ZONDAG 25 SEPTEMBER 1853. NEGENSTEN JAEBGANG. - Nr 475- AELST, den 22 September 1855. DE BEDEL AERSHEYZEN. Ben Yzeren Weg van Aelst. YZEREN" WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN AUGUSTY 1833. I" Ton 7 uren 45 minuten des morgens nner Dendetmonde Gend, Brugge, •kistende, Kortryk, Mouscron. Dnornyk, Ryssel, Calais. '2° ton 9 uren 30 min. des morgens nner Dendcrmonde, Gend, Mecheh-n. Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Vcrviers, Landen, St. -Truyen,en llnsselt 3® Ten 1*2 uren 00 minuten roor middag, nner Dendcrmonde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 4° Ten 2 uren 45 tn. numidd. nner Dendeinionde, Mechelen, Brussel, Antwerpen., Leuven, Thienen, Luyk, Vevvier, Landen, St. Truyen, Hasselt, Aken en Keulen. 5° 7en 5 uren 30 minuten des nronds, nner Dendcrmonde, Mechelen. llruRse], Antwerpen Gend,Brugge en Oslcnde, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel en Calais.. (i® Ten 8 uren 15 minute» ilrs nronds nner Dendcrmonde, Gend. M»sclnsl"u„ Brussel, Antwerpen, Leuven. Thienen, Ltiyk, Vcrviers, Aken en Keiden. ns.'fi hl't'S VAN DENDEKMONDE NA EU AELST. 1" Ten fi ur. 15 tn. 's morgens.21 Ten 8 uren '20 minuien 's morgens. 3° Ten 10 uren 10 minuten "s morgens. 4° Ten l'2 uren 40 minuten 's middags. 5o Ten 4 uren 10 minuten Savonds.—6° Ten uren 45 minuien 's avonds. Zullen te Gysegem stilleslam de volgende kunvoyen vertrekkende van AF.LST, ten 7 uren 45 minuten, ten 9 uren 3o miiiut. 's morgens, ten J2 uren ten 2 uren 45 minuien eii ten 5 uren 30 m. s' avonds* Van l)LNDLRM0N DL ten 6 uren 15 mimifen, ten 8 uren 20 minuten 'smorgen», ten 10 uren 10 tuin. voor ui. ten 12 u. 40 m. namiddag, ten 4 uren 10 men ten (i uren 45 min. des avond-.. \oor alle rigtiugen rnoet men te Dendermondc van konvoy veranderen. Uil bluil vcrschyni ties Zaterdags in den namiddag onder de dagieekenïpg van den dacrop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 Ir. 50 c., dien der aunoucen up 20 ceutimen den drukregel. BEN BENBERBOBE Indien de betlelaershuvzen veel te wcnschen lalen onder belrek van verzedelyking der 'opgeslotene bedelaers, zy zyn ook zeer le beknibbelen wegens de overgroolc lasten waermede zy de ge- aneenteus bezwaren. Wy zien zeer dikwils dal '1 geen de ge- ineenlens moeien betalen voor bare bedelaers die in de bedelaers- buyzen opgesloten zyn, byna al de inkomsten der weldadigheyds- bureeieu verslind en niets meer aen de armen der gemeente overlacl. 'T is daerom dat wy van gedacht zyn dat, als men eencn landloopev-bedelaer moet opsliiyten, de onkosten dier opsluyling door den slael en niet door de gemeente moeien gedragen worden, want landloopery is eene overtreding van eene wet, 't is een misdryf gelyk alle andere, vermits liet door de wet voorzien en gestraft word de straf word gegeven voor de rust van 'l land, voor d'algeineene politie. Ons dunkens, ware den besten middel om de bedelary uyt le roeven en wezenlyk nulligen onderstand aen de noodlydende te bezorgen, dat elke gemeente verpligl zg liare armen le onderhouden *n dal de omzwervende bedelary slrengclyk verboden wofde. Men jiiag zeggen dat de uyiroeying der bedelary allyd de aèndaeht der gouvernementen gaende gemaekt' heeft; nien heeft allyd onder vonden dal de omzwervende bedelary de oorzaek was dal den bedelaer niet zedelyker wierd dat by luy was en geene boegenaemdc poogingen deed om zich uyt zyncn scha mei y ken slaet le nekken, dat, in plaets van aen werk te denken om uyt de ellende te geraken, by zich dieper en dieper in de luyheyd, in de zedelooslieyd en godsvergetenbeyd liet zinken, dal eyndelyk den bedelaer, reeds zeer ongelukkig op de aerde, schandelyk bel toekomende leven uyt de oogen en uyt zyn verstand verloor. Wy inogeu dan zeggen dat men ten allen lyde, de uyiroeying der bedelary aenzien beeft als eene noodzakelyklieyd niet alleen voorde samenleving, maer ook voor't welzyn der armen zelf. De oude wetten waren zeer streng tegen de omzwervende bedelary, maer deze wellen, gelyk al deze welke door eene buyleumatigé strengbeyd zondigen, wierd eu zeldzaem toegepast. Onze nieuwe wetten bepalen slechts eene gevangzitting, welkers duer soms maer zeer kort is. Aldus zyn zy in een tegenstrydig exces ge vallen. De gevangzitting is zelfs geene straf voor eenen bedelaer, 'i is hoogstens eene géne die hy welhacst vergeet en daerdoor valt by wederom in zyne eerste gewoonte. De oude wellen mei hare slreughcyd, en de nieuwe met hare zacluheyd hebben gelykelyk magteloos geweest en zullen bel fdyven zoo lang eene vooruytziende politie den bedelaer niet zal gevat hebben van als by begon te bedelen, en-hem niet zal weerhouden hebben op den boord van den afgroud in plaets van er hem te laten invallen. HOE IS 1)1T MOGELYK Die weldadige en vooruytziende politie is onmogelyk en zult gv noyi hebben zoo lang de armen geeneu genoegzamen onder stand vinden in de gemeentens waeraeu zy loebeliooren, zoo lang er geene maelregels genomen worden om de vreinde bedelary legen le houden die aen de armen der gemeente komt ontnemen 'l geen zy zelve nuodig hebben. Maer ook als die politie zal wel uylgevoerd worden, dan zal men mogen verzekerd zyn dat de gevallen zullen zeer zeldzaem zyn dal er geenen noodigen'onder stand aen de armen zal verleend worden. Tol voorbeeld kouncn wy aenhalcn de stad Bordeaux, waer er niet meer gebedeld word, omdat er in den onderhoud, in de on- derrigling en verzedelyking der armen op eene zeer zorgvuldige wyze voorzien word; en noglaus z.il men u te Bordeaux verklaren dat, sedert de uyiroeying der bedelary, gé heel de stad er nter- kelyk bv gewonnen beeft door de vermindering der aelmoessen eu door de inwendige rust. Wy zouden verscheydene gemeen tens van Belgiën bonnen aenstippen die bet voorbeeld van Bor deaux gevolgd én volkomenlyk in den onderhoud barer armen gelukt hebben. Wy denken dus dal, als eersten mpetregel, om kracbtdadiglyk en gemakkelyk de armen by te staen, bel nood- zakelyk is dat de rondzwervei.de bedelary verboden worde, maer ook dal den onderhoud van liaie armen voor elke gemeente verpligiend zy. Op hel oogenblik dat wy deze regelen necr- sehryven, een zeer deftig blad van Parys, Le Mes sag er de la Chariiébehandelt bet vraegstuk der bedelary, pleyt in baer voordeel en zegt dal men ze door geene wellen mag verbieden, dat nien ze leenem'ael vry moet laten. Nogtans sprekende over de wetten die in Yraükryk beslaen, zegt dit blad verder Dat men de» landloopers stralfe, de aflroggelaers, de rusl- stoorders. de ellendelingen, die, om bel openbaer medelyden le verwekken, arme scbepselkens op de pynbank zetten dat den slaet en de paitikulieren geen hoegeuaemd medelyden hebben .inel dezen die de aelmoes sleebis gebruykt om zyne driften te voldoen, of die bedelt met beledigingen en bedrey- gingen, niets is beter dan zulke bestraffing. Maer zyn er niet vele gevallen van eerbare armoede en van dringende nood- zakelvkheyd die geen ander hulpmiddel hebben dan de bede- larv Eu is 't niet do wet der naluer Overtreden te ant woorden door het gevang aen den nachten en verhongerden meosch, wiens slem zich verheft om een kleed of een stuk brood te a bekomen i Wy zullen hierop antwoorden dat wy die opwerping in baer geheeJe ontmoet hebben, wam als de gemeente zal verpligl zyn hare noodlydende le onderhouden, zullen de gevallen van gebrek aen een kleedsel van eerste noodzakelyklieyd aen ecu stuk brood zich niet meer opdoen. Wy hebben hiervan honderde voorbeel den Daer waer de conferentie» van (fen II. Yincëntius de Paulo beslaen eu wel geholpen worden, moeten de armen niet meer bedelen, zy worden gekleed, gevoed en in bun huyshoudelyk eu zedelyk gedrag met alle liefde onderwezen. Maer men begint le begrypen dal de aelmoes gegeven aen kloeke bedelaers die niet werken, zonder uvtwerksel is, dal men de armen ten allen pryze aen 't werk moet gewoon maken, dal men hun bezigheid moet verschaffen. Dit is, uaer wy vernomen hebben, iets waermede een groot deel Confereuliën van den II. Vincentius zich bezig houden; zy zoeken werk te geven en leggen zich byzondcrly.k toe op hel gespin van haudgareii. 'T is te hopen dat de Confereuliën in bare poogingen zullen gelukken, zy zullen hierdoor niet alleen werk en brood aen de armen verschaffen, maer zy zullen aen 'l land de koslelyke fabricatie van lyuwaden met handgespin teruggeven. ïn de netelachtige omstandigheden waerin wy ons be vinden, dal namelylt tslle eetwaren zoo bnytenmale duer zyn, ,en dat de houilliekolen byna tot het dobbel der ge- woone pryzen geklommen zyn,* nu dat door de gemakke- I lyke vervoering langs den yzeren weg de boter, de granen, en verdere eetwaren gedurig in prys verhoogen, is het j hiliyk dat hel gouvernement zich tegen de remises die op de vragt der houillie langs onzen yzeren weg voor de stad j Aelst en hare omstreken gedaen wierden, niet verzette, des te minder, omdat den Staet daerby niets verliest, geene bnytengewoone onkosten van vervoer moet inrigten, en daerby altyd zyn overeengekomen aendeel zal blyven ont vangen. T is in dezen zin dat de fabriekanten en indus triëlen dezer slad eene petitie in omloop gebragt hebben om van het gouvernement de gunst te bekomen die thans door de beslissing der regtbank van Brussel komt afgesla gen le worden. Wy hopen dat den heer minister van 't inwendige den omzendbrief waer van wy verder gewagen, meer gewigt zal byzeüen, met aen de petitie onzer ingezetenen eenen gunstigen uytslag te helpen bezorgen. Wy zullen hierop terugkeeren. De voorileelen die onze slad en omstreken in 't algemeen uyt de daerstelling van onzen yzeren weg schenen te moe ten trekken, komen groolelyks verhinderd te worden door eene beslissing die de regtbank van eersten aenleg, zete lende te Brussel, komt te nemen. Om deze zaek wel te begrypen is het noodig de zelve van wat huoger op te nemen. Sedert langen tyd is er gereklanreerd tegen de over- groote vervoerkosten die onze slad en omstreken te betalen hebben voor de hdudliekolen, welke echter van eene on- ontbeerlyke noodzakelyklieyd zyn. liet was byzondcrlyk om de al té hooge vervoerkosten en gevolgelvk den prys zelf der hoiiilliekolon te konuen verminderen dal den voorstel bestaen heeft eene vaert van eerste klas te maken, naer welkers verwezenlyking de bevolkingen van Aelst en omstreken zoo vurig verlangd hebbben. Dees ontwerp was in deze bietste jaren reeds zoo verre gekomen en bewerkt, dat er al eene naenilooze niaelschappy ingerigt was welke eene borgstelling van een millioeii in banden des gouver- nements gestort had, zich hierdoor verbindende tot het maken dier vaert gezamenliyk met eenen yzeren weg. Doch na lange en ernstige debatten in de volkskamer, is er eyndelyk beslist dat eenen yzeren weg alleen vergenoe gende was om bedoelde voordeden aen de slad Aelst en volkryke omstreken op te leveren, en de vaert wierd van de hand gewezen. Hieruyt volgt klaerlyk dal dezen yzeren weggeschikt is om ons eemgzijis de voordeden, die wy van de vaert te verwachtten hadden, le verschaften. Eu welk is hier een dier voornaemste voordcelen Klaerblykelyk de verminde ring der pryzen van de houilliekolen, vermindering of afslag die alleen door de vermindering eu 't gemak der vervoer kosten kan (e weeg gebragt worden. Den yzeren weg beeft ons, tot over eenige weken, die vermindering doen gevoe len en zou ze ons welligt in 'l gevolg nog meer doen ge voelen, indien de Algenncnc Maetscbappy in hare werking niet gedwarsboomd ware. En waerin b.estael hel voordeel dat deii yzeren weg ons opzigtelvk den vervoerprys tot over eenige weken oplever de Uyt de volgende nytlcgging zal het klaerlyk bivken De maetscbappy maekl op bare kosten geheel de lyn van den yzeren weg die door den Staet geëxploiteerd word 0111 de maetscbappy hierover te vergoeden, verleent het gouvernement baer eenige voordeden lieslaeude hierin dat zy nainelyk de dry vierden deronzuyvere ontvangsten van aide nieuwe statiën döor baer gemaekt, twee uvtge- zonderd, zal genieten; terwyl integendeel de nuietschappv slechts een vierde der onzuyvere ontvangsten verkrygl van al de treynen welke de lyn van Dender-Wans overloopen en naer andere statiën vn den Slaet bestemd zyn. Nu, de maetscbappy de inzigten van der. wetgever nalevende, heeft, met de opening van bare spoorlyu. ijcgor.nen met aen tiet publiek een deel barer ontvangsten af le siaen op de vragt der houilliekolen, bet deel dat aen den Slaet toekomt ganscli onverlet en ongeschonden latende. Bv vonnis van 6 Augusty lest is het aen de niaelschappy verboden, zonder ofliciele toelating van '1 gouvernement, dit deel barer ont- vangsten aen 't publiek nog af te staen, en bv gevolg moe ten de kolen al wederom zoo vee! in prys verhoogen. Den hieronderslaenden brief is door den heer minister van binnenlandsche zaken aen al de gouverneurs dei- provinciën gezonden. Wy hopen dat deze hooge ambte- naers wel den geest van dit stuk zullen overwegen en geene wettige middelen verzuymen om het gewenscht doel van den heer minister te'bereyken. Daer dezen om zendbrief klaer uytgelegd is, onthouden wy ons van ver dere aemnerkingeu, onze lezers zullen over deszelfs weerde zeer gemakkelvk konnen oordeelen. Zie hier den brief Brussel, den 17 september 1855. Mynheer den Gouverneur, peu boogen prys van alle eetwaren heeft voor alle landen, en voor Bel- gien in het bezonder, eenen toestand te weeg gebragt, die voor de bevol king runispoedig is*. Dien toestand wekt teregt de levendigste en aeuhoudendste bezorgdheyd der gouvernementen op. Om inde behoeftens te voorzien, is het noodig dat de auibteuners van allen rang in bunnen y ver en opoffering vverkdadiger en vernuftiger worden dan oyt iets wat de openbare magt in Belgiên altyd onderscheyden heeft, in de veischillige crisissen, welke heiland sedert tien jaren heeft doorgestaen. liet onderzoek, otn in de noodwendigheden te voorzien, moet beginnen met juysi dm opbrengst van den oogst van dees jaer te kennen. Reeds bel» ik u verzocht iny diesaengnende de volledigste inlichtingen le zenden, voor den 10 ociober aenstaende, vooral in wat betreft de tarwe, de spelt, de rogge, den boekvveyt en de aerdappelen. Ik verzoek u op nieuw, ten stipste te waken, opdat de omgaven welke gy my zenden zult, nauwkeurig zyn, en wensehe dal gy my nu, reeds ecu algemeen overzigt over den oogst in uwe provincie zoud sturen, in af wachting dat gy my den toestand in al zyne bezonderheden kunt bekend maken. Neem terzelfder t\d inlichtingen, om de hoeveelheycl graen te kennen, welke van den oogst van voorleden jaer by de landbouwers en kooplieden nog overblyft. Racdpleegd ten dien eynde, in uwen dagelykscben omgang met de opperhoofden der veischillige admiiiistialien, de iénarenste man nen. Vei waerloos geene enkele inlichting over deze belangrvkc kwestie en houd my regelmatig bekend met alles wat er betrek op heeft. erders moet uwe bestendige zorg trachten op te zoeken, welke de kragtdadigste en toepasselvkste middelen zyn, om de ontbeeringen en het lyden der werkende klas le verzachten want deze klas verdient onze volh- belangslelling. Ten dien evnaeis liet gued, dat gv u in betrekkin» stelt met de koophandelkaiucrs en de landhunw-kontinissien uwer provincie. Deze, uvt mannen zammgesteld die den zedelyk en en huyshoudelyken toestand der werklieden ten beste le kennen, déw-yl zy te midden van bun leven, zyn vooral goed in staet om met kennis van zaken zulke maetregelen voor te stellen, als welke zv noodig denkt u om voorbeievd of zelfs oiiiuid- delyk in werking gebragt le wotden. l)c koopliaiidelkamer en landbouw-kommissiën zullen u wacrsch ook nuttige inlichling -n kunnen geven over den voorraed, dien den vremden mogen verwachten, om iy liet te-kort van onzen ey»n te voorzien. Zy zullen ook eenen gelukkigen invloed te weeg brengen óp de kooplieden en de pachters, ten eynde hun in hunne welwillende ge voelens j -geus de arbeydenrie klassen te versterken, en hun aen te manen om aen deze de weldaden eener In-ylzame bescherming te verzekeren. Buyten de ulgemeene maetiegelen. welke per dekreet zullen moeten genomen worden, zyn er i:og andere welke een jilaetselyk karakter be zitten (loze hetrelli'ii alle bezondere toestanden en kunnen misschien regtstreekscher en dus kragtdat.iger hulp verleenen. liet is dus van be lang, Mynheer don Gouverneur, dutgv van nu af de aendr.ciil der geiueente- oveiheden inroept op de maetregelen, welke het best geschikt zyn om bet 1 yde i dos volks te verzachten, en welke in andere lyden leeds met het zelfde doel en met goed gevolg toegepn .t geweest zvn. Roep de hulp der geestely kheyrl in, die noyt aen hare zending van vrede en liefdadigheid is te kort gebleven, en wier zedelyken iuvloed op onze werkende b; volking zoolegelniatig en regtveeidig is. De weldadigbeyds-bureeien zyn niets anders dan besturen van opoffering uien moet dus hunne raedgevingen^n hulp, met betrouwen verzoeken en met dankbaerheyd aenveerden. Daer, waer er bezondere genootschappen beslaen of kunn-n in®origk worden met een doel van weldadigheyd, is bet noodig hunne ituigtuig ie vergemikkelyken, en hunne ontwikkeling a.n le moedigen. lyk wy uyt n oogst

De Denderbode | 1855 | | pagina 1