ZONDAG 10 JUNY 1855. NEGENSTEN JAEI1GANG. - S' 458. mmmm AELST, ooi 9 Jüisy 1855. I>EA* 5 JUNY 1855 TE AELST. KIEZING VOOR DEN SEIYAET. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 NOVEMBER 1854. 1° Ten 7 45 minuien des morgens nner Deudermoode Gend, Brugge, Uoslende, Kurtr\k, Mouscron, Doornyk, Hyssel, Calais. 2° ten 9 uren BOwiwt. des morgens nacr Dendermonde, Oud, Mecbel'-n, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thicnen, Luyk, Verviers, Landen, Sl. •Truyëu,eu l!:iss*lt 3° Ten 12 uren 00 minuien ruor middag, nner Uendernionde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Dooi ink, Byssel, Calais. 4° 7en 2 uren 15 m. namidd. nner Dendei monde, Mechelen, Brussel, Anlwrrpen, Leuven, Thieuen, Luyk, Vervier, Landeu, St. Truyen, Hasselt, Aken en Keulen. '5° 7e/i 5 uren 15 minuien'des avonds, nner Dendermonde, Meclielen, Brussel, Antwerpen Gend, Brugge en Oslende, Kortryk, Mouscron, Doornvk, Hyssel en Calais. 6° Ten 8 uren 15 minuten des avonds naar Dendenuonde, Gend. Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thieneu, Luyk, Verviers, Aken en Keulen. VAN OENDERMONDE NA ER AELST. 1« Ten f> ur. 25 m. 's morgens.2"> Ten 8 uren 20 minuten 's morgens. 3«' Teri 10* uren J0 minuten 's morgens. 4° Ten 12 uren 40 minuien 's middags. S^'Teri 4* uren 10 minuten 'savonds. 0° Ten (i uren 45 minuten 's avonds. Zullen te Gysegem stillestam de volgende konvoyen vertrekkende va«r AF.L8T, ten 7 uren 45 minuten, ten 9 uren 30 minut. 's morgens, ten ]2-"'ufrfcb- teu 2 uren 15 minuten en len 5 uren 13 m. s' avonds* Van DLNDLRMO^DE «en 6 uren 25 minuten, ten 8 uren 20 minuten 'sm&rfens ten 10 uren 10 min. voor nt. ten 12 u. 40 m. namiddag, ten 4 uren 10 ra. etf'teft1*- 6 uren 45 min. des avonds. \oor alle rigtingeu moet men te Deudermonde van konvov veranderen. CtüQl'K SUU.M. pil blad vei-schyni ilcs Zaïerdags in den namiddag onder dedagteekening van den (hierop volgenden Zondag.—Den prysder insehrvving, by trimester - r. bepaeld op 1 fr. 50 e., dien der annoncen op 20 centinien den drukregel! RHODE Den dag van 3 Juny is voor de stad Aelst oenen dag ge weest van eer, eenen dag van scliiltereuden luyster, eenen dag van overvloedige vreugde, ntaer vooral eenen dag van levendig geloof, welken met oimytwischbare merkteekens in aller gelietigen zal gegriffeld blyven Wv steken thans lier liet hoold op, en met een gemoed overslroomend van aendoening en blydsehap, verheffen wy de stem om onze geachte medeburgers toe te roepen godsdienstige Aelstenaers, gy hebt alles wel gedaen uw groot geloof, uwen diepen eerbied voor de beslissing van Gous onfaélbare Kerk, uwe liefde lot de algemeene Moeder der Christenen hebben u zelve zoo verre doen overtreffen, dat. nuyt uwe stad getuyge meer kan zyn van meer verrukkende, van grootscbere of statigere feest dan die welke gy, o;> 5 Juny 1833, ter eere der Onbevlekte Ontvangenis van de Alierbeyligste Moeder Gods hebt inge- rigt en gevierd Dit durven wy zeggen, en liet luydop voor geheel 't land zeggen dat de stad Aelst in prachtige verrit-ringen, in smaekvolle 'paleringen, in luysterryke de- eoraliên, in kundige optoysels, in viudingryke oppronkkin- gen, al de steden van 't land overtroïfen heeft; ja, zoo treffend, zoo vervoerend, was den betooverenden aenblik •der straten, dat men zich iu de zelve niet meer bekende en, door gemoedsaendnening overmeesterd, gedwongen was tiyt te roepen Gy alleen, O Godsdienst, zyt groot, die zulke verrukkelykheden kont te weeg brengen eu eene gansche bevolking zoo algemeen kont bemagligen, dat zy hare genie vertiendobliell om u de hertroerendste hulde en den veredelcndsten eerbied te bewyzen. Hadden de onge lukkige godsdiensthaters zich hier in de voorgevels der Imyzen en in den grond der stralen zelfs konnen spiegelen, zy zouden al liet rampzalige, al liet mugtelooze, al het uyt- zinhige hunner pongingen tol verdelging des H. geloofs op limine onheylspelleiide gelactstrekken hebben zien weèr- kaetsen, t-n welligt zouden zy de droevige wegen der boos- heyd veriaterMaer gaen wy daer niet dieper iu en verzucliten wy liever opdat eene liclitstrael iu bunnen geest het uitgedoofd geloof wederom moge ontvonken, en zy konnen zien dat er op a-rde voor den tuensch geen waer geluk buyteu den godsdienst te vinden isIveeren wy dan to! onze luystervolle1 feest terug. I!. Gelyk men gemukkelyk gevoelt, durven wy de omstandige beschryving der verciering onzer stad niét ondernemen, onze pen is te zwak, liet tafereel dat wy er zouden van ophangen, zou te verre beneden de weze'nlykheyd blyven, wy zouden de verdicnstelyklieyd onzer geachte medebur gers te kort doen eu den schitterenden glans der feest verdooven; liever hebben wy te herbalen wat wy hooger met de innigsle overluvging en voldoening zegden GODS DIENSTIGE AELSTENAERS, GY IIEBT ALLES WEL GEDAEN Doch. hebben wv nu met zoo veel ophef gesproken van de verciering der liliVzen en straten onzer stad, wat zullen wy zeggen van dien onlzagwekkenden stoet, van dien hert en gcpsldoordringen trioniphlocht der Koningin zonder vlek ontvangen? Zullen wy dien praelitigen samenstel be- scliryven en numerulim elk deel afzonderlyk behandelen Dit zouden wy volgeer» doen, maer de groote verseheyden- lieyd der kunstvoorwerpen, de tallooze menigte van orne menten, de indrukwekkende verbeeldingen, de uvtgelezcne •zegekransen, de schitterende kleedingen, der groepen tnaeg- dekens, de kostelvkhcyd en groote weerde der HII. reli- rpiiën, de iiylgezochtste en allerfraevste zinnebeelden, seliil- den. eertitels en tropliées, het groot getal rvk vercierde Iteeltenissen der heyligen, de negen allerprachtigste L. V. beelden, voorstellende de negen Koninginnen, welke alle reuzelden van sclioonheyd en luyster, immers geheel den stoet die van eene verbazende lengte en zieltreffende» glans was. en daerbv met eene wonderbare orde statiglvk in aen- toeht ging, dit alles zegt ons dat eene omstandige besehry ving onmogelyk is, dat wy ons moeten bepalen bv de be wondering en al wederom het hoofd buvgen voor den aen- biddelykeu godsdienst, die alleen als gelukster iu 't midden des Christendoms kan blikkeren Echter mogen wy niet nalaten met innig genoegen te vermelden dat de voort'-cffelykstc ingelogenneyd, de eer- biedigste houding en godsvrucht welke al de gestichten, de menigvuldige corporation en genootschappen kenmerk ten, de samengepakte menigte electriseerden; den indruk dien de blyde lofliederen der scholen, de statige chooren der studenten onzes collegies, onder bestuer der eerw. Iieeren professors, de lofzangen der Congreganisten, liet zoet geschal onzer beyde muziekgenootschappen enz. enz. dien indruk, zeggen wy was zoo groot dat veler tranen hebben gevloeyd, en dat de duyzende toeschouwers, als door eene onweerstaenbare kracht overheerscht, hunne kreten van verwondering niet konden bedwingen.... In zulken deftigen opschik is de processie met onze stads magistraten de stralen doorgetrokken en eyndelvk op de groote merkt gekomen waer eene verhevene estrade was opgeslagen welke Z. H. onzen onvermoeybaren preiaet met zyne talryke gt-eslelykheyd bekloiunien beeft. Als nu geheel den stoei in volle orde op'de nytgestrekte plaets gerangschikt was, beeft Z. 11. den Bisschop tot de mcengedrongene menigte eene treffende aenspraek gehouden, waerin hy hel levendig geloof en de devotie der Aelstenaers hemelhoogheelt geprezen hen tevens aeu Alaria toewydende en den niagtigen bystund der Koningin van hemel en aerde over hun ufsnieekerideDie» oogenblik was zoo plegtig, den achtbaren spreker was zelf zoo zienlyk getroffen en zyne woorden waren zoo doordringend, dal de gemoederen zich niet meer konden bemeesteren en dal vele aenhoorders limine tranen moesten afdroogenOnmiddelyk daerop beeft den errbiedweerden preiaet de hulpe des hemels ingeroepen, de menigte zette zich op de kniëu en ontving in de grootste iugetogenheyd de solemnele bissrhoppelvke benedictie Dan was het de beurt der Congregatie der jongelingen welke, gezamentlyk met de lieeren studenten van 't collègie en de beeren liefhebbers dezer stad, ouder bestuer van >1. Michel Schelfhout, en begeleiding van een twaelftal koperen instrumenten, liet grootsch sub luum presidium van den kundigen Van Nuffel aenvingen, en dit magtig stuk met zoo veel kracht, ensemble en gevoel zongen, dat wy vry dezen oogenblik voor eenen der plegligste van de feest durven aenduyden; ja, zoo welluydend, zoo verrukkend, zoo zieltreffend was dit gezang, dat eene bewonderende goedkeuring op elks gelaet te lezen stond eu de geestver voering algemeen was. In eenen oogwenk was dan den stoet wederom opgévormd, defileerde in de beste orde voorbv de estrade, zetle den weg voort en kwam zegevierend zonder de minste stoornis i-.i de kerk, onder 't geschal des nnizieks, liet gezang van studenten, congreganisten en geestelyken en onder den levendigsten geestdrift der bevolking...".. Dry volle uren heeft den stoet noodig gehad om den tour der stad te doen; gedurende al dien 1 vel "heeft de voor- trelfelyksle orde geenen oogenblik opgehouden te heer- scbeu, dit nieltegeiistaende de duyzende en dnvzende ge- lonvigen die van alle kanten toegevloeid waren om deze mei kweerdige processie te zien. Die wondervolle orde zyn iiy verschuldigd 1° Aen onze eerivecrde hecrcn ceremonie meesters, ivelke met de uytvoering der programma belast weren, en zich op eene meesterlyke ivvze van die taek gekweten hebbenaen den iTyligen 'yver van den lieer De Loose, luytenant onzer bezetting, welken zioh dien namiddag gansch ten beste gegeven heeft en, voor zvne lieussclie doenwyze en fynen takt de algemeene dankhaer- lieyd hoogst verdiento" aen de zorgen eu werkzaemlieyd van den heer poliliekominissaris, weiken dien dag onb'e- livistelyke beivyzen gegeven beeft van zelfsoll'ering en yver voor het bandhavtn der goede orde4° aen den 'lieer 'luy tenant Van Imskerke, welken'met zyn piket niytcrv zeer veel heeft bygedragen om alles in regel Ie honden; 5"aen onze gendarmen, politieagenten en garnizoenstroepen welke alle geivedvverd hebben om dien schoonen uytslag van goede orde le bekomenti" eyndelvk aen oiize deftige Burgerwacht le peerd, welke zich met zoo veel ivelwillend- lu-yd beeft geleend om dien afmatlenden dienst op het voortreffelyksle waer le nemen. .Met een woord, ivy geloo- ven den tolk le mogen zyn der gansche bevolking 'om aen alle die mei bel bestuer der processie zvn belast geweest, de lierlelykste dankbetuigingen en welverdienden lof toe te zwaeyën, want noyt, by eene zoo drukkende massa volk, heelt men zoo veel regelmatiglieyd, goede orde en bewon- derlyke verstandhouding ontmoet III. Noor het sluiten dezer belangvolle plegtiglieyd waren- des avonds de huyzen der inwooners algemeen zoo schitte rend verlicht, dat wy ons niet errinneren oyt ergens schoo- ncre viering gezien te hebben. lalryke vensters waren bekleed met doorglanzende ge schilderde transparanten, verlicht met bougies, lampioentjes chineeselie lanteerntjes, gekleurde bolglazen enz. enz. Den voorgevel der kerk van de eerw. PP. Jesuiten was verrukkend van schoonheyd. Van boyen tot beneden besla gen met encadrementen van honderde gekleurde gla zen, geheel doorwerkt met lichtoriiementen op de kundigs'te ivyze samengesteld, leverde dien gevel het zigt op van een der bekoorlvkste tooverpaleyzen waervan de inbeelding dikivils de labelaehtigste bescbryvingen gegeven heeft. De klaerte, welke dit groot getal brandende lampioentjes gaf was zoo groot, dat men van aen het uyteynde der lange I ontstraet zou gezegd hebben dat de ion de plaets van l kollegie bescheen. In den ingang der kerk van de eerw Paters stond een voortreffelvk Mariabeeld gansch schitte rend van licht in eene zonneklare niche en deed een zoo tieflelyk effekt, dat men dit zigt niet kon beschouwen zonder bewogen te zvn. Onze hoofdkerk leverde ook eenen oogslag op zonder weerga. In den ingang prikte het oversclioon en aller kostelijkst nieuw beeld der Onbevlekte Ontvangenis om geven met zeven groote schitterende liclitsterren zoo'klaer als de zou, welke sterren op liet kundigsle uytgewerkt door den gaz gespysd waren en geenen oogenblik den glans verloren die er de voorname verdienste van was. Het klooster der Damen van Maria in de Achterstraet was ook met lichtbollen en vremde lanteerntjes zoo verruk kend opgeluisterd, dat men waerlyk de godsvrucht tot Maria moei te rade gaen om zulke vernuftige vercieringen le konnen ui tvinden. Immers wy konnen geene uitdrukkingen vinden die schoon, klinkend en welluydend genoeg zyn om de alge meene viering onzer stad naer belmoren af t'e schetsen. NVv moeten liet opgeven en dees artikel evndigen met aen de stad Aelst eenen welgemeenden, eenen allerliei telykstcn en nog beter verdienden PROFICIAT te weusclien, zonder in den zeiven onze brave, onze godvruchtige en zeer be- langrvko arme menschen van de Langeridderstrael en aen- pah-nde straet te vergeten; want zv hebben waerlyk 'hun beste gedaen en aen gansch de stad een treffend voorbeeld van godsdienstigheid en ware godvruchtigheyd gegeven. Dat aen onze welstellende burgers den loon kome welken zy voor hunne noyt volprezene werkingen verdienen en aen de arme menschen de vergelding die den Zaligmaker aeri de arme weduwe, ivelke slechts eenen kleynen pennin" ofierde, beloofde. Dil zyn onze wensclien, onze vurige wen- sclien die wy hopen te zien verwezenlykt worden. NV v vernemen dat de klubsmannen zich veel moeyte geven om de kiezers van ons arrondissement aen te sporen naer de aenstaende kiezing voor den Senaet niet te komen. De reden welke de kliibsmannen geven, is dat er toch geene worsteling zal zyn, en als er geene oppositie is, zeggen zv is t met noodig dat al de kiezers afkomen 1 Tegen deze dwaelrcde en bedrogmiddel moeten de kie zers op hunne hoede zvn; wy weten zeer wel dat de klnbs- party hier met eene volkome'nc magteloosheyd geslagen is en dat zy niets meer vermag, maer dit is geene "rede voor de kiezers-conserveteurs om van hun kiesregt geen gebruvk te komen maken; integendeel 't is nu juvst de gelegenheid om hulde te bewvzen aen de voortreftelyke diensten van onze talentvolle Senateiirs, als men koint slemmen zelfs dan wanneer er geen gevaer voor bun is niet gekozen te worden. Onze achtbare Senateurs verdienen voorzeker dat bunneii gansch bateloozen yver eeniger wvze beloond worde. Voor liet waernenien van bun Scnatoiiael mandaet moeten zv hunnen lyd besledeu eu bun geld uylgeven zonder dat zy er iels voor trekken; nu deze beeren hebben dit met de grootste welwillendheid gedaen, en daerom zeggen" wy andcrmael dat zy voorzeker verdienen dal er lu.n, dou- de aeimezighevd van al de kiezers, eene bli k van goedkeu ring en achting gegeven worde.

De Denderbode | 1855 | | pagina 1