"ZONDAG 14 OCTOBER 1855. JAERGANG. - Nr 476- AELST, den to October 1855. DE LEVENSMIDDELEN.' DEN BUREN TYB. VAN DENDERMONDE NAER AELST. WIT ANTWOORDEN WY DAEROP Wat moei het gouvernement doen YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN I AU GUSTY 18o3. 1<> Ten 7 uren 45 minuten des morgens naer Dendermonde Gend, Bniftfte, Oostende^ RortrvkMouscron. Doornyk, Rysscl, Calais. 2° ten 9 uren 'SO min. des morgens nner Dendermonde, C.end, Mechelen. Dmssel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Landeu, St.-Truyen,en Ilnsselt. 3° Ten 12 uren 00 minuten roor middag, nner Dendermonde, Gend, Brn^c, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, ftyssel, Calais. 4® Ten 2 t/re«45 m. namidd. nner Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Vervier. Landen, St. Truyën, Hasselt, Aken en Keulen. 57eti vren 30 minuten des avonds, nner Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen Gend,Bruf{f;e en Ostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Byssel en Calais. 0° Ten 8 uren 15 minuten des avonds nae\ Dendermonde, Gend, Mecliel'-n, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Aken en Kouion. Ct'i'Ql'E SLUM. 1" Ten G ur. 15 m. 's morgens.2-* Ten 8 uren 20 minuien 's morgens. —3° Ten 10 urén 10 minuten 's morgens. 4° Ten 1.2 uren 40 minuten 's middags. -—5° Ten 4 uren 10 minuten avonds.— 6° Ten uren 45 minuten 's avonds. Zullen te Gysegcm stillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AF.LST, ten 7 urrn 45 minuten, ten 9 uren 30 minut. 's morgens, ten 12 uren ten 2 uren 45 minuten en ten 5 uren 30 m. s' avonds- Van DENDLRMONDE ten 6 uren 15 minuten, ten 8 uren 20 minuten 'smorgens, ten 10 uren 10 mi ik voor m. Jen 12 tl. 40 m. namiddag, ten 4 uren 10 ni. en tén 0 uren 45 min, des avonds. Voor alle rigtingen most men te Dendermonde van konvoy verondcren. Dit blad verschyni des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, i» bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annonce» op 20 centimcn den drukregel. DEN DENDERBODE Een brusselsch blad geeft de volgende tvding Men schrvft ons nvt Hamboijrg dat den aerdappelcn oogst slecht geweest is in geheel 't noorden van Duytsch- a land, dat de levensmiddelen er gevoeliglyk naer den opslag hellen, en dat in Polen zelfs, dien voorraedzoldervan Dnytschland, liet brood niet veel minder kost dan in de Duytsche Staten. Den winter drevgt bard te zullen zyn voor de werkende klassen. Onzen korrespondent voegt er by dat de noordsche bevolkingen er niet moeten aen denken in Dnytschland voorraed te komen halen als Dnytschland zelf Rusland gesloten vind.... In de Veree- nigde Staten is den oogst schoon, maer de noodwendig- <t heden van die streek zyn oneyndig en den hoogen prys van de vragt zal de transactiën met ons vaste land nog al wisselvallig maken. Het zelfde blad slnyt zvnen artikel met te zeggen Wy zullen deze regels niet eyndigen zonder een woord van troost aen de pessimisten van van ons land te geven: den oogst is maer flauw geweest, nogtans is het te kort zoo groot niet dan het beslnerlyk gezag eerst gemeend had het te kort zal slechts van een vyfde zyn voor de provinciën in 't algemeen. Om die berekening wel te maken en alles te voorzien door eenen maetregel van statistiek, nopens welkers juyst- heyd er grooten twyffel valt, dit is zeker niet gemakkeïyk, byzonderlyk om dat de rogge, die in verschillige buyten- streken het voornaemste brood daerstelt, niet alleen ver- bruykt word om er brood van te maken, maer ook om te verstoken, en welligt zal zy dit jaer ook gebruykt worden om het vee te voeden ter oorzaek dat den rapenoogsl zich niet al te gunstig aenbied. Het brusselsch blad zegt niet welke middels men zou moeten gebruyken 0111 liet te kort te dekken dat den oogst voor 's lands noodwendigheden oplevert; dit blad hoopt dat alles zal teel gaen omdat de aerdappelen nog al wel gelukt zyn, het rept geen woord over de middels die het gouver nement voornemens is in 't werk te leggen om de granen van onzen oogst te bewaren bet zwvgt volkomelyk over de ontwerpen die 't ministerie heeft ten eynde het te kort dei' granen aen te vullen. Maer dit zelfde brusselsch blad, 't geen ons den eenen dug de tvding gaf dat wy geene hoop hadden granen uyt Polen, uyt Dnytschland of uyt Amerika te ontvangen, geeft dek anderdags eenen ronkenden artikel af tegen deze die noodzakelyk oordeelen den uytvoer ortzer granen te beletten en inaetregels willen nemen om de levensmiddelen, die wy bezitten, in 't land te behouden en ons dezelve niet te laten afhalen door vremde naburige landen, die ook te kort hebben en daerom geene moeytens sparen 0111 aen hunne inwooners de levensmiddelen te bezorgen die zy noodig hebben..Hot slu'yten der barreereft, zegt dit brusselsch blad, ('twelk nog al in staet is om te weten ■i wat er in het departement van't inwendige omgaet) is den terugkeer naer den wilden staet, 't is de afschaffing der wegen, 't is de veroordeeling van allen voortgang Den schryver van die vreesivke sententie inoet nogtans weten dat als 't volk honger heeft, het zich niet kan voeden niet slecht of- goed verdedigde stelsels nopens den vryën uytvoer der granen, en dat men 111et .de elementen der leering van den vrvhaiidel 's volks honger niet kan ver zadigen En om de sententie te volledigen zegt het brusselsch blad dat het ministerie van SO Moert niets zal doen, 't is te zeggen. 0111 den uytvoer der levensmiddelen te beletten Maer, voegt er 't blad bv, het gouvernement zal de onder- rigtingen volledigen die het aen de gemeenten» en aen de lief- dadigheydsgestichten gegeven heeft, het zal hun de voorzorg- maetregels mededeelen die in den wemden genomen en door (Ie ondervinding goedgekeurd zyn het zal hun zoo veel mo- gelyk aenmoedirjen en verlichten De in den vremden genomen maetregels bepalen zich niet by enkele inlichtingen en noch min bv het discuteren van zekere leerstelsels. I11 den vremden neemt men wezen- lyke maetregels om de inwooners te verschaffen wat zy voor hunne voeding noodig hebben, men zoekt middels uyt om te leven, immers men werkt en men werkt krachl- dadiglyk. De vollediging der inlichtingen en aenmoedigingen waervan het brusselsch hlad wilt spreken, komt bekend gemaekt te worden door eenen tweeden brief die door het departement van 't inwendige, dezer dagen, in 't licht gegeven is. Het blad waervan wy gewagen, deelt dezen brief mede en voor alle uytlegging zegt hetde regten der vryheyd zyn in dezen brief, overeengebragt met deze der menschlievendheyd Wy hebben dien brief ook gelezen wy vinden er niels anders i« dan inlichtingen aen de gemeentens en Weldadig- heydsbureelen, maer wy vinden er niet een ontwerp in van algemeene maetregels die het gouvernement zou nemen om het lyden des volks te verzachten er word in dien brief gesproken van een BOEKSKEN welk de noodige inlichtingen bevat om de gemeentens en liefdadighevds- bureelen aen te wyz.cn hoe zy provisiën in 't groot konnen bekomen, hoe zy de eetwaren koimen bercyden en aen den prys van inkoop afleveren ten anderen dit boeksken geeft uytleggingen over versclievdene voedingstoffen en over de wyze op welke zy proiytigsl konnen gereed ge maekt worden etc Het ware gelukkig voor Belgiën indien men door dit boeksken in de dringende noodwendigheden kon voorzien als men de eetwaren heeft, 't is niet moeyelyk 0111 ze pro- fytig gereed te maken en te oiiderschevden welke 't meest voeden en de kloekste zynMaer met dit alles zien wy met hertzeer dat het gouvernement niet genegen is eenigé ontwerpen voor te bereyden gelyk men in andere landen, die in den zelfden toestand verkeeren, ziet doen. In een vorig artikel zegden wy dat het, in deze omstan digheden, eenen allernulligsten maetregel zou zyn te ver bieden met aerdappelen te stoken. In het ministerieel boeksken word daervan met gesproken, en nogtans 't is op den overvloed der aerdappelen dat men de hoop steunt om liet'te kort van het graen te dekken. Het gemeentebestoer van Thienen heeft den wenscli geuyt dat het stoken met aerdappelen verboden worde het heeft voor reden bvge- bragt 'tgeen wy reeds hadden aengehaeid namelyk dat dit stoken zal toenemen ingezien de duerte der granen en dat het stoken met aerdappelen mag verboden worden, omdat er geen hoegenaemd voordeel voor het vetten van 't vee uyt voortkomt. Wy denken ook dat het gouvernement nuttige maet regels kan nemen om werk te verschaffen aen de nood- lydende klassen, als de toepassing er wel van begrepen word, en als liet niet gact gelyk het nog gegaen heeft over eenige jaren konden de arme spinsters van Viaenderen en Braband liaer broodje winnen met werken- én Ivnwaden- garen te spinnen voor net gevang van St. Bernard, maer nu is die broodwinning haer ontnomen om de winst aen de Engelsche te gevenE11 't geen nog het ergste is, is dat er sommen in den budget gestemd worden om engel- sclie mekaniekgarens te koüpen(Word vervolgd.) Eenen achtbaren en vadcrkindsüevcnden menschenvriend deelt ons de volgende regelen mede, welke wy ons ver- haesten op te nemen Den winter nadert, het werk verminder, alles verduert, de noodzakelykheden vergrooten, de dagloonen bivven de zelve, Helaes zeggen menige borgers wat zal er van ons geworden Zyt gerust, borgers, vreest niet, Belgen, want gy leeft in een katholyk land en liet gouvernement kan 011s gemak- kelvk helpen. De geschiedenis van verscheyde eeuwen, de hedendagsche getnygenis van ganscli de wereld en daerby de ondervinding zeggen dat het volk van Belgeniand bv uytmuiltendhevd een katholyk volk is, het welk de pligtën van zynèn godsdienst en byzonderlyk de werken van bermhertiglievd, op de schitterendste wyze, altyd uytgooëflend beeft. Wie kan optellen al do hongerigten die van de borgers en landbouwers gespvsd en de mekten die van bun gekleed worden Wie kan opnemen al de gestichten voor zieke en gebrekkelyke persoonen, voor weezen en ouderlingen, voor blinden en dooven, voor kinderen, onwetenden, krank zinnigen en menige anderenWie kan genoeg bewonderen al de middels die door de christelyke liefde uytgevonden en verbeterd zyn, om de armoede te verminderen? Wie staet er niet verbaesd voor liet groot getal genootschappen die op weynige jaren jaren ingerigt zvn in de steden, dorpen en parochiën 0111 die arme en bedrukte in hunne liuyzen te gaen bezoeken, troosten en helpen Komt er eene nieuwe ligchamelyke of geestelvke noodwendigheyd, er word aenstonds in voorzien, indien men niet belet wórd door een gouvernement van dwingelandv. Ja de werken en gestichten van liefdadigheyd zyn sedert 1830 zoodanig vermenigvuldigd en uytgebreyd, de gevoelens der christe lyke liefde zyn zoo vurig geworden dat de volkshaters en vvanden van onzen godsdienst door alle middels die ge voelens willen uytdooven. die werken doen ophouden en die heylige gestichten geern zouden zien verdwyuen. Ook hoort men die gasten dagelyks uytvallen tegen de vrve oelfeningen der schoonste, der minnëlvkste, der weerdigstn deugd, dewelke alle nienschen met malkanderen verbroedert en met God vereenigt. Neen neen Er is zoo zeer niet te vreezen voor den duren tvd in een land waer de christelyke gevoelens altvd geheerscht hebben en meer om meer levendig worden. Dat de arme werkzaem, gespaerzaem en wat verduldig zyn de welhebbende zullen met vreugd hunne liefdewerken verdobbelen. Het moet eenige gemakkelvke maetregels nemen en eenvoudige wetsontwerpen voorstellen waer door het zich zal sterk en aen het volk aengenaem maken. 1° Dat het gouvernement eene- wet voorstelle aen de kamers om de vryheyd 'van liefdadigheyd nvt te breyden, dat het de volle vryheyd vrage der christelyke genoot schappen, de volle vryheyd 0111 katholykc gestichten op te rigten, de volle vrvhëyd om door giften en testamenten de arme te helpen elk volgens zyn goeddunken. Meteen woord dat het de vryheyd, groote vryheyd, de volle vryheyd, de uytgestrektste vryheyd vrage om de noodlydende te konnen helpen en goed te dóen. 2° Opdat er geene gezonde en kloeke persoonen hun brood zouden moeten bedelen by gebrek van werk, dat dc ministers eenige millioenen vragen (niet om paleyzen, eommediën of prachtige statiën te bouwen) maer om noodzakelyke en zeer nuttige werken te verrigten. Dat de ministers geld vragen om steenwegen te maken van Halle op Ninove van Denderhautem op Aelst en Ninove, van Denderleeuw op Sottegem, van Schoorisse op Ronsse, van St-Maria-Hoore- beke op Strvpen enz. enz. enz. 5° Om naer den wenseh van het volk en der weldenkende borgers te besturen, dat de ministers aen de kamers vragen om gespaerzaemheden te mogen doen en de belastingen te verminderen. Dal den minister M. De Decker moed genoeg hebbe om de afschaffing te vragen der dry wetten op het onderwys. Dit zal jaerlyks 6 a 7 millioenen rnaken, en onderwys en opvoeding'zullen er by winnen. Dat'den minister Greindl eene vermindering van 8 millioenen voorstelle op den budget van oorlog, en de Belgen zullen opspringen van vreugd en eeuwig dankbaer zyn. Men zeg-*e lner niet het is onmogelvk. Immers heeft iedereen met, spyt en verontweerdiging niet gelezen dat den minister op eenen dag 188,14® fr. pensioenen toegestaen heeft aen 112 overste; het is geld genoeg om, binst den winter, 100 parochiën uyt den nood te helpen. Hoe veel millioenen konnen er niet gespaerd worden op de yzeren wegen Hoe veel honderde bediende konnen er "niet afgedankt worden Hoe veel millioenen moet het gouvernement jaerlyks niet verkwisten om overal den moeyal te komen spelen Op dan ministers? slaet met moed de handen aen het werk. Het volk zal met ulieden zyn. Laet aen iedereen weten dat de belastingen zullen verminderen, dat "y aen de gezonde én. kloeke werklieden, des noods, zult" werk verschaffen en zegt dat gy voor 't overig uw betrouwen stelt op dc christelyke gevoelens en werken der Belgen. Er r- te Brugge eene politie in omloop welke aen den koning gaet gezonden worden. In deze petitie vraegt men dat er kra"ii«e maetregclen zouden genomen worden tegen de duerte der eetwaren Ziet hier den tcxle van het verzoekschrift. Acn Zyne Majesleyt den Koning der Jlelacn Sire, Wanneer er gedurende de twee laetste jaren eenen overvloe- digcn oogst.geweest is, wanneer de vruchten der aerde gedurende een saizoep. niet ontbreken zien wy de levensmiddelen eenen prys bereyken die zoodanig hoog is dat liv dien van de vroegere winters overtreft, alsdan moet zich de aendagl ernstiglyk vestigen op den winter die nadert en die niet alleen de werkende klas

De Denderbode | 1855 | | pagina 1