ITALIËX. FRAXSCH KEYZERR1K. Tydingen wegens den oorlog. Thatis dnt er schaerschheyd is aet» werklieden in de koolmynen, I'll dat de aerdkoler», om deie reden xoo veel duerder xyn, vraegt een dag blad of het niet voordeelig ware er de kinderen naer toe te sturen uyt de heitormingscholen, bedelaers-werkhuyzen, en de vondelingen, die al te nia»'l too duer kosten aen den Staet, in plaets van xe te leeren kloefen maken, lvnwaed weven en op het land werken. >oor geheel Vrankryk was den middenprys der tarwe, gedurende de laetste week van Juny eu de twee eerste weken van July, fr. 2957 c. Sedeit is hy nog merkelyk veiminderd. Even als Vrankryk, Irngeland en Piemont, heeft ook Belgiën gebrek aen geneesheeren in xyn leger. Dit word toegeweien aen de geringe be- zoldiging aen dete doctors toeg»-staen door de wet van 1847. Sinds meer dau een paer uiaenden doet hei gouvernement eenen oproep tot de doctors van het land en een brusselsch blad xegt heden, dat er zich nog niet oenen aengeboden heeft. Men verzekert stelliglyk (lat Belgiën, voor zyne lynwaden, inde groote tentoonstelling te Parys, eene gouden medaille zal verwerven. Er is grooielyks spraek ie Biussel van het inrrglen van eenen grooten plezier-lreyn van Brussel op Parys. Dezen plezier-treyn zou den 14 auguslv uyt Brussel naer Parys vertrekken. De reyzi- ii«ers zouden verscheyde dagen te Parys kunnen verblyven, om er de leesten, die Ier gélegenheyd van het verblyl' der koningin van Engeland zullen gegeven worden, hy te woonen. Na het eyndigen der feesten, zou dien zeiven plezier-treyn de reyzigers terug naer Brussel voeren. Het schynt dat er Valsche goudstukken van 20 frrancs in omloop zyn, want een dergelyk valsch stuk is op de Gerzcmerkt te Brussel, by eenen bakker ontvangen. Te Luik zyn er valsche stukken van 5-IYanks, met bel af beeldsel van koning Leopold en het jaerlal 1849, in omloop. Of schoon zy nauwkeurig nagcmaekt zyu, kan men die valsche stuk ken aen hel kleur en aen den klank kennen. Als iels zeldzaems en dat misschien nog nooyt in eene gemeente heelt plaeis gehad, mogen wy a én hal én dat er in de gemeenteHerenthoul Stoppelen in ondertrouw zyn, die allen den zelfden na ent voeren, zonder «byna iets familie van elkander te zyn. Dry jongtnans van Dyck trouwen met dry jongs dogters, iuagelyks Van Dyck geuaemd. Naer men verneemt, heeft de maclsehappy van den inter nationalen spoorweg ran Antwerpen op Botterdam concessie ont vangen tol voortzetting van den zyiak van Breda naer 's Herto gen bosch. Tot hier toe, heeft men nog het speur der moordenaers van Nathalie Van Neste, le Coolscamp zoo vreedelyk omgebragl, niet ontdekt. Oma des te gemakkelyker lot die ontdekking te komen heeft men «doen afkondigen welke de voorwerpen zyn die de moor denaers van hel lyk geroofd hebben 1° Een paer diamanten oorringen, met 23 steenen omzet. 2° Een diamaKleu kruys, versierd met üeyne zilvere üladjes, han gende aen eene gouden keten van vier toeren, meteen gouden geëmailleerd slot loe. 5n Eenen gouden geëmailleerde» ring.— 4° Eenen zwarten laken mantel, gevoeyerd met gesatineerde zvde, en mét zilveren haek en oog versierd*. —5° Een bruyn gestreept kleed. -- 6" Keuen groenen gedaemden voorschoot. 7° Eenen halsdoek met zwarten fond, en roode bloemen. Zekeren de Groot, was le Antwerpen, door het hof van assisen, ter dood veroordeeld, voor zyne wettige huysvrouw, by eniddel van vergift, le hebben willen ombrengen. De Groot had zich in cassatie voorzien, en zyne voorziening in cassatie was verworpen. De vrouw van den ter dood veroordeelden de Groot, ofschoon zy in doodsge.vaer verkeerd heeft, is nog kunnen gered zyn, en is nu volkomen genezen. Deze vrouw heeft nu poogingen aengewend om gratie van de doodstraf voor haren man ie bekomen. Zy heeft gisteren den koning aen den ingang van het paleys afgewacht, en zich al weenende aen de voelen van Z. M. geworpen, en met ge vouwen handen de-gratie van haren man afgesmeekt. Den koning heeft de vrouw byde hand genomen en haer opgeregt, haer zeg gende, met zyne gewoonelyke goedwilligheyd, dal zy mogt hopen, en zich gerust zou verwyderd hebben. Het volgende geneesmiddel word door eenen persoon aen- hevolen, die reeds zes malen door eenen razenden hond is ge beten. Een pond keukenzout in eenen liter bronwater laten smelten, en niet deze mengeling de wonde wasschen, eene uer na het by ten, en ze gedurende 12 uren met eenen gezouten band om winden. Na de wassching moet men de strengste rust houden, ten eynde zoo veel mogelyk de oplossing van den virus te beletten. Dry honderd schapen zyn langs Korlryk naer Vrankryk ge- sluerd. Byna dagelyks ziet men door die stad ook ossen, veerzen en koeyen trekken, die alle voor Vrankryk bestemd zyn. - In Holland, namelyk te Wageuingen, is den donder, dezer ♦lagen, in eene kerk gedrongen, terwyl eenen priester bezig was inet prediken en heeft den predikant gekwetst met hem uyt deu predikstoel te werpen. Men begrypt welke verwarring dit in de kerk heeft doen onisiaen. Den bliksem, ria den predikstoel in brand te hebben gesleken, is langs den toren verdwenen. Een deel der klokken zyn gesmolten. Den priester bevind zich in eenen wanhopige» toestand. In Duytschland begint eene ernstige oppositie tegen het inenten der pokken, of vaccineeren, te ontstaen. Vele doctors l>e- weeren dal het vuccineeren de menschen flauwer en magteloozer inaekt, en zeggen dat men aen het vaceinneeren moet toeschryven dat de menschen van deze eeuw zoo kloek en zoo struysch niet zyn, als degene der andere eeuw. Een dagblad van Milanen meld het volgende ongeluk, het weikin zonderlinge omstandigheden heeft plaets gehadEenen landbouwer eu zyne vrouw, hadden zich met hun zuvgende kind voor den oogst naer hel veld begeven. Hel kind wierd op het gras gelegd. Eenen oogenblik later, hoorde men hel kermen Den man zegde aen zyne vrouw, dal zy op hel kind inoesl passen. Deze aen haren arbeyd zynde, deed niet spoedig wat haer bevolen wierd. Nieuw gekerm deed haer welhaesl naer hel kind heen snellen, cu zy vond in den mond van den zuygeling eene slang, waervan nog slechts den steert zigtbaer was. Het kind was dood. Den vader, die woedend was voor het gebeurde, bragt zyne vrouw eenen slag loe met eene zeys, waerdoor letterlyk haer hoofd wierd afgesneden. Brieven uyt Zwitserland maken een treurig tafereel van de verwoestingen, welke ten gevolge van de laetste aardbevingen in dit land hebben plaets gehad De valley van Zermalt is gansch het onderste boven geworpen. De ysbergen, welke die valley.om ringen, zyn zoodanig geschud geworden, dal zy van vorm veran derd zyn. Vcrschcydene huyzen zyn ingestort. Men kan zich geen denkbeeld vormen, schryft men, van de ont roering en den schrik, die'men gevoelde by hei hooren van het onderaerdsch gedruysch, en by het gezigt der bergen welke in oenige streken geschokt wierden. Vier reyzigers, die van Stolden naer de valley Van Si-Nikolaes (iu de nabyheyd van den Mont- Hose) vertrokken waren, zyn onder weg bvua omgekomen. Deu gids die bun geleydd e, wierd gevaerlvk gekwetst, liet peerd van eenen hunner wierd gedood door eenen steen, die van hel ge bergte afrolde. Het dorp Gneehem is gcdeeltelyk vernield. Te Vieges heersebte bnytengewoonen schrik, want niets kon de Schok ken wcêrstuei», welke gedurende byna twee uren bleven aenbouden. Den goihieken toren van het oude kasteel van Courten is met groot gedruysch op den weg gevallen. Langs alle kanten rolden zware steemnassas van het gebergte. Lonèche heeft veel geleden, en de Gemmi wierd zoodanig ge schokt, dal men zegt dat den weg onbruykbaer is géworden. In Oberland is den schok insgelyks zeer hevig geweest. Andere brieven zeggen dal het water van hel meir Biienz in de hoogte wierd geworpen. Men kan oordcelen welken schrik er heersebte, wanneer men weet dat in het dorpje lulerlalen, tussehe» de dor pen Thun cn Biienz gelegen eenen oogenblik voor de oyerstroo- ining der valley gevreesd wierd. Persoouen, welke in Zwitserland roysden, zyu zoodanig met schrik bevangen geweest, dat zy van hunne verdere ontworpene reys hebben afgezien. Eenen oproep zal aen de openbare liefdadigheyd gedaen woiden, om de onge lukkige inwooners ter hulp te komen, welke zich thans zonder schuylplaels bevinden, ten gevolge van eene gebeurtenis, welke lot hiertoe in Zwilzerland zonder voorbeeld is. Turyn, den 26 july. Er zyn uyt Turyn naer alle streken van hel ryk strenge bevelen gezouden om spoedig en slrengelyk, de bacnstrooperswel ten uylvoer te brengen. Men had geloofd dat te Genua verscheyde kloosters vrywilliglyk de agenten van bel gou vernement zoudeu binnen gelaten eil rondgeleyd hebben maer niet een klooster heelt de deuren voor de uytvoerders der baen- slrooperswet geopend. Ziel hier nu nog eenige bezoiiderheden die men in verschillige dagbladeren heeft aengetroffen De agenten van het gouvernement hebben zich, verleden vry- dntj, in bet klooster der religieuzen Carmelielen aengeboden, van vroeg in den morgend. Als de agenten le kennen gegeven hadden wie zy waren, en waertoe zy kwamen, beeft de portieres, voor al antwoord, de deur voor hur. gesloten. De agenten hebben gepoogd de deur iliet geweld open le stampen tiiïter, zy lukten iu hunne poogihgen niet, en daér zy dachten, na dié eerste deur, nog ver- scltëydèiie andere le riioétén verbryzelen, hebben zy vait hunne poogingen, «oor den oogenblik, afgezien. Maer, welhaesl zyn er bevelen uyt Turyn aengekomen, die voorschreven met alle ge weld le werk Ie gaen, en alles te verbryzelen, 0111 binnen lege- raken en de goederen en meubelen in liet klooster aen te slaen. Doch om volgens de wet le handelen, moesten de agenlen van bet gouvernement door eenen regter, eenen syodik, of eenen ge- delegueerden van deu miinicipaleu raed vergezeld zyn. Maer, alle hebben geweygetd die geweldenaryen by le wooneti. Dan hebben de agenten van hel gouvernement zich door eene escorte van bersaglicrs doen vergezellen, eu hebben alle de deuren verbry- zeld. Alle de gangen welke naer de wooningen en cellen der reli gieuzen leyden, zyn door soldaten bezet, die niemand laten door- gaen. Van hel klooster der Carmelielen, hebbende agenten van het gouvernement met de gewapende inagl, zich naer het klooster der Capncynen begeven. De palets Capticyneu, zoohaest de agenlen van het gouverne ment met geweld 111 bel klooster gedrongen waren, hebben eene geschrevene prolestalie aen de beambten des goiiverneineuts ter hand gesteld. In deze prolestalie leest men, ouder andere, de vol gende zinsneden Wy verklaren enkelvk te wyken voor de geweldenaryen, en voorde brutale overmag't, en, by gevolg, moet alles wal tegen ons en tegen ons klooster kan ondernomen of gedaen worden, altyd aenzien worden gelvkeene heyligschendende, booze en schis matieke overweldiging, die onmagtig is om de kerk en ons le be- rooven van onze reglen, welke wy geheel en ongeschonden be houden als kloosterlingen en als missionnarissen. Wy verklaren bier boven, dat allen die eenig deel In deze ondernemingen of akten nemen, door die daedzaek zelf, de groote excommunicatie die door de kerkelyke wetten legen de schenders van de reglen der kerk, en legen de overweldigers der kerkelyke goederen uylgesproken zyn, ingeloopen. Deze prolestalie eyndigt met le zeggen, dal de paters Capucynen zich wenden tot dê reglbanken, om in hunne wettige goederen hersteld le zyn. en de overweldigers van hunne eigendommen le zien gestraft worden. Roomss, 26 jiilv. Men blyft nog steeds spreken over de moord van den kardinael Autonelli, en d'e revolulionnairen poogen de/t moordenaer le verschoonen, omdat hy eenen van de bunnen is, en de jnslicie le beschuldigen, omdat hel geregtshof Item Ier dood heeft veroordeeld. Om alle die leugenen te wederleggen, en 0111 de zaek in bare eenvoudigheyd gelyk zy, inderdaed is. le doen kennen, beeft men oen deel der officiële stuks van het onderzoek en van hel proces doen afkondigen, en nvt dié stuks volgende liier onderslaende bezonderhedeii die wy hier aenslippeti, 0111 de zaek te doen kennen gelyk zy, inderdaed, is. Ziet hier Den 12 juuy, omtrent zes uren van den namiddag, kwam den kardinael Anlonelli uyt zvne appartementen, die op de hoogste statie van het Valicaen gelegen zyn. lly was door zynedienslboden gevolgd, en had den ridder Tommaso Minardi, professor hy de akademie van Sint Lucas, nevens zich. Toen hy op het eynde van den draeyenden trap gekomen was, zag hy op den voorvloei' eeuen man van een brutael voorkomen, die, met deu hoed diep op het hoofd getrokken, geen enkel leeken van eerbied liet zien, en hem scheen af te wachten. Den kardinael vatte vermoeden op, en ver loor dien kerel uvt de oogen niet. Zyne vrees was niet ongegrond. Nauwelyks had den kardinael den voel op den voorvloei- gesteld, of de Felice Irok spoedig een groot forkel uyt zyncn zak, een for- ket gelyk aen deze die'men gebruykl als men groote strikken vleesch snyd. Dit forket had twee punten die zeer fyn en scherp geslepen waren. Een dezer punten was van binnen met eenen weérh'aek -voorzien. Dit instrument was erger eu gevaerlyker dan eenen poinjaerd hel maekte twee wonden te gelyk, en kou uyt het Itchaem niet getrokken worden, zonder dat men hel vleesch met deu weerhaek verscheurde. Gelukkiglyk wierd den kardinael gewaer, dal dezen individu kwade inzigteti had, en door eene spoedige beweging, sprong den kardiuael de laetste trappen af, eu ontweek aldus eenigztns tie steken van den mootdenaer. Maer, de Felice was hier door niet ontmoedigd. Voorgenomen hebbende zyn schelmstuk te voltrekken, heeft den moordenaer zvn moorddadig instrument met zoo veel geweld eu eene zoo groote woede naer den kardinael geworpen, dal eenen der tanden van liet forkel, met den inner te taken, is gekromd. Deu kardi nael onlkwam nog eene ntael liet gevaer, en zag het moordtuig voor zyne voelen vallen. Men snelde aenstonds den kardinael Ier hulp; de wachten kwamen loegelonpen. Den ellendigeu moorde naer dien men poogde aen te houden bood eenen hevigen tegen stand. Tydens de worsteling, hield de Felice niet op van roepen Ik hen eenen der zatneniweerdersIk heb vele dingen te veropenbarenik ben gedwongen geweest den kardinael le vermoorden.... Wilt my toch het leven sparen Alle de persoo- nen die den kardinael vergezelden en omringden, eu deze die waren toegesneld, zyn dit komen verklaren. Om in het paleys te kunnen dringen eu den trap te naderen, had den moordenaer zich tolde wachten gewend, en verzocht den kardinael le mogen af wachten, zeggende dal hy geerti eene joust aen den kardinael zou gevraegd hebben. In het begin van het reglerlyk onderzoek loochende de Felice alles; maer, door de geiuygon overluvgd en gedwongen, bekende hy alles, maer poogde zyne woorden uyt le leggen, waél-in hy riliêt gelukte. De antecedenten van den moordenaer de Felice zyn allerslechtst, lly had zich 'altyd eenen woedenden revolutionnair geloond, eu had met de rcpubliekanen de Franschen le Hoornen bevochten. Ten gevolge van zvn politiek en slecht gedrag, slomt de Felice onder dewaekzaemlieydder pölicie.Voor zyne dood heeft de Felice alles bekend en beleden, en openlykde sekte, lot welke hy behoord had, verfoeyd. Parys, 30 july. Gisteren was hel den laetsten dag van de inleekening voor de leening. De inleekeniiigen zyn zoo gunstig geëyndigd. als zy begonnen waren. Het heelt gisteren nog milli- oerieu geregend in de kassen van den staet. De maelschappy van hel crrdil niohilier heeft nog 1 iO miliioenen gevoegd, by de 250, voor welke zy reeds had ingclcekeutl. Het huys-Rodscliild heeft nog 100 millioeneu hy zyne 60 reeds ingeschrevene, gevoegd. Parys, dynsdag, den 51 julv Den Monitor kondigi een verslag af, over de iiitcekeuiirg voorde leening van 750 miliioenen fr. Volgens de offieieele inI chtingen, Irehbeu SlOduyzend inschry- vers deel in de inleekening genomen. Het tolael der ingeteckende sommen beloopt lol 3 milliards, ÜOt) miliioenen. In dit tolael beloopcn de inleekeniiigen van 50 fr. rent, tot 235 miliioenen. De vragen die uyt hel vremde gekomen zyn, 0111 deel in de lee ning te nemen, belonpen lot 600 miliioenen francs. -Men weel nu dat er voor 3 milliards en 600 miliioenen frs. meer is iugeteckcnd dal men voor de leening gevraegd had. Eenen brief uyt Lyon meld dat eenen eerweerdigen geloofs zendeling van aldaer, M. Hyacintus Erogelte, eu twee andere priesters vermomd zyn geweest, den 1 februari' 1855, in de pro vincie Tappanmrli (Australiëu), door de Burtas, eenen volksstam dien zy trachtten te bekeeren tot het christendom. Deze volkeren, gelyk men weel. zyn menscheneléud, en men verzekert dal, na de dood der dry martelaren, de moorders huntie lidmaten onder hun in eene gruweiyke maeltyd verdeeld hebben. Te Dijon heeft tnen op 25 july, ten 12 uren 35 minuten dés middags eene ligle aerdbeving gevoeld. I11 de meyery wierd tnen eenen schielykeir schok gewaer, en eene Zeer hevige trilling heeft den lelegraphc doen spelen. Op den zeilden dag ten I ner nanoen, gevoelde men twee schok ken le Auxonue. Daer wierd heel de bevolking in rep en roer ge- bragt, en bleef er niemand in buys. De straten boden een zon derling schouwspel aen. De verschrikte bevolking, op strael ge- vlugt, zoo als zy zich te liuys bevond, verdrong elkander angstig onder de opene lucht. Verscheyde menschen, die zich aen de tafel bevoudéu. liepen nog met vork of lepel in de hand, bloots hoofds, en in de liemdmouwen. De oude vrouwen maeklen het kruysleeken eu liepen de hesehermheyligen der stad aen; de vrouwen zochten hare schréygnde kinderen, kortom men zou ge looid hebben dal den trompet van liet laetste oordeel had geklon ken en men zich gereed maekte 0111 naer de valley van Josaphal le trekken. Ongelukken hebben wy overigens niet le betreuren. Er word gesproken van eenige moeyelykheden die tusschen den generael Peltssier en den generael Regnaull de Sainl-Jean d'Angely zouden uylgeborslen zyn maer dezelve zyn van geenen ergen aerd. Hel is nu vastgesteld, dal men, by midhel van loopgrachten, lot by den Malakoff-toreu zal naderen, om in de nabyheyd batteryen op le reglen, en dien toren in puynen le schieten zonder rial de Kussen hunne schade zouden kunnen her stellen, Als alles iu puynen en in verwarring zou wezen, zou de bestorming plaets hebben. Dit stelsel is hetgeen van dert generael Cauroberl.De vloot der geallieerden in de Baltische-zee bestaet uvt 85 engelsehe, en 16 fransche schepen, die le zatnen 2416 ka- nëns dragen.De tydingen uyt Sebaslopol melden dal den admi- rael NachimntV, die door eenen kanonhal gedood is, nevens den adinirael Koniilolf is begraven. Een cngelsch blad doet kennen dat de Engelscben die vóór Sebaslopol liggen, een nieuw slach van vuerpylen in de stad wer pen. Deze vuerpylen gelyken iu de lucht aen steerlslerren, en veroorzaken biand, daer, waer zy vallen. AUe de dagbladeren iu Engeland zyn het eens, om tot het kragtdadig voordzetten van den oorlog aen te stuwen. In Vrankryk is men ook van dit gedacht; maer, men begint min belang aen de inneming van Sebaslopol te hechten. Een russisch blad van Sl.- Petersburg kondigt eenen langen artikel af, om te doen zien dat Sebaslopol niet zal ingenomen worden. Zie verder. Volgens lydiiigen die men uyt Weeneti heeft vernomen, zon aldaer de ivdiug zvn aengehragt dat de geallieerde vloot de havens van Crimeen verlaten heelt, om eene expeditie tegen een wvlk- daiitu punt op de kusten van Rusland le gaen ondernemen. Hel vereenigiugspmil is op itel Serpenleu-eyland. Marseille, maendag, tien 50 july. De Gantjc, deu 25 uyt Con- slaulinopek-ii vertrokken, is alhier aengekomen. Ziel hier den korten inhomf der tydingen die zyn aengebragl Omer-Pacha zal naer Crimeen terug keeren. Den Divan heelt geweygerd hem naer Azia te zenden. Den serdar heeft den raed bvgewoond, en heeft zyne reklamen doen kennén. Mehemet-Paclta moest den 26 naer zyn afgezantschap te Parys vertrekken. Riza-Bey zal hem, in hoedanigheid van atnbassa- deurs-raedsheer vergezellen. 51. de Thou venei heeft alle zyne landgehoblcn in gehoor aeu- veerd. Hy heeftop het adres dat hem is aengeboden, geantwoord dat hel politiek van Vrankryk altyd kragtdadig -zal wezen, en zal overwinnen. Tien duyzend Franschen zullen te Maslak, te Galata, en te Pera, gekampeerd blyven. Den afgezant van Pruyssen; M. Wildenbruck, lieert van den Sultan de decoratie van Medjidic ontvangen. De tydingen uyt Crimeen zyn van den 21. Een dag-order van den «eheracl Peiissier doei kennen, dat de Kussen verslagen zyn geweest; den fa door de troepen onder bevel van de generaels de Lamollcrouge en Ulrich, en den 17 door den generael Vinois. HV zégt dat den nacht van den 17 zeer eervol voor de divisie- Canrohert is geweest, en dal gecné uylvallen hoegenaemd der Kussen, Jen gang van de werken voor de belegering zullen tegen houden. Hel is nu bevestigd dat de Kussen te Sebaslopol groote ver sterkingen ontvangen hebben. Prins Gortchakoü'laet uvt Sebaslopol van den 28 july, 111 den avond, wélen Gisteren heeft den vyand (de geallieerden) eene geweldige kanonnade, die twee uren en hall'geduerd heeft. léocnVn bastion .V i, geopend. Wy hebben met kragldadigheyd oiT hel vuer geaulwoord. Overigens, is er van den 23 lol den 27, niets nieuws voor Sebaslopol, of op andere punteu van Crimeen, voorgevallen.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3