Belgiën en den oorlog. PILLEKENS. SPANIËIV. Den Bulletin de Pariseen half-officieel blad van keyzer Napo leon, bevat de volgende liuiën Belgiën schud zvne aerzelingm af, en treed de keyzerlyke a politiek by, zoodanig dat inen de aenstaende toetreding van het gouvernement van Brussel by het verdrag van december 'ate •1 «raerscbynlyk mag beschouwen. )Je Gazelle de Mons voegt daerby (c Wy weten niet in hoeverre den Bulletin de Paris wel ingelicht ismaer het is zeker dat de reys in Yraukryk van den heer GreindI, minister van oorlog, ten doel heeft gehad, volgens hel openbaer gevoeleay eene konvenliounele overeenkomst lusschen de beyde gouvernementen te sluyten. Wy wachten na er uytleggingen. Lord Palmerste-n heeft onlangs doen-verslaen,. dat de onzydig- heyd van Belgiën niet inet al beteekent, en de geallieerden er niet zouden naer zien, die onzydigheyd ie schenden,, als ze hun te veel zou hinderen. Wy hebben bier op te zeggen dat dien onzekere» staet van zaken mod opgeklaerd werden en dat den Monileur dient uytleg gingen te geven. Is hel waer JA of NEEN dat Yraukryk en Engeland onze medehulp vragen Twee woorden van den Monileur zullen genoeg zyn om alles op te klaren en de onrust te doen verdwynèn*- - i i Het vermagerd en schier uytgcteerd Verbond meent-, door woedende, valsche en onbeschofte uytvallen de voor onze stad vernederende en ontëerende onbeleefdheid onzer magistraten, jegens den heer minister van openbare werken, te doen vergeten, poogende er de aendacht des publieks van af te wenden met uyt te zeeveren dat de klerikalen hier de estamineis uyt en hi loopen om alles in rep en roer te brengen, overal haet en nyd aeu te vuren, kleyne schandaelkens van oppositie, van tweed ragt en aenbotsingen te verwekken enz. enz.M a er,. kon frater Gu-iumarus,. dit gaet niet pakken, zulde, ma», uwe patroon en hebben hier al groote schandalen, haet, nyd, twist en tweed ragt te veel verwekt, dan dal de klerikalen er nog meer moeten verwekken. Ten anderen,, en dit weel gy wel, 't is allyd gebleken dat het uwe haspelgasten zyn die overal de droevige rol van twist- haet- nyd- tweed ra glzaeye'rs spelen het blykt gedurig en alle dagen dat de liberatersbende overal de rust stoort en geweldenaryën pleegt; liet blykt alle dagen dat dié bende overal, door hare buitensporigheden, den afkeer en walg van alle treffelyke lieden op zich trekt En dan zult gy, valschaerd, die schaodelykheden ten laste der klerikalen komen leggen en aldus de oogeu des publieks meyneu te verblinden A thus done Verbond, de menschen weten- bier wel dat eene vuyligheyd genoeg isral word zy niet ver dobbeldOnthoud wel deze les die eene gescheurde broek heeft, moet stil blyven zitten, en die gelapte mouwen heeft moei zyne ermen t'huys houdenHoe meer gy een ander uwe eygene schandelykheden te laste legt, hoe verachtelyker gy word, gy poogt u en de uwe daerdoor wil te wasschen, maer T is juyst hel tegen- strydige, want hoe meer de kraey zich waschf, hoe zwarter zy word. In zyn zelfde Nr van zondag zoekt het Verbond op de leden van het kieskomiteyt der conservateurs blaem en spot te werpen, omdat de Emancipation gezegd heeft dal T kieskomiteyt eene proles- lalie aen den minister van openbare werken ingediend heeft legen de schreeuwende onbeleefdheyd waervan dezen Imogen ambtenaer van wege ons stadsbestuer '1 voorwerp is geweest, schreeuwende onbeleefdheyd die niet een liberatersblad van geheel 't land heeft durven verschoonen, omdat zy eenen zoo morsigen ezelstrek daerslelt, dat niemand dien zou durven plegen ten zy by met den superlativus van plompheyd op geheel zynen individu over- streken is. Dat het Verbond naer middels zoeke om de aendacht des publieks van die ongehoorde beeslery (men vergeve ons de uytdrukking, want er past geen ander woord aen) dit verslaen wy, maer dat dit zelfde knoeyblad kome blaem en spot werpen óp deftige lieden, dit zouden wy niet konnen verslaen, ten zv wy welen dat ezels, verkens en kalveren eene vuyle gewoonte hebben zoohaest zy op den harden grond komen. .-. Door de openbare opinie ten bloede gegecsseld voor de domme opschorssing van den beyaerdspeler en de onbeschofte nalating van den minister betamelyk te onthalen, zoeken onze liberaters in een van elk verfoeyd prulblad te doen gelooven dat zy niet oflicieellyk verwittigd waren van de komst des ministers, dat zy ei niets van wisten, dat zy hem by gevolg geene beleefdheyd schuldig waren, en dat zelfs beleefd heyd door de reglementen verbo den is.Wy vragen andermael waer de reglementen zyn, die aen een sladsmagistraet bevelen dat hel moet blyken geven van onkunde, miskweektheyd en verregaende domheyd Wy vragen andermael waer het geschreveu staet dat hel zype lastgevers als koejongens moet doen aenzien Zyn dit principen van klubs-en liberaterv, dit gelooven wy, doch eene stad is daervoor solidairlyk verant- woordelyk en moet ze met alle kracht versloolen wilt zy hare weerdigheyd niet geheel en al verliezenMaer T is verloren geklapt, want dezen die welgemanierd heyd aen verstandelooze heetekoppen wilt leeren, steekt liet brood in eenen kou den oven en w it de mieren met blazen in haren nest doen blyven. Het Verbond vraegt aen de heeren van hel kieskomiteyt wie zy zyn, hoe zy iieeten Wie de prolestatie aen den heer minister geteekend heeft? Wel als gy u zoo eurieus toont, konfrater, om dit alles te weten, niettegenstaende gy hel maer al te wel weel, zend uw Robespierken of uwen windigen verren naer Brussel by den minister om de protestalie le vragen, uyt te schryven en aen T publiek mee le deelenMaer dacrvan zullen iy zich wachten, want zy weten dat hel voorste der brusselsche leerzen geinakkelyk in T achterste der aelstersche kneukels zou passen. .-. Als onzen konfraler zoo curieus is, 0111 de heeren van ons kieskomiteyt te kennen, wy willen hem wel de gunste doen hem deze namen te geven, maer liv moet ons beloven ook de namen af te kondigen van de TIEN sullen die den laeisten oproep van de ganscb verdroogde Alliance beantwoord hebben. Nauwelyks tien sullen bycenkrygen na meer dan 200 p< rsoonlvke brieven" geheel T arrondissement door gezonden le hebben, na pleglige en solem nele annoncen in T Verbond gedaen te hebben, na alle liberale huyzen van de stad uvt en in geloopen te hebben, dit schynt ons toch maer mager, zulde koufrater, en nog magerder zou het u schynen, moesten wy de namen dier sullen afkondigen Onderlusschen, peyst er wat op, Guminarus, en als gy dc minste goeste krygl, spreekt en wy zullen ze selfens voldoen, maer let wel op dat gy niets vraegt waeraen gy u zond konnen verslikken of verbranden, en denkt dat eene kat, boe dief-en sno 'perachlig zy zv, aen geenen ziedende pot zal komen CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. B. te Gooyck G fr. Item van M. tó te Brussel fr. l-oO. De* volgende persoonen van ons arrondissement zullen deel make» van den jury, welken over de zak-en die voor het hof van assisen moeten gebragt worden, uylspraek zullen moeten doen MM. G.-Coppens,- brouwer le Geeraerdsbergen. As Delarbre, gemeenle-raedsheer,-te Geeraerdsbergen. P. Seminck, koophan- delaer te Aelst.P. Van Audenhove, olieslager te Denderhauiem. Aengaen&e de moord te Nieuwerkerkeu gepleegd, heeft men nog de volgende omstandigheden vernomen Als den veldwachter van Haekert in de herberg kwam waer den beliglen Muylaerl zicli bevond, beval hy deu aen den ver- dachllen zich in naenv der wet gevangen te geven en hem naer hel gemeentehuys le vergezellen. Op deze verklaring schoot Muylaerl in eene hevige woede en bedreygde den veldwachter en a«l wie hem zou durven naderen le doorschieten, zwaeyendc onder lusschen een geladen pistool in 't- rond. Den onverschrokken veldwachter aerzelde geenzins zyne pligt te doeu en greep Muylaerl vast. Doch dezen verweerdde zich met zoo veel kracht, dal zy beyde ten gronde rolden Muylaerl sloeg geweldig met zyne geladene pistool na-ep 't hoofd van den veldwachter, welken daer door deerlyk gewond wierd. Eyndelyk was den veldwachter hem meester en gelukte er in, met medehulp van eenige omstaenders, den booswicht le binden en gevanglyk naer Aelst te brengen. \Vy moeten hier eene welverdiende hulde bewyzen aen onzen achtbaren heer vrederegler, welken, op 't liooren der moord, dadelyk met de gendarmen naer Nieuwerkerken is vertrokken en- overal de geluygen die eenige inlichtingen konden geven, heeft onderhoord, en dezaek dermate geschikt, dal, als de juslicieheeren van Dendermonde aengekonien waren, de voornaemsle omstan digheden en overluygende bewyzen trenemael opgeklaerd ware». M. C. F. De Sinet,.van Lede, priester van de diocesie van Gend, zat den 24 dezer, in de katholyke iiuiversileyt van Leuven, openlyk zyne thesis verdedigen om als baccalaureus in de gods- geleerd heyd, aengenomen te worden. Van Pefeghem, onderpastor te Saffelaere, is- tol pastor te Wondelghem benoemd. Een blad meld dal M. Iluyck, geestely-ke» bestuerde? van de godshuyzen te Sint-Nikolaes, van eenen woedenden krankzin nigen eenen steek in den buyk beeft ontvangen. Alom staen de vroege aerdappelen mi- vollen? bloey. Weynige partyen vind men, (en dan zyn het nog degene die te veel gevet en gemest zyn) op welke de struyken hunne Woem-verliezen zonder zaed le maken. Tot hier toe heeft men in> de provincie West-Vlaenderen nog geene leekens van ziekte, of plaeg, op de velden, aükers, of loeblingen waer aerdappelen geplant staen, bespeurd. Op zeer vele plaetsen staen de aerdappelen in vollen bloey. Men sehryft aen een blad van Thielt het volgende uyt eene streek die langs de Leye is gelegen Op zommige gemeenten van ons distrikt, is>er eene wonderheyd te bemerken op de airen der tarwe, die nu schoon in den bloey staet- Dit wonder bestael in witte 1 ischj.es van omtrent 10 centi meters lengte die, langs de hairen u-ytgesehoten, heen en weer zwaeyenv Men noemt deze lischj.es alhier witte vaentjes. De oiHlerlingeu van deze streken zeggen zulks nog noyt gezien le hebben. Hetzelfde nogtans-is,. in hel jaer 1847, te zien geweest in hel kanton van Thouroutren in het distrikt van Dixmude. Er zyn maer hier en daer eenige hairen op welke dezelisehjes zyn meëge- groeyd. Velen zyn van gevoelen dal dit eene groote vruchlbaerheyd voorspelt voorden fcarwen-oogst. Gelieve den Hemel dit gevoelen te verwezen lyken l Alle de tydingen die men uyt Engeland en uyt Yraukryk, aengaende den oogst ontvangt, zyn zeer voldoende. In het jaer 1854 lekle Dixmude, op eene bevolking van 4,084 zielen, 1,178 persoonen die onderstand ontvingen van den openbaren disch. Veurne met zyne bevolking van 5,989, had er t,440, en Thielt,. op 12,089 inwooners, bader slechts 1,549, dank zy de werkscboien, liefdadige gestichten enz. opgeregt door den noyl volprezen overleden Deken 'M. Darras. To Brugge,, op eene bevolking van 51,484 zielen, waren er 22,556 dischgenoten, dal is byna de helft der bevolking. Uyt ollieiele eyffers blykt nu dat op eene bevolking van 415,296 zrelen, de stad Gend 20,506 ingeschrevene armen telt. De provincie Oost-Vlaenderen, lelt 792,512 bewooners* en op dezen, 186,284 armen. Voor de stad Gend, is het 1 armen op 6 ingezetenen;: voor de provincie, 1 armen op 4 bewooners. Bit belet de mannen van bel nieuw politiek niet, van te zeggen dat Vlaeuderen gered, en de Vlamingen door M. Rogier, l>y middel van het nieuw politiek, van de armoede verlost zyn. By ministerieel besluyl word helde bedienden der finan- liën, zoo als inspecteurs der belastingen,, direkleurs der schat kist, ontvangers, enz. verboden vomtaen nog deel le maken van de gemeenteraden. Degene» die in werkelyken dienst zyn moeten aenslonds hun ontslag geven; de plaetselyke, of blyvende, zullen nog mogen bunnen tyd uytdoeu. Het gouvernement komt eenen groeten kampstryd uyt te schryven voor de fransehe en vlaemsche letterkundigen. Eene grooie gouden medallre van 600 fr., of eene somine van 600 fr. iji geld, is uytgeloofd voor het beste fransch, en hel beste vlaemsch dichtstuk, over de Lotgevallen van Belgiën sedert 1850: Weldaden der nationale onafhangelykhcyd. Er word wederom gesproken van veranderingen aen den uniforme der soldaten van bet leger. Onder andere, zegt men, zou men weder de oude bulllelerien, gekruvsl op de borst, voor de simpele soldalen in voegen brengen. Deze lyding word met spyt vernomen, en men verhoopt dat er geen gevolg aen dit ontwerp zal gegeven worden. Een belgisch schip, Marie genaemd, welk naer Wettere» buskruyd was gaen inladen, is eergisteren, vroeg in den inorgend, naer Engeland gevaren. Hel was voor rekening van het engelseh gouvernement, dat die lading buskruyd was ingenomen. In den provincialen raed van Namen, is eenen voorstel ge daen om de versterkingen van die stad le inogen slegten. Het ministerie verzet zich tegen deze afbraek. Eenen zonderlingen voorval heeft dezer dagen aen het octrooy-bureel van den yzeren weg te Gend plaels gehad. De hoofden der gehalsregten Rys en De Praetere bragl men, in eene mande, van Brugge naer het museum van ontleedkunde by de Hoogcschooleenen oelrooy-beamblen, vragende of de mande niets inhield dat stadsregten betaclde, stak er de hand in en trok liet hoofd van Ryïr naer boven. Op dit zigt wierd den man zoo bleek als eenen dooden eenen angstkreet vloog uyt zyne borst, en terwvl by het hoofd liet vallen en achteruyt deynsde, viel hy lievig uyt tegen de dragers, die hem niet verwittigd hadden en die stonden te schaterlagchen. Te-Deventer is onlangs een droevig onheyl voorgevallen. Een kind speelde met andere jongens op de straet, en de moeder kwam het halen, en joeg liet met zoo veel haest en gramschap in buys, dat bet kind struykclde, en in eenen ketel ziedend water viel, en zich doodelyk verbrandde; weynige stonden nadien stierf hel kind in de schrikkeiyksie pynen. Door dezen voorval ver schrikte de moeder zoodanig, dat zy zinneloos wierd, en korts nadien overleed. Den man, door dit dubbel verlies getroffen is ziek gevallen, en meunvanhoopt hem te zullen kunnen redden. Sedert eecigen tyd merkt men op dat de postzegels van Bel giën, Vrankrykeu Engeland bedriegelvk gewasschen worden ei? eene tweede mael op de brieven worden gehecht, iets wat een zeker verlies aen de schatkist toebrengt. Wy vernemen dal het belgisch Gouvernement bel ontwerp gevormd heelt dit mishruyk te keer le gaen, door bezegelde enveloppen voor de brieven te- verveerdigen, die zouden verkocht worden als lieden de koninglyke zegels, voor 10, 20 en 40 een li me». De enveloppen zouden kos teloos aen de verbruykers geleverd worden, die aldus eene Iigte bezuyniging in hunne briefwisseling zouden verwezeulyken. Den generael Jbrninn die nu 77 jaren oud is, en de militaire opvoeding van keyzer Nikoiaes heeft voltrokken, heeft oorlof van den keyzer van Rusland bekomen, om te Brussel te mogen ver- blyven. Hy word er binnen eenigen tyd, verwacht. VREEDE MOORD TE COOLSCAMP. Men sehryft ons uyt Coolscamp (arrondissement Thielt) onder dagleekenitig van dynsdag Eene buytengevvoone stoute misdaed is hier zondag bedreven en heeft de verslagen heyd in de omstreken verspreyd. Zondag, in 't midden van den dag, rond 2 uren 's namiddags, langs den openbaren weg is eene goede en eerlyke jonge dochter dezer ge meente, genaemd S. Van Neste, oud 28 jaren en wier moeder eene kleyne hofstede bewoont, op eenigen afstand van daer vermoord. DitJselielmsiuk i» bedreven toen de ongelukkige zich naer de kerk bega I d Het slagtoffer is versmacht geweest om haer te beletten van om hulp ie roepen. Geheel baren mond was vol met zand. 'T is de hebzucht die de moordenaers aengedreven heeft om deze misdaed te begaen de dochter Van Neste is van al hare kleederen ontbloot gewordenmen heeft haer alleenlyk haer hemd gelaten om bare naeklheyd te dekken. Al hare andere klee deren, haie diamanten oorringen, eenen gouden ring en eene gouden kelen, alsook een weynig geld zyn verdwenen. Het is maer den maendag inorgend dal het lyk van hel slagt offer gevonden is geweest in eeu kleyn boscli, op eenige meters van den weg. Waerschynlyk zal men liet tot daer gesleept hebben om zoo veel le beter de kleederen te kunnen uyttrekken. d Wanneer men denkt dal dit alles geschied is op den tyd dal vele persoonen zich naer de vespers begaven, langs een voetpad waer veel volk voorby gaet en dat eenige kleedingslukken en ju- weelen van weynige weerde tot eene dergelyke misdaed kunnen dry ven, kan men zich niet inhouden van by dit gedacht te schrikken, d Later vinden wy in een blad van Brugge, nog de volgende om standigheden Lene afgrysselyke moord, welke gevolgd is van een der stoutmoedigste rooversdaden, is zoo men weet, zondag, lusschen twee en dry uren nanoen, langs den openbaren weg, te Coolscamp, gepleegd geworden. l)en naetn van het slagtoffer is Nathalie Van Neste, woonende by hare moeder, weduwe, met hare zuster en haren broeder. Na het middagmnel genomen te hebben, is den broeder naer de herberg den voER.HAi* gegaen, alwaer, na de vesperen, Natalie hem ihocst vervoegen; rond een uer en half, verliet zy haer huys, om naer de kerk te gaen, en in plaets van de kalsyde te nemen, ging zy, volgens hare gewoonte, voor den naesten weg, langs een binnenwegeltje; omtrent een boschje gekomen, moet zy door meer dan eenen persoon bv het hoofd vastgegrepen zyn geworden, op den grond in hrt zand geworpen zyn geweest, den mond en neus met zand gestopt,, en aldus versmacht in het boschje gesleurd, alwaer het slngtoffer beroofd is geworden van hare juweclen en hare kleederen. In dezen staet is zy bjyven liggen tot den maendag morgend, rond zes uren, wanneer haer lyk gevo..den is geworden. Des namiddags zyn kinders in heizelfde boschje, waer de vermoorde Nathalie lag, wilde freyuscn gaen trekken, en eene vrouw in haer hemde ziende liggen, zyn zy weggHoopen, mceneiide dat het eene tooverheks was. Des avonds, de moeder, de zuster en den broeder Nathalie niet ziende te huys komen, zvn vol onrust overal gaen zoeken; maer nergens hebben xy haer gevouden, niemand echter had haer in den namiddag gezien, men kan oordeelen van deu angst van bet huysgezin, wanneer het vernam dat Nathalie vermoord en gansch ontkleed in den bosch gevonden was. Nauwelyks had de gendarmerie kennis van de moord bekomen, of aenslonds is er berigt van gegeven geweest aen de justicie van Brugge,- eu zonder uvtstel hebben M. Verplanck'ë, subslituel van den prokureur des konings, M. den regter van instructie, bygesiaen door M. Bourry, gteffier, en den wettelyken doctor zich ter plaets hegeven; zy hebben het lyk doen acnschouwen en het hoofd doen openen men heeft bestatigd dat xy versmacht is geworden; haren neus was gebroken cn zat vol zand,, haren mond was insgelyks met zand vol gesteken; daer was er zelf tot in de maeg gezonken, de eene oor was doorscheurd door de hevigheyd met welke men hare diamanten oorringen uytgetrokken had; zy moet bevigen tegenstand geboden- hebben, en door overweld bezweken zyn; het onder zoek heeft doen bestatigen dht zy niet onteerd is geworden, zoo dat de vermoedens zyn dat de moordenaers door eene rooverszucht'moeten aen gedreven zyn geweest, want zy hebben het doooe licharm van Nathalie van alles beroofd, van hare diamanten ooringen, hare gouden keten, haer diamanten kruys, hare muts,-haren zyden voorschoot, hare klëederen en rokken; sy hebben haer alleen haer hemd en eenen slechten onderrok gelaten. De zuster van het slagtoffer had de zelfde juweelën, deze zyn naep Brugge gebragt en Dynsdag morgend, hier afgegoten, en overal verzonden geworden. Men kan oordeelen van de stoutraoedigheyd' dér moordenaers als men inziet dat aehter het boschje, omtrent vyfiig slappen verder, eene groote hofstede staet, en dat het juyst de uer was dat de buytenlieden naer de kerk gaen: men denkt echter, dat het van die arbeyders zyny die geheele- dagen aldaer doortrekken, om in Vrankryk werk te gaen zoeken. De vermoorde Nathalie Van Neste is eene kloeke,, schoone en struys- sche dochter van 27 jaren oud, en daer zy zich verweerd heeft tegen de* dood, is het te veronderstellen, dat er meer dan eenen persoon ia geweest om dit vreed schelmstuk te bedryven. Madrid, den 4 july. Wegens den opstand te Barcelona', leest? men in een blad, welk niet sterk de opstandelingen ongenegen schynt, liet volgende De werklieden die in Spaniën alom woelziek zyn, hebben zich te Barcelona op eene grooie plaets vereenigd, mei het doel om eene associatie te vormen, ten eynde eene verhooging van daghuer le bekomen. Zy zyn van daer by den algemeetien gouver neur gegaen om hem hunne eyschen te doen kennen. Daer zy van den gouverneur (kapitevn-generael) de voldoening niet bekwamen welke zy eyschten, hebben zy zich in massa naer de Rambia be geven, en er eene barrikade opgeworpen, onder de aeuhoudende geroepen van Leve Esparlero De Associatie of du dood! Den gou verneur heeft dan de koinmandanlen van de miiicie doen roepen, en hun gevracgd of by op de nationale miiicie, of burgerwacht mogt rekenen. Ei is hem geantwoord dat de officieren te vredeu waren de wapens op le nemen om de eygendommen en persooneu le beschermen, maer, dat zy geloofden dat de burgerwachten in «le kwestie van bet werkvolk en van de werkloonen zouden willen lusschen koine n. Op den oogenblik dat de Balcar Barcelona verliet, dat is te zeggen den 4 july, om 10 uren van den morgend, waren de werk lieden nog allyd achter de groote barrikade verschanst, en den kapiteyn-eenerael maekte zich bereyd om de opstandelingen aen te randen, mei de troepen die hem getrouw waren gebleven en i met deti besten geest schenen bezield te zyn. Eenen gedeputeerden by de cortez, M. Sol-y-Fadriz, wierd door de oproerige werklieden bezocht, en gedwongen zich te onder- i werpen aeu alle de conditiën welke de opslaudeliugen hem opleg-

De Denderbode | 1855 | | pagina 2