AELST, deiv 6 October 1855. ZONDAG 7 OCTOBER 1831 TIEM-EX JAEI1GAKG. - Nr 475 VAN DENDERMONDE NAER AELST. Den gedecoreerden professor Altmeyer J De liberaterspers is vyandig aen onze nationale instellingen. HET STAËTS-ÖXDERWYS. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN AUGUSTY I8S8. I® Ten 7 uren 45 minuten des morgens nacr Dendermonde Gend, Briif;j«e Oojrtende, Kortrvk, Ulouscron. Doornyk, Ryssel, Calais. 2° ten 9 uren 30 mindes morgens nacr Dendermonde, Gend, Mechelen. Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, V'erviers, Landen, 8t.-Truyën,en Hasselt. 3° Ten 12 uren 00 minuten roor middag, nwr Dendermonde, Gend, Brnj^e, Oostende, Korlryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 4° Ten 2 uren 45 m. namidd. nner. Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Vervier, Landen, St. Truyën, Hasselt, Aken en Keulen. 5° Ten 5 uren 30 minuien des arondsnaer Dendermonde, Mechelen. Brussel, Antwerpen Gend,Brugge en Ostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk. Rvssel en Calais. 6° Ten 8 uren 15 minuien des aronds naer Dendermonde, Gend, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Yerviers. Aken en Keulen. CHIQUE Sl'L'U. 1" Ten G ur. 15 m. 's morgens,2"1 Ten 8 uren 20 minuien 's morgens. —3° Ten 10' uren 10 minuten 's morgeus- 4® Tpm 12 uren 40 minuten 's middags. 5° Ten 4 ur**n 10 minuten Vavnnds. 6" Ten 0 uren 45 minuten 's a\onds. /uilen te Gysegcm siillesta<-n de volgende konvoyen vertrekkende van AF.LST, ten 7 uren 45 minuten, ten 9 uren 30 miuut. 's morgens, ten 12 uren ten 2 uren 45 minuten en ten 5 uren 30 m. s' avonds- Van DLNDKRMO^DE ten 6 uren 15 minuten, ten 8 uren 20 minuten'smorgen», ten 10 uren 10 min. voorin, ten 12 u. 40 m. namiddag, ten 4 uren 10 in. en ten fi nr."ii 45 min des avonds. Voor alle riglingen moet inen O' Dendermonde van konvov veronderen. l).i blad verseliym des Zaterdags in den n.tmiddag onder de dagteekenfng van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryviug, by trimester, is bepaeld op 1 ft'. 50 c., dien der .mndneen op 20 een timen den drukregel. DEN DENDERBODE T is met het pynlvkste hertzeer dat wy heden de stem verheffen om te beklagen dat onze bestuerders zoo weynig het kwaed beseffen 't geen de slechts schriften toebrengen zoo wel aen den godsdienst, zonder welken er voor de Staten geen element van rust of vrede zvn kan, dan aen de samenleving zelve, de welke zy bederven en tot baren ondergang slepen. In plaets van hun gezag te gebrnyken daer waer zy 't regt en de verpligting hebben het zelve te doen gelden, blyven onze bestuerders werkloos en onverschillig; ja, wy zvn gedwongen meer te zeggen, namelyk dat zy de verschyning dier gevaerlyke schriften om zoo te zeggen aenmoedigen, zoodanig dat men zou moeten denken dat zy met de droevigste verblindheyd geslagen zvn. Wy hebben hiervan een betrenrlyk voorbeeld In de buytenmatige uytdeeling van decoratiën die sedert eenige weken plaets heeft, en die de hooge weerde der Leopolds orde sterk vermindert, verleent het gouvernement een eerekruys aen bovengenoemden prolessor-schryver, iets wat niet alleen gansch Belgian heeft verwondert, maer 't geen alle eerlvk hert met de diepste droefheyd overladen heeft. Als de wet de koninglvke orde van den tegenwoordigen souvereyn heeft ingeng't, heeft zy duydelyk beslist dat hfct eereteeken slechts mogt toegestaen worden aen persoonen die het t>«« Koning en Vaderland wel verdiend hebben, door ■uytslekende diensten aen 't land bewezen, in 't leger, in de nyverheyd, in de kunsten, wetenschappen enz. Welke zvn nu de iiytstekende diensten door professor Altmeyer bewezen? Dien schryver is in 't publiek gekend, dat is waer, maer boe is hy gekend Door de uytgaef van een werk, 't welk zoo godsloos en verderflyk is als eenen helsehen geest zon konnen voortbrengen, en 't welk het scliandael der belgische drukpers heeft geweest Altmeyer is alleen gekend door zynen Cours de Philosophie de l'histotre, welken in de universiteyt van Brussel word geleerd en in 1841 DOOR DEN PAUS GEDOEMD IS GEWEEST'T is een der walgelykste werken dat den haet tegen de Kathoiyke Kerk op onze dagen heeft konnen voortbrengen't is gesteund op de duvvelsche nytzinnigheyd der duylsche at'goderv of pantheismus en 't heeft voor doel de grondbeginselen onzes heyligen godsdienst aen te randen en bv ons te vernietigen Is 't dan dienst aen Relgiën bewvzen als men de vaischste en onchristelykste leeringen verspreyd, als men tracht den haet en de verachting tegen den katholyken godsdienst in te boezemen Is 't eenen dienst bewyzen aen de nationale zaek, als men, door trouwelooze schriften, de grondzuylen der heerschcnde religie poogt te doen instorten, om ze te vervangen door de droomeryën eener afgodenleer die de duylsche sectarissen hebben moeten uvtzoeken 0111 er middel in te vinden van 't katholyk geloof aen te randen Men kan hier voorbrengen dat den inhoud of strekking van ARmeyers boek onbekend is, de veroordeeling door 't Opperhoofd der il. Kerk moet gekend zyn, en dit byzon- derlvk door den minister welken het koninglyk besluyt van 2-4 september, waerby Altmeyer gedecoreerd word, heeft tegengeteêkend, want een overzigt onder de namen der heeren De Decker en Dechamps uytgegeven, bevat over den boek van Altmeyer de volgende beoordeeling Dat il. Altmeyer niet alleen alle morale vernietigt, met alle verantwoordelykheyd te willen loochenen, maer dat hy zelfs de oneyndige majesteyt van den drymael heyligen God 1 belaed en overdekt met alle de schelmstukken, met alle de <1 eerloosheden van het menschelyk geslachtliet herte walgt er van, en den verontweerdigden geest zoekt te vergeefs uytdrukkingen om dergelyke godslasteringen, of blasphe- mien, te schandvlekken. Dit is klaer en duydelyk, en nogtans het koninglyk besluyt van 24 september lest komt deze beoordeeling tegenspreken en bovendien liet vonnis van den H. Vader, waerdoor den boek van Altmeyer gedoemd en deszelfs lezing aen alle katholyken verboden word, op de betreur- lvkste wyze afkeuren en tegenspreken Misschien zalmen zeggen dat den schryver van zvne dwaling is weergekeerd, dat hy zyn eygen werk veroordeeld heeft. Maer daer is niets van, integendeel, professor Altmeyer heeft, door latere schriften, bewezen dat hv altvd den zelfden dwaelgeest is gebleven Welligt zal men voorbrengen, om deze decorering te verschoonen, dal liet geenzins voor de door Altmeyer beiedene leering is dat hy met het kruys is vereerd geweest, maer wel voor de diensten bewezen aen de wetenschap en letterkundeMaer kan men van eenen schry ver zeggen dat hy aen de wetenschappen dienst heeft bewezen door zyne eygene kunde als hy de gedachten doet drukken van twee duylsche sectarissen? want den boek van Altmeyer bevat byna al de gedachten en leerstelsels der twee kettersche schryvers liraus en ilegel. Wy moeten het dan herhalen, is het niet hetreiircns- weerdig dat onze bestuerders het kwaed niet beseffen dat aen de natie toegebragt word door die verderflyke schriften, die geen ander doel hebben dan liet volk te verleyden en voornamelyk, de jongheyd te bederven, en in Belgiën den grondsteen zyner nationalitevten politieke onafhanglykheyd, die is den katholyken godsdienst, te vernielen? De woorden die koning Leopold op zekeren nteuwjaerdag uytsprak, zyn te merkwnerdig en te nuttig dan dal wy ze niet zouden herhalen den koning sprak de zelve uyi. op zekeren nieuwjaérdag en ter gelegenheyd van een liberael overzigt 't geen kwam te verschynen om de katholyken en hunne II. Religie aen te randen Twyffelt er niet aen, zegde den souvereyn, indien Relgiën de zuyverheyd zyner 5 grondstellingen en zyns godsdienst verliest, het stelt zyne nalionaliteyt en zyne onafhanglykheyd in gevaer. Wy roepen dus de ernstige aendacht onzes ministers hierop in en durven hopen dat wy voortaen noyt dergelyke misslagen meer zullen tegen te spreken hebben. De verledene week hebben wy doen zien hoe zeer de liberatersbladen genegen waren om onze instellingen en de grondwettige vryheden die wy in 1830 bekomen hebben, te vernietigen. Wy hebben dan ook gesproken over het revolutionnaire manifest van Kossuth, Ledru-Rollin en Mazzini, welk in het francmaponsch liberatersblad, den National van Brussel, is opgenomen, en waerin die dry Revolutionnairen-Jacobins eenen regtstreekschen oproep doen tot oproer, verklarende dat den oogenblik voor de europeesche demokratie gekomen is 0111 eene magtige vereeniging op te vormen en de volkeren in opstand te brengen. Den oproep van het manifest luyd aldus spant te samen en durft Wy zouden willen weten, zegt een dagblad, of onze wetgeving aen eene gazette toelaet hare kolonnen ter be schikking te stellen van vremde volksopstokers die liier in 't land de revolutie tegen de gouvernementen komen prediken. Wy van onzen kant, vragen of de vrvheyd der drukpers, door de grondwet gewaerborgd, zich tot zulke losbandiglieyd uytstrekl, dat zy zou konnen dienen tot middel om 't land in oproer te brengen en onze instellingen te vernietigen Wy vragen ten tweeden of den art. 102 van liet strafwetboek afgeschaft is, welken luyd als volgt a Zullen gestraft worden als pligtig van gepoogd te 1 hebben het gouvernement te vernietigen ofte veranderen, o al deze welke 't zy door redevoeringen in openbare 'plaetsen, 't zy door plakschriften, 't zy door gedrukte a schriften de burgers ol'inwooners zullen aengchitst hebben <r die misdryven te begaen Het zou zeer nuttig zvn te kennen waar den National dit revolutiomiair manifest gekregen beeft, of hy hel regt- streeks van het revolutionnaire comiteyt van Londen heeft ontvangen, of hy het uyt een ander blad heeft getrokken. Ofschoon wy overluygd zyn dat al de liberaters-fruncmayons elkander verslaeii en geheyme betrekkingen onder hun hebben, zou het echter zeer nuttig zyn voor de politie en voor 's lands rust te weten hoe dit fameus mauifest in de liberatersdrnkpers gcraekt is. Indien men de verderflyke demagogieke drukpers laet voortgaen liet venynig zaed van oproeren regeringslooshevd met voile grepen in 't land te werpen, zoo zullen onze geburen met regt zeggen dat Belgiën eenen broeynest is van oproermakers en dat zyn nabuerscjbap gevaerlyk is voor de andere landenWy moeten echter betrouwen dal het bestuer van algemeene veyligheyd waekt en dat het zoo onverschillig niets is nopens de heymelyke kuyperyën der Iiberaters-volksopstokers dan dat liet de rust van 't land zou laten in gevaer brengen. Niellegenslaende de schandalige geldsommen die de onnoo- dige startskollegicu jaerlyks kosten aen de lasten betalers, schynt hel dal deze gestichten hel nieuw schooljaer niel al ie schitterend beginnen. Den gemeenteraed van Doornyk kom! de afschaffing af Ie kondigen van het inicrnael vastgehecht aen het atheneum dezer Stad. In hel inlernael ingerigl hy het ainenenm van Gend waren er laetstmael maer zeventien leerlingen meer, die aen de contri- huahelen ïlMk Iranks per hoofd kostten. Zonnnigen zelfs bewe ren dal er nu geen 17 biunertwooners meer zyn. Hel atheneum van Brussel, dal door inwendige verdeeld heden verscheurd word, komt zynen doorlucliligen prefekt, M. Hóger ie verliezen, en het Kollegie van St.-Michiels, beslierd door de Paters der der Soeietevl Jesu, groevlacn door hel verlies dal door hel ofliciêel geslicht gedaeu word." Het atheneum van Brugge, zegt dc Palrie, dat aen de slad zooveel geld kost, blyfl kwynen; hel sukkelt altvd voort, enden droevigen uylslag dien itet in dc verschillige konkoersen geopend voor de gestichten van den Stael, hekonten heeft, zal aen onze medeborgers voor hetzelve geen meerder gedacht doen opvatten - het zal /.onder ophouden aen de slad en aen den Sluet aenziene- lyke sommen kosten en slechts dorre vruchten voortbrengen. "Sinds 1850 dal dit gesticht lol hel bestuer der wet van den 1" juny is overgegaen, is het begonnen te vervallen en dagelyks meer en meer ie kosten, en dezen stael van kwyning zal geduri" verergeren zoo haesl men zal ophouden de leerlingen toelagen te geven, ten eynde een voorwendsel te hebben om de professors te betalen. Ellendig ODderwys dat zich mei zulke middels moet in stand houden a (Gazette van Thielt.) Als het Staets-onderwvs ten grooten deele zal geholpen hebben ont 't land plat te ruineren, vermits het jaerlyks zes a zeven millioenen kost als het Staets-onderwys meest zal bygedragen hebben om 't land in den grond te bederven, vermits er alie goddeloosheden door geleerd worden als de zedelyke bankroet van Belgiën onvermy- delyk zal geworden zyn en de grondstellingen van regt- veerdigheyd door liet socialismns zullen overrompeld wor den, dan zal men zeggen Hadden wy de oorzaek van al dit kwaed in tyde wechgenonten Hadden wy den wortel van dien vergiftigenden boom in Ivde doen verdroogen, iiylgekapt en verbrand, wy zouden er nu de wrange en doodelyke vruchten niet moeten van plukken, wy zouden de tradilionnele gevoelens van godsdienst niet hebben uyt- gedool'd en 't zedelyk ligchaem van Belgiën niet gesla"en hebben met de kwynende ziekte die het onvermydelyk zal ten grave slepenDeze en meer andere het tgrievende belydenissen zal men doen, maer het zal te late zyn. Men zal naer hulpmiddels willen zoeken, maer men zal ze niet vinden men zal aen de kostelykheyd denken der volle vrvheyd van onderwys, vryheyd die nu verdrukt, verstoe ien, beschimpt, bespot en gemarteld word, maer het aen- denken dier kostelyke vryheyd zal slechts dienen om het geweten te vergallen, om haer verlies te betreurlvker te maken, om den moed des te dieper te doen zinken, en. om met betraende oogen de verheerlyking der boosheyd te beschouwen, boven op de puynen van hel goed,'t geen door de ware en wezenlvke vrvheyd van onderwys moest gebaerd wordenHet bitter verwyt gy 'hebt het geweten, 't is u allemael voorzegd, perditio tua ex te, Israel t zal dan in vurige of bloedige letters op alle gebouwen van het staetsonderwys geschreven staen De Emancipation eyndigl als volgt een artikel waerin zy aen - dringt op de uoodzakelykhevd van spaer/.aemheden in te brengen. Wy blyven overluygd dal de spaerzaemheden mogelyk nuttig en zelfs hoogst noodig zyn in verschillige openbare diensten; dat den slag gekomen is voor hel gouvernement van zyne kostelyke lusschenkomst in een groot getal gevallen en vakken af ie schaf fen en dat eene administratieve verbetering, onder hei opzi<u van hel algemeen nut en niel van de bedienden uylgewerkt, ae°n den Stael de middels zou verschaffen, om de nieuwe onkosten waer cp wy komen te zinspelen, te konnen dragen. Ons onwan- kelbaer besluyt is van gedurig hierop weder te koeren, en van er zooveel als wy maer konnen er van le orertuvgen. Wy zullen voo-- geetie moevelykheyd achteravt wyken, voor geen slach van per- soonlyke aenmerkingen, ja ai waren wy zelfs zeker vattin onze poogiugen te misiukken. W'v Itehhcn toclt niet anders dan dc wnerheyd en hel opeuhaer welzyn voor oogen, en wy zyn liever overwonnen in den stryd voor "eene zoo edele zaek, dan overwin- naer te zyn in eenen stryd, waerin ons geweten tegen ons zon opstaen.

De Denderbode | 1855 | | pagina 1