent van politie en de douaniers in grooieit lenu. Deze schoone feest zal lang in hel geheugen der inwoouers blyven. Geheel hel land door, spreekt men over de processie die morgen zondag 20 mey te Geud zal plaets hebben; alom ook worden ryluygen, hargiën, sehuyten, enz. in gereedheyd gebragt, om de nieuwsgierigen naer Gemi, dien dag, te kunnen bretmen'. Te Eromlegem, Weitere», Calckon en Overmeiré worden er groole toebereidselen geiuaekt voor eene allerluysterrvkste processie die zal plaets hebben op 27 dezer on de vier gemeenten Dank zy aen de medecynen I een kleyo pilleken beeft den Ninofschen schoeffenaer bykans genezen van zyne spookziekle Dien gemeenen zal met er lyd nog een eerbaer ntan worden. Eene dame van St. Nicolaes had eenen persoon belast met in eene of andere véndilieivoor Inter gebruyk eenen ezel (slaep- Jiank) aen te koopen. Eene juffer harer familie, aen wien zy dit vertelde, raedde haer zulks af, vermits nog andere harer bloed verwanten van verseheydene zuikdanige meubelstukken voorzien waren en zy dezelve gemakkelyk in gebruyk kon krvgen. Dit «verhaelde de dame in kwestie, cu spoedig zond zy hare ntesd mierden persoon, welken zv mei den aenkoop had gelast om dezen af te zeggen. De meid vloog op gezwinden pa's naer' den aenkooper en verklaerde dezen, met de complementen van Ma dame, dal hel niet noodig was dal hy eenen ezel voor haer kocht vermits er nor/ ezels genoeg in de familie waren. Zondag 13 Mey heeft er eene carabienschieliug plaets gehad tot Lessen. De pryzen zyn hehaeld als volgt eersten Prvs door de socieleyt van Lessen; tweeden Drys door de societeyi van Neder- hasselt; derden Drys door de socieleyt van Ënghien; vierden Prvs door de socieleyt van Bergen. M. Pag,mi, professor by de katholvkeunivcrsileyl te Leuven is op zyn buitengoed Ie Woiibrechtegein. overleden. lie peerdeti zyn op de Negen-niey merkt te Gend, aen lmo»e pryzen verkocht. B liet vee, in het algemeen, is buitengewoon dtter geweest Er is veel vee voor den vretnden gekocht, en bezonderivk zivaervee Men heeft veel slieren van SOU lol 1000 fr. hel stuk zien verkoo- pen. De ossen wierden van 500 lot 900, en de koeyën van 500 lot 050 ou 700 francs betaeld. liet kleyn vee was om even duei- Alle de peerden die eeuigzins voor den dienst geschikt waren zyn verkoeld; men rekent dal de peerden nu van 500 lot 500 fr! hel, stuk duerder betaeld worden dan over eenige jaren. Inden loop der voorledene maend apnl, zyn er maer zes kinderen Ie Audenaerde geboren; er zyn, lydens de zelve maend 48 personnel) in dal sieedjé iiesiorven. Men heeft lydingen van den hertog en van de hertO"iu van Braband ontvangen. Beyde zyn ii, goede gezondlievd, wierden den 8 mey te Athenen verwacht. Zv zullen acht a tien cbe-en in Griekenland verblyven, en zich dan naer Napels inschepen om fielt dan „aer (toornen te begeven, en langs Elorenciea jiae Zwitserland te reyzen. De brouwers van Gend komen eene politie aen de kamer der volksvertegenwoordigers Ie zenden. In deze petitie vra«en de gentsche brouwers dat ei maelregelen genomen worden om de steeds aeugroeyende duerte der hoppe te 'beteugelen. Emt blad van Korlryk zegt dal er een hevel nvt de lo«ièn is gezonden, dal acn alle de broeders voorschrift van zich te onthouden oeuig deel in dé procession en feesten ter eere der li. Maegd Maria gegeven, te iienicu. Hel is den Echo welken dil zegt, en aldus de afwezigheid der leden van hel stedelyk besluer van Korlryk in de processie van den 15 uytlegt Een konyov, samengesteld uyl iwaelf waggons, vol geladen met vee, is uyl Korlryk naer Vrankryk vertrokken. Byna dagelvks worden er dorgelyke.konvoys met slaglbeesten naer Vrankryk 'ge snierd. Moet men nu nog verwonderd zvu d it den prvs van bel vleeseh moet opslacn 7 Zal er dan in de 'kamer iiieman'd de stem ver lieden om dezen toestand van zaken te doen veranderen De bestendige deputatie der provinlie Henegouwen beeft beslist dal eenen jongeling, die de godsgeleerdhev'd studeert in bet Rekolieu-klooster te Tliirll, geen rcgl lieell otn tvdelvk ont slagen te worden van den militie-dienst, om dat dil geslicht niet met de senvitiariën gelyk gesteld kan worden. Men zal dil bren gen voor bet hof van cassatie. l'yt Hasselt verneemt men dat aldaer twee persoenen ze keren Plout. en eene weduwe I'ulincs, van Siiil-Triiycn 'zyn gevangen aengebragt. De twee aangehoudene zyn .beschuldigd van valscli geld geiabrikeerd te hebben Ziel hier wat wy in den Onafltanglyken diesaengaende lezen Zoo men ons verzekert heeft men te St. Truyau in het buys van gezegde weduwe Pnllnx den vorm en alle andere stukken noodig om valsclte munt te verveerdigen, gevonden. Het sclmil zelfs dal door de vvaekzaemheyd der policie dier stad inen stuk ken van overluyging heeft gevonden in een privuel hetwelk de policie ten dien opzigle had doen ruyineti. Volgens inlichtingen ons gegeven, was de bende valsche mun ters in betrekking met liet buys bewoond door zekeren Reus, koperslager, te Hasselt. Ook is de vrouw van dozen laetslen in hechtenis genomen. Men zegt ook dal eenen man met een houten heen, geboortig van de omstreken der slrd Meehelea, alhier ter stede versehey dene valsche vyl-frauks-slukkeii, dragende hel beeld van Charles X, heelt uylgegeven. Men zegt ook dal gezegde bende een tiental valsche stukken van vyf franken en van 2 1/2 fr. heeft vervëerdigd. Eenen persoon van Sl, Truyën, welken verseheydene van deze stukken heeft gezien, verzekert ons dat dezelve van kompositie tin en koper verveerdigd zyn en dal men op den eersten oogslag kan zien dal het valsche stukken zyn. Te Braine-le-Comtc is iels aerdigs voorgevallen. Ziel hier wat men diesaengaende uvl Soignies schrift Mev. A. Demiesse, echtgenote van'M. Go/usens, den buffel en restaurant-houder der static, is in 1854 Ie Bruine overleden, en op liet kerkhof van die stad begraven. Aengezien M. Gceusens voornemens was eerien grafkelder le doen metsen, om er de lyk- kist van zyne vrouw in le plaeisen, wierd er op de grafplaets een houten kruys geplant, op dat men later gemakkelyk de plaets zou ontdekken, ahvaer men liet lyk moest ontgraven. M. Góeufehs vroeg en bekwam eyudefyk oorlof om bedoelden grafkelder le doen metsen; denzelveu was over een paer weken voltooyd, en nu ging men de lykkisl der vrouw opgraven op de plaets waer nog bet kruys geplant stond. Hoe groot was de ver bazing der werklieden, toen zv niets terugvonden Denkende dal zy zich van de juysle plaets bedrogen hadden, dolven zy no» 40 of 20 nieuwe pullen; doch, men ontdekte de gezochte dood kist niet Men kan hiervan de reden niet begrypen; liet waerscbvn- lyksle is, dat den dief of dieven eikenhouten planken noo'di" hadden, en daer de kist van eerste kivalilevt was zullen zy die op den dag der begrafenis zelve misschien ontgraven hebben. Maer hel zonderlingste is, dat ook liet lyk verdwenen is. Wat is hiervan geworden 7 Tot lieden weet uien liet niet. Hetgeen de bevolking van Braine-fe-Comte bet meest mis noegd heeft, is bel opdelven van nog een 20l.il grafplaetsen. De policie dool onderzoek; reeds beeft den prokureur der kouiugs verseheydene persoonen onderlioord.» Men scliryfl uil Rraine-le-Coiule, 41 mey: Gisteren avond, omtrent 40 uren, hebben wy alhier eene ligte aerdbeving gevoeld. By eenen slyler in sterke'dranken, in de slatif-strael, zyn verseheydene fless'clien gebroken, en bi den horlogiemaker, zviien gebuer, zyn verseheydene liorlogiën'plol- seling stil gevallen. Me.t bèel'l geene andere schade ontdekt, ten zy eene scheur in een nieuw gebouw. Tussqjien middernacht en 4 tier, lieefl men eenen tweeden schok gevoeld; dezen ivas zachter dan den eersten dè bewooners van hel leeger gedeelte der stad zyn liet niet geivaer geworden* het is vooral in de Statie-straet dal men de schudding heelt gevoeld. Yperen komt een zvner kinderen te verliezen voor Sebas- 40pol den zoon van den gepensionneerdcu generael Mollzber«er, kaporael in hel vremd legioen, is overleden in het liospiiacllen gevolge van verscheyde kwetsuren die hv bekomen iiceft in de loepgragten voor Sebastopol. Een dagblad van Doornyk vertelt de volgende leugen c< Prins Metisebikoff is eergisteren aeiigekomen niet zvnen zoon' eenen i usstschen popeen verscheyde dienstboden, "liy is al«e- slapt in liet hotel van den Gouden .iep, en begeeft zich naer Vrankryk om zyne gezondheyd te herstellen.» Men scliryfl uyt Napels, 5 met De stad is in eene groote ontsteltenis den Vesuvius, zoo kalm sinds 4850, is uylgebrokcn reeds sinds de maend december melden de gidsen dal den vuikaen in vuer was, en dat In niet loeven zoude uyl te bersten. Eindelik den 50 aprii brak liy op eene sclirikkelvke wyze uyt. Ilct was rond 5 1/i ure. Vlammende sleeueu wierden 20 meiers hoog in de lucht geslingerd, en aenslonds vloeide de lava uyt den krater. Des anderendags, 1 mey, ten 7 uren 's morgens opende zich eensklaps eenen tweeden krater, byna op de helft van de hoo-te die den tweeden kegel der bergs van den kegel Gaulrev scheid aldus geheeteu, oimlai liet langs deze opening was, dal eenen Fraiischnian van dien naeni zich vrywillig in den vuikaen stortte. Op eenigeu afstand van dezen krater opende zicli eenen derden vuermond, en ten 9 4/2 uren 's morgens, braekten die dry monden met verbazende kracht de i;loeyende lava uyl. In 28 uren heeft zy de ruvmle van 4 myl inde valev van Vitralla doorloopen, op zamengehoople dikte van 4 tot 5 meiers en eene breedte van 200 nietets. Eenen oogeublik hebben de omliggende bevolkingen van Porlici, Ilerciilanum, Resina, van angst gebeefd, om Ie welen welke rigting de vernielende lava zoude nemen. Zy hadden reed» alles gereed gemankt, om met litiime kostbaerste voorwerpen te vlnglen, byaldien de lava den weg naer hunne sleden zoude nemen. Gelukkiglyk volgt zy den weg, ij ie zy aflegde in 4850, dal is, zy stort zich zonder schade in de diepe van' Vitralla, gelegen aen den voel van den Vesuvius, aen de tegenovergestelde zjde van de stad Napels, alie hinderpalen, verbrvzelende en de eyken- en kastanieboomen, waerniede de valley is beplant, eelieel in vlam zetlende. Het was een ontzettend schouwspel schoon door vreese- I lykheyd. Eenen so nbere nacht zette nog^ meer majesteyt aen die i vreeselyke klaerle by, die met hare vuren de golf van Napels 1 geheel verliehtie, en deed haer hel aenzieu krvgen van eenen 1 vuerklomp van vyf meters middellyn. Den weg van Porlici en van li es i na, waer den Vesuvius reeds begint, is met vremdelingen bedekt. De Engelsche doen zich vooral opmerken door hunne koelbloecligheyd. Verseheydene i hunner hebben tenten op den berg opgeslagen van het oogeublik dat de uylhersting begon. Zy hebben stroovzakken, levens- middelen, en moeten den berg niet vet laten dan na dat den vul kaen heeft uylgewoed. Parvs, 45 Mey. Men hecht nog al veel belang aen de depu- talie van Polakken welke aen den keyzer der Fianschen een adres van gelukwenscbingen is gaen aenbieden. Deze deputatie was samengesteld uyt MM. den prins Czartoivski, gewezen \oor- zitter van liet gouvernement van Polen; den generael Chrzarinski. den generael Skarzynski, Theodoor Morawski, gewezen minister van buytenlandsche zaken in Polen, tm Adam Mickiewiez. 1 ilALSKEGÏJNG VAN PfANORI. Hel is maendag, otn vyf uren van den morgend dat Pianori, op de gewoone gereglsplaeis is geguillotineerd. Dan Monileur beeft die halsregiing in twee regelen afgekondigd, en de gazetten van Parys, om zien niet te couijnonietlceren hebben gisteren zich be- paeld by hel alkondigeu enkelyk van die regelen. Ziet hier nu eenige hezouderheden wegens deze halsregiing: Pianori was deuzelfdeu morgend verwittigd geworden, dal by moest sterven, en hy had deze tyding nog al onverschillig verno- men. Hy was kalm. olschöon hy zyne bedaerdheyd echter tot geene spotterny dreef. Toen men hem den zwarten sluyer wilde voorhangen, hetgeen voor al de vadermoorders hel gebruyk is. dacht hy dal men hein uyl menschlievendheyd hel zigl van het schavot wilde sparen, en hy heelt verseheydene keeren den sluyer afgewezen, tot dal men hem kon doen verstaen, dat het noodig was dien voor le hangen Hy vertrok in zyn hemde en blooivoets en scheen niet ajtyd even geduldig de vermaningen van zyneu biechtvader te aenhoo- ren; met eenen nog al vasten slap, is hy delrappen van het scha vot opgeklommen, en, boven op hetzelve gekomen zyude, riep hy uytLeva de republiek De seherpregters belelteden hem dien kreet te herhalen, zoo lang hy regt stond; doch, toen hy mol het hoofd onder het mes las, heeft hy eene tweede mad den zelfden uytroep van Leve de republieklaten hooren. Eenen oogeublik nadien, was de straf uylgevoerd. Uyl deze omstandigheden kan men besluylen lot welke politie ke denkw vze den lallen moordenaer behoorde. Pianori was eenen hardnekkigen republiekaen, behoorende lot de bloedzuclilige co terie van Maz/.ini, Garribaldi, Ledru, Uarbès, en dergelyk volks ken. Hel is M. den abbé Hugon die Pianori heeft bygeslaen. Den geestelyken is omtrent twintig minuten melden moordenaer in de kapel gebleven Toen den priester de kapel verliet, hoorde men hein zeggen Ik ben le vrede, hy loont eenig berouw. Pianori heeft niet willen eten en niet willen drinken. OPENING VAN DE TENTOONSTELLING. Parys, 45 mey. De algemeene Tentoonstelling is heden, om een uer des namiddags, met alle de voorschrevene ceremoniën, geopend geweest- Den toeloop van nieuwsgierigen is buyien- gewoon geweest. Den keyzer en de keyzerin zyn met geestdrift onthaeld. De redevoering die den keyzer heeft uytgesproken, is luydruchlig toegejuychl; deze redevoering is vremd aen alle politiek gebleven. Om twee uren was de plegliglieyd geëyndigd. Den keyzer heeft de redevoering die hy heeft uytgesproken, met deze woorden geëyndigd. Met alle de natiën uyt le noodigen tot dil paleys, heb ik eeuen tempel ter eere der Eend ragt en goede overeenkomst willen opregten Na deze woorden uytgesproken le hebben, zyn den keyzer en de keyzerin van hunnen troon gekomen. Den keyzer heeft de key zerin aen den arm genomen, en beyde hebben hel paleys der Nyverheyd doorwandeld, en bezigtigd de voorwerpen die tentoon waren gesteld. Men gaet groote feesten le Parys, lydens de tentoonstelling, geven. Den oorlog, zoo het scbynt, gaet gedeellelyk vergeten worden, om aen vermaken en leesten te denken, ten eynde aldus de duyzende en duyzeude vremdelingen die naer Parys zullen komen, wel le onthalen. Ook in de schouwburgen gaet men vertooningen en feesten inrigten om de vremdelingen uvt te lokken. Talryke nieuwe restaurants, van alle slach, en aen alle pryzen, worden ingerigt, ten eynde alle de vremdelingen, lot welke" klas der samenleving zy behooren, le kunnen gemakkelyk laten ont- byten en middagmalen. Eenen engelschen juwelier beeft eene menigte gemonteerde juweelen van alle slach, naer de groole tentoonstelling gezonden. De weerde der toegezondene juweelen beloopt lot 42(5' duyzend ponden sterlings; men weel dat een pond sterlings 25 fr. doet. I!y aeuliontlemlheyil worden er versterkingen in mannen en oorlogstnaterirel naer Crimeeu gezonden. Binnen kort zullen de Erausclien 125 duyzetni mannen in Crimeen hebben. Uvl Engeland verl.tekken ook gesladig soldaten. Als men de Turken en de Piemonlesclm medecekeul, zal liet geallieerde leger in den Oosten, uyt 211(1 duyzend mannen zyu samengesteld. Met een zulkdanig leger kan men nog al iels ondernemen; maer, men moet bekennen, dat de Russen gcnoegzaein sterkte bezitten, aen gezien zy dergelyk leger nog legen houden. Berlvk, den 42 Mey - - Eene depcche uyt Sint Petersburg, ge- d.tgteekend van liedeit, beval bel volgende Prins Garlchakoff meld van den 7 Van den 5 lol den C Mev heelt den vyand zich bezonderivk bezig gehouden, met zyne balleryën te vermeerderen, en met zyne wegen om nader den bastion N" 5, te komen, te versterken, liet hevigste kauonvuer van den vyand was op tie bastions h en 5, en op de redoutes van Selitighinski en van Volhynie, gerigl. Vvy hebben mét goeden uylslag op dal kanouvuer geantwoord. In den nacbi van den 5 tut den (i, hébben wy eenen klt-jneu uytval gedaen. Eenen ertgel- seben officier en dry soldaten zyn krygsgevaiigenen genomen. Tvdens deze dagen, zyn dry buskruyd-niagazyueii by tien vyand gesprongen, in den avond van den 5, is de geheele geallieerde vloot uylgezeyld, hebbende vele onlscbepingslroepeu aen boord. Desanderendaegs is de vloot voor Volta gezeyld, naer Anapa, zou men vermoed, zich begevende. VVckkcn, den 44 Mey. Het antwoord van Vrankryk en Enge land is aengekouien, op de laelsle voorstellen van Ooslenrvk; bel antwoord is neen. Het gerucht is verspreyd, dat M. de Rour- quenev, franscbcn afgezant, zou terug geroepen worden. Volgens lydingen uyt Eupatorin, beeft Omer-Pacba den 29 april, eene verkenning gedaen, en beeft kunnen daerstellen dat een kamp van 23,(100 Russen met zware artiHerv, in een naburi" dorp is opgeslagen. Et was spraek van zich meester van dat dorp te maken. Omer-Pacba regt een regiment Tartaren in. De Russen maken groote batleryën laags den weg die van Kupatoria naer Sobaslopol leyd. Den generael Gunrobcu beeft op zyne laelsle revue, doen kennen, dal liy eene versterking van 80,000 mannen voor liet geallieerd leger verwacht. Cosstantisoi'f.i.kn den 40 mey. Hel hoofdgeld aen welk de christenen onderworpen waren, is afgeschaft. De christenen zullen ook graden in bet Inrkscb leger kunnen bekomen. Rescbid-Paclta scheen voorgenomen te bebbrn naer Wceiien le vertrekken. Lonhf.s. den 46 mey.Het gouvernement beeft eene depcche van den 42 uyt de omstreken van Sebastopol ontvangen. In den iiaein van vrvdag lol zaterdag, is eene stei ke rqssische kolonne uyt ile stad gekomen, en heelt den linken vleugel van bei geal lieerd legér aengcraml. De Russen zyn mei grool verlies verslagen. De Kngelsciieu bobben 5 iiooilon en 50 gekwoislen gehad.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3