Tydingen w egens den oorlog. rri als het eenen van die geprofeste foppens op (le slraet ontwaert, seffens /.egt zie daor, dat is na eenen topper, men kan de fopxuelit nvt zyn gesigt snydeu, zyne handen en voeten werken just gelyk eene fopmaehien, zy seliynen expres tot foppen gemaekt le zyn, want elke beweging gelykl naer fopbeweging enz. enz. Ru, Merteii, wat aengael het gezegde van de meyd Van den advokaet V. U. lt. dat nainelyk haer meester ook wel eens de keers aen den duyvei zou konnen geven 0111 een vuvi potje le verlichten 'twelk voor hein beter zou gedekt blyven, dit gael ons niet aen, wy beinoeyën ons met de vuyle potten van een ander niet en zyn; gerust en geheel gerust dat men toeli by onsgeene vuyle potten zal vinden, wy hoeven ons (hieromtrent niet te onderzoeken uorb iels te vreezen... Conscienlia tula nihil timetHadden onze nydige tegenstrevers a! waer 't maer een enkel vuyl potje by ons gevonden, 't land ware te kteyu geweest om het ruchtbaer te maken «a al de keersen van't land zonden ouvergenoegend geweest zyn om liet te verlichten Gelukkig die alzoo mag spreken..,., en dank zy God, wy zyn van dit getal.... GOUKKSPONDENTIE. - Lieven vriend uvi Gr. B. wy hebben vip den informeer geweest uaer de iaek in kwestie. y gelouven u le mogen verzekeren dal bet misbruik zal eindigen Nogtans kwame bel zicli te vernieuwen, gelieve hel ons le sclirVven, wy zullen er dan met de vuile voelen dourgaen. M D. M. ui l E. wy liebbcn uwen brief ontvangen en ztilien er uola van bonden. Woensdag lest beeft de jaerlyksche processie van O. L. V. lle- vnelvaert alhier mei liuyleiigenooiieii luysler plaels gehad, eli is tuel bel beste weder begunstigd geweest. OE COXSC1UPT1E L\ RUSLAND. In tyd van vrede, lieufi er maer eeue ligling plaels's jaers, welke gewoonlyk is van 7 mannen op 1000 boeren, of lyl'eyge- nen (1) van liet mannelyk geslagt, oud of jong. Maer, sedert'tien oorlog hebben er alreeds twee ligtiugen plaels gehad in 1851, en eene in 1855, elk van 12 mannen op 1000. Het is hiermede nog niet al wanneer de rekruten gezonden worden naer de hoofdplacts van bet distrlkl om onderzogt te worden, moeten er 18 mannen zyn voor. 12, out de rangen lè vervullen van degenen die zouden versteken zyn. baerenboven is den eygenaer verpligt, ler lilecdiijg en wapening van iedere» soldaet, eene sonune te geven van 20U francs. Oen duer van den dienst is niet bepaeld «aen is soldaet geheel zyn leven lang. YOOUÜOKDELLLN. Wy lezen iu een Gendsclt blad Nauwelyks veertien dagen geleden spraken wy over de domme vooroordeelen en gebruyken, welke nog onder hel volk in zwang zyn. Wy hekelden onder anderen de oubegrypelykc dwaeshevd van eenen verougeluklen uiel te willen aenraketi, voor dal de "policie zich ter plaels bevind. Meuigmael, zegden wy, is het gebeurd, dal menschen die men verongelukt dagt, maer in scbyn dood lagen ctt door bel toedie nen van eenige hulpmiddelen tol hel leven'teruggeroepen worden. Welnu, het schyut dat bet vooroordeel nu wederom een slagt offer beeft gemaekt, en dat inen eenen ougelokkigen, die zi'cb gisteren in de Goudsliaet had opgehangen, niet heelt afgesneden, ofschoon hy uug teekens van leven gal. Men moest de policie afwagten en in lusschentyd was den ongelukkigen naer de andeie wereld overgegaen, Wy herhalen liet dus nogtuaels, dat nten niet alleen eenen ver ongelukten, voor dal de policie er by is, mag ter hulp ko men, maer dat men als menscli daerloe verpligt is. be zaek der gepaemde Dorothea Scbuers, beschuldigd vau kindermoord, is voor bet bof van assisen van Brabaitd, begonnen. Men weel dat bet deze intrigante is, die men beeft willen doen doorgacn voor eene religieuse, en (lal zulks door den akt van beschuldiging is verstootcn. Deze zaek is niet van aerd otn afgekondigd te worden. De eerste zitting is besteed in liet lezen van den beschuldigings-akt, iu bet ondervragen der beschuldigde en iu bet onderbooren vau zes jeluygep, VI. Van Volxem is den verdediger van de beschuldigde dochter. Den bdvokaet beeft conclusie» genomen, opdat den policie- kommissaris van Thienen, die getuygen in de zaek is, geène Uïlleggingen óver liet yoorgaeiide leven van Dorothea fjebuers. zou geven. Hel hof beeft die conclusion yerwurpen. Ouiniddelyk liadieti zyn dé overige gctu'y'geü óhileriióórd, eu het Openbaer ministerie heeft de beschuldiging slaende gehouden. M. Van Volxem heeft veel poogingeii aengew'end, om te dóen zien dat de beschuldigingen die men tegen Dorothea Scbuers inbrengt van aerd hiel zyn om eene plgitigheyd daer te stellen. Om vyf urén van den namiddag zyn de debatten onderbroken, «n de zitting is tot 'savonds verschoven. Om zeven uren en een kwaei;t, is de zitting hernomen, eu iu deze zitting' is hel vonnis in d'e zaek van Dorothea Scbuers uytgesproken. De pleitredenen hebben tot negen ttreu en half vau den avond geduurd. en dan zyn de debatten gesloten, eu den voorzitter beeft de verschil lige kweslien den jury voorgesteld. -Va eene beraedslaging van nauwelyks tien minuten, zyn de jurés binnen gekomen, eu hebben de beschuldigde Dorothea Scliuers pliglig verklaerd aen kindermoord. De beschuldigde is dan binnen gejeyd, en is door liet hóf van assisen ter dood veroordeeld. Het arrj^l beveelt dal de balsregting Op eeito der openbare placlseti van Leuven zal ten uylvoer moeten gebragl worden. De beschuldigde die buitengewoon bleek was, heeft mei veel moed dit schrikverwekkend vonnis aenhoord. /.ie bier nog eeltige bezonderheden De veroordeelde is .54 jaren oud en te Quaed-.Mechelen ge boren zy bad als meyd by eene jufvrouw gediend die haere tyuoiiiug bad genomen in bel klooster der Grauw-iiouuen le Uiest. .Na de'duoil van die jufvrouw, bleef zy als dienslnreyd iu liet klooster Zy ivierd iu 1852 weggezonden voor liaer slecht gedrag en sedert dan gaf zy zich over aen alle slaeb van bedriegeryen men beweert .zeiIs, dal zy zich voor eene nou heelt uvlgegeven, «eite hoedaniglieyd welke zy egler nooyl Itecfl geha<l. Zy heelt haere kindermoord gepleegd iii bet buys tier Zusters van Liefde, le Thienen, alwaer zy iiyt liefdadigheid was opge nomen, zeggende dat zy gevaerlvk ziek was. De niisdaed ge schiedde in de, tnaeiid utey, en daegs na dat zy eene scbuyiplaets had bekomen, ill Hólland 1*11 de boeren, ,oit wel nis Iter land dat xy bewerken, den yp.eudoiu *fiit den ht*«*r V a mi eer men «-cue hiuiivr üf vette Uuliivde fteu vcikoopi iiicu de Loereu medv. r- Den moordenacr Taelman die ler dood Veroordeeld is, voorleden vrydag, heeft de uytspruek van zyn vohnift «iet ouver- sdhilligheyd aenhoord, en schyut over zyne veroordeeliug ler dood le vreden. Als men hem van zyne veroordeeling «prak, zegde hy al lachende Ik voor den heenhouwer, a Tol hier loe, schyut alle gevoel by Taelman verdwenen. l)eu Observaleur heeft nauwelyks opgehouden van den paus aen le runden, of de Broedermin aepl hel blad van Mons Yerhae- ghen na, eu braekl hunne republiekaensche gal legen hel hul' van Hoornen uyi. De broddelmmneudé apostels zyn woedend legeu hel opperhoofd der 11. Kerk, omdal den paus hel piëmonteesch gouvernemenl van onbilly kheyd, vervolging, en oniruoving be schuldigd. De Broedermin vind de baenslrooperswel eenen aki van reglveerdigheyd, en looft en pryst de dieven van hel geeslelyk goed iu Sardinië het is hierom dat zy den paus aenrand 'en ouge- lyk geeft. Alle deze eerlooze aenlygingen, alle de godsdiensthalende be schuldigingen, beletten de broddelminnende apostels niel van schaemieloos le durven zeggen dal zy hetere kalholyken zyn dan de bisschoppen. Te Dei|derwir.deke hebben de inwooners, ler gelegeuheyd vau hunne schooue processie der tnaend uiey, een schoon kleed met goud op zilver laken geborduerd, doen maken, alsook eenen gelykvormigeu manie! ler cere vau de H. Maegd Maria zonder vlek ontvangen, welke stukken zy nu met haren feestdag vau lleinelvaerl, liaer hebben opgedragen. Wy hebben mededeeling ontvangen van eenen brief waer- door den wel eerw. paler Beek* uyt Hoornen aen zyne zuster le Sichem meld, dat vau al hetgeen men geschreven heeft aengaende eenen aenslag op zyn leven, eP niets gebeurd is. Onnoodig hierby tg voegen dat. heitniets anders xyu dau nvtvindsels Vali de luuqouniele, dagbladeren Wy .zyp wyders Uemagligd om al die valschc gerugten uyt- drukkèlyk eu stellig le logenstraffen. Demerbode tuin Diesi 'T is dén lij september dal den koning van Portugael don Pedro, zoon der overledene koningin Dona Maria, ingehuldigd zal worden te Lisbonna. Men verzekerd dat hy in houwelyk zal treden met zyne nichtc de .prinses Charlotte, van België». Don Pedro is geboren den 10 september. 1857, eu is tot nu toe ouder de voogdschap van den hertog van Saxe-Coburg, zyneu vader. Eenen Genlenaer dienende, by hel le regiment van hel vremd legioen van Vrankryk voor Sebastopol, schryft den volgenden brief aen zyne ouders onder datum vau 26 july Gy vraegt nTy naer nieuws van hel beleg van Sebas topol ik versla my zeiven aen die belegering niet meer. Sedert de affairen van den 28 mey doel men niets anders als arbeyden naer den kant van het zuyden en van den oosten op den Plateau vert maken wy twee overdekte batteryen ieder van 24 kanons van grool kaliher om op de russische vloot te schieten die zich in de haven bevind. Zoolang die schepen daer zyn, T is omnogelyk zich meester le maken van de positie genuemd Tuur de Malakojf. Bin nen eenigè dagen zullen wy eens zien of dc Bussen het neg zoo lang zullen uylhouden want de positie genaemd Plateau vert eu'die genaemd Tour dc Malabo ff beheersehen de gausche stad en de haven van Sebastopol. Maer dun is al les'nog niel ge- daen eenmael meester van Sebastopol, hebben wy nog de russi sche armee te overwinnen, die de helft sterker is als wy en die zich verschanst heeJ't op alie zyden langs den kanlvaü hel noor den hebben zy een corps d'armëe van 60 a 70 duyzend mannen, omringd van 50 redoulen, ieder gewapend mei vier slukken kanons. Maer eecs uieesler van Sebastopol eu met de Hussen in 'tl open veld, ik geloove vast dat hunne rekening gauw zal ge maekt zyn, en dat zy zooveel tyd niet zullen noodig hebben om de Crimee le verlaten als zy er noodig hadden om er in te komen, en ik denk dat den dag niel verwyderd is dal wy dezen hoop kozakkeu voor ons zullen voort jagen als eenen troep schapen en ossen. Het kamp van Beverloo gael vermeerderd worden. Den grond die hier loe noodig is, zal onleygend worden, als de eygenaers hein in hel vricndelyk niet willen verkoopen. Woensdag rond 2 uren namiddag, heefl het begonnen te branden op de bolstede van M. Gallens, landman te Cuerne. Gelukkiglyk hebben de geburen, die aenstonds ter hulp waren toegesneld, zich van de vlammen konnen meesier maken. Men legl het begin van, dezen brand op eeue wonderbare manier uyt. Eenen jongen hond, spelende met een stuk hout dat aen den haerd had gelegen maer dat nog brandde, zon hel vuer gesteken hebben aeu eenen hoop slrooy die naby de pachthoeve lag, Omtrent dry duyzend bundels zouden door de vlammen verslouden zyn. Hel verlies word op 100 franks geschat. Men schiyfl uyt Bergen Eenen onzer medeburgers, den heer Dcfuisseaux, heeft eene hela,ngryke uytvkeding gedaen hy heeft een stelsel uytge- vonden om brood te bakken, by middel van steenkolen, waerdoor inen in eenen hoven "yaii o ineters oppervlakte, op 24 ureu, de rantsoenen kan hakken van 2500 uun, zonder meer uylgave dau de steenkolen eu 12 a 15 centiemeu. voor eene of andere brandstof. Den minister van oorlog heeft den heer S< hollaerl, komman- dant der genie le Bergen gelast met de nieuwe uylvinding proe ven te doen nemen en wy vernemen dat, op het rapport van dien officier, er eenen oven van het nieuw stelsel in de militaire broodbakkery van Bergen zal ingerigt worden. Den franscheu minister van oorlog, maerschalk Vaillant, heefl den heer Duchemin, genie-konunaiulant te Valencyu, gelast out le Baudoar proeven te nemen, en hoeft ook bevolen dat er le Valencyn eenen oven zal worden daergesteid. Ook de heeren Hallez en C', die.op dezen oogenhlik in onze stad eene goedkoope hakkerv inriglen hebben hel nieuw htelsel op hunne bakkery toegepast, a Den uyigever van hel weekblad den Schoenmaker, te Brus sel, had eene medailie, uytgeloofd, voor eene uylvinding of ver betering nuttigvoor de schoenmaekery. Dien prys is toewezen aen den heer Van ïper, van Osteude, die een werk.uytgevouden heeft, strekkende om door voortbrengsels van schoenmaekery, de schoeysels van yutla-percha te vervangen. Te Kortryk had dyusdeg avond eenen militair, die by de Dooruyksche poort op schildwacht stond, zyn geweer tegen zyn buy zei. en gezet, en was eene pint hier in eene herberg daei tegen gaeti drinken, lulusschen hadden eenige klugtspeelers het ge weer medegenomen het is enkel twee dagen nadien dat het wapen met den kolf omhoog, in een veld lussehon Kortryk en llarelbeke gevonden wierd. Den militair zal gestraft worden. Men sehryfl uyt Aken Den geuieeute-raed van Aken, in zyne zitting van den 5! july laetsiledeu heeft beslist dal er eenen btïboorlyken lerreyn zal gesteld worden ler beschikking yauZyne Emiueucie den Kardiiial-Aertsbisschop vau Keulen, ten eynde aldaer ler eere van O. L. V. Onbevlekt Ontvangen eene kerk te doen opregten waervau het plan reeds sinds eenige uiaendeu geinaekl was, en lot welker onkosten er door vrvwillige inschr vvers zal voorzien worden, onder hel besluer van een komiteyt dat ten dien opzigle U o.pgerigt. Üe magistraten ouxer. a'.ad hebbeu aldus aeu huuue kinderen willen nalaten en vereeuwigen hel geheugen van d<? gedenkweerdige beslissing der geloofsleer van de Onbevlekte Ontvangenis door hel opregten eens monuments weerdig van fe pralen nevens onze aloude domkerk, die zoo klare bew yzen geeft vau hel geloof hunner voorouders. SPANIËN. Den polilieken to stand van Spaniêu verslegi eiken dag, en den financieelen toestand is uiel beter. Men Ver wag l zich aen erge voorvallen, en men zou niet moeten verwonderd,. z.vn, indien Esparlero of O'Douuel zich als dictator, of gevolmagtïgd opper hoofd van Spaujëu deed uylroepen. Beyde die ministers zyn om even heerschzuglig, ,en hunne heerschzuï ht zal nog vele rampen over Spaniën trekken. Wal die beyde ministers {bezonderlyki be- traglen, is de koningin geweld aen te doen, en baer in alles aen hunuen wil doen gehoorzamen. Deze twee ministers hebbeu dezer dagen, de koningin belet van eenen akt van godvrugligheyd le volbrengen. De koningin had voorgenomen de mis by te wootien iu de ontleraerdscbe kerk-of krogl, van hel Escuriael, regl over de grafstede die bestemd is om eens hel Ivk der koningin te ontvangen. H. M. had ook hel verlangen te kennen gegeven yau, lydens die mis, de H. Commu nie le ontvangen. Maer, de ministers hebben dit weten le Ue- lelleri, met de koningin haren gewoon en, biechtvader le omtrek ken. Dep biechtvader van II. M. was den kardinael aerlshisschop van Toledo, in wiens bisdom hel Escuriael gelegen is. Kr is aeu den aerlshisschop verboden van-er. nog te verschynen, en de mi nisters hebben de koningin eenen anderen biechtvader gezonden en baer. willen opdringen. II. M. heelt dieu geestelyken gewev- gerd, en daer zy geenen biechtvader volgens haren keus kon be komen, heeft zy zich moeten onthouden van lot de H. Tafel le naderen. - De vervolgingen legen de bisschoppen in Spaniën, worden voortgezet. Den kardiuael-aerlsbisschop van Toledo, eb den pa triarch, der Indiëu, grool-aeliiioessenier, zyn uyi Madrid gebannen. Den bisschop van Barcelona is naer Garlhagena gezonden, en die van Plasencia naer Talavera. Den hissechop van dirgel ds wet geweld aeugehouden en naer het ongezond eylaud Iriea getrans porteerd. I TALIËN. Turin, den 10 augusty. De piemonteesche bisschoppen hebben aen dun II. Vader iustrukliën gevraegd over het gedrag, hetwelk de geeslelykheyd moet volgen opzigleus de wet van 29 mey. Die aenvraeg had vooral ten doel le welen, op welke wyze de pastors zich moeten gedragen op den oogenhlik als hel gouver nement hun uyt de geestelyke kas wilt betalen. Die inslruktiën zyn over dry of vier dagen uyt Kooinen aenge- komen dezelve magtigen de pastors.die betalingen aen de ne.inen, echter op voorwaerde dal zy legen de bron vau voordkomsl zullen protestereu. Boomun, 10 augusty. De tweede aensprack van Z. H. den paus eyndigl met de volgende woorden nopens den droevigen toestand van deu godsdienst iu Zwitserland Wy willen u zeggen, Eerweerde Broeders, dat wy onuvt- sprekelvk lyden door den hetreurensweerdigen toestand waerin onzen heyligen godsdienst iu Zwitserland zich bevind, en, odreef- heyd bezonderlyk in eenige der voornaeinsle kalholyke sleden van deze verbondeue kantons. Daer word de magt en de vryheyd der kalholyke Kerk verdrukthel gezag der bisschoppen en van den 11. Stoel onder de voelen gelreden de heyligheyd van het huwelyk en van den eed geschonden eu verachtde seminariën, de kloosters of wel leeiiemael afgeschaft of geheel en al onder worpen aen deu w illekeur der burgerlvke magthel geven der bedieningen eu besmeren der kerkgoederen overweldigdde kalholyke geestelykheyd. op de droevigste wyze vervolgd en ge- kwollen. Wy duyden u lieden in het kort al deze zoo treurige dingeu aen, waerover uien niet genoeg zuchten kan en die allen afkeur verdienen. Maer ons inzigt is met u een andennael in deze vergadering over dit pynlyk onderwerp le spreken, Lael ons iu afwachting, Eerweerde- Broeders, niet verwaer- loozen dag en nacht den goedertieren Vader van Bermherlig- heden, deu God van alle vertroosting le bidden en le smeeken, opdat hy met de kragl van zynen arm zyne Heylige Kerk helpe, ten alle kanten door zoo vele rampen overvallen, dat hy haer verdedige en oullrekke aen al de oiiheylen.die haer bcdroeveu. FHANSCH KEYZERRVK. Geen gedagl kan men zich vormen van de werkzaeinhcvd die iu alle paleyzen eu kevzerlyke verblylplaelsen heerscht, ter gelegeuheyd der aenkomsl van de kouiugin van Engeland. Iets wal ook elkeen verwouderd, is de buylengew.oone hoeyeelheyd Engelschen die dagolyks le Parys aenkomen. De russische krygsgevaugene officieren die den keyzer zyn voorgesteld geweest, zyn zeer vricndelyk door Z. M. onthaefd. Het gesprek gelyk men gemakkelyk kan hegrvpen, heeft* over Sebastopol en «le belegering geioopfcu. De officieren hebben, onder anderen gezegd, «lal de eerste hescbjeting der stad en der ves tingen. diepen iiulruk hebben ge«la«Mimaer welhaesi heefl men zich aen dal aeuhoinhmd bombardement gewoon kunnen majien. De za«*k dei helsche niaciiien is te Douay ten eynde geloo- pen. Het hof vau assisen heefl zich, tydeus tw«?e zittingen met deze zaek bezig gehouden. Er waren acht liesehuldigdeu, van welke dry vlugtig waren. Dry van de vyf aenwezigen zyn vryge- sprokende twee .overigen zyn verwezen eenen tot eeuwigen dwangarheyd, en den audereu lol vyf jaren gevang. Particuliere brieven uyt Crimeen gewagen steeds van d* gedugle wyze. waerop Sebastopol binnen de buyte.w.erkeij ver sterkt word. Dit neemt egter niet weg, «lal in bet gealli.eerde h'ger «le stellige meening gevestigd is dal Sebastopol verloren is, indien de befegeraers er in slagen om een duvzeud.tal soldaten, hetzv in den Kedan, helzy in den Malakoff toren, le werpen. Ken«"n ju hel kamp der g«!allieerden aetigekomemdeserteur liéefl de tvding aengebragl, «Jat «Ie Hussen eenen aenval op Baiaklava beroemden en «lat zv zelfs «lenoodige hulpbruggen met zich mede voerden om «le Tcheriiaïa over le tn-kkim. De Piemonleezen deden daerop eene groole vei kenuingy doch yoinlen pergens eenig spoor vali den wand. Den deserteur wierd dien tengevolge uaer de vesting teruggfjaegd. Xe, We«:nen denkt men, «lal de Hussen binnen kort het zuy- delyk gedeelte van Sebastopol, zullen verliezen. Berigten uyt Grimeeu, aldaer otilvaugenj melden, ouder anderen het vol gende Sedert 18 dagen word Sebastopol door de bondgenüoten min of me«;r hevig beschoten, en alle 48 uren doen de belegerden eenen tiylval. ten eynde.kennis t«; bekomen van «le voorderingen der werken van dé belegeraers, naer de zyde van den Malakoff- toreu. De franse lie ingenieurs zyn nu zoo digi by het oostelvke fort genaderd, dat deze eerste russissche verdedigings-linie kwa- Ivkceuen aeuvai -zou kount-u t^lsUeu. De-tweede.-jiuie kau uojf

De Denderbode | 1855 | | pagina 3