1755 en 1855. gebleven en de afschaffing gestemd van onze constitutie en vervolgens eene wet gemaekt waerby de tien geboden Gods, de vyf geboden der H. Kerk, dezeven HH. Sacramenten niet meer beslaen, zou den paus die wet ook moeten goed keuren en doen eerbiedigen? Hadden die zelfde Irane- magons daerby met alle behoorlyke formalileyten de afschaffing gestemd van de zeven hoofdzonden, de negen vremde zonden, de zes zonden tegen den H. Geest, de vier vraekroepende zonden enz. zou den paus daer al wederom zyne goedkeuring moeten aen geven Gelykgy ziet, droeven 7hieltmuer, uwe waterachtige hersens z-yn uyt uw ge scheurd breyn gedrupt, en uwen ongebonden zeever bewyst dat gy het kleed dei' schaemle hebt afgelegd om 11 niet den stinkenden mantel der bedorvenheyd te omhullen... Maer pas op, konfrater, vorst en goddeloosheyd hebben altyd een vuvl eynde, en die tegen den hemel spouwt, zal zyne eygene vuvligheyd in zyne oogen krygen. .-. Dat het Verhoud van Aelst de uvtzinnige ongebonden heden van den Tliieltenacr overneemt en als Or akels aen zyne dungezaeyde lezers opdient, dit moet niemand ver wonderen, want als men eens tot dien graed van geestver stomping gekomen is, dat men mal grè bon gré wilt harde eyers konnen zuypen, dan is 't niet te verwonderen dat men ezelsvygen voor diamanten raepten als men gewoon is in rioolen en vuylnispnlten te vroetelen, dan is men altyd in staet om vuyl werk te doen. Maer weet noglans, konfi'ater, dat het met meest al die godsdienst-en priestershaters aerdig eyndigt, en dat zy meermaels geen oogen meer hebben 0111 kiaer te zien, alswanneer zv ze meest noodig hebben Den wolf sterft in zyn Iruyd, ten zv hv levendig gevild worde .-. Merten uyt 't Verbond is nu met oenen keer vies geworden van de smakelyke pyp van den Denderbode en verklaertdathv ze niet meer will, uyt vrees van er boosheyd uyt te zuigen..Wel gy slouleii Merten. ik zou 11 wel eens op d'hekel zetten was het niet dat ik compassie heb met uwe onbeschoftheyd die volslagen gebrek van opvoeding verraedHad gy met eenen verkankerden schelm te doen die zyn vermagerd hoofd op slraet niet kan steken, die in geen enkel dorp of vlek kan gaen zonder slagtolfers van zyne fopperyën te ontmoeten, gy zond my niet anders konnen toespreken, en dit nog voor myne goedheyd van 11 zoo bereydwillig myne lekkere pyp aen te bieden Daeraen zie ik al wederom dat er tussclien eenen ezel en eenen onbeschaemderik maer een verschil is te weten dat den eersten zvn meester met vbeloont, en den tweeden zynen weldoener met scheldwoordenMaer wat is 't, de taerten smaken er naer als zy met schurlihanden ge maekt zyn A propos, Merten, gy komt nogmaels zeeveren over de mevd van M. V. D. B. en zeggen dat zv weet dat de reke ning van den Denderbode eene rekening was naer de ge woonte van de Jesuiten, die, toen zy maglig genoeg waren en iets begeerden, altydplagten te zeggen dit is het onze... Dit moet 11 iemand opgevyzeld hebben, Merten, die van dit zeggen en doen eene verouderde gewoonte heelt. W y ken nen zoo eenen kerel die, al waer hy gekonnen heeft en nog kan, zegt dit is het myne, en met eene looze pennclek- kersstreek, met eenen verkeerden zin, of met eenen anderen list is dit stuk land, deze somme geld, gene schuldvorde ring of rente op de mouw geslagen; de geregtigde hebben schoon te reklameren, schoon te roepen, schoon te bidden of te smeeken scriptum est, zegt hy, I is geschreven, daermêe punctum en de zaek is ingepalmdMerten, wy raden u aen naer zulke gasten niet te luysteren, want al hoewel gy weynig te verliezen hebt, nog loopt gy gevaer het weynige wat gy hebt te zien ingeslikt worden, vermits by zulke kerels alles goed is ryp en groen, als zy 'l maer krygen konnen. Dievenvingers zyn als gebradene hinnen- pooten, zy haken overal aen wat zv maer raken. Die van zulken aerd zyn, konnen wel van hair veranderen maer niet van zeden; zy mogen hunne oude schoenen wel wecli- werpen, maer de voeten blyven altyd de zelveWacht u dus van zulke oorblazers, Merten, want als zy bezig zyn met u kwaed op te stoken en u te vleyën, zyn zy reeds bezig met hun fopmachien te stellen Dees iaer kenmerkt zich door geduchte onweders, hevige aerdbevingen, windhozen, nytbrakingen van den Vesuvius, enz. Dit is opmerkelyk, dat 1755 ook gekenmetkt ivierd door dergelyke geduchte verschynselen. Men weet, dat in 1755 Lissabon door eene aerdbeving wierd verwoest 17,000 huyzen wierden vernield, waerby 21,000 menschen omkwamen de schade, aen die stad veroorzaekl, wierd op ruym 2 milliards begroot. Den geheelen grond van Eui opa wierd geschokt'en de meeren tot Noorwegen wierden door onderaerdsch vuer in werking gebragt. De vernieling van Lissabon wierd voorafgegaen door de verwoesting van de stad Kachan, in Perziën, alwaer den 7 juny 6000 huyzen instortten en 1200 menschen wierden verpletterd. De aerde bleef "edurende 6 maenden in onrust. By Marokko opende de aerde zich en verslond, als het ware geheele stammen Arabieren. Men rekende dat de aerdbevingen van 1 en 18 november 1755, omtrent 000 000 menschen doodden. Den 10 meert 1755 was den Vesuvius geweldig aen het braken, en gaf bcwyz.cn der geduchte bewerking van het onder- aerdsche vuer. Eene eeuw later, in 18oo deden zich dezeltde ver schynselen op. Den Vesuvius heelt de geheele maend mey bewvzen gegeven van de onderaerdsche beweging. De lava heeft zich van uyt de aerde, uyt 8 nieuwe kraters, eenen weg gebaend. Vuerstroomen, hebben gedurende acht dagen beken van lava gevormd van verscheydene kilometers lang. De stad Broussa, in azialisch Turkeyc, op weynigen af stand van den Bosphorus, is dees jaer, even als Lissabon in 1755. door eene aerdbeving geheel verwoest Na eerst in de eerste dagen van april laatstleden, door hevige schok ken gelevsterd te zyn, wierd die stad in den nacht van 10 op 11 april vernield, lieu telde 150 schokken geen enkel huys van steen gebouwd konde wederstand bieden de moskeen stortten even als andere gebouwen ineen groote rotsblokken raekten van de bergen los en rolden op de verwoestte stad. 'lot overmaet van ongeluk, ontstond er ook brand, die ook de huyzen vernielde, üuyzende men schen zyn omgekomen. Geheel het westelyk gedeelte van Azië en het Oosten van Europa hebben door de aerdbeving geleden. In de afgeloopene maend juny hebben de schok ken zich op nieuw in Europa doen gevoelen. Den 25 juny, des middags ten 1 ure, heeft de aerdbeving in het westen van Vrankryk, in Piemont, in Zwitserland en in het geheel Ztiyd-Diiylschland gewoed. Op sommige plaetsen heeft men 12 lot 15 schokken geteld, die elkander op korte tussclienpoozen opvolgden, en die zich van het Oosten naer liet westen schenen te bewegen. In Zwitserland zyn de aerdbevingen heviger geweest dan in het zuvd-westen van Dnytschland en het zuyd-oosten van Vrankryk. Te Zerinaltal (Wallis) warende schokken hevigden grond spleet van een de rotsen scheydden zich van de bergen afle Visp stortten schoorsteenen in en vielen vele stukken rots van de bergen. De inwooners van Visp moesten in den nagt van den 25 tot den 26 juny in het veld kamperen. Den toren en het gewelf van dc kerk le Vlegen stortten in. De vergelyking van 1855 en 1755 is nog treffender, als men weet dat den winter van laetst gemeld jaer even lang en hard was als in 1855. Den 16 february 1755 lag de ha ven van Konstantinopel, den Gouden-Hoorngenaemd, zoo sterk vastgevrozen dat men er te voet overging. Behalven de jaren 1755 en 1855 in vele opzigten overeen komen, heeft men opgemerkt dat de aerdbevingen in het mipdenvan elke eeuw voorkomen, als in 1318, 1436, 1561, 1644, 1755 en 1855. i kern. VERGELYKENDE GRAENPRYZEN. De graenpryzen op den 1 augustus 1855, voor de voornaemste merkten van Europa opgeinaekl. zyn de volgende. Wy rangschik ken de landen in orde van de hoogte der pryzen Delgiënfr. 54 40 Amsterdam ('Holland) 54 12 Londen (Engeland). 55 08 Bale (Zwitserland). 52 90 Vrankryk (middenprys). 28 02 Zoo als med ziet heeft Belgian liet geluk van voor wat de graen pryzen aengaet, aen het heofd van geheel Europa te slaen en voor niet weynig. want de pryzen voor ons land aengegeven, zyn de niiddenpryzen, zoodal er onder de byzondere merkten uogzyn geweest die veel Imager geslaen hebbenen wel lol 30 en 57 fr. lerwyl al de andere hier aengegevcne gryzeu de boogsten zyn, die wy in de prvscouranten liebhen aengelrollen. Men mag dus zonder overdrevenheyd zeggen, dat de graenpryzen in llelgiên gemiddeld 10 ol° liooger slaen dan in de overige Europesche landen, liet zelfde zou gelden voor de vltcschpryzen. Deze aenmerking schyul ons weerdig de ernstige aendacht te moeten vestigen. (Akkerbouw.) De prysdeeling welke, voorleden maendag in het pensionnael der eerw. religieusen Apostolinnen le Berchem by Andenaerde, heeft plaets gehad, was een van de keurigste en meest nytgelezene letterfeesten' die in gestichten van dien aerd konnen gegeven worden. De leerlingen van dit bloeyünd en verdienstelyk pen- siiinnaet hebben zich onderscheyden door eene treffende zedige houding, eene zuyvere fransche uvlspraek, en een buitengewoon gemak in het voorstellen van een zeer ouderriglend stukje, 'twelk óp eene hoogst voldoende wyze is uytgevoerd geweest en een paer alleraengeuaeinsle uren aen de talryke geestelyken, den heer burgemeester, verscheydene heeren raedsleden en een a I lêrtref- felykst publiek heelt verschaft, liet was ons hoogst voldoende deze belangrvke plegtigheyd le konnen bywoonen, le meer omdat wy ons in geheel den ensemble derzelve hebben konnen over- liivgen dat de cerweerde meesteressen zich buylengewoon veel ïnóeyte- hebben moeten geven om de leerlingen aen hare zorgen toevertrouwd, zoo veel kunde, zoo veel naluerlvkgevoel'en statige Uitdrukking in le buezemen. De schitterende tentoonstelling van alle soorten van fraeye en noodzakelyke handwerken heeft ons nog meer komen overtnygen dal liet aloud pensionnael der eerw. Apostolinnen wezenlyk onze ernstige aenbeveling verdient, en dat wy niet zullen te vreezen hebben dat de ouders oyt in hunne verwachting zullen bedrogen zyn; want in dit pensionnael, dit weten wy, zyn zelfsverloocheniug, ware zustcrlyke liefde, yver en vlytigheyd de dryfveeren die, lol geluk der jonge jufvrouwen, onophoudelyk werken en aeu't zelve dien goeden iiaein hebben verworven dien In t thans zoo wel verdient. BEZONDERHEDEN WEGENS HET ONWEDER. De C.azelte van het Land van Wacs kondigt wegens liet onweder van den 25 lol den 24 dezer, de volgende droevige omstaudi- heden af Donderdag nacht, heeft een orkaen over onze stad gewoed, zoo geweldig, dal de bejaerdste mensehen er in hun geheugen geene "elvkenis van kunnen vinden. Om half twaeif was het zoo helder en dapper aeu het hemellichten, dat men in de stralen by wylcn zoo klaer zag als in den vollen dag. Welhaest wierden de dé bliksems vergezeld van eeneu feilen rukwind, en tevens lievige donderslagen deze wierden onmidtlelyk opgevolgd van hagelsleenen, die op daken en ruyten kletterden en er met dtty- zenden der zelve te pletter sloegen, liet weder was zoo orige- sluvmig, zoo schrikverwekkend, «lat een ietier in zyn bed beefde, en 'wel zou geloofd hebben aeu liet vergaen der wereld. Imlerdaed. de hagelsleencn scholen langs alle zyden in woonhuizen, slaej - plaetsen en gangen. Den stortregen, die zich met den hagel vermengelde, vervulde talryke kelders en sickle talryke huis vloeren onder water het vloeide over de zelve net als in de beken. Vele persoonen beweeren ter zeiver lyd de schokken gevoeld te hebben van eene aerdbeving. Het onweder verzachtte korts na middernachtdoch, wind en weerlicht duerden voord lol 5 uren 's morgens. Menigvuldige huishoudens hebben den ganschen nacht niet weder durven te bed gaen. Dc schade, door dat orkaen aengeregt, is on bereken liaer. Ontelbare hoornen zyn ontworteld eu ucdergeveld, zoo in stad als in de omstreken op den weg van Sl-Nikolaes naer Sl-Pauwels alleen, lelde men er 72. De voerwagens, die 's morgens naer Lokeren en Gend reden, zyn alhier moeten tcriigkeeren, daer de otmtewneyde hoornen de baen ovei kruisten en onberydhaer maeltlen. Kortom, alzoo was het overal, waer hel onweder was overgedreven. De schade veroorzaekt in huyzen en kelders, is belreurens- weerdig. Vele fabriekanten en magazyniers hebben veel verloren aen liuiine koopwaren, door ingedrongen slagregens en hagelsleenen bedorven. Men begroot liet verlies, geleden aen de goederen der fabriek van Mev. de weduwe Jansseus-De Decker, alhier, op verscheydene duyzend'e franken. llyt de twee schbone gekleurde zyvenslers, in de O. I.. V. kerk, zyn verscheydene ruyten uytgesmeten de kerkorgel is merkelyk beschadigd. Den molen, geslaen op het gehucht het Meuleken eu toebe- heorende aen M. Jan Baiiweus, is de zeyleu afgerukt en de spil der as gebroken. Op verscheydene steengelagen zyn er acnzienelyke verwoes tingen aengerigl. Van uyt Masceurkensdreef tol in de Smisslraet, lagen er meer dan 109 boomen geveld. Er zyn eygenaers die meer dan 600 vensterruiten moeten doen inzetten. De kap van een nieuw gebouwd huys, behoorende aen M. VYyck- maus en geslaen in de Slalieslrael, is weggerukt geworden. De fruytboomen zullen niet moeten geplukt worden appelen, peeren marbelanen, druyven, enz., zyn afgeschud. Ook verscheydene hoveniershoven leveren een treurig uylzigt op, de groenseis door de hagelsleenen doorhakt en verwoest zynde. Vele vogels en zelfs duyven heeft men op de akkers doodge- vonden. Gansche boekweitvelden zyn ter plaets uytgedorschen. liet orkaen, of liever de wolkbreuk, heelt gewoed te YVachte- beke, Moerbeke, SlekeneEemseke, Sl-Pauwels, Bclcele, Lokeren, enz. Uyt Sinay schrift men dat den boekweyl, de haver, de boonen en bitleraven, enz. zyn vernield. Om UEd. te laten oordeelen over bet geweld van den hagel, zal ik hier cenige daedzaken aenhalen In den Closenbosch loebehoorende aen M. Bernard llaemeltnck, van Gend, heeft men hoven de 2501) doode vogelen van alle stach, -gevonden bovendien heeft men meer dan 200 palryzen, eendvogels, enz. dood gevonden, en by de 40 doodgchagelde hazen opgenomen. Den hagel was met groole eu puntige ysstukken gemengeld. Uyt de Kempen verneemt men droevige tydigen. Den ge weldigen hagel die hel onweder van voorleden don erdag ver gezelde, beeft alle de veldgewassen verwoest eu vernield. Dc schade is onrekenbaer. Tydingen uyt eenen brief uyt Yperen overgenomen, luyden als volgt a Van 's menschens geheugen heeft men geen dusdanig onivcdcr geweten. Om negen uren en half, was het onweder reeds aen het woeden. De ruyten van al de vensters die langs den Noordkant gelegen waren, zyn verbryzeld door den hagel. Dezen geweldigen hagel was met ysbrokken gemengeld, en tnen heeft ysstukken gevonden die zoo groot als een ey, en eenige gelyk een bierglas groot waren. Aldus moet men niet verwonderd zyn, als men verneemt ïlat alles wal le velde stond doorhaekl en vernield is. De beesten in de weyden maeklen een vreesverwekkend gerucht, en byna allen zyn gekwetst; men heeft er in de grachten verdronken ge- - vonden. Ook de peerden en kocyën die op stal stonden, hebben buylengewoon gerucht gemaekt, en ongewoon gehuyt laten hoo- rcn. Het onweder beeft verscheyde ntael met meerdere woede hernomen, en heeft dry uren lang geduerd. Men leest in den Kempenaer van 25 augusty Eergisteren nacht, omtrent II l;2 ure, is er over Turnhout een yslyk onweder, vergezeld van eenen zwaren slagregen en hagelslag, losgeborslen. Den donder rommelde zonder lusschen- poózen, èu bliksemschigten doorkruisten onophoudelyk de lucht. Hetzelve heeft lot omtrent 4 uren des morgens, doch met minder hevigheyd dan in den beginne, voordgeduerd. In vele jaren had men zulk geweldig onweder niet meer gehoord. Naer wy ver- nemen, is den bliksem in de stalling-van liet gasthuys alhier, geslagen, zonder echter er hel vee le hebben beschadigd; enkelyk is de staldeur op twee plaetsen, ter breedte van eene hand, ge- j splinslerd, en eer.ige dakpannen zyn verbryzeld. Onder eenen nabyslaenden boom heeft men ook een twintigtal musschen dood of stervend gevonden, die gewis door den bliksem waren getroffen- YVy gelooven, dat den hagelslag op vele plaetsen nog al schade veroorzaekl heeft. Uyt verscheydene streken hebben wy nog droevige om standigheden, en zeldzaeme bezonderheden wegens het orkaen van den 25 tot den 24 dezer vernomen Alom zyn de zelve ver woeslingen aengerigl; alom waer hel onweder zich heeft doen gevoelen, zyn de vrugten als gemaeyd, doorhaekl en verpletterd; de bladeren der boomen en hagen zyn door den hagel verbryzeld, en boekweyl, haver, bootten, en groenseis in de hoven, zyn ver nietigd. Alom vond men vrydag de vogelen dood langs den grond, en met honderden rhepte men er in vele communen op. Het getal der hazen die men heeft dood gevonden, is zoo groot, dat men gelooft dal er uog weynig aen de dood zyn onlsuapt. Tol hel gras .toe op menige iveyde is alles vernield door de ysstukken die op het zelve gevallen zyn. Talryke landbouwers cn pachters hebben zulke aenzienelyke verliezen geleden, dal zy gedeeltelyk geruineerd zyn. In de weyden zyn veel beesten gekwetst, en andere verdronken. De wonden van zommige waren zoo tulryk en ernstig, dat men de beesten heeft moeten afmaken. Er ivas ontnogelykheyd om dc dieren le redden. Eenige boeren die zulks gepoogd hebben, met eene kuvp, of een ander voorwerp op hun hoofd, zyn moeten terug keeren, en zyn ernstiglyk door de ysbrokken, die door den wind wierden voordgezweept, op verscheyde deelen van hun lichnetn gekwetst. Talryke persoonen, op vele gemeenten en in de sleden, zyn ziek en liggen nog le bed, ten gevolge van den schrik. II1I. KK. H1L den hertog en de hertogin van Braband, zyn, in volle gezondheid, van hunne lange reys, op hel kasteel le Laeken, acugekomen. M. den graef de Marnix. groot-maerschalk van het hof, was naer Keulen vertrokken met M. den majoor Goffincl, en was be- last, in den nacm des konings, den hertog en de hertogin van Braband le verwellekomen en geluk te wenschen. M. Th. de Yuyst, van Borsbeek, heeft zyn examen van kandidael-nolaris mei eerlyke melding ondergaen. -- M. Delepelere, docloor te Sotlcgem, heeft zyn examen van doctor iu de vroedkunde met onderscheyd afgelegd. M. Ivon llické van Denderwindeke komt zyn voorbereydend examen tot het kandidaelschap in naluerlyke wetenschappen viel onderxehnjding af te leggen. Te Thiell, eene stad van 11,000 zielen, is van den 9 tot den 10 augusty niemand overleden. Men meld uyt Geeraerdsbergen hel volgende Onzen stadsgenoot, Adriaen Baelens, is met eenen kongé van zes maenden, uyt de omstreken van Sebastopol alhier aengeko- men; hy is onder-officier in de Zouaven en heeft vier wonden kekoineu. Onlangs bevonden zich acht Geeraerdsbergenacrs in de ran gen van dc Eranschen in Crimeeu Gowie is door du Russen

De Denderbode | 1855 | | pagina 2