Den Burgemeester van Nederhassell. PILLEKENS. twn opvoedingsgesticht te bezittenwelks voortreffelyk, j geleerd besturend en «nderwyzend persouneel zoo wel de i hoogte zvner euele zending begrypt en zoo schitterend weet te volbrengenAen liet eerbiedwecrdig opper hoofd onzes bisdoins moeten wy zeggen lleb dank, duy- zendmael dunk voor uwe vaderlyke bescherming van dit schoon gestichtaen het vêrdienstelyk bestuer en hoogst bekwaem prof'essorskorps prolicial, hertelyken proficiat over den bloey van uw kollegie, moedig voord, God en Vaderland zien daukbaer en welwillend neer op de onmeet bare diensten die gy aen de niaetschappy bewyst Donderdag was het de beurt der prysuylreyking aen de teerlingen van hel pensionnuet te Gysegliem, welke insgelyks ene allerbelangrykste plegtigheyd was die wy niet het innigste genoegen hebben bygewoond en een overzigt volkomen weerdig is. Gelyk in soortgelvke gevallen, uiackten bet muziek, de iiytgalming of declamatie en het voorstellen van een tooneelstukje de liyzonderheden der feest uyt. Ofschoon nauwelyks dry jaren heringerigt, heelt liet ge sticht van Gysegliem eenen zoo verbazenden voortgang gedaen, dat het de eerste en oudste pensionnalen van dit slarh verre achter zich laet, want in zoo korten Ivd een zoo groot getal leerlingen lot dien graed vaii Svelgeniaiiierdhcyd, orde, gescliikllieyd en onderriglfng brengen, is waerlyk Ie bewonderen. De clloorgezangeii wierdcn er nanielyk met Veel juystheyd en ensemble gezongen, de declamatiestukjes krachtig, wel gevoeld en zeer naliierlyk afgegeven, maer vooral wierd liet beril rellend en voorbeeldryk tooneelstukje op eene meésterlykc wyze' nytgevoerd en is ten duvdelyksle komen bewyzen dat de opvoeding der leerlingen in dit geslicht liet voorwerp is van de grootste bezorgdheid en prysbaersten yver van wege het verdienstelyk besturende •<■0 prolessorael korps. De ongeniaekte wclgemanieidlieyd, de goede houding, de deftige uylspraek en ai de hoedanig heden die d'aenlioudendste bewaking en zorgen kennierkén, hebben zienlyk de aendacht gevestigd van het voorlrelfelyk gezelschap en 'I zelve in hooge niaet voldaen kortom alles is ten beste afgeloopen en is de groote inocyle van de Eerweerde heeren besluerder en professors rnyiiisclioots komen vergelden. Wy vhiden hier dat de welvoeglykheyd van ons vereyschl dat wv, in naem der beschaving en goede opvoeding, onze ■welgemeende dankzeggingen uytdrokkeii jegens de achtbare en Cerbibdwéerde baronnes van Gysegliem, welke niet geheel hare deftige familie deze plegtigheyd 'heeft: gelieven te véreeren, als ook jegens den geleerden lieer De llarihe, deken van Ninove, den hoogaclïtbareii hèer Van limis, president by liet bof van beroep Ie Gelid, de eerweerde heeren geestclyken welke ton gelatte van zestig a zevénlig tegenwoordig waren, jegens andere persnonen van ónder- scheyding en talryke toesehonwevs welke zich verhaest hadden naer Gysegliem te komen om die luistervolle familiefeest by tè wooneni Het zigt van dëes (ïyigèlëzéii gezelschap is ons hoogst troostelyk geweest en moei niet min aengéuaeui zyn aen de heeren Besluerder en profeskórs, want dit is eene klare lilvk dat de prysdeelingéli van de twee voorgaende jaren bl *t publiek in hooge heiaiigslelling Siyh geweest, en dat den buyteiigewoonen bloey van '1 jien- sionnael elk ter lierte gaet en nog nicer, als znlkk iiiogelvk is, stael toe te nemen. Alle aenbeveliiig Yan'dil voóHï'ëilclyk gesticht ware overbodig, want. mcritUni seijisuiii sntis ostendit, (Ie verdienstelykheyd zelve spreekt luyde genoeg ■doöf hare eygene vverken.. Wy yillen eyndelyk een woord reppen over de solemm-Je prysdeeling^ welke alhier in het kollegie der eerw. V. V. Jesuilen Taetsllédén donderdag des morgens, in bvwezen der geestélyke, burgerlyke en militaire overlieden en een zeer uytgelezen publiek, lieeft plael's gehad. De plegtigheyd nam aen vang met eene sehitféreiïde cantate, gecomponeerd door den eerw. pater' Gibiélnó." welke de leerlingen met eene beworiderénswèerde' uytilrukking en 'ensemble hebben uytgevoerd. Vervolgens is liet fraey tooiieelslnk, le llineil du Charbonnier, in dry bedryven opgevoeid. 't welk de belangstelling van liet publiek op het levendigste getrollén iieeft en bewezen dat den ouden roem van ons kollegie nog staende is. Doch wat vooral het auditorium heeft 'verrukt, is het talent van St. Stanislas Seghers van Antwerpen, welken de luydsprekendste proef van verhevene declainalie- kunde heeft aen den dag gelegd. Hy heeft Jéronie le C.har- bohnïer met eene naliierlykheyd en kracht van expressie verbeeld die allen lóf te boven gaen. De andere acteurs hebben zich insgelyks door eene nauwkeurige, ongedwon- géne en natuerlyke voordragt hunner respective rollen doen onderscheiden, zoodanig dat de hooge verdiensten der eerw. meesters uyt de zuivere uylspraek, de houding en geheel den ensemble der vertooniiig uitschitterden. Dan is men tot de prysuylreyking overgega'en en is liet ge bleken dat onze jonge stadsgenoten iu het letterkundig strydperk met veel moed en besten tivlslag tegen limine niedekanipers gestreden hebben, "f is niet eene bvzondere voldoening dat wy hier eenige lauwcrnanien aeiislippen, eerstens 0111 de bekroonde studenten veel geluk te weiisrlien; tweedens om de min gelukkige voor hel toekomende aen te prikkelen en hunnen iever le doen verdobbelen. Aldus heeft M. Joseph Van den Hole den prys der wvs- hey'd, nog vyf andere eerste prvzen en 5 aecèssits beliaeld M. Jean Van den Bossche 2 prvzen en 10 aecessits M. Gharles Bopne p prvzen en 0 aecessits .VI. Petrus Mertens ti prvzen en 9 aecessits de twee gebroeders l.ienard, MM. Albert en Alexander, den eersten 11 prvzen den tweeden 5 prvzen (iets wonders en aenstippensweerd, is dat deze twee laetste studenten 55 koeren zyn genoemd geweest). Eyndelyk heeft JI. Alphonse Goppens ook 6 prvzen en 6 aecessits bekomen Deze iiylslagen doen iiylstekende eere aen onze jonge Aelsteuaers en laten ons de hoop koesteren dat eerlang de geleerde jeugd onzer stad eene trelfelyke acuwinsl zal gedaen hebben. Sedert landen 1 ytl hebben wy in bnsVeekblad orer de onge hoorde liandelwyze'van dezen amblenaer gehandeld; dil kopstuk der Alliance, eenen der laelsle lien hyeenvergaderde, scheen alles over hel hoold le zien, hy daehl in zyne overdrevenheyd alles untlor hem le doen hukken men ërinnerl zich hoe hy in veischeyde geschillen inel zynë niedebiirgers le werk ging, hoe hy eenige dagen vóór de gemeenle-kieziugen hel bevel gal'vrfu ai Ie zyne legenslrevers uyt dé '-herbergen le smylen. Dynsdag laelsl heeft hel llof van appel van Gend over tlezen man regl gedaen, hem veiNvyzeiidc ihel zvnen zoon Charles, den school meesier Scheerlitick en andere van zynen aenhang in eene gevang/.illing van eene 'innend, eene geldboete jegens de aenkla- gers en in alle de proces-koslën. L)e daëdzaken v.ui deze verwy- zing verdienen door een ieder gekend le worden opdal zy lol voorbeeld dienen aen alle degenen welke denken dal men in hel vry Belgiën mag handelen zoo als iu de despolieke lauden. Ceuige dagen voor de gemeenlekie/.ingen héerschle er in de gemeenle Nederhassell even als iu vele gemeeulens ecnigen drill; de bedaerde mensehen verlangden vuriglyk door hel uyloeffenen van hun regl den heer Sleppe uyl den raed te bannen, lerwyl zyne aeuhangers herbergiers en andere, dooi alle geweldenaryën, welke gemeen zyn aen de zoogezegde liberale party, poogden aen hel roer le blyven. Den zondag 2t) October 1854 oiu 7 uren des avonds zal Sleppe mei zynen zoon Charles en andere veroordeelden, iu do herberg de Zuiienbewoond door Pardaensde gebroeders De Smet kwamen binnen, en aanstonds wierdén zy uyigejouwd. De oor- zaek daervau vragende, riep den 1)111 gemeesler Steppe den eer- slen jongens smyl inel alles dal gy krygen kuntCu eens klaps, op dil hevel, onlving den genaeuiden Jan De Smel eenen hevigen slag op hel huuld inel eenen liter, van den schoolmeester Sehcerliuek, lerwyl Charles Sleppe eene iïeseh iu hel hoofd sloeg van Alhanase De Smet. Deze twee gewonden heel bebloed wier den alz.oo mei slagen óp de slraèl' geworpen, omriugeld van den burgemeester Sleppe welken ook mei de handen medewerkte 0111 dil schoon werk le verrichten. Cenigen lyd nadien ging den vader, Pieler De Smel, voorhy de herberg, vergezeld door zekeren Coomaii; dezen gryzaerd welken men gedurende den dag nergens had gezien, wierd ih het donker vastgegrepen, en als hy zegde wie hy was, kwam den burgemeester weder uyt de herberg ïpet zynen /.d<Jn, en men wierp den gryzaerd bebloed in den gracht; lerwyl zynen gezel De Coomati was gevlucht, gaf deu edelen burgemeester hem verscheyde schoppen. Uyl de handen va 11 zulke boosaerdige geraekl, w ierden zy alle aglervolgd even als of het baenstroopers en misdadigers waren, en men hoorde den borgemeester aen- hiisen om agler zekeren Cóoreman le zoeken, eu liem ook waerschyuelyk le mishandelen. Zulke verlóeyelyke daedzaken konden niel straffeloos blyven, maer alles wierd ingespannen om de zaek le verdooveu. De klagle aen het recht ingediend kwam in de handen van den schepen De N'eve mei de politie gelasiwiens broeder ook verwezen is en mededader was; den schepen schreef aen den heer prokureur dal er niets gebeurd was, er hyvoegende dal de klagte ingediend legen den veld wachter ook tccnemdel ongegrond iras. Op de acudringing van De Smel en de lusschenkomsl van den lieer vrederegter van Ninove, welken in deze zaek blykéti van een deftig karakter lieell gegeven, wierder eyndelyk een ouder- zoek gedaen. Ondertusscheii spande men alle listen aen de ge- luygen, lol zoo verre dal deu zoon Sleppe mei zekeren Scheerlinck bloedverwant van den schoolmeester, zich wende lol den geluy- gen Roggeman, hem werk belovende wilde hy zwygen wal hy gezien had. Maer le vergeefs. Gedagvaard voor de rechtbank van Audenaerde, had Sleppe vader zich aen hel vervolg welen le 'onttrekken, maer de klagers zich civiele party aenstelleude, daegdeu hem zelf voor de rechtbank om gezamenlijk mcl zynen zoon en andert» van zyn gedrag rekening le geven, Na gr00ie en langdurende debatten wierd Sleppe vader lol eene boete van 50 francs zynen zoon Charles lol eene innend gevang, Scheerlinck lol 15 dagen gevang verwezen. Nauwelyks had de rechtbank recht gedaen of den geluygen Roggeman welken niet had willen zwygen, wierd met proces verbalen bedreygd. Hy wierd gedagvaerd voor rustslooring, voor over hel land van Sleppe le hebben gegaen enzmaer door liel vredegerecht vrygespioken. Deu veldwachter ^iei'd intusschentyd verwezen lol twee maen- dén gev'aug voor geweldenaryën gepleegd den 2!) October 1854, welke Volgens dén rëchlzifmigen schepen De Nevc niets waren welke dc aeiidnehl van hel recht verdienden, Sleppe zoon en de andere veroordeelden voorzagen zich iu beroep voor hel hof van Gend, maer, van zynen kant, vroeg het openbaer ministerie eene groulere straf tegen deu goneu welken de oorzaek was van alles wal er gebeurd was. Na nieuwe pleylingen, eu alhoewel Steppe op de welsprekendste wvze is verdedigd geweest door zyne raden MM. Delliouugne en Keman, advokalen, heelt hel hof van appel, op de pleylingen van de heeren advokalen Van \Vamheke en De Baets, het vonnis van Audenaerde vernietigd voor' wat den borgemeester aengaet, welken lol eene gevang/.illing van eene maend is verwezen, en hetzelve bekragtigd voor alle de andere. Dank dus aen hel openbaer ministerie voor de aenhoudenheyd welke hte geloond heeft in hel volbrengen zvner pligleu; dank aen dc rechlbank van Audenaerde en hel hof van Gend, want mi zal de gemeente Nederhassell, hopen wy, verlost zyn van eenen burgemeester, welken zcdiglyk aen het hoofd eenei ge- meenle niel kan blvven Mei verwondering hebben wy gehoord dal eenige burgeineeslers der omliggende gemeeulens een certiticaet van complaisance hadden geieekend voor Steppe. Terwyl zy wisten dat hy reeds ïu eersten arnleg verwezen was. Dat Sleppe de handteekening had verzoëhl vaii den hooggeleerden heer advokaet Van Oudenhove, burgemeester van Ninove, dil verwondert ons niet, maer wal had onzen burgemeester van Aelst daer in le zien Dil kunnen wy niet hëgrypeu, ten zy dal den partygeest alles in roer stelt om zyne aeuhangers le verselmonen.... Voor wal aengaet het ceiiili- eael, afgeleverd door den heer dislriktcommissaris van Aelst, daer zullen wy weynig over zeggen, wy denken dal hy nu zal overluygd zyn dat eenen amblenaer die zulke baldadigheden pleegt, hel vertrouwen van de hooge overheyd niet verdient DEN DEN DEK BODE EN DEN HEEK ADVOKAET VAN AUDENHOVEDU DG E MEESTEE DEK STAD NINOVE. Wy hebben in onze nummers van i> jantiary en 25 meert laest twee brieven uyl Ninove gedagteekend, opgenomen, rakende eenige bezonderheden iu deze stad gebeurd ter gelegeuhcyd der benoeming vin den nieuwen borgemeester. Na dl'V maenden de zaek overlegd le hebben heeft d'heèr Van Audènhóve beweerd in ons blad, eene antwoord ons gezonden by exploit van 14 april laesl, te mogen doen drukken, welke antwoord wy dachten niel te mogen uocli iu moeleu opneuieu, als zyudu laslereuile voor ous en voor M. Van Steenberghe. Onze weygering had toor eenf^ doelwit de handhaving der Yryhevd van de drukpers, want wy deuken dal een ieder belang beeft dat de drukpers niel eene worsteling worde tusschen persoon en, welke eikanderen zouden willen beledigen. 'T is dan Voor ons alleen niel dat wy dit wey- gerden, maer voor de vrybeyd; onze meyning was des te kragtiger, omdat wy nauwkeurige opzoeken hadden gedaen en verscheyde vonnissen en'arresten gevonden, door het'hof van Brussel uytge- sproken, die het allen eens waren dat eenen uylgcver van een blad hel recht heeft de aulwoord welke men hem zend te onder zoeken en deze te weygeren als zy versmadend is het zy voor hem of voor andere persoonen. M. Van Audenhove dil niet willende» verslaen zoo als wy, hebben wy ons lot de rechtbank gewend. Na eenig vertoef, heeft de rechtbank van Dendermonde voor welke wy gedaegd waren, onze verdedigingsmiddelen aangenomen eu een vonnis uytgesproken, op de conelusiën van den heer procureur des konings, welke niet ons over deze zaek volkomen eens was, luydende als volgt De rechlbank recht doende en op de conelusiëu van M. Sautoy, siihsiiluet van den procureur des konings gehoord Ier zitting van 29 jiiuy laelsl, verklaert sieur Van Audenhove niet ontvunglyk in deze legenwooidige actie ca veroordeelt hém tol de proceskosten. M. \an Audenhove heeft zich in beroep voorzien, wv wachten met-betrouwen het arrest van den hoogeren rechter af, en zvn ovérluygd dat wy in alle gévallen de 'eer en vrvheyd der dtuk- pers voorgestaen en Verdedigd hebben. In den tyd der kiezing had het Verbond va-u Aelst hyzondere zending om de twee liberale burgemeesters van Neder husselt en Hot'stade te verdedigen en deze bevd» mannen als levende gecanoniseerde heyligen af te sebetsen. Thans komt het hol' van appel van appel te Gend der» canonisatie te bekrachtigen door eene solemnele uvtspraek, wa'erby den eersten dezer burgervóógden, meester Joannes- Baplista Steppe, veroordeeld word om gedurende een» maend achter de grendels van liet gevang te koekeloeren en er z.yn hoogst berispeiyk gedrag uyt te boeten. Voor zeker jonnen wy hem deze strenge straf niet, maer wat wy hem grondhertiglvk jonnen, is dat hy er prol'yt nvt trekke, dat liy al de vei foeyelvke akten waervan zyne gemeente getuyge is geweest, regtziuuiglyk be.weene, en dat hy verder Icere hoe de loftnytingen van. 't Verbond hem ver blind en tot zynen ondergang hebben helpen levden Zoo is 't dat de kaune zoo lang te water gaet, tót dat zy eyndelyk breekt en bare scherven niet goed genoeg meer zyn 0111 niet voetsclioppen uyt den weg geruymd te worden. O111 zyne schandelyke bandelwyze voor liet hof van beroep zoo veel mogelyk te bebioeinei) en zich als eenen deftigen burgemeester te doen doorgaenbad Meester Steppe schoepje certificaten van versclieydene,burgemees ters en zelfs van onzen arroiidisseinents-koinniissaris, M. Dommer, gevracgd en bekomen. Den welsprekendsten ad vokaet van geheel Gend, M. ü'Elliowgne, was, gewapend met die stukken en met zyn verheven talent, naer het hof gekomen en is daer zoo l'raey beginnen te plevle.n, dat Meester Steppe waerlyk geloofde onpiiglig te zyn en tranen van aendpening over zyne ingebeelde onschuld stortte...... Maer de heeren van 't hof zyn zoo gemakkelyk niet om be- goocheléii, il.ie mannen zien noch dpor vergrootr noch.door verkleyiibi illeii, zy nemen de zaken gelyk zv zyn en als 't nopdig.is, lappen er.de pligligen tusselieii zöntler to zien of het eenen burgemeester is of nietHad M. D'Elliongne zoo schoon niet gepletcn, Meester Steppe zou ongotwyHéld op geene vrystelbiig gehoopt hebben, maer wat was er mede te doen, den advokaet moest zynen kliënt verdedigen, doch liv heeft niet gevoeld dat boe meer men de kraey wilt wasscben boe zwarter zy word A propos, kon flater. Verbond, wat zult gy nu zeggen over de veroordeeling van uwen vriend van Mederhasselt dien gy altyd zoo geprezen hebt, hem voorstel lende als- een voorbeeld aen al de burgemeesters van 't land Zult gy de tiibunael-beeien nu misschien ongel,vk geven en zeggen dat liet ongepermitteerl is eenen ouden ambtenaer zoo maer effen af in de kas te steken By. 11 zeiven zult gr dit misschien wel denken, niet waer, konfrater,- maer gy zult 11 wel wachten daervan een woordeken te reppen of t» schryvén, want liet zou pruyssiscli worden, vriend, en gv zond gemakkelyk ook een koppel atlendu's of umgeziens op uwen nek konneii krygen.... Past dus op, 111:111, en zie in 't vervolg Wie en wa't gy verdedigt, dan zult gy later de onëer niet moeten deelen ileze, die gy als .voorbeelden van aelltbaerheyd eu, defligheyd afschilderde, tot het kot 1» zien veroordeeld worden... Maer 't is verloren voorzienig- lieyd of goed oordeel geëysebt van knoeyërs die nog dom mer zyn dan ëei) krabbe die d'berseiis iu den buyk draegt. .-. Wilt éeiien ezel wel doen, zegt liet spreekwoord, hv zal 11 met veesleii belooni-n; en eyselit daiikbaerhevd van eenen onbeleefderik, 'I is ;ds of gy de maen wilde met d« tanden pakken. "Wy hebben aen Meiden uyt 't Verbond toegelaten onze lekkere pvp te komen balen, en un wilt hy dat wy ze hein zenden.Nog zouden wy daerover gaen pn' hem zyn adres vragen, maer wy zouden er even wel mee winnen, want dan zou hy konnei: eysschen dat wv ze hem oji zynen stoel brengén, en. dit ware de pretentie wat verre dry veilMaer passé, Merten, gy moogt er altyel om kpmenwy heliben' IU' tpch eene nieuwe pyp die nog veel siiVakelyker is dan onze oude, en met eene hebben wy genoeg..... Wyzoodeii ecliter willen weten waerom gy zoo boos én kolerig gewordép zyt, Merten, en waerom gy 11 stoort over het keershouden van den duyvel Wel. nvpt dit wat hard, Merten, dit pact u niet aen, gy zyt gy immers van dit slach van gasten niet voor welkers aki co den .duyvel de keers gehouden heeft, want deze hebben de pyp van den Dender- botk piet npcifljg gelyk gy, zy kunnen zich.gemakkelyk een» pyp „Kóppen, hunne kassen zyn altyd vol geld verniits hun fopniachien nog gedurig werkt'1' is wel waer, die ge- proleste leppers steken somtyds een ander op om een deftig mail vaii foppéry té beschuldigen en aldus limine evgcu» verouderde fopgewoonte le bedekken maer 't is niel min waer dat het publiek zulke beschuldigingen niet gelooft

De Denderbode | 1855 | | pagina 2