FRANSCH KEYZERRYK. SPAXIËX. ITALIËN. nvt lc stellen. Met eenen stoulmoedigen sprong bereyktc hy raet dé 4 mannen, de borslweering en deed den gekwetsten opnemen. •Póusin betaelde zyncn moed met het leven nauwelyks bad hy eenige passen gedacn, of hy viel dood ter aer de, terwyl den kapi- leyn en de mauschitppen behouden zyn teruggekomen. Londen, den 24 september. Den Times kondigt cene lelegra- phieke depeche, gedagteekend van den 1(5 september uyt Sebas- topol afDe Russen versterkten de noorderdeelen van Sebas- topol, en wierpen er nieuwe balteryen op. De Fransche zonden hunne ruytery eu eene kolonne voetvolk in de rigling van BaktelIi-Serai, langs den weg van Baidan. Er is bevel gegeven om Sebaslopol tot den gronde te slegten, en de bassyns op te vullen. Een vreeslyk tempeest woed op de kusten van Criraeen het is door geweldige stortregens vergezeld. Den generael Bazaine is lot gouverneur van Sebastopol benoemd. Den Journal de Constantinople zegt dat prins Gorlchakoff aen den maerschalk Pelissier gevraegd heeft of, in geval de Russen achteruyt trokken, den opperbevelhebber der fransche troepen zich met 15,000 zieken en gekwetsten zou willen be lasten. Den maerschalk Pelissier heeft er in toegestemd, op con ditie dat de russische doctors en de krankwagters der vyand- lyke ambulancen op hunnen post blyven, en dal de Bussen, als zy aftrekken, niets op hunnen weg, of agler zich, meer vernielen. Men heeft te Sebaslopol gioote magazynen van kleederen ontdekt. Ziet hier hel dagorder van generael de Mac-Mahon Soldalen van dc ie divisie en souaven der garde, Gy gaet eyndelyk onze pararels verlaten om den vyand aen to randen lyf tegen lyf. In dien beslissenden dag, heeft den gene rael u den gewigtigslen rol loeverlrouwd de inneming van den Redau van Malakolf, den sleutel van Sebaslopol. <t Soldaten Heel hel leger heeft de oogen op u, en uwe standaerden, geplant op de vesling der citadel, moeten antwoorden op het signael voor den algemeenen stormloop gegeven. c 20,000 Engelschen en 20,000 Franschen zullen u links kannen onderstand gevén, door de plaets aen dien kant aen te randen. c Zouaven, jagers je voet, soldaten van het 7e, 20' en 27e linie.regiment, uwe dapperheid waerborgd my den uytslag welke de nummers van uwe regimenten moei onsterl'elyk maken. In eenige uren zal den keyzer aen Vrankryk vermelden, wat de soldaleu van Alma en lukermann kunnen. c Ik zal u het signal geven door den kreet van Leve den Keyzer en ons vereenigingswoord zal zyn Eer en Vaderland t Den generael der divisie, kommandant van den aenval van den Malakotr-toreu. de Mac-Mauon. Verslag van den maerschalk Pelissier over de INNEMING VAN SEBASTOPOL aen den minister van oorlog toegezonden Groot hoofdkwartier te Sebastopol, den 11 september 1S55. Mynheer den maerschalk, Ik ral de eer hebben, met den nenslaenden kourrier, u een omstandig verhael te doen toekomen over de nenranding die ons tan Sebastopol heeft meester gemaekt. lieden kan ik ik u slegts afschetsen in aller huest de bezonderste trekken van dit groot wapen-en oorlogs-feyt. Sedert een 16 augnsty, dag van den veldslag op deTchernaïa, en in weerwil der herhaelde berigten van eene nieuwe en meer verschrikbare aenranding van den vyand tegen de standplaetsen die wy op die rivier be zetten, wierd alh s geschikt om eene beslissende bestorming trgen Sebas topol xelf te wagen. De artillerie der aanrandingen langs den rngten kant, begon van den 17 augusty, een meer aenhoudend en geweldiger vuer tegen Malakoff, tegen den Redan du Carenage, en de aenpalende verdedigings werken van de reede, ten evnde de genie toe te laten van logementen, oJ verblyfplaelsen, aen te leggen die nader de plaets waren, en uyt welke ome troepen spopdiger nacr de slad zouden kunnen snellen. De genie be- revddo, bovendien, hacre windhazen van overklimming, en alle onze batte- ryen van den linken kant openden, den 5 september, een allergeweldigst vuer tegen de stad. an hunnen kant, beschoten de Engelschen heviglyk den Grooten-Redau, welken zv moesten bestormen. Als alles gereed was, besloot ik, te samen met den generael Simpson, om op den 8 september, op de uer van den middag, de bestorming te wagen. De afdeeling-Mae-Mahon mo'-st den Malakoff overmeesteren, de afdee- Jing-Dulac moest tegen den R'dan du Carenage storm loopen en, in het «enter, moest de afdeeling-l a Motleiouge tegen de cotirtine, of tusschen- inner, die deze twee uy'eynden vereenigd, marcheren. Ik had, bovendien, aen den geuerael Bosquet, buyten zyne eygene troepen, nog de afdeeling der lyfwagt van den generael Mellinet gep.even, om die dry eerste nfdee- Itugon te ondersteunen. Zie daer voor den rr-gten kant. In het centium, moesten de Engelschen den Grooten-Kedan aan renden, met hem langs den uylspringenden kant te beklimmen. Langs den linken kant, moest het 1° korps, by welk den generael La Marmora wel had willen voegen eene snrdinische brigade, hebbende de afdeeling-Levaillant aen het hoofd, langs den (lentralen-bastion in het binnenste der stad dringen, en zich langs den Mnst-Bnstion kceren, om zich daer ook te vestigen. Den generael De Salb-s had voor inrigting ontvan- eu van xyno aeuranding niet voort te zetten, ten xy voor zooveel de om standigheden het zouden toelaten. Wat meer is, de admiraels Lyons en Bruat moesten eene magtige diversie bewerken met tegen de Quarantaine en de xee-forten der sterkte te schieten, ülaer, den toestand der zee die, ten gevolge van eenen noord westen wind, ongestuymig was, heeft niet toegelaten dat de schepen of de fregatten hunne ankerplaets verlieten. Ondertusschen hebben de engelsche en fransche bombarden kunnen deel in het gevegt nemen zy hebben op eene merkweeniige wvze geschoten, en zyn ons van gioote hulp geweest. Juyst te middag, vielen de iffcleelingen-Mac-Mehon, La Molterouge, en Dulac, geêlcktiiseerd door hare aenleydcrs-oppeihoofden, tegen Mnl- koff, tegen don tusschenmner en den kieynen Redan du Carenege, aen. Na ongehoorde moeyelykhcden om de hinderpalen te boven te komen en te beklimmen, en na eene herttrefFende worsteling lyf om lyf, gelukt de afdeeling-Mac-Mahon er in, vbd xich in het vooreuste deel van den Malakoff te vestigen. Den vyaad deed op onze brave troepen eenen hagel van alle slnch van doodelyke en mooidende werkluygen regenen; den Redan du Carenage, vooral beschoten door buys in kuiys en door de stoombooten, was moe ten, nadat hy bezet wus, ontruymd geworden, Maer de afdeeling-La Motte- rouge hield het goed uyt op een deel van den lusschenmtier, en de ofdte- ling-Mnc-Mahon won veld in den Malakoff, vverwaerts den generael Bosquet de reserven, wiens aenkomst ik aenporde, stuerde. Alle de andere nenrandijigen waren aen dese van Malakoff onder- woipen, omdat Malakoff het hoofdpunt der verdediging van de geheele plaets was. Van op de redoute-Brancion, waer rk my geplaetst had, oordeelde ik dat Malakoff in onze magt zou blyven, en ik gaf het teeken. wegens welke ik met den generael Simpson was overeengekomen. Aenstonds riglteu de Engelsche zichkloekmoedig tegen Het uytspriu- jjeud deel van den Grooten-Kedan zy sloegen er in. zich nldaep te ves tigen, en worstelden long om er te blyven moer overrompeld door de russische reserve-troepen die niet ophielden voorwnerts te trekken, en onderdrukt door een geweldig artillery-vuer, moesten zy weder naer hunne paraltes aftrekken. Op hetzelve door my gegeven leeken, had den generael de Salie» den Centralen-Bastiou doen aenranden. De afdeeling-Levaillant had begonnen zich nldaer te vestigen, alsook in het afgelegen fort ter regter zyde, wanneer op een buy tengewoon ini- traille-vuer, de aenkomst volgde van zoo aenzienelyke russische verster kingen dat onze troepen, van een tiende door de milraille vei minderd, en ronder opperhoofden, aengezien dezen buy ten gevegt waren gesteld* ge dwongen xyn geweest in de Wapenplaets, uyt welke xy vertrokken waren, terug te keeren. Overtuygd dat de inneming van Malakoff over het goed succes moest beslissen, belette ik de vernieuwing der andere aenrandingen en bestor- niingen, die, terw.yl zy het vyandig leger op alle punten van xyne groote 1 uytgestrekiheyd hield staen, reeds haer bezonderste deel bereykt hebben. Ik vestigde geheel myne aendagt op het bezit van Malakoff; van welke plaets den generael Mac-Mahon zich volkomen had weten meester tc maken. Kenen oogenblik van crisis, ondertusschen, bereyddetich. Den generael Bosquet kwam getroffen te worden door een dik stuk I van eene bombe, en ik had zyn kommandement aen den generael Dulac moeten geven. Een buskruyd-magazyn van den tusschenmuer, naby Mala- j koff, kwam te springen, en had my voofc de allerernstigste gevolgen doen j vreezen. De russen, hopende uyt dexen voorval voordeel te trekken, trokken in J groote en dikke massas vooruyt, en randden in dry kolonnen, den center, den linker-en regter kant van Malakoff, aen. Maer, reeds had meu schik kingen in het binnenste van Malakoff kunnen nemen. Den generael Mac- Mahon voerde het bevel over onverbrokene troepen die over niets ver wonderd xyn, en, na wanhopige poogingen, zagen de Russen xich ge dwongen tot den aftogt. Van deien oogenblik, xngen de Russen van alle offensieve poogingen af. Malakoff was aen ons, en kon ons niet meer ontnomen worden, liet was alsdan vier uren en half van den namiddag. Alsdan wierden er spoedig maetregelen genomen om ons in sleet te stellen den vyand te verstooten, indien hy ons in den nagt aenrandde. Maer, wy wierden welhaest uyt alle onzekerheyd getrokken alle de mynen ontploften, en magazynen van buskruyd sprongen in de lucht. Uet xigt van Sebastopol in volle vlammen, welk geheel het leger beschouw de, is een der treffendste en noodlottigste tafereelen welke de geschie denis der oorlogen heeft konnen opleveren. Den vyand ontruymde de stad. De onlruymiiig is tydens den nagt geschied, by middel van eene brug tusschen de twee oevers van de reede, en bevryd tegen de opeenvolgende ontploffingen bet waren die uytberstingen die my beletten den vyand te naderen, en hein te hinderen. Den 9, in den morgend, was geheel het xuydcrdeel ontruymd en in onxe magt. Het is niet noodig dat ik het belang van een dergelyk succes doen uytschynen. liet is niet noodig dat ik spreke van het dapper leger, van welk de krygsdeugden en vcrknochtheyd xoo wal door onzen keyxer worden gewnerdeerd, en ik zal, ofschoon het getal groot xy, u moeten melden wie dezen xyn, welke zich onder zoovele kloekmoedige soldaten, hebben doen uytinuiiten. Ik kan dit heden niet dom, maer, ik zal die pligt kwyten in eene myuer aenslaeude depechen. Gelieft, Mynheer den maerschalk, de uyldiukking van myne agtings- volle toegenegenheyd te aenveerden. Den opperbevelhebber Pelissier. Om over het inwendig van de ingenomene slad Sebaslopol beter te kunnen oordeelen lalen wy hier eenige uyitrekken uyt bezondere brieven en corresponded tién volgen.' Ziel bier wal wy in eenen brief lezen Twee-en-zcvenlig uren nadat de Russen uyt Sebastopol ver trokken waren, sprongen er nog mynen, zoo lezen wy in eenen brief van den 15 September. .Men begrypl ligtelyk dat er in den beginne vele der geallieerden gewond wierdenmaer, men be sloot te wachten, alvorens in de slad te gaen, lot dal verschillige branden waren uitgedoofd. Den 15 september beeft men de slad zorgvuldig bezocht, eu de brandbare sloffen verwyderd. De Russen zyn met zooveel haest vertrokken, dal zy bun ver nielingswerk niet hebben kunnen volloyën zy hadden bet fori St-Nicolaes in brand geslekcn maer, dewyl dit in steen was, is hel onbeschadigd gebleven. Hel Sl.-Paulusfort is integendeel ge sprongen., De kanons, die men in hel fort St.-Nicolaes gevonden beeft, zyn in heel goeden stael; men vond daer ook t enen groolen hoop poeyer, bestemd om voor de mynen te dienen. Het oorlogsmale- rieel is onmelelykmen heelt den lyd niet gehad de kanons te vernagelen. De magazynen zyn opgekropt met poeyer en met bommen. Men kan zich geen denkbeeld maken van de verdediging der plaeis. Behalve de natuerlyke verdediging, hadden de Russen den grond leenemael omgeworpen, en er aerdeu-werken van gemaekt. Zy hadden onder den grond logementen gegraven die boinvry waren, en waerin de soldaten eenige oogenblikken rust gingen genieten. NietlPgenslaende dit alles, zyn er verscbrikkelyk veel doodeu geweest. Op iederen stap ziet men nog groote plekken bloed, klakken, kleederen en verlatene wapens. Al «Ie lyken zyn niet. begraven bel was schrikkehk om zien De Russen hadden zieken in bet hospilael gelaten welke in dry dagen niet bezocht waren. Bynu allen waren dood, toen wy in de slad kwanten. Sebastopol is niet meer bewoonbaer; wat behouden is gebleven door de bommen, is door de vlammen vernield. De stad moet zeer schoon zyn geweest; maer daergelaten eenige groote huyzen, slaet er niets meer regt. Men zegt dal er groote korvecn aengc- duyd zyn om op te ruymcn en te herstellen wat kan hersteld worden. Overigens men mag in Sebaslopol niet meer komen, zonder toelating van den gouverneur. Hier volgen nu eenige hezonderheden betrekkelyk dc bestor ming, ten gevolge van welke de geallieerden van den Malakoff en van Sebastopol zyn meester geworden Den geestdrift van de soldaten, toen men boorde dal men storm zou loopen was onbeschryllyk. De opperhoofden hadden de storm- loopers eenige korte woorden toegesproken. u Wees gerustriep eei\en sergeant zynen kolonel toe, wy slapen dezen nacht in den Malakoff! en hy heeft woord gehouden. Wie zou kunnen bcschryven, wat men verder by iedere schrede, zagToen men eens op bet uylerste punt van de loopgrachten stond, en vlak voor bel verscbrikkelyk gevecht toen wierd men mensch. Men dacht aen hel vaderland, aen zyne familie; men wisselde de brieven, die men voor de familie bad gereed gemaekt, en voor de wezens, welke duerbaer waren aen hel hert, en-die men misschien noyt meer zou terugzienMen wisselde eenen sprakeloozen handdruk men viel elkaer hertelyk om den den bals en wasbereyd lol sterven. Na die pligt volbragt te hebben aen die duerbare herinneringen, wierd men weer soldael, en men! zag niets meer dan Malakoff.Hel uer was daer.. De troepen vertrokken met eenen ongehoorden geestdrift, voorzien van leeren, koorden, baken, met alles wat noodig was om den storm ten uylvoer te brengen. Zoodra de Russen de eerste soldaten, op den boord van den gracht zagen, verdubbelden zy bet naitraille-vuer maer niets kon de Franschen terughouden. Men wierp zich in den gracht, en men klom tegen de rotsen op, en alleu, officieren en soldaten, na de onthouders van hunne buerlui gekropen te zyn, kwamen onder een vernielend vuer en onder eenen bosch van bovennetten, op de hoogte. Zy hadden, bet geweer aen den riem op den rug hangende, het bolwerk als de kallen beklommen, zonder gebruyk te irtaken van de leeren. Daer vielen velen van die heldhaftige soWalen f De anderen waren gelukkiger; zy slopen voord langs de schiet gaten en openingen, en er waren er, die sclirylings over bet kanon heen kropen, dat legen bun donderde. Andere grepen de wapens vast, die men bun toestak met een woord, na duyzende onge- loollyke moeyelykheden zag men de fransche vlag op de hoogte- waeyen, eu uyt gansch de armee steeg eeueu donderenden kreet v.in vreugde op I..,. Binnen in de vesting gekomen begreep men, dat als men in der loopgracten ging, dit de worsteling bezonder gevaerlyk en lang durig zou maken, en men dezen weg maer voet voor voet kou innemen. De Franschen vonden den middel, om achter den vyand om te gaen, on zoo in bel bert der vesting te komen. De twee zyden van Malakoff die regis den Groolen Redau beschermen en links den Kieynen Redan, zyn met schietgaten voorzien. Die openeningen waren gemaekt door groote eu zware balken, welke door hunne scbuyusebe positie, waren gespaerd gebleven-. Die balken lagen zoo ver niet van een, of men kon van den eenen op den andereu springen. Het is langs dezen weg da de held haftige soldaten de vesting verder opsnelden. In plaets van seffens in bel binnenste te dringen, deden zy eeneu omweg, springende van opening tot opening, en kwamen zoo aen den achterkantzonder de linie loopgrachten en zywe- gen ie hebben moeten doortrekken, welke men in de vesting zelve ontmoette. De Russen zagen zich van alle kanten bestormd en wierden ge dwongen achteruyt te trekken. Zy breiden zich echter niet voor geslagen. Twee keeren zyn zy. met eenen ongelooflyi eu moed, teruggekeerd, en zy hebben dapper gevochten maer alle poogng was te vergeefs. Dien terugkeer loonde andermael, dal zy wcerdig waren mtl de geallieerden te kampen. Ten dry men schreef generael Mac-Mahon aen generael Pelis sier hi ben in Malakoff, en ik ben zeker daer tc blyven. Volgens den korrespondenl hebben de Franschen op dal punt geen 250 mannen verloren. By bel bezoek van Malakoff, heelt men bevonden, dat hel een reuzenwerk was,, als men hel aenzag om den Redan te verdedigen maer het was een kinderwerk als men het beschouwde, onder een oogpunt van eygen verdediging. Men vertelt eene moedige daed van een honderdtal Russen, die in eene verschansing zaten, en die daer hunnen laetslen kogel hebben verscholen. Zy hebben zich eerst overgegeven, toen men brandende mul>aerden in hun midden wierp. Öok den officier die deze dapperen kommandeerde is onder de gevangenen. Aen den kieynen Ucdan en den Cenlralen-baslion hebben wy veel volk verloren, liet verlies beloopt daer lot 8500 mannen, waerondër 2500 doodeu. Op dit cyfl'er zyn er maer 1200 doodeu en gekwetsten in wat de linker-aenvallen betreft. Wy hebben hierin nog 100 dooden te tellen, door het springen van ue myn, in den Centra ien-baslion. Uyt Conslaniinopelen heeft men vernomen, dat hetrifssiseh leger zich op tie hoogte rondom Sebastopol, langs het ndorden schaerl, en op zyne hoede is, o»n den weg op Perekop niet te zien afsnvden. De overloopers die uyt hel russisch leger komen, zyn hel eens om te verklaren dal het leger der Russen moedeloos is geworden, sedert de verovering van Sebaslopol. Pahys, woensdag den 26.Den Monil'eur bevat een tweede ver slag van den maerschalk Pelissier, en dit is van den 14 september gedagteekend. Dit document beslacl zes groote kolonnen van het officieel blad eu mnckl voltallig en legt uyt, de omstandigheden van het gevecht van den 8 september. Dit verslag bepaelt als volgt de verliezen van liet' fransch leger. 5 generaels zyn gedood; 4 gekwetst; G gekneusd. 24 opper-oüicieren zyn gedood; 20 gekwetst; 2 verdwenen. i 16 minder officieren (kapiteyns en luytenanlen) zyn gedood; 224 gekwetst; 8 verdwenen. 1489 onder-officieren en soldaleu zyn gedood; 4259 gekwetst; 1400 verdweueu.Totnel, 7557. Ziel hier nog eenen trek van de keyzerlyke welwillendheyd, die weerdig is in de geschiedenis gemeld te worden Toen den keyzer de gekwetsten van Rueil in revue passeerde, merkte hy de afwezigheyd op van eenen der soldaten. 1 ly w ilde de oorzaek van die afwezigheyd kennen men fluysterde alsdan den keyzer in hel oor, dat het gelaet van den afwezigen soldael zoodanig dqor het schroot misvormd was, dat hy afgezien had van het geluk ilII. MM. te zien, uyt vrees van de keyzerin te verschrikken. Den keyzer, die ontroerd was, heelt gewdld dat den gezegden soldael hem des anderendaegs kwam bezoeken. Ik weel slegts eenen middel oiu u te bewyzen, hoe ik getroffen ben door het gevoel, dal u heeft dorn afwezig blyven zegde den keyzer, en nam hét kruys van het Eeie-Legioen van zyne borst en hegte hetzelve op die van den soldael. d Den keyzer der Franseheu, toen hy dezer dagen, in het Park van Saint-Cloud wandelde, zag eenen jongen sergeant die uyt Crimeeu was gekomen, en eenen arm verloren had. Het was- den zoon van eeueu «Ier bedienden hy het bureel van tinancien. Den keyzer heeft tenigen lyd met dien verminkten sergeant ge klapt, en hem des auderdaegs in hel paleys doen komen. Als hy den volgenden dag aldaer verscheen, heeft den keyzer hem de- militaire medaille op de horst vast gemaekt, en heii» gezegd dat hv als eenen officier zou behandeld worden. Bovendien heelt cien keyzer hem beloofd dat t.y eene goede bediening in een der keyzerlyke paleyzen zou bekomen. Madrid, den 18 september. De dekreten, by welke de ambte naren en bedienden van In-l paleys, of buys der koningin be noemd ei\ hervormd worden, zyn nu in de Gezette van Madrid afgekondigd. Deze hervorming moet als eene revolutie aeuzien worden. De laetste vryheyd is hierdoor de koningin ontnomen. De koningin mag niet meer benoemen in wie zv vertrouwen stelt; zy moet benoemen eu aenveerden degenen die deminisleis zullen voorstellen. De bedienden van hel buys des konings zyn ook veranderd en hervormd; de minisleis nonnen ook tol aides-de- camp en andere bedienden van den koning, wiezy willen. Het zyn al progressisten die als bedienden by den koning geplaetst zyn. De veranderingen die in hel paleys, op hevel der ministers in het persooneel der bedienden en ambtenaren geschied zyn, hebben op de koningin slechten indruk gemaekt. II. M. heeft eerst geweygerd dc dekreten te onderlcekenen maer, zy heeft aen de hedreygingen, en aen het geweld der ministers moeten voldoen. Dit alles heeft zulken ernstigeu indruk op de koningin gemaekt. dat II. M. door eenen eigen overval is geslagen geweest, dit haren gezegende» toestand heelt doen eyndigen. Roomen, f6 September,Den pms bad gemeend zich naer Caslel-Candolfo >e begeven, maer heeft van dit voornemen afge zien, omdat hy Hoornen niet wilt verlaten, zoolang den cholera" niet heeft opgebonden Gisteren reeti den pans voorby de kerk van San-Carlo di Cati- iiari, op de» oogenblik dat eene beregring oyt de kerk kwam. II. Va dei trad uyt zyn rytuyg, voegde zich by hel volk, volgde «Ie beregting. Als men aen het huys van den zieken was gekomen, heeft den paus zelf den zieken beregt en hem het H. Olyssi 5 toegediend. Den zieken was ecu en persoon die door den cb-ldee* was aeugedaeu.

De Denderbode | 1855 | | pagina 3