aerdigheyd afkondigen ten voordeele der baenslrooperswet, waerdoor de religieusen in Piemont en Spanje van hunne goederen berooid worden. De religieusen en al deze die hun ondersteunen en tegen de dievenwet protesteren, zyn oproermakers en wederspannige burgers die weygeren den tol aen den key/.er te betalen omdat, als eene zaek in wet veranderd is, men altyd moet gehoorzamenDit komen de liberatersgazetlen met oenen ernst afgeven, net alsof stelen niet altvd stelen ware, net alsof oenen dief, oenen plunderaer niet altyd den naem van dief en plnnderaer verdiende, al was hy zelf den grootsten van de wereld, net alsof men altyd zou moeten gereed zyn zich te laten uvtstroopen, als den uytstrooper eenen minister of oenen magtigen zou zyn'T is waer, 'I spreekwoord zegt dat de kleyne dieven geiiangen worden terwyl men jde groole laet loopen, maer is 't daerom waer dat er iemand oj^de wereld de magt heeft onreglveerdige wetten te maken ofrohikkingen met den naem van wet te bestempelen om onder dien mantel een ander te bestelen .Neen, die magt heeft niemand, onregtveerdigheyd is allyd onregtveer- digheyd, en als dit goddelyk princiep niet geörbiedigd word, dan is de samenleving omnogelyk. Indien de klerikalen moesten eene wet maken waerby de liberatersgazetlen van hare eygondommen mogen beroofd worden, wat zouden zy zeggen Waerom mogen do libera- ters-franemagons zulks doen ten opzigle dor religieusen Deze twee vragen hebben geene antwoord noodig, maer zy geven stof tot ernstige overweging voor deze welke do onregtveerdigheyd toejuyehen, goedkeuren en ondersteunen omdat zy legen iiunne wanden geploegd word. Over eenige dagen lazen wv inde dagbladen een historisch sink door den heer de Gerlacho voorgelezen in de koning- Ivke akademie van Brussel. Dit werk handelt over de inplanting des Christendoms in Belgiën. Bv dit werk was de volgende nola gevoegd Het was langen tyd, zegt Voltaire, eene vertroosting 8 voor het menschelyk geslacht dat er schuylplaelsen bestonden geopend voor degenen die de onderdruk- v kingen van het gothsehe en kunstvyandig gouvernement 8 wilden vlugten. Byna al degenen, die geen kasleelhoeren waren, waren slaven het was in de zachte rust der kloosters dat men aen de dwingelandy en aen den oorlog <i ontsnapte... De wevnige kennissen die bv de barbaren overbleven wierden in de kloosters van hand lot hand ii overgeleverd. De benedietyners schreven eenige boeken na er kwamen allengskens nvt de kloosters nuttige uylvindingen daerenboven, deze kloosterlingen be- ploegden de aerde, zongen lofzangen van God, leefden matiglvk, waren herbergzaem, en hun voordeel koude i' dienen om de vreedheyd dier Ivden van barbaersehheyd te verzachten... Dusdayige Woorden schynen wonder- baer in den mond van den hardnekkigsten vyand van den godsdienst. Maer de waerheyd is zoo krachtdadig en deze daedzaken schynen zoo wonderlyk voor de oogen van Voltaire, dat hy er zyne werken verseheyde mael op terug keert. Zie, onder andere, ses Essais sur l'histoire générale, t. IV. c, 134; Question sur VEncyclopédieApocalypse; Bien d'Eglise, etc. Men ziet dat grootvader Voltaire niet, gelvk de liberaters- bladen en de roovers van Sardinian, de kloosters aenzag als lediggangers-huvzen. Voltaire moet ook in hunne oogen, eenen achteruytkruyper zyn. PRYSDEELÏAGEA Maendag 13 dezer, ten 9 uren voormiddag, zal de prysdeeling in het collegie van de II. Calharina te Geerardslicrgen plaets hebben.Des namiddags om uren zal gclyke plegtigheyd in het gesticht van den H. Anionius te linnsse geschieden. Beyile deze feesten zullen door II. den bisschop van Gend voorge zeten worden. Donderdag 16, ten 9 uren zal in hel collcgie der eerw. Paters ■lesuiten te Aelst, prysdeeling gehouden worden, op zelfden dag len 9 uren en half in het pensionnael van den II. Aloysius te Gyseghem, en van gelvke, op Donderdag len 9 en KI uren voor noemd, in de pensjonnalen der Josephiten te Molle en te Gcerards- bergen. Dynsdag 21 dezer, zal het kollegie van de II. Maegd te Den lei- monde, ihsgelyks zyne prysdeeling houden. .Men schryft uyl Audenaerde, van a Augusty: Eergisteren zyn MM. Ilerlogs, concessionnarissen van den vzeren weg van Audenaerde op Gend, vergezeld van den hoofd ingenieur en nog eenige andere persoonen, alhier aangekomen, en'in het hotel den Gouden Leeuw afgestapt. Deze hoeren hebben geheel de linie, van aen de Pinte te Nazareth lot Audenaerde, iloorloopen, en de plaets. daer de statie te üeveren moet gemankt worden, met nauwkeurigheyd iu oogbeschouw g nomen. Men verzekert ons dal ll.il. llertogseenen notaris onzer stad, M. Plalteau, zou belast hebben om, reeds van heden af, de gronden, in dezen weg vallende, Ie beginnen aanknopen. De eigendommen van de persoonen die dezelve in het vriendeiyk niet willen afstaen zullen terstond geesproprieerd worden, om na hel vellen der vruchten, de werkingen op verschillige plaelsenTc kunnen be ginnen. In een zondagblad van Dcndcrmonde, den Onpartijdigen, lazen wy zondag het volgende Voorleden dynsdag ju belde Dendermonde oenen vreugdevol len dag. Onzen geëerbiedigden volksvertegenwoordiger, 11. Iledeeker, minister van' binnenlandsche zaken, begaf zich. langs Zele. nacr llamme, alwaer eenen onzer andere achtbare vertegenwoordigers M. Verineire. hem een prachtig banket had aengehoden. Aen tafel bevonden zich benevens den minister onzi n achtbaren senateur 11. den graef Chrislyn de.Uibaucourl. 1111. volksafgeveerdigden Van Crómphout, Coomans, Van OverloopM. den arrondisse- ments-kommissaris van Dendermonde, baron Van den ISroucko de Terbecq, M. den kanonik Dedceker, M. den pastoren deken onzer hoofdkerk, 11. den pastor van Zele, II. Van Itavegem. superior in het kollegie te Dendermonde, 11. De Bruvn, sekrelaris der kamer van koophandel en eenige andere voorname persoonen welker namen hel ons niet gegeven is af te kondigen; madame Dedceker en madame Van Overloop waren ook tegenwoordig. Op hel eymle van don diseli. reykle II. Dedecker aen 11. de Terheeq een papier over, en, dat men zich de verwondering ru de levredeubeyd van de/en laeisien inbeclde, het was een kouiuglyk hesluvi zyner verbefling tot olficier van hel Eeopoldsorder. De feest won van dien oogen- bltk veel in opgetogenheyd de zaek wierd alhier ter stede eenige uren later verteld bel volk vernam de lyding met een innig ge noegen maer niet met verwonderingtie onderscheyding thans aen 11. de Terheeq te beurt gevallen, is iels wat hein onder vroe gere ministeriel! moest bewezen zyn geworden, en men gevoelde dat M. Dedecker geeue gelegenlieyd zou hebben laten doorgaen om zyuen vriend eene. onderscheyding te doen bekomen, waervau dezen zoo weerdig is. liy koniuglyk besluyl van l augusty, zyn de volgende toelagen verleend Er. 10UÜ aen de kerkfabriek van Huyse, voor het herbouwen der paslory fr. IDÜU aen de kerkfabriek van Seovergein, voor het vergrooten der kerk fr. 300 aen de kerk fabriek van Aygem, voor hel vergrooten der paslory Den Messager heeft reeds, lot tweemaei toe, afgekondigd dal eene religieuze, van het order van de Gryze Zusters, voor het hof van assisen, ouder beschuldiging van kindermoord, was ver zouden. Hel gezegde van den Messager, voor wat de hoedanigheyd der beschuldigde aengaet, is eene leugen. Zekere Maria-Dorothea Schuers, oud öi jaren, geboren te Quaed- Mechclen, niet verre van Thieneu, is, als beschuldigd van kinder moord, voor bel hof van assisen van Drahaud, verzonden. De be schuldigde heeft beweerd religieuse geweest te zyn. om eenige dupen te kunnen maken; maer, den akt van beschuldiging bewysl dat Maria-Dorothea Schuers noyt religieuze is geweest. -In de commune Onkcrzele, hy Geeracrdsbergen, is eenen brand uvtgeborstcn. Al de beesten zyn door de vlammen verslon den. Niels was tegen brandgevaar verzekerd. Men schryft uyl Caprvck, dat zich aldaer een zeldzaem geval van vrtiglhaerheyd, heeft opgedaen. De genaemde Angelina Slevesyns, woonende in die gemeente, op hel Pleyn, is op 2 Au gusty bevalleu van dry Welgeseliapen kinderen van liet vrouwelyk geslacht, welke de namen hebben oulvaiigen van Knlnlie, Virginie en Gleuieuee. Moeder eu binders zyn welvarend. 11. Euvel, aeimoessenier der gevangenissen van Gend, heeft woensdag, ten li uren, tol laveuis der ziel van Jan de Mael, die zaterdag te Gend gclialsregl is, eene mis gelezen in de kapel van het buys van burgerlyke en militaire verzekering, in liet bywezen van dezen die in hei gevangenhuys opgesloten zyn. De mis was voorgegaan door een sermoen hetwelk meer dan eeneu veroor deelden hevig getroffen heelt.— Zie verder. Men zegt dal Karel-Lodewyk Van Driessche, van Zele, die den 0 dezer, Ier dood veroordeeld is, iu dezelve kamer opgesloten zit, die Jan De Waet, in hel buys van burgerlyke en militaire verzekering van Gend dry dagen te voren verlaten had, om de trappen van bet schavot Ie beklimmen. Volgens eenen brief die door een fransch blad van Antwer pen word afgekondigd, is den prys der belgische hoiiillekolen in vremde landen heler koop dan in Belgiën. Moet hier niet iels onder schuyien Zou de speculatie hier mede niet een beetje gemoeyd zyn De Efiianitnait'tm zegt dat den cholera ie Luyk llëersëbl, en er nog al gevoelige verwoestingen aenrigt. Sedert een jaer, heeft den cholera Luyk nog niet verluien. Men heeft ongelyk, zegt dit blad, dit Ie willen verzwygen of veiduykcu, want, hel is als men weet dat de ziekte beerseht, dat men maatregelen van voorzorg kan nemen. De weerwichelaers en slerrekybers zyn wederom aen iiet voorzeggen. Volgens die prophelen moet het in deze en de toe komende maend heel zyn. Daer de aerdappelziekte zich in vele plaelsen van onze om streken aen liet loof van dievrugl begint te vertoonen, herrinnert eenen bedreven landbouwer ons, dat hy, de voorledene jaren, allyd wel heeft gevaren met het volgende te doen Hy heeft liet loof afgesneden tot onder het ziek gedeelte; en dikwyls tot legen den grond; hy heeft daerna, hetgeen van het loof overbleef, gedekt met aerde zonder de aerdappels te raken, welke hy op behoorleken tyd, allen rolmaelclelyk gezond, uytge- daen heeft.Dit is gemakkclyk te verslaen indien de ziekte veroorzaakt is door de ongezond gewordene lucht, met die lucht af te zondeaen van den aerdappel, weert men de onrzaek van het kwaed. Overigens, men kan er niets by verliezen met aldus te werk legaen. Men schrvfl uyl Londcrzeel 2 augusty, over den brand waervau wy reeds gesproken hebben. liet was laclslleden zondag omtrent 5 uren 's avonds, toen het bliksemvoer op den toren der kerk gevallen is. Ongelukkiglyk is den brand gansch op hel toppunt van den toren begonnen, zoodat hel omnogelyk was den brand van in den beginne te overmeeste ren. Hiertoe is echter eene wanhopige pooging gedaen door zekeren tiroes bygenaemd den Koperen. Dien man w iens onverschrokken heid in het'dorp algemeen bekend is, is langs de huytendaken, lot boog op den toren geklommen; inaer digt by het vuer geko men wierd hy door de hevigheyd der hitte en door het afdroppen van gesmolten lood, gedwongen af te komen, by de toejuyehingen der menigte, die van schrik en tevens van verwondering ie beven stond. Op wevnige uren, en in weerwil van de poogingen der blns- scliers, zyn den toren eu geheel hel dak der kerk de prooy der vlammen geworden. De pompiers van Mechelen en van l'uers, verdienen den grootsten lof voor hel bevryden van de omliggende huyzen die in het grootste gevaer zyn geweest. Ook verscheydene inwooners van Louderz.ee! en Puers hebben by hel blusscheu eenen buyiengewooncn moed geloond en zyn allen lof weerdig. Eenen zekeren persoon, van omtrent -17 a 18 jaren, oefent iu de omstreken van Gheel eene aerdige soort van aftroggelary nvt. Hy bied zich hier eu daer by oenen geeslelyken of anderen persoon aen, als gelast met eommissiên van eenen naeslbeslaen- den van dit buys. Onder andere komt hy hier liy de dienstmeid van den eerw. "lieer Verlinden, en zegt gezonden te zyn door den zeer eerw. heer Yerlindcn, pastor te Liehtaerl. voor eene goede party eyeren. Nellekcn hierover niet de minste achterdocht voe dende, spoed zich nacr de winkels om eyeren te koopen en geeft den schurk er eene goede party mode Daer hel regenachtig weder was, vraegl hy nog eenen pataplui, dien men hem niet weygerl, en zoo treed den man wel voorzien, zoo hel scheen, op Lieh taerl aen. lieer andere dingen in dezen aerd zyn er kortelings door dien kerel verrigt en wy roepen len allen kanien de policie in om dezen nieuwen dief in hel nel le krygen. Üe Union van Soii-nies behelst uylg ïbreyde mededeelingen over heyligschendende daden, welke sinds eenigeu tyd in die stad en omtrek gepleegd worden, zonder dal men lot heden de daders aengehouden heelt. Alzoo herfi men laelslleden zondag, op het kerkhof, hel kruys v rhryzeld 'i welk op hel graf van den onder pastor Van Ham opgeicgl isdc daders hebben d; stukken op den openharen weg geworpen. De nagedachtenis van den over ledenen word in heel de slad vereerd. Verders zegl de Uniondal over eenigon tyd het beeld der II. Maegd, staende in eene kapel der Enghien-sl rael, opgenomen en tien minuien verder in eenen gracht vol slyk geworpi n is. Hen zelfden nacht is de beeldl'-nis van den U. Vineeulius, patroon der stad, hel hoofd afgeslagen. Deze holigschenderyen zouden ge pleegd zyn onder hel zingen van spoliilaniën. Het hof van cassatie komt de veroordeeling te vernietigen uytgesproken door hel hof van assisen van West-Vlaendereu tegen 1" Jan Bultinck, oud 29 jaren, werkman, geboren le Oostcainp; 2° Frans Uivière, oud 26 jaren, buydevelter, en 5° Pieler ife NNarch oud 54 jaren, koopman en herbergier de twee laetsle te Brugge, en allen aldaer woonende, welke veroordeeld waren lot jaren dwangarbeyd, de tentoonstelling eu 10 jaren waekzaem- heyd, als pligtig van verschillige dieften begaen te hebben ten nadeele van den heer Lodewyk de Lescluze, le Brugge. Deze verooideeliug is vernietigd geworden uyt de volgende oor- zaek eenen der jurés, M. Victor Van den Bussche, gemeente- sekrelaris te Ardove, wierd als dusdanig aengeduyd in de lyst dei jurés, terwyl het beslatigd is in bet proces-verbael dal den ge- meente-sekretaris zich Hendrik Van den Bussche noemt, en dat liet inderdaed eenen heer Victor Van den Bussche, burgemeester van gezegde gemeente is, die gezeteld heeft en niet den gemeente- sekreiaris. De misgreep was dus klaerblykend iu de aenduyding aen de beschuldigden gedaen, hetzy over de hoedanigheyd, hetzy over den voornaem van den jure Van den Bussche. De zaek is verzonden geworden voor het hof van assisen van" Oost-Vlacndcren. Hel schynl dat in de gemeente Ardove den burgemeester, den gemeenle-sekretaris en raedsheeren den zelfden naem dragen. Te Walton zyn twee persoonen. Napoleon Millis en Amelre knockaert aengehouden, voor valsche munt te hebben in omloop, gebragt. De policie heeft het privaet der herberg, in welke Millis gelogeerd had en was aengehouden, doen ruymen, en iu den beirpui gevonden eene beurs mei 56 valsche dubbele francs, en nog 21 valsche stukken, van i franc, en eene vvl. Millis was pro- visoiilyk le Kousbrugghe in hel gevangenhuys gebragt, en heeft gepoogd, lydens den nacht, le ontsnappen Uceds had hy eenige slceueu nevens de venster uylgebroken, wanneer de gendarmen, gerucht hooi ende, zyn ler piacis gekomen, en den aengehouden hebben belet van zyn ontwerp ten uylvoer te brengen. De gemeente Haegt, naby Leuven, is dezer dagen het too- neel geweest van eene droevige gebeurtenis, over welke nog steeds de duyslerheyd van een geheyiu verspreyd is. Eene jonge dochter, van omtrent 50 a 52 jaren oud, is in hacr bed vermoord gevonden; zy droeg messneden aen den hals. Daer dit meysje sinds eenigen tyd teekens van zinneloosheyd had gegeven, en hel voornemen had uytgedrukt van zich le zelfmoorden, dacht men eerstens, en zeer naluerlyk, dal zy zich zelve van hel leven beroofd had; maer verschillige omstandig heden eu namelyk de ontdekking van het mes onder het hoofd kussen, van hel slagtoffer heeft doen veronderstelleu dat de moord door een ander kan begaen zyn. liet parket der slad Leuven heeft zich ter plaetse begeven en eet» onderzoek begonnen, hetwelk volgens alle waerschynelvkheyd, een eynde zal stellen aen de onzekerheyd welke over deze droe vige zaek nog verspreyd is. Uyl Mariastadt op-de-Wener schryft men, van den 27 jnly dal in "de parochie Skarstadt, een groot onheyl is voorgevallen. Tydens de parochiemis, terwyl meer dan vyf honderd persoonen iii de kerk waren, zyn eensklaps de vouten van de kerk gescheurd, en groole steenen zyn in het volk gevallen, waerdoor talryke per soonen zyn gekwetst geweest. Aenslonds vlugtte elkeen naer de kerkdeur, maer den muer viel om, en stopte dus den uylgang. .Men begrypt welke verwarring er moest onistae», en hoe groot de geschreeuwen van eenieder moesten zyn. Talryke persoonen klommen op de vensters en verbryzelden de ruyten en sprongen langs de openingen op de strael, en velen van dezen braken zich de lidmaten, of bekwamen erge wonden eR zware kneuzingen. Onderlusschen ruymde men dc puynen van voor de kerkdeur weg, en men kon eyndelyk de kerk, die verder dreygde in te stortten, verlaten. In den namiddag scheurden de vouten en muren voort, en stortte de kerk geheel in, en zy leverde des anderdacgs maer eenen puynhoop meer op. Een groot onheyl heeft men te Napels te beweenen gehad. Eene geweldige onipfolTing heeft zich in de kanongielery van Castel-Nuavo, laten hooren, op den oogenblikdat meer dan 1000 werklieden in dal lokael arbevdden. Den grooten ketel was ge sprongen, en had meer dan 2U0 persoonen gedood, en een groot getal gekwetst. Twintig liefdezusters zyn dezer dagen le Havre scheep gegaen naer Bio Janeiro, en tien nacr Bahir.a. Twee missionna- rissen zvn met hetzelfde schip als als passagiers vertrokken. Een dagblad zegl, dat de bevolking van Parys zich als volgt verdeelt, wat deneerendiensl betreft: katholieken,L025,169; protestanten, 13,566; joden, 10,719; verschillende, 4,008; totael 1,055,262. De Keulsche domkerk, begonnen in 1218, en waeraen 150 jaren wierd gcarbeyd is, zoo als men weel, noyt voltrokken ge worden. Over eenige jaren wierd hel ontwerp opgeval dit prachtig monument der christeue bouwkunst af te werken, en reeds dade- lyk ilaertoe onderhall' millioen fr. uyl gillen byeengebragt. Sedert twaelf jaren arbevd men daer weder aen, en op dit oogen- blik zelf zvn 500 werklieden, waeronder 210 steenhouwers, daeraen gebezigd. Men heeft lot hiertoe gewerkt, om de vervallen gedeelten te herstellen en voort te houwen, doch de werken z>n nog ver heneden hel dak van de beuk. Men rekent dat er nog eene eeuw geduld behoeft om dit werk volgens liet plan van den eersten bouwmeester wiens naem onbekend is te vellooyëu. Dit plan beval onder andere twee torens van 500 duytsche voeten hoogte. Ter verfraeying der domkerk, is dezer dagen door den keyzer van Oostenryk nog een geschenk van 24,000 gl. uyt zyne bvzondere fondsen gedaen. Moord gf.pi.f.f.gd op den gouverneur van cei.ebes. Bcrigten uyt Oost-Indien melden dat in den nacht van 25 op 26 mey, den kolonel A. Van der Hart, civielen en militairen gouverneur van Celebes, door eenen zyner bedienden, Kimping gehei t :n, ver moord is geworden. Op den avond voor de misdaed, toen dc familie Van der Hart zich iu het bovenhuys ter rust begeven had, hield Kimping zich iu hel benedenhuys verborgen. Toen hy kou vermoeden, dal alle de huysgenolen zich in rust bevonden, verliet hy zyn en schuyl- hoek en begaf hy zich mot eenen kris (vlammenden dolk) gewa pend,dien hy dagelvks droeg, naer 't nachlvertrek van zynen lieer tol het uvlvoeren van zyn snood voornemen. Na eene eerste verwonding, liein in den sloep toegebragt, i» den kolonel opgesprongen en heefl met zynen moordenaer eene worsteling aangevangen, die, le oordeelen naer ile menigvuldige wonden, later aen liet 1 vk ontdekt en naer de talryke sporen van bloed lievig moet geweest zyn. Den beer Van Der Hart heeft in deze worsteling behalve de snywonden, twee steken in de borst ontvangen. Hoewel doodelyk getroffen, beeft by zich in de kelder- kamer naer bet pnrtael begeven en is daer bv den trap dood ge vallen. Den moofdmaer beeft by deze worsteling met zyn eygen wapen eene wonde in den linyk ontvangen. Ofschoon gewond lieeft bv na. na de worsteling met zvnen lieer, ook getraelll Mevr. Van der Hart ojn bet leven te brengen, die zich'echter gelukkig aen zyne vervolgingen heeft welen te ont-

De Denderbode | 1855 | | pagina 2