70NDA(1 21 OCTOBER 1855. TIENDEN JAEIiGANG. N. 477- AELST, den 20 October 1855. EEN VOORBEELD. DE LYNWAEDNYVERHEYD. VAN DENDERMONDE NAER AELST. Js dit (dies te duchten Openbare gezondlieytlswerken. YZERËN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 21 OCTOBER 1855. 1° Ten 7 uren 45 minuien des morgens nnrr Dendermonde Geud, Brugge, «lostendc, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Galais. 2° ten 9 uren 30 min. des morgens nner Dendermonde, Gend, Meehelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luvk, Verviers, Landen, St.-Truyëu,en Hasselt 3" Ten 12 uren 00 minuten roor middagnaer Dendermonde, Gend> Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 4" Ten 2 uren 45 m, mitnidd. /iner.Dendeimonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luvk, Vervier. Lnnden-, St. Truyën, Hasselt, Aken en Keulen. 5° 7en 5 uren 30 minuien des aronds, nner Dendermonde, Meclielcn. Brussel, Antwerpen Gend,Brugge en Östende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel en Galais. 6° Ten 8 uren 15 minuten des aronds nner Deinl'-rmonde, Gend, M"chekn, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Vervier», Aken en Keulen. COJOli: SUM. 1» Ten fi ur. 15 m. 's morgens.2"» Ten 8 uren 20 minuten 's morgens. —3° Ten 10 men 10 minuten ?s morgens. - 4° Ten 12 uren 40 minuten 's middags. 5® Ten 4 uren 10 minuten Snvonds. 6° Ten 0 uren 45 minuien 's avonds. Zullen te Gvsegem slillestaen de volgende Konvoyen vertrekkende van AF.LST, ten 7*uren 45 minuteu, ten 9 uren 30 miuut. 's morgens, ten 12 ureu ten 2 uren 45 minuten en ten 5 uren 30 m. s' avonds* Van l)LNDLRM0sDE ten 6 uren 15 minuten, ten 8 uren 20 minuten 'smorgens, ten 10 uren 10 min. voor m. ten 12 u. -41) ui. namiddag, ten 4 uren 10 m. en ten (i uren 45 min. des avonds. Voor alle rigliugen moet men te Dendermonde van konvoy verunderen. Dil blad verschyn! ties Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys tier inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 Ir. 50 c., dien dei innoneen op SOceiilinicn den drukregel. DEN DENDERBODE O Wy lezen in de parysche bladen dat zekeren Alexander Erdan, letterkundigen, onlangs by vonnis der correctionnele regtbank der Seine is veroordeeld geworden tot 8 dagen gevangzilting en 100 l'r. boete, als piigtig van, door de afkondiging van een werk, getiteld la France mystique, den katholyken godsdienst beschimpt en bespot te hebben... Den procureur-generael tegen dit vonnis d minimd in beroep gegae'n zynde, heelt het hof van appel een ander vonnis uytgesproken, waerby M. Erdan tot een jaer gevang zitting, 5000 fr. boete en de proceskosten is veroordeeld geworden. Verder zal liet vonnis ten getalle van 25 exem plaren in de stad Parys worden aengeplakt en bovendien geplaetst worden in de zes volgende gazetten den Moniteur, 'le Droit, la Gazette des Tribunaux, la Presse, Ie Constitu- tionnel en de Siècle, alles ten koste van sieur Erdan. Eyndelyk is de vernietiging der in beslag genomene exem plaren en van al deze die nog zouden konnen genomen worden, bevolen Dit vonnis doet eer aen 't hof 't welk het uytgesproken heeft, want 't is een bewys dat deszelfs magistraten den godsdienst eerbiedigen en de goddeloozen weten te be straffen die den zeiven zoo scliandelyk durven versmaden dit vonnis doet ook eer aen 't land 't welk magistraten bezit die met zulke gevoelens bezield zyn en weten te schatten wat onberekenbaer kwaed de lasteraers van den godsdienst aen de samenleving toebrengen. Worden of konnen in ons land soortgelyke maetregels niet genomen worden, wy zullen er ons niet over beklagen maer waerover wy ons des te bitterlyker zullen beklagen, is dat het gouvernement van den eenen kant, leeraers in zyne gestichten duiten rvkelyk betaelt diehunne pen doppen in den droessem der kettersche en meest godslasterende dwalingen, om er den katholyken godsdienst meê te be morsen, te bonen en te beledigen en van den anderen kant dat dit zelfde bestuer, in naem der verzoening, eere- kruyssen hangt op de"borst van scliryvers die geene uyt- drukkingen hard en vreed genoeg vinden om den katholyken godsdienst te schandvlekken en le vermaledyden Maer, dat men er zich niet in bedriege, die gedurige senraudingen tegen den godsdienst hebben geen ander doel dan de maetschappy le bederven en de volkeren tot de revolutie en de regeringsloosheyd te leyden 'I is voor- namelvk in Belgiën dat die belsche pooging met een verdobbeld geweld gedaen word. Wy hebben nog laetst gezien dat den Wancmaconschen National van Brussel het oproerig manifest der dry bloedhonden Kossuth, Mazzini mi Ledru-Kollin beeft afgekondigd, *t welk zoodanig vreed en onrustwekkend is, dat de engelsche drukpers zelfs er diep van ontroerd is en alarmkreten laet hooren. Den Morning-Post, gazette van 't engelsch' gouvernement be- ülaegt zich dat die manifesten in Europa verspreyd zyn door 't Belgisch blad, den National, welk de zelve opge nomen heelt en aldus dient tot Moniteur aen de aenvoerders der bloed-republiek. De engelsche drukpers berigt ons dat er onlangs te Tonden eene vergadering heelt plaels gehad van politieke uytwykelingen die vergadering wierd voorgezeten door zekeren dtoyen Jourdain, die er de oproerigste en schan- digste woorden uytgebraekt heeft. Ely heeft begonst met den lof te verkondigen van den moordenaer Pianori, en heeft te kennen gegeven dat het revolulionnaire comité voornemens was aen elk lid der vergadering eene medalie te schenken ter eere en ter gedachtenis van dezen eerloozen moordenaerDen bloedzuchtigen spreker heeft zich niet vergenoegd met den lof over de moordpoogiag van Pianori tegen den keyzer der Franschen te verkondigen, maer hy heeft de medebroeder'ykheyd of confraterniteyt in 't schelmstuk aengeprediktiiy heeft de aenhoorders gepraemd opdat zy zich wel zouden doordringen van dezen grondregel dut het de pligt was gelyk het de eer is van iedereen de keyzers en koningen te verinoordenn Om wel het gevaer te beseffen dal deze algemeene secte van koningsmoorders oplevert, hoeft men slechts de eedaf legging te'lezcn die bekend gemaekt is in liet proces, dat tegenwoord'glyk voor bet assisenhof van Maine-et-Loire ontvouwen woid.'Éi'is kwestie van eenen kerel als moor- telbroer der logie van de Marianne te aenveerden. Den president vraegt aen den getuyge dat by zyne aenneuiing zou vertellen. Den getuygeu spreekt als volgt Zy hebben my de oogen verbonden, MY DEN PUNT VAN EENEN PONJAERD ONDER DE KIN GE- PLAETST en my alsdan den eed doen a/lcggen aen de e DEMOCRA TIEKE SOCIALE REPUBLIEK, my doende e ziceeren dat ik altyd zou gereed zyn van vader en moeder, a vrouw en hinders, al waren zy zelfs ziek, te verlaten, en z van het opperhoofd van den staet te gacn vermoorden, a indien ill door 't lol aenyewezen wierdzy zegden my levens dat, indien ik het geheym der Logie van de MARIANNE ontdekte, den ponjaard, dien ik gevoelde, tegen mg zou gekeerd worden Dit bewyst klaer genoeg hoe fanatiek die moordenaers- secte is en dat zybekwaem is tot alles, dat niets liaerinhare booze ontwerpen zou weerhouden. Doch wat er opmerkens- weerd is, is dat de woede en de stoutmoedigheyd der francmagonslogiën verdobbeld is sedert dat den oorlog in den oosten tegen Rusland gevoerd word en sedert de zegepralen door de geallieerden beluield maer dit is niet veel te verwonderen, men kent van over lang de kuyperyën der russische staetkunde, en men weet maer al te wel dat zy haer goud met volle grepen zal rondstroyën om wanor ders en revolutie te verwekken in de landen waenneé den Rus in oorlog is, en om de souvercynen te doen ombrengen van welkers kraehtdadigheyd en wys beleg Rusland bevreesd is. De liberaters-fraucmaQonsbladen konnen het zelfs niet verduyken, want alles wat van Rusland komt, verheffen zy tot "aen den hemel en de geallieerden konnen zy noch hooren noch verdragenDat de gouverne menten maer oppassen want den dolk der moordenaers- secte is altyd opgeheven, en eens dat die bloedhonden er in gelukken den eenen of anderen vorst te vermoorden, dan zal het bloedig drama voor geheel Europa beginnen Echter met kraehtdadigheyd en onbevreesd le work gaen kan al die eerlooze ontwerpen verydelenSalus Populi suprema lex, het behoud des Volks is de opperste wet. Dezen belaugryken en ouden ïiyverlieyilstak lieefl, setleii een dertigtal jaren, veel wisselvalligheden uylgestaeu zonderdul, ongelukkiglyk voor 't land, de nieuwigheden hel minste aen zyneu voorspoed hebben hygedragen integendeel dien voorspoed heeft er door geleden naer male men den luyslcr dier nyvoriieyd zag verdwynen. Den ondergang der oude lynwaednyverlteyd is de oorzaek geweest van den ondergang der werkende klassen en der opkomst van de vreeslyke armoede die met wanhopende reuzen schreden alles drevgt te overweldigen. Maer dezen die den oppereglor is van de weerde der nyver- heden, den verbruyker, heeft zyn vonnis geveld en verklaerd dat het lynwaed met tiendgaren en gemaekt gelyk onze oude wevers hel in geweien verveerdigden, verre boven het mekanicklyuwacd te stellen is. Eene geluvgenis die koml uyt een land t welk zeer bevoegd is om er over te oordeelen, want'tis de voornaemsle lyn- waedmerk van geheel de wereld, Yrankryk nanielyk heeft onlangs een merkweerdig vonnis over de twee lyuwaedsoorlen uylgesprokeu. Den Univers, een ernslig en onparlyiiig blad, sprekende over de tentoonstelling van Parys, drukt zich volgeuder wyze uyt a De regtveerdigheyd bestuurt het aengroeyèn der uitwisselingen, a Dit is een der opschriften die men leest in liet paleys der <i nyverheyd. 'T is ongelwyffeld om aen die grondspreuk eene o zekere bekrachtiging te geven dat Vrankryk toegelaten heeft, tegenstrydiglyk met't geen er in 1851 te Londen heeft pluéls gehad, de prezen der tentoongestelde voorwerpeu aen le duydcn. Maer deze waerborg is verre van volledig le zyn Opdat de regtveerdigheyd de overhand hebbe in de uitwisselingen, moet a er alle slaeli van bedrog buviengehaniien zyn. 'T is de wezeu- lyke hoedanigheyd die men moei verzekeren, iels wat vooral de oude linnenuyverheyd keumerkie, lerwyl de beliendiglu-yd der nyverheyd zich meennaels ie vreden houd inrt den scliyn dien zy zoo wel aen de voortbrengsels door lielstylsel of loebereydsel weet te geven. 'T is door de werking der macliinen dal men dien valschen schyn kan geven ten nadeele niet alleen van den verbruyker. maer zelfs van den werkman, vermits de hoedn- nigheyd, die de verscheydeuheyd onderstelt der kunsl, aen den uylvinder ntoet belaeld worden. Hier komen hyzonderlvk de handwerken voor in 'Lgeen deze onderschevd van de inckaniek- werken. De behendigheyd der nyverheyd zoekl niels anders dan ilees onderschevd te doen verdwynen, meermaels al den vet- bruyker le bedriegen. Men heeft begonnen niet het spinnen, u voorgegaen met liet weven, en van daeg js men aen liet uaeyën gekomen. Dat dil alles met de inekauieken geschiede, goed, maer als den verbruyker een voortbrengsel van handwerk vraegt, dat men hem niet Bedriege met hem mekaniekwerk te geven. 'T is hierin dal de regtveerdigheyd der nytwisse- lingen bcslaet. T geen wy zoo even gezegd hebben, laet bel ons aen de lynwaden toepassen. Men kent de omwenteling die in deze nyverheyd door de toepassing van de Machine van Alright is te weeg gebragtmaer men is er veire af van geheel hel liand- garen le hebben doen verdwynen, 'l is zeker en vasl dat de vraeg naer handgespin dagelyks meer eu meer aengroeylniet- tegeuslaende al de intrigiien die de behendigheyd gebruykt om de oude Ivnwadeu van Vlaenderen le doen misachten, den verbruyker, zyne belangen raedplegende, geeft hun verre den a voorkeur. Wcslfalen 't geen liiyslenyke voortbrengsels van a handgespin tentoongesteld heeft, had al hel kwaed gevoeld dal o liet mekaniekgespin aen de oude lynwaed nyverheyd kon loe- brengen, (oude nyverheyd die in Westfalen noyt verlaten is geweest.) Die streek heeft een genootschap opgevormd onder a lilel van Maetschappy vun lier ford, met een ig doel van meer a en meer de fabrikatie van handgespin le ondersteunen, er de goede trouw in te doen hcerscheu, en er alle bedrog uyt le verbannen. Ook is liet gekend dal die maetschappy veel goed a aen de lynwaednyverheyd gedaen heeftvoorzeker moet eene a maetschappy meer trouw inboezemen dan eenen particulieren... Maer wy vernemen dat, oin uyt dien hoofde eene nog vastere a waerborg te geven, liet genootschap van den H. Vinceutiiis-de- a Paulo 't geen iu Belgiên zeer uylgehreyd is, het lynwaedhand- o werk onder zyne bescherming heeft genomen en er eenen a grooleu hulpmiddel in vind legen de armoede, le meer omdat a deze oude nyverheyd zeer nauw met de akkerwerken in verband a stael, al de leden des liuvsgezius bezig houd, de soljdarileyt a onderhoud tussclieu den meesler en den knechl, aen welken laelsleu men een krediet opent om de grondstoffen te koopeu en wiens ouafhauglykheyd uien aldus eerbiedigt, a NOG EEN WOORD. Het parysch blad spreekt van eenige met handgespin verveer- digde lynwaden die ie Parys tentoongesteld zyn geweest, maer bel vergeel te spreken over hel allerschoonste en allerfyusle lynwaed dat M. Van de Kerkhove van Deerlyck (by Kortryk) er tentoongesteld heeftdil lynwaed lelt op eene breedte van 5/4 litlUU draden, fyuheyd die gansch buylengewoon is. Den doek is al wal rvkelyk en verrukkend kan gevonden worden en om te tonnen dat liet een stuk gansch ter trouw is en dal de grondstof gêevenredigd is in hoedanigheyd met de fynlieyd van 't lynwaed, den teuloousteller heeft er hel vlas en 't garen bygevoegd. 'T is waer dal er tentoongestelde mekaiiieklynwade» zyn die ook eene groole fynlieyd hebben, maer de fabrikanten hebben er liet vlas en 'l garen niet durven byzetten, zoodanig dal liet oiimo- gelyk is le beoordeelen of die lynwaden met al de voorwaerdeu ecner goede fabrikatie gemaekt en of zy zullen slerk zyn Volgens onze inlichtingen is bel waer dat verseheydene eonferen- tiëp. van den H. Vincenlius voornemens zyn bel spinnen en weven wederom in te voeren en aldus werk aen de armen le verschaffen, eu dal zy zich zullen beyveren om de fabrikatie volgens liet oud slelsel eu Ier trouw te doen verveerdigen. Wy moeten aen den yver en goede inzigteo dezer liefdadige conferentièn toejuyehen, want al werk aen hare armen te verschaffen, zullen zy eenen onschptbaren dienst aen 't land bewyzen door de heropregliug onzer oude nyverheyd in wal de goede Irouw en de goede fabri katie betreftzy zullen eenen handel doen herleven die eertyds hei geluk, de goede faem en de glorie van ons vaderland uylmaekte. M. den minister van binnenlaudsche zaken heeft den volgenden omzendbriefaen de heereu gouverneurs gezonden; wy verhai'slen ons dit stuk af te kondigen en het zelve volkomentlyk toe te juyehen. Op dezen maetregel zullen hopen wy, nog andere volgen die gelykelyk zullen geschikt zyn om den droeven toestand van deii armen werkman merkelyk te verbeteren. Brussel, den 13 October 1855. Mvnheer den Gouverneur, Mync omzendbiiovrn van den 17 september laetsleden en van den 7 der loopende mneud «ie»obér, hebben ten doel gehad, Uwe aendachi in te roepen op de noodzakelvkhevd ven midd« len lo beramen, om gedurende den naderenden winter, de uytvvcikscls vnn de duerte der eetwaren te- verzachten. Die middelen xyn verscbillig. De eene behooren uytsluytelyk toe aen de geineentelyke overheden en weldadighevds-bureelen. Het hangt van die ;iduiiuistra»ien af, hun uyt te voeren of hunne iu-werking-stelling aen »p moedigen door rene welwillende bescherming. Ik rekene, ten dien opzigie, op hare werkdadige en verlichte bezordh^yd. Anderen, voor welker uytvoeiing er buytengewoone bulpbronnen on- misl aer zyn. vragen de gHdelyke ondeisleuning van de provincie en den staet. De werken vou geuieentelyk belang, zoo als de daerstelling van buerlwegen en verbetcrings-werken van gezondheyd, maken van ziflke oiaetregels deel. De medehulp van den staet zal voor de uytvocring dier maelregels niet ontbreken, en ik ben overtuygd. dat dit iusgelyks het gevul zal zyn met die der provinciën. Van alle middelen, welke geschikt zyn om net lyden der werkende klas gedurende het strenge jaergatyde, te verzachten, zyn er geene aenbevelenswcerdiger en krogtiger dan wel werk te bezorgen nen de arbevders zonder werk. Deze middelen bieden inderdacd het dubbel

De Denderbode | 1855 | | pagina 1