PILLEKENS. Eene onverdraegzaemheyd. maer ook de burgery in haer levcnsbestaen bedreygl In eene dusdanige omslaudigheyd, is bei de pligl van iedeien burger bet staelsbesluer, wiens zorgvuldigheyd niet" kan ontbreken, te onder- rigteu. Wy, leden der Nyverbeyds-Maelscbappy Burgcr-H'cliyn, door onze dagelyksche betrekkingen meer dan alle andere met den toestand der werkende en burgerklassen bekend, denken ook meer in de mogelykbeyd te zyn de noodwendigheden Ie ivaer- deeren, en wy gelooven dal liet onze pligt is den uylslag onzer aennterkingen aen llwe Majesteyl te doen kennen. Den prys der levensiniddelen vermeerdert dagelyks eu deze opklimmende beweging scliynl niet le zullen ophouden. Het volk word uytgepul en zulks zou de droevigste gevolgen kunnen te weeg brengen. Om in dien jammerlyken slael van zaken te voorzien, gelooven wy dat hel hoogst noodig is dat bel gouvernement van Uwe Ma jesteyl de volgende schikkingen neme 1" Hel daerstellen van een patent van dry honderd franken voor de kommissionnarissen en graenkoopers, alsook voor de bóeren die ten hunnen huyze verkoopen. *2' Hel verbod van uylvoer van het vee, v,in de boter en de ■eyeren, en het beletten van den doorlogt langs hel land van het hollaudsch vee, of wel het daerstellen van eenen laks van 40 fr. voor iederen kop hoornvee, van alle jaren en van allen slael van arbeyd, en van eenen evenredigen laks voor de schapen, de verkens, enz. 3" Het gebruyk van inlandsche rogge, tarwe en aerdappelen verbieden, voor den genever,-bier-en aerdappelbloem-fabrieken. 4° Het gebruyk van vretnde graenen en aerdappelen bevelen voor het leger, de gevangenen, de bedelaers-werkhuyzen, eu in bel algemeen voor alles wat den staet, de gemeenten en de open bare gestichten betreft. 5° Acn de kooplieden in granen en aerdappelen mner toe te laten de inlandsche waren acht dagen in magazyu te houden, om er de onmiddelyke verbruyking van te verzekeren. 6" Het daerstellen van eene premie voor den invoer van vretnde granen en aerdappelen. Wy zyn overtuygd, Sire. dat onze vraeg door Uwe Majesteyl zal aengenomen worden, en dat er aldus een eynde zal gesteld worden aen den woekerhandel en de spekulalie die de eerste oorzaeken zyn van het kwaed hetwelk wy komen aen te wyzen. Hel is de gunst, Sire, die U-M. vragen. U-M. zeer onderdanige en gehoorzame onderdanen. Een fransch blad van Brugge, de Palrie, kondigt eenen brief uyl Yperen af, in welken wy de volgende regelen lezen Eehe ernstige dnecbaek, zonder antecedenten in de jnerboeken der inaetscliappy van den II. Vinceutius-a-Pnulo, is te Yperen voorgevallen. Sedert de aenkomst van een garnizoen in deze stad, hebben de leden van die maetschappy bet Werk der l'atioonuge van de militairen ingerigt. Deie bevlzaeme en weldoende instelling ging voorspoedig voort. Zaterdag avond, den 29 september, was het de derde byeenkomsi. De eerste vcr- eeniging was door 19 militairen bjgewoond; de tweede, door 26, en 53 woonden de derde by. In deze derde vergadering kwam eenen derden persoon niet eene ge- borduerde kraeg, dragende eene polieie-nmts en in zyne hand eene zweep houdende, gedeeltelyk de zael binnengestoven het was den Juytenant- kolonel de Jaegher, broeder van den gouverneur van Uost-Vluendéren. IIy wierp eenen blik vol gramschap inde zael, eu in eene bedreygende houding rigtte hy zich tot de leden van het genootschap vi«ri Sint-Vincentius-a- Paulo, en riep uyt Is het hier een estaminet Neen kolonel, was de antwoord, het is het werk van het patroonschap der soldaten welk hier gehouden word. Ik ken geene andere werken, zegde hy, dan degene ik veioorloveSoldaten van het 2« regiment, voorwaerts Volgt my En, gelyk de zael, volgens het verlangen van M. De Jaegher niet spoedig genoeg ontruymd wierd, keerde hy zich om, en riep met eene nog luydere slem Vertrekt aenstonds van hier De soldaten gehoon aemdèii. Verre van my, te willen aen de militaire overheyd het regt van regeltucht betwisten niaer het zal my verooiloofd zyn te'vragen oen 31. den luvtr- nant-kolonel De Jaegher, of hy bevreesd is van deugdzaenie soldaten te hebben 'i Of hy liever zyne soldaten in de liuyzen van ontucht en in slegte gezelschappen zou zien, dan voor hun het zoo heylzaein patroonschop van het genootschap van den 11. Vincentius-a-Puulo te aenveeiden Waren de leden van het genootschap van St-Vinccn(ius niet verdraeg- zaemen min toegevend en liefdadig geweest, zv zouden van hun onhe- twistbaer regt gebruyk hebben kunnen ibaken, en den luvlenani-kolonel De Jaegher aen de deur hebben gezet, om hem te loeren diit hy geen regt heeft eene vergadering in een bezonder lokael te stooren en eenè wooning te schenden, en dat hy enkelyk in zyn eygen buys hevelen heeft le geven. IIv mag in de kazern alle orders geven die hy begeert maer, hy 'bezit, noch hoedanigheyd, noch zending, om binnen het lokael der leden van het genootschap van den II. Vincenlius a-Paulo te dringen. Dit is een kleyn lesken, welk ik my veioorlove aen Al. De Jaegher te geven, v Het dunkt ons dat dezen officier den nylvoerder is der hooge bevelen van den francmagonschen Orient. Men weet dat Groot-iYleester Verhaeghen zynen banvloek tegen de conferentiën van den H. Vincentius heeft uytgedonderd.. Dit genootschap moet kost wat kost vernietigd worden, allen moortelbroer moet er tegen werken al waer hy kan, dit weten wy maer 't geen wy niet wisten, is dat de olli- ciers van ons leger bevel hadden om de politie te doen over vergaderingen, waer militairen zich vereenigen om goede lezingen te hooren en raedgevingen van zedelykheyd en goed gedrag te ontvangenIs het dan een schelmstuk voor eenen soldaet in Belgiën geworden van zedelvk en onderrigt te zyn Is het dan in Belgiën verboden zich des avonds te vereenigen en zich te verzetten Wy zien niet dat de grondwet zulks verbied, wy weten niet dat er eene wet zich tegen verklare In Yrankryk gaet het g'heel anders de officieren zyn er niet bevreesd dat de soldaten in zedelykhevd en goed gedrag winnenzy verstaen anders de militaire regeltucht, zv erkennen al het voordeel in den strvd als hunne soldaten met godsdienstige gevoelens bezield zyn in plaets van eenen doodelyken haet te voeden tegen 't werk van den II. Vincentius, zy bewonderen het en belyden met veel erkentenis al het goed dat dit werk aen 't leger doet Dat kolonel De Jaegher, als hy hert heeft, eens naer Crimeen gaet, daer zal hy zien'en ondervinden van wat weerde het werk van Vincentius isNiet alleen zal hv het allervlytigst bezig vinden in de hospitalen en op het van bloed rookende slagtveld, maer hy zal de overtuvging krygen dat dit zeilde werk alle dagen veel bydraegt om den invloed van Vrankryk in dezen oorlog te vermeerde ren, en om liet toekomende der katliolyke kerk in den Oosten op vaste gronden te vestigen. Ook'ziet men in dezen oorlog niets anders dan 't geen tot blydschap verstrekt aen een waer heldhaftig en ehrisieiyk heft, doch 't geen eene knerslandende razerny verwekt bv deze rampzalige wezens, die eene helsehe woede koesteren legen alles'wat gods dienstig en liefdadig is. 'T is in Crimeen dat den franscfstHMSoidael, ai het werk loos en soms verderflvk garnisoensieven te verlaten, zich eensklaps in de legenwoordigheyd van Gods Mujesteyt bevind gelyk den jongen sergeant zegde in zynen brief welken door vele dagbladen is afgekondigd. L)e godsdienstige lessen hunner jongheyd, de eerste ouderwyzingen hunner moeder en huns pastors kwamen vveêr te binnen aen deze, welke, in de legenwoordigheyd der dood gebragt, de zelve hadden kunnen vergetenHet aenwezen der aeimoes- seniers en Zusters van Liefde deed liet overige, en nu zyn de overwinnaers van Alma, van Inkerman en van Sebas- lopol niet alleen glorieryke soldaten, tnaer tevens christe nen die de miraculeuse medalie dragen, eu welkers moe dige herten onderden H. Schapulier kloppen 'T is nog al te denken dat den politie-kolonel De Jaegher met dit alles zal lagchen, maer wy zouden Item eens willen zien aen de zyde van eenen franschen officier en oordeelen of hy dien heldenmoed zou bezitten die in 't fransch leger uytschittert wy zouden eens willen zien of hy, desnoods, zynen wapenbroeder in 't midden van 't vuer zou durven bystaen en helpen gelyk de hoogst verwonderlyke Zusters van den H. Vincentius de Paulo doen GODSDIENSTIG NIEUWS. Wy hebben er den tyd afgedaen 0111 een nieuw werkje te overlezen dat eenen overal beminden en ieverigen mis sionaris, den eerw. pater Hillegeer, priester der soeieteyt Jesu, onlangs heeft in 't licht gegeven onder tilel van de deugd voott alle sïaten. Het is oiimogelyk in een zoo beknopt werkje zoo veel versehillige stoffen op eene klaer- dere, meer zielroerende en meer overtuygende wyze te behandelen dan pater Hillegeer het geuaen heeft. Dit werkje, wy durven het zeggen, ofschoon het voor de minst onderwezene vatbaer zy, zal met groote vrucht en zelfs met veel smaek door de geleerde gelezen worden; treffend door zyne eenvoudige klaerheyd, is het nog treffender door de wyze en welgepasle vergelykenissen die al aen 't herte te spreken, den geest overtuygen en hem dwingen zich aen de alleen beminnelyke waerheyd met liefde te onderwerpen. De deugd voor alle staten is dus een boeksken 't welk wy ais een koslbaer perellje aen alle klassen der samenleving durven aenbevelen, voorop verzekerd dat al wie het zal koopen en lezen ons zal dank weten het zelve bekend ge- maekt te hebben. Het werkje in kwestie is te bekomen by alle goede boek- verkoopers van 't land. Den oud vernieuwden Jeremias uyl liet Verbond van Aelst heeft zyne tweede lysl van jamuierklaglen, doorspekt niet joden streken, afgegeven en scltynt zich te vleyën den nagel op den kop geslagen te hebben. Maer wy zyn, dank God, nog hier om dien droeven knoèyër wat op de hielen le zitten en hein hy tyd een zweepiugsken le geven dat hem van zyne jammerziekte wal zal genezen. Aldus komt dien teil beene versleten ouden pennelekker aen de klerikale» le laste leggen dal zy de oorzaek zyn van de droevige verdeeldheden welke men tot in de klevnsle dorpen aentreft en daer de Christel)ke verbroedering, de eendragt en vriendschap, ja zelfs de stolfelyke belangen van lalryke burgers belemmeren en bcnadeeligen.... Achlcruyl, parlydigen valschaerd! Achteruit, schandvlek van logeutaelhebt gj nog niet genoeg geleerd wal er komt van de schandaklen, de eerloosheden uwer eygene party op een ander le willen schuyven en dan als eenen schynheyligen Phariseër derzelver gevolgen te komen betreuren Wie zyn hel, antwoord als gv durft, die le Ninove, te Geerards- liergen, te Aelst eerst twist en tweedragl, haet en nyd, vervolging en verdrukking tegen de klerikalen gezueyd en gepleegd hebben Zyn hel de liberaters niet? Zyn het uwe parlygasleu niet die dan eyndelyk onderden vloek des volks bezweken en in de omèerendste vergetelheyd hegraven zyn Wie zyn het die le Hofslade, le Nederhassell, te Meire, le Lievcns-Hautem, te Gyseghem, le Rambrugge enz. enz. liet vuer der oneeuigheyd hebben aenge- sleken en hetzelve nog gedurig aengeblazen mot tegen de kleri kalen alle soorten van schelateryën te plegen Wie zyn die gaslett? Belmoren zy tol uwen walgelykeu liberalershaspel niet Zyn het de geldzuchtige liberale baelzoekers niet?Antwoord of loochent, als gyrdurft, wy zullen u feylen eu daedzaken bybrengen die in de regterlyke jaerboeken lot eeuwige schande der klubisleu aengeteekend staenMaer wat willen wy van eenen gepro- feslen valschaerd anders verwachten dan valschheyd en logons, 't is immers eygen aen verrol slrooy stikkeuden rook le geven in plaets van eene klare vlam, en '1 zou voor ons dwacsheyd zyn kostelvke peerlen te gaen zoeken in een vervuyld zwynenkot. .-. Daer den Jeremias uyl het Verbond ons terugbrengt op de droevige verdeeldheden die byna overal heerschen, zullen wy hem eens vragen wie er al wederom de schuld is dat er oneeuigheyd bestoet lusschen ons wydberoemd muziekgenoolschap de koning- ïyke harmonie al grocijend bloeijenden kolonel Dommer met eenlge zyner aeuliangers Wie iserde schuld dal wy de ons toegeworpene handschoen hebben opgeraepl? Wie is er de schuld dat geheel de stad eenen walg heeft van de burgerwacht Zyn het misschien de klerikalen omdat zy zich niet len gronde buygen om heersch- en baelzuchtige kwanten over hun le laten trappelen? Zyn het misschien die klerikalen de hunne weerdigheyd van Beigen verslaende, niet willen dienen lol speellnyg van oude orangistische-republiekaensche-libernlcrswrongen Antwoord, als gy durft, en wy zullen u met onwederleggelyke daedzaken doen zien dat gy eenen onbeschaemden leugeuaer zyt.Maer nog eens wat is er van eenea valschaerd le verwachten 'T zelve wal men verwachten kan van bedorvene hersens, te welen een snottig en snoterig oordeel, vuyligheyd enpouah .-. Hel nieuw ministerie De Decker heeft zyn programma afgekondigd en in het zelve de verzoening en de gematighevd aengepredikt als zyntle die twéé hoedanigheden de keuspreuk en de leus van het gouvernement. Al de gouverneurs en distrikt- kommissarissen hebben dit stelsel in schyu aenveerd en door hunne brieven aengekleefd. N11 zouden wy eens willen weten of M. De Decker de verzoening verstael gelyk ze onzen gespierden distriklkommissaris M. Dommer verstael Wy zouden eens willen weten of eenen brutalen Je votis l'onhmnc ik gebied hel u, wel de gematigneyd en verzoening bewerken is, en dit byzonderlyk tegen eenige persoenen die van zynen smack niet zyn? Indien Meester Dommer gelooft hiermee te zullen landen, dal iiy vuorlga, wy zullen ook onze muls scheef zetten en zien wie hel larigsl zal I uylhouden. Wy hebben ons noyl, zelfs door geene fynaerds laten bezigen, veel min zullen wy zulks door dooimerikke» laten doen. .-. Het Verbond kan niet verkroppen dat wy de parlydigheyd hebben doen zien, met welke zoiumige liberalersnolarissen de bekendmakingen aen dit ongelezen blad alleen ten "rooien nadeele der belanghebbende toezenden. Het prulblad komt mei eene reeks jodenzeever voor den dag medegedeeld, zegt het, door eenen reglzinnigcn man die steeds het goede roemt, als'hv er prolyl kan uyl trekken, en 't kwade laekl, als het hem geen voor deel oplevert. Wy zullen aen onzen konfraler zeggen dal wy ons met de beoordeeling van zulke kwanten niet bekreunen en dat wy slechts prys hechten aen de achting van menschen die weten wat achting is en niet verdacht voorkomen van ouder den invloed van hael.vraekzucht, baelzoekery en andere ondeugden le schryven en te oordeelen. De vyandschap van zekere kerels"is een treken van eer en treffelykheyd, terwyl hunne vriendschap onder meer dan een betrek te vlieden, te verwerpen en openbaerlvk le ver stomen is voor al wie zichzelven eerbiedigtDie by'den hond slaept, belraept vloeyen, die schurflhandcn drukt word door die kwael aengedaen, eu die met drek speelt bevuylt zich DEN PRYS VAN HET VLEESCH Den Montteur deelt de label mede van de vee- en vleeschpryzen op dry yan de yoornaeinsle merkten van Belgiën. Uyt die label blykl, dal op al de merkten de daling in de pryzen van het vee voórdduerl. Te Brussel, onder andere, zyn de ossen 13 cent. per kilo afgeslagen en de vcerzen 8 centiemen. Van den anderen'kant hebben de vlecschouwers van Brnssel hun osseuvleeseh 4 cent- hel veorzenvleesch 9 cent. en liet slierenvleesch 41 cent. i 11 pry's verminderd. Wy vernemen niet, dal de beenhouwers van andere plaetsen hel voorbeeld van die van Brussel hebben gevolgd. W'aerhy komt zulks? Het vee is alom in daling. Het zoude dus'ook by ons moe ten afslaen. Daerby dient men niet le vergeten, wal wy onlangs volgens een fransch blad hebben aengetoond, namelyk dal hel vleeseh in dé twintig percent meer is opgeslagen, dan met regt mogl wezen aengezien het vee maer hoogstens 43 p. c. in prys is verboom]' terwyl op sommige plaetsen den prys van het vleeseh met 55 pfc! vermeerderd, is. Ziet hier tyvee brieven doot twee Belgen van het vremd legioen geschreven, welke bevde den roem der belgische soldalen slaeude gehouden hebben, en voor Sehastopol zwaer gewond zyn geworden. Den eersten is door den Journal de Charleroy en den tweeden door deri Ami de l'Ordre, van Namen afgekondigd Myne geliefde Hoeder a Ik schryf u eenige woorden, om u te doen kennen dat ik sedert twee dagen van Sebastopol wedergekeerd ben, na eene zware wonde aen myne regler bil. Ik ben den 40 seplember ge kwetst, den dag dat wy Sehastopol hebben veroverd. Myne ge liefde moeder, ik heb eenen bal en twee bajonnetsleken ontvan gen maer ik verzeker u dat ik er meer gegeven dan ontvangen heb; mynen luvtenant was in banden van vier russen, en ik heb er opgevlogen als eenen woedenden leeuw, ik heb dry Bussen met mynen geweerkolf doodgeslagen, en den vierden is door mynen luylenant gedood; maer, myne geliefde moeder, het was eenen dag van algemeene verwoesting, men zag niets dan bloed. tc Het was een waer bloedbad. Er zyn meer dan 40,000 mannen gedood (men ziel dat hel getal dooden hiér wat overdreven is) èn meer dan 20,000 gekwetst geweest. Myne geliefde moeder, hoe dikvvvls heb ik gedurende dien dag van rouw myne gedachten tot u gerigl. Ik ben sedert 15 augusly le Sehastopol. Myne geliefde moeder, indien gy deze stad gezien had, zy stond overal in brand, er blyven maer eenige overgroole magazynen meer over. Myne beminde moeder, ik moet u zeggen dat ik op pensioen gaen gesteld worden, en ik ben in liet bospitael, alwaer zoo als gv weet 'wy niet le veel eten hebben, indien gy my een weynig geld kondet zenden dat zou my groot plezier doen, alle myne kama raden ontvangen insgelyks geld uyt Belgiën, ik verhope dus, myne lieve moeder, dat gy uwen beminden zoon niet vergeten zult. Ik moet u zeggen dat Charles Hesse, door eenen kanonhal wegge voerd is geworden. 0 Ik eyndige mynen brief,'enz. Monlegny Maxim Uien. soldaet by het 1" regemenl van het Ic vremd legioen, 4° batailloii. Sehastopol, 12 september, 1855. Voor wat my aengaet, ik beu ook gekwetst geweest maer ik be dank nog den goeden God van de hand niet afgeschoten te zyn. Eenen bal der Russen, is langs den loop van mm geweer tot aen mynen linker vuysl afgeslibberd en heeft my een deel van hel vleeseh afgerukl, en eene pees afgesneden. Hel been is ongedeerd gebleven en ik kan nog de vuysl goed plooyen. Ik bevlnde my in de inlirnferie, maer ik ben van gevoelen dat den doktor mj naer hel bospitael van Constantinopelen zal zenden, want ik heb* in de infirmerie niets dan water op myne wonde le. leggen. Ofschoon gekwetst, myne kamaraden hebben gewild dat ik met hen Sehastopol ging zien. Ik leed als eenen martelaer. Ik heb eene veldflesch water mei my genomen en zy hebben my onder den weg verniaekt. Maer wat eene schrikkelykc zaek al de huyzen verbrand te zien, matrassen ter straet, ballotten met laken, tolen, tonnen met brandewyn, ingeslagen wvnvatcn, men dronk al wat men wilde. Dit alles le midden de doude lichamen die in hun bloed zwommen. Het was een droevig looneel. ik wil u ook eene daedzaek vermelden, die my veel pyn ge- baerd heeft. Hel was eene oude russische vrouw,'welke wy in éenen kelder verborgen gevonden hebben met een kleyn kind, in versleten linnen gewonden, en half dood van honger. Er was hy ons eenen eenen beyerschen die poolsch sprak. Hy heeft met de oude gesproken, en zy zegde hem dat zy van daegs te voren allen iveggevlugt waren en zy met den kleinen in den kelder ge- vlugl was. Wy liehbeu hun elen en drinken gegeven, en den gene- rael heeft heii naer Kamiesch gezonden. ik zal 11 zeggen dat wy met 87 mannen in de kompagnie waren om den dienst le doen, er blyven er nog 38 over, indervoegen dat er 49 gedood en gekwetst zyn. Onder de dooden zal ik mynen foe rier melden, eenen goeden jongen, den sergeant-majoor en livee sergeanten. Mynen armen Vriend Aden schilder van I.uvk, is door eenen bal voor myne voeten in tweeën gesneden. Daegs te voren had hy my nog liet plan der stad en der forten beloofd. Adieu, myne geliefde moeder, ik vraeg 11 de heyiige bene dictie Bedank den goeden God, dal ik maer zon ligt gek witst ben. Leopold-Joseph Lessicux. n Vcrscheyde nieuwe inschryvers verzoeken ons het laelste N'' van den Dksdeb-bode. Hel spyt ons aen dit verzoek niet te kunnen voldoen aengezien liet N' geheel is uytgepul, nieltegeu- staende ivv een «rooi deel N'rs. meer dan naer gewoonte hadden doen drukken.

De Denderbode | 1855 | | pagina 2