ZONDAG M JULY 1855. NEGENSTEN JAEliGANG. - N' 464- ür DEN OORLOG. VAN DENDERMONDE NAER AELST. AELST, den 21 July 1855. Het spijt van den Gouverneur van Brugge. Eene tweede vraeg. WAT ZYA ZY? Eene stellige vraeg YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 JULY 1838. 1" Ten 7 uren 45 minuten des morgens tiaer Dendermonde (iend, Brugfje, Oostende, Kortryk, Monscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 2° ton 9 uren 30 min. des morgens noer Dendermonde, Gend, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thicnen, Luyk, Verviers, Landen, St.*Truyën,en Hasselt. 3" Ten 12 uren 00 minuten roor middag, riaor Dendermonde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 4° Ten 2 uren 45 tn. namidd. naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Vervier, Landen, St. Truyen, Hasselt, Aken en Keulen. 5° Ion 5 uren 30 minuten des avonds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen Gend, Brugge en Ostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel en Calais. Ten S uren 15 minuten des avonds naer Dendermonde, Gend, Mechelen, Brussel, Antwerpen. Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Aken en Keulen. CHIQUE SUüM. 1° Ten '6 ur. 15 tn.1s morgens.2° Ten 8 uren 20 minuten 's morgens. 3° Ten 10 uren 10 minuten 's morgens. 4° Ten 12 uren 40 minuten 's middags. —5° Ten 4 uren 10 minuten 'savonds.0° Ten (i uren 45 minuten 's avonds. Zullen te Gvsegem slillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AF.LST, ten 7 uren 45 minuten; ten 9 uren 30 minui, 's morgens, ten 12 uren ten 2 uren 45 minuten en ten 5 uren 30 m. s' avonds- Van DENDERMONDE ten 6 uren 15 minuten, ten 8 uren 20 minuten'smorgens, ten 10 uren 10 min. voor m. ten 12 u. 40 m. namiddag, ten 4 uren 10 m. en ten 'O uren 45 min. des avonds. Voor alle riglingen moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der unnoncen op 20 centimen den drukregel' DEN DENDERBODE Den oorglog die thans tussehen Rusland en twee groote Westennogendhedcn van Europa bestaet word nog al •verschilliglyk beoordeeld De groote meerderheyd der conservateiirs-denkwyze schynt liet doel van die reusachtige worsteling wel verstaen te hebbende liberatersparty verfoeyt en veracht deze worsteling wat er meer van is, in die party is er ten opzigte van dezen oorlog geen verschil van zienwyze, men is er leenemael eenstemmig in. Ons dunkens, is zulks vergenoegend om te gelooven dat de aenranding en de oppositie der Westermogendheden tegens de moscovietsche overweldiging een nuttig en voordeelig doel heeft byzonderlvk voor de vrylieyd des katholyken godsdienstwant als er kwestie is dezen in boeyën te klinken, zyn onze liheraters al wat men wilt 't zy Russen, Chinezen, Japonezen, eyndelyk alle volk 't geen den godsdienst vervolgt. Doch, voor dezen oorlog gelyk voor vele andere zaken die hier op aerde gebeuren, moet men de menschelyke niagl ter zyde stellen, en er niets anders in zien dan de Hand Gods. Die Hand, gewoonlyk in de menschelyke zaken verborgen, lael zich openlyk zien en werkt, om zoo te zeggen, onder d'oogen van allen, om de menschen op te wekken, om de gebeurtenissen te verhaesten, om de won deren te vermenigvuldigen of liever, want God doet niets met haeste, en 't geen men 't onvoorzine noemt, is alleen de langzame rypheyd zyner raedsbesluyten die Hy op de bepaelde uer uytvoert, Zy verheft, Zy vernedert, Zy vergeeft, Zy straftYan den eenen kant is de mael van uytboeting vervuld, terwyl, van den anderen kant, de maet der ongeregtighevd overlooptWarchau, of d'hoofdstad van Polen, springt op van hoopSt-Petersburg, of d'hoofdstad van Rusland, met deszelfs keyzer aen 't hoofd, siddert van angstde godsdienstige slaverny staroogt met ongeduld naer.den anker der hoop de vrylieyd aenveerd het heylig voorteeken der vernietiging van het ryk des duyvels bezegeld door de verdrukking van den alleen- heerscher Wy zeggen het met diepe overtuyging, dezen oorlog is heylig, gansch vervuld met opofferingen, die, hoe grooter zy zyn, hoe noodzakelyker zy worden. Dezen oorlog zal liet christianise!lis in twee onmeetbare ryken ontvoogden 't is in dezen oorlog dat de christelyke iiefdadiglieyd niet min overwinningen behaelt dan het zweerd't is in dezen oorlog dat de priesters en de religieusen, zegevierende op het doodstooneel, 't geen de pest hun in 't midden der slagtvelden opregt, voor de christene natiën het troostend wapen worden 't welk aen de Franschen benyd word en waertoe deze natiën zich moeten bereydtoonen, alszy zouden geroepen worden om in die worsteling van vrylieyd en godsdienst deel te nemen. Als men de verbazende verhalen leest van die overrom pelde bataillons, van die ingenomene sterkten, van die bloedige werkingen welke dwarsdoor eene zee van gevaren voortgezet worden, als de priesters en de liefdezusters in de loopgrachten, in de hospitalen, in de ambulancen te water en te -lande zich opofl'eren, men ziet een gansch tafereel van bloed en menschenleden, dat zelfs door den stikkenden rook der kanons niet kan verduvsterd worden tnen weet dat den luyster, waermede de vaendels der geallieerden omringd is, ook beschaduwd word door den rouw der famifiën.welke er hare leden gelaten hebben Alma, Inkerman, Sebastopol, zyn wel schitterende namen, maer zy zyn ook eene vreede bron van tranen I.... Wc matres, miseratque nurus, hic cara sororum pectora nuerentum/Eneid. lib. XI.) Doch onder die beklemmende benauwheden en verdoofde zuchten is er evenwel vertroosting te vinden, maer 't is alleen aen den voet des kruvzes, omdat liet kruys de zoete plant der hoop is voor dezen die geloof hebben Kutholyke moeders, echtgenoten, broeders en zusters weten immers dat eeneu christen soldaet die onder de wapens sterft, en aen God het sacrificie van zyn leven doet, omdat de Yoorzienigheyd wilt dat liv sterve, en sterve voor eene regtveerdige zaek, eenen inartelaer is, want de boete van 't bloed is zoo veel weerd dan liet doopsel des hloeds... Nog andere weldaden zullen uyt dezen vreeslyken oorlog voortvloeyën Hy zal een ontzagwekkend bolwerk zyn der liberaters-francma^onsseete, want men mag verzekeren dat den afgunstigen volksbedrieger, den vuygen aenblazer van oproer liet niet-zal konnen houden in een land, waer j mannen zyn die hem zullen konnen antwoorden met hem i hunne op 't slagtveld bekomene wonden te toonen. Aldus zien wy groote zaken gebeuren en nog grootere voorbereyd wordenMogten echter de goede gevoe lens, die de sterkte, d'eer uer menschelyke natuer, en 't behoud der samenleving uytmaken, zich meer en meer ontwikkelen en verspreyden, 's Allerhoogstens Zegen zal op d'aerde neerdalen want God houd zich niet, meer dan eene zaek te gelyk bezig ter zeiver tyd dat Hy den hemel opent aen martelaers, vormt Hy, in de groote school der gevaren, mannen op die Hy voor het toekomende zal noodig hebben Eene redevoering van aclu voelen lang, die M. De Vrière, gouverneur van Brugge, ter gelegcnheyd der opening van den provincialen raed heeft uylgesprokeu, is tegenwoordig liet voor werp van veler gesprekken, omdat dien ambtenaer 'daerin zoo onbeschaemd de denkwyze van lie! tegenwoordig ministerie aeu- rand, om deze der liberalery hemelboog le verheden. Volgens M. De Vrière, heeft men, onder de ministeriën die liet lïberael van 12 augusty zyn voorgegaen, noyt by een be- 0 scbaefd volk een speclakel van meer verschrikkende ellende en a diepere zcdeloosheyd gezien, dan by dit van liet volkrykste a distrikt zyner provincieEn wat zou er geworden zyn a van die uytgeputte bevolking, slagtoffer der routine, indien den <t goeden genie des voortgangs ('1 is le zeggen van het socialistisch liberalismus aengevoerd door Frère en Rogier) de adder, (van 't klerikalismus ongelwyffeld) welke de beste bronnen van 1 'twerk deed uyldroogeu niet verpletterd had. i Het masker van den gouverneur is nog al doorsehynend, en den drager zelf is hoogst vermelen aldus zyne liberatersgalle naer het tegenwoordig ministerie le durven spuweuWy zouden eens willen weten wal dien stouterik zou geantwoord hebben, hadden eenige provinciale raedsleden hem gevraegd M. den gouverneur, indien gy zoo ontevreden zyl over ket tegenwoordig ministerie, waerom blyft gy in uwe fonctie Wacrom geeft gy uwe demissie niet Een loyael man zou zulks doen, want als eenen ambtenaer zoo verbitterd is legen liet gouvernement, welke Irouw kan men in zulken persoon hebben, en is 't niet met reden te vrcezen dal het bcstucr zyner provincie er zal door lyden, vermits van liberatersfanalismus, alles te verwachten is behalve goed Ten anderen, valt te weten of de onbeschofte gezegdciis van den gouverneur niet veel ie wenschen laten voor wal de nauwlteu- righeyd betreft eer hel lïberael ministerie 't bestuer in handen nam, bestond er de diepste zcdeloosheyd!!!! En waer zyn de akten van verzedelvking en godsdiebst die door Rogier en Frère daergesleld zvn? Heeft dil ministerie, integendeel, niet alles wal heylig en eerbiedweerdig is in Belgiën gedurig aengerand en tegengewerktHeel'i het niet eeneu droevigen oorlog legen de godsdienstige zedelykheyd des volks, legen de priesters, tegen den godsdienst gevoerd? Zyn hel de gazellen van 't ministerie Frère- Rogier die blyken van zedelyke en godsdienstige gevoelens hebben gegeven? Dat M De Vrière dil eens onderzoeke, en als hy nog twee oogen beeft om te zien, dal hy ons zegge of hy ovt ergens eene zoo eerlooze drukpers gezien liebbe, die schandaliger en zedeloozer was dan deze welke door het ministerie Ffère-Rogier ondersteund wierd cr Wat zou er geworden zyn van die bevolking, slagtoffer der routine Welk is de routine waervan den gouverneur wilt spreken? Is'l van de lynwaedroutine, dit werk van zedelykheyd en van winst,'t geen brood aen allen verschafte, en't geen als het in zynen bloey bestond, zoo lang de beyde Ylaenderen van den geessel der armoede bewaerd heeft? Maer wy verstaen den verdediger der politiek van Rogier-Frère Hy wilt ten allen pryze op het politiek graf van den vremdeling van Arras eenige bloeme- kens van troost spinnenen hierin heeft den doortrapten gouverneur zeer wel geraden, want hy zingt -den lof van eenen vremdeling die veel heeft bygebragl om in Belgiën hel hcylzaem en nuttig werk van 't hamlgc.spin te vernietigen M. De Vrière komt ons zeggen dat wy zulks verschuldigd zyn aen den goeden genie des voortgangs! Inderdaed, wy zyn aen de maQonnieke liberatery verschuldigd de zedeloosheyd des volks en de uytbreyding der armoede, byzonderlyk in de provincie die door M. De Vrière besluerd word En indien de liberaler sminislers van 42 augusty de adder niet verpletterd hadden die de beste bronnen van 'l werk deed opdroogenWy weten wat de adder in de inaQonnieke tael beleekent, 't is de geestelykhevd, 't zyn de priesters, de reli gieusen etc. wy weten ook dat het ordewoord is den eerloozcn te verpletteren't is le zeggen de religie van J. C. te vernietigen Wat zegt gy er van, Belgen, is 't niet aengenaem dat gy jaerlyks 44 duyzend franks moogt betalen aen gasten die met zulke ge voelens bezield zyn Maer als den brugschen gouverneur op de vernietiging de belgische geestelykhevd mikt, zou men wel eens mogen yragen wie er meest de armen helpt of M. De Vrière, of den pastor zyner parochie Of M. den gouverneur van West-Vlaendeien of Mgr. den bisschop van Brugge? Daer by zal't ook niet ongepast zyn hem te vragen wie er meest de ongelukkigen ondersteunt, of wel de moortelbroers of wel de broeders van goede werken? Wie geeft er meest werk aen de noodlydende of wel de francniaQonslogiën, of wel de genootschappen van christelyke liefdadigheyd Maer genoeg hiervan, staken wy thans dees artikel met de vraeg te weten Of het ministerie zich zoo stoutmoediglyk als onbeschof- telyk zal laten beschimpen, uytdagen en over 't hoofd zien, en dit door eenen kerel die het maer dient om de schoone klinkende en blinkende penningen op te stryken Had M. De Vrière met ons te doen, wy zouden hem al gauw nypen zonder lagchen, en hem doen zien dat boose o»sen d'hoornen moeten gekort worden Wy hebben in den tyd gezegd dat het eene. allernuttigste zaek zyn zou dal de brieven van bytreding die de gouverneurs en distrikt- konimissarissen aen 't ministerie geschreven hebben, door den Monileur zouden hekend gemaekl worden. Als men thans het gedrag van vele dezer hooge amblenaers naspeurt, is men waer- lyk veronlweerdigd zoo veel slouligheyd en vyandelyklieyd tegen de politiek der nieuwe ministers le zien gepleegd worden,by zoo verre dat men ronduyl en met reden zegt dat het ministerie benauwd is van de liheraters, dal het met durft handelen, dat hel zich laet over 'I hoofd zien enz. enz. Wy zouden volgeern tegen die gezegdens protesteren, maer wy zouden er liever tegen protesteren, en krachtdadiger tegen protesterenindien wy wisten wal de hoogergemelde amb lenaers aen '1 ministerie geschreven hebben, als zy hunne ken nisgeving van den ministerielen omzendbrief aen 'l nieuw bestuer hebben beteekend. Nu welen wy eygenlyk niet waeraen ons te houden; wy weten wel dal er nog al eenige onbeschaemderikken onder loopen, maer 't is ons onbekend of zy niet d'eene of d'an- dere verschooning voor hunne politieke gedragslyn en openbare handelwyze hebben bygebragtKortom, alhoewel het reeds wat laet zy, is 't evenwel niet te laet om de brieven waervan wy liter gewagen, nog af le kondigen, wy zouden zeer waerschynlyk aen 't ministerie konnen inlichtingen geven nopens zekere persoonen, van welke iiten ons aerdige zaken heeft toevertrouwd. Men zou zekeren kerel, die nu zoo slout is, wel koitnert by de lepels vallen indien wy moesten uylleg geven over eenen zekéren spaenschen brief dien hy heeft doen schryven of vertalen Den quidam in kwestie zal deze regelen lezen, en als zyne slouligheyd niet al gauw ophoud, mag hy er op rekenen dat, als 'i ministerie hem niet dadelyk afstelt, wy hetzelve daertoe zullen konnen dwingen A propos van afstelling, konnen wy niet nalaten terug te keereti op den schandigen ketlersboek van professor Laurent uyt de universiteyt van Gend. Geheel '1 land door maken de godslasterende leeringen van dien door den staet betaelden scliryvelaer den pynelyksten indruk allen waren katholyken is hoogst verontweerdigd dat er in eene hooge school van 't gouvernement eenen persoon met 't onderwys der jonglteyd belast is, die in openbare schriften het heyligste van onzen godsdienst bevecht en poogt te ver nietigen. De Belgen die aen hun geloof verknocht zvn, protesteren tegen dit schandael en hebben 't regt "de afstelling en dadelyke wegzending van dien professor te vragen, gelyk zy en wy het stellig vragen, want jaerlyks ZES DUYZEND FRANKS betalen aen eenen vremdeling die hier 't land komt vergoddeloozen en daerdoor de byzonderste steunpilaren onzer nationaliteit ondermynen, is eene ongehoorde zaek die wv, Belgen, niet konnen noch mogen dulden zonder onze eygene eer te bezwalken en 't welzyn des Vaderlands te laten vernietigen. Aen 't werk dus, heeren ministers, dien kerel afstellen en zonder liet minste pensioen wegzenden, zie daer wat de openbare opinie verlangt cn vurig begeert, zie daer wat eene strenge gewelenspligt van ul. vereyscht. Eenen openbaren ketter, eenen openbaren goddeloozen tnag met de jonglteyd in geene aen raking komen, zulke gasten moeten van de kutholyke samenleving afgesneden worden, en veel min mogen zy met 't geld der katholyken goede cier maken en drukkosten betalen die slechts dienen Om liet ryk dei- helle te ondersteunen

De Denderbode | 1855 | | pagina 1