Tvdingen wegens den oorlog. Superabondanten Zitdag. FABRIEK ENGELAND. Losden, 28 mey. Alle de gazetten Iiouden zich bezig mei de iaetsle beraedslagingen die in hel parlement hebben plaels gehad en de algemeene dcnkwyze rangschikt zich langs den kant van i het gouvernement, dat is, langs den kant van den oorlog. Lord j Palnterslon heeft verklaerd dat er weynig van de onderhande lingen te Weenen te verwachten was, en dat men op geenen vrede moest rekenen. Het organiek reglement van het vremd legioen is te Londen verschenen. Llken rekruut word voor den duer van den oorlog aeugewerfd, en lol een jacr na het sluylen van den vrede. De rekruten moeten 5 voelen en 2 du yin en (engelsche) lang zyn, en de 25 jaren niet te hoven gaen, ter uylzondering van de óudcr- oflicieren. Men zal geene mannen aennemen, hehoorende lot landen welke op dezen oogenblik met Itusland in oorlog zyn. Doch de wervers mogen Polen, Hongaren. Zwitzers, Oeenen en Duylschers inlyven, welke in Engeland gevestigd, doch er niet geboren zyn. De premie is 9 ponden sterling per man, na defini tieve goedkeuring. Eiken officier-werver ontvangt 975 ponden sterling per 100 mannen, welke aengewerl'd en goedgekeurd zyn. De aengewerfde officieren en soldaten moeten den eed van ge trouw lieyd aen de kouingiu afleggen, en een engagement in regel teekenen. Na het eyndigen van den dienstlvd, hebben de onder officieren. soldalen en tamboers regl op een jaer solde, en den terugkeer naer bun land zal op de kosten van bet gouvernement zyn. De officieren zullen dezelfde solde genieten als die van bet geregeld leger. Ckimi.es, den 23 mey, om 10 uren des avondsHeden hebben wv de linie van de Tchernaia bezet. Den vyand die geenzins in magt was, heeft weynigen tegenstand geboden om ons de plaels te betwisten, en heeft zich spoedig in de gebergten verwyderd. a Wv zyn nu definilièvelyk gevestigd in de verslerkingswerken die wy in de nachten van den 22 lot den 21, hebben veroverd. Eenen wapenstilstand is gesloten, om dedooden te begraven, en wy hebben hel verlies der Kussen kunnen berekenen. Den vyand moet in gesneuvelden en in gekwetsten, vyf a zes duvzend mannen verloren hebben. Den 28 mey, om 10 uren des avonds. Den vyand heeft geene hoegenaemde demonstralie gedaen, noch vooruyl aen Se bastopol, noch legen onze liniën van Tchernaia. a De verslerkingswerken van Kamiescii worden voordgezet. Den gezondheydsloeslaud blyft goed. Den 27 mey, om negen uren des morgends. Volkomen suc ces hebben wy te Kerlcli en te lenikalé bekomen. a Den vyand heeft alle de siandplactseu ontruymd, zoohaesl de geallieerden naderden. Den vyand heelt zyne magazvuen en batleryen doen springen, en zyne stoomboolen in brand gesteken. tt De zee van Azoff is door de vloot der geallieerden bezet. Deze lydiugeu zvn oflicieel, en zoo men ligielyk begrypt vau groot belang. Den engelschen opperbevelhebber, lord Itaglan, heeft ook eene depeche aen zyn gouvernement gezonden, en in deze kondigt hy af dat de geallieerden bezit van de zee van Azoff genomou heb ben. Lord Itaglan voegt er by, dat de geallieerden zich vau een vyftigtal stukken zee-artillery hebben meester gemaekt. Parys, den 29 mey Den Momteur van lieden bevestigt het in bezit nemen der zee van Azoff door de geallieerde vloot. De Russen hebben 3 hunner stoomschepen, en 30 transport schepen van hunne vloot verbrand. Er zyn 50 andere vaertuvgen door de geallieerden genomeu. Kamiesch, in Crimeen, welk reeds zoo nuttig was, gaet nu eene oninnetnelyke fransche zeehave worden, ten gevolge der fortifi catiën die men rondom deze plaels opwerpt. Lohdeu, 29 mey. De tvdingen der-Overwinningen in Crimeen alhier aeugebragt, hebben veel blydschap doen onlslaen. FRANSCH KEYZERRYK. Pakys, 27 mey. De keyzerin heeft een bezoek afgelegd, dezer dagen, in het klooster der Zusters van Liefde II. M. wilde hezon- derlyk de overste der religieuzen bedanken, voor de goede zorgen en den aenhoudenden oppas welke die goede Zusters iu hel Oosten de zieken en gekwetste soldalen, op het slagveld en in de hospi talen, toedienen. De keyzerin is door den eerw. pater Etienne en de algemeene overste ontvangen en eerst naer de kapel geleyd II. M. beeft aldaer eenigen lyd gebeden, en alle de Zusters van Liefde hebben den Domisu sai.vlm fac imperatoren gezongen. Nadien heeft de key zerin geheel bet klooster doorwandeld, den rifter, de slaepkamers en andere plaelsen bezocht. De keyzerin heeft dan gevraegd waer liet ziekhuys was, en daer men scheen cenige mooyelykheyd te maken om eene keyzerin by zieken en zoinmige besmellelyke zieken, te brengen, beeft II. M gezegd: <c Allons done, brave moeder, als ik de Zusters van Liefde bezoeke, moet ik ook de zieken bezoeken, n De keyzerin is dan naer de infirmerie gegaen, en is eiken zie ken gaen troosten en nenspreken. Eene der zieken was eene Duytsche, en(de keyzerin kon zich niet wel doen verstaen. Zy deed eene der dames van haer gevolg bv hel zieke bed naderen, om aen de zieke in bet duylsch te vertalen, wal zy haer in het franseh kwam te zeggen. Nadat liet bezoek geêyndigd was heeft de keyzerin eene lange onderhandeling met de eerweerde moeder gehad. Als de keyzerin het klooster verliet, nam zy de eerweerde moe der aen haren arm, en sprak vrieiidelyk met haer den geheeleu dag. Den MofUTF.UK heeft eene nota-circulaire van den minister van buylenlandsche zaken afgekondigd. Deze nota dient tot ant woord op den omzend-brief van den graef de Nesselrode. In deze nota verklaert hel franseh gouvernement dat de westerlyke mo gendheden hare voorstellen opzichtelyk de Zwarte-zee, niet kon den veranderen, en dat die mogendheden niet kunnen veranl- woordelyk zyn voor het voordzetten van defi oorlog. In eene korrespondenlie welke door een dagblad word afge kondigd, leest men de volgende zinsneden n Vele persoouen denken dat de inneming van Sebastopol den vrede zal medebrengen. Ik heb eeuen brief onder de oogen van eenen russiscben staelsman, wiens beroemden naein doorgaet om de nyldrukking te zyn van de party van den vrede. Ziel hier wal ik in dien brief leze a lk vinde in de fransche dagbladeren artikels, die de verwon dering uytdrukken, die men in Vrankryk gevoelt over de oulzag- gelyklieyd der verdedings-loebcreydselen in Rusland. Die ver wondering zal ophouden wanneer men welen zal dat men in Rusland overtuygd is dal den oorlog tien jaren zal duren. Mis schien zullen wy overwonnen worden, wat weet ik 1 .Misschien zullen wy tri meen verliezen. Maer, daerom zal den leeuw niet gedempt zyn; hoe meer wy overwonnen worden, hoe meer wy zullen leeren te overwinnen. Over liet algemeen zvn onze eerste veldlogteu, in al de oorlogen die wy te ondersta™ 'hebben gehad, niet zeer gelukkig geweest. Wy hebben noyl op schillet end.' noch verpletterende zegepralen gerekend, maer wy hebben eenen vcld- togl gedaen, die ons de kragt van onzen vyand beeft leeren kennen. Wy activeerden den oorlog, en de uyllarting ons door Enge land toegeworpen. (Men bemerke dat Vrankryk hier niet genoemd word). Ons vertrouwen in de gebeurtenissen en in de toekomst is grooler dan gy denkt. En indien men, na de inneming van Sebas topol, ons voorstellen komt doen, die niet weerdig zvn van Rus land, zullen wy antwoorden wal generael Koulousolfzegde aen M. de Laurislon na de inneming van Moskow, toen den frausclien generael onderhandelingen wilde aenknoopen Maer gy wilt schertsen, geneiael; bel is enkel beden dal den oorlog voor ons begint, u Ik heli u dezen brief willen mededeelen, omdat hy van eene beroemde russische persoonacdjevoordkomt, en den opregten toestand doel kennen. Dagelyks worden lalryke depeclien uyl Weenen en Sebas topol in het palevs der Tuyleryen ontvangen, waervan echter niemand anders dan den keyzer, de keyzerin en M Mocquard, 's keyzers sekrelaris, kennis krvgt. De depeclien, die den keyzer ontvangt, zyn verval in cyferschrifl, dal alleen den opperbevel hebber en de dry zoo evengenoemde persoouen kunnen ontcyfe- ren. Overigens word dit cyl'erschdifl alle acht dagen veranderd. By de depeclien die aen den keyzer worden overgeinaekl, word de meeste voorzorg genomen, om elke inogelyke misvatting te vermyden. Zoodra een lelegrafkanloor eeti cvfer ontv ingen heeft, hcrhaelr den telegrafist hel aen liet kantoor van afzending, en zend het eerst dan aen het volgende kantoor, wanneer bel tweede scyn hem heeft bewe/.en, dat hy zich de eerste mael niet vergist heeft. Door elk kantoor word op dezelfde wyze gehandeld, zoodat elk berigl, alvorens te Parys te komen, drymael de lyn van Se bastopol beeft doorloopen. Zes uren word dus voor elke depeche van Sebastopol tol Parys vereyschl; in twee uren zou men ze ech ter kunnen ontvangen, zonder genoemden vootzigtigheydsmael- regel. Nu heelt men toch stellige eri belangryke tvdingen aen te slippen. Den generael-opperbevelhebber Pelissier heeft wcerdig- lyk zyn kommandement ingehuldigd. Ily heelt de vooruylsprin- gende bolwerken en versterkingen langs den eenen kant van Sebastopol, doen aenrnnden, en heeft zich van dezelve meester gemaekt, in weerwil der hardnekkige verdediging tier Russen. Hel gevecht beeft twee nachten geduerd, eu is bloedig geweest. Men rekent liet verlies der Eranschen op 1000 a 1200, en de ge sneuvelde officieren, op meer dan dertig. Maer, hel verlies der Russen inoel veel meerder zyn geweest. De Russen hebben alle mogelyke maelregelen aengewend om hunne versterkingen terug te winnen, maer, te vergeefs. De Kussen zyn verslagen en ver dreven gebleven, en de Fraii-clien zyn iu bezit der iiigeunmene versterkingen gevestigd. De russische verslerkingswerken die door de geallieerden gebrnykt worden legen Sebastopol. De ver liezen van den kant tier Eranschen zullen zeer gevoelig wezen maer zullen nog niet zeer groot zyn, in evenredigheid van de hevigheyd en hardnrkkiglieyd van hel gevecht. De russische vcrdegingswerketi welke door de Eranschen zyn veroverd en ingenomen, vormen onder anderen een slach van versterkt, of gerelrancheerd kamp, gelegen voor de groole battery die genoemd word de Quarantaine. Het bezit van die versterkingen is eenen groolen stap den generael Pelissier acht, dal bv reeds eeuen voet in de stad heeft, en binnen kort zich van Sebastopol zal kunnen meester maken. Er worden toebereidselen gemaekt om eenen grooten veldslag te wagen. Men zal een gevecht poogen aen te gaen in het open veld, terwyl men verdere poogingen zal doen om de stad Sebas topol te beschieten eu te overmeesteren. Van eeuen anderen kant, heeft men vernomen dal de expeditie van Kerlsch, die over wcy- nige dagen, in hel kamp was wedergekeerd, op nieuw, en op eene meerdere schael, gaet hernomen worden. Hel volgende word nvt Crimeen gemeld. Op den 11 mey, wanneer den generael Pelissier nog niet tot op perbevelhebber was benoemd, zyn de opperofficieren der genie en der artillery aen den generael Canrobert komen verklaren dat zy hunne taekals volbragt aenzagen, aengezien zy werkstellig gemaekt hadden, alles wal de kunst geleerd had, en toeliet te verriglen, eu dat vooriaen andere middelen moesten aengewend worden, om zich van Sebastopol meester te maken. Deze verkla ring heeft diepen indruk op generael Canrobert uytgeoellend, en veel bygebragl om zyn omslag te doen vragen. Den generael Canrobert gevoelde zich niet kloek en kragtdadig genoeg om ge weldige maatregels te nemen, eu voorzag dat hiertoe eeuen waeghals noodig was, en hierom heeft hy Pelissier als zyneii op volger voorgesteld. Nu, generael Pelissier, eens opperbevelhebber zynde, heeft begrepen, dal de soldaten niet langer in werkclooshéyd konden of mogten gehouden worden, langs den eeneu kant, omdat de soldalen hunnen moed verloren, en langs den anderen kant, omdat de ziekten vermeerderen, en er dagelyks ten minsten twin tig wierden doodgeschoten, zonder verder (ie gekwetsten te reke nen. Met er lyd, ging men veel soldaten verliezen, en byna zooveel als door een gevecht, en, verlies" voor verlies, den generael Pelis sier heefl een gevecht, eene omranding gewaegd.en de Eranschen hebben zich aeustondsvau belangryke verslerkingswerken mees ter gemaekt. Bucharest, 27 mey. Zee van Azulf, 25 mey. De expeditie is allerbest gelukt. De battery™ van A. K Rournon, en deze die haer voorgaen, als ook herten, eu leui-Kalé, zyn aen ons. Dry russische sloombooleu zyn iu brand gestoken. Beit dertigtal trans port- of koophandelschepen zyn in den grond geboord of ver-, brand. Er zyn even veel schepen genomen. Hel is des avonds dat wy de zee van Azofl'zyn binnen gezcyld. De Russen hebben hunne magazyncn van Kei leb verbrand; er zyn 160,000 zakken haver, 500,000 zaksen koorn, en 100,000 zakken meel, door hel vuer verslonden. Nopens de versterking van Kamiesch geeft den Mositeuk de volgende nota af: Tydingeu uil Crimeen melden dal de versterkingen, bestemd om Kamiesch te beschermen, spoedig voordgezel worden. De merkweerdige bezoiidcrlicücn dat eene sterkte gebouwd word, iu deonmiddelyke nabyheyd cener belegerde stad, en gedurende liet beleg zelf, is niet zonder voorbeeld, eu eene der merkweerdigsle is zonder legeuspraek, de opbouwing van Saiila-Ec doorEerdinand en Isabella, terwyl zy in 1491 Grenade belegerden. Volgens Madoz wierd Saula-Fé iu 80 dagen gebouwd. In de Geschiedenis van Spanje van John lligland, leesl men bel volgende: De Mooreu hoopten nog dal bel uadcreu van den winter de christenen zou verpliglen hel beleg op Ie brekende maelregelen die zy zagen nemen, verydelden hunne laclsle hoop. Ferdinand om zyne soldalen tegen de guerheyd van den winter te bevevligen deed met slcenen en modder, een uylgebreyd kamp van mei pan- j neu gedekte loolsen houwen: het kamp nam in korten lyd het uyt- zigt van eene stad, met vestingen en wallen omgeven. De snelhcvd waermede die werken voltrokken wierden, de uylgebrevdheyd én sterkte der pl.mts, gaven acn hel volk van Grenade een bewys van de volherdiiig der Casliliauen. Om terug ie komen op de vestingen van Kamiesch, de tyding van hare opbouwing zal enkel degenen verbaesd hebben, die vergelen zonden zyn dal de voorzigtigheyd eenen der zekerste middelen van welslagen in den oorlog is, en dat zy moet gepaerd gaen met du dapperheyd, die bel welslagen daersteld en beslist. Het nul der versterking van de baev van Kamiesch, was sedert lang reeds herkend geworden, en van in den beginne van dit jaer, had den keyzer de aendaebt van den opperbevelhebber op dit ge- wigtig voorwerp geroepen; maer de guerheyd van bet saizoen en de meer dringende vorderingen van de belegering hadden niet veroorlofd die werken zoo gauw als men zou gewild hebben te beginnen. Dank zy de aen omsl van versterkingen by hel ver bonden leger, WQideu de nieuwe vestingen thans yverig voordge- maekt en zullen weldra vertrokken zyn. Kamiesch is, van heden af, eene fransche have, welker gewigi moet aengroeyën len zelfden tyde als de oorlogs-operalieu in Crimeen Hel was dus noodzakelyk ons van hel bezit dier positie te verzekeren door verdedigings werken, die voorlacn aeu den vyarid geene mogelykheyd laten ons die ie betwisten. LI li ERA I. E RES Tl ERIiVGS W YZE. Overal waer tie liberatery aen 't roer komt, ondersclieyd zy zich door eene hoogstschadelyke bestieringswvze. Wy, Belgen, kunnen spreken van ondervinding; 't is onzeggelyk wat schulden de italiaensche liberale meesters hebben ach tergelaten: hel was insgelyks eenen afgrond van schulden die zy in Vrankryk gegraven hebben. Thans in Sardiniën en in Spaniën, om 's lands schatkist te vullen, ziet men ze ten onregt kerk- en klooster goederen acnslaen. Doch, opdat men ons niet van vergrooting beschuldige, zullen wy aen het spaensch officieel dagblad daedzaken ontleenen, bewyzende den liefelyken toestand die hel libe rale ministerie aldaer aen het volk heeft toebereyd. De indirektc belastingen der maend february kondigen aen een te-kort van 22 uiillioen 953 duyzend realen. Den spaenschen reael doet 26 1/2 centimen. Gelyke ollicieele vergelyking gemaekt voor de maend maert, beloopt het te-kort wederom tot 18 millioen 888 duyzend 880 realen. In april lui tstleden had men nog niet betaeld de intresten der inlandsche vaste schuld van 1854. Op hetzelfde tydstip was het gouveruement zeven maen- den ten achteren in aen de geestelykhevd haer traktement ople leggen. Schoone mannen, die de geestelyke goe deren aenslaen, belovende in het pensioeu der geestelyk hevd andersins te voorzien By deze oflieieele daedzaken voegen wy dat den sluyk- handel in Spaniën geene palen meer kent, dat de fabrieken gesloten' worden, de werklieden staen zonder werk en brood; hel gepeupel, overladen van ellenden, stelt zich te moorden en te rooven. Men kondigt aen dat den budget van den Staet gaet op- gemaekt worden met een te kort van 400 duyzend realen. De briefwisselingen uyt de provinciën melden meer dan 30 moorden in ééne week, begaen in Cataloniën, Arragon of Andolousiën, door sluykhandelaers, deugenieten of an dere broodhongerigen, zonder dat de oppermagt zich er gens laet zien; de overheden sehyneri naer de andere wereld vertrokken te zyn. Eenen zekeren middel om te kennen of den Guano vervalscht is of niet. Neem een handvol guano, werpt dien op eene gloeyëride schyfeener slove tot dat den guano niet meer kookt noch zich niet meer beweegt en byna geenen reuk meer geeft. Let wel op de assche, is die wit, uwen guano is zuyver, is de assche grauw, donker ofbruyn, 'lis een teeken dat uwen guano vervalscht is. Deze proefneming word sedert eenigen tyd op vele plaetsen gepleegd en alt yd met goeden uylval. BURGERLYREN-STAND. GEBOORTEN Mannelyk 3 g VROUWEL. 2 HUWELYKEN. m Livinus Vau Gect, wever, met Barbara De Clippel, kautwe: k- sler. Anionic- Isulorius De Windt, werkman, met Maria Anna Holfmau, liuysiioudsler. OVERLEDENEN. Calhnrina Carolina Wellcmat:, 5 maend, Nazaretbslrael. Alberlus Van Ma kleren, 3 maend lloulmerkl. Theresia Van Glié, kantwerkster, 28 j Peperslraet. Maria Susanna Homier, vrouw van Joannes Van Renlergbem, naeysler 68 j., Ceerards- bergscheslraet. Josephus De Win, gepenstonneerden soldaet, 68 j., Gee.raerdsbergschestraet. Jacobus Van den Brcmi, 3 j., Peperslraet. Cornelia Jooc, vrouw van Bernard Van Nuffel, landbouwster 76 j., Poperode. Carolina Stock, zonder bcruep, 83 j., overleden te Denderinonde. Op Maendug 11 Jnny 4855, ten 4 uren namiddag in het St Anionics Hof, tot verkooping van een HUYS bewoond door JufFr. Vau der Schildl. gebrugl lot fr. 4200. En van een HUYZEKEN in de Laugeridderslraet, ge- bragt op fr. 380. van Mat Vensterglas. DEPOT van Metalieke Verwen. Door B. PEIRREBOOM-DE PEYZER Korte Zoutstraet N" 120 te Aelst Ilttysschilder, Glazennrkei en Schilder. Magazyn van Vensterglas, Verfwaren, Hollands-Loodwit, Wit en Vaeg-Borstels, Stand-Olie, Zink-Wil, Engelsche Vernissen, Spiegels en al wat den Glazemakers en Verwers- sticl betreft. De Gevrevene Olie-Verwen aen den eivielsten prvs. On derneemt het Verwen en Schilderen par vierkanten meter. Door zyne goede Waeren en Werken verhoopt hy de Gunst van een ieder.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3