Tydingen wegens den oorlog. Meubelaire Venditie te Aelst. Meubelaire Venditie te Aelst. VERKOOPING. Verkooping l)y licitatie VAN GOEDE ZAEILANDEN TE LEDE. tien. Daer den fabrikant-gedeputeerden niet spoedig genoeg zich onderwierp aen alle de eyschcn van de opstandelingen, haelde eenen werkman eene pistool uyt den zak, en loste die op den ge deputeerden af, die stervend, en in zyu bloed zwemmende neder- viel. Zvnen geassocieerden die hem poogde te verdedigen, is ge kwetst geweest. Den kapiteyn generael vreezende van met die woedende en ver blinde benden van aengehitste opstandelingen een gevecht aen te gaen, en aengezien hy geene magl genoeg had, heeft zich met- het kleyn garnizoen in deeitadelle verwyderd, denkende meer onheylen aldus te zullen vermyden. De stad is dus in de magl van de op standelingen gelaten. Den Hemel behoede de stad ITALIËiY. Roomen, 2 july. De volgende omstandigheden heeft men nog vernomen, wegens hel vei blyf van den hertog en van de hertogin van Hraband, en van den jongen koning van Portugael en van zynen nog jongeren broeder, te Hoornen Alom spreekt men over hel eerste gehoor, welk den lleyligeu Vader aen den belgischen prins en aen zyne doorluchtige gemalin heeft verleend; men weet niet wal men meest zou bewonderen, of de welwillendheyd en vaderlyke goedheyd van den paus voor de doorluchtige reyzigers, of de edele en eerbiedvolle houding van den prins en van de prinses. Het gesprek welk den paus met den hertog en met de hertogin van liraband gehouden heelt, heeft veel langer geduerd dan de gewoonlyke gesprekken van dien aerd. .Na hel eyudigeu van de pauzelyKe audiencie, zyu den hertog en de hertogin de grafstede van Siul-Pieter gaen bezoeken en ver eeren. Deu 50 juny zyn de dooi luchtige reyzigers de mis van den paus in de Sinl-Paulus-kerk buylen Hoornen gaen hooren. Na het eyu digeu der mis, heeft den paus zelf deu hertog en de hertogin rond geleyd, eu hun alle de bezonderhedeu en merkweerdigheden van die kerk doen zien en uylgelegd. H. K. 11. de hertogin had de eer van zich langs den linken kant van den paus te bevinden en nevens Z. 11. te gaen; achter deu paus en de hertogin, kwamen den hertog van Draband, en den koning vau Portugal met zynen broeder, dan de kardinalen en andere hooge persoouaedjes. Geheel dezen stoet was door hel kruys voorgegaen, en is dan naer het klooster van de Beuedieiyners gegaen, alwaer een ombyl is opge diend. In den namiddag hebben den hertog en de hertogin van Dra band zich naer het geeslelyk belgisch kollegie, by hel Ouir'uaI, begeven om er een bezoek af te leggen. Hel is Al. den Aleeslerde Ravestein, zaekgelastigden, die hun vergezeld heeft. INa met de leerlingen er eenigen tyd gesproken te hebben, zyn zy rond het kollegie gegaen, om alles in het bezonder te zien, en hebben be- zouderlyk de kerk in welk zy eenigen tyd gebeden hebben, be wonderd. lot in den hol toe, zyn zy gegaen. Men kan geinakkelyk begrypen hoe groot de vreugd vau de leerlingen was, toen zv in hun luidden hunnen erfprins en z^ne gemalin zagen. Den hertog en tie hertogin van Brahand, afsoók den jongen koning van Portugael en zynen broeder, zyn te Itoomen tol de' H Tafel genaderd, liet is uyt de handen van L. II. den paus dal zv de Hrylige Communie hebben ontvangen. Er zyn onderriglingen gegeven iloor de bisschoppen van Savoyen aen hunnen clergé. Uyt «Ie zelve volgt dal, ingevolge het concilie van Trenten, de overweldigers van geestelyke goederen ipso facte, in den ban der H. Kerk zyn. Alle degenen dus die de afschaffing der kloosters gestemd hebben, zyn hier door geëxcom municeerd, gelyk het ook zullen wezen degenen die geestclvke goederen zullen koopen, en de priesters die een deel zullen ont vangen van de goederen die de kloosterlingen zyn ontroofd. FRAVSCH KEYZERRYK. Panvs, 9 july. Men gelooft algemeenelyk dat de wetgevende sessie heden zal kunnen gesloten worden. Het toestoen van den oorlogs-deciem op de belastingen en op de yzeren wegen zal no" al sterk beknibbeld worden; maer men iwyffelt aen de aenne- ming niet. Ofschoon er zoo veel gouden geld is geslagen, begint dit geld meer en meer zeldzaem Ie worden. In de Bank had men er gebrek aen, voor de uitwisselingen. Volgens tie parysclie dagbladeren van lieden morgend heeft liet russisch gouvernement een tiytgebrejd millitaire kómplot ontdekt, en aenhoudiitgeu gedaen te Si-Petersburg, te Moscou en tot in Siberien. In dit laetste gewest zyn een aenlal officieren als simpele soldalen hy de liuiebataillons ingelyfd en van de meda- lién beroofd, welke zy vroeger hadden bekomen. Hooggeplaetsle personuagien, die hel volle vertrouwen van de czar genoten zouden zich aen 't hoofd der samenzwering bevinden men zegt niet juyst welk doel de zameuzweerders zich voorstelden al wat men verklaert, is dal zy gekend zyn als lievige vyand'en der vredes-party in Rusland. Dezelfde fransche bladeren bcweeren, dat den oproer der boeren van Ukraniën nog geenzins gecyndigd is; de weérspannig- beyd lireyd zich integendeel verder uyt. De hoeren plegen "eene geweldadigheden doch zy weygeren nieuwe belastingen te be talen aen den czar en de grondpachlen aen hunne heereu. Den keyzer heeft in de Tuilercyen in gehoor ontvangen den voorzitter, ue ondervoorzitters en leden van hel bureel van liet wetgevend korps, die hein de aengenomeue ontwerpen van wet kwamen acnbieden. De ministers en de groot officieren der kroon woonden dit gehoor by. In de tentoonstelling is eene aenzienlvke dieften van horlogen gepleegd. De diefte is zeer stil gehouden, en den dader is ontdekt en aengehonden. De diefte beliep tot eene weerde van by de 50 duyzend francs. Den dader is eenen slotmaker, die aen de kassen in welke de horlogien gesloten waren, had gewerkt. Nieu\\ sly d ingen melden dat nog veertig kanonnen van grooten kaliber, in battery zyn gesteld. De belegeringswerken zyn buytengewoon groot, in weerwil van de aengroeye'nde hitte. -~ De regimenten die bet meest, in de laetste gevechten geleden nebben, zyn heringerigt.Den generael Bosquet beeft zvn oud kommandement hernomen, en bet is den generael Herbillon die de troepen, op de oevers der Tchernaïa gekampeerd, komman- deert. Den generael Canrobert heeft verkregen, zegt men, van aen bet hoofd der aenslaende aenranding geplaetst te worden.— De afdeeiing-d'Aulemarre is naer bet eerste kerps vau bel leger terug gekeerd. De versterkingen die aen het russisch leger in Crimcen wor den gezonden, zyn verpligt achtei uyt te trekken, omdat zy gebrek aen levensmiddelen hebben. j Den senaet beeft de wetten, belrekkelyk de leeniug en de ligting der contingenten van 1856, goedgekeurd. De diamanten en fyne steenen, loebelioorende aen bet i gouvernement, en die men noemt de Diamanten der Kroon a zvn evndelyk in het Paleys der Nyverheyd, ten toon gesteld. De 1 geerde van deze diamanten en fyne gesteenten, overtreft de oo null menen francs. HOEVEEL MANNEN DEN OOBLOG HEEDS HEEFT GEKOST. j Eeneu brief uyt Constantinopelen zegt te kunneu verzekeren, dat het turksche ryk sedert de oorlogsverklaring reeds 150,000 mannen verloren beeft. Sedert hunne komst in het Oosten, hebben de Franschen 70,000 mannen, die of omgekomen of voor hel dra gen der wapenen ongeschikt geworden zyn, verloren, lerwyl bet verlies der Engelschen ruym 28,000 mannen bedraegt. Ofschoon Oostenryk nog geen werkelyk deel aen den slryd nam, heeft de bezetting der Vorstendommen en bet vormen van uytge- strekte kampen, die allyd in meerdere of mindere mate ongezond zyn dat land reeds eene aenzienlyke vermindering van krachten gekost. Maer, de onzydige mogendheden daergelalen, zoo hebben Vraukryk, Engeland en Turkyën gezamentlyk nagenoeg 250,000 stryders verloren. Lord Lansdowne schatte eenigen tyd geleden het verlies der Russen insgelyk op 250,000 mannen, maer er beslatt alle reile.i om te geiooven, dat deze berekening nog beneden de wezeulyh- heyd gebleven is. Denkt men nu hierby aen de sterfte aen boord der oorlogs eu transportschepen, en onder de arbeyders van verschillende soort, welke aen de legers verbonden zyn, waervan zicli in den Krim eenige duyzenden bevinden, dan mag men aennemen, dat sedert den aeuvang van den oorlog, Lusschen de 5 en 000,000 mannen omgekomen of voor den dienst ongeschikt geworden zyn. De groote verliezen die de Engelschen onlangs in Crimeen hebben ondergaen, doen grooten en droevigen indruk in Engeland. Dezen indruk is nog vermeerderd door de brieven die uyt Crimeen aen Yerscheyde familiën in Engeland zyn geschreven. Zie bier wat men, onder anderen, over liet gevecht van den 18 juny laetst, in die brieven leest De geallieerde generaels haddeii besloten eene beslissende onderneming te wagen tegen Malakoff, Redan en de Barrack Balleryc. Dit was eene opperste pooging, voor welke al de magteo moesten gebruykt worden, waerover men beschikken kou. Aldus, lerwyl de Franschen den Malakoff-loren aenvielen, moesten de Engelschen den storm wagen op den Redan en de Barakken. Ten zelfden lyde moest het sardinisch expeditieleger eene afleyding doen langs de zydc van Inkermann, om hel russisch veldleger te beletten bel garnizoen ter hulp te komen. Ook ten zelfden tyde moest de vloot zich aenbieden aen den ingang der haven en de russische vloot beschieten, alsmede de forten, welke dit gedeelte der plaels beschermen. Dit plan, langen tyd beraemd en beraedslaegd, moest den 25 plaels grypen. Generael Pelissier zond naer Parys een afschrift van het proces- verbael van den oorlogsraad, en de aenwyzing der vastgestelde maetregelen, en van bel plan der werking, ten eynde den keyzer, wanneer by den uytslag met den telegraph vernemen zou, zich eene juyste gedachte zou kunnen vormen, der verschillende aen- vallen, gelyklydig tegen de stad gerigi. Den 17 in den. morgend, ontving men uyt Parys het bevel den storm te vervroegen, eu die des andereodaegs inorgends, den 18, te doen. Men wilde in de geschiedenis eenen roemryken datum scbryven, nevens dien des veijaerdags van Waterloo. Generael Pelissier, aen wien niets onmogelvk schynt, aenveerd- de zonder tegenwerping het bevel, en deelde bet lord Raglan mede. Dezen liep aeustonds naer liet hoofdkwartier van den franschen generael, om hem voor te stellen, dat dien aenval te vroegtydig was. Ik vergat u te zeggen, dal men besloten had met een kanonvuer te beginnen, dal dry uren moest duren. Men renende er op, dat de Russen, zich aen eene herneming van bet bombardement ver wachtende, hunne bolwerken zouden ontwapend hebben, oin de soldaten te beschermen, en dat, in die voorwaerden den storm gemakkelyker zou geweest zyn. Nu, lord Raglan die zich maer den 25 aen bet beschieten ver wachtte, was niet gereed. Hy moest talryken voorraed vervoeren, en zyne batteryën wapenen. Hy verklaerde den storm onmogelyk! Lord Raglan had, inderdaed, geenen 18 juny ledoen vergeten, integendeel, en by hield er niet van, om vruchteloos bet leven zyner soldalen op te offeren. Den avond kwam, het wierd onnio gelyk generael Alphonse de la Marmora eu de admiralen der vloot te verwittigen. Generael Pelissier drong echter aen, en zoo zeer, dat lord Raglan toestemde. Wat voorzien was geworden, gebeurdete laet gekomene en onvolmaekt gegevene bevelen wierden slecht begrepen, slecht uylgevoerd, eu den aenval van des anderendaegs, die eene ge schiedkundige nederlaeg moest vreken, diende maer om eenen ongelukkigen dag te meer iu de jaerboeken van het franscb leger te scbryven. Koeunigsrergen, 9 july. Een dekreet van den keyzer van Rusland beveelt aen de gouverneurs van Nieuw-Rusland en van Bessarabien, om, voor zoo veel het mogelyk is, liet kozaksch leger op den Donauw te versterken, inet vrywilligers uyt alle klassen der bevolking, in dal leger, te aen veerden. Marseille, 9 july. De Sinaï, deu 2 july uyt Constantinopelen vertrokken is, brengt de volgende ivdingen mede: Krworden 50,000 mannen gebruykt aen de nieuwe werken van versterkingen tegen den Malakoff-toren en den Redau worden opgeworpen. Den Times zich steunende op gcloofweerdige opgaven die uyt Constantinopelen aen dal blad zyn toegestuerd, schal bel ver lies der Franschen sedert den herfst van 1855, op 70,000dit der Engelschen. op 28,000, en hetgeen der Turken, op 150,000 mannen. De Russen, van bunnen kant. zouden aen zieken, gewonden en dooden, meer dan een half miilioen mannen verloren hebben. Het gezegde van den Times, hooger aengehaeld, word door den Monüeur van Vrankryk geleugenslral't. Het frausch officieel blad zegt dal, van bet vertrekken uyt Vrankryk lot heden, dat is op dertien maenden, liet franscb "leger 14.205 mannen bpefi verlo ren. Den franschen Monilcur noemt de mededeeling van den Times eene dwaling en eene kwaedwilligheyd. Den franschen opper-kommandant, penerael Pelissier, heeft een dagorder doen afkondigen, welk de fransche dagbladeren nu mededeelen. Zie hier het zelve Soldaten Den 18 juny zyn onze arenden tot binnen de omhevnings- werken van Sebastopol gedragen; maer, wy hebben eenen str\d motten staken, die te bloedig kon worden, door voorvallen op welke ik niet had moeten rekenen, en gv zyt naer uwe linien teruggekeerd, zonder dat den vvand zyne verschansingen heeft durven verlaten en uwen teru»ion durfde verontrusten. 6 Onzen tegenwoordigen toestand is gelyk aen dien van dargs voorden stryd myn veitrouwen in uwe vurigheyd en in den goeden uytslag is onveranderd gebleven. Degene onder u, welke glorieryk gevallen zvn, en die gy gezworen hebt te zullen vreken, zvn door de aenknmslen vau eiken dag ruymsi hoots vervangen geworden. Wy hebben grond gewonnen, en door den vyand dig ter en digter in Ie siuyten, zullen wv hem slelIiHvk den slag toebrengen. 11 y kan niet dan ten pryze van ongehoorde poogingen bestaende, de ledigtens zyner rangen aenvullen en zich \an krygsvoorraed voorzien, terwyl wy meester zyn van de zee en onze middelen 'oaophou- delvk en overloedig vernieuwen. Soldaten!Gy zult u geduldiger toonen en kragtdadiger dun oyt, in dezen hare nek kigen stryd, welks uytslag over den vrede der wereld zal beslissen, en in welken gy reeds bewyzen vnn zelfs-verloochening, dapperheyd en vaderlandsliefde gegeven hebt, welke uwe slandaerden met ousterfehkeu roem hebben oveidekl. Ik heb niemand in het bezonder aen te duyden, onder zoovele dapperen die in den heldbaftigen stryd tan den 18 juny hunnen naem verheerlykt hebben. pen oppergenerael, A. Pelissier. Men heeft uyt Crimeen vernomen dat alle de regimenten die den 18 juny, in de mislukking van de bestorming van den Malakoff-toren en van den Redan hebben deel genomen, gevraegd hebben om, by eenen tweeder* stormloop, aen het hoofd \an het legerkorps geplaetst te worden, ten eynde te kunnen wedervraek op de Russen nemen. Men denkt dat deze vraeg zat worden toegeslacu. Volgens berigten uyt Constantinopelen inaken de Russen ontzaggehke oorlogtoeberevdselen in Bessarabien. liet moet hun voornemen zvn om daer 150,000 a 200.000 mannen byeen te trekken en dan den Donau te passeren, ten eynde ten nadeele der geallieerden eene geduchte aflevding te doen. BLRGERLYKEV-STAIYD. GEBOORTEN Mannelyk o Vrouwel. 8 HUYVELYKEN. 13 Petrus Vnn den Bossche, tsvjnders»ost, met Dionysia llertens, brejdster. Joseph De Boeck, landbouwer met Anna De Quiek, landbouwster. OVERLEDENEN. Cftidius De Bruyn, wedn. van Isabella Bruylant, en Cath Wardefrorr particulieren, 83 j., Mólenslraet. Judocus Verhofstadt, ronder beru, i J'' Leopoldslraet. Lucie Van de Mecrsch, wede. van Jan De Biouurr' en vrouw vaii Frans Thevbaert, ronder beroep, 61 j., Mulenstraet. Jo-' annes WoulfT, wed. van Meria Audenaerde, kleermaker, 62 j., Hoogstraut —Maria Cooreman, vrouw van Frans De Smet, naeysler, 52 j., St-Jorisstr.' u li l 18 mat,|II,> St-Joli. Maria Van Coningsloo, hovenierster, 64 j-, aylbeke. - Joannes-l.e>oly, twyndersgasl, 28 j„ Vrybeydslraet. - Joannes Bomlieeck, 4 maeud, Langeriddcrstraet. BANKBREUK VAN C. J. ROY. Den Grellier iler Koophandel-Regtbank zittende te St. ws mdpt/."1'le" aen7-,,eke van den lieer Advokaet VAN VVAMBEKE, in zyne hoedaniglieyd van curator ter ge melde bankbreuk, op Maendag 23 July 1835, ten 8 uren s morgens, ter Eslaininet liet Kleyn Genu, te Aelst, open- baer venditie houden van Meubelen en Meubelaire voor werpen, als Stoelen, Tafels, Kassen, Cornmoden, Buffet Printen, Scliildery, Porcelvnen, Cristalen, Stoven, Jagt- konfoir, Keukengerief; een groot aenlal Dessins voor het maken van Bloemen voor de applicatie, een deel reeds volmaekt werk met de naelde, immers eenige andere bloe men daer aen toepasselykverscheyde Boekwerken, en verders 500 llacons Bordeaux wyn, eenige flesschen Wvn genaeind vin Depaille, en 100 llacons goeden ouden Co"nac. Deze verkooping zal plaets hebben met gereed geld en vei booging van 10 voor onkosten. BANKBREUK VAN EUGENE CASMAN. Den Greflier der Koopliandel-Reglbank zittende te St. Ni- colaes, zal, ten aenzoeke van den hear Adv ikai-t VEB- BRUGGIIEN, in zyne hoedaniglieyd van curator ter gezegde bankbreuk, op Övnsdag 24 July 1855 en volgenden da*', telkens te beginnen 0111 9 uren voornoen, aen de woonst van den gelailleerden aen de Nieuwstraetpoort, naby de herberg de Vier Eemers, te Aelst, openbaer venditie houden van een Mobilair, bestaendein Stoelens, Tafels, een extra schoon Buffet-Bibliotheque, eyken Kleerkas, Stove, Jagcon- foir, Keukengerief, eene groote hoeveelheyd Aeajou-hout in Blokken en Bladeren, Berd, gezaegd Hout toepasselyk aen het metibelmaken, schrvnwerkers en meubelmakers- gerief, alsmede veel Cristalen en Porcelvnen, Penduls, Quinquets-careels, witte en Zwarte geborduerde Tullen zvde vloere Kleed, Schals, schoone Servietten, Ammela kens, Katoenen en menigvuldige andere voorwerpen waer van de bescliryving te wydloopig zou wezen. Deze verkooping zal plaets hebben met gereed geld en verbooging van 10 7° voor onkosten. De Notaris VAN LANDEGHEM, te Lokeren, zal aldaer by veiling verknopen, in bel Hotel dk.n Spiegel, by laetsten Zitdag Maendag 25 July 1855, rondom de 20 hectaren ZAEILANDEN, MEERSCHEN eu BOSSCHEN, gele-en op Cherscamp, lleusden, Massemen-Wcstrem, Smetlede en Schellebelle. Dingsdag 24 July 1855, 42 hectaren ZAEILANDEN en MEtRSCHEN, benevens eenen GRAEN-WINDMOLEN, allen gelegen in de-gemeenle Weth rnn. De veiling zal aenvang nemen om 1 iter juist, na noen. Men kan ten kantoore van voornoemden Notaris VAN LANDEGHEM, de bescliryving der versehillige koopen en de voorwaerden bekomen. De Notaris MOENS, te Lede, zal ten overstuen van Mvnheer den Vrederegter des kantons Aelst, openbaerlvk verkoopen met liet houden van twee zitdagen zonder meer. Eerste Koop. Zestien aren ZAEILAND, gelegen te Lede op liet streek, wvk E, N" 538 van liet plan kadaslrael, palende noord Joseplius Van de Velde, oost 'l'lieresia Blondeel, zuid de Groenstraet, west Francis Lievens. Tweede Koop. Ongeveer tien arcs LANDS, gelegen te. Lede aen de Stokstraet by den Driescli ten oosten de hofstede van de minderjarige kinderen Blondeel deel van N' (ilSbis, wyk F van bet plan kadaslrael palende oost Charles Louis D'hondt, ten zuiden de Stokstraet, daerover Mynheer Vital de Kerchove en ten noorden Victor De Vos INSTEL OP DYNSD.VG 17 VERBEYE OP DYNSD.VG 24 LlA 18o°" Telkens om 4 uren na middag ten huise en herberg de» üricsdi, bewoond bv den heer Euuenius Pieters.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3