HUIZEN, FABRIEKEN ALLERBESTE PARTY LAND, FRANSCH KEYZERRYIi. Tydingen wegens den oorlog. BURGERLYKEN-STAND GEBOORTEN f ^4N*ELVK 9 OVERLEDENEN. KERMIS VERKOOPING VE RK O O PING Men leesl in hel fransch blad Echo du Nurd Men verhaelt wonderheden van de eleklricileyt, die zal eyndigen door in eenen minuet de reys rond de wereld te doen, eu die hel eeuig'middel van briefwisseling lusschen de volkeren van den aerdbol zal worden. Zie hier een feyl, het welk de bevolking van een der fransche departementen in bewondering heefl gebragt Eenen boer ontving onlangs eenen brief van zynen zoon, van vóór Sebastopol, waerin gezegd wierd Alles gaet goed ik heb myiie beyde beenen nog, alsook niyue twee oogen maer ik heb geene schoenen meer. Zend my nieuwe schoenen, maer spoedig; doe er een stuk van honderd sluyvers by, en ik zal voor langen tyd gelukkig zyn. Omhels myne moeder, myne zuster, Nicolo, Calliarina, enz. Den vader doel spoedig schoenen maken, en vertrekt om dezelve te dragen, waer?hy weet het zelf niet; wal hy weel is dal de schoenen aen zynen zoon moeten loekomen en spoedig. Hy dacht nog op middelen ter verzending van de schoenen, toen hy de draden van den eleklrischen lelegraphe voor zich ontwaerd. Goed ziedaer myne zaek, zegde hyden jongen zal zich niet over vertraging te beklagen hebben, dewyl men zegt dat dit snel gaet Een adre» word op eenen der schoenen geplakt; den gelukkigen vader kloulerl op eenen der palen, en hangt de schoenen die met een lederen riemje byeengebonden zyn, aen eeneu der draden van den lelegraphe daerna liet hy zich van den pael ryzen, en keerde naer zyn dorp terug, zeggende Dank aen den lele graphe Twee uren later, ging er eenen groep metsers voorby, die van hun werk terugkeerden. Eenen hunner zag de schoenen in de lucht hangen hy maekte van de gelegenheyd gebruyk, deed de nieuwe schoenen aen en hing de zyue in de plaels. Myne schoe nen zyn nog goed genoeg, om er zich mee te laten dood schieten, zegde hy, en hy vervolgde zynen weg. Wie weet of de oude schoenen nog niet aen de draden van deu lelegraphe zouden hangen, indien den boer 's auderendaegs niet ware gaen zien, hoedanig zynen middel van verzending was ge weest? Eerst dacht hy dat den middel niet gelukt was, want hy zag van vei re de schoenen nog op hunne plaels doch hoe meer hy naderde, hoe meer hy den waren slael der schoenen zag, en hoe meer zyne verwondering voor verbazing plaels maekte hel was met eene groole verbaesdheyd dal hy uytriep God dat is een mirakelhy hoeft my reeds zyue oude schoenen terugge zonden Piémont is iu volle beweging van oorlog. Nauwelyks zal de ligling gedaen zyn van 13,000 mannen op de klas van 1854, of men zal beginnen aen degenen van 1855 het gouvernement vraegt 14,000 soldaten. De loting zal plaels hebben in November. De rempla^anten, die den Slaet levert, en die 1 200 fr. kostten voor 1848, en sedert, 1,800 fr. kosten nu 5,000 fr. En zyn het maer de bevoorreglen die ze bekomen. Degenen, door byzouderen gekocht, kosten alreeds 5,000 fr. De laelsle beriglen uyt llaliën melden dat de oproerige Mazzi-gasten eene pooging gedaen hebben om zich van den per soon van den paus meester te maken en hem buyten zyne stalen te voerbn. Maer den aenslag is mislukt. Parys, 5 September. De duytsche dagbladeren die men heden en gisteren heeft ontvangen blyven over den vrede handelen, en beweeren dal den vrede nog mogelyk is, indien er nieuwe voor stellen wierden gedaen. In Vrankryk geeft men geen geloof hoe- genaemd aen die vredelievende geruchten. Eenige jonge officieren hadden zich, dezer dagen, in eene openbare vergaderplaets, geluk gewenschl over hunnen gelukkigen toestand te Parys, en sterk gelagchen met hunue medemakkers die iu Crimëen, voor Sebastopol, zoo veel vermoeyenissen lyden. Deze gesprekken zyn aen de ooreu van den minister van oorlog ge komen, en die* olïicierkens hebben bevel ontvangen, om spoedig pak en zak te maken en naer hel leger, voor Sebastopol te vertrekken. Er word van een zonderling huwelyk gesproken. Eenen sergeant der Zouaven heeft eene ryke russische dame, tydens een der laetsle veldtoglen, van de dood verlost, en haer hotel van plundering. Deze dame gaet nu met den sergeant, die haer heeft gered, in huwelyk treden. De volgende rekening is alhier gemaektTydens het ver- blyf van de koningin van Engeland te Parys, zyn er 741 duyzend 374 vremdëlingen te Parys aengekomen. Het is zeer weynig, als men op 25 francs daegs rekent, de uytgaef van eiken vreindeling. Dit maekt voor de tien dagen welke de koningin van Engeland in Vrankryk is verbleven, eene «omme vair 16U millioenen, 545 duyzend, en 500 francs die in omloop, door de vremde- lingen alleen, is gebragt. De juweliers te Parys, en talryke an dere magazynen, hebben meer op die tien dagen verkocht en ont vangen, dan zy tydens geheel hel jaer ontvangen hadden. ENGELAND* Den Chasseureen vlottend werkhuys ten gebruykevan het leger en bevattende gezamentlyk een werkhuys voor de schik king der artillerie, eene yzersmellery, eene zagery en eene lim- mery, heefl voorleden vrydag de Duynen verlaten en is naer Crimeen vertrokken; dit werkhuys heeft de noodige manschappen en machienen aen boord, welke des noods in de verschillige gevallen kunnen gebruykt worden. Iels gewigtigs is laatstleden vrydag in Engeland bekend gemaekt in eene meeting op liet sladhuys van Swansen, nlwaerover de kwestie van Hen vrede of ooilog gesjnoken wierd. M. liiquhardl. eenen der grootste tegenstrevers an lord Palmerston, lieninneide dat lord John Russell, den 2 february 1852, in de kamer der communen leiing heefl gegeven van «enen brief, waerin de koningin zich bekloeg over de handelvr\ze van lord Palinersion ten Laren opzigte. Dien brief behelsde onder anderen liet volgende. De koningin eyschtvooreerst dat lord Palmerston heel duydelvk aenioone wat hy in gegeven gevallen voorstelt, opdat de koningin even Huydelyk zou welen waeraen zy de koninglyke bekragtiging geeftten tweeden, dat den minislar, als zy eens hare bekragtiging aen eenen maet- regel gegoven heeft, dien niaetregel niet verandere noch vervahche. Zulke daed is een wezentlvk gebrek van regtzinnigheyd jegens de Kroon, en zou met regt de koningin in He noodzakélykhevd brengen, volgens ne'grondwet, den minister af te stellen, die het doen zou. Zy hoopt Hat hy haer 7al hekend houden met alles wal tusschen hem en de vremde ministers aengaet, vooralepr er belangrvke beslissingen genomen worden, tengevolge van die betrekkingen vun minister tot minister zy hoopt ook He vremde depeohen op behoorlvken tyd te ontvangen, er kopyen van te hebben voor haer persoonlyk gebruyk, en dat deze haer by tyds gezonden worden, opdat zy er keunis van neme, voor aleer zy weggestuerd worden. De koningin denkt, dat lord John Russell wel zal doen, dezen biief aen lord Palmerston te toouen. M. Lnpihardf heeft doen opmerken, dat dien brief de ongenade van lord Palmerston vaststelde, en niettemin wierd dien minister eenige dagen n idien, ten kasteele ontboden, er onihaeld r U eenen gast, en wierd er. zoo met met agting, dan toch met eer behandeld. Ka hetgeen er was voorge vallen, was dit onlhael verwo derlyk, zegt M. lirquhardt doch hy legt dc reden hiervan uyt op de volgende wyze Lord Palmerston .gaf inlichtingen aen eenen senryver, voor hel op stellen van een schimpschrift tegeu prins Albert dit brochuer moest in aller haest geschrevev en gedrukt worden. Lord Palmerston wist, dnt de koningin aen niets zoo gevoelig was als aen die nenrnndijigeit tegen haren cgtgenoot hy betaelde voor dit pamphlet eene mande Xeres-wyn en 100 ponden sterling, 48 uren nadien wes Let srhandschrift gedrukt, en 700- liaest hy er eenen exempleer van had, deed hy het in eneri p rpieren omslag en zond het naer de koningin, zeggende nat hy dit schrift zoo even had ontvangen, en wetende hoezeer dr-szelfs verschyning de koningin 7011 bedroefd hebben, dot hy den scliryver lad weten te overhalen, om heel de uytgave in te houden. De koningin Lierdoor verschrikt, kwam van haer besiuyt jpgens lord Pslraerston terug zy was dan verpligt zich te onder werpen, en sedert dan wierd hy den opper-diclator*. Men twyfelt niet of deu minister zal dit gezegde van zynen tegeustiever valsch verklaren; zoo niet, ?ou hel schyn van vvaerheyd krvgen, die in geene deele eervol voor den edelen lord zou zyn. Den Monileur bevat dezen inorgend eene depeche van géne ra el" Pelissier, aen den minister van oorlog gezondeu, onder dagieeke- ning van 51 augusly en meldende: Alles gaet wel. Alles marcheert. Wy gaen vooruyt. j> De dagbladeren van Turyn brengen het rapport aen, van den opperbevelhebber der Piomonteezen, over hel gevechi aen de Tchernaïa ln dit document zegt generael Lamarmora, dal zyne troepen niet meer dan 200 mannen verloren hebben aen dooden en gewonden, hierin begrepen de officieren. Generael Mome-* vecchio noemt hy doodelyk gewond, door eenen kogel aen de borst, en die hem dwars door liet lyf moet gevlogen zyn. Sedert het schryven van dit verslag (18 augusly) zyn er echter lelegra- phieke beriglen aengekomen weidende, dut den generael zich aen de beterzyde bevind. Uyt het rapport van den sardinischen opperkommandant blykt dat de Piémónleezen magtig veel lol de neërlaeg der Kussen hebben Ingedragen. Overigens bevat dit verslag geen nieuws. Eene droeve lyding is uyt Crimeen vernomen. Eene russi sche bomb is, by geval, op een fransch magazyn van bomben ge vallen, en heeft dal magazyn doen springen. Er zyn talrvke slagl- oflërs. Men rekent op 200 a 5( 0, hel getal der dooden. Marskille, den 5 sepiember. Den Euphralc is in onze have met tydingen van den 27 augusly, uyt Constanlinopelen, aenge komen.liet vuer der engelsche batteryen voor Sebastopol, is, dezer dagen, in hevigheyd verdubbeld. De fransche batteryen van het centrum ondersteunen kragldadiglyk hel engelsch vuer. De werken die legen den grooten Rcdan gerigl zyn, gaen spoedig voord. De dagbladeren van Constanlinopelen verzekeren dal de Russen twee versierkingswerken, die eenen halven cirkel vor men, achter den.Malakoff-toren hebben opgeworpen. Groole krygsbewegingen worden verrigt door liet russisch leger op de hoogte van Relbek. De geallieerden hebben nieuwe ver- slerkingen opgeworpen, om hun front op de Tchernaïa te dekken. Het garnizoen van Sebastopol werkt vlytig aen hel leggen van eene brug lusschen hel Nikolaes-forl en het forl-Ste-Caihariua, ten evnde de gemeenschappen lusschen hel Zuyder- en Noorder- deel te behouden. Alle de fransche sloomfregaiten hebben hevel ontvangen om zich gereed te houden, ten eynde naer Vrankryk te kunnen terug keeren zy moeien zieken medenemen, en ver sterkingen gaen halen. Ziel hier wat wy lezen in den Journal dc Constantinople, over hel zigt van de plaets des geveehts, na den slag Van Kamiesch, van Balakiava, van alle kanten, komen duy- zende nieuwsgierigen het slagveld bezoeken, en niet zonder gevaer, want de russische batteryen schieten van verre, van tyd tot tyd, in de groepen die in de vlakte gaen en komen. Wal afgrysselyk schouwspelwat al dooden wal gekerm Op 8 kilometers uylgestrektheyd (ruym anderhalve belgische myl) is den grond met lyken, gewonden en stervenden overdekt. Ik heb 20 doode Russen tegen éénen dooden Franschman geteld. De dooden dienen lol hoofdpeluwe aen de gekwetsten, en eenige Fransche zyn met bun aengezigt op dat van hunne vy- anden gevallen zy- schynen elkander iu eene laelsle woede "te omhelzen De gewonde gevangenen worden by honderden weggedragen; zy zyn droefgeestig en slilzwygend; slechts uu en dan spreken zy moeyelyk het woord hospilael uyt. By na alle wouden zyn af grysselyk het zyn geschonden beenen, welke men legt en ver legt. zonder dal zy eenig teeken van leven geven; oukennelyke aengeziglen, open buyk, halve armen enz. enz alles druypend van bloed en yslyk om aen te zienGod geve dal gy noyt zoo veel lyden en wee moei aenschouwen Den generael Pelissier heeft de portefeuille Van den rus sische gesneuvelden divisie-geuerael Read, met de weerde en de bezondere brieven dte zy inhield, aen prins Gortehakoff gezonden, en doen kennen dal men het lyk van den generael zou hebben opgezocht. Prins Gortehakoff heeft eenen 'brief van bedanking hier over aen generael Pelissier loegesluerd. Wy trekken hel volgende uyt eene correspondentie van het Dailly-News Na het gevecht op de Tschernaïa, was hel schouwspel dal zich den oever der rivier aenbood, verschrikkelvk, en ging alles wal gewoonlyk hel verschrikkelvk van een slagveld opleven, te boven. Devaeil zelve was met ligchamen gevuld, waervan hel grootste gedeelte er levend ingevallen waren, na van de helling gerold te zyn verbryzelde geweeren, broodzakken, kardoezen^ breede donkerroodc strepen, waren op vel plaetsen de eenige teekenen, welke deden zien, dal aldaer eenen man gevallen was, en dat hy eenen oogenblik later naer benedèn gerold eu er de dood gevonden had. Een groot getal vyandeu waren gevallen, na gepoogd te hebben zich aen den boord der walerleyding vast te klampen, alvorens den tyd gehad te hebben, om dezelve over te geraken dewyl zy zich niet aen dc braemstruyken hadden kunnen tegenhouden, wareu zy in het pleyn gerold, en hadden hunne ribben in deu val gebrokenzy bleven daer kermend liggen en smeekten ons dringend hun geheel en al. te dooden, en aldus een eynde aen hun lyden te stellen. Byna allen hadden eene flesch brandewvn in de hand of in hunne jabyheyd, of wel hadden zy dezelve in hunnen val gebroken. Ik zal to peerd met eenen poolsehen ollicier, die vcr- scheydene der gekwetsten aensprak zy zegden, dat men voor den slag eene groole uytdeeling van brandewyn aen de soldalen gedaen had, behalve de artilleurs. Zoo als naer gewoonte, doorzoekt men de kleederen der ge sneuvelden maer nog noyt hadden de russische dekoraliën zoo weynig weerde als nu. Voor vyf francs kan men eene orde van St-Jooris koopen, die by de iunemiug van den Groeneu-lh uvel 40 fr. verkocht wierd. Medalies van Hongariën en Transvlvaniëu verkoopt men voor eenen franc per stuk, omdat byua iederen soldaet eene medalio aen heeft. Wat de geweeren en de sabels betreft, die behoóren toe aen hem die ze opraept, en echter zyn zy ditmael inerkelyk beter dan na vorige gevechten. Sedert den mislukten aen val tegen Malakofl, zyn er in den tyd van twee maenden, alreeds 70 a 75,000 man vertrokken uyt Vrankryk naer den Oosten. 25 a 50,000 zullen inschepen ten half september. Zoo dat er, in twee maenden en half tyds, een tweede leger van meer dan 100,000 man hel eerste /.al gaen vervoegen, om de ledige plaetsen te vervullen eu het vorige getal te vet meerderen. VROUWEL. HUWELYK EN. Henri Petrus Meert, vzergieter, nu t C.oleta De Brul, mntsemaekster. Petrus Li\inus \VelIemnn, gaerentw\nder met ('onstnntia Lancknian, kantwerkster. Ado'phe Theodore Weldenbergh, praticulieren, met Maria Josepha Temmerman, particuliere. Jacobus De Mev, facteur, met ('.onstaetia De Smet, wedp. van I etrns Joannes Stevens, huyshoudster. Paulina Maria Rennrboog, 11 weken, Pihuust. Maria Josepha Del- phina Van Mulders, 11 dag. /fontstraetpoort. Joannes Adrianus tanden Brempt, schipper 44 j-, Molendiies. Barhera Hereman, 4 m., Zonnc- slraet. Joannes Hutsel.ant, man van Virginia Thvs, smid, 52 j., Pontstraet. Fredericus 11 sens, dienstbode R9 j., te l'.rembodegem orerleden. fatliarina Van ISnfful, vv«'de. van Benedictus De Noose, winkelierster, 77 j., Molendries. VAN DEN VIERDEN ZONDAG VAN' SEPTEMRER TE LEDE* BURGEMEESTER en SCHEPENEN der gemeente Lede, zoo veel mogelyk willende bydragen lot den luysler der SEPTEMBER KERMIS aldaer hebben het volgende vastgesteld Art. 1. Zaterdag 22 September om zes uren s'avonds aenkon- diging der Feest door liet geluyd der groole Klok en uytsteking der Nationnale Vlag. Art. 2. Zondag 25 September om een uer na middag plechtige inhaling der Muziek Socteleylen deelnemende aen den FESTIVAL die op de daertoe bereydde Estrade op hel Dorp om dry uren zal plaels hebben. Na de aflooping van den Festival zal er door den heer Burge meester, Baron Dellafatlle aen elke Maelschappy een Zilveren Eermelacl worden geschonken. Art. 5. Maendag 24 September om negen uren voormiddag Solemnelen Dienst iu de Kerk voor de afgestorvene parochianen. Den zeiven dag om dry uren namiddag op het Dorp Riugsle- king te p ierde door de ingezetene voor Zadel, Toom, Sporen én Cravache of Rydcrszweep. door den heer Burgemeester voornoemd aen de overwinnaars te schenlien. Art. 4. Dynsdag 25 Sepiember om een uer namiddag luyster- ryke Schieting met den Handboog in hel Lokael van Sr. Se'b.vsti- aen op den Drove Gedaen te Lede, den 4 Sepiember 1855. Den SecretarisDen Burgemeester, (Gel.) DE LETTER (Get.) Bun H. DELLAFAILLE. N. B. By Bona Van der Steen en andere herbergiers, zal hel Buffet voorzien zyn van lekkere Taerlen en Wafels. EN MAGAZYNEN, TE AELST AEN DEN DENDER. Ten verzoeke der eigenaers zullen door liet ministerie van den Notaris EV1T, junior te Aelst, publiekelyk verkogt worden de volgende eigendommen. Ef.rste Koor.Twee YVOÜN1NGEN, met twee groóte Gebouwen daer aen banger.de, nu dienende voor Verwery en liet glanzen van zyde stollen, onder het opzigt van liet gouvernementvooriyds gediend hebbende voor eene groole Catoendrukkery en ook zeer dienstig voor alle fabrieken en usinen en voor magazynen voor alle soorten van handel, met zeer schoonen grooten Hof en Cour, te samen groot in oppervlakte 22 aren, alles zeer voordeelig gelegen Ie Aelst, in de Brabandstract wyk S, N" 18, ne- venls de Zeebergsehe-brugge en alzoo van agler palende in geheel de uitgestrektheid nevenls de rivier den Dender, alwaer zy in het inkomen der stad liet zuiverste water op- leverd. Gebruikt door de lieeren Rajon en Bogetlo tot 18 Meert 1858. Tweede koop. Een zeer selioon en nieuw opgebouwd HUIS, met Erve, Hof, separate Gebouwen-voor fabriek en geferaste verfbukken, onlangs gediend hebbende voor gareiitwyndery en verwery en zrer wel geschikt voor de uitgestrektheid der Gebouwen en de gelegenheid aen deu Dender oin allerhande fabrieken en magazynen, geslaen eu gelegen te Aelst in de Brabaodstraet, wyk 'S, N" 3, en ook met geheel de lengde van den bof, palende aen de rivier den Dender. Gebruikt door den beer Emanuel Moens tot 6 maenden naer den aenwys. Inslel Zaterdag 22 September .Q,.K Verblyf Zaterdag 29 Septcmb. Telkens om«5 uren namiddag ter Estaminet de Schelde by den lieer Lenssens-Beeckman in de Agterstraet te Aelst. VAN EENE GEREGEN, TE ZONNEGEJ1. De Notaiis DE BIJYTE-R, te Uerzele, zal met twee Zitdagen zonder meer, openbaerlyk verkoopen Een allerbeste party LAND, gelegen te Zonnegeni, op Zonnegemveld, groot 87 aren 64 rent., palende oost den armen van Zonnegem, zuid den lieer Karei Döoreman, west den armen van Dendermonde en noord den los., In gebruik by Jail Bte. De Landslip, r te Zonnegem. Deze party Land zal in tweededen worden opgeroepen, oost- en westhelft. ZITDAGEN Instel, Dynsdag 18 September, Verblyf Dynsdag 2 October '1853, t'eikens om twee uren na noen. Den Inslel liv d'lieer Kiekemaits, en het Verblyf by J. B. Qiiintyn, beide van aen den Driesch te Burst. De voorwaerden berusten ten kantoore van den Notaris DE RL'Y TER voornoemd.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3