ZONDAG 27 MEY dSSo. NEGENSTEN JAERGANG. - Nr 156. VAN DENDERMONDE NAER AELST. AELST, den 26 Mey 1855. DE GODSDIEASTFEESTEIV. Processie te Aelst op 5 Juny. Er moet opgepast worden YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN ÜEN I NOVEMBER 1834. 1® Tm 7 uren 45 minuten des morgens nner Dendrrmonde Gend, Brogue, Oottlende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 2® ten 9 uren 30 min. des morgens nnet Dendennonde, Gend, Heche!**!), Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Landen, Sl. Truyen,en Hasselt 3° Ten 12 uren 00 min uten ruor middag, naer Deiidermonde, Geud, Brugge, Oostende, Korlryk, Mouscron, Doornsk, Ryssel, Calais. 4° Ten 2 uren 15 ut. natnidd. nner Dendeimonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, beuven. Thienen, Luyk, Vervier. Landen, St. Truyen, HasseltAken m Keulen. 5® 7en 5 uren 15 minuten des avonds, naer Dendermomie, Mechelru. Brussel, Antwerpen Gend, Brugge en Oslende, Kortryk, Mouscron, Doornik, Ryssel en Calais. 6° Ten 8 uren 15 minuien des avonds nner Dendermonde, Geud. lleciiel»*n, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thieuen, Luyk, Verviers, Aken eu Krulru. eUQIW fek'MI. 1® Ten 6 tir. 25 m. 's morgens.2^ Ten 8 uren 20 minuten 's morgens. —3° Ten 10 uren 10 minuten 's morgens. 4° Ten 12 uren 40 minuten 's middags. 5° Ten 4 uren 10 minuten 's avonds.—6® Ten (i uren 45 minuten 's avonds. Zullen te Gysegem stillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AELST, ten 7 uren 45 minuten, ten 9 uren 30 minut. 's morgens, ten 12 uren ten 2 uren 15 minuten en ten 5 uren 15 m. s' avonds- Van DENDERMONDE ten 6 uren 25 minuten, ten 8 uren 20 minuten'smorgens, ten 10 uren 10 min. voor in. ten 12 U. 40 in. namiddag, ten 4 uren 10 m. en ten 6 uren 45 min. des avonds. Voor alle rigtingen moet inen te Dendermonde van konvoy veranderen. Dit blad verschyni des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekeniog van den daerop volgenden Zondjtg.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c.t dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. BEN DENBEBBOBE Wy geven verder een artikel uyt het Vaderland over de prachtvolle processie die voorleden zondag, te Gend, ter ■cere van de Onbevlekte Ontvangenis, heeft plaets gehad. Den onbeschryllyken geestdrift die onder-al de klassen des volks heerschte, 0111 een katholyk leerstuk op de plegtigste wyze te erkennen en te verheerlyken, de algenieene mede werking der ingezetenen, den ontzettenden toevloed van geloovigeii, en de wonderbare orde niet welke die troost en hoopvolle solemniteyt is gevierd geworden, moeten iniodzakelyk overwegingen in allen ernstigen geest doen opryzen, en strekken tot rigtsnoer van al wie niet de be schaving en verzedelyking des volks is belast en waerlyk 't geluk zvns vaderlands ter lierte neemt. Die anders denkt, heeft oogen en ziet niet, heeft ooren en hoort niet, heeft een begrip 0111 het te laten verstompen en 't voorbeeld te volgen van den dwazen des Evangelies, die zyn talent in den grond geborgen had, in plaets van het, tot profyt zyns meesters, te doen verstrekken Wy zeggen dan dat de groote, de openbare, de alge nieene betooning van 20 een getrouw tafereel is van het geen België» is onder het godsdienstig betrekdie betoo ning geeft de nauwkeurige maet van de niagt der magon- nieke factie, die men echter voor zoo groot wilt doen doorgaen, en van 't geen die factie door hare knyperyën van verderf kan doen Hier moet men overtuigd zyn dat hare magt niets wezenlyk heeft, en dat het slechts hare intriguen en kuyperyën zyn die haer eenig bestaen geven en doen onderstellen dat zy iets vermagDat men dus die secte behandele gelyk zy verdient behandeld te worden, namelyk als eene factie van intriguante sectarissen die alleen samenspannen 0111 den godsdienst te benadeeligen, en die, om hun doel te berey- ken, geheel 't land in vuer en vlam zouden stellen indien zy er de magt toe hadden. En dan, waerom met die secte willen onderhandelen Waerom haer toegevingen willen doen Waerom zich aen haer overleveren Dat men zich wel overtuyge, dat zy al hare magt toe te schryven heeft aen de toegevingen die men haer doel; dat het die slecht begrepene toegevingen zyn die haer regt houden; dat den dag op welken men met haer niet meer zal onderhandelen, dat men haer zal ver- stooten en behandelen gelyk eene regeringslooze en revo- lutionnaire factie, dat dien dag, zeggen wy, den val van de secte zal verliaesteil en ze in de modder storten om er nimmer uyt te gerakenDit is 't geen de gouverne menten zouden moeten begrypen en tevens op hunne hoede zyn dat zy nimmer vertrouwen stellen in de aanhangers der secte, want 't is in de verschillige takken van 't bestuer, waer zy maer al ie veel ingedrongen zyn, dat zy zoo veel kwaed aeiiriglen en verraderlik de werktuygen doen spe len, die in de ïliagonnieke broei nesten van verderf gemaekt zyn. Tot slot van deze bemerkingen, zullen wy zeggen dal liet Belgisch volk in 't algemeen nog zeer goed en gods dienstig is, en dat men van 't zelve den magtigsten bvstand mag verwachten als liet ivel en deftig bestuerd word, en als het ui tschieten en groeyën van het verdervend zaed, 't geen de magonnieke factie in den belgischen akker werpt, verydeld en tydelvk versmacht word geh-zeue gedarhleu van eerbied voor den godsdienst en de diriste.yke liefdadigheyd op liet hert en op den geest der aenwezigen te weeg bragteu. j Verscheidene Prelaten hebben redevoeringen uitge galmd. Mgr. van Brugge heeft in 't vlaemsch gesproken en, als naer gewoonte, in allerbest gepaste bewoordingen de schoonste dingen gezegd. Na hem heeft den welspre- kenden en geestigen Bisschop van N'evers het woord ge voerd en met gansch nieuwe gedachten op de schitterendste wyze den lof van het groot iverk van St. Vincentius ver kondigd. Op het eynde heeft den hoogst eerbiedweerden Kardinael van Mechelen, door eene korte aenspraek, den bisschoppeiyken zegen voorbebereyd, welken liy aen geheel de vergadering gegeven heeft en" welken met zienelyken geestdrift en blydschap is ontvangen geworden. De zitting dezer vergadering zal nog lang in 't geheugen blyven van deze welke er aenwezig zyn geweest, en zal eene krachtdadige aenprikkeling zyn om overal conferen- tiën te doen ingerigt worden, en aldus den vurigen wensch van onzen werkzamen en hoogstweerden bisschop verwe- zenlyken, namelyk dat, vóór liet eynde des jaers, al de gemeenten zyns bisdonis niet eene conferentie begiftigd worden. Het goddelyk werk van den H. Vincentius de Paulo is een dezer weldaden die den godsdienst en de katholyke liefdadigheyd door de afkondiging van het leerstuk der Onbevlekte Ontvangenis bekomen hebben 't is eene be looning die den hemel aen de aerde schenkt voor den gods dienstige» akt der Roonische Kerk. 'T is 'tgeen Z. H. den Bisschop van N'evers in zyne redevoering gezegd heeft, dat namelyk liet werk van deii grooten Vincentius de stoffelyke beteekenis was der afkondiging van het leerstuk, er byvoe- gende dat dit verheven werk als eenen verdedigingsmuer zou dienen tegen de verwoestende poogingen van de secte die, onder den mantel eoner zoo gezegde liefdadigheyd jegens den evenmensch, geen ander doel heeft dan de ware liefdadigheyd die op den godsdienst gesteund is, te vernie tigen, 0111 aldus eenen nieuwen slag tegen het geloof onzer voorvaders te leveren, en in de luit der armen het vergift der god- en zedeloosheid te doen binnendringen. DEN DAG VAX DEX 20 sten TE GEXD. Den luystervollen Iriumphdag van 20 is door eenen dag van 't grootste belang voor den godsdienst opgevolgd. 'T was op 21 de algenieene vergadering der Conferentiën van 'l genootschap van den II. Vincentius de Paulo voor de beide Vlaenderen. Deze vergadering wierd gehouden in de groote zael van 't kollegie S'° Barbara en telde over de twee duizend persoonenHet waren de twaelf lioog- iveerde Prelaten, welke dags te voren de verrukkende pro cessie hadden bvgewoond, welke met Z. E. den knrdinael- arlsbisschop van Mechelen aen 't hoofd, deze vergadering voorzaten. Hel verslag door den secretaris van den alge- ineenen raed, M. J. Lammens, voorgelezen, was een merk- iveerdig stuk; verscheyde mael zyn de warmste toejuyehin- gen nvt de vergadering opgerezen, toejuyehingen die ver wekt wierden door den levejidigen indruk welken de uyt- Het voortretfelyk voorbeeld dat de hoofdstad van Oost- Vlaenderen zondag lest gegeven heeft, heeft eenen leven- digen indruk op aller gemoederen gemaekt. Onze stad is er namelyk diep door getroffen en aengemoedigd 0111 zoo niet de vorderingen van Geud te evenuaren, ten minste van zoo naby mogelyk 11a te volgen. In al de gebuerten onzer stad heerscheu eenen allerprysbaersten yver, eene ongehoorde vlytigheyd 0111 aen de plegtige processie van 5 Juily allen mogelyken luysler bv te zetten. Byna al de straten hebben eikanderen verstacn en wenden alle poo gingen aen oin de huyzen deftig te palieren, 0111 de vercier- sels en optooyingen ie vermenigvuldigen en aldus aen de feest de weerde bv te zetten die zy waerlyk verdient. Wat zullen wy van de toebereydsels voor de processie zelve zeggen Onze innige voldoening uytdrukken bv liet vernemen van al de moeyten die door onze achtbare gees- telykheyd, kerkmeesters, confreriën enz. enz. worden aen- geivend 0111 eenen zoo tredenden stoet samen te stellen, dat nog nimmer de weerga in Aelst zal te zien geweest zyn. Het is eene ivaerborg dat niemand in zyne verwachting zal bedrogen zyn, als men zal weten dat ónzen kundigen decoratieschilder, M. Ch. Demette. er byzonderlyk meë belast is om de zaken te beridderen, en, dat er, van den anderen kant, op 't allervlytigst in vele byzoudere huyzen en gestichten gewerkt word 0111 vercierings- en paieer- voorwerpen te bereiden. Zyne Hoogiv. den bisschop van Gend zal de processie niet zyne tegenwoordigheid komen vereeren en op ver schillige plaetseu der stad den bisschoppeiyken zegen aen de geloovigen geven. De stralen welke «ie processie zal doortrekken, zyn de volgende Pontstraet, Houlnierkt, Zonnestraet, Keyzerlyke-Plaets langs de tivee kanten, Korte- en Lange-Zoiitstraet, N'ieuw- straet, Lange Bidderstraet, Leopoldstraet, Merkt, Molen- straet Aehterstraet en Stoofstraet. Naer ivy vernemen, zal de viering des avonds schitterend zyn eu zullen er geene kostbare transparanten en zinne beelden ontbreken. Verschelde leden van de Kamer zyn naer Antwerpen geweest 0111 er de gebouwde forten en fortificatiën te gaen bezigtigen. Eenen ollicier der genie was door den minister van oorlog belast, om alles tot iu de minste omstandigheden aen die heeren te toonen en uyt te leggen. Dit bezoek staet in verband met de vraeg van 9 millioenen 400 fr. die voor het voltrekken der foi lifieatiën van Antwerpen, gevraegd worden. Wy hopen vastelyk dat de wetgevende kamer uyt hare oogen zal zien, en aen het ministerie doen begrypen van welk belang liet is dees noodlottig wetsontwerp in te trek ken en alle nultelooze uytgaven te vermyden. 'T is wel waer dat dees wetsontwerp door de voorgaende liberale ministeriën ui tgedacht en voorgedragen is 't is wel waer dat er reeds door de liberaters-ministeriën vyf millioenen zyn verkwist aen deze gansch onnoodige versterkingen maer 't is niet min waer dat er 't volk tegen gemord en geklaegd heeft. W y zien hier eene aerdige taktiek 111 hel nieuw minis terie erft namelyk de slechte cadeaux zyner voorgangers, die slechte cadeaux zyn oorzaek geweest dat de voorgaende liberaters-ministeriën onder het gewigt van den volks- afkeer bezweken zyn N11, indien de nieuwe ministers de geldverslindende politiek der oude moeten volgenwy zouden duyzendmael liever geluid hebben dat zy het be stuer niet aenveerd hadden, want de zelfde grieven die wy aen de liberaters-ministers pligtshalve te laste gelegd heb ben, zullen wy pligtshalve in cle nieuwe moeten beknib belen. tegenspreken en afkeurenMen moet het wel weten 't volk is is moede van die gedurige en steeds aengroeyënde verkwistingen 't volk is moede van altvd langs 0111 meer te betalen; 't volk is uytgeput en dood gebloed; het gewigt der drukkende lasten waeronder het gebukt gaet, moet verligt worden, en 't is gelvk wie er aen hond dat er wederom eenen geheelen hoop millioenen aen liet Sebastopoltseren van Antwerpen verkwist worden, dit moet afgeslagen worden, want wy zien er eene niacon- nieke werking, eene liberaters-inlrigue in welke aen boord gelegd word om er het conservateurs-ministerie te doen over vallen. Dat onze nieuwe ministers op hunne hoede zyn, zy werken ter goede trouw, dit gelooven ivy voor vast, maer wy gdooven nog vaster dat zy de dupe hunner goede trouiv zullen zyn, want met de magonnieke secte ter goeder trouw handelen, is zienelings in den put loopen. Deze secte heeft immers voor grondstelsel hare cygene sleclde akten een ander aen te tygen, en door Maehiavellieke streken hare tegenstrevers te verderven. Z. H. den Bisschop van Osma, in Spaniün, is eenen politieke» priester die de spaonsehe rooverswetten heeft durven afkeuren. Daerom word hy door de spaenscho liberaters verbannen. Ziellier des wegens eenige inlichtingen die ivy in den Univers lezen a Mgr. den Bisschop van Osma is, zaterdag 12 mev, ingescheept aen boord van den Vulcain om naer de kana rische eylanden vervoerd te worden. Dezen maetregel heeft van den kant der ware kalholyken en van al de eerlyke lieden eene algenieene verontiveerdiging en eene kracht dadige proteslatie te ivege gebragt. Den aenslag' dien liet gouvernement van Spaniën komt te begaen, toont meer en meer hoe de staelsomwentelaers de vryheyd verstacn. Den Bisschop van Osma heeit zich toegelaten, bv middel der drukpers, te protesteren tegen een wetsontwerp aen het Kongres voorgesteld, en hy word in ballingschap gezonden uyt kracht van hel regt van den sterksten. Er bestaet in Spaniën eene vrve drukpers en eene tribuen die oppermagtig is. Wat doen deze in de tegenwoordigheid van die willekeurigheid, van die schen ding, niet alleenlvk van de regten der Kerk, waervoor zy niet de minste zórg hebben, maer van al de regten die zy zeggen Ie vertegenwoordigen en te beschermen Zy juichen toe 'Ongelukkig Spaniën, hoe zyt gy te beklagen KIËZIXG VOOR DEX SEXAET. Zoo wv vernemen, is de bekendmaking van de It kandidaten voor de aenstaende kiezing, in ons arrondis sement, met veel genoegen ontvangen Overal is mén het

De Denderbode | 1855 | | pagina 1