FRANSCH KEYZERRYK. Tydingen wegens den oorlog. Verbeelding der litanie van 0. L. V. Zes-en-dertig maegdekens met bloemkransen om het hoofd dragen elk een schild, waerop een der cere- titels der litanie. Schild met jaerschrift van 0. L. V. von Salette, ver- geteld door den herder en de herderin. De negen Koninginnen, op volgorder der Litanie in kostelyk gewoed. Ieder van hoer word voorgegaen door een schild met jaerschrift, betrek ke- Jvk de koningin die verbeeld word; »y worden omringd door eene groep maegdekens, van welke er eenige den boord des mantels houden en tiet schild helpen dragen. De koningin der Engelen word door eene groep engelen omringd. De Congreganisten, in gelvke kleeding, welke by tusschenpoozen lofian- ?en van Maria zingen, voorgegaen door vier maegdekens der klevne con gregatie, ingerigt in het gestigt der zusters van O. L. V. Presentatie, ver beeldende de kinderen van Maria en haer heylig hert. Standbeeld der 11. flaegd Maria, onder eencn rvken troon, gebeeldhouwd en verguld, ge dragen door de confreers van het broederschap en omringd door de be stierders met flambeeuwen en schilden.Chooristen. zangers en acolieten der kerk. Paters Recolletien in roket. De Gccstelykheyd in roket. Oversten der paters Recolletten in koorkappen.Pastors der dekenv van Lokeren in koorkappen. Z. Uoogw. den bisschop van Gend en Assistenten. liet Magistraet. Burgerlyke en regterlyko overheden der stad. Kerkenraed. Leden der societeyt van den II. Vincentius-o-Paulo. Den stoet word door gendarmen gesloten. Do Kerk, Straten en lluyzen, zullen luysterryk versierd zyn; de Merkt en andere openbare plaetsen. zullen zich door verbeelleuissen betrekkelvk de plegtigheyd doen onderscheyden op eene verhevene en ryk versierde estrade, geplaetst op de groole Merkt zal Z. Uoogw den Bisschop, de Pon tificale Benedictie geven en eene nieuwe Cantate, ter dezer gelegénheyd gekomponeerd, znl door een aental stemmen uytgevoerd worden. Den minisler van justicie heeft de benoeming goedgekeurd, gedaen door den bisschop van Gend, van den heer C. L. Sierck, lot de plaels van onder-aelmoesenier van het buys van militaire opsluvting van Aelsl. M. Bonneville licenciaet in de godsgeleerdheyd, en onder pastor van St. Jacobs-kerk, is lot onderpastor van Stnl-Baefs benoemd, in vervanging van M. Beatse, die nu pastor van Sint- Amand, op Oostacker is. Bv koninglyk hesluyt van den 16 mev worden verleend 500 fr. voor het herbouwen van den kerktoren van Pollaere; 2000 fr. voor het houwen eener kerk op den Driesch te Groo ien berge; 1250 fr. voor de herbouwing der pastory van Moerbeke; 2000 fr. voor het herbouwen der kerk van Gruyshautem; Fr. 256-50 c. voor de herstelling der pastory van Loere (West- Vlaenderen); Decentrale sectie die met het onderzoek van het krediet van 9,400.000 fr. voor het versterken van Antwerpen, belast was geweest, heeft hare laetste zitting gehouden. AI. Osy heeft voor gesteld hel krediet van 5,iiO fr., bestemd voor een versterkt ka nip, uyt te stellen, en wegens die somme geeue beslissing te nemen. Dezen voorstel is met eenparige stemmen aengeuomen. M. Coomans is tot verslaggever benoemd. Men verzekerde heden dat hel ministerie toestemde in het uytstellcn der beraedslagingen over het gevraegd krediet van vyf millioenen voor het gerelrancheerd kamp te Antwerpen. Op hel eynde dezer week, zullen de werkingen in de kamer der volksvertegenwoordigers eyndigen. Een zeer ond buys in de Bestormslraet le Brussel, het buys N° 22, komt afgebroken te worden. In dit huys heeft Voltaire nog «enigen tyd in 1722 gewoond, en men toonde in dat huys nog de kamer waer hy verbleven had. Dit huys was ook, in oude tyden, gekend geweest voor een huys in welk het spookte; eene reli- gieuse was zoo men beweerde, in vroegere jaren, in dat buys vermoord geweest. Eenen bakker die met eene ker, voor welke eenen hond ge spannen was, eene klimmende straet op moest ryden, kon niet voord, en vroeg aen eenen voorbyganger een weynigje te willen steken. Den voorbyganger voldeed aen dit verzoek; rnaer, nauwe- lyks was hy de ker genaderd, of den hond beet bent een stuk uyt de dey van zyn been. Hel stuk vleeseli bleef in de muy! van den hond. Den gekwetsten persoon is naer hel gasthuys gedragen. Den eygenaer van den Engclsrhcn Hofbnyten de Statiepoort te Antwerpen, bemerkte sedert eenigen tyd, dat er gedienstige persoonen waren, die hem des nachts van zyn suyker, zynen wyn en zyn beyerseh bier kwamen ontlasten. Dit duerde reeds van in hel begin van voorleden zomer; rnaer het was hem nooyt gelukt die ongenoodigde gasten in de vingers te krygen. Zondag nacht bleef hy in hel soort van paviljoen dat in den hof staet in de hoop van de hand op de roovers le leggen. Hel sloeg vier uren, toen hy beweging hoorde aen een gebroken glas van de venster. Welhaest kwamen er twee knapen binnen, vau onge veer 14 a 15 jaren. Zy schenen er bezonder goed bekend te zyn en gingen regt naer den suykerpot; daerua zochten zy naer den rum of den cognac. Zoo waren zy goed gezeten, zeker om by de eerste stralen van de morgen zon zich met een lekker glaesken rum of cognac le ontnuchteren en eene cigaer te smooren, toen den eygenaer plot seling te vobrschyn kwam en de twee heeren by de kraeg pakte. Dat hy er inoeyte meê had om de knapen le houden, dat laet izicli begrypen doch by gelukte er in, hun de handen op den rug le binden, en ze daerna aen eenen boom vast le maken. Des morgens, toen het bureel van den kommissaris van de sektie open was, bragl by er zyne gasten die hun met zyne agen ten naer de stad liet brengen. Zoo het schyiit, zyn ze niet alleen, en zouden zy nog een aental kameraden hebben die des nachts in den Engclsrhcn Hofhunne societeyt bielden. Wy vernemen nog dat onze gasten voorzien waren van hunne boterhammen, om die meê naer bunnen winkel te nemen, op welken zy werkten. Alles toont aen dat het meer kwaedpoetsery is geweest, dan wel zucht tot wezenlyk stelen. Zoo men verzekert, gaen de brouwers van andere arrondis sementen der Vlaenderen, het voorbeeld der brouwers van Gend volgen, en peliticn aen de kamer zenden om het verbod van uyt voer der hoppe te vragen. Worden er geene maetregelen genomen die de duerie der hoppe doen verminderen, dan zal den prys van liet bier moeten verhoogd worden. De brouwers der stad Audenaerde en van het omliggende, zyn tegen donderdag, 24, b>eengeroepen, ten eynde eene alge- «teene vergadering te houden. In deze vergadering zal er beraed- slaegd worden over het opstellen en teekenen van eene petitie, by welke het verbod van uytvoer op de hoppe, of ten minsten een hoog regt op den uytvoer, zal gevraegd worden. Eene aenzienlyke diefte is in den nacht van vrydag op za- lerdag in de gemeente Ilazebrouck, franseh departement van het Noorden gepleegd. Dieven zyn in hel huys van AI. Justin de Meyer, gOHdsmid, ge drongen, na, by middel van een yzeren werKluyg, hel luyk der deur te hebben doen vallen. Zy zyn tot in den winkel gegaen, hebben twee kassen in glas, vervuld met goudwerk van groote weerde medegenomen; zy hebben eene derde opengevrongen, waeruyl zv a! de juweelen iu goud hebben gestolen, en verschey- dene kruysen met diamanten verrykt, welke zy hebben kunnen ondersebeyden van eenige andere van mindere weerde, hetwelk klaer bewyst dat zy aen hun eerste proefstuk niet waren. Van daer hebben zy ziel» in eene aenpalcnde plaets begeven, en den secretaire die er zich bevond opengebroken. In dat meubel bevond zich een groot getal kleyne dooskens bevallende juweelen en oude goudwerken om te smelten; allen zyn onderzocht en ge ledigd geworden; daeromirent 2,500 fr. in goud en zilveren geld, 500 fr. in bankbiljetten die zich ook iu dal meubel bevonden, zyn insgelyks geroofd geworden. Hel zilverwerk in eene aenpalcnde kas gesloten, is ook verdwe nen. Dry messen waren op tafel gelegd. Alen veronderstelt dat de dieven dezelve daer gelegd hadden, om er zich, in geval van overrassing van le bedienen. Men kent nog de rigting niet die door de dieven met hunnen buyt is genomen. De weenie dezer diefte beloopt, zoo men verze kert, op niet uiinder dan 20,000 franken. Wegens de diefte die iu het bureel der douanen le Antwer pen gepleegd is, heeft men nog hel volgende vernomen De diefte, zoomen weet, bestond in eene somme van by de 50,000 fr. Eene somme van 6200 fr. wierd twee dagen na bel ple gen der diefte, in hel lokael gevonden, iu eene plaets alwaer den dief dezelve versteken had. Het overige der somme, in baukbrief- kens wierd niet gevouden. Van in het begin van het regterlyk onderzoek, had men de overtuyging bekomen, dal de diefte by middel van valsche sleutels moest begaen zyn geweest. De opspeuringen der policie en de onderzoeken van liet geregt hebben nu doen ontdekken eenen slotmaker die door den vermoeden dader is belast geweest valsche sleutels te verveerdigen. De sleutels zyn gemaekt op eene teeke- ning die door den verdachten aen den slotmaker is behandigd geworden. Nu is den slotmaker met zyne knechten die aen de valsche sleutels gewerkt hebben, in bet gevang te Antwerpen, geconfronteerd geworden. De getuygen, zoo hel schynl, hebben in den aengehoudeu per soon, den man berkend die de valsche sleutels doen maken had, en die, in liet werkhuys van den slotmaker is blyven wachten lot dat de sleutels gemaekt waren. Den vermoeden dief heeft alles geloochend, en beweert dat de getuygen zich vergisten. Hy beeft uogtans moeten bekennen dat hy op dat lydslip van liet verveerdigen der sleutels, de kleederen droeg die de getuygen doen kennen. Eenen der getuygen heeft doen opmerken dat den verdachten alsdan favoris droegen die hy nu had afgeschoren. Den beschuldigden heeft dit moeten beken nen. Volgens een Antwerpseli blad zou de douane dezer dagen eenen aenslag gedaen hebben van zyde en shawls, van eene weerde van 10,000 fr. aen boord van een schip van Liverpool te Antwerpen gekomen. Den aenslag wierd gedaen door luytenanl Kinet, den onderbrigadier Becker en den beambten Dewit. Men heeft uyt Spaniën vernomen dat .Mgr. den bisschop van Osma, door liet gouvernement in ballingschap, naer de Canari- sche-evlanden, is gestuerd. Dezen bisschop had openlyk geprotes teerd tegen de baenstroopers-wet die de kerken en kloosters van hunne goederen berooft, en om die rede beeft het gouvernement van Espartero hem doen aenlioudcu, en in ballingschap gezonden. Men schryft uyt Genua van den 15 iney, dal de tegenwoor dige uytbersling van den Vesuvius eene van de schoonste is? welke men in deze eeuw gezien beeft, zoo zeggen ten minsten dó zeevaerders, w'elke van Napels aenkomeu. Den lavastroom, op eene breedte van ongeveer 100 voeten, heeft liet aenzien van eenen waterval en volgt de rigting als die van 1822. Hy dringt onder hooge rotsen door, en eenige honderde stappen leeger ziet men hem op nieuw; dit heeft eerst doen denken, dat er eenen nieuwen krater was ontstaen. Doch toen den lava lusschen die rotsen hard was geworden en aldus eenen hinderpael aen de afstrooming stelde, dan is hy als eenen waterval iu de valley van Vitrana gestroomd. De kleyne dorpen San-Sebastiano, Pollena en Massa di Somma zyn verlaten geworden toen men gezien heeft, dat den vuerslroom de rigting nam van de valley gezegd Fossa di Faronc. Het getal der vremdolingen, welke op den Vesuvius bivakkee- ren is zeer groot. Als men de lava op zekeren afstand ziet van de plaetsen waer men denkt, dat zy opgehouden heeft te slroomen, vreest men, dat nieuwsgierigen zich te midden van dit vuer be vinden en door hetzelve omsingeld zyn. Alsdan plaelst men gen darmen en soldalen om le beletten, dat men de gevaerlykste plaetsen nadert. Parys, 20 mcy.De dagbladeren hebben zich bezig gehouden met de benoeming van den generael Pelissier lot opperbevel hebber van het leger in het Oosten. In liet algemeen denkt men, dal de afgematte gezondheyd van den generael Canrobert, rnaer een voorwendsel is, om zich van liet kommandement te ont maken. De gezondheyd van den generael Canrobert moet nog zoo danig niet afgemat zyn, aengezien liy het bevel over eene af- deeling blvft behouden. Men gelooft dat den generael Canrobert liet nieuw aengenoinen plan van oorlog legen de Bussen, niet goedkeurt, om dat liet le roekeloos is, en een voorwendsel heeft gezocht om van de verantwoordelykheyd ontslagen te zyn. Den generael Pelissier is eenen waeghals, en heeft zich met de uyi- werkiug van het nieuw plan belast. Vyftig Zusters van den H. Vincentius-s-Paulo gaen naer Cri- meen ingescheept worden, om met de andere Zusters die reeds in liet Oosten zyn, de zieken en gekwetsten le gaen oppassen. Het is het gouvernement welk de Zusters heeft gevraegd. De overste van de Gryze Zusters heeft die vraeg aenstonds toegeslaen. De oogen van al de diplomaten en politieken blyven op Ooslen- ryk gevestigd. Men wanhoopt nog van den vrede niet. De woorden van lord Palmerslon zyn bel die de hoop op vrede nog eens heb ben doen ontstaen. Parys, 25 mey.De politieke tydingen blyven verward. Terwyl men, langs den eenen kant. van niets anders dan van vyandlyk- heden en oorlogstoebereydselen spreekt, word er van eenen ande ren kant, nog van vredeonderandelingeii gewaeg gemaekt. Het i«? Oostenryk welk aen houdend werkt om lot eene overeenkomst te geraken. De woorden van lord Palmerslon in het engelseli parle ment doen ook de hoop op mogelyken vrede voeden. Heden be weerde men dal Pruyssen zich by Oostenryk voegde, om te poogen een vrede-traklael lusschen Rusland van den eenen kant, en Vrankryk en Engeland langs den anderen kant, lot stand te bren gen. Alle de troepen van liet reserve-kamp van Maslak moeten, voor zien van langen voorraed en van veel krygsbehoefien vertrekken om eene expeditie tegen Odessa, of op den Neder-Danauw, te ondernemen. De piénionteesche troepen worden regtslreeks naer Crimeen gezonden, zonder te Consianiinopelen te mogen stil bly ven. Eene nieuwe battery van veertig stukken kanon, is opgeregt ter plaels die voort yds door de Bussen bezet was, en die den 2 mey, door de Franschen, na een hardnekkig gevecht was veroverd. Marseille, den 19 mey.Volgens berigten van den 8 mey uyt Crimeen, zou een hardnekkig gevecht lusschen de Bussen, Van den eencn kant, en de Turken en de Egyptenaren, van den ande ren kant, op de hoogten van Balaklava, zyn ontstaen. De turksche troepen hebben wonderbaer, elf uren lang, de aenrandingen uyt- gestaen, lol dat een korps der geallieerde troepen was aengeko- men, welk de overwinning heeft doen behalen. Parys, den 20, mey Den generael Canrobert heeft laten we ten dat hy hel kommandement van he: legerkorps van den gene rael Pelissier niet kan aenveerden, en hy verzocht den keyzer om aen hel hoofd van eene enkele afdeeling te blyven. Den keyzer beeft dit verzoek ingewilligd. Generael Canrobert heeft een verslag gedagteekend van den 4 mey, aen den minisler van oorlog doen toekomen. Zie hier dit verslag Mvnheer den maerscbalk, inyne depeche van den 2 mey heeft ter uwer kennis gebragl de inneming en bezetting door onze troe pen van een werk van tegeunadering, welk den vyand aen onzen linkervleugel vroeger had ontnomen. Dit werk had aenzienlyke proportiën. Het bestond uyt twee gebrokene liniën van elkander gescheyden door 40 meters lusschemuvmte. Dit werk whs voor den vyand zeer gewigiig Van daer bad hy zonder twyfl'el ee van onze onlangs opgeworpene batleryen vernield even als de werken die haer omringen, en onze aenvallen op den Aïastbastion afgeslagen. Wy moesten dus de Bussen beletten zich voor goed in deze wapenplaeis te vestigen, en den aenval wierd er van baslotcn zou- dra de werken uytbreyding genoeg hadden genomen, om ons ten minsten gedeeltclyk, voor het vuer der plaels te dekken. In den nacht van den 1 lot 2 mev, wierd dit werk veroverd door dry kolonnen van het 46c linie, detachementen van het 1 regi ment van liet vremde legioen, 45e, 79tf, 42° en 98" linie, en 9r ba- laillon jagers te voel. Den vyand wierd in de plaets teruggeworpen, en de genie beeft hel ftezit van liet werk verzekerd, waervan zy de wapening, negen mortiers heeft weggenomen. Denzelfden dag ten 5 ure i nanoen, heeft eene russischc ko- lonne van 50,000 mannen gepoogd liet werk le hernemen, rnaer is terug geslagen. Wy verloren hierby aen dooden 11 officieren, waerondcr den kolonel Viennot, en 158 soldaten, en aen gekwetsten 22 officieren en 600 soldalen. Door dezen zegen, die eenen grooten invloed op de zedelykheyd der beyde legers beeft uytgeoeffend, zyn wy op eens 150 meters naer den Midden bastion grvoorderd. Eenen trek van moed en dapperbeyd word uyt Crimeen gemeld. Ziet hier wat men wegens den zeiven in de dagbladeren leest. Tydens bet nacht gevecht waervan generael Canroberts's laetste verslag spreekt, was de lievigbeyd van den stryd zoo groot, dat de soldaten eenen ougenblik de Bussen hebben vervolgd, tot aen den mond der kanonnen van de plaets. Eenen kaporael van de tweede kompaguie grenadiers van hel le regiment des vremden iegioens, zekeren Olivier, eenen Span- jaerd van afkomst, liet zich zelf opsteken dooreenen zyner kame raden om in de battery te dringen door een schietgat. Reeds klampte hy zich vast aen eenen aerdezak, en ging in het binnenste springen, loen eenen russischen officier vooruytkwam, om hem eenen sabelhouw in het hoofd te brengen. Olivier onlwykl den slag, en zich rekkende, liet hy den zak los, vatte den russischen officier vast, en liet zich terugvallen in den gracht, zynen vyand medeslepende. In zynen val trok dezen eene pistool uyt den gordel, en gaf vuer op den kaporael, doch zonder te treilen. Met eene bayonnet doorboorde toen Olivier de borst van den Rus, door en door. In een franseh blad la Presscvinden wy de volgende om standigheden afgekondigd Wy hebben een nieuw voordeel op den vyand behaeld. Het is langs onzen linken vleugel, waer wy veel meer voordgang doen dan langs den reglen. Onzen vierden evenwydigen gracht, aen den derden verbonden, moest langs den reglen kant naer bet kerkhof, voor hel Middenbolwerk, en van daer op den linken kant van bet Maslbolwerk naer hel Middenbolwerk voordgezet worden Maer de Russen uyt hunne hinderlagen verjaegii, hadden er verder nieuwe gemaekt, die reeds aen eene veidsclians begonnen te gelyken. Generael Canrobert en generael Pelissier kwamen dit naerzien, en lieten de Bussen hun werk voordzetten. Den 1 mev was byna alles voltooyd, en de bomketels waren geplaetst. Den volgenden nacht om 11 uren 's avonds, trok generael Pe lissier met dry kolonnen geheel stil naer den vyand, en viel hern zoo geweldig aen, dat dezen de vlugt nam De russischc troepen wierden leencmael overrompeld, en door ons en door hun eygen geschut gedood, en gedwongen van acht bomketels in onze handen te laten. Onder het geweer en kanongeschul nam de genie bezit van de hinderlaeg en keerde ze legen den vyand. In dit gevecht zyn verscheydene officieren gekwetst. Generael Viennot, van het vremd legioen is gedood; 500 mannen zyn buv- ten stryd gesteld, en 15 tot 20 gedood. Den 2, rond vier uren namiddag, kwam den vyand weder om ons le verdryven; 25 tot 50 stoutmoedige mannen waren reed> van zeer digt genaderd. Maer den kreet: Te wapen klonk rond, en de Bussen wierden iu volle nederlaeg verslagen. Generael Canrobert volgt generael Pelissier niet op, in Int kommando overhel legerkorps van dien laelslen opper-oflicier generael de Sallcs neemt dit kommando; Canrobert herneemt In t bevel over de enkele divisie, welke hy te Alma kommandeerde. Eenen franschen briefscliryver verzekert, dat de magt der ge allieerden in Crimeen thans uyt de volgende troepen zamengesteid is: 125,000 Franschen, 55,000 Turken en 50,000 Engelse hen, zonder (ie manschappen der vloten. Zoo men weet is er eene expeditie ter zee, legen Kerlscb, dooi de geallieerde vlooi ontworpen en begonnen. Deze expeditie is mislukt, en, zonder een kanon te lossen, is deze expeditie verla ten, ten gevolge van dringende bevelen die uyt Parys waren aen- gebragt/en de vloot dwongen slandplaets rondom Sebaslopol te nemen. Ongetwylfeld kende men te Parys al het belang der expe ditie van Kertsch niet, en wist men niet dat de loeberevdselen zooverre gevoorderd waren. Met Kertsch in te nemen, sneden de geallieerden de vivers voor Sebastopo! af. Het lerugkeeren onver- riglere zaek, heelt veel spyt en ontevredenheyd op de vloot doen ontstaen. Men meld uyt AVarcbauw dat men zich geen denkbeeld kan vormen van de bewegingen en de werkzaeinheyd die in het leger der Bussen hecrscht. De bezondere tydingen die men uyt Constnntinopelen en uyt hei kamp in de nabyheyd der stad, verneemt, melden dal den cholera er voordgang doet. De plaeg is reeds in liet serail gedrou- gen, en vyf vrouwen en eenen keyzerlyken prins zyn aen den cholera gestorven. Marseille, den 22 mey. De bestemming van bet reserve- leger te Consianiinopelen, is gehevm gehouden. De komman- danten hebben bevelen ontvangen, die zy maer in volle zee mogen openen. Alle de loopgrachten vóór Sebaslopol zyn vol water geloopen. liet geallieerd leger maekte toebereydselen om le kunnen te volde trekken, als hel weder zulks zal toelaten.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3