Kiezing te Gend. Eene patriolieke bemerking. «sast ©en volgenden brief is aen al de kiezers van ons distrikf toegestuerd geworden MYNHEEREN. Op Dynsdag 12 Juny naest gaet gy wederom geroepen worden om uw duerbaerste regt waer te nemen volgens de wet komt lietmandaet der Senaïeurs te eyndigen.- Indien er in Belgien een arrondissement bestaet 't welk mag trotsch zyn over zynen keus, 't is voorzeker dit 't geen gv bewoont, want noyt, wv durven bet luydop zeggen, konneii er zich weerdigere mandatarissen aen het vertrouwen der kiezers aenhieden. Eenen van hun. den heer GRAEFDTIANE-UEPOTTER, is eenen man, die te regt als een der meest geachte Belgen mag optreden; overal, in den Senuet, in de drukpers en door geheel 't land word deszelfs naem met eerbied uyt- gesproken de standvastigheyd zyner denkwyze is eene zekere waerborg dat hy noyt aen zyne pligten zal te kort blyven, en dat hy niets vuriger verlangt dan de eer en 't geluk van ons geliefde vaderland, alsmede de ontwikke- eener ware vryheyd, gepaerd met den eerbied voor den Godsdienst en zyne bedienaers. ©en tweeden, den heer BARON DELLAFAILLE, woont onder UI.; in den Senaet geniet hy eene welverdiende hoog achting men ziet hem aenhoudcnd aen 't hoofd der sectien en gewoonlvk verslaggever der wetten die met uwe grootste belangen in verband staen. ©e trellelyke principen waervan hy in menige omstandigheden bewyzen heeft gegeven, zyn UI. te wel bekend dan dat het noodig zv er verder op aim te dringen. Met zulke kandidaten is er geene worsteling te vreezen-, dit weten wy, doch de dankbaerheyd en de eer zelve van 't arrondissement vergen dat aide kiezers ten minsten eenen dag besteden om den gansch bateloozen vver en hoogedele hoedanigheden onzer twee achtbare Senaïeurs te vereeren, door hunne namen met eene ontzagwekkende, deftige iricer- derheyd uyt de stembus te doen komen. Aen 't werk dan, kiezers, geene nalatigheyd, geene on- verschilligheyd het algemeen welzvn en uwe eygene weer- digheyd vereyschen dat gy gebruyk maekt van een onver- vremdbaer volksregt 't geen IJl. door de grondwet geschon ken word, en 't welk gy, als goede burgers, gehouden zyt te doen gelden telkens dat het vaderland UI., door zyne wetten, eenen zoo plegligen oproep toesluert. Uwe principen zyn de zelve gy wilt de ware vrvheyd en al de heylzame voordeelen die er noodzakelyk moeten nvt voortvloeyën. Nadert dun alle met vlyt lot de stembus, én kiest de mannen die zich voor het behoud en de tiylbrcy- ding dezer vryheyd o po fleren hunnen zegeprael is uwen r.egeprael, hnnne verheffing is uw welzyn, hunne talenten en werkingen zyn uwe eer en d'eer des vaderlands. De bedoelde namen zyn MM. Graef .1. r". D'IIANE-DE POTTER, Baron Hyp. ÜELLAFAIEUE uyttredende Senaïeurs. Te Gend is de klubsparty in dnygen gevallen, den geest van uylsluyting en geweld, den geest van woeling en libe- ratery, den geest van partyzucht en onverdraegzaemhevd heeft zich zeiven te Gend ondermynd en komt nn zyn eygen graf te delven en er in te kruypen. 'T is thans te Gend ook kiezing voor den Senaetdoch de party die weleer alles dreygde te verpletteren, die plagt de wet uyt de brusselsche iogie te ontvangen en dezelve stiptelyk uyt te voeren, de party die de pretentie had geheel 't arrondissement van Gend onder haren wil te doen bukken, die party, zeggen wy, is als den sneeuw voor de zon gesmolten, hare magl is verdwenen, ja. 7.00 verre verdwenen, dat zy nu in de aenstaende kiezing de worste ling niet durft aenveerden en zegt besloten te hebben zich te onthouden Maer let wel op, kiezers van 't arrondissement Gend, 't is misschien eenen logietrek om ul. te verrassen, 't is welligt eene komedie om ul. van de kiezing te verwvderen en by surprise uwe kandidaten te konnen afkoken daer- tegen moet gy op uwe hoede zyn, want konden de logie- mannen ul. aldus by den neus levden en onder het Ibpma, chien verbryzelen, dan zouden zy lagchen en ul. derwyze beschimpen, dat er geen hand aen de iiberatersstoutighêyd zou te steken zyn. Daerom, kiezers, weest alle werkzaem vlytig en spaert geene moeylen om de nieuwe voortrelfelvke kandidaten die men u voorstelt door eene zoo groole meerderhevd als mogelyk is te doen zegevieren. Wv zullen dan in den Senaet eene ontzagwekkende meerderhevd hebben en niet meer moeien bevreesd zyn voor de gevolgen die eenen twyfTelachtigen Senaet kan te weeg brengen. Zyt dus dynsdag toekomende al op uwen post en stemt voor lieeren MM. D'HOOP-EEFEVEBE, uyttredenden senateur MAERTENS-PELKMANS, bankier, le Gend JAN VERGAUWEN-GOETIIALS, gewezen lid van het Nationaal Kongres. Den Journal van Si. Petersburg berigt dat keyzer Alexander aen gcnerael Cha/.ai de orde van Sie. Anne van klas met de eereteekens in diamant geschonken heeft. 'T is aldus dal eenen vremdeling den baerd aen de Belgen afdoet. Wy beweeren niet dat, in de tegenwoordige omstandigheden, men veel prvs moeien hechten aen de eerclitels die den Moskovietschen alleeuheerscber geeft; maer toch is hel moeyelvk te hegrypen hoe het komt dal zulke belangryke en delikalc zendingen toevertrouwd worden aen eenen vremdeling en niet aen eenen inboorling van Belgiên, le meer omdat den toestand dien Belgien moet houden in 't midden der mogendheden welke met Rusland in oorlog zyn, zoo netelig is. Men zal misschien zeggen dal M. Chasal genaturaliseerd eu in volle orde genaturaliseerd is; maer er nioel geantwoord worden dal de wettige naturalisaiievormen geen belgisch bloed in vremde aders konnen gieten, en dat byna noyt de zaken van een land zoo wel konnen behaudeld worden dan dooreenen inboorling, ludien wy deze kritieke bemerkingen geven, 't is uvt vader landsliefde en uyt nationale eerzucht-, want wat moet men by den vremden denken als men ziet dat men, om zulke zendingen waer te nemen, eenen vremdeling verkiest Moet men niet zeggen dat Belgien geene mannen van hoogen stand en bekwaemheyd bezit, geschikt om die zendingen met eer te vervullen En noglans elkeen weet dat zulke hoedanigheden hier in overvloed zyn Is het dan niet te betreuren dal onze hestuerders zulke akten daerstellen eir daerdoor zoo veel kwaed aen het nationael patrio- lismus toebrengen, welks versterking thans van d'eorste nood- zakelykheyd is-?Hopen wy dat het tegenwoordig ministerie noyt zulke voorheelden van het liberaters-ministerie zal volgen en dat het met alle ware vaderlanders zal trachten den nationalen geest in 't land te versterken in plaels van hem- te verzwakken of te vernietigen gelyk zyne voorgangers gedaen hebben. De kolen, de boter en de eyeren xyn tot eenen zeer hoogen prys gerezen. Met regt zou men mogen vragen dat er regten op den uytvoer dezer waren worden gesteld ten eynde den uytvoer te verminderen. Maer het gene met regt mag gevracgd worden,'t is de afschaffing van den gunsttarief welken op den staetsyzeren weg bestaet voor deze waren als zy nytgevoerd worden. Wanneer men kolen, boter en eyeren vervoert buyten het land krygt men afslag voor hel vervoer langs den yzeren weg. In eene der zittingen hebben de heeren Rodenbaeh en Rumortier dit misbruyk aengerand. Men heeft bemerkt dat den linken kant nog eens gezwegen heeft. Ily heeft wel gedaon. Den onreglveerdigen tarief is immers het werk van het minislerie-Eogier. Installatie van den Eerw. heer Vais Waerebeke, als Pastor te Bevere by Audenaerdc. 'T is op Dynsdag 5 dezer, dal de pleglige installatie van onzen algemeen beminden stadsgenoot, M. J. Van Waèrebeke, als pastor le Bevere heeft plaels gehad. De inwooners dezer gemeente hebben wecrdiglyk hunnen nieuwen herder onthaeld, want de huyzen en stralen waren alle zoo cierlyk opgepronkt, dat men zich niet errinnerl oyt zoo veel vercieringen in die gemeente gezien le hebben. -- Van aen den ingang der parochie lot aen de kerk, 'l welk eene zeer lange linie uytmaekt, was de groote strael be plant met sperreboomkens doorvlochten met katoen en aller schoonste bloemkransen; verscheyde prachtige zegebogens waren op vcrschilligen afstand opgeslagen; overal wapperden vaen- dels, wimpels en vlaggen in overvloed; de twee windmolens waren uytnemend schoon met katoen en bloemkransen ge drapeerd; zeer gelukkige jaerschriften pryklen cn drukten de ge- negenheyd en eerbied uyt met welke de inwooners van Bevere hunnen nieuwen pastor onthaelden. Prachtig uvtgedoschte ruv- ters, triomphwagens, maegdekens met gouden sluyêrs omgord en kostelvke kroontjes op 't hoofd, en eene menigte andere vercieringen maekten den blyden en rvken stoet uyt, welken door eene reeks van 28 voortrelfelvke voituren gesloten wierd. Den zeer eerw. heer Deken van Audenacrde heeft eene aen de om- slandigheyd gepaste aenspraek gedaen en is dan tot de installatie overgegaen. Deze herdersfeesl is, na de geluygenis van de per- soonen welke ze hebben bvgewoond, eene van de schoonste geweest welke zy oyt gezien hebben, en zy was inderdaed wel verdiend, want welhaesl zullen de parochianen van Bevere on dervinden dal zy eenen zielenbestuerder onder hun midden heb ben ontvangen die in vlyt, in vver, in kennissen, in voorziglig- heyd en alle andere hoedanigheden van goeden herder uylmunl. Wy konnen er hier over oordeelen, want wy hebben 'lgeluk gehad onzen eerw. stadsgenoot onder ons te bezitten van den oogenblik dat hy priester gewyd zynde, naer Aelsl in hoedanig- heyd van onderpastor is gezonden geweest, alwaer hy aenhoudend is gebleven tol den dag dat hy doorZ. 11. den Bisschop als pastor te Bevere is benoemd. Geheel onze stad is geinyge geweest van de hoogst stigtende en alleryverigste diensten door den eerw. heer Van YVaerebeke bewezen, cn geheel de gemeente heelt met spyt en hertzeer dien achtbaren priester zien vertrekkenZoo dal M. Van Waerebeke de algemeene achting en zegeningen der Aelstenaers met zich heeft gedragen en dat allen wenschen dat de parochianen van Bevere ten zynen opzigte handelen gelyk wy hier gedaen hebben. CORRESPONDENTIE. M. A. V. N. te Bden abonnemenlsprys van den Denderbode is maer zes franks en gy hebt er zeven gezon den. Wy zullen u dit in rekening houden. Besten vriend uyt Bwy hebben uwe zack wyd- loopig behandeld, wy verhopen dat gy ons zult ontslaen van er nog op weer te komen. Gy weet dat er geene twee missen voor een geld gedaen worden. Ter gclegengenheyd der processie van verleden zondag, was onze hoofdkerk zoo prachtig eu kundig vercierd en behangen met draperingen van groenlens uylgelezcne vliegende vaendels, zinnebeelden elc. etc. dat wy ons niet errinneren zulks oyt gezien te hebben. Wy vernemen uyt Lede dal de processie van het H. Sacra ment, welke plagt des morgends plaels te hebben, op zondag toekomende ten dry uren namiddag is verschoven. Vele buvien- gewoone loebereydsels worden geinaekt om die processie eenen buylengcwoonen luysler hy le zetten. Verschevdene zeer kostelyke en allerschoonste nieuwe offeranden zyn gereed en zullen in de processie gedragen worden. Het zal waerlyk de mocyle weerd zyn een uytslapje naer die aengename gemeente te doen. Men schryfl uyt Nieuwer kerken aen den Dender-boce De processie die op den Sinxendag alhier heeft plaets gehad, mag in luysler, verciejingen der straten, huyzen en gemaekle kapellen hoven alle andere der naburige parochiën verheven worden. De geeslelyke verbeeldingen waren verrukkende en vele inenschcn hebben tranen gestort op 't zien der verbeelding van de 11. Familie. Te SS. Denys- en Blasius-Boucle, Munckzwalm en Maria- Hoorebekc hebben de processiën ter eere van de Onbevlekte Ontvangenis waerlyk in schoonheyd en smaekvolle vercieringen uylgemunt. In deze laetste gemeente had den prolcsiantschen Domine zyne geloofsgenoten opgewekt om van de processie geen deel te maken. Doch allen hebben het tegenstrydige gedaen en de processie bygewoond. Mcrlen uyt 't Verbond blyft aendringen om onze pyp te krygen. Wy zullen hem tegen zaterdag wat fynen toehak kerven om in zyne gebrokene pyp te steken, opdat hy ondertusschen onze eygene iekkere pyp nog wat zou konnen missen. T Verbond geeft eene les aen M. De Decker opzigtens eene kiezing voor den provincialen raed. Gommaer zou beter doen hy een ander om les le gaen, want Ne Sus Minervam is een» spreekwoord dal te veel gekend isdit is te zeggen dat nuchteren- mellens-vleesch noyt kan vergelekou woixlen hy krachtig e» jeugdig ossenvleesch. Yerhaeghen heeft in de kamer al wederom eenen acnvak van interpella\4eziekle gekregen. Wy zullen hem tegen zaterdag, een flesselken gereed maken. 'T Verbond zingt nog allyd den lof van Frère, Rogier cn consoorlen. In ons aenstaende Nr zullen wv daerover kapittelen. Tyd en plaels hebben ons nogmaels ontbroken om eenigo- politieke artikels te geven, l'ylgesteld is niet kwyt gescholden. Agtervolge besluyt van M. den minister der openbare wer ken van den 4 mey 1855 zullen de waters afloopen en de scheep- vaerl gestremd worden, op den Dender Van Ath naer Lessen van 20 July lol 9 AugustyVan Lessen naer Ideghem van 20 July lot 8 September; van Idegem naer Aelst van 20 July lot 19 Augusty; van Aelst naer Dendermonde van 49 Augusty lot 8 September 4855. Wy vernemen zegt het Vaderland van Gend, dal de kandi daten der bewarende party alom den gunstigslen byval ontmoeten. De ultra-liberale party beschouwt dien byval met spvt en gramschap. Men zegt dat de kopstukken der exclusieven voor nemens zyn, eene wanhopige pooging te wagen, en op de laetste dagen eene lyst van kandidaten voor le dragen, voor het doen lukken van welke, er buytengewoone moeyte zou acngewenri worden. Men zy dus op zyne hoede. De klubsmannen zyn bekwaem lot alles. Men mag zich dus niet betrouwen op de beslissing die maendag laelsi, door een dozyn en half zoogezegde progressisten genomen is De exclusieve dagbladeren van Brussel zyn dagelyks met weeklaglen vervuld, omdat de ultra-liberalen van Gend tol eenen staet van maglelooshevd zyn gebragl. Eene vergadering der'mannen van Willem-Teil, alias der liberale associatie van Gend heeft plaels gehad. Hel is M. Meidepenningen die het woord gevoerd heeft, en de weynige aeuwezigen heeft aengevvakkerd, om zich in de aenstaen de kiezing der senaïeurs, le onthouden. M. den graef Constant de Kerchove-Denlerghem, gewezen burgemeester van Gend, verwyderd zich van het politiek tooneel. Het is den Messagcr die zulks heeft afgekondigd Het was maendag juyst 24 jaren geleden, dat Leopold lol den troon van Belgiên w ierd geroepen door het Nationael lvongres. Den 7 juny, is de prinses Charlotte in haer 16e jaer getreden. Men weet dal het den 7 juny 4840 is, dat deze prinses is ge boren. Men verzekert dat den hertog en de hertogin van Bra band. maer op hel eynde van deze niaend te Brussel zullen terug zyn. Met droefheyd heeft men uyt Thielt vernomen dat M. Darras pastor-deken, doodelyk ziek ligt. Den achtbaren gecstelyken heeit de 11H. Sakraraenlen der stervenden ontvangen. M. L. Imschoot, sedert het jaer 1821 pastor tc WynckeL is aldaer, in den ouderdom van 70 jaren, overleden. Eenen der schepenen van Rousselaere, M. Van Caillic, komt aen de gevolgen van eene korte ziekte le overlyden. Men schryfl uyt Geeraerdsbergen, 2 juny Gisteren namiddag is over onze stad en omstreeks een ge weldig on weder losgeborslen. Eenen piassenden regen gemengd met hagel, waer tusschen zich felle donderslagen lieten hooren, is hier en voornamelyk over de gemenlen langs de zuyd- en wes- ter-zydc onzer stad gevallen, en heeft het kool/aed en de rogge velden, in de gemeenten Goefferd ingen, SarlardingenSieen- huyzen, enz., beschadigd. Te Overboulaere is den donder op de nieuwgebouwde phosphoriekslekjes-fabriek van den heer Merlens- gevallen, doch zonder daer andere schade te veroorzaken dan het breken van eenige dakpannen. Uyt Londerzeel, in Braband, heeft men de droevige tvding vernomen, dal op honderd blinderen land, den oogst en alle vruchten, ten gevolge van den geweldigen hagel die het onweder van den 51 mey vergezelde vernield zyn. Eene inschryving is ge opend om de geruïneerde hoeren ter hulp te komen. Bv het onweder dat donderdag uytgeborstcn is, is den blik sem gevallen op het hofstedeken van Francics Braeckman, ie Laerne, hy Gend. Zyne beydc zonen zaten juyst aen tafel eenen boterham te eten, toen eenen van beyde, VitaIis, door den bliksem gelrotFen en dood geslagen wierdhy was als aen zynen stoel ge nageld den anderen broeder wierd omvei geworpen en viel iu bezwyming. Geheel hel buys is afgebrand men heelt enkel een rund en eenige meubelen kunnen redden. Gelukkiglyk dal de ge- buren hel vuer lydelyk ontwaerden, anders konden allen die zich in buys bevonden, door de vlammen omgekomen zyn. Op de kermis van Denderbelle is eenen jongeling van Sint- Gillis toen hy des avonds naer buys kwam, aengerand, mishan deld, en gesleken met een mes. Des gekwetsten bevind zich in. eenen ernstigen toestand, en de daders zyn onbekend. De kapel van O. L. V. tusschen Malderen en Opdorp, is. over eenige dagen, bestolen. Den mantel van het O. L. V. bei'ld en de kopere kandelaers zyn door de dieven medegenomen. Men meld uyt Merehlem dal de feesten van den jubilé al daer zyn begonnen, en dat Z. Em. den artsbisschop van Mechelen den ponlificalen dienst verrigt en de processie heeft bygewoond. Verscheyde jongens speelden, eergisteren op de strael le Brussel met buskruyd,. eu maekten vuurwerk. Zy hadden, onder anderen, eene hoeveelbeyd buskruyd in verscheyde papieren ge- honden, en in een gat van eenen muer gesleken, en wilden die aldaer in brand steken. Daer het buskruyd niet spoedig genoeg losbrandde, om dal het papier traegzaem vuer vatte, begon eenen jongen op hel papier te blazen, en eensklaps had de ontploffing plaels. Den jongen isgevaerlvk en op eene schrikkelyke wyze iu het aengezigt verbrand, en in eenen lieer niswee ril i gen toestand naer hel gaslhuys gedragen. Eduard Robyns, den erfgenaem van wylen Martin Robyns, waervan er zooveel gesproken is geweest in hel proces van den notaris Schoelers, is overleden le Assche. Hy heeft dus niet lang zyne foriiiyn genoten. De Akademie van geneeskunde van Belgien had besloten geene andere memoricn voor de kon koersen te aenveerden darn degenen geschreven in 'l laten of in 'i fransch. Op den voorstel, der professors Mareska en Burggraeve, is er besloten geweest dat de memorien, opgesteld in het vlaeinsch, insgelyks zouden aen- veerd worden. Eene boerin van Boitsforl, genneiml Joanna de Weys, was» onlangs te Brussel lol 40 dagen gevangzitting veroordeeld van deze straf verschrikt zynde, was zy met eene genaemde Anna de Vleeschouwer overeen gekomen, dal deze haer lol remplafante zou dienen. Heel deze zack wierd geklikt door tusschen komst van eene derde boerin genaenid Anna de Godder. Alles liep goed af; doch de juslieie, nadien van de zack kennis krygende, spande vervolgingen in tegen de dry beschuldigden welke thans door de korreclionnele regtbank van Brussel, ieder lot 7 maenden opsluy- ting cn 100 fr. boet veroordeeld zyn. Te Nu kerke was een tienjarig meysken te nabv eenen wind molen gegaen, en is door een der zcyleu dood geslagen. Men beeft liet kind op verren afsiaud gevonden.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2