PILLEKENS. eens om eikanderen op te wekken ten eyndc eene voortref- felyke meerderheyd aen onze achtbare senateurs te komen geven. MERTEN uyt 't Verbond van Aelsl is in eene zoo groole droefheyd, zyne jammerklagten zyn zoo hert verscheurend, zyne wanhoopkreten zoo geweldig, dat een steen en hert zou breken. Misschien zal iemand vragen Zou Merten wel met het mes op de keel zitten Zou hy op hel punt zyn van levendig gevild ie wor den Is men bezig met hem de nagels uyt te pellen Ot' ligt hy misschien in de convulsen want om toch alzoo te seh reeuwen en te lamenteren moet er iets meer dan zeer buytengewoon haperenNeen, geëerde lezers, 't is allemael dat niet. T zyn geene ligchamelyke torturen, 't zyn noch siruyptrekkeude kram pen noch benauwdheyd van messen of dolken die konfraler MEUTEN in dezen schrikkelyken toestand brengenWal is het dan Niets anders dan eenen loomeloozen drift naer de PYP van den Dender-bode, die wy hem zoo halvelings over oenige weken beloofden. Hoort bier hoe Merten zieh in 't Verbond rnn Aelsl uvldrukl «c heb naer die pyp met zoo veel meer belangstelling gewacht, niet allcenlyk omdat de myne gebroken was, macr omdat ik hoopte alzoo eene zeer goede en deugdzame pyp te bekomen, zoo goed en deugd zaem als dc meester die my de zelve had toegezegd. Myne hoop scheen my eene wezenlijke zekerheid en ik verbeelde my dal ik reeds uyt die pyp rookte, want ik had een zeer vast vertrouwen in liet woord van den godvruchiigen en reglzinnigen man, en ik a zou nimmer hebben durven denken dal een broeder-overste van de congregatie daer aen kon te kort blyven. Macr vruchtelooze verwachting ydclc hoop Ie vergeefs vraeg en doe ik vragen naer die kostbare pyp. Geene voldoeninghy 'i rept reel van Chiquen en andere kinderachtighedenr macr dc pyp behoudt hy. Is 't niet spytig dat Merten nu zyne smeerige gebrokene pyp wederom moet aeneenfoeffelcn en er voortdurend die vuyle en ongezonde dampen uyttrekken, die hem naer 't pierland zullen dryven Ma er wal is 't,. de dwazen breyden zelve hel nel waeriu 7,y gevangen worden. De pyp van den Dendcr-bode moet toch eene lekkere pyp zyn in d'oogen van 't Verbond dan dal dozens Merten er zoo vurig naer verlangt en zoo openlyk watérbekt hy eene halve belofte van die pyp eens in zyu bezit te krygen. Maer Merten weet waer- schynelyk niet dal men, om de pyp van den Dendcr-bode te kon- nen bezigen, niet mag tandeloos zyn, want zv niet verdraegt dal zy, gelyk de pyp van Merten, overwonden worde met kloddekens. en doekskens om ze aen eene gevulde lokkemetn te doen gely- kenDe pyp van den Dendcr-bode moei vastgehouden worden met zeer goede tanden, dienoyt door liet innemen van welkdauige ingrediënten losgeraekl zyn; zoodanig dat die pyp, hoe aenge- naem zy aen vele moge voorkomen, door hun niet zou konnen gebezigd wordenDit zal aen sommigen misschien wat vremd voorkomen, rnacr men moet welen dal dc liefhebbers die dóorgaens zoele spyzen gebruyken, er nu eu dan wal scherpe sausse op hebben moeten....... Als Merten nu toch zyne gebrokene pyp moet acneenlas- schen, zal hy het ons vvelligt dank weten dat wy hem daertoe een goed middel aenwyzen. Doch, dank weten of niet, wy doen geerue dienst en raden Merten aen zyne gebrokene pyp- steleu te overtrekken met 't vel van eenen vossensteert en ze aldus schoonekens aeneen te passen. Mei ten zou ons konnen op werpen dat eenen vossensteert le geweldig slinkt en dat hy er van zou vies zynHierop zullen wy hem antwoorden als hy het kapittel van de pyp wilt voortzetten Het Verbond begint zyn Nr van zondag met eene beoordee ling van bet ministerie, liet bladje spelt de les voor aen M. De Decker en zegt onder andere dat, wanneer men minister des konings is, men dan moet stevig te peerd zitten op de materie die. men behandelt, men moet eene goede long, eene gemakkelijke uyl- drukking hebben, men moet allyd gereed zyn om le antwoorden en bovenal om wel en mei gcpaslheyd Ir. antwoorden, zonder zich kwaed le maken als men geklapt word. Wat dunkt u, M. De Decker, is dit geene sclioone lesse Ons dunkt, wy hooren n JA zeggen; maer 't Verbond beweert dat gy die hoedanigheden niet bezit, en dat gy welhaest zult gewaer worden dat uwe plaets niet is op de banken van het ministerie, maer wel op de banken der akademieSapperdonders M. De Decker, 't word tyd, zulde, dat gy u gaet toeleggen om die hoedanigheden al gauw te krygen, want anders zal 't Verbond u alle weken burstelingen geven die zullen gepeperd en gezouten zyn, en die u, in zes weken tyds zullen van uwen minislerszetel doen vallenNu, wy kennen rnaer eenen middel om al mei nen keer de opgemelde hoedanig heden in vollen overvloed le verkrygeu. En wat is dal voor neti middel Dat M. De Decker een paer honderd abonnementen neme op het uytgeteerd Verbond, en de geroerde galle van dit knoev- blad zal seffens in honing voor M. De Decker veranderen Van zoo haest de abonnementen zouden genomen en betaeld zyn, zou men al die hoedanigheden uyt het bureel van 't Verbond onder de gedaente van vurige tongen zien naer Brussel vliegen, en van des zaterdags nadien stond M. De Decker in 't Verbond afgeschilderd als den eersten minister van geheel Europa Armen kneukelgy wilt aen ministers lessen geven, en gy kent nog u eygen zei ven nret. Als de boierkuisen boter koopen, hooren zy'de zelve om te zien of zv goed is, maer gy zyt zoo sulachtig, dat gy uwe artikels niet weet le hooren noch te zien dal er niets ander dan water in zit. Simia semper simiaDit is le zeggen dat den pros of afval van den slokvisch toch ook visch is Het Programma der pleglige processie, welke te Aelst, op den zondag 5 Juny aenstaende, zal plaets hebben, is gedrukt en te bekomen bv al de boekverkoopers dezer stad aen den prys van vyf een timen. De dag die laetst verschoen gaf ons pp» hemelsch feest, Noit had den peest des volks zoo zalig giootsch geweest. En ziet die peest voldaen wilt zoele rust garn smaken, Maer wat ontwaert hy steeds, hy zyn verruk! ontwaken. Alweer eene nieuwe feest, na maenden dapper slnd, Aen U lief Buiper hoofd, vol vreugden toepewyd. Uw noeming loefde lanp en deed ons borslen prangen, Nu zyt gy weer ons hoofd, het doel van ons verlangen. En noit ontstond in Meir een grooter vrengd geschal, Dat lanp elk onderdaen in 't hart bewaren zal. O Moopt pv in uw ambt nog lanpe jaren leven, En steeds met hart en ziel naer vrede en eendrapt streven-. •Vat is hy ligt oen last hoe zwaer ook nog in schyn, Als hoofd en onderdaen in wate vriendschap zyn. llt-il u, lief Burgerhoofd heil u uit alle monden, De wcei klank moog die kreet in alh-r oord verkonden, bang leve ons Burgerhoofd, zoo klinkt nu elke stem, Heil hem een eeuwig heil. en heil aen 't volk met hem. Opgedragen aen Mr P. F. Cuppens herbenoemden burgemeester «der parochie van Mei re. Om onze landgenoten met de pleglighcdeii bekend te maken der feest van de Onbevlekte Ontvangenis welke ie Genet door cenc weergalooze processie gevierd isy konnen wy niet beter doen dan den artikel dien T Vaderland van Gent! er aen loewyd, mede te deelen. Zie hier hoe dit blad over de processie van 20 Mey spreekt Men moet ooggetuyge geweest zyn van het grootsch* statig en heritreffend iooneel welk de stad Gend opleverde, om er te kunnen over oordeelcn; geene beschryving is in staet om er een dankbeeld van te doen opvatten. Gend heeft nog noyt eene leest gevierd welke aen dit van den 20 mey, onder welkdanig betrek bel ook zy, kan worden vergeleken, hoe luvsierryk en prachtig men voorlyds eënige plegtigheyd geweien heeft. Geud is van over lang gekend voor het vieren der feesten, voor hel versieren van straten, voor het pal loeren van huyzen nu, Gend heeft zynen ouden roem met eer behouden. Lere zy aen Gend Door geheel het ryk zal er geene stad zyn, die de oude geboorteplaets van keyzer Karei zal overtreffen. Nog eens Eere zy aan Gend aen het M aria-minnend Gend Van over lang, had men veel gesproken van de processie van den 20 Mey, en hoe groot de algemeenc verwachting ook was, nog is zy 'ver overtroffen geweest. Nie» eenen vrenuleling en deze heeft men by duyzender. geleld, heeft zyne reys be- klaegd. Van in den vroegen morgend, wemelden de straten van nieuws gierigen en van vremdelingen, die de versierselen kwamen be wonderen. Alle de stratenlangs welke de processie moest doortrekken, wierden in pragtwegen, in gangen van bloemen, in dreven van loover, herschapen. Onlelbaer waren de wimpels, vaendelSr standaerds, vlaggen, van alle grootte, van alle kleuren, van alle vormen, maer alle van goeden smaek, maer alle toepas- selvk aen de plegtigheyd, maer alle in eenen godsdiensligen trant* geschikt en verveerdigd. Nergens had men vergeten dat men het feest der II. Maegd, den zegeprael van Maria, vierde, en alles wat deel van de versieringen, oploysels enz. maekte, droeg den stempel van godsdienstigheid, en alles zinspeelde op den naem der koningin der Hemelen, of riep eene der deugden, of voorregten van Maria te binnen. De versieringen hadden dit eygen, dat zy zooveel tot het hert als tol de oogen spraken. NVeynige huyzen trof mennen, die de naerocyffcr van Maria, of een jaerschril't, of' eene spreuk, of eenen texte, of een gedicht, o! een jaerschrift, of' iels dergelyks ter eere der HeyÜge Maegd, niet op hunnen gevel droegen, in het mklden van roozen, bloe men, groentens, schilderingen, drapperven, of kapellen en nichen. Ons blad zou te kleyn worden, indien wy van elk buys dat zich in het bezonder deed opmerken, moesten gewaeg maken. Zeggen wy liever in het algemeen, dat het geheel, den ensemble, aller- ireffelykst en prachtig en sierlyk is geweest. Wat eygenlyk de processie aengact, een boekdeel zou niet toereykeiul zyn, om de zelve te beschryven. Hoe zouden wy dan in ons httydig. nummer een gedacht van de zelve kunnen geven Het programma is by duyzende verkocht, en is in de handen van eenieder; het zelve is getrouwelyk gevolgd, en alle de af'beeldin- dingen, groepen en zinnebeelden, hebben in luyster, pragt en frischheyd, alles overtroffen wat men er zich zou hebben kunnen van inbeelden, zonder hel gezien te hebben. Nog eens, men moet alles gezien hebben, men moet den ensemble hebben kunnen bewonderen, om te kunnen er over oordeelen. Het was dry uren en en half, wanneer de processie zich op weg begaf, onder het geluyd der klokken van de stad. Het beste order heeft niet opgehouden alom le heerschen, in weerwil van de ontelbare menigte die in alle de straten was geprest. Nog eens zullen wy geene beschryving wagen, omdat zy flauw en bleek zou voorkomen by hetgeen men heeft kunnen bewonde ren. Ja, bewonderen is het woord; want de pragt, den luyster en de staiigheyd van geheel den stoet, geopend door de gestiglen van liefdadigheyd en gesloten door elf bisschoppen en aertsbis- scboppen, overtrof alles wat men ovt in dit slach gezien heeft. Met een woord, het was den zegeprael der Allerheyligste Maegd, zonder vlek ontvangen. Het was omtrent zeven uren van den avond, wanneer de pro cessie op de Vrydagmerkt aenkwam. Aldaer was eenen gothisehen rust-aulaer, fraey geschilderd en verguld, 50 trappen hoog, op- gcregt. Zetels waren op het hoogste, onder een slach van ge hemeltevoor de bisschoppen, geplaetst, en kussens op de trappen voor de geestelykheyd. Den geheelen stoet rangschikte zich, in het beste order, voor den rust-autaer, op eene groote uyigestrektheyd, en de bisschoppen beklommen de trappen. Het tooneel welk dan de oude Vrydagmerkt opleverde, was verrukkend, en wierd door de goude en roode stralen der onder- gaende zon gekleurd. Langs den eenen kant trof men de za- mengepakte menigte aen, langs den anderen kant de geheele p/ocessie met hare honderde en honderde maegdekens, met hare standaerden en bannieren, met hare wimpels, bloemen en zinnebeelden, de relikwiekassen van allen vorm en rykdoin, de geestelyken in hun choorgewaed, de religieusen in hun een voudig halm, en de militairen in hunnen schitterenden uni forme, de standbeelden der Heyligen en de pragtige zinnebeel den van elke parochie der stad. Den blik, weikeu de Vrydagmerkt alsdan opleverde, was zoo treffend en grootsch, dat iot de onverschilligsten toe, zich ont roerd voelden, en inwendig moesten bekennen dat den kalholyke» godsdienst alleen in staet is, om aldus door zyne plegtigheden tot het hert te spreken. Toen elkeen plaets had genomen, wierd den Magnificat door duyzende stemmen aengeheven. Mgr. den bisschop van Gend, zienelyk bewogen door het zien der liefde en genegenheyd welke Gend Maria bewees, heeft zich opgeregt,en, op den kant van den rust-autaer tredende, eenige hentreffende en zielroerende woorden, in de vlaemsche tael, lot het volk gestuerd. Mgr. Delebceque heeft de stad Gend gulhertiglyk bedankt, voor de staiige en pleglige volksbetooningen die Maria door de Gentenaers wierden bewezen, betooningeu die niet konden na laten van geluk en zegen over Gend, en heyl en voorspoed over het geheel bisdom le doen dalen. Z. Hoogw. heeft alsdan den plegtigen opofferings-akt afgelezen, hy welken den bisschop de godvruchtige en Mariaminnemte stad Gend, onder de bezondcre bescherming der Allerheyligste Onbevlekte Maegd stelde. De laetste woorden wierden door de menigte toegejuychl, en uyt duyzende monden hoorde men eenen vreugdekreet: tie Vrydagmerkt weergalmde door het geroep van Leve Maria vivat he Onbevlekte Maegd Z. Hoogw. den bisschop van Nevers heeft zich dan opgeregt, en heeft in het fransch, het woord lot de menigte gevoerd. In treffende en warme bewoordingen, heeft dezen franschen pre- laei de gevoelens van blydschap en vreugd die elk hert vervul den op dezen oogenblik, uylgedrukt. In zyne korte redevoering, heeft den bisschop van Nevers, van de godvruchtige koningin der Belgen gesproken; hy heeft in het geheugen der Belgen geroepen de gedachtenis der deugdza me Louise-Marie, welker verlies dcor. elkeen nog betrenrd word. Hy heeft doen zien dat de Belgen, eene andere koningin in den Hemel gekozen hadden, eene glorieryke en onbevlekte koningin, die, in vergelding der diensten eu der liefdebetooningen die meu haer bewyst, gratiën en zegeningen belooft aen hare getrouwe dienaers en dienaressen. Onmiddelvk nadien, hebben alle de bisschoppen, regtstaende op den rust-autaer, den Sil Nomen Domini bcncdictum (Gebenedyd zy den Naem des Heeren) aengeheven, en duyzende stemmen hebben dezen beantwoord. De bisschoppen hebben alsdan de menigte en de stad gezegend. Hel was alsdan acht uren van den avond. Den stoet heeft zich toen weder in order gesteld, en de pro cessie is naer de hoofdkerk gegaen. Alle de klokken der stad, eu het groot geluyd van hel Belfort en den beyaerd, hebben aen de stad aengekondigd dat het feest geëyndigd was, by welk onze vlaemsche bevolking op eene zoo schitterende wyze, haer geloof en hare godvruchtigheyd aen de Moeder Gods heeft doen uytschynen. Zie hier de woorden welke Mgr. Delebecque, bisschop vam Gend, tot de menigte heeft uytgesproken Inwooners dezer groote stad Beminde Diocesanen Van over eeuwen en eeuwen, hebben uwe roemryke voorvaders de- Allerheyligste Maegd en Moeder Gods Maria levendigen eerbied en kinder- lyke liefde toegedragen. Zelfs in 't »uer van bloedige oorlogen, aerzelden zy niet hunne vyanden te voet te vallen en zich aen dringende gevaren bloot te stclleu, om hunne jaerlyksche hulde aen het wonderbeeld ven Maria te brengen, 'k welk men te Doornyk, toenmalige hoofdplaets des' Bisdoms, bewnerde. Zoo veel vver bleef niet onbeloond in deze muren zelve, verkoor de Koningin des Hemels meer dan een heyligdom of sanotuaris, en boe Teel milde gaven *ftn bermhertigheyd beeft zy er niet uytgestort, en lichnmelyke of geestelyke ziekten genezen Hoe menigmael beeft zy niet door bare voorspreek de geessels van Gods gramschap afgekeerd, en u be wezen dat zy, inderdaed. 7.00 als een kerkvader haer noemt, de schat- meestersse is der goddelyke gratiën thf.salraria GRATIARUM God zy dank uw betrouwen op Maria's hulp is niet verflauwd, en du? is bet in onze dagen, meer dan eens gebleken, boe kragtdadig zv uwe stad beschermt. En hebben wy oyt meer redenen gehad om het te verhopen dan heden, nu dat eene nieuwe gloriekrans het hoofd bekroont van de Koningin der- Engelen Ten allen tvde, hebt gy geloofd met alle godvreezende christenen, dat Maria zonder de minste vlek van erfzonde ontvangen was, en vurig ook hebt gy gewenscht deze waerheyd te zien als een geloofspuut verklaren uwe wenschcn zyn voldaen, B. Bi-; onder de toejuyehingen der christene volkeren, heeft den Opvolger van den 11. Petrus, den Stadhouder var> Christus op de aeide,-omringd van lllloogw. bisschoppen uyt al de wereld- cleelen ('vyf zyn er hier tegenwoordig) dit uytmuntende voorregt van Maria alleen gegeven, hare Onbevlekte Ontvangenis, uytgeroepen. De vreugde zangen der geloovigen beantwoorden de zegepsalmen vuri de Engelen Hoe hërtelyk en vurig was uwen geestdrift op deze tyding Iloe schitter den door de geheele stad teekenen van blydschap en dankbaerhevd Sedert hebt gy onophoudclyk gewedyverd om ongemecnen luyster bv te zetten aen deze feest, welke al de andere feesten vau Belgiën overtreft, en die, zoo wy hopen mogen, voor uwe nakomelingen altyd eenen plegtigeu dag en als een waer gedenkteeken zal gehouden worden. Is het dan niet1 heden dat wy uyt geheel ons hert en uyt al onze kragten tot Maria moeien onzen toevlugt nemen, haer eeren en aenroepen, als het voorwerp van al onze liefde na God en ons gansch aen haren dienst loewyden Nadat de groote processie te Gend wederom binnen was, heeft Mgr. den Ivssciiop van Gend in zyn paleysalle de bisschoppen die den stoet met hunne aenwezigheyd vereerd hadden, aen een banket vereenigd. De reglerlyke, militaire, civiele en administra tieve overheden waren ook op dat banket genoodigd. Aen het dessert, heeft Mgr. Delebecque eeuen toast voorgesteld ter eere van Z. H. den paus, Pius IX. Mgr. Gouella, pauzelyken noncius, heeftop den toast geant woord, en heeft de gezondheyd van Z. M. Leopold, en van de ko- ninglyke familie, voorgesteld. Zoo groot was zondag te Gend den toevloed van peerden en rytuygen uyt verschillige streken van onze provincie, dat er in de hotels en afspanningen plaets ontbrak om alles te kunnen plaetsen. Men heeft de goedwilligheyd van de geburen en van be- zondere persoonen moeten inroepen, om te mogen rytuygen van bezondere vremdelingen, op den cour van particuliere huyzen plaetsen. Uyt de omstreken van Geeraerdsbergen, zy.n er 56 bezondere rytuygen met nieuwsgierigen opgepropt, naer Gend gereden. Het eerste konvoy van den yzeren weg van het Land van Waes heeft in deze stad 5085 vremdelingen aengebragt. Wy vernemen uyt Meire dat de processie welke aldaer ver leden zondag heeft plaets gehad, zeer luystervol is geweesL De straten waren zeer smakelyk vercierd, met sperrehoompjes beplant en leverden eenen allerfraeysten blik op. Men schrvft uyt Uyt bergen aen den Dendcr-bode Het is onuytsprekelyk hoe zeer den roem van Maria aengroeyt op den oever der Schelde. Op den feestdag, O. H. Hemelvaert, heeft de gemeente Uylbergen eene processie gedaen, op wier luyster de ontelbare menigte vremden die er was toegesneld, verbaesd stond in 't geheel en in al dedeelen waren den god- vruchtigen stoet en de prachtige versiering zoo voltrokken, dat zy in alle herten benevens de verwondering, eenen diepen eer bied inboezemden: nergens heeft men onder den voet zelfs zoo veel kunst bespeurd, den weg was by plaetsen eene ware aeneen- schakeling van in den grond gewerkte lafereelen. Wy hebben gemeld dat de stad Lokeren, maendag aenstaende den 28 mey, wezende den tweeden Sinxendag, het plegtig feest der Onbevlekte Ontvangenis gaet vieren. Ter dezer gelegenheyd, zal er eene luysterlyke processie plaets hebben. Aengezien tal- rvke nieuwsgierigen van Aelst en Antwerpen, en van de omlig gende gemeenten voornemens zyn zich, dien dag, naer Lokeren te begeven, om er de processie te zien, gelooven wy hun geeneu ondienst te doen, met hun den korten inhoud van het programma le doen kennen. Ziet hier wat er in de processie, die om twee uren en half des namiddags zal uytgaén, verbeeld zal worden en zal te zien zyn Den stoet word door een piket gendarmen geopend,Aeolyten, kmys en kerkvaendels. Armscholen Arme Kantwerkschool, lezende den roozenkrans, voorgegaen van een vaendel. Meyskensweezen dragende roo- zentakken. Mannekensweezen houdende lelietakken in de hand. De dry zondagscholen met vaenljes; in hun midden het beeld van hunnen patroon den 11. Vincentius-a-Paula, gedragen door vier leerlingen. Beeld van den H. Dominicus, gedragen door vier broeders van het mannekensweezenhuys, vergezeld door verscheyde andere broeders van het zelfde order. Beeld van den 11. Antonius, gedragen door vier broe ders Frnnciscanen, omringd van andere broeders. Rcliekwiekas met beeld van den 11. Uochus, konstiglyk gebeeldhouwd en op nieuw verguld. Standaerd van den H. Eligius. Confrérie van het Allerheyligste Sa- kramont. Idem van de 11. Barbarn. Wapen van Lokeren, verbeeld door den rooster van den 11. Laurenlius, patroon dezer stad. Confrert» van den 11. I.aurentius, met standaerd. Confrérie van den Zoeten Naem Jesus, met standaerd schild en flambeeuwen in het midden bevind zich het kind Jesus, gedragen door de leerlingen van het kollef ie.Beeld der 11. Moeder Anna, gedragen door maegdekens.Beeld van den II. Aloysius. vergezeld van eene groep jonge kinderen, allen gekleed in toog en roket met een kruysken in de hand, verl eeldende denzelfden heyligen. Kollegie. De leerlingen met het vaendel van hunnen patroon den heyligen Aloysiua en andere verbeeldingen, chooren zingende tot lof van Maria, gevolgd door dry priesters met koorkap eri roketten. Muziekkorps. Confrérie van dea II. ltoozenkri ns, met standaerd, schild en flambeeuwen. De vvftien Mysteriën van den H. Roozenkinns, verbeeld door maegde kens dragende de vaendels met de verbeeldtenis van iedere mvstorc. I Elke mvsterie is voorgegaen door een ander maogdeken, eenen krans ven roozeu dragende.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2