Tydingen wegens den oorlog. OVERLEDENEN. Berigt aen de Winkeliers. BE BIGT. MAI80N DE MODES, AemheSangend Berigt. Openbare Verknoping. Uit er Hand te Koop. Te Dendermomle is de Iyn-olie zonder verandering vin prys gebleven. Dejkoolzaed-olie is afgeslagen. Even als te Gend en elders, gael liet in den brusselschen schouwburg tnaer kabernoes. Dit is niet te verwonderen, liet is te slechten lid. Indien de stad geeuc hooge sommen aen de komedie gaf, bet spektakel zou al gauw zyn opgevouwen. 1851 zyn er le Gend, 65 luiwelyken min dan in hel voorig jaer 1853, gecelebreerd. Met genoegen zal men door geheel Belgiën vernemen, dat alen hertog en de hertogin van Drahand met bezondere eer te Pa- rvs worden onthaeld. De liberalers bladen toonen zich ontevreden, en eenigzins gram, omdat den hertog en de hertogin nacr Parys zyn gereysd. Volgens de liberators, zou den erfprins van Belgiën de vriende- lyke uytnoodiging van den keyzer der Franscben moeten ver sloot™ hebbenen zou Belgiën Yrankryk moeten verstooten hebben. Men bcgrypt het doel der liberatcry. Belgiën is te lang rustig, en de a visschers in troebel water c vinden geene gelegenheyd oin hunne netten uyt te werpen. Hebt gy het beet Uyt Audênaerde word gemeld dat de moeyelykhedeu die met eeuige eygenaerè, voor het afstaen en verkoopen der noodige landen voor hel leggen van den yzereu weg outslacn waren, ver effend zyn. Ten gevolge van deze vereffening, zullen de aerde- werken voor bel leggen van die baen, met meerderen vlyt kunnen voordgezet wórden. Het bureel van weldadigheyd le Audenaerde, heeft 150 duy- zend kilogr. aerdappelen gekocht, en gaet die in bet kleyn, aen de armen en werkende klasse doen voordverkoopen. Die aerdap pelen zullen ten hoogstelt 6 centiemen, en misschien maer 5 cent. den kilogr. kosten. Er word wederom een bczwaer aengehaeld, over welk de garde civiek zich zou le beklagen hebben. Een demokralisch blad van Luyk zegt dat eene kompagnie der garde civiek met bet vaendel voorby eenen militairen post is getrokken en dat den officier van de wacht zyne mannen onder de wapens niet heeft doen komen. Het zal nu alle oogenblikken iels gacn zyn inel den prullen- winkel. Maendag is eenen soldaet, behoorende aen het garnizoen van Gend, te Antwerpen in het paleys van josticie zich zeiven gaen aengeven ais dcri dader eeuer moordpooging. liet is in 'l llalluwin, liggende in fransch Vlaenderen, digt by Meeneu, dat dezen militair zyne minnares beeft poogen te vermoorden, laetst- leden zaterdag avond. Hy is geborlig van Somerghem. in Vlaen deren; den naem zTyncr minnares is Amelie Slrazier, een werk- meysje van 20 jaren, geboren te Uousselaere. De burgprlyke justitie beeft hem Ier beschikking der miliiaire overheyd gesleld. Men leest in de Patrie van Brugge: Over eenigeir lyd hebben wy aengekondigd, dat eenen belgischen prelael, Z. 11. Mgr. d'Argenlean, aerlsbisscbop van Tyr, door Z. M. den keyzer der Eraiischen in verhoor was ontvangen geworden. Hierover is ons eene tyding toegekomen, over welker bekendma king wy aen den achtbaren prelael vergiffenis vragen, die in zyne zedigheyd veel zorg had genomen oin die te verbergen Den keyzer, wetende dat Zyne Iloogw. den aerlsbisscbop nog Napoleon I in boedanigheyd van kolonel gediend bad, en de veld- togten had gedaen van Portugael, Rusland en Duytschland, schiep er behagen in over die lierriuneringcn te spreken; daerna meldde Z. M. aen Z. Hoogw. dat, zyne goede oude en trouwe diensten willende beloouen, by het goed had gevonden zyn kruys van ridder van het Eere-Legioen hem op het slagveld geschonken, te verwisselen met de plaet van groot-officier van dezelfde orden. Uyt Kortryk meld men dat men inde omstreken van die stad, by de pachters en landbouwers, de aerdappelen aen 7 en 8 frank don zak, kan koopen. Al de aerdappelen in bet Kortryksche zyn van goede boedanigheyd. Men schryft uyt Capryk, 10 October: De jaermerkl, bier maendag laetst gehouden, was nog al wel bevoorraed aen peerden, koeyen, runderen en voornamelyk aen zwynen. Alhoewel er veel vremde kooplieden van peerden" waren opgekomen, was er bui tengemeen weynig koophandel op te merken, heigeen hierby kwam, dat de houders hooge pryzen bedongen, terwyl de bieders niet anders dan legen afslag wilden koopem Er zyn evenlivcl nog eenige koopen gesloten doch den afslag die er op den prvs der peerden plaets had mag men rekenen op ICO Ir. per kop. Ivoeyen en ninders vonden schaersehe koopers zelf legen daling van 25 lot 50 Ir. per kop; de zwynen wierden verkocht legen den loopenden prys. Men heeft le Antwerpen valsche stukken van 5 francs in den handel ontdekt. VVaerschynlyk zullen er elders ook dergelyke valsche muntspeciën in omloop zyn gebragt Men weze dus op zyne hoede. Te Uccle, in Braband. beeft men eene boerin aengehnuden die water en andere ingrediënten in bare boter bad gemengeld. De slimme boerin had een slul van twintig ponden boter verko"l, maer, de koopster was nog slimmer, en doorstak den slul. Men heeft in denzelven van binnen veel water en andere ingrediënten gevonden, die op een vierde van bet gewigl van den stul boter geschat worden. Te Eecloo is, by jufvr. de weduwe de Bruvckere, eene iliefle van 800 francs in stukken van 5 francs, gepleegd. Dit geld, zoo bet schuil, behoorde aen den dienstbode toe. In de omstreken van Lyons is een verken in eene plaets gedrongen,-waêr een jong kind alleen lag te slapen. Het verken bad een been van het kind byna geheel afgeknaegd en afgeëlen, toen de moeder, die was uytgegaen, in buys kwam. Den Economist heeft berekend dat denooiloglot bier toe aen de westerlyke mogendheden niet min dan 100 millioen pond sterling, 't is le zeggen 2,500 millioen franks gekost beeft. liet blyfl nog allyd gevaerlyk in Sebastopol, de stad bevat nog veel onderminde plaetseu die men niet kent, en plaetsen waer bclscbe machienen gedolven en verborgen zyn. Eenen engelschen soldaet heelt op een dergelyk machien getreden, en door de pressing van den tred, is het machien gesprongen, en de ontploffing heelt aen verscheidene engelsche soldaten hel leven gekost,- meer dan vyflig zyn gekwetst. Sedert dan, is men alom op den zoek naer dit helscli machien, en men heelt er reeds veel ontdekt. In de de omstreken van Sebastopol, daer waer de engelsche Ivfwagt logeert, word er een nieuw dorp gestigl. Dit dorp ver- krygt eiken dag meerdere uylbreyding, en men verkoopt er tegen woordig bier, wyn, likeuren, vleesch", brood, enz. enz. met een woord alles wat de soldaten noodig hebben. Er is in bet engelseh kamp besloten, dat eiken zaterdag van iedere weck, eenen grooten stoomboot met gekwetsten nacr Enge land zal vertrekken, en met verscbe troepen zal terug komen. Indien men oordeelt volgens de laelste depecbe van prins Gorteliakolf, moet men veronderslellen dat er een gevecht» op handen is. want die depecbe doet eene dubbele beweging der geallieerden kennen. Eene beweging naer Perekop, en eene andere naer lanissala toe. ten gevolge van welke de Russen zouden ach- teruyt gedreven zyn, en de geallieerden geheel den loop van eene wyde beek die naer Belbek vloeyt, zouden bezet hebben. Deze be wegingen doen zien dat de geallieerden iudcrdaed, het offensief hebben genomen. Uyt Sebastopol beeft men brieven ontvangen, en deze doen zien, dat reeds een deel van die verwoeste en verbrande stad, beivoonbaer gemaekl is, Verscheyde winkels en kaflëhuyzen zyn reeds geopend. Zoo men beweert, heeft den admirae! Bruat do stad Odessa gesommeerd alles wat aen Rusland toebehoort, aen de geallieerden over te leveren, op pene van bombardement. Het aptwoord, zegt men, was nog niet gegeven. In het gevecht welk te Eupatoria lusschcn de ruyterv van den franschen generael d'A 1 IonvjIle en de russische ruytery beeft plaets gehad, bad den franscben generael maer 12 eskadrons, en de Russen lelden 19 eskadrons. TYDINGEN UYT KLEYN AZIA. ZF.GEPIUEL OVER DE ROSSEN. Schcmla, den 15 October. De volgende depeche is uyt Kars ontvangen De Russen hebben, den 29 september, met alle hunne mag- ten, de stad Kars aengeraud. Een bloedig gevecht is ontstaen, en heeft acht uren geduerd. Van beyde kanten heeft men eene hard- nekkigheyd zonder voorbeeld aen den dag gelegd. ti De Russen zyn herhaelde mael tot in de balleryen der stad gedrongen, maer zyn er met aenzienlyk verlies uytgedreven. Eyn- delyk, na een groot getal vruchtelooze pooging™, zyn de Russen moeten wyken en wegtrekken, voor den heldhaftige!) wederstand der Turken. Hunne verliezen worden geschal op 1,000 mannen, die in de loopgrachten gesneuveld zyn geworden. De Turken hebben een kanon genomen, en 100 krygsgevan- genen gemaekl. Zy hebben, van bunnen kant, verscheyde opper- olficieren en zeven a acht honderd mannen verloren. u Men gelooft dal de Russen, na dit gevecht, zoo roemryk voor de turksche troepen, zullen gedwongen zyn liet beleg van Kars op le breken, en achterui t le trekken. Weenen, den 11 October. Eene depeche die le Weenen is omvangen, meld dat in den nacht van den 29 lol den 30 septem ber, het beleg van Kars is opgebroken, nadat 4000 Ivkeu van Russen in de loepgrachten waren gevonden. De Turken zouden verscheyde bestormingen met eenen opregtcn heldenmoed hebben afgeslagen. Den zegenpracl der Turken op de Russen, te Kars, is be vestigd. Ziet hier eene depecbe welke den Monileur bevat Const antinopclcn. den 13 October, u a De Russen hebben den 29 september eene algemeene be storming legen Kars gewaegd. e Hel gevegl beeft zeven uren, met eene buytengewoone hard nekkigheid geduerd. Den wand is eindelik verstooten en ver slagen, en zynen aflogl is eene volkomene vlugt geworden. Den 30 september, had men reeds 4000 lyken begraven, en bet slaglveld was nog met dooden bezaeyd. Het verlies der Turken beloopt maer by de duyzend mannen. Den Courier des Vot/cs zegl mededeeling le bekomen van eenen brief door zekeren Malhieu, van Epinal, sergeant by hel lc rege- ment volligeurs van de garde, op 11 september aen zyne ouders geschreven. Hy meld hun dal hy nog op de aerde is, ofschoon by deel genomen hebbe aen de bestorming van den Malakolfloren en dat hy door eene brok ven eene bom aen den regten arm gekwetst zy. By den stormloop, zegt by, was ik als eenen losgelatenen leeuiv, om bel voorbeeld aen onze dappere volligeurs te geven. Ik zal niet juyst zeggen ivat wy verloren hebben, in de vrees van u pyn aen te doen; maer het bvzonderste is dal ivy zegenpralen en dal onze vaendels op de muren van Sebastopol waeyen. Malhieu is even zoo braven als goeden soldaet. Zoodra zyne wonde vermaekl is, denkt hy aen zyne ouders en hy schryft bun om ze gerust le stellen over zyn lot; hy weet dat den 26 september den naemdag zyner moeder is. Wat doet hy? Van af den II, dry dagen na de bestorming van Sebastopol, als de puynen dier stad nog rooken. gaet hy bloemen plukken op de vlakte vau Malakoff en by zend ze aen zyne moeder met eenen aendoenlyken brief. Hy doel nog meer by aenveerd op nieuw dienst, teil eynde zoo lang mogelyk zyn vaderland le dienen, en voegt by zynen brief een mandaet van 500 frank, om voor de behoeden zyns huysgezins le zorgen. Nu, brief, bloemen, mandaet, alles kond by de ouders op den dag van St Jusliua en brengt de vreugde in den huyselyken kring ivaervan bet eerwéerdig opperhoofd (niet minder dan 89 jaren oud is. 't Is regt herlsclietirend en schoon. Op den 6 October, waren 55,000 mannen, geallieerde troepen, In de valley van Baider, byeen getrokken. Er waren 4,000 werklieden aen houdend bezig met de wegen die beschadigd waren, le herstellen, en hel legerkorps trok vooruit, na male dat de werken aen de wegen voleindigd waren. Berlin, dynsdag, den 16 October. Een keyzerlyk tikase van den 7 October, beveelt liet onder de wapens roepen van de russische kcyzerlyke miliciens in de gouvernementen van Oren- burg en Samara. De inrigting, of organisatie, moei den 15 no vember beginnen, om den 15 december geëyndigd te zyn. Den oproep is van 25 soldaten op duyzend zielen. Berlin, den 16 October. Tydingen nyt Siut-Petershurg, van gisteren, melden dat de geallieerde vloot zondag de reede van Odessa beeft verlaten, en op dry myleu van Kinbrun, bel anker heeft geworpen. De engelsche dagbladeren kondigen de volgende depecben af: De eersle depecbe is van den 14 October uyt Warschau, en bevat wat volgt Depecben van prins Gorlchakoff aen prins Paskicwitsch bevestigen de tyding dat de geallieerden hunne troepen uyt Eupatoria, Baïdar, Kertch en Kinbourn in beweging stellen, met het inzigt de russische magt te omringen, en haer den aflogt af te snyden. De andere depeche is uyt Weenen aengekomenen luyd als volgt Een gerucht is alhier in omloop, maer schvnt in de tegen woordige omstandigheden, niet veel geloof te bekomen. Men zegl dal de Russen voornemens zyn bel noorden van Sebastopol te verlaten, om zich naer Perekop le verwyderen. De geallieerde vloten waren den 11 nog steeds voor Odessa. Beri.vn, woensdag den 17 October.-Depecben die uyt Sinl- Petersburg zyn ontvangen, brengen de volgende tydingen mede: Den vyanil (de geallieerden) beeft eene ontscheping gedaen opliet punt van Kinbourn, by de Zoul-Meiren; maer, zy was niet aenzienlyk. Zes der vyandlyke sloombooten hebben begonnen Kinbourn te kanonneren. u De forleres heeft met goed succes geantwoord en een der sloonibnolcn van den vyaud beschadigd. Uyt Crimeen is er geen nieuws le melden. De geallieerden blvven met groote magt de hoogten voor de valley van Baïdar bezetten, n Paris, donderdag, den 18 October. Den Monilcur die komt le verschillen, bevat een verslag van den admirael Bruat, gedag- teekeiiil van dra 2 October, in ivelk er byzouderhoden worden gemeld over eene expeditie naer Farnan en Tanagoria, russische forten die op den anderen oever van Icni-Kalé gelegen zyn. De expeditie is wel gelukt, zy zal den .vvand van de bezonderste plaetsen voor zyne operation, lydens den winter, berooven. FRANSCII KEYZERRYK. Onder de voortbrengsels van Belgiën in de algemeene ten toonstelling van Parys bewondert men nog altyd een stuk lynwaed van M. De Brabandere, van Kortryk. Dit stuk van 3 meters 65 centimeters, heelt 20,000 draden in lc keien. Eenen imlustrieelen komt brood te fabrikceren, niet de helft, meel en de helft gemalen eikels. Dit brood verkoopt hy 25 een-' ticnien den kilogr. Hel dagblad welk dit nieuws meld, zegl dat men gelooft dat dit nieuw brood (welk door zommigen verkens brood word genoemd) byval schim te ontmoeten. Men iveet dal er een plan bestael om in het departement du Fuv, op de rnls-Corneille, een kolossael standbeeld van de II. Maegd op le regten. Eene inscliryving is ten dezen eynde geopend, en den keyzer komt eene soinmc van 12,000 fr. le zenden voor zyn deel iu die iuteekening. Den keyzer beeft boven dien beloofd een deel der kanonnen van Sebastopol te zulten geven, om di; kolossael standbeeld der II. Maegd te gieleu. ENGELAND. Een engclach blad, den Standardbeweert ernstige omstan digheden vernomen te hebben, en kondigt de volgende depecbe af: a Brieven nvt Sebastopol en uyt Eupatoria, gedagteekend van den 3 en van den 8, verzekeren dat bel aftrekken, of lerugwyken der Russen, is beslist, en dal de verslerkingswerken die nu door liet russisch leger op vele punten worden opgeworpen, geen ander doel hebben dan die nchicrnylivaersclie beweging to begunstigen. Er was le Weenen een gerucht in omloop, volgens welk er eene onderhandeling zon begonnen zyn, voor liet ontruimen der forten van bet Noorden van Sebastopol, door de Russen. Men kan lig- telyk begrypen dal deze tydingen verdere bevestiging verdienen. RURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN MAKSELVK g VROUWEL. II UWE LYKEN. Sebastianus Vnn der Kelen, j;nmitw. wed. van Rosina Van der Slraeteo, met Maria Ludovica Moerenha, dnj»l. wed. van Carolns Masschalck. Angelus Van de Walle, sclioorsteenvager, wedn. 1° van Anna Jacoba Hendrickx, 2° van Anna Maria Van den Brarule, en 3° vnn-Francisca Ardaus, met Joanna Caih. De Moor, kantw. Gaspard Joseph Cocsseus, j;arentwynder, met Victoria Hcrcraan, kantw. Calharina Cools, wed. van Cornelius Eliaerf, fabrikantster, 01 j., Ponfstr. Joseph Persoons, 6 w., Mylheke. —Petrus Arenls, 8 m., Geeiaerdsberg- schestruct. Pela^ia De Backer, kantw., 29 j., St. Apolonia. Judoca Petronilla Van den Berj'h, 7 w-, St. Joorisstr.llenricus M. A. Claes, 8w., Dam.dementia M. Van den Broeck, 0 m., Gendschestr. Evaristus Kev- meujen, 1 j., Bütirmelksfr. Alexander Hoevelinck, 8m., Viyhevdslr. Adela De Veylder, 4 j., Langeridderslr.J. De Troyer, 2 j. Gendschestr. By J. VAN BRANTEGIIEM, in de Leopoldstraet te Aelst, is te bekomen schoon en zuyver POND-PAPIER voor zakken, aen verseliillige en zeer gematigde pryzen. De Gezusters NICHELS in de Lange Zoutstraet N° 30 te Aelst hebben d'eer liet publiek le laten weten dat zy alle Zyde Stollen, Glials, Broeken, Gilets, Linten, Kanten, enz., uyt den Nieuwen Wassehen en Verwen aen zeer civiele pryzen.— Zy bevelen zich in elks gunst. RLE DE BRUXELLES, 49, A ALOST. J'ai l'honneur de voos informer que je recevrai de Paris, pour le 29 Octobre, uu bel assortiment Irès-varié en Modes les plus nouvelles Rubans, Plumes, Fleurs fines et tous les articles concernant les Modes, des Dentelles noires et blanches en toute largeur et des Mouchoirs en Batiste. Je serais très-flatlée, M. d'etre honorée de voire visite, ne doulant pas que la fraleheur, la bonne qualité de mes marchandises, jointes it leur modicité des prix, votis enga- geront ii Ine favoriser de votre clioix. En celte atlenle, je votis présente mes soluations bien rcspectueuses. Votre dévouée servants, l'éi-sc scholteten-guez. O o II. JANSSEN, llorlogiemaker, voortyds gewoond heb bende in de Vaert van Leuven, heeft de eer het publiek kenbaer te maken dat hv thans woonachtig is in de Pont- straet by d'hecr Marinx, alivaer by by voortduring zynen stiel van llorlogiemaker blyfl uytoelfenen. Hy is thans voorzien van een schoon assorlmient horlogiën gezegd cylindres in 'tgoud en in 't zilver, montres a ancre, id. Pendulen enz. Alles gewaerborgd en aen zeer goed- koope pryzen. Hy belast zich met het herstellen van alic slaeh van Horlogiën en met den inkoop, verwisseling of wederverkoop van alle Uerwerken. Hy beveelt zich in de gunst van een ieder. Door't Ambt van den Nolaris BRECKPOT van 82 aren Meersclt thans verkeerd in Zaeiland gelegen te Erembo- degem, in de Gcestjens naliy den Dender, S. A N° 1044. Instel Woensdag 24 en Vcrblyf Woensdag 31 October 1853, telkens om 5 ure namiddag (er herberg het Xaegken, tc Erembodegeni, (Zoulstraetpoorl). 400 Steren droog Sparren, Bakkers-IIout staendc te Stekene aen de Vaert. Zich te bevragen by P. J EESTRAUS Dom waerder te (St. Gillis Wnes.)

De Denderbode | 1855 | | pagina 3