FRANSCH KEYZERRYK. Tydingen wegens den oorlog. INNEMING VAN SEBASTOPOL. Men meld uyt Ronsse dat te Nukerke, over eenige dagen, t>cn veertigtal persoouen zich veroorlofd hebben eenen zeventig- jarigen landbouwer, die valscbelyk betigt wierd, te komen schom- ininkelen. Den burgemeester heel'l zich met de zaek bemoeyd, en de rusts too rders uyleen gedreven. Toen de schomminkelaren zich op de vlugl begaven, zyn er geweerscheulen afgelost, en twee vlugleljngen zyn in de beenen gekwetst. Er is een proces- verbael opgesteld, en men denkt dal een reglerlyk onderzoek zal plaets hebben. r Aenslag op het leven van den keyzer der Franschen. PARTS, 9 Sept. liet is zaterdag avond, dat wederom eenen aenslag op het leren van den keyzer is gepleegd. .Matree" moordeuaer heeft de eene hofkoets voor dc andere genomen, en in eene koets geschoten die den kcrier niet bevatte. Aldus heeft den moordenaer n doel mislukt. Ziet hier hoe den Moniteur in weyuige woorden, den aenslag af kondigt Z. 31. den keyzer heeft zaterdag avond de vertooning in den italiacn- schen schouwburg (Théatre-ltalien) bygewoond. Op den oogenblik op welken de koets, in welke de eere-dames ven de keyzerin zich bevonden, tich *oor den ingang van den schouwburg stil hield, hepft Oenen individu, die daer regt over op bet plankier, of trottoir, stond, twee klevne zak pistolen op het ryluyg afgelost. Niemand is getroffen geweest. Dezen per soon, die meer eenen zinnenloozen dan eenen moordenaer schynt te zyn, is onmiddelvk aengehoudcn. Men ziet dat men poogt de zaek te verkleynen. De bezondere tydingen zyn van eenen anderen aerd. Zi- X hier wat deze bezondere tydingen doen kennen. Wv laten de beTondere.korrespondentien spreken i Nog eene pooging van moord op den keyzer. Dank ty den hemel, den ooodlolligen uytslag van de moordpoging is misltfktDe verfoeyelyke driften die tot moorden leyden, zyn maer gevloekte uytnemingen meer geworden. Den keyzer morst zaterdag avond de laetste vertooning vau den itali- aenschen tioep komen bvwoonen. Mm0 Hïslori speelde, voor de laetste niael, Maric Sluart. Ik trad in den schouwburg om deze belangryke ver tooning by te woonen het was alsdan acht uien en half, min eenige minu ten. Een rytuyg voorgaende het rytuyjj in welk den keyzer zat, kwam ter aelver tyde aeu. Ik was nog onder den peristyle het rytuyg bleef stil, voor den ingang der keyieilyke logie; eene losbranding, in welke men twee scheuten herkende, wi«rd gehoord. Den moordenaer had geloofd op dc koets van den keyzer to schieten. a Gelyk in de Opera, heeft cl«r logie vau den den keyzer in den italiaen- sohen schouwburg, eenen bezonderen trap, naer welken men langs eenen heaonderen ingang, gnet. Het hekken welk dien ingang afsluyt, word in de straet Marsollier, links «Is men langs de straet des pelits Champ* komt, geopend. Regt over dit hekken, is het gebouw welk voor magazynen van den theater dientdit gebouw is des avonds allyd gesloten. Die straet word weynig bezocht. Eenen persoon, die slechts 3edert tenige minuten aldaer was nenge- komen, hield zich voor't gebouw der magazynen, onder eenen der kadelabers die de straet verlichten. Ziende een rytuyg van het hof aenkomen, snelde Ivy naer dat rytuyg, om het zelve te bereyken, voor dat iemand den tyd zou gehad hebben, om uyt het zalve te stappen, en zich op de porteel leunende, en de zelve met de hand vasthoudende, loste hy twee pistool scheuten af. Den moordenaer had den keyzer willen treffen. Hy had het oen rytuyg voor het ander genomen, en in een ryluyg geschoten in welk zich dry dames van het huys der keyzerin en eenen kamerling vau den keyzer, bevonden. c De stads-sergeanten en de agenten van policie hebben zich onmiddelyk op dpn moordenaer geworpen, cn hem aengehouden. Den moordenaer is eenen jongeling van 22 a 23 jaren oud, die voorgaendelyk voor politieke misdaden veroordeeld en naer Belle-lle was gebannen, en die van den keyzer gratie had verworven. De middelen die hy gehruykt had om zyn helseh voornemen ten uytvoer te brengen, beantwoordden aen z\n gedacht niet. De kleyne zak pistolen brengen wel erge wonden toe, maer met die pistolen kan men slecht mikken, of viseeren. Eene spiegelruyt van het rytuyg is gebroken, en eene der dames heeft eene ligte krabbeling in het aengezigt. Den keyzer is vyf minuten later aengekomen, in een rytuyg welk vol komen gelvk was aen het eerste rytuyg, te weten een gesloten rytuyg, hespannen met vier peerden. Tydens die vyf minuten, was de tyding van den aenslag rerds verspreyd. Den indruk was droevig, algemeen en diep. Elkeen liep naer de plaets alwaer het schelmstuk gepleegd was. Maer. de policie hield plaets genoeg open, om het rytuyg van den keyzer ie laten aenkomen. Dit rytuyg was geëscorteerd door een piket kurassiers der Ivf- wacht, en den keyzer wierd door een algemeen vreugdegeroep van Leve don keyzer onihaeld. Met niet min geestdrift wierd den keyzer in den schouwhurg ontvangen. Aldus protesteerde het volk tegen den laffen moordenaer. De keyzerin vergezelde den keyzer naer den schouwburg niet. Na den tweeden akt van Marie Stuart, is den keyzer vertrokken. De tyding van den aenslag was nu alom verspreyd, en de menigte was op de straet, als den keyzer verliok, nu nog veel meerder, en met meerderen geestdrift is den keyzer ook langs geheel den weg, met vreugdekreten begroet. Onder het volk treft men maer een gevoelen aen, een gevoelen van afkeer en afschrik voor het schelmstuk, en van verontweerdiging voor den moordenaer. a Den aengehoudenen individu, is Cumille-Eduord-Dieudonné Dellemnre gonaemd. Ily is 22 jaren oud; hy is gebortig van Kouaen. Toen hy 16 jaren oud was, is hy voor aftroggelary, of eseroquerie, tot twee jaren ge vang veroordeeld na zes mnenden gevangen gezeten te hebben, heeft den keyzer, die alsdan pi esident der republiek was, Bellemare kwytschelding van tvne straf verleend. Later heeft hy een werkzaem deel genomen in de voorvallen en ge vechten van den 2 december achter eene barrikade in de straet Ranihu- teau, heeft hy tegen de troepen gevochten. In den zeiven tyd vond men plakkaten, in gruote letteren, behelzende Beweegredenen der ter dood reroordeeling ran Louis Napoleonaengeplakt, welke door de policie wierden afgerukt. Tydens het regterlyk onderzoek, is Bellemare komen verklaren, dat hy den auteur van die plakkaten was. p Parts, 11 september. Het schynt dat het gouvernement voorne mens is zoo weynig belang mogelyk aen den moordenaer Ie hechten het is hierom dat men hem, van het begin af, voor eenen half-uytzinnigen heeft doen doorgaen. Met den moordenaer voor eenpn halven zot te doen aenzien, heeft het gouvernement de adressen en de deputatien vermeden, liet is dus hieroen dat men moet tocschryven dat het diplomatiek korps den keyzer niet is gren gelukvvenschen, voor aen de kogels van Bellemare ontsnapt te zyn. Als het diplomatiek korps den keyzer niet kwam geluk- wcnschen, dan moesten de oveiheden dit ook niet doen. Bellemare, den aengehoudenen moordenaer. is den zoon van eenen schoolmeester van Rouaen. Men zegt dat hv bvziende is, en aldus kan men uytleggen dat er niemand in het rytuyg, op welk Bellemare geschoten heeft, is gekwetst. Buy ten de dry damen die in het ryluyg zalen, bevond zich 31. de Varaigne prefikt van het paleys, in dit rytuyg nog. Den moordenaer heeft verkl erd dat hy op hel ryluyg heeft geschoten, omdat hy geloofde dat den keyzer in die koets zal, omdat hy, bv het aenkomen van die koels, Lere den key zer hoorde roepen. Men heeft de ballen inden ;nuer gevonden, eenen, onder anderen, zeer leeg, en dit kan men gemakkelvk uytleggen. Op den oogenblik dut Bellemare schoot, heeft eenen stads-sergeaut, gelvk men weet, op den arm van den moordenaer geslagen, en aldus is den hul langs onder het ryluyg, in den muer gevlogpn. Het reglerlyk onderzoek word voordgezet. Men zegt dat men voornemens is, om spoedig met den moordenaer gedaen te maken, Bellemare krank zinnig te v.ei klaren, en hem iu eenzothuysop te sluvlen. ON HEM OP DEN YZEREN WEG: Een droef onheyl heeft zondag avond, op den yzeren weg van Versailles, langs den linken oever, plaets gehad, Eenen konvoy Hid reyzigers cn eenen met koopwaren hebben eikanderen ouf- moel, en zyn op eikanderen geloopen. Den schok was verschrik- kelyk. Den schok was zoo geweldig, dat de twee locomotieven zich hebben opgerégl, en zyn legen eikanderen regt blvven staen, terwyl di u schok eh den weerbols verscheyde rytuygen verbry- zeld, en vele persoonen gedood en gekwetst hebben. De oorzaek van dit onheyl is nog niet gekend; alle slach van geruchten zyn in omloop. Aenstonds, zoohaest de tyding van het onheyl gekend was, zyn de bedienden van den yzeren weg, de gendarmen, de troepen, doctors en heelmeesters, en veel volk ter plaets gesneld, om de gekwetsten te helpen en te verzorgen. Het ineestendeel der ge wonden heeft men in het buys van eenen wynkoopman gedragen. De regterlyke overheyd heeft zich ter plaets begeven, om een onderzoek ie beginnen. De dooden zyn weggedragen onder een hangdak, afhangende van den yzeren weg. Negen lyken zyn her kend. Zestien gekwetsten zyn moeten weggedragen worden, en hebben ernstige wonden bekomen. Talryke andere persoonen zvn gewelst en gewond, maer min ernstig. De mekaniciens en de vuersiokers, die in dergelyke gevallen meermaels de eerste slagtoffers zyn, hebben geen leed gehad. Het regterlyk onderzoek dat gisteren avond is begonnen, word heden voordgezet. Den yzeren weg is aenstonds vry gemaekt van alle de stukken van locomotieven en rytuygen, en heden was den dienst op den yzeren weg reeds in voegen gelyk voorgaendelyk. Twee groote en belangryke zaken houden nu de Paryzenaers bezig Den aenslag op het leven van den keyzer, en de inneming van Sebastopol. Men begrypt liglelyk dat men van andere nieuws- tydingen niet gewaegd. Paiiys, maendag 10 sept. Den Moniteur kondigt heden eene depecheaf, gedagteekend uyt Varna, van den 9 september. Deze depeche kondigt aen dat den 8 september, te middag, de geallieerden den Malakoff toren, deu Retlau en hel fort der Carenage, bestormd hebben. Alle die posiiiën zyn ingenomen en onmiddelyk bezet; maer de geallieerden zyn er slechts in gelukt om zieh iu den Malakeff- loren alleen te logeren. Den Redan en de Carenage zyn moeten verlaten worden. Maer, voegt de depeche er by, hel zal niet lang duren, of beyden zullen in onze niagl vallen. De Engelschen hebben den Redan ingenomen, maer hebben hem moeien verlaten, gedwongen zynde door de magtige artillery der Russen. Den generael Salies is in zyne onderneming tegen den centralen bastion mislukt. De geallieerden hebben gevoelige verliezen geleden. Parys, den 10 september.Men verzekert dat het gouvernement dezen morgend, uyt Crimeen eene nieuwe depeche heeft ontvan gen, gedagteekend van den 9, gelyk die uyt Varna, cudie tydingen der laetste bevestingen. Deze nieuwe depeche bevat bovendien nog het volgende De Russen hebben zelf alle hunne stoomschepen doen zinken. Het zuyder-deel van dé stad Sebastopol levert anders niet meer op dan eenen overgroolen en uylgestrekten brand. Den generael GortschakofT heelt aen den generael Pelissier een^n wapenstilstand doen vrageu, om zyne gekwetsten te kunnen wegnemen. Parys, den 10 september, in den namiddag. Men kondigt, op den oogenblik, van wegens den minister van oorlog af, dat Sebastopol is ingenomen. Zie hier den inhoud der olïicielè depeche van den generael Pelissier, by welke de Verovering van den Malakoff-loren aen den minister van den oorlog word bekend gemaekt De bestorming is den 8, te middag, tegen Malakoff begonnen. De versterkingen van Malakoff en den Redan du Carenage zyn door onze brave soldaten veroverd met eenen wonderbaren entrain en geestdrift, in onder het herbalen der geroepen van Leve den Keyzer! Wy hebben ons dan bezig gehouden met te poogen van te blvven in de plaeisen die wy kwamen te veroveren, en wy zyn er te Malakoff in gelukt. Den Rcdau cjc Carenage is niet kunnen behouden worden, ten gevolge der magtige artillery die mannen trof. welke eerst die versterking bezetleden. Maer, onze vaste installatie te Malakoff zal welliaest de andere versterkingen in onze magi doen vallen, als ook den Redan, van welken de dappere geallieerden, met bunnen gewoonen inoed, de uytspringende deelen hebben ver overd. Maer, gelyk in den Redan de Carenage, hebben zy voor de artillery van den vyand en voor zyne magtige réserve moeten wyken. a Op het zien dat onze arenden op Malakoff vlottende, heeft den generael Salles twee aenrandingen op den Central-bastion gewaegd. Die aenrandingen zyn niet gelukt; onze troepen zyn iu hare loopgrachten terug gekeerd. a Onze verliezen zyn ernstig, en ik kan die nog niet juvst melden. Maer, onze verliezen zyn ten vollen vergolden want de verovering van Malakoff'is eene winst, van welke de gevolgen oneyndig zullen zyn. Wegens de Inneming van Sebastopolheeft men nog de volgende tydingen vernomen Zie bier den texte der depeche welke, op bevel vau bel fransch gouvernement, op de beurs is aengeplakt geweest Den minister van oorlog, heel'l heden, om tien uren van den voormiddag, de volgende depeche uyt Crimeen, gedagteekend van den 9 september, om 8 uren van deu avond, ontvangen Heden heb ik kunnen daerslellen dat den vyand zyne stoom schepen had doen zinken. Zyn werk van vernieling heeft den vyand blyven voorzetten, iu het midden van het vuer onzer homben. Myuen springen nog achtervolgend, en op verschill'rge punten en dit heeft bel uiy tot eene pligt gemaekt bel binnentrekken iu de plaets uyt te stellen. De plaets levert niets anders dan een uylgebreyden vuerkolk op. Onderlusschen, van naby geprest door ons vuer, vraegt prins Gorlschakolf eenen wapenstilstand om bet overige der ge- kwelsen by het foil Sainl-Paulus weg te nemen; de brug was uyt voorzigtigheyd, op zyn bevel, afgebroken. lk verzamele de stalen van de verliezen, en gy zult bet getal bekomen, zoohaest bel my juyst zal bekend zyn. Alles gael welwy waken op de Tchernaïa. d Londen, den 1U, in den avond. Lord Panmgre, minister van oorlog, beeft de volgende depeche vau deu generael Simpson outvangen Sebastopol is door de geallieerden ingenomen De Russen hebben, tydens den nacht, bet Zuyder-deel ont- ruymd. Zy hebben hunne magazynen in de lucht doen springen, de gcheelc stad verbrand en hunne schepen, ter uytzondering van dry stooinbooleu, vernietigd. De brug van gemeenschap tusschen bel Noorden en hel Zuvden der stad Sebastopol. is door de Russen afgebroken. Parts, 11 september. Het groot nieuws, het eenig nieuws, zou men mogen zeggen, met welke men zich bezig boud, is de Inneming van Sebastopol. Als wy zeggen van Sebastopol dan moet men verstaen bet zuydelyk gedeelte; want, bel gedeelte van bel noorden is nog iu demagl der Russen, doch. zal wclbacsl door de geallieerde zyn lug< Domen. De twee deelen der stad waren door eene brug aen elkander verbonden. De Russen, na bet zuydelyk deel van Sebastopol verwoest, vernield en in brand gesteken te hebben, en alle de magazynen, te hebben doen in de lucht springen, zyn langs die brug in bel noordelyk gedeelte der stad gelrokken, en hebben de brug vernield, om door de geal lieerden niet spoedig vervolgd te worden. In dit deel van bet Noorden zyn de Russen nu nog versterkt, en gaen zich aldaer tegen de Franschen en Engelschen verdedigen. liet verlies der Russen en der geallieerden is nog niet gekend men kan liglelyk veronderstellen dat bel groot moet zyn. Te Parys sprak men van generaels die gekwetst zyn volgens een ander gerucht, zouden dry generaels gesneuveld, en acht gekwetst zyn geweest. Men begrypt dal deze geruchten verdere bevestiging verdienen. Iets wal zeker en vast is, is chil bet Zuvdergedeelte der stad Sebastopol niet meer bestaet, en slechts rookende en be bloede puvnhoopen oplevert. Voor dat de olliciele rapporten zyn afgekondigd, kan men nog alle de omstandigheden van de verovering van den Malakoff-loren en van dc inneming van Sebastopol niet kennen. In afwachting zullen wy zeggen dal de inneming van het zuyderlyk gedeelte van Sebastopol met veel blydschap en geestdrift is vernomen. Men beeft te Parys bemerkt dat er tusschen de eerste depeche die in den Moniteur is afgekondigd, en deze die op de Reurs is aengeplakt, weynig vervolg besioud dit is nu uyigclegd bet was omdat er tusschen beyde dcpechen nog eene was, die bel gouvernemeut nog niet was toegekomen. Ofschoon de Russen bel Noorderlyk gedeelte der stad Sebastopol nog bezitten, moet men niet meer twyffelen, of de Russen zullen dit gedeelte ook verlaten. Men denkt algemeenlyk dal bel garni zoen dit deel der stad mei de vestingen en versterkingen, maga zynen en depots zal in de lucht doen springen en verbranden, en zich dan, als zy kunnen, op Perekop begev n, latende aen de geallieerden niets anders dan eenen puynhoop. De Russen zyn afgemat en ontmoedigd in Sebastopol kunnen zy zich niet meer verdedigen. Hetgeen men daer komt Ie lezen, is het eenigsle wat de fran- sche dagbladeren en korrespondenten dezen morgend doen kennen. Nog eens gezegd, bezondere nieuwstydingen kan men nog niet ontvangen de lelegraphieke depechen alleen kunnen eenige tydingen aenbrengen, en hebben er, inderdaed, aengebragt. Den Journal des Dcbals kondigt eenen langen artikel over de inneming van Sebastopol af, en zegt dal de Franschen, meester zynde van Malakoff, den gebeden nacht hebben gehad om er zich te versterken, en kanons en morliers te plaeisen, en des ander- daegs de bestorming te wagen. Wat meer is, den zegenprael van daegs te voren bad deu geesidrilt der Franschen verdubbeld, die nu alle gevaer trotseerden, en vochten gelyk leeuwen. De Russen, integendeel, waren ontmoedigd, en daer prins Gorlchakoff geene kans zag om zich tegen dc Franschen met eenig voordeel te kunnen verdedigen, beeft hy den aftogt be volen. Doch, voor aleer het zuyddeel van Sebastopol te verlaten, hebben de Russen geheel dit deel der stad vernield. Alles is verwoest; den eenen steen is op den anderen niet gebleven alles is verbrand en heeft men in de lucht doen springen, en als bet garnizoen over de brug was getrokken, beeft men de brug ook doen springen. Het is ten gevolge van bel innemen van eenen bastion, en na een gevecht en eene bestorming van eenen dag, dat Sebastopol in de handen van de Franschen is gevallen. Crimeen, den 9, om 10 uren 15 min. des morgends. Gisteren te middag is den Malakoff-loren bestormd later zyn den Grooten Redan en/den Centralen Bastion bestormd. Eenen noorderwind beeft de schepen weerhouden. De bom barden, om te kunnen schieten, zyn in de baey van 'Streletska moeten varen zy hebben op den bastion der Quarantaine en op het forl-Alexander 000 bomben geworpen. De zes «ngelsche bombarden, ook in de baey van Streletska liggende, hebben byna een gelyk getal bomben geworpen. w Geweldige ontploffingen en uytgebreyde branden hebben ons doen veronderstellen dal de Russen de stad verlaten. Heden hebben wy geweten dal men de russische schepen had doen zinken. De brug was overdekt met troepen, die zich in bet noordergededdt verwyderden. Om acht uren was de brug afge kapt. Er blyven in de have, tegen hel Catharina-fort, maer eenige stoomschepen meer op anker. Dezen morgend, aen boord van den Brandon zynde, ben ik de ballerve» van de Quarantaine genaderd, en ik heb niv kunnen verzek'fe> dat die batleryën onlruyind waren. Op dezen oogen blik komen zy in de lucht te springen. Onze soldaten zyn uyt de loopgrachten gekomen, en ver- spreydeii zich op de vestingen van dc stad. De vestingen schynen verlaten te zvh. Den ouder-admirael, Bruat. Ziet bier nog wat wy in den Journal des Dèbals lezen Het is by klaren dag, des middags, dal w> den voet op de ontzaggelyke vestingen vau Sebastopol gezet hebben, en op een zyner sterkste bolwerken. Inderdaed, den verwoesten toren, als ook bet bolwerk KornilofT dat hem omringd, waren gebouwd op eenen heuvel die dc marine-voorstad (Karubelnaïa) overheerschl. In deze voorstad liggen de militaire haven, het arsenael, de kal- falerings-dokken en al de groote gebouwen der marine. Dit eerste voordeel was voorzeker grool, en den stormloop een roemryk wapenfeylmaer, men kon nog niet gelooven dal de in neming van Malakoff zoo spoedig heel de voorsiad in ons bezit zou hebben gebragt. Welnu onze dapperen hebben in eenmael iels te weeg gebragt, hetwelk nog langdurige cn gevaerlyke inoeyten bad konnen vereyschen. Men kan wel denken en men weet het zelfs zeker, dat de Russen agler den Malakoff-loren talryke werken en batteryen hadden daergesteld dal de straten en de groote gebouwen dei- voorstad verschanst waren, en dat de russische generaels bevel hadden om den grond voel voor voel te verdedigen. En echter zien wy bun in bunnen schrik, de Karabelnaïa cn de schepen iu brand steken. Dien stormloop, of bestorming, by klaren dage is een der wonderste, welk men in de geschiedenis der oorlogen kan vinden ook vind men geene belegering gelyk aen die van Sebastopol. Men kan zich verbeelden wat onverschrokken sloulmoedigheyd onze soldaten hebben noodig gehad, wanneer men denkt op de nederlaeg van den 18 juny, voor dien zelfden Malakolf-toren de nederlacg is glorieryk gevroken. De groote bestormingen, ter gelvker tyd, by klaren dagen en op al de fronts dor belegering, wierden gedaen om op de verdedi gers van Sebastopol eenen diepen indruk te maken tevens iuoe>- ten zy juyst bel tegendeel teweeg brengen op hel leger der bond- genoolen de eersten verloren bet vertrouwen, hetwelk zv in hunne vestingen steldenen de anderen, bunnen stormloop ziende gelukken, zagen hierin eene zekere waerborg van nog grooler voordeelen die aenstaenstaeude waren. Van alle oorlogs daden, is den Mortnloop tegen eene vesting de moeyelykste, de ge- vaervolsle, die welke van de troepen bet meeste moed en onver- biddelyke wilskragt eyscht. De geallieerde soldaten hebben de bewondering vau Europa verdiend in de bestorming vau Sebas-

De Denderbode | 1855 | | pagina 3