SPASV1ËSV. FRA1VSCH KEYZERRYK. Tydingen wegens den oorlog. In liet Luxemburgsch, is een 12-jarig kind, op ecne vrcede wyze vermoord. Den dader van dit schelmstuk is onbekend. Men weel dat zekeren Nieuland, over eenige dagen, voor liet bof van assisen Ie Cend, veropenbaringen heeft gedaen, en eenige kerels beeft genoemd die deel gemaekl hebben van eene bende die dieflen met bezwarende omstandigheden heeft bedreven. Erzyn zoo men weel aenhoudingcti gedaen en wegens de zelve meld men het volgende nvt Sinl-N'ikolaes: Ten gevolge der veropenbaring en bekentenissen, gedaen voor liet hof van assisen door zekeren van Nieuland, in de zaek eener diefle begaen te lielcele den 20 december laetst, heelt onze po- licie dynsdag verscheydene huiszoekingen gedaen op den iiuap- tint alhier en op hel Hogeynde te S. Gillis, welke voor uylslag gehad hebben dat een grool deel der alsdan geslolene voorwerpen reeds ontdekt zyn. De naspooring wegens deze dievenbende worden vlylig voord gezet. Donderdag en vrydag was M. den instruklieregter van Den- dermonde hier in de slad, en reeds zyn op zyn bevel de vob-ende persooiien aengeiiouden als deelgenomen hebbendeaen die ifiel'le: Lieven Dabelle, Auguslin liats, Clemens Oordeel, Hendrik Vel- ders, van S. Nikolaes, en Albert Present en IHeler eu Auguslin van Puimbroeck, van S. GTIis. Deze gaslen zyn vrydag uaer Dendermonde, ter beschikking van den prokureur des kouings overgevoerd. Eene zamenzweering is 'le Kortryk legen het dagblad den Echo gesmeed. Hel doel der zaïnenzweerders was den Echo bela- chelvk te maken, mei hem valsclie zaken le doen afkondigen Om hier toe te geraken, moest men valsche brieven schryven, en dit is geschied. Den Echo beeft deze bandelwyze reeds geschahdvlekl en ziet hier nu wat wy in dal blad eergisteren lazen: Vrydag, omtrent zes uren des namiddags, zyn MM. Einile Gat- leaux en Edmond Wolfcarius ons komen bezoeken, opzigielyk de zamenzweering die legen den Ecltn gesmeed was. Dii bezoek had enkelyk lot doel, ons te komen verklaren dat M. Emile Calleaux wel ecnen valscben brief aen den bode van Moorseele had besteld mae- dat voorafgaendelyk de zaek met de Memorialislen niet was overeengekomen. M. Edmond Wolfcarius heeft verklaerd zich in hoedanigheyd van geluyge aen te bieden. Wy moeien verklaren dal die heeren zich met welvoegelykheyd en regtzinnigheyd hebben uylgedrukt, alhoewel zy niet "eloofd hebben alles te moeien veropenbaren wal zy wisten, begrvpende dat zy voor geenen regler Ier instruktie stonden. Na dat wy hunne verklaring hadden opgenomen, hebben wy huil liet volgende ge antwoord v Gy, die bekwaein zyt geweest om eenen valschen lirief aen den bode te bestellen, zyt gy ook niel bekwaem om op dezen oogenblik, te.liegen, ten eynde, u, en de vrienden van den Memo rial, uyt de mocyclykheden le tiekken i> Deze tegenwerping was zeer naluerlyk, en M. Edmond Wolfca rius heeft geantwoord dal hy die voorzien had. M. Emile Calleaux heeft verzekerd dat liy geen gemeens had met den Memorial d it dil blad al de genegenheid van M. zynen vader verloren had én dat zvneu vader van zyne artfr had afgezien. Beydrn hebben er Ingevoegd dal zy op hunne eer van jonge lieden" uyt de wereld verklaerden dat M. Emile Calleaux maer enkelen agent der za menzweering was geweest, en dal liy geen deel in de ev-enlyke zamenzweering had genomen. Wv liebbeu gevraegd ol die uylles ging ook loepasselyk was aen M. Edmond Wolfcarius' Hierop hebben wy geen antwoord ontvangen. Hel is waer, wy wierden een weynig indiscreet. M. Emile Calleaux heeft gezegd dal liv den valschen brief op de merkt had ontvangen, en dal liv er mei plezier zich had mede belast. M. Edmond Wolfcarius heeft er bvgevoegd dat liy dei in dividu die den valschen brief aen zynen vriend behandi«d Irid kende, maer, dat by zich liever zou lalen aen stukken snyden dan' zynen naem le doen kennen. Dezen laelstcn heeft ook liet beslaen der zamenzweering, gelyk het ons beliaegd die le noemen, bekend flv heeft er zelfs bvgevoegd dat renen derzainenzweerdersdien liv zeer wel kende, in hel Park van Sint-dooris, gelukwenschiu-en had ontvangen voor den sclmonen tour dien liv gespeeld bad. Evu- delyk. op eene toevallige en onverwachte wvze, licefl M. Edmond Wolfcarius zieli den scliryver herkend van vêrsclieyde artikels die in den Mémorial verschenen zyn. Er volgt uyt deze regelen dat er nu aen liet beslaen van eene eerlooze zamenzweering niet meer kan getwyffeld worden Men schryfl uyt Laroche, 26 McyGisteren kwam M. Orban oud volksvertegenwoordiger, in eene straet alwaer eenen deur- waerder bezig was met de aeugeslagene meubelen van een arm huysgezm te verkoopen. M. Orban deed aerislouds de meubelen aen den evgenaer teruggeven en belaelde liet beloop der inbcsla"- neming alsook al de onkoslen. p Te Kortryk lieefl men, byliet afbreken van een kleyn liuysie op Sl.-Maertens kerkhof, eene groote hoeveelheyd goudstukken gevonden in ilen muer op den zolder. Eenige dezer stukken zfn achtkantig en gewapenscbild met een kruys. zonder jaerta! het geen bewyst dal zy van de 8' en 9' eeuw zyn; anderen dra "en hel jaerlal 1661, van tvdens Louis XIII en XIV. 'T is den schaliedek ker l'elix Mahau die dezen vond gedaen heeft. Uy heeft er den eygenacr van bei buys aenslonds kennis van gege.en en hem al destukken in banden gesteld. Later beert men' in hetzelfde ge bouw eene aerden buys ontdekt waerin een gouden Christusbeeld zal. Kenners beweeren dal zy, onder hel betrek der kunst nou schooner gezien hebben. J —Men heeft dezer dagen, in de statie van Valencyn. eenen zon- derlingen .smokkelhandel onldekt. Men plaetsie op eenen waggon met koopwaren, in beslemmin» voor Parys, coak-lurven iu llelgien gemaekl, wanneer een de? werklieden meldal werk gelast, er eenen op den grond liet vallen Den eoak-tm f brak in twee, en er viel een grool pak cigaren nvt' Sa onderzoek der lading gedaen le hebben, ontdekten de a«eoten der douanen, een grool getal diergelyke dozen, behendig meFkool- mastiek overdekt, en die allen belgisclien labak inhielden Men zegt dat die brandstoffen van een nieuw slacli, verklaerd was ge worden onder de benaming van brandstof zonder rook den naem van brandstof met rook zou er beier op gepasl hebben Men heeft zalerdag laelsl. meer dan 34,0011 fr. io de expo sitie te Parys ontvangen. Den ingangprys was maer op I frank gesteld hebben gevonden, die daer van ouderdom le sterven lag, en aen den lialseenc keling droeg waeraen een zilveren plaelje hing, waer- op deze woorden gegrift stonden l.udovicus Maryarita fidelis 1749. Men leest in de Opinionc van Turin, van den den 1 juny Er blykt uyt nauwkeurige berekeningen, dal de kloosterwet, de hoedanigheyd van burger en de burgerlyke reglen ontneemt j aen 3d geestelyke orders, samengesteld uyt 331 gestiglen en To45 persoonen. Hel totale cyfer tier geestelyke huyzen beliep j lol 650, en lot 8600, liet getal der persoonen," welke dezelve be- j woonden liieruvl blykt, dat 27-4 geestelyke gestigten en 405 I persoonen dc wet zullen overleven. EEN TESTAMENT. Over eenige jaren stierf in Engeland den echtgenoot van eene oude ryke dame, zonder een testament gemaekl le hebben. De weduwe, die niet geern iels van bare goederen zou afgeslaen hebben, zocht eenen middel om daerin te voorzien. Iti de gebuerte woonde er eenen ouden schoenlapper, die een wcyuig op baren overleden echtgenoot geleek, en zv verzocht hem mits goede helooning, voordat zy de dood van haren man overgaf, ecnigen lyd iu het ziekbed le komen liggen, om een testament lè diklcren, waorby al de goederen aen liaer gemaekl wierden. Den schoenlapper stemde toe. Hv trok liet slaepkleed van den ouden rentenier aen en eene groote slaepmuls over de ooren. Men deed den notaris komen, en de vrouw brengt hem, al w'cenendc, bv hel ziekbed van haren geliefden echtgenoot, 'die zich iu zyn uvlerste bevind. Zy doel aen den gewaenden zieken de r.oodige vragen, opdat hy zynen uyterslen wil zou te kennen geven Den ouden schoenlapper zuchtte diep en alsof hy den laelsten snik ging geven, antwoordde by met ecne zwakke stemme: Mynen uitersten wil is, de helft van invn goed aen mvne vrouw te lalen en de andere helft aen den ouden schoenlapper, die regt over mvn linys woont. Het is eenen man die veel kinders te kweeken heelt en verdient geholpen te worden, omdat bv voor ons allyd eenen goeden gebtier geweest is. Hy deze woorden was de weduwe als van den donder geslagen, niaer zy durfde geen woord spreken en was gedwongen 'hel goed] dal zy alleen wilde behouden, met den argl'isligen schoenlapper te deelen. Zondag was den ingangprys 20 cenlimen, en men heeft 16 000 Ir. ontvangen. De juffer leunde op hare i parasol, en dezen brak, ten gevolge i van welken voorval, zy inden stroom viel, en ging verdrinken. Lenen werkman die op hel geschreeuw der drinkelinge was toe- I gesneld, wierp zich dadelyk iu hel water, en redde na zeer i groote moeite, de jufvrouw. Den redder en de gereddp gaeu nu binnen korte dagen, in liouwelyk treden, en dit houweiyk word door elkeen goedgekeurd. Men verzekert zegt eene gazette van Lvou, dat woensdag laetst, metsers, die bezig waren met aen den muer der achler- plaets, van een buys te werken, er eene zwaluwe iu ecnen nest Madrid, den 30 Mcy. Gelyk er gemeld is geweest, is hel gou- vernemenl er in gelukt eene zamenzweering te doen mislukken welke op het punt was in deze hoofdstad uyt te bersten. Hel was hel regiment van den rntxs, liet welk dc oproervaen moest opste ken. Hel komplot was gesmeed door zekeren Alvarez die zich sedert langen lyd met zyn ontwerp bezig hield, door in liet geheim de soldaten tol opstand aen le hitsen. Het is vooral by de'onder- officieren, dat hy zynen yver van samenzweerder ten loon spreidde Ily beloofde hun gouden bergen in geval van gelukken eii verzamelde byna dagelvks onder-officieren en soldalen in'een onbewoond buys van de straet Leganitos, alwaer men beracd- slaegde over de wyze om te gelukken. Het was den 25, iu den nacht dal liet ontwerp moest uylgc- voerd worden; doch op den oogenblik dal sergeanten bezig waren met de noodige schikkingen le nemen, om de "soldaten de kazerne te doen verlaten, kwam de overheyd er tusschen, en stelde eene hindcrpael aen de uitvoering der samenzwering. Men beweert dal bet komplot ontdekt is door eenen sergeant die berouw gekregen luid, en die alles aen eenen oversten had kenbaer gemaekt. Alvarez bad 250,000 fr. beloofd voor alk es kadron, dat zich builen Madrid zou aenbieden en zou beloven de beweging te ondersteunen. Het opperhoofd van bet komplot is aen de overheyd ontsnapt en de opzoekingen, welke "edaen zyn om hem le ontdekken, zyn vruchteloos gebleven. Men veronderstelt hier, dat den krygsracd, aen wien de zaek is opgedlagen, de doodstraf zal uitspreken tegen de sergeanten die in de samenzwering gewikkeld zvn. In 'tegenwoordigheid van alles wat er gebeurt, kan men zich niet onthouden lrcuri»e overwegingen le maken. Welke sebrikkelvke veranlwoordclvk- heyd drukt er op de opperhoofden, die zelf hel leeken voor den opstand gegeven hebben cn die zich thans aen het hoofd van het gouvernement bevinden, of de hoogste graden iu het leger be- kleeden De lydingen die men uyt Spanje verneemt doen zien dat het land in eene erge crisis verkeert. De voorslaenders van het ministerie verminderen dagelyks, en den opstand vermeert en groeit aen. De nieuwe maglen die het ministerie bekomen heeft van te mogen de konslilutic schenden om zich boven dezelve te stellen, doen erge onheilen voorzien. .Marsal, den luitenant van Cabrera, is in Lampouadon, tusschen Roses en Fjguieras, verborgen, en voor alle ondernemingen ge reed. Tal ryke aenhoudingeri hebben er placls gehad. Men heeft Marsal nog niel kunnen vatten. Darts, 6 Junv.De laetste hoop van vrede is verdwenen. De onderhandelingen die le Weenen begonnen waren, om de be sprekken, of conditiën van eenen ecrlvken vrede op testellen zyn geslaekt, en afgebroken. De bevredigende rol der diplomatie is geëindigd; hel is het kanon welk nu de zaek moet beslissen Men mag zich dus verwachten aen groote en belangvolle "e- vechten. c Den jongen koning van Dortugael schynt veel vermaek le Parys te vinden. Hy bezoekt alle dagen, de eene of andere merk- weerdigheden van de hoofdstad: hy heeft beloofd eene prachtige feest op den 44 dezer, op hel siadhtivs te Parvs, by le woouen Den koning van Portugael gaet ook nog een uytstapje nacr licl- giën doen. Er gaet op nieuw gesproken worden van een huwclyk tusschen dezen jongen koning, en de jonge prinses Charlotte van Bclgtën Den Monilevr kondigt de volgende depeche af, welke door generae! I'elissier aen den minister van oorlog is toegestuerd geweest Den 3 Juny, om 41 uren des avonds. De Russen hebben Soudjouk-Kalé verlaten, na er zelf 60 kanonnen en 6 morliers vernietigd le hebben. De Circassiers bezetten nu deze plaets. Omer-Pachn wierd' le Kamirsch met 25,000 Turken en 40 stukken kanon verwacht. Deze troepen zullen le Eupatoria ver vangen worden door de troepen van Egypten en van Tunis, die het kamp voor Sebaslopol gaeu verlaten. De troepen van hel observatie-leger, aengeduyd om voorwaerds te trekken, namen veld-vivres en loonden eenen buvlengewoonen geestdrift. Er zullen 60,000 mannen voor Sebastopoi gelaten wor den. \ai\xa, den 2 Juny. De Pranschen hebben 4000 ossen te hertcli genomen. De geallieerden hebben nu 24 stoomvaerluven in de zee van Azoff, Parts, den 4 Juny.Den Monileur beval eene depeche van den generael Pelissier, gedagleekend van den 1 Juny. Den opperbevelhebber vari het leger in hel Oosten doet kennen dat hy twee mynen heeft doen springen, voorden Masl-bastioen, en dal de ontploffing den vyand veel nadeel en verlies heeft doen ondergaen. Men beeft in de leegten van de Careuage, 24 kisten buskrttyd ontdekt, die gereed waren om le springen. Lomden, den 3 Juny. - Hel engelsch gouvernement heeft eeDe depeche van den admirael Lyons, gedagteokeud uyt Kerlch, van den 51 mey ontvangen. Deze depeche meld dal de Russen, door de soldalen van dc geallieerde vloot verdreven uyt Genitsch, alle de magazynen, de schepen in de have, en alle den voorraed van hel leger hebben vernietigd. Het totael verlies der Russen in de zee van AzofT beloopt tot •r stoom bootschepen en 240 schepen die mond-of krvgsvoorraed nacr Sebastopoi voerden. Eene depeche van lord Rrglan, gedagleekend van den2junv, meld het bombardement van Genitsch. Deze beschieting is wél gelukt. Eene depeche van prins Gorlchakoff uyt Sebastopoi meld nopens hel grool gevecht van 21 tot den 22 inev foordeel trekkende uyt eenen mist, hebben wv inden nacht van den 24 tol 22, eenen loopgracht van tegennadcring geopend, legt over hel kerkhof, voor de bastions 5 en 6, en die in gemeen schap gesteld met den eersten, ten eynde le konnen werken legen den reglen vleugel der vyandlyke werken, welke dien bastion liedreygen. De hardnekkigheid van den grond heeft ons belet hem diep genoeg te graven. Den 22 in den avond, op den oogenblik dat ivy onze werken gingen hernemen, heeft den vyand eenen uylval gedaen met 17 but a i I Ions, de reserve niet in begrepen. Het hardnekkigste gevecht wierd aengegaen en heeft den ganschen nacht geduerd. Dikwyls nam men alleen loevlugt tol de bajonnet. Onze soldalen 12 bataillons, hebben als helden gevochten, en de zaek is geeyndigd door den aftogt van den vyand, die overgroole verliezen heelt geleden. Onze verliezen zyn ook aenzienlyk; 2500 manoen zyn buylen gevecht gesteld geworden. Onder het getal der dooden bevind zich den dapperen generael-majoor Adlerberg, bevelhebber der tweede aldeeliug. Deu slechten uylslag van den acuval heeft den moed van hel garnizoen vermeerderd, want hy beivysl aen den vyand, hoe gevaerlyk hel voor hem zyn zou, storm te loopen op de versterkingen van Sebaslopol, ICrwvl hy met groo te poogingen er niel gelukt is, eenen nauwelvks geopenden loop gracht te kunnen innemen. De expeditie van Kerlch was door den generael Brown gekom- inandeerd. De ontscheping heelt placls 'gehad aen de kaep Ak- llourouu. ten westen van Kerlch. Hel garnizoen van deze laetste stad, 4 0 000 mannen sterk, heeft zich verwyderd zoohaest de ge allieerden naderden, en na eene llauive kanonnade. Den gouverneur heeft al de archieven medegenomen. De stad is onmiddelyk dnor de engelse he- fransche- turksche troepen bezet, en aenslonds heeft men de slad versterkt Men heeft er 44 vernagelde kanonnen gevonden. Men spreekt van dadelyk op kaffa le marcheren. Men heeft met den Indus omstandigheden wegens het verove ren van het russisch gerelrancheerd kamp in de nachten van den 25 en 24 vernomen. Tvdens den eersten nacht, randden de Frauschen de russische emliuscade langs den uyterslen linkerkant aen. Zy wierden vyf- mael genomen en hernomen. By liet aenbreken' van den dag, dwong het kanon van Sebastopoi de Franschen, zich te verwyde- ren. Maer tydens den volgenden nacht, wierden alle de position overmeesterd, en de Franschen bevinden zich nu, ten gevolge van die overwinning, zoo naby de plaets, dat de kanonnen van liet Quarantaine-fort op hun niel meer kunnen gerigl zyn. liet is den generael Sallels die het gevecht kommandeerde de Franschen hebben 600 gesneuvelden, en by de 2000 gekwetsten gehad. Het verlies dor Russen word geschal op 1500 dooden en 6000 gekwetsten. Dtn 24, is er eenen wapenstilsland gesloten om dc dooden te begraven. De volligetirs der garde die bewyzen van geestdrift en van hel denmoed hebben gegeven, zyn voor een tiende gesneuveld. Een blad van Silezie geeft de volgende beschrvving, hoe het er uitziet iu een deel van Sebaslopol e Hel zuydelyk gedeelte onzer stad heeft schrikkclyk geleden zy is byna niet meer kennelyk. Meer dan 500 huyzen', onder an der den schouwburg, zyn teenemael vernietigd, en hel gras groen op hunne puvnen. De andere deelen der slad zyn minder ver woest, hoewel men er weinige huyzen vind, die 'geen spoor van het bombardement dragen. Al de straten zyn met kogels en ballen doorploegd; den weg is verwoest en lieele hoopeti van kogels en stukken van vyande- lykc bommen liggen op de boeken der straten. Men raeptè ze en tastte ze iederen morgein! op, voor de opening van het vuer. In eenige straten liggen er zelf zes lioopen, en wel van tien voelen hoog. Niettemin heerscht de rust in de stadde winkels zyn geopend den inwendigen koophandel bestael, maer de duerte gaet alle gedacht le boven. Zoo betalen wy een pond suyker van 90 kopeks a 4 zilveren roebel eenen roebel doet 100 kopeks); wy hebben vleesrh in overvloed maer liet brood ontbreekt. Rr.Ri.YN, den 6 Juny. Tydingen uyt St. Petersburg, van den 2 juny, kondigen aen, dat de engelsche kruisers in de Ballische-zee op vyf koopvacrdyschepen die zy genoiiien hebben, een hebben verbrand, en een in den grond geboord. Ten gevolge van dit, heelt den generael Rudiger, bevolen dat niel een schip nog in zee zal mogen steken. PEREKOP. De landengte Perekop, die het schiereiland Crimeen verbind met hel vasteland, speelt in den hedendaegschen oorlog eene groote rol, eu welke nog veel belangi jker zou kunnen worden door de krygsverrigliugen der geallieerde legers; ook gelooveu wy dat het volgende over Perekop met belang zal gelezen worden De landengte Perekop. door de Tartaren genoemd Oriim Orkapu 't is te zeggen Gouden Poorl, is gelegen tusschen de Zwarte zee en de Rotte zee zy is 40 wersten (4 werste doet 4 kilometer en 67 decimeters.lang en 6 breed. De luchtstreek is er algemeen on- eznud. De slad en de vesting Perekop zyn gelegen op de engte tusschen de golf Siwasch en het meer van Azof. Den gracht, voorzien van eene oplrckbrug en gansch bezet met ardtiynsleenen, is8mcteis breed. De slad heeft eene slechte ligging, eu" ziel er ellendig uyt hel zyn niel anders dan huyzen met slrooy gedekt, houten winkels en vuyle stralenmen dry ft er byzotiderl'yk den handel in zout, hetwelk, 's zomers door geheide karavanen afgehaald word dé merkten zyn er lamelyk wel bezocht. De inwooners ten gelallc van 3,500 anderen zeggen dat er maer 1,000 zyn) beslaen uyt Russen. Tartaren, Armenianen eu Joden. De slad is beschermd door een kasteel cn eene kleyne sterkte. Eerlyds was zy van belangnaderhand vielen de muren inpitynen; doch, sedert eenige jaren heeft men er nog al groote versterkingswerken opgerigt. Op 3 wersten van Perekok ligt het vooty birglc van Armètisloi

De Denderbode | 1855 | | pagina 3