'^2$-* Er is eene fransche Programma gedrukt van de Pro cessie welke morgen ten dry uren namiddag zal uytgaen. Men kan dees Programma ten onze bureele bekomen. W Den kundigen steendrukker, M. Jacqmain, te Gend, is voornemens een pracliligbnekdeel uyt te geven, waerin geheel de Processie van Gend in gesleendrukte Platen zal afgebeeld zyn. Men kan den prospectus ten bureele van den Dendemsode bekomen te beginnen van maendag; wy zullen ook de inschryvingen opnemen. CORRESPONDENTIE. M. den P. uyt M. Wy hebben van uwen 't wege fr. 7,SO ontvangen. Overlast van werk dwingt nns versclieyde politieke artikels, ïcninerkingen, pillekens, lol opvolgende N" te versclmyven. - 'T is ons onmogclyk al de brieven die wy uyt de verschillige streken des lands over de processiën ontvangen, mede te deeleu. G-dieel óns blad ware te kleyn om ne i de menigvuldige stukken plaits te verleunen. Wy moeten zelfs deze onzer omstreken veel verkollen willen wv eenigc nietiwslydingen konncn mededeeleii. Eenen inschryver uyt Erondegcin zend ons bel volgende In uw geëerd blad van 20 dezer gezien hebbende dat bel u ter wete gekomen was dal wy eenige toebereidselen maeklen om op 27 ntey eene luyslerrvke processie te gaen ter gelegenheid der verklaring van de Onbevlekte Ontvangenis, zend ik u hiervan eene kleyne schets. In den namiddag van den dag te voren wierden de vaendels op den kerktoren, pastory en bezondere huyzcn nylgesleken onder bet geluyd der klok en gebulder van 'l kanon welke deze feest aeukondigden. Op 27 van ten dry uren des morgens donderde wederom het kanon. U een beschryf doen van bet palleren der liuyzen en straten is mv niet mogeiyk ik moet my bepalen alleen met u te zeggen dat geiteel den processieweg met sperreboomkens omzoomd was en geheel het dorp als in een paradis herschapen. Eenen statigen prachligen en kostelyken Dais was aen de pastory opgeslagen en mag voorwacr als een meesterstuk in zyn slaeh aenzicn worden ofschoon alles door de parochianen ver- vee rdigd was, zonder behangers of decoratieschilders te moeten gaen opzoeken. Onze processie was samengesteld als volgt Eene compagnie Burgerwacht met vaendel vooruyl en al omgord met eenen blauwen slttyer openden den stoel hierop volgden bet kolo-sad zilveren kruis de Slandaerden en Acolieten, al de broederschappen met vaendels llambeeuwen, koslelyke reliquiekassen, maegdekens met bloemkransen rond bel hoofd en dragende schilden ivacrop geheel de litanie van O. L. V. was afgebeeld aclil andere maeg dekens volgden dan verbeeldende acht koninginnen niet gekroonde hoofden, en dragende elk eene koslelyk vercierde waschkeers (offeranden), daeraebler kwam deze welke de koningin zonder- vlek ontvangen verbeeldde, welkers kleeding eu mantel glinsterden van goud, de boorden van den mantel wierden door twee maeg dekens gedragen. Dan volgden bel allerschoonste en rik vercierde beeld van O. L. V. onder eenen prachligen troon, gedragen dour vier jonkvrouwen schitterend in 'l wit gekleed. De geeslelykhcyd in clihoorkap de zangers, en eyndelyk de heereri burgemeester e i schepenen bekleed met de leikens van bun ambt sloten den stoel. Erondegem mag zich tvaerlyk vleyeu dat bel voor niet eene gemeente in pallering en vercieriug moet wyken, want des avonds waren al de huyzen schitterend verlicht en aldus eindigde deze feest ivelke al de herten der Erondegemineuaers verrukt heeft. Men scltryft ons uyt Haelterl Om de feest der qnbevlekle Maegd weerdiglyk te vieren, hebben al de parochianen gewedyverd in liet vercieren hunner huyzen langs ivaer, maendag lest, de prachtige processie moest passeren. Op -elteel den doortocht ivas den weg omzoomd niet sperreboomen en vercierd met zegebogens, bloemen, jaersebriflen enz. enz. Een dertigtal deftig uylgedosclile ruiters openden dei: smet, samengesteld uyt herders, maegden, de socieleyl van St-Vinceiilius de Paulo, hel muziek, bet beeld van O. L. V. ailerrykelyksl ge kleed, de geeslelykheyd enz. enz. Eene voortrelfelykc eerewacbl sloot den stoet, lie grootste orde beeft in de processie gebeersclil, doch wal er 'l nteesl aller aendaebt getroffen heeft, is eenen lofzang ter eere van de Onbevlekte Ontvangenis door jonge joffrouwen gezongen aen eene kapel welke daertoe byzouderlyk was opgeslagen. Immers Haeltett beeft eene leest gevierd welke in aller geheugen zal geprent blyven. Men meld uyt ldegem aen den Denderbodc Was men niet voorgegaen door zoo vele steden en dorpen die hunne luvstcrryke verlichtingen en processien ter eere van de Oiitbevlcklc Ontvangenis van Maria aen hel cbrislene volk mede- gedeeld hebben, men zou geen woord er durven van scbryven, maer nu is bet onmogclyk iu stilzwygendheyd voorhy te gaen de eer. die de imvooners van ldegem bewezen hebben aen de II. Maègd Maria. Eerst den 2 february 1 855 door eene algemeeno verlichting, niet alleen ryken maer armen, in weerwil van den barden winter, ontslaken hunne koersen of ander licht ter eere van de 11. Maria. Het was een ander klaerle die iu de lochl glinsterde dan bet noodlottig vuer dat den 24 april 1852 op een kwartier tiers rond de dry honderd menschen van wooning en eerste noodzakelykheyd beroofde. Ten tweeden op den Sinxendag door eene allerluysterryksle processie. Aen bet hoofd der processie peerdevolk met standaerd gevolgd van hel beeld van den fl. Eligius, dan hel kruys der kerk met eoralen waer op volgden den standaerd van den H. Iltiberlus en andere vaendels en het beeld van II. Iluberlus, daerop verschenen wederom vaendels met een getal kinderen der zondagschool, ge volgd door bel beeld van den H. Petrus, patroon der parochie, de kantwerkschool met hare zinnebeelden, de H. Theresia verbeel dende. de berderkens, de lierderrinneks, de maegdekens, ile ko- ninginne der Engelen met bare engelIji nvoorgaende, andere maegdekens den stoel der Koninginue der Maegden uitmakende, de zangers der kerk, muziekinstrumenten den lof van de 11. Maria zonder vlek ontvangen uitgalmende, welkers beeld door acht dochters gedragen w ierd, daerua de geeslelykheyd, de wereld- lyke overheyd. Hel peerdevolk sluot de processie. Schoon waren de vfercieringcn der stralen, Inplant met sper ren, behangen met katoen op eene wondere wyze doorvloglon, zag'men erlusschen wapperen vaendels en zinnebeelden ter eere van Maria. Wie zal beschryven bet vernuft dal de inivooneis van ldegem aen den dag gebragl hebben in liet verveerdigen der arken autaers. ruslplaelsen, der andere verbeeldingen; zoo als den berg van Salelle, de jacht van denll. Iluberlus en andere wildernissen; met spriiigfonleynen de ooggelnygcn kunnen er van ootdeeleu, eindelik bet schoonste cieraed der feest was de ecnsgezindlteyd dér inwooners om de Onbevlekte Ontvangenis van Maria luysler- ryk te vieren. Men scltryft uyt Deynze aen den Denderbode Op zondag 27 Mey heeft de stad Deynze door eene luysiervolle processie een nieuw bewys gegeven van bare leerherlige godvrug- ligbeyd jegens de alleen Onbevlekte omva-ngene Maegd Maria Oin j aen de processie allen mogelyken luvster te geven hadden de twee kerken en de kloosters zich vcreenigd'. Door het schoon iveder j begunstigd, is de processie om o uren uvl Sl. Ma-rtens-kerk uyt- gegaen Den stoet wierd geopend door gendarmen te peerd, daerop volgden hel m-usiek der stad de kruyssen en vanen der beyde ker ken en kloosters, de verschillige scholen met hare vaendels en- bannieren de socieleyl van den 11. Viucenlius a Paulo, - en tiental eonfrerië» voorgegaen van hare standaerds en beelden, vergezeld van eene menigte berderkens. Een honderdtal maegdekens zeer koslelyk gekleed, verbeeldende O. L. V. onbevlekt ontvangen, O. E. V. van zeven Weeën, O. L. V. van den Roosenkransenz. enz. daerua bet rykvorsierd beeld van O. L. V. van Sl. Marlens-kerk bet welk beurtelings gedragen ivierd dom- de O. t. V. meysscus der beyde kerken en omringd was van maegdekens in koslelyk gewaed en dragende koslelyke vaeutjes, lekielakken enz. enz 'daerop volgde bet kerkorkesl zingende de litanie en andere lof zangen ter eere van Maria; eyndelyk de priesters in koorkappen, den kerkenraed en bet magistrael. 'Den stoel wierd gesloten door gendarmen te peerd. De kerken waren van binnen en buyten rykelvk en met veel smack versierd, de stralen waren met twee reyën sperreboomen beplant en door andere verciersels prachlig- lyk opgeloyd. Te Zeveren, by Deynze, is op den 27 ntev, de plegtige pro cessie ter eere van de H. Maegd zonder vlek ontvangen, zeer luys- lerryk geweest. Hel beeld van de II. Moeder Maria, Iraey versierd, met eenen kostelyken nieuwen mantel omhangen ivierd gedragen door (jongreganisle-zuslers in gelykvormige kiceding. Üvt Bercbem, by Aüdenaerdc, word aen den Denderboue gemeld Den eersten Sinxendag is iu onze gemeente eene plegligheyd gevierd die nimmer alhier is gezien geweest. Het was ter gele- genheyd der Processie ter eere van de Onbevlekte Ontvangenis-: Sedert omtrent twee maenden was er in hel Verdienstelyk Kloos ter en Pensionnael dereerw. Zusters Apostolinnen melde grootste vlyligheyd gewerkt om alle slaclt van vorderingen voor den pleg- tigen Processiedag te bereiden. Geheel dien stoel beschryven en er al descboonheyd van doen begrypen, is onmogefyk. Men zag er nainclyk inAl (ie beelden der heyligen en palroonen der kerk, talryke bannieren, berderkens, herderinnekens, eene groole me nigte maegdekens welke alle soorten van zinnebeelden en god vruchtige bediedeuwsenjdroegen, ryke reliquiekassen omringd van brandende lanleernen, liet ryk en stBstkelyk gekleed beeld van O. L. V. de verbeelding van iien H. Boozenkrans op vyftien sier- lyke vanen, de verbeelding der zeven droefheden van Maria, de veibeclding van O. L. V. van Salelle,.de verbeelding der instelling van den II. Schapulier enz. enz. Voeg by dit alles de tegenwoor digheid der soeieteyt van St. Vencenlius tie Paulo, de kantscholen, de leerlingen van bet Pensiorinaet vergezeld van bare meeslers- sen, de eeriveerde Zusters van d'Onbevlckte Ontvangenis, de Con gregatiën, de school van M MaUliys, wiens leerlingen gezamentlyk met de geeslelykheyd den Magnificat op eenen solennelen loon en verrukkende wyze zongen. Verder Het de harmonie van Berchetn zich by lusscbénpoozen hooreu en speelde bare fraeyste stukken. De straten waren behangen met gekleurde katoenen, omzet met sparrebcomen, talrvke wimpels, vlaggen, jaersebriflen, zinne beelden en duyzend andere bevallige godvruclilige dingen ver rukten de oogen der talryke menigte. Aen de hoeken der stralen waren triomphpoorieii, autaers en rnstplaetsen opgeslagen waer telkens den Magnificat gezongen wierd. Het klooster voornamelyk schitterde van verciersels en palleringen en leverde eenen zoo praehtvollcn blik op, dat nimmer Bercbem zulk schoon gezigl zal opleveren Op de merkt was eenen beugen berg geinaekl niet mos bedekt boven welken een allerschoonste Maria beeld geplaolst was, omringd van eenen schitterenden bloemenkrans. Immers wy durven zeggen dat deze gemeente zich byzondc lyk in deze pleglpleging heeft onderscheyden om de algemeene moeder der christenen zoo veel mogeiyk te vereeren..... Men verzoekt ons uyt St. Lievens-Esscbe liet volgende te placlsen De processie waermede onze parochie de H. Maegd Onbevlekt ontvangen, op zondag lest, vereerd beeft, was allerluyslerryksl. Noch geld, noch moeyle is bier gespaerd, den icverNvas algemeen en eenparig, onze plaets voor de kerk was als een paradys. en den stoet is gegaen op geheel den omgang onder dry- m-'.winlig zege bogen, ten ineei-dereudeel met goeden smnek versierd. Eene uer voor de processie is aen O. L. V. opgeofferd eenen nieuwen mantel van zyden velours met gouden bloemen versierd, eene koslelyke gifle van eenen particulieren. Met genoegen laet ik UEd. ivetcn dal hier in deze streek men op veischcvde parochiën veel iever aeu den dag gelegdhecftom de proeessiën'luysterryk te maken; te Sotlegem, Erwelegcm,Grooten- berglie, Herzele Sleenbuyze, Maria-Lierde enz. maer Sotlegem en St. Lievens-Esscbe hebben uytgemunl. Den ecrw. beer Vydt, oud-professor in 't Collegie te Gee- raerdsbergen, is onderpastor benoemd te Aelst, in vervanging van den ecrw. beer Van Waerebeke. By koninglyk besluyt van den 29 mey, zyn in bet arrondis sement Aelst, op de volgende communen, tol schepenen benoemd: Te linpe, M. E. d'Hondt, Te Kerekxken, M. D. Vandersmis- sen, Te Letlcrhauiem. M. C. Mabilde, Te Saerlaerdingen, M J. de Clippele, Te Schendelbeke, M. A. Haellerman, Te Smecrhebhe-Vloersegeni, M. P. Turck, Te Waerebeke, M. C. Van Heddeghem. Een buys en seltuer, met alles wat zv inhielden, zyn te bte- Maria-Lierde" afgebrand. Dit buys was door eenen-dagloouer be woond. De gebouwen allen waren tegen brandgevaer verzekerd. M. H. Verbeydett is te Denderntonde lol lid van den ge- meente-racd gekozen. De liberalen hadden de kandidaluer van M. Verheyiien tegengewerkt, om dat dezen achtbaren burger voor zitter is i-an bet genootschap van den II. Vincenlius-a-Paulo, welk genootschap zoo veel goed aen den armen van Dendermonde beivyst. Iu bel arrondissement Dendermonde, zal M. den graef dc Ribeaucourl, geenc oppositie ontmoeten, om als seoateur, herko zen te worden. Er is spraek van een wissel-kantoor. of bureel van escomple te Sl-Nikolacs te sligteu. Het is de Nationale Bank welke dit wis sel-kantoor voornemens is op te region. Eenen waggon mol verkens geladen, is voorleden zaterdag, te Dendermonde, op den yzereu weg verbrand. Volgens een blad, kan men aen de delvings-iierken der vaerd van Schipdonck 800 a f000 arbeyders werk verleeuen. Donderdag namiddag was eenen voerman in de gemeente Esschen op zynen wagen in slaep gevallen. Het peerd niet meer geleid zynde, ging van den iveg af in de nabyheyd van eenen drae'yenden molen. Een der zeyleu vatte ongelukkig den slapenden voerman en wierp Item verre uyt den wagen. Den man is gevaer- lyk aen het hoofd gekwetst. Uyt Vcurne beeft men bel volgende gemeld Eene "vrouw had woensdag eenige slullen boter gekocht; wan neer zydie wilde verbruiken; bevond zy in bel midden der zelve mets dan fyn gestampte aerdappels. Eene andere vrouw bad woensdag Inetsl, ook eenige stuiten boter gekocht, ivaervan liet binnenste gansch ydel wasi /.oiv men zulke bedriegsters niet eene harde straf moeten- opleggen Niet tevreden met bare waren aen eenen buytengewnonen beogen prys te verknopen, nog moeten zy die verva-lschen, en zoo- den verbruyker op eene schandelyke- wyze zyn geld afperssen. Mem meld uyt St-Nikolaes eenen nieuwen trek van liefda digheid, aen de armen van Basele, door M. den graef Vilain XII[1. bewezenDe behoefligsle landbouwers dezer gemeente, geeue plant-aerdappelen bezittende, zagen met schrik bel aenslaeodc jaer te geinoel, als wanneer hunne armoede nog grooter zou wor den dan lieden, by gebrek aen den gewoonen oogst van gemelde vruchten. Om deze ongelukkigen te redden, beeft M. Vilain XIIII bun eene hoevcelheyd van iOOO kilos plant-aerdappelen doen uit deden. Eene groote en algemeene vergadering van franeinaeons gael in den loop dezer maend te Brussel gehouden worden. Alle de logiën des lauds zullen iiytgenoodigd worden, om depulatien naer Brussel te zenden, ten eyt.de de politieke redevoeringen, en dc onderriglingen van Mons-Verhaeghen, en van broer Bourlard te aenliooren. De kwestie van den 5'° wyk, gelyk men de zaek alhier noemt, of van het sebaslopoliseren der stad, blyftiu Antwerpen, nog steeds elkeen bezig houden. De algemeene denkwyze wint veld, en de aenhoudendheyd en den moed der ingezetenen hebben reeds een deel der aengewende poogingen met goeden uitslag bekroond gezien. De volgende regelen las men in liet Handelsblad van gisteren Wy halen het met groote voldoening aen Hel intrekken van. den voorstel van 5 milium AIO duyzend francsbestemd voor bet getrancheerde kamp te Antwerpen, is met blydscltap in onze stad ontvangen; des te meer. omdat wy van de voorgaende miuisle- rien itoyl iels hebben kunnen bekomen. De eendragt heeft onze magl nylgemaekt. Er waren echter eenige visschers in troebel water, die de zaek van den Vyfden Wyk maer aenkleefden, om er eene zaek van pai- lyscliap van te maken, en hierdoor onze bevolking legen i.ci mi nisterie op te zetten. Die ééne stem, welke -è bas Ie minislreriep in de zitting van den Pitiltaen, zonder dat'zy den minsten weêr- klauk bad, ten zy leekens van afkeuring, dal verloren schaep, was ongetwsffeld een der cclaireurs van die opslokers. W y herhalen bet, die kleingeestige pooging is niet gelukt; onze bevuiking is eemlraglig gebleven, en zy is bel ministerie Oedccker dankbaer voor zyne goede gevoelens, voor zyne goede inziglen. Bnvten dit, verhoopt men te An'werpen dal men in die stad, de- militaire genie niet langer den baes zal laten spelen. De burgers van Antwerpen gaen nu hunne vergaderingen-en byeenkomsten slaken, om die te hernemen, zoohaesl de belangen der slad zulks- zouden vereyselien. In de omstreken van Antwerpen heeft M. den advokacl Mer- tens. in eenen dag, meer dan tien duyzend aspeigies gesteken, op.een stuk, land van eene hectare en half. Dit sltik land welk nu- voorden kweek van aspergien word gebruikt, is maer gemeen en mager land en lot hier toe, bad men er nog geenen goeden oogst- rogge kunnen op winnen. Uyt de omstreken van Luyk meid men dol le Beaufavs, de genaamde Joanna Leelercq. in den ouderdem van 100 jaer is overleden. Haren man, Deltour genaemd, heeft reeds den ouder dom van 99 jaren bereykt. Den broeder van- Dfellour is al over zyn 101 jaer, en is nog kloek en slruysch, gelyk den man der overledene. De twee beschuldigden, Niou,landt en dc Vylder, zyn door den jury van Oosl-Vlaendëren pliglig verklaerd van diefte met alle bezwarende omstandigheden, en door liet hof van assisen tot de dood veroordeeld Tol op bel laelst hadden de beschuldigden allyd alles geloo chend. Maer gisteren heelt Karei Nieulandl alles bekend. Den beschuldigden heeft niet alleen zich zeiven pliglig herkend' maer beeft alle de kwaeddoeners die van de bende deel maeklen doen kennen. Het openbaer ministerie beeft aenstonds aen eenige agenten der politie van Siut-Nikolaes, in de zitting aenivezig, bevel gege ven om aenstonds huyszoeking by alle de aetigeduyde persooueti- le enen doen. Men beeft beden vernomen dat vele geslolene voorwerpen zyn< gevonden, en dat de aengeduyde medepligligcn in de handen Tan de justicie zyn. De jurés hebben eeue petitie geteekend, ont gratie- der doodstraf voor Nieuland le vragen. Men meld uyt Turyn, (lat M,den graef de Uobiano, aldaer ongelukkigfyk komt te overlyden. Dezen achlingsweerdigen Belg onderzocht een ryluyg welk liy voornemens was le koopen, om niet hetzelve naer zyn geboorteland le reizen, wanneer eenen zwaren koffer, van lie imperiale,.op liet hoofd van M. den graef dc Robiano is gevallen. Den graef is doodclyk gewond geweest, en eenige uren nadien overleden. Den genaemdot» De Boeck is te Monceau-snr-Sambre aenge- houden, beschuldigd van liet onlvreinden van 10,000 fr. in bank biljetten, ten nade'ele van eenen bankier van Cbarleroy. De Boeck is beambten bi M. Lancelot, bankier te Monceatr. De- misdaed- bestoet in al'troggelary,. bv middel van valseh geschrift, op naemi van den laelslgemclden bankier. Over 50 jaren waren de sloom booten onbekendthans varen- er op de amerikaensehe waters alleen 5000. In 1800 bestonder in-, de gehcele wereld geen spoor van yzeren wegthans liggen er- spoorbanen in de Vcrcenigde-Slalen op rene lengte van 10,000- mylen, en 22,000 rnylen zoowel in Amerika als in Engeland'. Over eene halve eeuw waren er verscheidene weker, benood'igd om tydingen uvl Washington naer Neiv-Orleans over te brengen er zyn nu zoo vele seconden niet noodig als men toen weken nio-sl hebben. Over een vgfliglal jaren wierd de snelste drukpers dour bet bandmekaniek benogenthans drukt de stoom 20,000 bladen per uer met eene enkele pers. De tydingen die men vernomen heeft wegens den toestand van den oogst in de Kempen, zyn zeer gunstig. Uyt hyua alle de departementen van Vrankryk, beeft inen zeer gunstige tydingen negens den oogst ontvangen. Tydingen uil Vrankryk melden dal er eene goudmyn in Algeriën is onldekl. Indien liet waer is, dan zal zulks voor Vrank ryk wel komen. Eene vrouw van Lyons beeft gewed, voor /0 fr. welk haer gehcele schal uvtmaekie, dat zv zes dagen, zonder eten, in eene kas gesloten, zou blyven, en beeft hare wedding gewonnen. Zy mo"l enkelyk dry rassen arnica monlana (zeker kruvd,) drinken. Opliet evnde vuil den zesden dag, was zy llauw, ten gevolge van dergelykën vasten man- toch was zy niet sterk afgemat. Den verliezer in plaets van 70 fr., beeft er HO betaeld uyt evge-i wil. Men beeft uyt Turvn vernomen dat liet ontwerp van w-et op de afschaffing d :r kloosters in Sardinië, door de kamer der gedt- puteerde is aeugenoiuen, gelik den semiet hel komt le stemmen. Otimiddelyk na bet aennemeu van dit ontwerp, is de sessie der kamers gesloten.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2