ZONDAG 3 JUNY 1855. NEGENSTEN JAERGANG. - Nr 457. VAN DENDERMONDE NAER AELST. AELST, den 2 Juny 1855. De kiezingen voor den Senaet, zyn zy belangryk De Droogmaking of Drainering. PROCESSIE TE AELST. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN OEN 1 NOVEMBER 1854. 1® Ten 7 uren 45 minuten des morgens naer Dendermonde Gend, Brugge, Oostende, Kor try k, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 2° ten 9 uren 30 min. des morgens naer Dendermonde, Gend, Mechelrn, Brussel, Antwerpen, Leuren, Thienen, Luyk, Verviers, Lande», St. -Truyën,en Hasselt. 3® Ten 12 uren 00 minuten roor middag, naer Dendcrruonde, Gend, Brugge, Oostende, Korlryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 4° Ton 2 uren 15 w. namidd. naer Dendei monde, Mcchelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Vervier, Landen, St. Truyën, Hasselt, Aken en Keulen. 5° Ten 5 uren 15 minuten des avonds, naer Dendermonde, Mechelen. Brussel, Antwerpen Gend, Brugge en Ostende, Korlryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel en Calais. 0° Ten 8 uren 15 minuten des avonds naer Dendermonde, Gend, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Aken en Keulen. 1® Ten 6 ur. 25 t». 's morgens.2^ Ten 8 uren 20 minuien 's morgens. —3° Ten 10 uren 10 minuten 's morgens. - 4° Ten 12 uren 40 minuten 's middags. 5® Ten 4 uren 10 minuten 'savonds.6° Ten (i uren 45 minuten 's avonds. Zullen te Gysegem stillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AF.LST, ten 7 uren 45 minuten, ten 9 uren 30 minut. 's morgens, ten 12 uren ten 2 uren 15 minuten en ten 5 uren 15 m. s' avonds* Van DENDERMONDE ten 6 uren 25 minuten, ten 8 uren 20 minuten'smorgens, ten 10 uren 10 min. voor m. ten 12 u. 4ü m. namiddag, ten 4 uren 10 m. en ten 6 uren 45 min. des avonds. Voor alle riglingen moet men te Dendermonde van konvov veranderen. CLIQUE SLUM. Dit bliitl verschuil des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den dacrop volgenden Zondag.—Den prys der inscliryving, by trimester, is bepaeld op I fr. 50 c., dien der annonecn op 20 centimen den drukregel. DEN DENDERBODE Den dag op welken den Senaet gedeellelyk moet herkozen ■worden, is naby, en nogtans schynt men er zich niet veel meé bezig te bonden. Men zou zeggen dat het samenstellen dezer wetgevende kamer zoo belangryk niet is dan de samenstelling der volkskamer. Wy gelooven dat zulks eene dwaling is het magthebbend deel van den Senaet is zoo groot en uytgestrëkt dan dit der volkskamer de opvornting van den Senaet moet zelfs meer de aendacht en de be kommernis der natie en van de kiezers gaende maken. Zie hier waerom Den Senaet mag over weiten beraedslagen zelfs al waren er slechts 88 leden aenwezig den Senaet mag en kan dus wetten aennemen met het gering cyder van 11 STEM MENZie daer eene zaek van 't allergrootste belang, Want's lands lot kan van 11 persoonen afhangen, welke ondereen zouden konnen kaballeren of intrigueren. Het is waer, men zou konnen tegenwerpen dat de wets ontwerpen door de volkskamer teenemael ontwikkeld en bewerkt zyn eer zy naer den Senaet gezonden worden, en dat zv aldaer slechts aenkomen om daer eene soort van bekrachtiging te ontvangen. Maer dit is niet altyd zoo meer dan eens beeft men gezien dat de wetsontwerpen uyt de kamer gekomen, door den Senaet merkelyk zyn ge- wyzigd en verbeterd, en men moet getuygen "dat, op den dag van heden, de beraedslagingen in den Senaet ge schieden met zoo veel studie en details als in de kamer. Men zegt nog dat den Senaet door zynzelven conscrvateur is, dat hv den bewaeröer is der slevigheyd van den staet, den verdediger der egten en vryheden door de grondwet gewaerborgd en dat, by gevolg, dit wetgevend korps geen onrust kan baren. Dit kan eenigzins waer zyn voor eenige stoffelyke belangen ziet men dikwils dat de senateurs van een en zelfde gevoelen zyn maer voor wat de grootste be langen, de politieke en godsdienstige vryheden, betreft, ontmoet men er zeer dikwils gahsch verschillende en onrust wekkende deukwyzen, en men is niet altyd zeker van stemmingen te hebben die niet zeer veel te wenschen laten. Wy hebben dan grootc redens te zeggen dat de kiezingen voor den Senaet van 't grootste belang zvn, en dat het in de tegenwoordige worsteling tegen de lïberaters-Franc- maQons, die niet opbonden onze godsdienstige vryheden :ien te randen en te bevechten, eene allergrootste noodza- kelykheyd is zich ernstiglvk overal met de kiezingen voor den Senaet bezig te houden en de kandidaten, welkers grondstellingen niet goed zyn, te verwyderen. Onder de liberale senateurs welke op 12 dezer 't lot eener herkiezing moeien ondergaen, zyn er verscheydene die, gevoelende dat den politieken wind uyt een ander oord bluest, en dat 't volk de oogeu begint te openen, zouden willen kazak koeren of ten minsten hunne liberale kazak bedekken met een soort van conservateursmantel daertegen moeten de kiezers zich wapenen, want deze kazakkeerders of mantelmannen doen zulks maer omdat zy hopen al wederom de toegevendheyd te leur te stellen van de goede menschen die denken dat er in den weg der toegevingen moet voortgegaen worden, maer die ongeluk- kiglyk niet gevoelen wat al kwaed zy, onwetens en onwillens door hunne toegevingen aen 't land toebrengen. Wy wakkeren dan de kiezers aen zich niet te laten mis- leyden en byzonderlyk van niet nalatig te blyven, want wy liebben vernomen dat slechtgeplaetste invloeden al te ligtzinniglyk in't werk gesteld worden, op het punt zyn kwaed te doen, en aldus op eene gèyaerlyke wyze cle bberaterszaek dienen. Deze welke genoemden invloed werkstellig maken, berekenen het nadeel niet zv aen de eonservaleurszaek toebrengen met de zaek der lögiën en klubsen te dienen zy zyn zoo verblind dat zv, ondanks de ondervinding, niet zien dat als de liberators, met welke zy willen eene overeenkomst ijiaken, wederom gekozen zyn, zy naer bun oud kamp zullen keeren en lagchen met de goedheyd van deze welke zy zullen gefopt hebben. Wy zeggen en herbalen het de toegevingen behouden en ver sterken de magt der boozen eu verderven de zaek der goeden. Voor ons arrondissement konnen wy de pluyni van den Senaet voorstellen en verhopen vast dat al de kiezers neer- stiglyk zullen op hunnen post zyn om hunne stemmen te geven aen de heeren Graef JB. D'HANE-DE POTTER, Baron Hyp. DELLAFAILLE uyttredende Senateurs. Ofschoon de drainering veel voorstaenders hebbe en dat deze welke zich met den landbouw bezig houden dezelve hemelhoog verheffen, zullen wy ons evenwel eenige opmer kingen veroorloven nopens de droogmaking der landen, die aen de Engelsdien ontleend is. Over eenige dagen beeft liet gouvernement eenen nieuwen exaem-jury ingesteld, eenen nieuwen leergang van engel- sche drainering opgevormd en er eenen universiteyts-cursis van gemaektWy willen de noodzakelykheyd niet miskennen de natte landen droog te maken, verre van ons zulk gedacht, wy kennen te wel de noodzakelykheyd van de landen te verbeteren en ze meer eu meer te doen opbrengen maer wy zyn verwonderd en 't bevremd ons buyten mate dat men een uylzonderings-geval maekt van die wyze van droogmaking die ons uyt Engeland overge- waeyd is, en zou doen gelooven datwy voortyds noyt de minste kennis gehad hebben om het te overvloedig water dat zich in de leegten en natte landen bevind, te doen atloopen. Nogtans is de droogmaking hier altyd in gebruyk geweest, deze die zorg hadden om hunne landen te ver beteren, gebruykten maetregels om het te overvloedig uat hunner akkers te verspelen. Doch wy hadden eene geheel andere manier van droogmaking dan de Engelsche Er wierden namelyk onderaerdsche goten gegraven die gevuld wierden met steengruys of met elzentakken om die goten open te houden en aldus de afdryving van het te overvloedig water te vergemakkelyken en "den grond droog te maken. De Engelsche gebruyken voor hunne droog making niets anders dan in aerde gebakken buysjes, die zy nevens elkander plaetsen en aldus eene afieyding van 't water uytmaken, zoodat die reeks buysjes aen' elkander vervoegd, slechts eene afieyding te weeg brengt zonder echter eene algemeene filtrering over geheel de opper vlakte der buysjes daer te stellen. 'T is waer, in die buysjes zyn er gatjes of kleyne openingen maer buyten dat deze kleyne openingen gemakkelvk •versluysd of ver stopt geraken, nog hebben de engelsche buvzen dit voor deel niet vuil eene algemeene filtrering te weeg te brengen en eene vulkumenc en duerzame droogmaking voor gevol" te hebben. Wy denken dus dat de engelsche drainering geene be- langryke invoering is in onzen landbouw, en wy durven zeggen dat wy de groote mittiglievd niet begrypen er eenen byzonderen leergang van te maken integendeel wy zeggen dat zulks eenen akt is van volkomene nutteloosheyd°*die veel nadeel doet aen de groote faem die de belgisclie landbouwers in andere landen en bvzonderlvk in Engeland genieten. Eene bemerking die bier niet ten onpas zal komen, is dat men in Engeland het stelsel van bugzen begint te verlaten, om het door het oud bclgisch stelsel te vervangen, te,weten door talikebossen en steengruys in gegravene riolen gelegd Ons dunkens, zou het gouvernement zeer wyslyk han delen van niet veel geld te besteden om dien nieuwen leergang in te rigten wy hopen dat liet eens voor goed zal beginnen te zien dat liet altvd uvlkomt op het verspillen der penningen van de schalpligtigen zonder dat er 't land eemg nut uyt geniete, en dat dit alles maer dient om eenige verhongerde uyt het slaetsschotelken te laten lekken, die te luy zyn om te werken of den moed niet hebben eenen stiel te doen Het is onmogelyk zich een denkbeeld te maken van den geestdrift die de inwooners van Aelst bezielt, om de feest van morgen op eene behoorlvke wyze te vieren. Er is byna geen buys welk niet is herschapen in werkplaets van bloemen, kransen, festoenen, dichten, jaerschriflen, vae'n- dels, schilderingen, zinnebeelden en tullooze andere ver delingen met welke de huyzen zullen pronken. Daerby is er geene mogelykheyd meer nog eenig drapeerkatoen te krygen, alles is aengevraegd en besproken; talryke triomph- poorten en rustautaren worden overal opgeslagen op de groote merkt staet reeds eene verhevene estrade waerop Z. II. den Bisschop en al de geestelvken zullen plaets nemen, van waer den prelaet zynen plegtigen bisschoppe- lyken zegen aen de geloovigen zal geven. Aen den voet dezer estrade zal liet verrukkend zangstuk, sub tuum prcesidium, gecomponeerd door den kundigen M. Van Hulfel, muziekmeester der Finis-terrse te Brussel, met 90 a 1000 stemmen en met begeleyding van koperen instru menten uytgevoerd worden. Wy hebben reeds twee repeti tion geboord en durven verzekeren dat er niets grootscher, mets statiger, niets meer indrukwekkend kar. gehoord worden. Met een woord, wy zyn waerlyk onverduldig om de plegtige en definitieve uytvoering van dit stuk te hooren. Het is ons zoet en aengenaem te mogen zeggen dat geheel de stad het hare bvdraegt om op eene zeer buytengewoone wyze de buvtengenwoone en schoone godsdienstige plegtigheyd te 'konnen verluysteren. Wy noodigen de inwooners van het omliggende uyt een uytstapje naer Aelst te doen, wy verzekeren hun dat zy hunne komst m geener voege zullen beklagen, want 't geen er in Aelst zal te zien zyn, zullen zy er niet meer aentreffen, wyl dergelyke plegtigheyd zich sedert eeuwen niet aenae- boden heelt8 Wy lezen in liet Vaderland Wy hebben aengekondigd dat M. Beuckel, geneesheer, tot lid van den provincialen raed voor het kanton Lokeren, is gekozen. Eenige dagbla deren hebben, ter gelegenhcyd der benoeming van M. Beuckel, dezen lieer als den vertegenwoordiger der exclu sieve denkwyze willen doen voorkomen, en die benoeming geëxploiteerd, als eenen zegeprael der liberalen op de ka- tholyken, als ot M. de Moor-Muvs den kandidaetvan deze laetslen was. Wy achten ons gelukkig het gezegde van die dagbladeren te mogen leugenstraffen. De beyde kandidaten te Eokeren waren om even achtbaer, en behoorden beyde tot de bewa rende party. Het was om de kandidatuer van M. Beuckel te benadeeligen, dat eenige persoonen de lasteringen had- den nytgevonden en versprevd, dat dezen geneesheer tot de party der exclnsievön behoorde. De stad Lokeren is geeirans in twee kampen verdeeld, zoo als zonimige persoo nen willen doen gelooven. De party van liet oud versleten nieuw politiek, van liet politiek der klubsen, is te kleyn, te gering, te Lokeren, opdat men die party voor iets in de kiezingen zou willen tellen. PROVINCIALE KIEZINGEN. Maendag lest hebben eenige kiezingen, voor het voltallig ma ken der provinciale raden, plaets gehad. Zyn gekozen geweest; Te Lokeren: M. Beucl.cls, doctor, die 228 stemmen heeft beko- men M. de Moor-Muys heeft 122 stemmen gehad. Te Luyk Dereux is zonder oppositie gekozen. Te Namen was er worsteling. M. de Woelmont was door de be warende party en gematigde liberalen voorgedragen. M. Bauchau was den kaddtdael van de ullra-libcraleu. M. de Woelniom is met GÜb stemmen benoemd, terwyl 111. Bauchau maer 253 stemmen heeft kunnen vereemgen. Te Florknnes is M. 'justin de Labbcville gekozen. Er was maer eenen kandidaet voorgedragen. Te Puii.ippevii.le M. de' Villermont, kandidaet der gemaiigde parly, is met 106 stemmen op 109 kiezers, benoemd geweest etteren.Een lid by den provincialen raed moed in' ver vanging van \\ylen M. den notaris Leirens gekozen worden Vvf kandidaten hadden zich op rang gesteld, en 350 stemmers hebben in de kiezing deel genomen. Ziel bier den uylslag: M. llaiibys-de Weirt, burgemeester ie Sehell'ebelle, bekwam 168 stemmen. M. Buysse, advokaet te Gend, 56 stemmen M. Papejans te Scbellebellc, 55. - M. Schollaert, advokaet ie Gend, 54. M. Lunpens, 1-i stemmen. baer niemand de vereyscble meerderheyd verworven ha.i moest er eene ballotage plaets hebben, in 'welke 310stemmers deelnamen. M. Maltb,s-de Wein beeft 205 stemmen bekomen en M. Buysse heelt er 105 vercenigd. M. Mallbys-de Weirt is dan tot lid van den provincialen raed uytgeroepen. ',leu Waremme. - M. L. Naveau, van Ilollogne-op-Gcer, liberalen kandidaet, is gekozen. ,cu Laoten. - M. Baeymaéckers. die geenen tegenstrever had is met 18ü stemmen op 186 kiezers benoemd. Spa. M. Ch. Davignon is benoemd geworden.

De Denderbode | 1855 | | pagina 1