ENGELAND. FRANSGH KEYZERRYK. Tydingen wegens den oorlog. BUUGERLA KEN-STAND. GEBOORTEN j j M HUWELYKEN. OVERLEDENEN. kry^sgevangen genomen. Malfrooit is gestorven, en was met hel kruys van het ecre—legioen gedecoreerd Missing is fourrier in bet uytlandsch legioen. Wegens de andere Geeraerdsbergenaers had Baelens geen nieuws; hy zegt dal vele Belgen in Crimeen dienen, en dat hel zeer gemeen is in de omstreken van Sebaslopol, te hooren vlaemsch spreken. De bestendige deputatie der provinlie West-Vlaenderen beeft beslist, dat den heer Dandas, regler by de regtbank te Kortryk, geboren in Vrankryk van frausche ouders, en de groote naturalisatie niet ontvangen hebbende, op de kiezerslvst voor de kamers niet kan gebragt worden. Ziedaer eenen persoon, bevoegd om alle dagen de belgische wellen ioe te passen, en die zelf geenen kiezer kan zyn. Men schryft ons uyt Meulebeke, onder dagteekening van den 29 dezer a Den orkaen die donderdag laetsi zoo geweldig heeft gewoed in al onze naburige gemeenten, heeft hier geene schade veroor- zaekt, al is 't dal ons dorp gelegen is in het midden der streek die van Poperinghe af tot Antwerpen op eene breedte van 5 uren zoo vele verwoestingen heeft ondergaen. De Meulebekenaers schryven deze gunst toe aen den heyligen Anlonius, ter wiens ecre wekelvks, sedert diy maenden, eene mis gezongen word, ten eynde bevryd te zyn van alle rampen op de vruchten der aerde. Deze misse is altyd door eene groote menigte van geloovigen bygewoond. Heden zal er eene misse van dankbaerheyd gezongen worden, waerin het grootste deel der bevolking zal willen tegenwoordig zyn. Dedevolie lot den 11. Anlonius groeyl hier dagelyks aen en zal ongelwyfeld iiog meer toenemen, toen eerlang een welgesneden standbeeld van dien grooten heyligen plegliglyk zal mgehuld en in de kerk zal geplaelst worden. Daer al de inwooners van Meulebeke als goede katholyken aen de kragt van het gebed geloof geven, zyn zy blyde dat de godvrugtigheyd tot den 11. Anlonius meer en meer aengemoedigd word. Laelstleden vrydag is Int kamp van Beverloo het tooneel van eenen droevigen voorval geweest. Twee kanonniers van de 9e gemonteerde battery, bezig zynde met een stuk te laden, zyn beyde eenen arm afgeschoten, dewyl de scheut onvoorziens afging. Het schynt dal de onvoorzigtigheyd van eenen anderen artilleur, die bet laedgat niet digi gesloten hield, lerwyl men de lading in het kanon deed, de onvrywillige oorzack van hel ongeluk is. Daegs te voren, had inen nog een ander ongeluk te betreuren gehad. Eetx-n jongeling van Kerckboven, naby Buelen, is boven den linkerknie door eenen kogel getroffen geworden, lerwyl hy kogels raepie op het pleyn van de schyl'schieting, binnen bet kamp, en dit in weerwil van bel strengste verbod. De wonde welke den jongeling bekomen, heeft, is zoo erg dat men in bet hospiiael van bet kamp vreesde, dat het been zou moeten afgezet worden. Een dagblad kondigt het volgende af M. Ghesquière, grondeygenaer te Aslene, heeft in een proces tegen de gemeente Astene, de dooding bekomen van den zoo genoemden leerkweg, die over zynen eygendom loopt, waer van de inwooners dier gemeente geene titels hadden. De beslissing der regtbank beeft onder de inwooners van Aslene grooten tegenstand ontmoet, en verscheydene malen reeds hadden er strafbare fevten plaels gehad. Zoo waren, by voorbeeld, den barreel dien M. Ghesquière geplaelst had om den weg af te suydcn, neergeworpen en den gracht gevuld geworden. Tn den nacht lusschen den 14 en 15 bad zulks weder plaels. Den eyge- naer legde klaglen by de gendarmerie van Deynze die doelmatige schikkingen nam. Den 25 bevonden zich vyf gendarmen op wacht niet verre van de aengeduydde plaels, toen om half negen ure des avonds, eene bende van 50 a 60 mannen, met vrouwen en kindereu, opkwam; zy droegen spaden en begonnen den gracht te vullen. De gendarmerie verzette zich daer tegen. De boeren boden tegenstand. Twee van hun wierden aengehouden. Daerop volgde eene worsteling en de gendarmen wierden gedwongen hunne gevangenen los te laten. In dit gevecht bekwam eenen gendarm eenen slag van eene spade op bet hoofd, die hem doodelyk wondde; 7 of 8 der aenvallers wierden gekwetst; eenen van bun is moeten beregl worden. De gendarmerie hield echter de boven hand. Gisteren meldden de dagbladeren dat alles in de omstreken van Namen en Charleroy, rustig was. Heden heeft men uvi die Streken de volgende tydingen vernomen Uyt Charleroy van den 28 augusty meld men Het bataillon van het 2° lignie-reginient en het eskadron van bet tweede jagers te peerd, sedert zaterdag naer Oiguies vertrok ken, zyn dezen nagl in de stad ter.ug gekeerd. Toen de troepen, om een uer van den inorgend, door Cbatelineau trokken, z\n er sleenen geworpen op de agterwagt der jagers, en eene charge is hierop gevolgd. De aenranders zyn aenstonds gevlugt buylen bet bereyk der ruylers. Twee soldalen en eenige peerden zyn door de sleenen gekwetst. Men verhoopt dat dezen akt van geweldenary den lactsten zal zyn dien men te betreuren beeft gehad. Men beeft nu in Ilalién een nieuw stelsel uvlgevonden, om de geeslelyken hatelyk te maken. Men kondigt alle dagen valscbe tydingen af, en men verzint verhalen van moorden en van andere schelmstukken die men zegt door priesters en monikken bega en te zyn, en niet eene derzelve beeft den minsten schyu van waer- heyd. Hel is meest in Sardinian dnlznlke leugenen en lasteringen worden gefabrikeerd en afgekondigd. Onder andere ingenieusc uylvindingcn kenden \vy reeds de colleKens (faux-colsj in papier. Dat scheen reeds zeer ekonomiek te zyn voor degenen die geern prettig zyn en niet veel geld op zak hebben Maer de Amerikanen, die de bazen der ekonomie mogen heeten, hebben bet verder gedreven de Yakees dragen nu collckens van blik; een amerikaensch blad zegt dal die cols (men schildert ze wit) zoowel het linnen nabootsen, dat de ge- oefendste oog er zich aen bedriegt. Met een col leken heeft men genoeg voor zyn leven Londen, 28 aoguny. De koningin van Engeland, komende uyt Boulogne, is heden niorgend, om negen uren, te Osborne aengekomen. H. M. is hoogst te vreden over hare reys. en over hel geest driftig qnthael welk zy alom in Vrankryk beeft ontmoet. Vooraleer Parys te verlaten, heeft de koningin van Engeland eene somme van 25,000 franks aen den armen van Parys gegeven. Deze somme is den minister van bel inwendig ter hand gesteld. Eenen gezigtkundigen van Londen beeft aen de verrekykers eene verbetering loegebragt, waervan hel resullaet ongelooflyk schynt. Bv middel van dit stelsel, zegt de Timeskan men met eenen kleynen verrekyker, dien men als eene horlogie in den zak kan dragen, eenen speldekop zien op 15 engelsche mylen afstandsen indien men op denzelfden verrekyker, een glas toepast van eenen sterrekundigen toestel, kan men desalellitcn van Jupiter en de vooniaemsle dobbele sterren zien. Die ontdek king zal vooral aen de legers te velde en op zee van grooten dienst zyn. The Friend of China van den 14 maert, hier ontvangen, be vat de volgende schrikkelyke inlichtingen over de doodstraf van oproerlingen le Canton Duyzende oproerlingen welke te Canton waren aengebragt, wierden dagelyks ten gelalle vati 150 onthoofd. De plaels, welke voor de slrafuylvoering wierd gekozen, ligt op 100 yards van de rivier en op eenen afstand van 2 mylen van de Kanlooren. De plaels was door barreelen afgesloten. De ooggetuygen van die af- schuwelyke doodstraffen begaven er zich heen, lerwyl zy zich den neus niet de band loenepen of hunnen hairsieerl rondom het ge- lael gewonden hadden, ten eynde den stank niet te rieken, die uyt dit doodenveld opsteeg; dit veld was met gesiolt bloed overdekt en meu nam geene hoegenaeuide maelregeleu om dien stank le beletten. De strafuytvocring was op 's middags vastgesteld. Ten 11 uren kwamen 6 mannen met messen gewapend, en voor bun wierden lykkisten gedragen. Hel kwart na den middag, wierden de zes eerste gevangenen naer de geregtsplaets gebragt; op hun volgden de andere onge- lukkigen, in getallen van tien mannen verdeeld. Eiken gevangenen bad de banden op den rug gebonden, en een bord met opschrift hing hem aen den hairsieerl. Naer mate er eenen man ter plaets kwam, deed men hem, met bel gelael naer het zuydén, op de knieën zitten. In eene lussohenruymte van 20 voeten lengte op 12 breedte, waren er 70 gevangenen iu ry geschaerd: Toen de mandarynen met witte knoppen waren aengekomen, nam de slrafuylvoering aenvang. Eenen enkelen slag was voldoende om bel hoofd af te kappen de romp viel voorover en bleef beweegloos liggen. Andere nog afsclmwelyker doodstraffen zyn er uylgeoelfend met een kleyn zeer scherp inesken de beulen gaven aen eiken ge vangenen eene diepe snede onder de armen, in de braeyen, in de billen en in de borst; was den ongelukkigen alsdan nog niet dood, dan wierd hem hel inesken lot aen den hecht in den onderbuyk gestoken. Het lichaem wierd daerua van lid tot lid ontleed. De mandarynen verlieten eenen oogenblik de plaets en keerden terug met eenen man cii eene vrouwdie laetste was de vrouw- van een der opperhoofden van de oproerlingen. De vrouw wierd ontleed, gelyk wy zoo even gezegd hebben den man wierd leven dig gevild, o Parys, 29 augustv.liet nieuws, met welk men heden zich bezig houd, is de aenhouding tan vele persoonen inde departementen. De aengehou- denen zyn alle leden van geheymc genootschappen, van heyiwlyke poli tieke klubsen, die eenen opstand beroemd hadden, en oen hun plan een begin van uytvoer kwamen te ge\en. Maer, de poticie en de overheyd wachten, en de strafbare poogiugen zyn beteugeld. Ziet hier wat men dies- aengaende heeft vernomen Men weet dat er, sedert langen tyd talryke aenhoudingen in de westelyke departementen hebben plaets gehad die aenhoudingen waren niet onge grond want den Journal DP, Mainb-ET-Loire, meld thans dat, waer- schynlyk.ten gevolge van eene heiinrigting der geheyme niaetscliappyen, er eene beweging te Angers heeft plaets gehad doch dat dezelve overi gens zoo spoedig is onderdrukt geworden, dat het blo'd niet gestroomd heeft, en dat de inwooners der gezegde stad terzelfder tyd de pooging en de demping vernamen. Alles is des nachts gebeurd het was in de voorsteden, dat de /.amen- rottingen plaets hadden aen welker hoofd, zegt men, zich geamnestieerden van Belte-lsle bevonden. Men stelde voor, op de prefektuer te rukken doch de policie was op hare hoede; den prefekt, de gendarmerie en de beschikbare troepen bega ven zich onmiddelyk naer het centrum der beweging inen begrypi overi gens zoo vveynig de kans van gelukken, dat men moet veronderstellen, dat de aenleyders van den oproer te gelykertyd op andere punten van Vrankryk bewegingen verhoopten. Voor zooveel men het dagblad der prefektuer moet gelooven, heeft men niet veel moeyte gehad de oproerlingen tot rede te brengen. Deze waren met geweeren, sabels en pyken gewapend. F.en rytnyg, met wapenen en ninniliën geladen, is in beslag genomen. Men zegt dat op den oogenblik der onderdrukking van den oproer, er langs andere kanten ver sterking «en de oproerlingen toekwam. Er hebben talryke aenhoudingen plaets gehad. Voor zooveel men aen dit eerste verhael kan zien, is de zaek niet ernstig en heeft men geen gevaer te vreezen. Den keyzer beeft aen den generael Pelissier eenen eygen- handigen brief geschreven, om den generael over zynen zegeprael op de Tchernaia geluk le wenschen. Dezen brief is van den volgenden inhoud Generael, Den nieuwen zegenprael op de Tchernaia bohaeld, bewvst, voor de derde mael sedert hel begin van den oorlog, de superioriteyt der geallieerde legers op den vyand, wanneer dezen in bet open veld is; maer indien den zegeprael eere doet aen den moed der troepen, hy bewyst niet min dat gy goede schil kingen bad geno men. Stuerl myne gelukwenschingen aen bet leger toe, en ont vang die ook voor uw deel. Zeg ook aen die brave soldaten, welke sedert meer dan een jaer, ongehoorde vermoeyenissen hebben uylgestaen, dat bel eynde van hunne lastige preuven niet verre meer is verwyderd. Sebaslopol, dit hope ik, zal weihaesl ouder hunne slagen vallenen, moest die gebeurtenis nog uylgesteld worden, het russisch leger dal weetik door inlichtingen die stellig zyn, zal tydens den winter, de worsteling in Crimeen niet meer kunnen uytstaen. Dezen roem die in bel Oosten verworven is, beeft uwe wapen broeders in Vrankryk bewogen en getroffen; alle branden van yver om in uwegevaren temogen doelen. Ook om le beantwoorden aen het dubbel doel, om bun edel verlangen te voldoen, en om rust te verleenen aen deze die reeds zooveel hebben gedaen, heb ik bevelen gegeven aen den minister van oor'og, om alle de regi menten die in Vrankryk gebleven zyn, in bet Oosten te doen'ver vangen deze die zullen terug kecren. Gy weet, generael, boe zeer ik gezucht heb, voor afgescheyden en verwyderd le moeten blyven van dit leger welk zooveel roein aen onze arenden verschafte; maer, beden verminderd imn spyt aengezien gy my bet toekomend en beslissend succes, welk zoo veel heldhaftige poogingen moet bekroonen, lael te gemoet zien. Hier mede, generael, bid ik God, dat by u iu zyue heylige be scherming boude. Geschreven in bet paleys van St-Cloud, den 20 augusty 1855. Napoleon. Den generael Pelissier beeft gisteren onder dagteekening van den 25 augusty, om tien uren van den avond, uyt Crimeen. de volgende depeche aen den minister van oorlog doen toekomen Den vyand, van naby door onze mineurs gepraemd en geprest voor de battery genumeroteerd 55, heel'! voorgenomen vyf mynen tegen die battery'le doen springen. Hel losbersten van ylic. mynen hoeft geen elfekl tegen onze batteryen gedaen; cu ons geen nadeel loegebragt. Eene andere depeche, van den 24 augusty, is door den gene rael Pelissier bel gouvernement toegezonden, en deze depeche doet kennen dat de Eranschen, in de omstreken van den Malakoff- toren op de Bussen eenige voordeden hebben behaeld. Ziet hier den texte van deze depeche \Yy hebben, tvdeus den voorleden nacht, eene hinderheg op den glacis van den Malakolf-toren veroverder zyn 500 Russen gekomen om die hinderlaeg le hernemen, maer, zy zyn luYSlerryk versloolen met een verlies van-by de 500 mannen. Het werk is omgekeerd tegen den vyand, en is nu definievelyk onze verster king geworden. Een dagorder van den generael Pelissier wenscht het leger dat op de Tchernaia gekampeerd ligt, geluk, voor den zegeprael die behaeld is, en die zoo weerdiglyk het feest van den keyzer viert. Den opper-generael zegt dal de Russen meer dan 6000 mannen verloren hebben, en 221)0 gekwetsten of krygsgevangenen in de banden van de ovcrwinnaers hebben gelaten. Den generael Pelissier duyd de generaels Herbillon en Delaily. en den kolonel der artillery Forgeot aen, als dezen die buytengewoon hebben uytgemunl De geallieerde ruytery, onder de bevelen van den generael Moris, was gereed om den vyand le vervolgen. Maer, den opper bevelhebber der groote onderneming, iu welke bet leger ge wikkeld is, uyt de oogen niet verliezende, heeft het bloed willen sparen, nadat by ouze superipriteyt op die der Russen heeft daergesteld. Marseille, den 27 augusty. De volgende byzonderheden over het gevecht op de Tchernaia, zyn nog uyt Constantinopelen aen gebragt De Russen, door eenen dikken mist begunstigd, en in stille vooruyt trekkende, hebben de sardinische voorposten overrom peld, en zyn de Tchernaia op vlooien overgetrokken, in weerwil van het geweer-vuer der Zouavcn die op den linken oever ston den; de Russen trokken dan regt op bel kamp der geallieerden. Zv wierden dan aengerand door bet 50e en 97c frausche linie- regimenten, die schrikkelyke charges met de bayonnet deden, en begonnen den vyand achter uyt te dringen. De Eranschen die in dit gevecht hadden deel genomen, waren ten gelalle van tien duyzend, onder bel bevel van den generael Herbillon. By het vernemen van den veldslag, begaf den generael Pelissier zich dadelyk ter plaets van hel gevecht. De schrikverwekkende artillery der Russen, door het vuer der batleryën van hot geallieerd leger beheerd, op de hoogten opge worpen, en bezonderlvk door deze welke den kolonel Forgeot kommandeerde, moest acbleruvl trekken. De Sardiniers, die bet ergste der aenranding hebben uyt le staen gehad, hebben naiuerlyk verliezen gedaen die grooler zyn dan deze der Franschen. Het gerucht was in het kamp verspreyd, dat eene brigade van de keyzerlyke russische garde onder de troepen die aengerand hadden, was. Er zyn den 20 negen honderd russische krygsgevangenen te Constantinopelen aengekomen. Heden beeft den generael Bosquet, met eene versterking van 5400 mannen, te Marseille, naer het Oosten, ingescheept. De Presse kondigt eene bezondere korrespondentie uyt Traktir, in het kamp aldaer gpschveven, af, en uyt die korrespondentie onlleenen wy de volgende zinsneden Den nagt van 15 lfi augusty was zeer mistig; de rivier en de valley lagen in de diepste duysternis. Van een uer des morgends begonnen de Russen zich in stilte te bewegen. T'-n vier uren, waren er 30 a 40,0(0 mannen in het pleyn, met at de gereedschap om bruggen te maken, en vier uren later, gingen zy op aentogt; den weg van Simferopol volgende, ontmoette hun linker flank de sardinische voorposten. Volgens een ander gezegde, zou eenen onder-officier der bersaglieie, ge- rugt meenende te hooren, nog al verre in het pleyn gegaen zyn, en daer met het oor op den grond, duydelvk de beweging der Russen gehoord, en er onmiddelyk aen den oppcr-bevelhebber kennis van gegeven hebben. Alom wierd nlarm geslagen, op den zelfden oogenblik stootte eene russische kolonne van 25 a 30,000 mannen, met haren linken vleugel op het piemonteesch kamp. De Piemonteezen, niet wetende op welke strvd- kragt zy te doen hadden, openden een levendig vuer, op het gras van hun kamp terug wykende, derwyze om hunne artillerie te laten werken, die goed den weg afsneed. Den russischen opperbevelhehber oenzag dit voor eenen wezentlyken aftogt, en trok regt op de brug. Eene kleyne verschansing bedekte het brughoofd. Een half bataillon dat daer stond, opende het vuer op den vyand. Dit handvol mannen bood eenen manhaftigen wederstand aen een regiment grenadiers, die het aenviel, en week enkel na de helft zyner manschappen verloren te hebben. De Russen trokken seffens door de rivier. Wat verder ontmoetten zy het afleydingskanael der TschernaVa naer Sehastopol, dat eenen meter 85 centimeters diep en tamelyk breed is. Zy vulden het met ryslhout, balken en andere materialen tegen over die tweede hinderpael. Die balken en ryslhout dienden later aen onze troepen om den vyand te vervolgen. Den mist trok niet op. De Russen klommen op de flanken der heuvels en kwamen voor de tenten der zouaven, die ze op zyn afrikaensch, met de bayonnet, begroetten. Zy vvierden weldra ondersteund door het 50° en het97c linie, die de Russen aenvielen, het eene langs voren, het ander op hunnen linker flank. Den schok was verschrikkelyk; hel russisch kolonnenhoofd wierd ver morzeld en met gpweld van de hoogte geslagen. Op denzelfden oogenblik verschenen de afdetlingen amour en Eaueheux, onder bestuer van den generael Pelissier door generael Herbillon vooiuytgezonden, zy vielen op de Russen, dreven dio tegen den voet der heuvels, waerop de troepen gestadig toekwamen; gecnen middel tot de v lugt of tot hervorming der kolonneu latende. De verdeeliiigs-arlilleiie en een bataillon der garde, van de eerste ter plaets, openden op de heuvels een schrikkelyk vuer op de Russen. Twee dpr batteryen scholen van digt hy, en zonden volle lagen schroot. Elke obits, eiken kogol ligtte vreode verwoestingen in de gelederen des vynnds aen. De russische artillerie, 180 stukken sterk, schoot geweldig op de heuvels tegen de artillerie der geallieerden maer de generaels Thiry en Forgeot bekommerden er zich weynig om en hieven de Russische kolom men. voor de brug zaniengpsehaerd, verpletteren. Onze troepen, die den linker flank des vyands bevochten, leden niets van het vuer der Russische artillerie. Eyndelvk om zeven uren begonnen de Russen, langs alle kanten verpletterd, hunnen aftogt. Maer welken aftogt. De brug van Traktir te eng zynde, zwommen zy over het water, hunne wapens wegwerpende. Twee mael wierd de brug ledig gemaekt door zulk welgerigt vuer, dat al degenen die er op stonden verdwenen; het was eene egte slagting; onze soldaten slootten de Russen de bayonnet in de lenden zonder 10,00,) mannen die des morgends over de TschernaVa gelrokken waren, waren er ten minsten 601 0 gedood, gekwetst of gevangen. Het gros van het leger dat op dezen oogenblik door de opvolgentlyke aenkomsten, tot 68,000 mannen geklommen was, zn« dit yselyk schouw spel zonder er deel aen te nemen. Generael Pelissier had bovendien aen zvne troepen verboden over de brug te trekken. Joannes Emanuel De Yrauv. werkman met Isabella Josepha Pietera, wasschersse. -- ('arolus Josephus l'.assiman, yzerdraeyer met Joanna Constantia Uenry, kantwetksler. Maria Josppha Van den Rerglie, zonder beroep, 19 j Popenrode. Svlvinus De Neef, caporael hy den dépot der grenadiers, 21 j., te Leuven overleden. Anna Van der Biest, 5 j., Pontstraet. Leonia Van Sty- vendnel, kantwerkster, 18 j.. Korteridderstraet. F.gidius Ihewée, land bouwer. 85 j., Rrabantstraet. Paulina Maria Praet, ij Yryheydstraet. Maria Paulina De Bmycker, 4 weken, Molendries. Emilia Gits, 1 j Gendschestraet. amillus Wngemau, 1 j., Geeraerdshergschestraet. Jacobus Van de Mnelé, 11 in., Popenrode. Petrus Joannes Daplista Van t'.autcr, 12 j., twyr.dersgost, Dotermelkstraet.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3