AELST, dei* 27 October 1855. ZONDAG 28 OCTOBER 1853. TIENDEN JAÉRGANG. - N' 178- Hoogeren raed van Landbouw. TERUGBETALINGEN. Word er te veel tegen de klu- histen geschreven PILLEKENS. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 21 OCTOBER 1855. l« Ten 7 urett 45 minuten des morgeus nner Denderraonde Geud, Brugge, «K>steiide, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 2® ten 9 uren 30 min. des morgens nner Dendermonde, Gend, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven,Thienen, Luyk, Verviers, Landen, St.-Truvën.en Hasselt. V Ten 12 uren 00 minuten roor middag, naer Dendermonde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Dóornyk, Ryssel, Calais. 4« Ten 2 «rei 45 m. tutmidd. nner Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Lemen, Thienen, Luyk, tVervier, banden, St. Truyën, Hasselt, Aken en Keulen. 5° 7en 5 uren 30 minuten des avonds, nner Dendermonde, Mechelen. Brussel, Antwerpen Gend, Brugge en Ostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel en Calais. (jo Jptt 8 uren 15 minuten des avonds nner Dendermonde, Gend, Mechelen, IkUfcseJ, Antwerpen, Leuven. Thienen, Luyk, Verviers, Aken en Keulen. CUQUE 6ÜIW. VAN DENDERMONDE NAER AELST. \o Ten fi ur. 15 's morgens.2"» Ten 8 uren 20 minuien 's morgens. —3° Ten 10 uren 10 minuten 's morgens. -- 4° Ten 12 uren 40 minuten 's middags. 5« Ten 4 uren 10 minuten 'savonds. 6° Ten (i ure i 45 minuien 's avonds. Zullen te C AELST, ton 2 uren 45 minuten en ten 5 uren 30 m. s' avonds* Van DENDERMONDE ten 6 uren 15 minuten, «en 8 uren 20 minuten'smorgens, ten 10 uren 10 min. voor m. ten 12 u. 4i) m. namiddag, ten 4 uren 10 m. en ten 6 uren 45 min. des avonds. Voor alle rigliugen moet inen te Dendermonde van konvoy veronderen. te Gvsegein stillestarn de volgende konvoyen vertrekkende van en 7 uren 45 minuten, ten 9 uren 30 niinut. 's morgens, ten 12 i Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den dacrop volgenden Zondag.Den prys der inschrvving, by triincsler, Ka bepaeld op 1 ir. 50 c., dien der auiionceu op 20centimen den drukregel. DEN DENDEEBODE Deren raed heeft versciieydene zittingen gehouden waerin er veel geklapt is geweest, maer by het sluyten dezer zit tingen heeft het publiek bemerkt dat den staetsbudget er niets by gewonnen heeft. l)e subsidiën waertegen alge- meenlyk gereklameerd word en die, gelyk geheel 't land zegt, van geen hoegenaemd nut zvn, zyn gestemd geweest, men zou ze zelfs hebben willen verhoogen. Nogtans, is er eene nyverheyd die, in eene zoo buytengewoone duerte der levensmiddelen, geene subsidiën noodig heeft, 't is wel de landbouwnyverheyd. Onder andere toegestane sommen, heeft men vyf duyzend franks gestemd voord conferentiën. Eu wat zyn die conferentiën Het zyn samenspraken onder de schoolmeesters over den landbouw, waerlyk om te doen zien dat de leden van den hoogeren landbouwraed* veel vertrouwen dat de melkkoey van den staet noyt zal droog getrokken worden. Men zal echter bekennen dat het wat erg is dat er namelyk in Belgiën geld gegeven word om wat te klappen en wat de nuttigheyd daervan betreft, M. Breuls uyl Limburg verzekert dat die landbouwsamen- spraken niet een enkel ernstig uytwerksel hebben opge leverd. Maer een ander lid doende opmerken dat die Conferentiën zeer nuttig zouden zyn om den kweek van (jroensds en fruytboomen te verbeteren, zyn de 5,000 franks gestemd.... Wat geluk voor de jonge erwten en abrikozen Ter gelegenheyd van bet bebouwen der landen, heeft men eenen voorstel gedaen om in den octroy-tarief dei- steden, de regten op het brood en op het vleesch af te schaffen. Verschiliige leden hebben opgeworpen dat dit het beploegen der landen niet aengaetnogtans den voor stel is aengenomen en men heeft er bygevoegd dat de konynen in den voorstel begrepen zyn. Wy denken nogtans dat de landbouwers liever zouden hebben dat liet octroy in hunne gemeenlens afgeschaft wierde, want in verschil iige plaetsen is dit octroy zeer hoog en geeft het aenleyding tot veel partydige en ouregtveerdige willekeurigheden. Men heeft verwonderd geweest dat, in deze zittingen, de vraegstukken, die noodzakelyk aen het order van den dag zvn, niet behandeld zyn geweest vooreerst het ver bod van aerdappel bloem te maken en met de zelve te stoken. Het dunkt ons, als men belang in den landbouw wilt stellen, dat men 't voornaemste voorwerp, 't welk den buyten meest aenbelaugt, niet mag aen den kant sleken, te welen de werkende klas, deze die liet werk doet. Uie klas is altyd in lyden, het brood is zoo duer, dat zy bel moet missennogtans konde zy goedkoope aerdappels krygen, liaer lyden zou oneyndig veel .verzachten. Wy zien in Vrankryk dat het gouvernement zoo veel prys hecht om aen de armklas bestaenmiddelen te verschaffen, dat het zelfs den uytvoer van de kastaniën verbied. Eenen artikel die zeer wel de aendacht van den hoogeren landbouwraed verdiende, zou insgelyks met veel vrucht heb ben konnen overwogen worden, namelyk het verschaffen van werk gedurende den winter aen de vrouwen en kinderen. Den heer-minister van 't inwendige heeft een allerloffelyk- ste voornemen geuyt te weten dit van de gemeenten met staelspenningen ter hulp te komen voor het verbetereu der buertwegen doch daeraen konnen noch vrouwen noch kinderen werken, en als het gouvernement zoo wel gesteld is om krachldadiglyk de armklassen ter hulp te komen, waerora handelt opgemeldep raed over deze be- langryke kwestie niet 'T is wel waer dat de byzondere liefdadighevd hoogst bezorgd is om werk aen arme huys- geziimen te verschaffen en daerdoor oneyndig veel bvdraegt om de ellende te verzachten maer wierd het gouverne ment aengespoord 0111 het voorbeeld te volgen van byzon dere liefdadigheydsgenootschappen welke, in dit oogenhlik, de loffelykste póogingen doen om de oude lvnwaednyver- heyd of het handwerk te doen herleven, het zou onge- twyffeld veel konnen bydragen 0111 de vrouwen en kinderen eenen zekeren werkloon te laten verdienen, zonder dat den staet er zelfs zou by verliezen, integendeel met de op den buyten gesponnen liandgarens in de stadsgevangenissen en andere openbare gestichten te doen verwerken, zou het er bv winnen. Men weet van hoe groole nuttigheyd dit hand werk voor de buytenarmen altyd geweest is men weet dat dit werk, als 't in zynen bloey was, brood aen alle hnysgezinnen verschafteWel nu, is het niet te ver wonderen dat niet een lid van den opperlandbouwraed dit beiangryk vraegstuk hebbe voorgebragt Het was nogtans den oogeublik 1111 dat men ziet dat de verbruvkers dagelyks meer en meer den voorkeur geven aen lynwaden van hand- garen en dat de mekaniekiynwaden zouden blyven staen, indien er geuoegzamen voorraed van de eerste ware. Wy bevelen dees beiangryk vraegstuk aen de ernstige aendacht van het gouvernement en durven aen 't zelve voorop den besten uylslag en de goedkeuring van gehee! 't land ver zekeren. Wy komen sndermael terug op het vraegstuk der terug betalingen voor de vraglkosten der houillekolen langs den yzeren weg van Dender-Waes, om het ministerie aen te prikkelen aen die zoo belungryke zaek eene spoedige op lossing te geven. Dat onze industriëlen, die dagelyks veel kolen noodig hebben, daerdoor sterk benadeeligd worden zonder dat er 't gouvernement liet minsteprofyt uyt trekke, dit hebben wy onbetwislelyk bewezenmaer de vraeg is nu of onze industriëlen voor het grootste deel 't slagtoffer zullen willen blyven van eenen maetregel die, volgens ons, een stellig onregt daerstelt? Deze vraeg met ja beantwoorden ware voor ons eene vermetenheyd dezelve met neen beantwoorden ware het hert van onze ongelukkige werklieden doorgrieven; want als de fabrikanten of nyveraers veel meer onkosten te dekken hebben, moeten zy noodzakelyk den prys hunner voortbrengsels verhoogen. Maer 't is gemakkelvk te spre ken van verhoogen, zullen zy antwoorden, wy zyn in te- genwoordigheyd eener allenverkzaemste concurrentie die, verre van toe te laten onze pryzen te verhoogen, ons ge durig 't mes op de keel zet om onze pryzen te vermin derenEn toch moeten onze fabrieken voorlgaen of wy verliezen onze kalanten, en tot schade werken, daervan bedanken wy geheel de wereld, want dan zou het welhaest uytgefabrikeerd zyn, te meer daerwy nu in 't algemeen de dagloonen onzer werklieden verhoogd hebben. Wat zal er dan't gevolg zyn van den maetregel dien de maetscliappy van Dender-Waes heeft moeten nemen, namelyk van de remisen of terugbetalingen der vragtkosten te weygeren Deze vraeg lost zich natuerlyk op De fabrikanten zullen hun te kort zoeken op den dagloon der werklieden, en aldus zal den armen dompelaer, die nu reeds by zyne daghuer met zyn huysgezin honger moet lyden, den last moeten dragen. Niet dat wy hier willen zeggen dat deu burger er ook niet zal door lyden, integendeel als er eene prvsverhooging in de houillekolen Ie beslaligen is, dan lyden alle er door behalve de ryken, aen wie het weyuig doet of zy de kolen zoo veel of zoo veel moeten betalen. Wy smeeken dan den heer minister van openbare wer ken dat hy toch eenen blik van medelyden op onze arme werklieden en reeds zoo uytgeputte klevne burgtrs zou werpen, en spoedig, ja ten spoedigsten den slaet van zaken zou herstellen, want eenen stuyver is op heden voor d'eene en d'andere een zoo groot verlies als over eenige jaren eenen frank was. Nu daerop moeten wy niet verder aendringen, dit weet den heer minister zoo wel als wv, en 't is daerom dat wy vast betrouwen dat er aen onze billyke vraeg eerlang ten vollen zal voldaen worden. telooze genegenlieyd, zy passen opeen gelyk twee mossel schelpen, zy geven elkander de hand, juyehen de afsclm- welykste grondleeringen toe, en vooral zy voeden bevde den zelfden rampzaligen liaet, den liaet van God en van zyne Kerk. Om dezen liaet te verzadigen zullen de liberaters-frane- niafoas alles gedoogen en goedkeuren wat de socialisten- demagognen voorbrengen plundering en vAwoesting van kerken en kloosters, vernietiging van godsdiensten priesters, keyzer- en koningsmoorden, rooving en inslokking van byzondere en openbare fortuynen, verkrachting en ver delging van weiten en gezag, verdrukking en verbanning van burgers en edelen, immersalleswat de meest verkankerde boosheyd kan uytdenken is, sedert eenige maenden, dooi den demagoguen-socialistenboel publiekelyk voorgesteld, aengepredikt en hemelhoog geprezen E11 wat hebben onze francmafonsgazetten, wat hebben onze klubsschryvers daer tegen gezegd of geschreven ZY HEBBEN GEZWEGEN, zy hebben die verderflyke en snoode leeringen onaengeroerd en zonder afkeuring laten doorgaen zelfs zy hebben versciieydene van die afschuwe- Ivkheden openlyk ondersteund en aengemoedigd Maer als zy dachten dat eenen priester zynen voet eens scheef zette, als zy geloofden eenigen scliyn van missla" in eene religieusenorde te zien, dan waren de gazetten te klevn, geene smaedredens en beledigingen waren sterk genoeg om een ingebeeld kwaed te bestraffen en in d'oogen der menschen ergerlyk te doen voorkomenJa, veel verder is de snoodhevd der klubisten-francmafons gegaen by gebrek aen wezenlyke misslagen, gebrek aen grond 0111 er eerlooze beschuldigingen op te steunen, hebben zv toevlugt genomen tot de leugen- en lastertael om geestelvken en religieusen te bezwalken, 0111 derzelver gezag en achting te verkreuken, om ze, met een woord, als wangedrochten te doen voorkomenEn tegen zulke kerels, tegen zulke verkrachters van waerheyd en regtveerdigheyd zou er te veel geschreven worden Neen, konfraters-conservateurs, beeld u dit niet in, het kwaed is thans met geweld zoo hoo" gestegen, dat het waerlyk vreesverwekkend word, en bv al wie eenigziens vooruytziende is angst en kommer doet ontstaeuWeet dat het kwaed, 't geen zich door 't ge weld verspreyd heeft, door 't geweld moet bestreden worden geweld tegen geweld moeten de ware godsdienst en vaderlandsvrienden gebruyken willen zy den grond hernemen dien 't kwaed bemeesterd heeftDien ver loren grond moet met de niagt herwonnen worden, want voet voor voet beeft 't kwaed zyne baekstokken geslagen, zyne hinderlagen gemaekl en diivzende schalke middels vóorbereyd om den bevreesden slryder te onthutsen, te benauwen en van zyn voornemen te doen afzienWv herhalen het dus, konfraters, laet ons zonder vrees dié klubistery, de liberaters-fraucmafonsbatteryën bestormen, inplaets van te denken dat wy er te veel" tegen manoeu vrerenWant, konden de liberaters ul. aldus in slaep wiegen, de groote meerderheyd, die min klaerziende is, zou zich op d'onverschilligbeya verlaten, en, op bet gégeven teeken, zou de brandende lont aen het maefsehap- pelvk gebouw gesteken worden om al deszelfs bcwooners onder zyne rookende puynen te verpletteren Wy aerzelen geenzins deze vraeg met eenen dikken SEES te beantwoorden, en er by te voegen dat er integen deel nog weynig tegen gedonderd word want als men van naby inziet wat die haspelmannen in 't zin hebben, als men hooi t wat er zou gebeuren, konden zy eens voor goed meester worden, als men de kerels kent die aen de klubsen en logiën verbonden zyn, als men ontdekt en verneemt wal al plannen en ontwerpen zy durven vormen en openbaren, als men eyndelyk ziet en overweegt wat zv in limine gazetten afgeven, dan moet men denken dat het ergste nog verdoken blyft, en dat de samenleving in het yslvkste ramptooneel zou herschapen worden, moest zy ooyt zoo ongelukkig zyn onder het loodzwaer dwangjok der franc mapons-klubisterv te vallen. Voor de socialisten, roode republiekanen en demagognen hebben onze liberaters-klubisters-francmacous eene schaem- .-. Wat verschil is er tusschen den franschen schryver, Zander Erdanen professor Altmeyer van Brussel Da'l Erdan voor zyne verregaende goddeïoosheyd en kettersche dolingen te Parys in 't kot gesteken word, en dat Altmeyer voor de zelve te Brussel een kruys van eere krygt, .-. Wat verschil is er tusschen Brussel en Parys Dat meester Altmeyer te Brussel als een verdicnslciyk man beloond word, en te Parys als eenen kwaeddocner zon geslrafl worden. Wilt men den oud-nieuwen Jeremias uyt 't Verbond gelooven, dan zyn de liberaters de warmste voorstaenders van den godsdienst, mannen die niets anders zoeken dan bet rvk Gods en zyne regtveerdigheyd, niets anders bewer ken dan 't geluk van bunnen evenmensch, immers mannen die niets anders beöogen dan de priesters, de bisschoppen en zelfs den paus op den regten weg te helpen, en aldus de zielezaligheyd van alle menschen te verzekeren. Als men dezen predikant hoort afgeven, men zou zeggen dat hy eenen uytgestrekten boomgaerd heeft, geheel beplant met boomen waer alle soorten van deugden op groeyën en die hy wekelyks met geheele manden afplukt om aen de ver-

De Denderbode | 1855 | | pagina 1