SPANIËN. ENGELAND. FRANSCII KEYZEUUYK. Tyclinacii wegens den oorlog. daer deren aendrong, ging hy weg. M. den vrederegter, by toe passing van eene der schikkingen van het wetboek van regts- vordering in burgerlyke zaken, nopens de regellugt in de ge- hoorzalen, veroordeelde den olficier tot dry dagen gevangenis voor ernstige oneerbiedigheyd, dus zegt het vonnis. De zaek is, in beroep, voor de boetstraffelyke reglbank gebragt. Hei koninglyk besluyt van i september 1821 deel makende van de militaire reglementen waervan hooger gewag, luyd als volgt a De militaire officiers geroepen voor te verschynen ten eynde getuygenis te geven voor de hoven en regtbanken, zullen niet mogen verbonden worden hnnnen degen of sabel al' te leggen wanneer zy in uniforme zullen komen geluygenis geven. De beslissing van den provincialen raed, lietrekkelvk het opreglen van eene koophandel-kamer voor het .arrondissement Audenaerde, blyft nog tot vele aemnerkingen aenlcyding geven. Er word nog getwist om te weten of Audenaerdé meer dnu Ronsse do verhlyfplaets van de opteregtene koophandel-klimer verdient te weten. Een weekblad van Ronsse pleyt voor zyne stad, en haelt de volgende cyffers aen, om te bewyten dat Ronsse, onder betrek van koophandel, vau meerder belang is dan Audenaerde. Ronsse bezit 711 gepatenteerden, onder welken er 93 fabriekanten tyn, die aen meer dan 2000 persoonen werk verschaffen, terwyl Audenaerde mner 600 gepatenteerde!» heeft. Onder de 600 gepatenteerden van Aude naerde bevinden zich 275 herbergiers, die met geene koophandc lkainer Uytstaens hebben, terwyl Ronsse tnaer 105 gepatenteerde herbergiers beeft. De stad Roassc doet ook als eene beweegrede van voorkeur gt lden, het bestaen van eenen raed van prud'hommes in die stad. Overigens houd Ronsse staen, dat die stad het middenpunt is van den handel in wolle, vlasse eu katoenestoflcn, en dat teven kalsydewegen naer de stad Ronsse leyden. Audenaerde heeft nog hare beweegredenen tot voorkeur niet doen gelden. Den krygsrat'd der grondafdeeling te Antwerpen heeft deter dagen uytspraek gedaen in de taek van M. M...., eenen Gentenuer. Dezen persoon die op 16 jarigen leeftyd in belgischen dienst was getreden, was na hy twee maenden ingelyfd was, weggeloopen en naer Holland overgesteken. Oaer nam hy op nieuw dienst onder de Kolonialen, gedroeg xich uylnemend wel, en verkreeg den graed van sergeant. Na hy 11 jaren iu Batavia had doorgebragt, wilde hy het vaderland weder terugzien, en gewapend met goede getuygschriften, nam hy de terugreys naer het vlacnisch land aen. Toen hy echter te Antwerpen van den stoomboot stapte, wieid hy door de gendarmen vastgegrepen en als weglooper naer het gevang gebragt. Deze week verscheen hy voor den krygsraed, die hem veroordeelde tot eene maend gevang en te meer, om na zyne in vryheydstelling de ver- bindtenis, welke hy over 11 jaren had geteekend, van 6 jaren in belgischen dienst door te brengen, te vervullen. Verhopen wy dat de goedertierenheid des konings de strengheyd der krygswet zal verzachten. Eenen dooven die te Glin over den yzeren weg trok, is door eenen konvoy getroffen en ter plaets gedood. De hceren gebroeders Le Prince van Luyk, hebben hunne uytvinding van eenen nieuw toestel, lot het voortbrengen van gaz, in T groot toegepast. Dien toestel doet eene zekere hoeveel- heyd steenkolen ongeveer 50 per honderd meer en betere gazstof opleveren dan hel gewoone stelsel, en dal inel 70 a 75 per hon derd minder fabrikeering en kosten. Dal resultaet is verbazend en van groot belang voor de gazfabriekeu. Men leest in den Courrier dc ia Meusc Men schryft ons uyl Oltersum Onze gemeente is dynsdag het toonecl van eene yselyke misdaed geweest. Tusschen el! uren en middernacht, wierd den heer J., woonende met zynen schoon vader G. V. B. op het gehucht den Dam, door hel geblaf der hon den gewekt. Hy stond spoedig op en liep naer het achtergebouw, waervan de poort openstond. In eenen stal zag hy twee persoonen die hy niet kende en waervan den eenen hem vastgreep. Hv ge lukte er echter in, doch zonder groote moeyle niet, hem ten gronde le werpen, hem onder zyne knién le leggen en om hulp ie roepen. Maer niemand hoorde zyn geroep, en de verdobbelde slagen die hy van den anderen onbekenden ontving dwongen hem yndelyk zynen man los tc laten waerna alle beyde de vlugt namen. Den schoonvader G. V. B. die op het oogenblik van die misda dige pooging afwezig was, wierd den volgenden dag tusschen 6 en 7 uren namiddag, op ongeveer 400 meters van zyne wooning achter eene haeg dood gevonden. Hy was met een mes of met een ander snydend werktuyg de keel afgesneden. De justicie on derzoekt. Tot hier toe, heeft tnen de bevestiging niet ontvangen van den aenslag, welken op het leven van den generael der Jesuiten te Hoornen zou gepleegd zyn. Men weet dat het de Indépcndancc is, die dezen aenslag, hy vorm van telegraphieke depeche, had afgekondigd. Hel schynt nogtans, dat dcz.e tyding niet volkomen van grond ontbloot is. Ziet hier wal een blad van Modena verhaelt In het begin dezer maend, booden zich twee individus van een slecht voorkomen, in het klooster van Gesu aen, om vier uren des morgends, en vroegen om den eerw pater Beckx, generael, te wogen spreken. Men deed hun aenmerken dal de tier slecht ge kozen was. Zy drongen aen, en men weygerde volkomen huiine vraeg. Eenen dezer kerels bragt aen eenen der twee broeders, met welken zy in onderhandeling geweest waren, eenen steek toe. Men verneemt uvt Leipzicb dat het huwelyk tusschen den boyard; heer groot-voornick, ridder Lascar Canlacuzène, prins van Jassi, en jufvrouw Lucie Naessens, welk den 17 april ge sloten is, aldaer in dc registers van den burgerlyken staet is geschreven. Iu Engeland verwacht men zich aen eene ontbinding van hel parlement. Eene ontbinding zou veel opschudding in dal land le weeg brengen. Men heeft uyt verscheyde streken in Vrankryk tydingen ont- vaugeu wegens een stormweder welk in de eerste helft de/er maend heeft gewoed. Op zommige plaetsen heeft eene hoos, eene trom be, aenzieuelyke schade aeugerigl, eu op geheel haren door- logt alles vernield, huyzen. bosschen, muren, molens, hoornen, vruchten, enz. Verscheyde menschen, door het omwerpen en instorten, terwyl andere ernstig zvn gekwetst geworden. Een paer weken geleden beviel de egigenote van den dans meester Clarkson te Leeds van tweelingen. Als iels zonderling heeft men opgemerkt, dat aen vaders zyde, den oud-overgroot vader, den overgrootvader, den grootvader en den vader tot twee lingen behooren. Dit verschynscl doet zich dus nu reeds in het vvfde geslagl voor. Nog dagelvks verneemt men uyt Piemont tydingen wegens de manier op welke de agenten van het gouvernement in de klooster dringen om de inventarissen te maken, en de goederen aen le slaen. Te Chambery. zyn de bedienden der domeyuen inet den advo- kael-fiscael en eenige agenten van policie by de capucyucu ge komen. De paters capucynen waren bereyd om zich kalm en bedaerd door het geweld te laten berooven en bestelen maer, zy hielden hun (klooster gesloten, en weygerden voor de uylvoer- ders van de baenstrooperswei te openen. Het geweld wierd gebruykt. De bedienden van het gouver nement deden smeden en slotmakers komen, en de poort van hel klooster vloog aen stukken en wierd dus voor de h.*dicnden geopend. .Maer, de andere binnen-deuren waren ook gesloten, en min gemakkelyk om geopend le worden. De agenten van het ministerie hebben mocyelyk werk laten staen, en hebben gecne verdere poogingen meer aengewend, want, bet wierd laet, eu zy vreesden voor het volk. Men moet aenmerken dal alle die hatelyke expedition op bet onverwachts, en zeer vroeg iu den morgend geschieden. Vele dezer geweldeuaryèn gebeuren niet met alle de ver- eyschten der wet. en in verscheyde kloosters zyn reeds klaglen opgesteld, en aen de justicie ingediend. De capucynen van Chambery hebben een proces legen de bedienden van de do meyuen ingespannen, en eyschen schade en intrest voor belgeen hun klooster heeft geleden. Niemand mag meer in- of uyt hel capucynen-klooster meer gaen. Eenen schildwacht is aen den ingang gepiaetst, en het schynt dat men de capucynen wilt uylhongereti, om hun aldus te dwingen, hun klooster te verlaten. Deze haudelwys verwekt algeineene verontweerdiging in de stad. De volgende inlichtingen over de laetste oogenblikkcn van kolonel Blas-Durana die zich vergiftigd heeft vóór de uer dat hy de doodstraf moest ondergaen, heeft men vernomen. t< Hel was den 14, dat de doodstraf van kolonel Blas-Durana moest plaets hebben, die tol verworging veroordeeld was, voor de moord gepleegd op den persoon der baronnes Dolores de Peraila. Den dag ie voren bad den kolonel de lezing van zyn vonnis stilzwygend aenhoord en hetzelve met vaste band geteekend. In de kapel der gevangenis heelt hv zyne godsdienstige pliglett vervuld, waerin hy door twee priesters wierd hygestacn daerna heeft hy zyn testament gemaekt en zyn portret was voor zyne Irooslelooze moeder bestemd. Ten zeven uren's avonds heeft hy. aen de twee priesters en den officier der wacht eenen souper gegeven, dien hv iu eene naburige restauratie had doen bereyden. Ten -2 uren 's nachts heeft hy zich le bed gelegd, iu tegenwoordigheid van de twee priesters en van den olficier, die hem geenen oogenblik in; de oogen verloren heeft. Ten 4 uren 's morgens deed* hy eenige be wegingen gelyk eenen persoon die sluvplrekkinge i heeftkorts daerna was hy dood. Men heeft in zyn bed eenen brief gevonden, waerin hy verklaerde zich vergift gd te hebben, met een onfeyl baer vergift, hel welk hy zich had aengesclial'l, om de scliande- lyke dood door de handen van den heul le onlgaen. cc Den krygs-auditeur, den kapiteyn-generael en de andere overhedenwelke onmiddelyk van het gebeurde verwittigd wierden, hebben besloten dal de uytvoering van liet vonnis moest plaets hebben. Dien ten gevolge is hel lyk van kolonel Blas-Durana, ten 4 uren 's morgens, door vier galeyboevcn op eene beirie van hel kasteel naer de strafplaels gedragen aldaer heeft men hetzelve op het schavot in eene zittende houding gepiaetst en den beul heeft zyn ambt volbragt. a Londen, 24 july. In den Morning-Posl leest men de volgende regelen Al de nieuwstydingen nopens Sebastopol beveslingcn het schier algemeen gevoeieu dal de vernieling van die stad kan berekend worden met eenen graed van zekerheyd maer, dal den gang van hel beleg langdurig moet zyn. Onlzaggelvke verdedigingsmiddelen bezittende, herstelt de russische bezetting, van oogenblik tot oogenblik, de beschadigingen door de geallieetdeu aengerigt, maer niet op eene volkomene wyze. Na elk bombardement, blyft er iets dal niet kan hersteld worden, en dat mag beschouwd worden als eenen slap vooruyt in den gang van h i beleg. Wy hebben alle de berekening gemaekt van den gang van het serpent dal eiken dag vyf voeten hooger slygl, en er eiken nacht vier afzakt, en wy bevestigen dal den voordgang, boe langzaem ook, toch zeker was. Zoo is het ook voor de laek die wy te Sebas topol volbrengen. De geallieerden naderen langzaem, maer met zekere en zeer merkbare graden, het doel hunner poogingen, hunne positie verzekerende naer mate zy vooruytgaen. Eenen storm is gedaen geworden, en den aerd der russische werken is daerdoor op de proef gesteld; de conclusie, in den geest der geallieerde generaels, is ongetwyfleld dal men eene min schit terende, maer ook minder aen den wederstand blootstaende ge- dragslyn moet volgen. De belegering zal waerscltynlyk tot het aenslaende jaer, en misschien ook wel tot hel jaer nadien, kunnen voordduren. Tot dat de stad geheel kunne ingesloten worden, moet den voordgang van het beleg langzaem zyn. Indien de geallieerden eene bres scholen, indien eene poort der stad in hun beweid viel, en tot aenvalpuut tegen het ander deel kon strekken, ongelwyllebl zou dit de ontknooping verhaeslen; maer, indien zulks geene plaets heeft, zal den anderen gang het werk van den tyd zyn en de over meestering zal zich moeten doeu wachten. Hoe eerder wy er ons eene rede kunnen van maken, des le heter. Het is tyd dat wy er van afzien, eiken dag, tydingen van beslissende feylen tegen Se bastopol te verwachten. Alles wat onze troepen geroepen zyn le doen, geeft liet bewys van hunnen ntoed en van hunne dapperheyd; hadden zy enkel de kans om den vyand op hel vlakke veld te bevechten, zy zouden op eene schitterende wyze dei) ouden krygsroem van Engeland ge stand doen maer de waerschynUkhedeti laten weynig hoop op zulke gelegenheyd het is dus 'het best er niet op tc rekenen. Indien zulks waer is, dan. volgt hieruvl dat hel engelsch leger nog eenen winter zal door tc brengen hebben op de hoogten rond Sebastopol, en er de zelfde beproevingen zal te onderstaen hebben als ten voorleden jare. Maer, men is geruster over hel lot van hel leger, want de omstandigheden waerin het verkeert, zvn zeer ver schillend hel is niet vremd meer aen den grond, aen hel klimaet en aen de behoeften op dien bodem, en indien hel er den winter moet overbrengen, moet men van nu af in zyne benoodigheden voorzien. Hel kan zonderling schynen dal wy van'winter-toehe- revdselen spreken, wanneer de lucht zoo zonicrsch en de hoornen zoo groen zyn maer voorleden jaer dacht men tlaer niet op, en het kostte aen het engelsch leger 10,000 mannen. Dien artikel van den Morning-Posl valt in den zin des volks niet. Men is in Engeland, voor den oogenblik, nog voor den oorlog genegen. Parys, 20 july. Geheel Parys hield zich gisteren nog bezig met de leeniug, en het getal der inschrvvers groeyl meer en meer aen. Men voorziet dal de gevraagde somme verre zal overtrolïen worden, en Vrankryk alleen, zonder in aeumerking te nemen, do overgroole sommen voor welke do rentiers en kapitalisten van Engeland en van elders doen iuschryven. Men zegt dal de vrrgen die reeds uyl Engeland zyn aengekomen. en dit; nog verwacht worden byna loereykend zouden zyn, out de gevraagde somme der leening volledig te maken. Er zyn 500 russische krygsgevangenen te Toulon inge scheept, en naer Odessa bestemd, om aldaer legen even zooveel fransche krygsgevangenen uitgewisseld le worden. Lord Raglan laet vele brieven, nolas en aenmerkingcu, namelyk over den oorlog in den Oosten, achter. Dit alles gael by vorin van Memnrien, ol Gedenkschriften worden uylgegeven, eu men verzekert dal er zaken zullen te voorschyn komen, die liet fransch gouvernement niet zullen aeugenacin zvn. De tydingen uyt de pioviucien doen kennen dat er aldaer met zoo veel geestdrift als te Parys, voor de leening word ingeschre ven. Als de iiischryvingen blyven voordgacn, gelyk zv begonnen zyn, dan mag men rekenen dal er voor crue somme die drymael meerder dan de gevraegde, zal ingeschreven worden. O O Men lieefl uyt Busland eenige tydingen omvangen. Volgens beriglen die iu de dagbladeren Van Sin'.-Petersburg zyn aenge- stipl, hebbende Bussen, in hel gevocht van den 18juuy. 5775 mannen verloren. Ook word de dood vau den russisclieu admiraei Nachimoff, die in bel gevecht van den 8 july was gekwetst, be vestigd. De gazelten van Si-Petersburg doen iiisgelvks kennen dal tic Bussen nog steeds nieuwe versterkingen voor hel verde digen van Sehastopol doen opwerpen. Volgens hel oordeel van deskundige persoonen, en volgens den gang der zaken, zal men nog twee maemlen, ten minsten, noodig hebben, om Sebastopol, volgens de regels der krygSKUnde, iu le nemen. Hel schynt nu buylcn Iwyffel, dal de gcncraels Pelissier en Haglan hei verlies der geallieerden op den 18 jimy merkelyk hebben willen verkleynen. Prius Gorlehakoll houd vol, iu zyn rapport dat hel verlies van den vyaml tusschen de 10 en 15,U(M> mannen buyle» gevecht mag geschal worden. Na den stormloop, zegt hy, vroegen lord Raglan en Pelissier eenen wapenstilstand om hunne dootleu te hegraven. Eenen parysischen korrespondent. die zich zelve goed inge licht noemt, zegt heden dal «Ie geallieerden, na aenzienlyke voordeelen in Oimeen (by voorbeeld, de inneming van Sebas topol), allen oorlog te velde zouden bepalen by de aenhuudeude blokcering der russische havens, lol dat den ezar, door de uyt- pulting van handel en nyverheyd, vredelievender zou worden. Marseille, den 24 july. Den pakelbool van ConsLmlinopelcu is in onze have aengekomen. Hy brengt tydingen tol den 16 mede. Op dien dag, kondigde men aen, dal de geallieerden de bestor ming van den Malakoff-toren hadden uytgesleld, om eerst zich op nieuw aen een bombardement over te leveren. Men uam schik kingen om eenen bestendigen blokus op dè Zwarte-zee le houden, en om te Conslaiitiuopelen en op den Donauw witiier-kaiupe- inenten in te rigten, lot dal den vrede zal gesloten zyn. Ofschoon Rusland zich reeds vóór het begin van den oos- lersehen oorlog als tol een europischeu kryg had toegerust, zyne legers op voel van oorlog had gebragt, zyne luyghuyzen en maga- zynen had gevuld en zyne vestingen gewapend had, zet hel zyne wapening steeds op de grootste schael voord, als voorzag hel eeneii langdurigen en nog zwaerderen oorlog. Na de organisatie van zeven leger» voleyndigd le hebben, houd het zich thans met de vorming van een middenleger bezig, dal iu het koningryk Polen zal worden samengetrokken; want het poolsche leger, waerover prins Paskiewilsch hel hevel voert, heslaet tegenwoordig groolcndeels alleen op hel papier, dewyl byna al de troepen Polen veriaten hebben. Volgens ontvangen berigteu is het groot ziiyderleger, opper bevel van prins Gortchakoff, hetwelk zich langs de kusten der Zwarïe-zee, van den Donauw tot den Caucasus uytstrekl, 500,000 mannen sterk, terwyl het leger van den Caucasus, onder deu generael Murawiel' 150,000 mannen sterk zou zyn Een gedeelte van T leger der fialtische zee, ouder den gene rael von Sievers, bezel le Riga en iu de omstreken een verschanst kamp, in hetwelk thans veel sterile heerschl; hel bevat 45.000 mannen. Een tweede groot leger staet by Beval en een derde üy Narva, Rondom St. Petersburg ligt een "korps iiuielroepen van 40,000 mannen, groolendecls uyt de reserve der garden onder den generael Hüdiger samengesteld, en een korps van 50,000 mannen nationale milicie, onder prins Schachowski. Tot verdediging van Croonstadl, is een al'zonderlyk korps bestemd; 24 linie-schepen en eene menigte fregatten, korvetten en kanonneer booten liggen achter de forten. Men zegt, dal indien Croonsladt aengevallen word, den grootvorst Constanlyn over de verdediging 't opperbevel zal voeren. Te Sebastopol hebben de mariniers ontzettend veel ver loren; hun verlies bedroeg reeds 1525 mannen waerdoor het. aen tal veidedigers der vesting zeer verminderd was. Engelsche kanomiecil ootcn zyn voorbv Gonstantinopejen gevaren men beweert dnl zy de sandhi]; ontvangen lubben om in de zee van Azoff iu de rotte zee Ie operecren, cn zelfs den Don op te varen. Trieste, den 25 july. De Kussen zyn Knrs genaderd, hebben eemVe bomhen in destnd geworpen, en zich verwyderd. Kenige detachementen Turken zyn ook verslagen geweest, en de Russen hebben 100 krygsgevan genen genomen. Wy vinden in een belgisch blad, in den JOURNAL DE l'Arméf. belok de Tolgende be/onderheden In Grimeen heelt den nieuwen opperbevelhebber den oorlog eene "roote krngtdadigbeyd bygezet tot hieiioe kan men nog geenen enkelen be slissende!) uytslag denhalen. 11 y heeft eenige gedeeltelyke voordeelen be komen, doch, indien men alles zeggen moet, zekere «lier voordeelen zvn duer aengekogt geworden. Idus heeft de verovering der tegennaderings- werken, ten oosten van het k< rkbof, inden nagt vnn den 21 tot den '22 mey, na een bloedig gevegt, in welk men langs weders zyden dm zonde dapperen heeft verloren, aen de geallieetdeu eenige duymen gionds doen winnen, en toegelaten de Russen te beletten, den linkerkant der fransche «envallen Ie bespringen. Wy betwisten cgter niet dat hot wapenfevt van den nogt van den 21 tot den 22 geenen zegenprae! voor de geallieerden zy geweest doch, indien zy de stad innemen moeten met behulp van dergelyke zegenprolen, is het zeer waerschynelyk, dat vooraleer zy bun doel bereyken zullen, zy verpligt zullen yii hunne troepen te vernieuwen. Het is wner dat dc veidedigers ook gevoelige verliezen ondergaen hebben maer wy gelooven dat de Russen getnakkelyker buutte legers konnen ver nieuwen dan de geallieerden in alle geval zou het eene valscho bereke ning zyn, op d«? uytpulting der verdedigers van Sebastopol te rekenen, zoo lang men er niet toe gekomen is, om de geheele plaets af te scbevden van het overige des key terry ks. De verovering vnn den Groenen-Ileuvel is nog eenen regenprael als dien welken wv hooger hebben acngehaeld de opoffeiingen, die er toe ver- cyscbtzyn geweest, vergoeden maer middenmntig de voordeelen, die men regt had er van te verwngten, en zoo als wy zegden, eene reeks vnn zulke overwinningen zou het mngtigste leger uyipmten en lot niets brengen. Den Groenen Heuvel is van den Malakoff-toren, dien men ook Witten Toren noemt, nfgescheyden door door eenen bollen weg van omtrent 900 meters breedte. Dezen toren is ook nog omringd door eene dubbele Ivn versterkingen, die rich tusschen de krygs-en de de kalfutershavens uyt- drukkeu. Op 2( 0 meters agler den Malakoff-toren 1 evind zich eene verschansing tien mnel giooter als die, welke den Groenen Hemel bekroonde die ont- zaggelyke verschansing s'aet op bare l eurt 660 meters voor de voornaera- ste verde'Mgingslvn, die bet voorgel ovgte der Kornbelnoïa bedekt. Zoodat indien dc geallieerden hunne aenvallcn langs die zyde voortzetten, voor- nleer aen de plaetskor psen te komen, zv nog dry vercledigingslynen te over- schreyden hebben, en volgens alle waerschynelvkheden zal ieder dier lynen oneyndig meer weerstand bicden, dan de verschansingen van den Groenen Heuvel aengeboden hebben. De g< ullieerden zyn dus, zoo als men »ict nog verre vau bet doeleyndo hunner werkzaemhedew verwvderd,

De Denderbode | 1855 | | pagina 3