as.ao. ss.».». PILLEKENS. De tusschenkomst der geneeskundige kommissiën is ook heel vremche- lyk, eo men kan deze niet genoeg beliiilpiaern tyn, in het trrbciemi *an den gexondheyds-toestand onzer voornaemste fabrieken. De'merkten moeten vooral en op eeue b'-rondere manier uwe nendaeht en die der gemeentelykc overheden opwekken. Terwyl gy de ooroordeelen bevecht, welke er maer al te veel zyn en in den handel der levensmiddelen gebruykt worden die den prys zouden kunnen doen klimmen gy moet zorgen dat de koopers en verkoopers lmnnc y« rhandelingeu, vry en ge- mstelvk kunnen bewerken. Den hoogen prys der eetwaren mnekt het aen de administratie meer dan o*. t ten pligt, den verkoop nauwkeurig na te geen en dit onder het dubbel opzigt van hoeveelheid en van kwaliteyt. In naem derjusticie en der menschlievendheyd moet men de fanuhen waerhorg geven, tegen de hatelvke weivalsehingen en tegen alle valseb gewigt en maet. Ik hoop nog, M. den Gouverneur, dat welhaest, als de levensmiddelen in grooteren overvloed in verbruyk kunnen komen, de pryzen «enzienhk zullen dalen, liet is echter voorzigtig van zich van nu af, gereed te maken op een minder troostend toekomende. Ik reken op uwe getrouwe medehulp en ik hen overlnygd dat gy mets zult nalaten, om diegenen lot yver en werkdadigheyd aen te dryveii, wier hulp er nnodig is in liet volbrengen van de mueyelyke taek, ons door de omstandigheden opgelegd. Wil mv, in alle geval, welhaest een verslag meedeelen over den toestann uwer provincie er byvoegende wat er gedaen is, en wat gy noodig hebt gedacht voor het vervolg te doen. Om te doen zien wal eenen aenzicnelyken oogst men in hel uoorden dor linie bekomen heeft, hoeven wy slechts de cyfers na le gaen, die de Allgemeine Augsburger Zeitung ten dezen opzigle, meedeelt cyfers. welke uyl eene geluofwcerdigc bron genomen zyn. Dezelve strekken zich uyl op Stalen van 'l zuvden nacr bel westen, en staen lil veigelyking v. n 184'tol 1850. ast-- Bushels (den bush, beloopt 1/ï bekt.) 30,7Su.«00 30,557,044 77,300,000 Het geheel van deu oogst zal 75 per cent van den totalen op brengst in 1850, te bovengaen. Dit zal met overdreven scliy- nen," zegt den knrrespomientals men ziel, dal er (door de bovengemelde vergelyking) reeds een verschil is van loO par cent, op de helft der Stalen van Amerika. In 1847, gact by verder, hadden de Vereemgde Stalen slegls 4U 1/2 millioen bushels graen geougsl; in 1850 maer 100 1> millioeu en in 1855 beloopt dezen oogst 1 7a,2110,000 bushels. Welk eenen onmelelvken overvloed, en wie zou durven zoggen, dal wy in Europa gebrek zouden moeten lyden nu de schoep en stoomvaerl de verstgelegcne punten vau «Ie wereld, op eenen klevneu afstand van elkaér doen liggen Lael zelfs de scheepswachten nog al boog zyn zeker is liet dat dien overvloed eenig uylworksel zal hebben op de merkl- prvzen, en len minsten bet gemis van voorraed beletten, waer- aeh zekere speculanten zoo geernc zouden doen gelooven. Niet alleen, wv herbalen hel bier is onzen eigenen voorraed in 't geheel zoo' kleyn niet want wy hebben een goed gewoon iaei; maer no;,' is er in de korenlanden eenen on^eloullykon groo- ten overvloed. Onze zuster, de Gazet van het land van W'aes, na ons artikel teen de l'rancniagonsbladen en byzondei lvk legen de "oddelooze Broedermin te hebben overgenomen, zegt dat er nog andere liberatersbladjes bestaen die, indien zy door de °logiegasten niet ondersteund wierden, welhaest zouden moeten ophouden te versehyneti, dat zy overal waer liberalersregentipn aen 't hoofd zyn, door t werk van 't stadhuvs enz. regt gehouden worden. Dan vraegt de Gazet van H ues ons hoe het hier zit met 't I erhand't geen alleenlyk gekend is omdat wy er van lyd lot I yd van sprekenWy zullen aen onze zuster antwoorden dat hel hier juyst gelegen is getyk zy zegt dit onnoozel prul- blad, het Verbond, heeft slechts een handvolleken itisrhry- vers'; naer alle gemeentehnyzen en aen vele particulieren word'het gratis gezonden; en zoo beschaemd zyn de negen tiende der .gemeentehnyzen van dit bludje, dat het by deszelfs aenkomst dadelyk in serveetjes gescheurd en in de plaels gelegd word waer den koning te voet naer toe gael. Dit bladje word ondersteund door onze stadhnyskoppen met de annoncen der regering en met het werk van liet stadhuvs. Noyl heeft eenen anderen drukker hier Ier slede eene letter lé drukken voor het stadions, de liberaters vinden ons slechts om ons aendeel in de conli ibtitien te doen betalenalles is altyd voor 't VerbondDoch alhoewel dit niet billvk is, is zulks niet te verwonderen, want schippers en voor!iens zetten altyd elkander over, en 1 ware voor ons eene zotheyd worsten le gaeit zoeken in een hondekot. Daer wy hier spreken over de volslagene onbedtiy- deltdhevd van 't Verbond, 't welk in 't publiek byna niet „elezen is vermits het nattwelyks op ISO afdruksels getrok ken word, achten wy noodig de verkoopers of verpachters van goederen te doen opmerken dal zy zich dikwils moer schade laten toebrengen dan zy wel denken. En hoe zoo Zommige überalers-notarissen, die aengesteld zyn om ver knopingen te doen, doen de bekendmakingen of annoncen alleen in 't Verbond plaetsen, eensdeels nvt partygeest, en andersdeels om dit prulblad regt te houden. Maer wat „ebenrt er zeer dikwils Dat er voor de le verkoopen goederen geene liefhebbers komen en aldus onder de weerde verkocht worden, zulks omdat de verkoopingen niet genoegzaem bekend gemaekt zyn geweest. En inder- dacd, is 't niet eene schandige verwaerloozing van de be komen der cliënten van namelvk de venditiën aen le kon digen in een blad dat niet gelezen word, ter uylshiyling van gazetten die overal verspreyd zyn Dat de gene wie het aengaet hieraen denken en weten dat zy het regt heb ben van hunne notarissen te eysschen dat dn venditiën of verkoopingen in alom verspreydde gazellen geplaetst wor den. Indien men ons zegt dat wy voor onzen intrest spre ken, wy zullen antwoorden ja wy spreken voor onzen intrest, maer 'tis ook voor den intrest van anderen. Al wie zich wetens wilt laten foppen, is daer meester van, maer dan moet hy 'tvoorbeeld niet velgen van den arend, ,|ie zich hcklaegtie omdat hy doorschoten was met den bont wiens veren uvt zyne eygene vlerken gemaekt waren. Naer wy vernemen, is er al wederom een ordewoord uvt «Ie franemaconslogiën aen al de liberatersbladcn ge zonden om met nteer geweld tegen godsdienst en geesle- lyklteyd nyt te vallen. Den walgelyken Observateur heeft het leeken van aenranding gegeven in een zyner laelste IN" heeft dit blad zyn geweld verdobbeld en zyne sehtty- mende woede zoo verre gedreven, dat de grootste nood klok geen meerder gedrnysch kan maken. Immers het gehuyt en gehriesch van den Iranemaconschen Observulextr tegen Kerk en priesters is zoo uytzinnig, dat den minst klaerzienden er de oorzaek en neyging van ontwaert. Den Observateur is onvoorzigtig ten op/.igte van zyne party, want hy verraed hare inzigten, en weet niet dat het soms doodelvk is eenen gevaerlyken zieken te ontdekken als hy in 't zweet ligt. Dat den 'observateur met zyne kliek maer wel oppasse en wele dal als 't waer is dat bitsige honden altyd niet gescheurde ooren loopen, het wel zou konnen gebeuren dat kop en ooren al met ïien keer afgekapt worden TOESTAND DEIt RESSEN IN CRIMEEN. Den ilorning-Chrmiclc is van oordeel, dat de verovering van hel noordelyk gedeelic van Seba-lopol met gcmakkelyk gaen zal, en beschouwt 'deze lack als de moeyelyksle helft van liet werk. Volgens dit blad, zyn de meeste oflicieren, welke te Sebaslopol zyn', van oordeel dal dit gedeelte door een bombardement niet in le nemen is, en dat liet volstrekt noodig is liet van alle kanten in te sluyten. Daereulrgen beweert den Times, dat de Russen de noordelyke forten maer korten lyd zullen verdedigen, of wel dat zy nok deze werken zullen ontroyinen, ten eynde hun leger te redden. Het blad zegt dat Inlnne krygsmagt zich thans in eenen zeer gevaer- vollen 'toestand bevind, in een scliier-eyland, hetwelk geene versterkte positie, geene middelen lot onderhoud der troepen en bvna nergens water oplevert. De zee, die met vyandelyke schepen is bedekt, omringt dat oorlogslooneel aen dry kanten, en de vierde zyde is door eene woesteny en door moerassen van de russisclie operatiën afge sneden, De geallieerde bezetten reeds sterke position in Eupaloria en teni-kalé, en deze kunnen spoedig over zee versterking kry- gen. Het dagblad denkt het om al deze redenen hoogst waer- schynelyk, dal prins Gorlscliakoff, zynen neleligen toestand be- grypende, welhaest lol eenen algemeenen teruglegt zat overgaen en den Krim niet langer houdhaer zal achten. In allen gevalle, zoo eymligl dit artikel van den Time», ver trouwen wy, dat de geallieerde legerhoofden zich door niets zullen laten wederhonden, om zich hel rroot voordeel, hetwelk zy reeds behaeld hebben, verder met alle kracht en allen spoed ten nutte le maken. Ook van de Fransche zvde, word thans den toestand der Russen in Crimeen als zeer slecht voorgesteld. Prins Gorlschakot! neef» de overhlvfselen van het garnizoen naer de noordzyde van de baey van Sebaslopol overgebragl, naer cfe hoogten langs de kust hoven het lort Konslanlyn en langs de vlaktens achter Mackenzie, lol aen de bronnen van den Beilieck en de Katclia. Het noorder- l'nrt of de citadel en de zee-verdcdigings-linie maken den reglen vleugel der russische positie nyt; het centrum is by den weg van Mackensie, en den linkervleugel strekt zich verinoedelyk lot den weg van Asiodor nyt. Wal in hel bvzonder de russische positie betreft, en Ie tgeen zonunigen ten önregte hel xioordclyk gedeelte van Sebaslopol noe men, maer hetwelk niets anders is dan eenige sterkten benoorden de baey van Sebaslopol. deze beslaet alleen uyl barre duynen, welke wel bedekt zyn niet zeer belangryke versterkingen, maer die evgenllyk'alleen bestemd waren tot verdediging van de havenwerken, en geenzins als eene samenhangende vesting kun nen beschouwd worden. De geallieerden hebben niets te vreezen van het Noorderfort of citadel, liet kan alleen eenen aenval wederstnen niet behulp van een leger in zynen omtrek gekam peerd. Maer het russiseh veldleger bevind zich in eenen veel onguiistigeren toestand dan het legenoverslacnde leger der geallieerden. Het legerkorps van den gegerael Liprandi, op de hooi len van Mackenzie, heelt groot gebrek aen water en proviand. In het gedeelte ten zuvden van de baey, hel eygcnlyk Sebaslopol, moet eene groole hoeveelheid leeflogl vernield zyn, en ten noorden van de haev bevinden zich niet genoeg plaetsen, waer eeue loe- revkende hoeveelheid onrlogs-voorraed en levensmiddelen kon geborgen worden, indezen slaet van zaken zou liet russische leger welhaest verpiigt zyn, vrywillig terug te trekken naer Pcre- kop of als uylersle redmiddel eenen laelslen aenval in liet open veld le beproeven, byaldien de geallieerden hen hierin niet voor komen. EENEN I10NÜ IN DEN CRIMEEN. De Presse d'Orient brengl ons liet volgende verbad over èenen Imnd in Crimeen, die zich al moediger zou geuragen hebben dan meuigen soldael u lk zal mynen brief niet sluyten, zonder u met lof te spreken over eenen soldael van eene nieuwe soort, die zich in liet gevecht aen de Tcliernaïa niet roem heeft overdekt. Het is eenen hond die eenen sergeant en eenen soldael hel leven heeft gered, en die dry Russen heeft gevangen gemaekt; hy hoort toe aen den kolonel Mwinann, van lie 75" linie. Deu 16 des morgens, op het «ogenblik van op deu vyand aen le rukken, had zynen meester hem doen vastleggen tnaer den hond liet spyl my zynen naem niet te kennende soldaten ziende loopen en liet geschut der geweeren hooreudc, brak zyne kelen eu in een omzien ivas hy le midden van zyn regiment, in slryd met den vyaml; hy beet den eenen, sprong den anderen overhoop, en gaf bewvzen van den grootsten helden moed. Hy ziet eenen russischeu grenadier eenen bajonnelsleek ge ven aeii eenen sergeant, die eenen vyandelyken olficier by de kraeg hield; inet eenen sprong, vat hy den grenadier hy den ka- pol en doel hem achterom vallen; maer le edelmoedig om eenen overwonnen wand tc bylen, vergenoegt liv zich hem de ponten op de borst le zeilen en hem de tanden le laten zien, tot dal men zynen man komt gevangen nemen. Een iveynig verder, heft eenen russischen soldael den sabel op legen eenen gewonden Zouaef; den hond by l hem in de vuyst, den sabel vallen den ontwapenden soldael is verpiigt zich over te geven. Op dezen oogenblik word den dapperen viervoeter door eenen kogel aen den pool gekwetst; doch deze wonde maekt hem half razend; op nieuw springt hy in de vyandelvke rangen, werpt eenen officier mn eu sleept hem hy den kapo', als zynen gevangenen langs deu kant van onze troepen. Eenen onzer doktors heeft zynen gebroken poot verbonden, eu hy is volop aen 'l genezen. De Engelsclten hebben aen den houd van eenen adjudant eene medalie gegeven, voor zyne verkleefdheid aen zynen mees- Ier. Zy I.ebben afzonderlyke diensten beloond. Wy mo ten zooveel doen als zv; en dewyl deu hond van kolonel Melinai n openbare diensten heelt bewezen, hee't hy gewis, regt op eene veel schuie rende beleoning dan den engelscbcu hond. n Onzen achtbaren vrederegter, M. Van Wichelen, komt door een allergevoeligste verlies getroffen le wordenin deu persoon zyner teergeliefde echtgenote, welke, dezer dagen, in eenen nog bloeyönden ouderdom, na eene langdurige ziekte, in den Heer ontslapen is. Deze achtbare dame was een voorbeeld van alle deugden en word door geheel de stad betreurd. Men schryfl uyt Kerkxkcn dal den laelslen zondag van Sep torn lier, ter gelegenlicyd van de jaerlyksche kermis, de tentoon stelling zal beginnen van al de voorwerpen, geschikt om virlol te worden. Den ingang is bepacld op vyf eentimen, de loten op vyflig centimen, het elfsle lol word gratis jhygevoegd. Alles leu profyte van het geslicht van Weldadigheid. De reeds loegekouiene voorwerpen zyn schoon en menigvuldig. EENE YRAEG. Aen d'heer 1' rans Franck, konyncu liefheb- her binnen Aelsl Vele liefhebbers van konynen zouden zeer geern deel nemen in hel Conkours 't welk gy van dien aerd koinl aenlebevelen, maer alvooreu wy onze iusehryving nemen in den stryd met onze konynen, 7.011 het ons ook zeer aengenaem wezen dat den heer Franck ons de namen van de jureus zoude publiekclyk laten kennen zoo als het belaemt te zynverhopen wy of d'heer Franek zal ons deze geringe v.raeg in een opvolgende nummer mede- deelen, dit doende zal hy groolelyks verplichten eenige onpar- lydige konynen melkers. Den groolen jury, die belast is geweest met de dichtstukken in de fransche lael opgesteld, en die ingezonden waren om naer den grooten prys te dingen, te onderzoeken, heeft zyn werk geëindigd, en den prys aen hel dichtstuk N° 63, voor zinspreuk dragende Pro lege, rege et grege, toegekend. Den uytslag van den vlaemschen jury is nog niet gekend. Er is reeds opgemerkt dal de verhooging van den prys van het bier te Rrussel, veel gemor onder liet volk beeft doeii ont- slaen. Verscheydene herbergiers hebben, van, voorleden zaterdag af, 14 cents, of 28 centiemen, voor eenen liter faro geëysclil. Ziet hier wat wy desaengaende in een blad lezen Zondag avond had alhier eenen waren opstand plaels, voor deu opslag van hel hier. Eenige herbergen rond de Groole-Merkl hadden gepoogd het hier 14, in plaels van 12 cents, te verknopen, terwyl de meeste anderen zich aen deu pry„ van 12 cents hielden. Duvzende menseheu circuleerden en stationneerdeu ten dien eynde voor de berbergen De Wolvin en Den V'oi, welke dien opslag beproefden. Hel gevolg was, dal er pariyen van 10 tol 2ü nvensehen in die herbergen gingen, ieder eenen halven liter commandeerden, en dan vroegen hoeveel liet was, en op de antwoorden dat het 7 cents was, wederom aftrokken en luin hier laten staen. Rond 11 uren ging hel zoo erg, dat er zelfs glazen en stoelen zyn gebroken door de woeling, die er plads had. En de policie, die geheel op de been was, had inoeyle om het volk inleen le dryven, en le verbieden nog op de merkt le bljveu staeii. Er zyn ook verscheydene aenliondiugen gedaen. Andere bladereu der hoofdstad, van die wanorders sprekende, zeggen ook dat zy erg zyn geweest. Op verscheidene plaetsen hebben zich zanienroltingen gevormd, en in Den Vos heeft men glazen en ruylen gebroken, en is de policie moeten tnsschen konten, en heeft de herberg doen oulraymen en verschelde per soenen aengehouden. De faro-revolulie is te Brussel gestild. Hel bier ivord we derom aen 12 cents of 24 centimen den liter verkochten de dagelyksche kalanten komen, gelyk voor en na, hun gewoon getal pinten faro binnen lappen. De dry aengehoudeue laivyl- makers bevinden zich nog in hel gevang. De nadering des winters geeft een bezonder gewigt aen de kwestie der levensmiddelen. Gewezen graenkoopmans hebben aen den burgemeester van Brussel eenen voorstel aengeboden, met verzoek om hem wel te doorgronden, ten eynde hunnen tolk bv de leden der kamers te zyn. Volgens dezen voorstel zouden af de merkten door geheel het rik op dezelfde uer gehouden w orden den eteklrieeken lelegraphe zou'gedurende ile merki- nren niet mogen werken. Het is mor den gtaenhandel in het algemeen. Den eersten aenkoop zou gebeuren door de bezonderen, den tweeden door de bakkers, den derden door de koimnission- narisseu zy zouden een patent moeten betaelen van ten minsten 500 francs, indien zy op stalen verhandelen. Den landbouwer die zyn graen op zyn hof zou verkoopen, zou beschouwd worden als koopmanen een palenl betalen vau 600 l'r. De burgemeesters zouden slrengelyk de uylvoering van ilit laelste artikel bewaken. Het gouvernement zou premien uitloven voor den landbouwer, die het meeste graen ter merkt zou brengen, verdeeld by catcgo- rien volgens den oogst der landbouwers. Men bemerkt dat door geheel Wrst-Vlaemleren, liet ree in prys is godaeld. Ter dezer gelegenheyd rand een brugsch blad de beenhouwers aen, omdal zy den prys van hnn vlecsclt niet verminderen. Het schapenvleesch, zegt Jit blad, kost te Brugge 10 stuivers het pond. Men schryfl uyl Leuven 16 dezer -v Den aerdappeloogsl was nog nimmer zoo schoon, zoo orer- vloedig in de omstreken van Leuven. De landbouwers schatten deu opbrengst op meer dan het dubbel van andere jaren. Wal de hoedanigheid betreft, zv is voortreffelyk sedert 1845 was zy niet meer zoo bnytengewoon. a De duerle der levensmiddelen hond ook het sladsbestuer van Leuven bezig. Men verzekert ous, dat er zeer sterk kwestie is, van door de policie gedurige huiszoekingen by de molenaers ledoen bewerkstelligen, ten eynde zich te verzekeren, of i» dezen droeven lyd van eelwarencrisis, er geene Treinde stollen in het meel ivorden gemengd, Een ernstig ongeluk is woensdag in deri namiddag, te Geml gebeurd. Eenen verwer, die bezig was met bet hoogste deel van de yzeren naelde van hel Belfort te olieverwen, is gevallen. Den ongelukkigen is Francies Bisschop genaenitl, en lael eene vrouw en dry kinderen achter. Een der kinderen bevond zich juyst aen den voet van hel Belfort, als zynen vader, aen wieu het boterhammen gebragt had, geplelteril heneden viel. Men schryfl dit onhejl toe, aen het breken eener koord, met welke de leeder, op welke ilen veTwer iverkle, gebonden was. Bisschop is met het hoofd op de ouderste balustrade gevallen, en heeft zich aldaer de hoofdschotel verbryzeld; de hersenen zvn tol op de Rolermerkl gespuyt. zoo geweldig ivas den stoot, liet Ivk is op den cour vau hel sladsgevaug deu Mamelokkcr, gevallen, en was geheel verminkt. Den val van den ongelukkigen Biscop ,is zoo geweldig geweest, dat hel lyk na een gat te hebben gemaekt in hel dak van in t buys, in welke M. Itoemaet eerlyds woonde, door den weérbots, over het dak op deu cour van den Mammelnkker is geworpen. Een ongeluk is 'zaterdag tc Sonierghem le betreuren geweest. Den geiiaemden Clemens Venneire, veldwagler le llonssele, voor aleer zyne «eivonnelyke dagelyksche ronde le doen, wilde eerst zyn geweer kuysseheii. Het geweer was geladen, en den gardè- chanipélre was onvóorziglig genoeg om den loop van hel geweer tegen zyne borst te houden. Terwyl hy kuyschte ging liet "eivecr af, en den kogel drong dwars door hel iichaem vau den veld wagler. Men heeft nauwelyks den lyd gehad om den gekwetsten de laelste lieylige sacramenten toe te dienen, lly is eeue uer nadien, in de vreeslykste pynrn, overleden.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2